Συζήτηση για τα Περιστατικά

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για το νέο χαρακτηριστικό του Forge of Empires, τα Περιστατικά!
 

DeletedUser29206

Guest
Ήταν μία αναβάθμιση που είχε γίνει στον beta εδώ και καιρό, άργησε!
Αυτό το «ένας ρινόκερος πάνω σε μία σχεδία» είναι πολύ συνηθισμένο :p
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
όπως ξέρουμε όλοι, οποιοδήποτε νέο χαρακτηριστικό δοκιμάζεται πρώτα στον beta και όταν είμαστε 100% σίγουροι ότι λειτουργεί όπως πρέπει μπαίνει στους live servers.
Κάποιες φορές αμέσως... κάποιες άλλες παίρνει περισσότερο χρόνο.
Ναι, υπάρχουν συνηθισμένα και σπάνια περιστατικά...
 

DeletedUser29206

Guest
Τα περιστατικά θα είναι κάτι που θα τα ξαναδούμε;
Αυτό το με το ρινόκερο το είπα γενικά δηλαδή είναι πολύ συνηθισμένο να βλέπεις έναν ρινόκερο πάνω σε μία σχεδία γενικά στη ζωή.
Είναι το πιο παράξενο «περιστατικό»
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Τα περιστατικά ενεργοποιούνται στις 18 Οκτωβρίου (κι ευχαριστώ για την παρατήρηση, γιατί είχα ξεχάσει να βάλω την ημερομηνία στην ανακοίνωση :p)

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά για την σπανιότητα και τι μπορεί να δώσει το κάθε ένα από αυτά στη wiki
 

furfante

Ενεργό Μέλος
χμμμμ,
μάλλον περαστικά έπρεπε να τα ονομάσετε :rolleyes:
μετά την ταλαιπωρία που φάγαμε με τα μήλα έρχεται κι αυτό !!!!!! για να δέσει το γλυκό :)
τεσπα βελτιώσεις βλέπουμε λίγες... πρόσθετα όμως για να βαρύνει το παιχνίδι πολλά :mad:
άντε να βγάλουμε τα μάτια μας τώρα ψάχνοντας για (ρινόκερους) στα άχυρα :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
καλή επιτυχία σε όλους.
 

DeletedUser31404

Guest
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον furfante!!
Ειναι πολυ κουραστικό να ψάχνεις όλη την ώρα. Τουλάχιστον να ξέραμε οτι κάθε μερα θα εμφανίζεται ενα Χ νούμερο περιστατικών ούτως ώστε μολις τα βρούμε να εχουμε μετα το κεφάλι μας ήσυχο...
 

DeletedUser29206

Guest
Είναι μέχρι να το μάθεις!
Για παράδειγμα όταν είχαμε τις μηλιές που ήταν μικρές τις μπερδεύαμε με τα άλλα δέντρα. Μετά από λίγο καιρό πήγαινε το μάτι κατευθείαν.
Θα μου πεις τώρα τα περιστατικά είναι πολλά και δεν είναι μόνο κόκκινα δέντρα, είναι όμως εμφανές.
Το κακό με αυτά είναι πως άμα κάποιο περιστατικό κρύβεται πίσω από κάποιο habitat ή κάποιο Royal Albert Hall, τρέχα γύρευε...
Το σωστότερο είναι να βρίσκονται μόνο έξω από την πόλη που τα «χωράφια» είναι κοινά σε όλους τους παίκτες.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Θα μπορουσε να υπαρχει καποια ενδειξη που θα μας ενημερωνει οτι υπαρχει "περιστατικο"{ στη πολη μας...
κατι σαν την ενδειξη οτι υπαρχουν παραγωγες που δεν εχουν συλλεχθει...
ετσι δεν θα ψαχνουμε στα τυφλα, ουτε θα τριγυρναμε ασκοπα...αφηστε που με τον chrome πλεον, η περιηγηση ειναι ταλαιπωρια...εμενα μου σερνετε και μου εχει κανει δυσκολη τη ζωη...πρεπει να κανω φορματ...
επισης -δεν ξερω αν υπαρχει- καλο θα ηταν να ξερουμε ποσα "περιστατικα" τη μερα θα εμφανιζονται...
 

DeletedUser29206

Guest
Ως προς το πρώτο μέρος διαφωνώ διότι θα πρέπει να γίνεται το ίδιο και στις μιλιές, στα πασχαλινά αυγά κλπ.
Ως προς το δεύτερο μέρος συμφωνώ διότι ο αριθμός των περιστατικών της μίας μέρας δε μεταβάλλεται άρα και το μήνυμα-παράθυρο οπότε ο παρονομαστής θα είναι σταθερός (π.χ. 8/12). Επίσης είναι σημαντικό να ξέρουμε αν τα έχουμε βρει όλα ή μας λείπουν κάποια γιατί μη ξεχνάμε πως τα περιστατικά μπορούν να δώσουν μέχρι και διαμάντια.
 

furfante

Ενεργό Μέλος
Να δω που θα βρίσκω τα "περιστατικά" εγώ,
(απενεργοποιημένα τα animations), και μετά από 2 η 3 μάχες ζούγκλας εξαφανίζονται οι δρόμοι......
http://prntscr.com/gymflw
ούτε ο Criss Angel ....... το κάνει αυτό :)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Αααααα, αν θελει και animation καλα κρασια....:confused:

Οσο για τη διαφωνια του Μαριου στην 1η προταση.... Απο οτι καταλαβα, τα "περιστατικα" θα ειναι -πλεον- μονιμο game in game στο ολο παιχνιδι, κατι σαν τον Καπετανιο... ενα νεο χαρακτηριστικο δλδ....οποτε καμμια σχεση με μηλιες και αυγα, που ειναι ΙΒΕΝΤ, με διαρκεια περιορισμενη...
Αρα μαλλον μπορει να γινει αυτο που προτεινω....
Και μαλιστα θεωρω προσωπικα οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει....αλλιως μια τρυπα στο νερο...
μπορουμε να ενεργοποιουμε τα animation ετσι οποτε πραγματικα τα χρειαζομαστε και να μην τρελλαθουμε στις επανεκινησεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

furfante

Ενεργό Μέλος
Αααααα, αν θελει και animation καλα κρασια....:confused:

Οσο για τη διαφωνια του Μαριου στην 1η προταση.... Απο οτι καταλαβα, τα "περιστατικα" θα ειναι -πλεον- μονιμο game in game στο ολο παιχνιδι, κατι σαν τον Καπετανιο... ενα νεο χαρακτηριστικο δλδ....οποτε καμμια σχεση με μηλιες και αυγα, που ειναι ΙΒΕΝΤ, με διαρκεια περιορισμενη...
Αρα μαλλον μπορει να γινει αυτο που προτεινω....
Και μαλιστα θεωρω προσωπικα οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει....αλλιως μια τρυπα στο νερο...
μπορουμε να ενεργοποιουμε τα animation ετσι οποτε πραγματικα τα χρειαζομαστε και να μην τρελλαθουμε στις επανεκινησεις...
την υπόθεση για τα animation την έκανα από αυτό:
incident_blockedroad1.png
Αποκλεισμένος δρόμος (σημειώστε ότι θα σταματήσει την κυκλοφορία!)
δε γνωρίζω αν απαιτεί όμως animation..... (θέλω να ελπίζω πως δε θα απαιτεί).
 

DeletedUser29206

Guest
Αποκλείεται να μην εμφανίζονται τα περιστατικά με απενεργοποιημένα animations.
Τόσο πρόχειρη δουλειά λέτε να κάνανε; Αν ισχύει την κάτσαμε...
 

DeletedUser30982

Guest
Kαλησπέρα
Ιρις σε ευχαριστω για ολη την βοήθεια που μας δινεις,αλλά
ψαχνω σαν χαζο να βρω "περιστατικά" ,και δεν εχω βρει ουτε ενα
γιατι;
 

DeletedUser29206

Guest
Και εγώ το ίδιο!
Σήμερα δεν ήτανε για τα περιστατικά;
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εμφανίζονται 10-15 περιστατικά την ημέρα στην πόλη.
Είναι εύκολο να τα βρείτε, γιατί εκτός από το ότι είναι αντικείμενα διαφορετικά από αυτά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στην πόλη σας, έχουμε φροντίσει να γίνονται εύκολα αντιληπτά - υπάρχει... αναβοσβήνει να το πω... μια λάμψη γύρω τους
cuVto-0mSI_Xi4roMgds4A.png
Ενεργοποιήθηκαν σήμερα, αλλά αν είχατε συνδεθεί στο παιχνίδι πριν την αναβάθμιση θα μπορέσετε να τα βρείτε στην πόλη σας από αύριο, καθώς δημιουργούνται μετά από την πρώτη σύνδεση της ημέρας (οπότε μη τρέχετε τσάμπα στον οφθαλμίατρο :p)
Επίσης δεν έχει σχέση το αν είναι ενεργοποιημένα τα animations στην πόλη σας ή όχι για να εμφανιστούν.
 

DeletedUser30982

Guest
εχω να λογκαρω απο χθες το βραδυ
αλλα ουτε σημερα βρηκα αντικειμενα
καποιος να μας εξηγησει;
 
Κορυφή