Συζήτηση για την Ταβέρνα Φίλων

DeletedUser30097

Guest
Ναι, αυτό ακριβώς
Δεν είναι κακή πρόταση, έχει όμως ένα μειονέκτημα: Παραβλέπει το γεγονός πως το παιχνίδι υπάρχει για ν' αποφέρει κέρδος στον πάροχό του. Δίχως κατανάλωση διαμαντιών δεν υπάρχει κέρδος. Μπορεί και να το υιοθετήσουν όμως. Δε χάνουμε τίποτε να το ενσωματώσουμε σε μια συνολική πρόταση.
 

DeletedUser29206

Guest
Δεν είναι κακή πρόταση, έχει όμως ένα μειονέκτημα: Παραβλέπει το γεγονός πως το παιχνίδι υπάρχει για ν' αποφέρει κέρδος στον πάροχό του. Δίχως κατανάλωση διαμαντιών δεν υπάρχει κέρδος. Μπορεί και να το υιοθετήσουν όμως. Δε χάνουμε τίποτε να το ενσωματώσουμε σε μια συνολική πρόταση.
Προσοχή! Μειονέκτημα για την Inno Games, όχι για εμάς! Αλλά και πάλι δεν την αγοράζει κανείς αυτήν την θέση. Όσοι το έχουν κάνει από δοκιμή δεν το ξανάκαναν. Οπότε άμα είναι μόνιμη θα υπήρχαν δύο πλεονεκτήματα: για εμάς και για αυτούς! Θα ήταν πλέον στόχος κάθε παίκτη να την ξεκλειδώσει. Θα ήξερε πως θα ΑΞΙΖΕΙ!
 

DeletedUser30097

Guest
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
Αδύνατο ίσως όχι, δεν εξαρτάται όμως μόνο και κυρίως από εμάς. Κι αυτό είναι κακό.
 

DeletedUser29206

Guest
Το μόνο κέρδος που έχω από την ταβέρνα (εγώ προσωπικά) είναι η ενίσχυση που βάζω για τα νομίσματα και οι forge πόντοι που παίρνω από άλλους παίκτες όταν κάνω επίσκεψη :eek:. Τουλάχιστον άμα μπει και η δεύτερη ενίσχυση μόνιμα θα μπορώ να βάζω κάτι παραπάνω!
 

DeletedUser30097

Guest
Σε καθαρά προσωπικό επίπεδο, αυτή είναι η ύστατη προσπάθεια που καταβάλω για να γίνει φιλική, λειτουργική κι εύχρηστη προς τους παίκτες η διαχείριση της ταβέρνας. Αν κωφεύσουν ή απορρίψουν τις βελτιώσεις θα σταματήσω να ασχολούμαι με την ταβέρνα και θα αποδεσμεύσω από την περιττή μου παρουσιά την θέση που καταλαμβάνω στις μπάρες φίλων, απ' όσους το επιθυμούν.
Είπαμε, γυρνάμε την πλάτη σ' ότι μας χαλά κι ασχολούμαστε μ' ότι μας διασκεδάζει!
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα και καλη Κυριακη σε ολους...
Εγω παντως θα επιμεινω, οσο αφορα την βοηθεια Επιτιθεμενου στη Ταβερνα....
Εκανα το ΛΑΘΟΣ, να ενεργοποισησω σημερα, το +20%... πανωλεθρια!!!
Στη τελευταια διαδρομη του 4ου επιπεδου....καλα, δεν υπαρχει....εδω και 2 βδομαδες το περνω με μαχες με πολυ λιγες απωλειες...
Τωρα με το +20%, απλα δεν υπαρχει αυτο που γινετε... τα μικροκυματων δεν ερχονταιο κοντα να μου μετατρεψουν τους 4 κακους σε αερομποτ...ετσι δεν εχω τη δυνατοτητα να βαρεσω στη πρωτη και τα 4 Μυστικα Αρματα του αντιπαλλου...μεχρι και Μυστικο Αρμα μου εχει ανταποδωσει το χτυπημα 3 (!!!) φορες στην ιδια γυρα... τι να λεμε? Ελεος....
Χωρις Ταβερνα με 2 χτυπηματα απο αερομποτ το εστελνα το Μυστικο...ειχα ανταποδοση στο πρωτο μονο και το 2ο περνουσε...
τωρα εβγαλα τη μαχη μετα απο 2 κοκκινα...
Περιμενω ακομα 3 ωρες να περασει η "ευεργετικη" επιδραση της Ταβερνας, για να συνεχισω....:mad:
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα και καλη Κυριακη σε ολους...
Εγω παντως θα επιμεινω, οσο αφορα την βοηθεια Επιτιθεμενου στη Ταβερνα....
Εκανα το ΛΑΘΟΣ, να ενεργοποισησω σημερα, το +20%... πανωλεθρια!!!
Στη τελευταια διαδρομη του 4ου επιπεδου....καλα, δεν υπαρχει....εδω και 2 βδομαδες το περνω με μαχες με πολυ λιγες απωλειες...
Τωρα με το +20%, απλα δεν υπαρχει αυτο που γινετε... τα μικροκυματων δεν ερχονταιο κοντα να μου μετατρεψουν τους 4 κακους σε αερομποτ...ετσι δεν εχω τη δυνατοτητα να βαρεσω στη πρωτη και τα 4 Μυστικα Αρματα του αντιπαλλου...μεχρι και Μυστικο Αρμα μου εχει ανταποδωσει το χτυπημα 3 (!!!) φορες στην ιδια γυρα... τι να λεμε? Ελεος....
Χωρις Ταβερνα με 2 χτυπηματα απο αερομποτ το εστελνα το Μυστικο...ειχα ανταποδοση στο πρωτο μονο και το 2ο περνουσε...
τωρα εβγαλα τη μαχη μετα απο 2 κοκκινα...
Περιμενω ακομα 3 ωρες να περασει η "ευεργετικη" επιδραση της Ταβερνας, για να συνεχισω....:mad:
Καλησπερα Καλη Κυριακη ..μια απο τα ιδια κοντεψα να ..παρω χρυση μωβ καρδια απο τις αποχωρισεις
και αλλοι πλεον το επιβεβαιωνουν
http://prnt.sc/eg8s09
Φυσικα δεν εχω καταλαβει ακομη το σκεπτικο(σκοπιμοτητα) αυτης της ..κινησης εκ μερους των προγραμματιστων
 

DeletedUser29206

Guest
Τι γίνεται; Άμα είναι να μην τα ανεβάσω άλλο. Καλά είναι στο 5-8 επίπεδο που είναι!
 

DeletedUser30097

Guest
Τα ίδια έπαθα στην Αποικιακή στον δ' και τα παράτησα. Μάριε, ν' ανεβάσεις τα επιθετικά σου κτίρια. Το μαγαζί της ταβέρνας μην επισκέπτεσε! χαχαχα

Να ένα παράδειγμα απ' όσα συνέβησαν στο 4ο επίπεδο της εκστρατείας στην αποικιακή:
Αποικιακή εποχή, 4ο επίπεδο εκστρατείας.
Οι αντίπαλες μονάδες με 90% αύξηση δυναμικότητας σε επίθεση και άμυνα.
Οι ημέτερες μονάδες (ιππικό) με αύξηση δυναμικότητας 120% σε επίθεση και 90% σε άμυνα, αντίστοιχα.
Πρωταθλητής των μονάδων του συστήματος μεταμορφώνει ημέτερο κακοποιό. Κατά την ανταπόδοση του χτυπήματος χάνει μόνο 2 μονάδες αίμα!!!
Στη συνέχεια:
Ο αντίπαλος πρωταθλητής (ο λαβωμένος) χτυπά ημέτερη μονάδα, (αλώβητη μέχρι στιγμής),και της αφαιρεί 4 μονάδες αίμα!!
Στη συνέχεια της ίδιας μάχης:
Ημέτερο ιππικό χτυπά Γρεναδιέρο και δέχεται την ανταπόδοση του χτυπήματος. Η επόμενη κατά σειρά προτεραιότητας μονάδα ιππικού χτυπά τον ίδιο Γρεναδιέρο και, (ω! του θαύματος) δέχεται κι αυτή ανταπόδοση χτυπήματος!!
Να την χαίρονται την εκστρατεία...

Να συμπληρώσω και κάτι από την εκστρατεία της αρκτικής εποχής:
Μιας και τα αερομπότ-δράκοι είναι μούφα σε σχέση με τα αερομπότ της αυριανής, τα έχω παροπλίσει και χρησιμοποιώ ιπτάμενα της αυριανής εποχής στις μάχες, (με 2, άντε 3 χτυπήματα το πολύ (σαν έχουν οι αντιπάλες μεγάλη αύξηση δυναμικότητας), ρίχνουν κάτω μεγαθήρια και αντικαταστάτες, ενώ τα αερομπότ-δράκοι πρέπει να δώσουν 5-6 χτυπήματα και μάλιστα να πλησιάσουν κοντά.
Στο προκείμενο:
Στήνω κακοποιό εντός της εμβέλειας του μεγαθηρίου και πάω με τα αερομπότ να καθαρίσω τους επιδρομείς αναγνώρισης (με 2 χτυπήματα πέφτουν κάτω, ασχέτως δυναμικότητας).
Να 'το πάλι το θαύμα: Το μεγαθήριο αγνοεί τον κακοποιό και βάλλει εναντίον του αερομπότ! χαχαχα πλάκα έχουν.
Γεμίσαν το παιχνίδι με στρεβλώσεις και προσπαθούν, πάλι με στρεβλώσεις, να το φέρουν σε ισορροπία.
Τι άλλο, εκτός από στρέβλωση, είναι το γεγονός πως οι επιδρομείς αναγνώρισης και οι εξωσκελετοί, ενώ μπορούν να χτυπήσουν μονάδες, προχωρούνε "κουτσά" στο πεδίο της μάχης, δίχως να βάλλουν;
Φυσικά, αν παίζανε κανονικά, οι μάχες, με τις ιδιότητες που δώσανε σε τούτες τις μονάδες, δε θα βγαίνανε με τίποτε.
Βέβαια βρήκανε τη λύση. Για να αντιμετωπίσουν τη στρέβλωση που προκαλούν οι ιδιότητες που προσδώσανε σε τούτες τις μονάδες, δημιούργησαν μια άλλη στρέβλωση, η οποία αφορά τη συμπεριφορά τους στο πεδίο της μάχης.
Εύγε τους!

ΥΓ
Ας δώσουν λίγη προσοχή στην υπογραφή μου οι σχεδιαστές:
όπως, κακόν κακού ου άπτεται, έτσι και, στρέβλωση, με στρέβλωση δε διορθώνεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Kαι ω (!!!) του θαυματος...!!!!
Χωρις την "ενισχυση" επιτιθεμενου απο την ταβερνα, εκανα την τελευταια μαχη...
Να σημειωσω οτι στην 62 μαχη, ο αντιπαλλος ειχε τον ιδιο στρατο, ειχε μπονους 140% -νομιζω-, και εγω ειχα παρει το +20% (???) της Ταβερνας...εκει ειχα "φαει" 2 κοκκινα, με τον ιδιο στρατο που πηγα και τωρα, μου ειχε ανταποδωσει ενα Μυστικο 2 φορες στην ιδια γυρα το χτυπημα (με συνεπεια να χασω 2 λαβωμενα αερομποτ), και αυτο εγινε 2 φορες στην μια μαχη και μια στην αλλη, 2 αερομποτ δικα μου γεματα δεν καθαρισαν ενα Μυστικο, και αλλα ευτραπελα, οπως πχ τα Μικροκυματων του αντιπαλλου μεναν πισω και δεν αλλαζαν τους κακους μου με συνεπεια να μην μπορω στην 1η ουσιαστικα επιθεση μου να καθαρισω και τα 4 Μυστικα και να ειμαι ανετος...
Τωρα -ΧΩΡΙΣ """ΕΝΙΣΧΥΣΗ""" ΤΑΒΕΡΝΑΣ- ολα ρολοι...μεχρι και 2 δικα μου λαβωμενα καθαρισαν Μυστικο...δεν μου ανταποδωθηκε ΠΟΤΕ 2η φορα χτυπημα στην ιδια γυρα, και η τελικη εκβαση ηταν χαλαρα, θριαμβος...με 3 απωλειες ΜΟΝΟ...
Για του λογου το αλληθες....
http://prnt.sc/eggero ...δειτε επιθεση-αμυνα δικη μου...δειτε ζημιες δικες μου (+1 ακομα που δεν φενετε)... δεν πιστεψα οτι θα βγει, αλλα επεμενα....
http://prnt.sc/eggfwk ... δειτε επιθεση-αμυνα δικη τους.... με σωστη τακτικη, αλλα και με καθαρισμα αντιπαλλου, με λαβωμενα αερομποτ, τα καταφερα!!!!! :cool:

Προς Διαχειρηση....
Πειτε μου πως μπορω να κατεδαφισω τη Ταβερνα?...μου πιανει χωρο και μου τρωει χρονο....:confused:
ασε που εχω "στειλει" ενα σωρο φιλους που δεν μου "καθοταν", και πηγαιναν σε αλλα μαγαζια...και δεν εχω χωρο να τους ξαναστειλω αιτημα ρεεεεεε..............
:mad::mad::mad:
 

DeletedUser30097

Guest
Πειτε μου πως μπορω να κατεδαφισω τη Ταβερνα?...μου πιανει χωρο και μου τρωει χρονο....:confused:
Το είχα γράψει φίλε μου πως, με το 4ο επίπεδο δυσκολίας στην εκστρατεία, φτάσαμε στο "δια ταύτα" του συγκεκριμένου σκέλους του παιχνιδιού, ορίζοντας πως το "δια ταύτα" αφορά τα διαμάντια και συνεπώς την οικονομική απολαβή της εταιρείας/παρόχου του παιχνιδιού.
Σιγά να μη σου έδιναν το δικαίωμα να χρησιμοποιείς την ενίσχυση της ταβέρνας και στην εκστρατεία; Αν το κάνανε πως θα ξόδευες διαμάντια για διαπραγμάτευση ή για αποθεραπεία και αναβίωση μονάδων μετά το πρώτο κύμα μάχης; ;)
Δεν το 'χω δοκιμάσει, αλλά ίσως η, αγορασμένη από το μαγαζί της ταβέρνας, επιπλέον ενίσχυση της δυναμικότητας των στρατευμάτων να έχει αντίκρυσμα στις μάχες εναντίον γειτόνων και στο χάρτη ΣεΣ.
Άντε, καλημέρα και καλή εβδομάδα! :)
 

DeletedUser30097

Guest
Όπως έγραψα σε δημοσίευσή μου, στις 25/02, στο παρόν θέμα, έστειλα σήμερα προς τη διαχείριση αίτημα υποστήριξης, σχετικά με τις προτεινόμενες αλλαγές στη λειτουργία της ταβέρνας, οι οποίες θεωρώ πως θα κάνουν τη καθημερινότητά μας στο παιχνίδι πιο εύκολη και λιγότερο ανιαρή.
Το αίτημα υποστήριξης είναι αυτό:
b97bacf7ed6244a0acb681b8ab5c1685.png

Μπορείτε να το αντιγράψετε και να το αποστείλετε, εάν συμφωνείτε με το περιεχόμενο και τον συγκεκριμένο τρόπο ευαισθητοποίησης της ομάδας σχεδιασμού του παιχνιδιού, από την ακόλουθη δημοσίευση:
forum.gr.forgeofempires.com-index.php_threads-Συζήτηση-για-την-Ταβέρνα-Φίλων.6963/page-6#post-34383
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
ecca4a9b6478452b8e450cef074df96a.png


Η διαχείριση του ελληνικού ΦοΕ έκανε την δουλειά της, ανταποκρινόμενη στις υποχρεώσεις της.
Ας ελπίσουμε τα ώτα των σχεδιαστών να είναι ευήκοα στις προτάσεις και να τις υιοθετήσουν.

ΥΓ
Εσείς στείλατε ανάλογο αίτημα υποστήριξης; ;)

ΥΓ2
Άντε, κι αν υιοθετηθούν κι εφαρμοστούν οι προτάσεις, για μία εβδομάδα θα αλλάξω την εικόνα μου στο παιχνίδι, αντικαθιστώντας την μ' αυτήν που, προς τιμήν της Ίρις, έχουν φιλοτεχνήσει οι σχεδιαστές. Έτσι, σαν ένα ιδιαίτερο προσωποποιημένο «ευχαριστώ».
 
Κορυφή