Ταβέρνα

timouth

Νέο Μέλος
Καλημέρα. Θα ήθελα να προτείνω, δεν γνωρίζω - που μάλλον ναι - αν έχει ξαναειπωθεί, να μπορούμε να επισκεφτούμε την ταβέρνα ενός φίλου χωρίς όμως να βλέπω όλη αυτή την μετάβαση. Να γίνει όπως κ με την βοήθεια, πατάς το κουμπί έκατσες. Δεν χρειάζεται να το βλέπω κιόλας.
Ευχαριστώ
 

DeletedUser29206

Guest
Θα ξαναφυμφωνήσω μαζί σου! :p
Το είχα αναφέρει αυτό παλιά...
 

Timothy Leary

Μέλος
Λυπάμαι παιδιά αλλά θα διαφωνήσω. Και χρειάζεται να το βλέπω αλλά και θέλω να το βλέπω. Αλλιώς πως θα ξέρω ότι έκατσα.

Τι? θα μου βγάζει π.χ. το παιχνίδι μνμ: Έκατσες! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Θα γίνει το παιχνίδι τελείως ρομποτικό ένα κάτι.

Οι Ταβέρνες είναι για τους Φίλους, και τους φίλους του κάποιος πρέπει να τους βλέπει. Όπως και τους φίλους των φίλων του. Αλλιώς θα καταντήσουμε να πατάμε κουμπάκια και το παιχνίδι απλά θα μας πετάει στα μούτρα μας παραθυράκια με μηνυματάκια.

Στη Βοήθεια υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό. Το παιχνίδι θα ‘βάραινε’ κατά πολύ αν ήταν κάθε φορά που Βοηθάμε να μας ‘πηγαίνει’ στη πόλη του εκάστοτε Φίλου / Γείτονα και να μας δείχνει και το τι Βοηθήσαμε. Οπότε απλά μας ενημερώνει με ένα παραθυρο-μνμ και καλά κάνει. Για να μην αναφέρω κιόλας ότι ορισμένοι –καλοπροαίρετοι ή κακοπροαίρετοι- παίχτες παρακάμπτουν τον αυτοματισμό και δίνουν Βοήθεια επιλεκτικά.

Η Ταβέρνα όμως δεν είναι ‘βαριά’...ένα κλικ υπόθεση είναι...τσουπ μπαίνεις, τσουπ βγαίνεις...και βλέπω και το ωραίο animation με τη καρεκλίτσα να τραβιέται και τον όμορφο άβατάρ μου να παίρνει θέση. Γιατί να θέλω να το χάσω αυτό?

Και γενικά μιλώντας μη τους δίνεται ιδέες να ξε-φτιάξουν / αλλάξουν πράγματα που έχουν κάνει κόπο να τα φτιάξουν, και το παιχνίδι μηδενίζουμε και πιο πολλά bugs θα δημιουργούνται.
 

DeletedUser29206

Guest
Εγώ συγκεκριμένα είχα προτείνει να εμφανίζεται μόνο αυτά που κερδίζεις όπως και στην βοήθεια. Άμα θες να το βλέπεις να υπάρχει στα animations.
 

Timothy Leary

Μέλος
Μάριε καταλαβαίνω τι λες όπως επίσης και ο φίλος timouth. Θέλετε οικονομία χρόνου, οκ αποδεκτό κι εγώ θέλω.
Το πρόβλημα όμως για εμένα –εκτός των άλλων- είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις... ‘να εμφανίζεται μόνο αυτά που κερδίζεις όπως και στην βοήθεια...’

Η Βοήθεια δεν έχει πιθανότητες στα Νομίσματα (άσε τα Σχέδια), αν βοηθήσεις θα πάρεις 100% τα νομίσματά σου.
Θα δεις και το μήνυμα και οκ θα ξέρεις ότι όντως βοήθησες.
Η Ταβέρνα όμως έχει πιθανότητες εκτός κι αν κάνω κάποιο τραγικό λάθος. Όταν λοιπόν κάτσεις σε μια ταβέρνα και δεν σου κάτσουν τα νομίσματα θα μείνεις με ένα ξερό παραθυράκι που θα σου λεει τι?...Έκατσες!? αχαχα ε τι να κάνω βρε παιδιά δεν μου πολυαρέσει :p
 

DeletedUser29206

Guest
Χεχεχε, μας έφαγαν οι πιθανότητες! Παντού βρίσκονται, άσε μην το ψάχνεις. Ακόμη και στην βοήθεια υπάρχουν άμα το καλοσκεφτείς: τράπεζα σπόρων.
 

Timothy Leary

Μέλος
Χεχεχε, μας έφαγαν οι πιθανότητες! Παντού βρίσκονται, άσε μην το ψάχνεις. Ακόμη και στην βοήθεια υπάρχουν άμα το καλοσκεφτείς: τράπεζα σπόρων.

Αχ τι πληγές μου ξύνεις τώρα, έχω πολύ καιρό ακόμα μπροστά μου για ΤΠ χεχε!
Ναι φίλε μας έφαγαν και δεν τις γουστάρω καθόλου. Παλιά όταν παίζαμε ένα παιχνίδι έπρεπε να είχαμε δεξιότητες, τώρα πρέπει απλά να έχουμε μόνο τύχη από ότι φαίνεται.
Τεσπα σταματάω εδώ γιατί αρχίζουμε και φεύγουμε από το θέμα της αρχικής ανάρτησης, καλή μας τύχη με τις Ταβέρνες
:)

Α να πω κι αυτό, εγώ προτείνω να το βάλουν στις Ρυθμίσεις όπως είναι και το animation της πόλης. Όποιος δεν θέλει να βλέπει την όλη διαδικασία το απενεργοποιεί και τέλειωσε η υπόθα. Μετά ίσως θα μπορεί να βγαίνει ένα παραθυράκι που να σου λεει: Επισκέφτηκες τη Ταβέρνα του τάδε με επιτυχία...ή κάτι τέτοιο τεσπά
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Οι Ταβέρνες είναι για τους Φίλους, και τους φίλους του κάποιος πρέπει να τους βλέπει. Όπως και τους φίλους των φίλων του. Αλλιώς θα καταντήσουμε να πατάμε κουμπάκια και το παιχνίδι απλά θα μας πετάει στα μούτρα μας παραθυράκια με μηνυματάκια.
Η Ταβέρνα όμως δεν είναι ‘βαριά’...ένα κλικ υπόθεση είναι...τσουπ μπαίνεις, τσουπ βγαίνεις...και βλέπω και το ωραίο animation με τη καρεκλίτσα να τραβιέται και τον όμορφο άβατάρ μου να παίρνει θέση. Γιατί να θέλω να το χάσω αυτό?
Η επικρότηση, μέσω «like», για τα παραπάνω. Το απολαμβάνεις το παιχνίδι. Όμορφο αυτό.

Η άποψή μου όμως είναι, (και συμφωνεί με τη δική σου), να μας δώσουν τη δυνατότητα, όπως με τα «animations» στις πόλεις, να επιλέξουμε αν θα θέλουμε να βλέπουμε το εσωτερικό της ταβέρνας που επισκεπτόμαστε και ν' απολαμβάνουμε το περιβάλλον και τα γραφικά, όπως προτιμάς εσύ, ή να επιλέξουμε το να μη μας εμφανίζεται, όπως προτιμά ο Μάριος και η ...αφεντιά μου. :)

Δικαίωμα στην επιλογή! Γιατί να διαφωνήσει κάποιος καλοπροαίρετος σ' αυτό;

ΜΦΧ
Γιώργης.
 

Timothy Leary

Μέλος
Καμία διαφωνία αν συμφωνεί και ο op :) (πως το λεμε τον op στα Ελληνικά βρε παιδιά?)
Ναι το απολαμβάνω :p
Πάμε τώρα λίγο στο «γιατί», μα η απάντηση είναι απλή φίλε finrod…διότι ΔΕΝ θα είναι καλοπροαίρετος...και όχι μη κοιτάς προς το μέρος μου εγώ συμφώνησα ήδη :D
 

DeletedUser30097

Guest
και όχι μη κοιτάς προς το μέρος μου εγώ συμφώνησα ήδη :D
Μα δε θα μπορούσε ΠΟΤΕ ο Timothy Leary να είναι ενάντιος στο δικαίωμα της επιλογής!

Κάτι μου θύμιζε το διακριτικό σου, (Timothy Leary), που χρησιμοποιείς στο φόρουμ. Τελικώς η μνήμη βρήκε το μονοπάτι και με πήγε πίσω, στα χρόνια των σπουδών μου.
Βιβλιοθηκονομία σπούδασα στο Τ.Ε.Ι. Σαλονίκης, στην καλύτερη σχολή της Ελλάδας, τότε, το 1990. Δικά μας εργαστήρια Η/Υ και δική μας βιβλιοθήκη/σπουδαστήριο, με καθηγητές που δεν δίδασκαν αλλά σμίλευαν συνειδήσεις, γαλουχούσαν στα ιδανικά για τα οποία αξίζει να λεγόμαστε άνθρωποι και να προσπαθούμε για ένα καλύτερο ξημέρωμα στον κόσμο, για ένα ξημέρωμα που σαν κοιτάξει τα πρόσωπα των ανθρώπων θα βρει το χαμόγελο στα χείλη ολονών.

Σε μια σειρά διαλέξεων, υπήρξε «ομηρική» διαμάχη, (στο επίπεδο των επιχειρημάτων), για το εάν τα βιβλία του Timothy Leary θα πρέπει να εντάσσονται στις συλλογές των Δημόσιων Λαϊκών Βιβλιοθηκών, και εάν ναι, αν θα πρέπει να 'ναι προσβάσιμα σε όλα ανεξαιρέτως τα μέλη τους, δίχως κανένα περιορισμό, ηλικιακό, μορφωτικό, φυλετικό, ταξικό ή όποιον άλλον.
Αν και ενάντιος, σφόδρα αντίθετος, με τη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, η επιχειρηματολογία μου ήταν υπέρ του ΝΑΙ και στα δύο ζητήματα. Δε θα επεκταθώ παραπάνω στο θέμα. Θα σταματήσω εδώ αναφέροντας μόνο πως ο φόβος, (για το κάθε τι), τέκνο της άγνοιας είναι.
Για όποιον ενδιαφέρεται να μάθει παραπάνω για τον Timothy Leary μπορεί να ανατρέξει εδώ.
Και να τον ακούσει στο: Timothy Leary - Question Authority and Think for Yourself (στην αγγλική).

ΥΓ:cool:
Ένα άλλο, παρόμοιας υφής θέμα, ήταν για το εάν θα ενταχθεί στη βιβλιοθήκη/σπουδαστήριο μας το έργο του Πάτρικ Ζίσκιντ «Το Άρωμα». Αυτή η θαυμάσια αλληγορία σχετικά με ένα άλλο, διαφορετικό θέμα των ανθρώπινων σχέσεων, πάλι πάνω στη διαφορετικότητα. Ας μην επεκταθώ.
Περισσότερα για το έργο εδώ.

ΥΓ2 ;)
op (operator), θα το απέδιδα ως:
Περιφραστικά: γενικός διαχειριστής.
Μονολεκτικά: Διευθύνων.
Προσωποποιημένα: Iris (σ' ότι στο παρόν φόρουμ αφορά)

ΥΓ3:)
Εκτός θέματος, αλλά ας μου επιτραπεί η ανάρτηση αυτής της δημοσίευσης.
Οι σύνδεσμοι οδηγούν στην ελληνόγλωσση wikipedia, ιστότοπος που δεν είναι ανταγωνιστικός ως προς το φόρουμ μας και την innogames. Θαρρώ ότι δεν ενοχλεί η κοινοποίησή τους. Αν όμως παραβιάζει κάποιον από τους, γραπτούς ή άγραφους, κανόνες του φόρουμ μας, διαγράψτε τους.

ΥΓ(τελικό)
Αυτό είχα γράψει στις αρχές που η «ταβέρνα των φίλων» μπήκε στην καθημερινότητα μας στο παιχνίδι ("κλικ" στο βελάκι για εμφάνιση στο θέμα που αναρτήθηκε):
ΥΓ
Γιατί θα πρέπει κάθε φορά που εισέρχομαι στην ταβέρνα ενός φίλου ν' αναδύεται παράθυρο με την εικόνα του τραπεζιού, "κουράζοντας" την σύνδεση, υπερφορτώνοντας το παιχνίδι μέσω αυτού του γραφικού κι υποχρεώνοντάς μας σ' ένα ακόμη ανώφελο "κλικ";
Φανταστείτε κάθε φορά που επιλέγετε το κουμπί "Βοήθεια" να εμφανίζεται κι η πόλη του παίκτη που βοηθάτε και να πρέπει να κάνετε πάλι "κλικ" ώστε να επιστρέψετε στην δική σας για να συνεχίσετε...

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

furfante

Ενεργό Μέλος
Καλημέρα. Θα ήθελα να προτείνω, δεν γνωρίζω - που μάλλον ναι - αν έχει ξαναειπωθεί, να μπορούμε να επισκεφτούμε την ταβέρνα ενός φίλου χωρίς όμως να βλέπω όλη αυτή την μετάβαση. Να γίνει όπως κ με την βοήθεια, πατάς το κουμπί έκατσες. Δεν χρειάζεται να το βλέπω κιόλας.
Ευχαριστώ
NAI.... και με συνοπτικες διαδικασιες, ακομη κ με το κοστος να μη βλεπουμε αν πηραμε αμοιβες η οτιδηποτε.....
μην ξεχνατε οτι παρα πολλοι... λογω χρονου... αποφευγουν συχνα να κανουν ακομη κ τα αυτονοητα ως φιλοι... παροτρυνσεις δλδ, αντε τωρα να τους βαλεις να μπουν κ σε ταβερνες που χρονιζει να ανοιξει το παραθυρο.....
.... υποτιθεται οτι ειναι παιχνιδι στρατηγικης:rolleyes::rolleyes::rolleyes:..... τα τπολοιπα μπορουν να γινουν μηχανικα για εξοικονομηση χρονου κ να μη μενουν κτιρια απαροτρυντα στις πολεις μας.
 

Timothy Leary

Μέλος
Κάτι μου θύμιζε το διακριτικό σου, (Timothy Leary), που χρησιμοποιείς στο φόρουμ. Τελικώς η μνήμη βρήκε το μονοπάτι και με πήγε πίσω, στα χρόνια των σπουδών μου.

Να είσαι καλά για το αφιέρωμα στο τιμόθεο αλλά και για την ιστορία που μας περιέγραψες!
ΥΓ2 ;)
op (operator), θα το απέδιδα ως:
Περιφραστικά: γενικός διαχειριστής.
Μονολεκτικά: Διευθύνων.
Προσωποποιημένα: Iris (σ' ότι στο παρόν φόρουμ αφορά)
χεχεχε όχι operator, Original Poster...αν συμφωνεί και ο timouth εννoούσα, που έκανε και την αρχική ανάρτηση.

Ένα άλλο, παρόμοιας υφής θέμα, ήταν για το εάν θα ενταχθεί στη βιβλιοθήκη/σπουδαστήριο μας το έργο του Πάτρικ Ζίσκιντ «Το Άρωμα».

Έχω δει τη ταινία αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ το βιβλίο. Βέβαια φαντάζομαι ότι η ταινία ουδεμία σχέση έχει με το βιβλίο. Το λεω αυτό διότι δεν με ‘προβλημάτισε’ καθόλου, άλλο ένα θριλεράκι για να περνάει ή ώρα ήταν.
NAI.... και με συνοπτικες διαδικασιες, ακομη κ με το κοστος να μη βλεπουμε αν πηραμε αμοιβες η οτιδηποτε.....

furfante! Που είσαι εσύ βρε ‘κακούργε’ αχαχα Σε πιο κόσμο παίζεις, έλα πίσω στον Α έχω κάτι πόντους ριγμένους στο Φάρο σου από το 1821 :p:p:p

Το θες και με συνοπτικές ε? Τρομάρα σου! :D
Ρίξε μια ματιά εδώ.

02:00 ααα βάλθηκες να με μορφώσεις εσύ, ας είνα! :):):)
02:20 Κατάλαβα fin, και κατάλαβα και με τι 'τρόπο' θα είναι γραμμένο. Μπήκε στα υπόψιν και θα το πάρω νομίζω κάποια στιγμή σύντομα.
Μπορείς άμεσα να το τηλεαντιγράψεις, δωρεάν, από την παρακάτω διεύθυνση. Μόνο χρεία του adobe acrobat reader έχεις για να το διαβάσεις.
Done, thx dear sir! acr έχω δεν είναι αυτό το πρόβλημα, πρόβλημα είναι το Τάμπλετ που δεν έχω :D και από η/υ μου σπάνε τα νεύρα να διαβάζω βιβλίο. Δεδομένου δε ότι η σύζυγος είναι μέγας βιβλιοφάγος και ούτε αυτή κάνει κέφι διάβασμα μέσω η/υ πάω για...hard copy ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Έχω δει τη ταινία αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ το βιβλίο. Βέβαια φαντάζομαι ότι η ταινία ουδεμία σχέση έχει με το βιβλίο. Το λεω αυτό διότι δεν με ‘προβλημάτισε’ καθόλου, άλλο ένα θριλεράκι για να περνάει ή ώρα ήταν.
Ρίξε μια ματιά εδώ.

Στο υστερόγραφο υπ' αριθμό δύο κλείνω την πρόταση με την φατσούλα αυτή: ;)
Αυτό θαρρώ είναι αρκετό...:D:D:D:D
 

DeletedUser30097

Guest
02:20 Κατάλαβα fin, και κατάλαβα και με τι 'τρόπο' θα είναι γραμμένο. Μπήκε στα υπόψιν και θα το πάρω νομίζω κάποια στιγμή σύντομα.
Μπορείς άμεσα να το τηλεαντιγράψεις, δωρεάν, από την παρακάτω διεύθυνση. Μόνο χρεία του adobe acrobat reader έχεις για να το διαβάσεις.
Επίλεξε το τρίτο από τα δεξιά εικονίδιο από την πάνω δεξιά γωνία του πλαισίου, για να το τηλεαντιγράψεις, αν και μπορείς να το διαβάσεις και από τη σελίδα, δίχως να το αποκτήσεις.
https://epdf.tips/-cf068d9d7220b76725a612345992d96b85689.html

Η σελίδα δεν είναι «ανταγωνιστική» με την innogames, ούτε με το ίδιο αντικείμενο με την εταιρεία ασχολείται. Συνεπώς θαρρώ πως ο σύνδεσμος μπορεί να δημοσιευτεί στο εδώ φόρουμ.
 
Κορυφή