Τα στατιστικα του παιχνιδιου εχουν σοβαρο προβλημα.

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser25588
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser25588

Guest
Καλησπερα.... ξεκιναω για αλλη μια φορα απο τα βασικα.... Στατιστικα και Inno δυο τσακωμενες εννοιες.....
Λοιπον επειδη εχει χοντρινει το πραγμα δεν παει αλλο η κατασταση....
14η συνεχομενη βδομαδα επαναλαμβανω, 14η συνεχομενη εβδομαδα που το 7μερο σεντουκι δινει ολα τα αλλα εκτος απο το 50ποντο.... ειναι ντροπη να μας εχετε αυτα τα στατιστικα και καλα πιθανοτητες να παρουμε κατι που ξερουμε οτι τελικα ειναι αλλα ντι αλλον και δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα.....
Φτιαξτε τα στατιστικα γενικοτερα του παιθχνιδιου γιατι ως εδω και μη παρεκει... μηνες κανουμε υπομονη δεν μιλαμε αλλα αρχιζουμε και τα περνουμε πλεον στο κρανιο με το οτι μας προσβαλετε ως παιχτες με το να μας κοροιδευετε οτι και καλα ειναι αυτα τα στατιστικα που γραφετε αλλα στην πραγματικοτητα δεν ισχυουν καν και το ξερετε πολυ καλα αυτο...... Ελεος πια
Υ.Γ. Να μην αναφερω για το ανεκδοτο που λεγετε παλατι απο τις καθημερινες... απο τοτε που μπηκανε δεν εχει ερθει ποτε των ποτων.....
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Όντως υποτιμούν τη νοημοσύνη μας, με επαίσχυντο τρόπο, μερικές φορές... Τελευταία προσπαθούν να "νομιμοποιήσουν" την απάτη τους με τον εξής νομιμοφανή τρόπο... Για παράδειγμα, στην παρακάτω εικόνα: παρόλο που οι Κοιτώνες Εκπαιδευόμενων Αστροναυτών έχουν 50% πιθανότητα να εμφανιστούν, τι σκέφτηκαν να κάνουν; Χώρισαν τα ποσοστά σε δύο ξεχωριστές πιθανότητες (20% και 30%) ώστε κάθε πιθανότητα να λειτουργεί ανεξάρτητα... Δηλαδή, 20% τη μία φορά και 30% την άλλη, με αποτέλεσμα, τα νομίσματα του 40% να υπερτερούν και πάλι... Να ένας "νόμιμος" τρόπος το 40% να είναι ανώτερο του 50%...
Μην απορείτε λοιπόν που σας πέφτουν συνεχώς νομίσματα...
 

Συνημμένα

  • Απάτη.jpg
    Απάτη.jpg
    203,5 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή μας λες ότι αν είχε 98 κοιτώνες με 1% πιθανότητα και τα νομίσματα με 2%.. τότε πάλι τα νομίσματα υπερτερούν ;
Δεν ισχύει αυτό που λες.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Ασφαλως και ισχυει αυτο που αναφερει ο Cornelius
γι΄ αυτο καποιες φορες βλεπουμε τα ποσοστα για το ιδιο κτηριο ειναι ΄΄σπασμενα ΄΄
Καταρχας δεν μπορει το ιδιο κτηριο στην ιδια αποστολη να εμφανιζεται παραλληλα 2 φορες και μαλιστα με διαφορετικα ποσοστα επιτυχιας
και να μην εμφανιζει ενα ενιαιο ποσοστο ....αδελφια μου μεταξυ μας δεν υπαρχει αλλη λογικη εξηγηση πλην της αναλυσης του Cornelius
μην ξεχναμε οτι τα ποσοστα επι % ακολουθουν καθε φορα το καθενα την πιθανοτητα επιτυχιας που περιγραφει
και καθε φορα που δοκιμαζει καποιος ειναι πτου και απο την αρχη οι πιθανοτητες επιτυχιας .....δεν συναθροιζονται
Πριν καιρο οταν το προσεξα το θεωρησα σφαλμα
δηλ οτι εμφανιζοταν το ιδιο κτηριο δυο φορες με διαφορετικα ποσοστα ... το ανεφερα στον πειραματικο σερβερ βετα
ειχα πει οτι 'η βαζεις ενα ενιαιο ποσοστο 'η βαζεις δυο διαφορετικα κτηρια
η επισημη απαντηση που ειχα παρει τοτε ηταν οτι δεν ειναι σφαλμα ..αλλα επιλογη των σχεδιαστων /συστηματος? δεν θυμαμαι πως ακριβως το ανεφεραν
τοτε δεν μου πηγε το μυαλο στην πολυ εξυπνη αναλυση (και κατ εμε απολυτως ορθη) που εκανε ο Cornelius
ισως δε γι΄ αυτο αρχισε και η εμφανιση ''ποικιλομορφιας'' καποιων κτηριων ..ως διασφαλιση μελλοντικου αλλοθι των διαφορετικων ποσοστων
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
εγω στο 7ημερο σεντουκι πετυχαινω σπανια τους 50 ποντους.μιλαμε για ποσοστο επιτυχιας 1/10 και χειροτερο.δηλαδη κατω του 10% ενω ισχυριζονται οτι εχει 30%....εχω καταντησει να παιρνω δωρα απο αυτο που εχουν πολυ χαμηλο ποσοστο οπως το πηγαδι ευχων με 11% και οχι τους ποντους.γιατι; γιατι πολυ απλα βλεπει το συστημα οτι εχω πηξει στο πηγαδι στην αποθηκη μου και μου δινει κατι που δεν χρειαζομαι.και δεν δινει τους ποντους που εχουν το μεγαλυτερο ποσοστο με 30%.
30% παιδια ειναι 1/3 πιθανοτητες επιτυχιας.σημαινει οτι στις 3 φορες να ανοιξεις θα πρεπει να πετυχεις μια.στις 100 φορες 30.το ποσοστο φυσικα δεν αλλαζει καθε φορα που το ανοιγεις αλλα αν το ανοιξεις 100 φορες τις 30 θα πρεπει να το πετυχεις.αυτο σημαινει 30% πιθανοτητα.εγω στις 100 θα το πιασω 5 φορες.βαλτε το λοιπον 5% και μην μας κοροιδευετε.ή αλλιως απλως δεν εχετε ιδεα απο στατιστικη
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
εγω στο 7ημερο σεντουκι πετυχαινω σπανια τους 50 ποντους.μιλαμε για ποσοστο επιτυχιας 1/10 και χειροτερο.δηλαδη κατω του 10% ενω ισχυριζονται οτι εχει 30%....εχω καταντησει να παιρνω δωρα απο αυτο που εχουν πολυ χαμηλο ποσοστο οπως το πηγαδι ευχων με 11% και οχι τους ποντους.γιατι; γιατι πολυ απλα βλεπει το συστημα οτι εχω πηξει στο πηγαδι στην αποθηκη μου και μου δινει κατι που δεν χρειαζομαι.και δεν δινει τους ποντους που εχουν το μεγαλυτερο ποσοστο με 30%.
30% παιδια ειναι 1/3 πιθανοτητες επιτυχιας.σημαινει οτι στις 3 φορες να ανοιξεις θα πρεπει να πετυχεις μια.στις 100 φορες 30.το ποσοστο φυσικα δεν αλλαζει καθε φορα που το ανοιγεις αλλα αν το ανοιξεις 100 φορες τις 30 θα πρεπει να το πετυχεις.αυτο σημαινει 30% πιθανοτητα.εγω στις 100 θα το πιασω 5 φορες.βαλτε το λοιπον 5% και μην μας κοροιδευετε.ή αλλιως απλως δεν εχετε ιδεα απο στατιστικη
Καλησπερα δεν ειναι ακριβως ετσι
η καθε φορα ειναι ανεξαρτητη στο ''τζογο'' των πιθανοτητων δεν ισχυει η λογικη ακολουθια
μην ξεχναμε οτι στον νομο των πιθανοτητων τυπικα η καθε προσπαθεια ..σερνει // και το 70% της αποτυχιας
 
Καλησπέρα talamanta, καλως ή κακός σε καποια πράγματα δεν χωράει ούτε διαπραγμάτευση ούτε αμφιβολία. Έδωσα ένα ακραίο παράδειγμα για να γίνει ευκολότερα κατανοητό το γιατί δεν ισχύει. Δεν θα επιμείνω άλλο
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα δεν δεν αμφισβητησα το παραδειγμα που αναφερατε αλλα την εφαρμογη του στην περιπτωση των πιθανοτητων που συνυπαρχουν και αλλα στοιχεια
ας αναρωτηθειτε ολοι με ποσες προσπαθεις εχετε κανει τα χρονια που παιζετε για να πετυχετε ενα συγκεκριμενο δωρο εκδηλωσης
ποσοι απο σας εχετε κανει δεκαπλασιες προσπαθιες απο την ..λογικη ακολουθια
εχετε ξοδεψει οσα μαζεψατε και τελικα δεν πετυχατε ουτε 1 απο το επιθυμητο δωρο

Ακολουθει προσωπικο ασχετο
Αγαπημενοι μου συμπαιχτες αδελφια μου φοεκιτακια
ενα απο τα ''ατομικα'' μου μοτο ειναι οτι για καθε δοχειο νερου υπαρχει παντα και μια προκαθορισμενη εξ αρχης σταγονα που μπορει να το κανει να ξεχυλισει
ποτε κανεις δεν μπορει να προβλεψει ποτε θα πεσει αυτη η συγκεκριμενη σταγονα
ομως εαν πεσει δεν υπαρχει επιστροφη
Προσωρινα θα απεχω απο τα φοεκικα δρωμενα γιατι υποψιαζομαι οτι η δικη μου φοεκικη σταγονα θα πεσει συντομα
Ειλικρινα υπαρχουν ορια σε αυτα που μπορω να επιτρεψω/ανεχτω σε αλλους να μου κανουν
Το δικο μου διλημμα πλεον εχει να κανει με το εαν για χαρη της ηρεμιας του Ελληνικου Φοε μπορω να ανεχτω αλλο την καταφανη χρηση ''κολπων μεντρανο'' (κοινως των παρανομων προγραμματων και τις επιδρασεις τους στους αντιπαλους τους)
φυσικα απο τους συγκεκριμενους παπουτσοφορους αληταριους ** παιχτες κοινους σε ολους τους κοσμους
τους οποιους ολοι τους ξερουμε .. και που στην τελικη ως σαπροφυτα ζουν και βασιλευουν στις πλατες των υπολοιπων παιχτων
** εαν ενοχλει και θεωρουν απρεπη τον χαρακτηρισμο που τους εκανα δηλ αληταριους
τους προκαλω να διαμαρτυρηθουν δημοσια και εγω θα δεχτω την ποινη για προσβολη της προσωπικοτητας τους
φυσικα ομως και αυτοι απο την μερια τους ετσι εμμεσως δημοσια θα εχουν παραδεχτει οτι φορουν ...μποτακια
και αυτο δεν εχει να κανει μονο με την ατομικη τους ποινη για χρηση παρανομων προγραμματων
αυτο αυτοματα θα πρεπει να ακυρωσει και ολα τα συντεχνιακα επιτευματα στα οποια συνεβαλαν
Αντε λοιπον να δω ποιο παλικαρι -μονο 'η διπλο- θα εχει τα κοτσια να δηλωσει ..θιγμενο
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Για τα ποσοστα παιδια εχουμε μιλησει πολλες φορες και η επισημη απαντηση εχει δωθει επισης...
Απο τοτε που παρουσιαστηκαν τα ποσοστα στα δωρα, αν θυμαμαι καλα...
δεν συμφωνω -εχω ξαναπει- με το συστημα αυτο, θελω να ξερω για τι δωρο παιζω, πριν αρχισω να παιζω...
αλλα αφου εχει γινει τζογος το παιχνιδι και εμεις συνεχιζουμε, οκ... συμμετεχουμε, με τους ορους που αυτο θετει...
Για να το κανω ποιο λιανα λοιπον σε οσους ακομα δεν το εχουν καταλαβει, τι σημαινει τζογος...
εστω οτι παιζεις ρουλετα... το μαυρο και το κοκκινο, σε καθε ριξια, εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να εμφανιστουν...
δλδ 50-50...
εχει κανεις την εντυπωση δλδ οτι αν πονταρει 10 φορες θα κερδισει , σιγουρα, τις 5?
ελπιζω να ειναι κατανοητο το παραδειγμα μου....

Υ.Γ...
Ταλα, μη τρελενεσαι ρε...
μποτακια αυτοι?
"σαγιοναρα" εμεις....
σκοπος ειναι να παιζεις, οχι να τα παιζεις....
 

DeletedUser29206

Guest
Άργησα... αλλά ήρθα και εγώ!
Λοιπόν όπως είπαν οι προαναφερθέντες τα ποσοστά έχουν αυτήν την παραξενιά τους. Το 10% (για παράδειγμα) σημαίνει πως κάθε φορά που παίζεις έχεις 10% να πετύχεις και όχι ότι στις 10 προσπάθειες θα πετύχεις σίγουρα μία φορά. Θεωρητικά γίνεται και στις 10 προσπάθειες να πετύχεις και προφανώς και στις 10 να αποτύχεις (το οποίο συμβαίνει πιο συχνά λόγω μαθηματικών πάντα). Για αυτόν τον λόγο λέω συνέχεια να βλέπετε το ποτήρι μισό άδειο, δηλαδή σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα έχεις 90% πιθανότητα να απότυχεις κάθε φορά! Για αυτό, μην πυροβολείς τους αγγελιοφόρους άμα δε σε συμφέρει η αλήθεια... deal with it! (όπως λέει και ένας γνωστός youtuber).
Αφήνω αυτό εδώ για να γίνει πιο κατανοητός ο όρος πιθανότητα (αν και το έχω ξαναδημοσιεύσει):

Παρεμπιπτόντως είμαι κατά των πιθανοτήτων λόγω αυτών των προβλημάτων που φέρουν. Παίζουμε στην τύχη με την ελπίδα και την αισιοδοξία ότι θα μας τύχει αυτό που θέλουμε ενώ συγχρόνως οι περισσότεροι (όπως και εδώ) αγνοούν ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους. Στόχος είναι να κοπιάζουμε για κάτι που θα αποκτήσουμε σίγουρα!
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Παρεμπιπτόντως είμαι κατά των πιθανοτήτων λόγω αυτών των προβλημάτων που φέρουν. Παίζουμε στην τύχη με την ελπίδα και την αισιοδοξία ότι θα μας τύχει αυτό που θέλουμε ενώ συγχρόνως οι περισσότεροι (όπως και εδώ) αγνοούν ότι οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους. Στόχος είναι να κοπιάζουμε για κάτι που θα αποκτήσουμε σίγουρα!
Ωραία άποψη! Μακάρι όλοι να σκέφτονταν έτσι...
 
Κορυφή