Ως ποτε θα μας κοροϊδεύετε ??

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser25974
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser25974

Guest
θα μιλησω για το θεμα που με αφορα και ξερω καλυτερα. ειμαι πρωτος παγκοσμιως (στο μοναδικο κοσμο του φοε χαχαχα 1ο γελιο) στον αριθμο μαχων συνολικα σε ολους τους κοσμους που συμμετεχω, 1ος στο συνολο ποντων γενικης καταταξης ολων των πολεων και μολις 2ος σε μια πολη αν εστιασει καποιος, πισω απο τον φοβερο και τρομερο τουρκο χαχαχαχα 2ο γελιο.
ΣΤΗΜΕΝΕΣ ΜΑΧΕΣ, ως ποτε θα κοροιδευουν οι φοβεροι δημιουργοι του παιχνιδιου ?
στις αρχες του συντεχνιακου πολεμου, ειχαν πολυ σωστα να χανεται ο στρατος πολιορκιας. μετα σκαρφιστικαν να βαζεις οσες πολιορκιες θες, ας ειναι και ενας παικτης σιδηρου, χωρις να εχει καθολου στρατο, ετσι ειπαν για να ενεργοποιηθουν οι καινουργιοι παικτες ή κατι τετοιο.
πως μπορει καποιος να χρησιμοποιει κατι που δεν το κατεχει και χωρις να υπαρχει μια αποθηκη για να το αντλησει ? χαχαχαχα 3ο γελιο
εδω μεσα, κυριοι διαχειριστες, υπαρχουν ανθρωποι πολυ αξιολογοι (και χωρις να περιαυτολογω χαχαχαχα 4ο γελιο), που σας διαβεβαιω, δεν δινουν δεκαρα τσακιστη για ολα αυτα τα κουφα που διαχειριζεστε, αλλα ομως αξιζουν εναν μεγαλο σεβασμο, ωστε να συνεχισουν να ξεφευγουν απο την καθημερινοτητα τους, παιζοντας αυτο εδω το παιχνιδακι, το οποιο με πολυ απλες και συντομες (χαχαχαχα 5ο γελιο, ειναι πολυ γνωστο ποσο πολυ αργουν οι δημιουργοι να διορθωσουν διαφορα σοβαρα σφαλματα) κινησεις, θα μπορουσε να γινει πολυ ωραιο και δικαιο.
μπορει να βγουν εδω καποιοι αγαπημενοι ? φιλοι μου ? και να κραξουν εμενα και μονο. ας ειναι, δικαιωμα τους. εγω κλεινοντας θα σας πω ξανα, το μονο που ξερω σιγουρα καλα. ο μονος τροπος (καπου ανεφερε η ειρηνη μαυρογεννη, πως το μελετουν οι υπεροχοι δημιουργοι μας) να σταματησουν οι στημενες μαχες, (ναι οκ ειχαμε τα αλεξιπτωτα στην αρχη, αλλα ποσα θα παραγεις για να κτυπας, υπαρχει ενα οριο, ναι οκ μπορει να ερχονται αλλοι και να σου βαζουν, υπαρχει ενα οριο) ειναι να χανεται ο στρατος πολιορκιας.
ελπιζω και ευχομαι να βρουν κατι καλυτερο, και οσοι απο τους καλους μου ? φιλους ? θα βγουν και θα πουν πως αυτο θα με βολευε, ας αναλογιστουν αν αυτοι επαιζαν για 1η θεση τι θα εκαναν ?
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα Καλη Κυριακη
Η προταση σου Σταματη με τον στρατο πολιορκιας δεν θα λυσει απο μονη της σχεδον τιποτα
Ας παψουμε να κρυβομαστε ολοι πισω απο το μικρο μας δακτυλακι Ας λεμε επιτελους ξεκαθαρα τα πραγματα
Μεχρι πριν λιγο καιρο σχεδον ολοι ανεβαζατε μετα μανιας το ΜΚ αλκατραζ
αρα ολοι εχετε ηδη πια ενα τεραστιο στοκ απο ανεξαρτητες μοναδες
που μεταξυ μας αρχιζουν να προκαλουν 'η λιαν συντομως θα προκαλεσουν προβλημα μνημης -φορτωσης του παιχνιδιου
οποτε ... τωρα πια η ..ιδεα αυτη θα εχει εμμεσως πλην σαφως ΜΑΛΛΟΝ οφελη για τους ιδιους παιχτες
Αντιθετως για τους νεους παιχτες κλπ θα ειναι ενα ντεζαβανταζ συγκριτικα με τους ως ανω παιχτες
Εγω παλι θα εμμεινω να ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΖΩ (ισως κουραστικα για καποιους) την προταση μου και εαν καποιος θελει πραγματικα την λυση των προβληματων αυτην την ιδεα /προταση θα επρεπε να διατυπωνει
Να μην μετρουν οι μαχες στον χαρτη των συντεχνειων στην ατομικη βαθμολογια των παιχτων
Ποτε μου δεν καταλαβα γιατι μετρουν στην ατομικη μας βαθμολογια
δεν ειναι ατομικος χαρτης και αλλωστε οι παιχτες- μελη ηδη κερδιζουν απο τα μπονους των επιπεδων της συντεχνειας
Και να να μην παραξηγηθω θελω να ξεκαθαρισω κατι
Δεν φταινε οι παιχτες στην τελικη που το κανουν ..ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ του παιχνιδιου εχει κανταντησει πια
Φταινε οι πιο πανω, που σχεδιασαν ετσι το παιχνιδι ωστε να χρησιμοποιουν αυτο το πατημα για ....ταχεια ευκολη αναβαση σχεδον ολοι οι παιχτες
(αναβαση λεμε τωρα μαλλον περιπατος στην εξοχη ειναι )
Εδω θελω να τους προειδοποιησω (τους κρατουντες) οτι οι μαχες χωρις ... ενταση πληττουν πια αφανταστα ολους ( και αυτους που τις κανουν και αυτους που τις ..ορουν)
προκαλουν μεγαλυτερη ανια και απο την στασιμοτητα (κατα καιρους) της εξελιξης/εκπληξης του φοε
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser25974

Guest
ναι αννα φυσικα η προταση σου ειναι πολυ καλυτερη, δεν θα ειχα κανενα προβλημα. και να ξερεις πως ηδη εμενα μου εσβησαν πανω απο 12000 στρατο οταν το παιχνιδι δεν μου επετρεπε να μπω στην πολη μου. τωρα εχω μολις 14000 συνολο, αλλα απο τσαμπιονς λιγους. συνεπως τι θα βαραω, τους κακοποιους ? χαχαχα
και οσον αφορα τον τροπο πολιορκιας, μου κανει εντυπωση, μεγαλη, πως δεν το βλεπουν ολοι τοσο καιρο , πως ειναι τουλαχιστον ανοητο να μην χανεται ο στρατος πολιορκιας.
να δουμε τι θα σκαρφιστουν παλι, πως θα μας κουφανουν για αλλη μια φορα.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Κανω copy-paste και εδω....μιας και διαβασα το post....αν και δε νομιζω οτι ειναι κοροιδια το να μην αφαιρητε στρατος στη πολιορκια....ετσι βοηθανε ολοι παντου, και δεν χρειαζετε να γυρνανε οι Στρατηγοι 5 εποχες πισω για να μαζεψουν στρατο για τις πολιορκιες.... αλλωστε ολοι ξερετε οτι οι νικες ερχονται με τη στρατηγικη και οχι με τις χιλιαδες των μοναδων....

"Επισης μια καλη προσθηκη στο πολεμο ΣεΣ, θα ηταν το Θ/κιο Στρατευματων....δλδ ενα Θ στο οποιο με τον ιδιο τροπο που βαζουμε αγαθα (απο δωρεες και απο Συντεχνιακα ΜΚ), θα μπορουσαμε να βαζουμε και στρατο.... αυτος ο στρατος θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει στην τοποθετηση πολιορκιων ή αμυνων ή και τα δυο απο ατομα με το δικαιωμα του Αρχηγου και πανω.... αυτο θα εκανε ποιο αληθοφανη το πολεμο, οπως ακομα θα ικανοποιουσε καποιους (αρκετους) που φωναζουν προς αυτη τη κατευθυνση... αλλα θα εδινε και το δικαιωμα σε Στρατηγους να παιζουν σε ολους τους χαρτες ανεξαρτητα αν θα ειχαν οι ιδιοι στρατο.... αλλωστε δεν εχει σημασια ο στρατηγος να ειναι και συλλεκτης μοναδων... υπαρχουν παντα οι πιστοι στρατιωτες για αυτη τη δουλεια....."
 

DeletedUser25974

Guest
η ιδεα του θησαυροφυλακιου στρατευματων ειναι πολυ καλη. το να μην καταλαβαινεις ποσο ανοητο ειναι να βαζεις ποιλιορκια χωρις να εχεις στρατο ειναι πολυ απογοητευτικο. δηλ εσυ αγορασεις κατι χωρις λεφτα ή κανεις καποια δωρεα χωρις να εχεις να δωσεις τιποτα ?
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Το να εισαι Στρατηγος δεν σημαινει οτι θα κατεβεις με το ντουφεκι στο πεδιο της μαχης....βασικες αρχες....
Το να εισαι σε ομαδα σημαινει οτι καποιος-οι κανουν το σχεδιασμο, καποιος με γρηγορο PC βαζει πολιορκιες και καποιοι με πολυ στρατο (και κακους) κανουν μαχες και καποιοι βαζουν αμυνες και αγαθα....αυτο σημαινει ομαδα φιλε μου, και ο ΣεΣ -υποτιθετε- ειναι ομαδικο αθλημα...
Αν εσυ δεν εισαι σε ομαδα και τα κανεις ολα μονος, ειναι δυσκολο να το καταλαβεις και το αναγνωριζω... ειναι δυσκολο να παιζεις μονος απεναντι σε ομαδα επισης, και αν το κανεις σου βγαζω το καπελο....
Αλλα αν κανεις μαχες για να διατηρησεις τη 1η 2η κτλ θεση στο συμπαν του FoE, σου λεω οτι αυτοσκοπος ολων δεν ειναι η πρωτια, αλλα η συμμετοχη....και η συμμετοχη ολων των Συντεχνων για καποιες Συντεχνιες ειναι το ζητουμενο....
Θα συμφωνησω με την Ταλα οτι το θεμα του στρατου πολιορκιας δεν θα λυσει απο μονο του τπτ, αλλα το να μην μετρανε οι μαχες του ΣεΣ στην ατομικη βαθμολογια του παικτη το θεωρω αδικο...τον στρατο μου τρωω και στις μαχες στον ΣεΣ αλλωστε και τα αγαθα του Θ που εμεις βαζουμε εκει... και παλι θα πω οτι το ζητουμενο σε ολες τις Συντεχνιες ειναι η συμμετοχη οσο ποιο πολλων Συντεχνων γινετε σε ολα τα κοινα... και δυστυχως καποιοι θελουν "ανταλλαγματα" και δεν τους φτανει η ικανοποιηση της ομαδικοτητας...οποτε τα τυρακια, καλοδεχουμενα....
Τωρα αν αγορασω κατι χωρις λεφτα, ειναι αλλο θεμα... και ναι το κανω, με πιστωτικη...αλλα οι εξυπναδες δεν βοηθανε την συζυτηση, μονο οι καλες προτασεις...το θ/κιο στρατου ειναι μια καλη προταση, που καλυπτει και εσενα νομιζω....
Το copy-paste παραπανω ειναι απο ενα θεμα που ανοιξα με προτασεις για επομενες αναβαθμισεις....
Καλη συνεχεια και ελπιζω να μας ακουσουν καποιοι....))))
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
θελω να παρατηρησω τα εξης
1 Οτι ναι μεν ξοδευουμε στρατο αλλα ως αντισταθμιση
- λαμβανουμε επιπλεον μπονους για την ταχεια ιαση του στρατου μας
- λαμβανουμε μπονους για μειωση του κοστους κατασκευης των κτηριων μας
- λαμβανουμε επιπλεον foe ποντους καθημερινα
και ειλικρινα μπορει να μην τα αξιολογουμε οταν ειμαστε μεσα στην συντεχνεια μας
ομως ειναι πολυ σημαντικα τελικα τα οφελη
καθε φορα που βγαινω εκτος ιθακης παθαινω εναν ..ντουβρουτζα ( να δω πως θα το μεταφρασουν αυτο)
2 Τα υλικα που ξοδευουμε τα δινουν κυριως τα συντεχνιακα ΜΚ μας (παρατηρητηριο θολος) αρα εμμεσως πλην σαφως τι ειχαμε ..τι χασαμε οπως λεει και το γνωστο ασμα
και τα οποια με τις τελευταιες αναβαθμισεις εκλαμβανονται ως δωρεα υλικων, αρα λαμβανουμε επιπλεον οφελη -βαθμολογικα-
Και κατι που δεν μπορω να αφησω να πεσει κατω ασχολιαστο διαφορετικα δεν θα ημουν ..η ταλα
Κατα την ταπεινη μου γνωμη ....αλλοιμονο εαν σε μια πραγματικη ομαδα χωριζουμε τα μελη μας σε ....κατηγοριες **
δηλ εσυ
εχεις γρηγορο υπολογιστη 'η οθονη με δυνατοτητα διπλης χρησης 'η ποντικακι με ειδικο προγραμματακι****,
εχεις ...μεγαλο αλκατραζ 'η πολλες σπηλιες 'η πολλους πρωταθλητες
αρα μπορει να βαζεις πολιορκιες και μπορει να κανεις μαχες
και οι υπολοιποι ? ..α αυτοι εχουν την ''τιμη''
να δινουν τα υλικα τους, να ξοδευουν τον στρατο τους για αμυνες και κυριως να ''ορουν'' εκ του καναπε .... τους αλλους να ανεβαινουν βαθμολογικα

** κανω συμπληρωματικη επεξηγηση για να μην παρεξηγηθει ο ανωθεν μου
Θα επρεπε η δυνατοτητα - ταχυτητα για ολους τους παιχτες να ηταν ιδια δηλ στανταρ απο την αρχη 'η η καθε μαχη να εχει προκαθορισμενο ελαχιστο χρονικο οριο για την ολοκληρωσης της
( λαμβανοντας υποψιν τον χρονο που χρειαζεται για να την ολοκληρωση μιας μαχης, ενας υπολογιστης που εχει τις minimum προδιαγραφες οπως αναφερει το φοε )
οποτε αυτοματα θα ειχαν ολοι σχεδον τις ιδιες δυνατοτητες
Ετσι δεν θα εξαναγκαζοντουσαν και καποιοι αρχηγοι να καταφευγουν σε διαχωρισμους των μελων τους (λογω των τωρινων συνθηκων του παιχνιδιου)
Φυσικα οχι οτι δεν υπαρχουν και καποιοι (ευτυχως λιγοι και πλεον γνωστοι σε ολους) που ..το κανουν για το καλο του καναπε της συντεχνειας
Και θα συμφωνισω απολυτα με τον diakomo
το παν και για μενα δεν ειναι η πρωτια αλλα η παρεα, η μεγαλυτερη δυνατη συμμετοχη των παιδιων μου στον χαρτη και γενικα στα κοινα
**** ποσα ξερει ποσα ξερει αυτη η ταλα
ομως η μαγκια δεν ειναι να μην ξερεις και γι' αυτο να μην τα εφαρμοζεις
η μαγκια ειναι να ξερεις , να εχεις ..και τα καταλληλα εργαλεια αλλα να μην τα εφαρμοζεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν παρεξηγητε ο ανωθεν σου....παρεπιπτοντως diokomo και οχι diakomo...
Αλλα αλλιμονο αν σε μια ομαδα δεν χωριζαμε τα μελη μας σε αρμοδιοτητες και ευθυνες-υποχρεωσεις....οπως και στη πραγματικη ζωη...αλλος που ειναι ποιο γρηγορος ειναι ο επιθετικος που θα βγαλει την αντεπιθεση και θα πετυχει το γκολ, αλλος με καλη τεχνικη καταρτιση θα φτιαχνει το παιχνιδι, αλλος με τα καταληλα προσοντα θα ειναι ο βραχος της αμυνας, κ.ο.κ. Και βεβαια θα υπαρχει παντα ο βασικος ρολος του παγκου αλλα και του προπονητη....δεν σημαινει οτι αυτος ομως θα κατεβει στο γηπεδο να παιξει (οχι οτι δεν γινετε και αυτο)....μιλαω με ποδοσφαιρικους ορους λογω Εuro και του χαβαλε που θα γινει (και εδω μεσα με το event)...χαχαχαχαχ....μπορω ομως να το μεταφερω οπου θες, δλδ και σε Στρατο και σε ομαδικη δουλεια γραφειου και σε οτι αλλο υπαρχει και λειτουργει ομαδικα.... το να "εκμεταλευεσε" τις δεξιοτητες των Συντεχνων σου δεν νομιζω οτι ειναι αθεμιτο ουτε κακο.... αν τωρα καποιος εχει ποιο δυνατο PC επειδη ετσι ετυχε και σκαμπαζει απο ΣεΣ, τι θα κανεις σαν ομαδαρχης?...θα τον αφησεις στο παγκο? ακομα και αυτο που λες με το μιν χρονο στη μαχη, σημαινει οτι καποιος με δυνατοτερο μηχανημα θα κανει πολυ περισσοτερες μαχες απο καποιον με καβουρντιστηρι... και μονο οτι θα "φορτωνει" γρηγοροτερα φτανει...το (κακο για μενα) "αυτοματο" κανει τα υπολοιπα....)))
Οπως και να εχει, ελπιζω να γινομαι κατανοητος σε οτι λεω, και παντα θα λεω οτι συνεχως θα υπαρχουν και αυτοι που σκιζονται για την ομαδα και οι λουφαδοροι και οι ευεξαπτοι και οι νευρικοι και οι χαλαροι.... ολοι αυτοι πρεπει να γινουν ενα καλο συνολο....και οτι μπορει ο καθενας ας κανει... οταν βεβαια μιλαμε για ομαδα και ομαδικο παιχνιδι....

Απλα θεωρω οτι ξεφυγε το θεμα και επανερχομαι με το Θ Στρατου....αυτο αρκει -πιστευω- για το συγκεκριμενο θεμα....θα λυσει πολλα απο τα παραπονα που γινονται, και παλι θα βρουμε κατι αλλο να παραπονιομαστε....

Αντε και καλο καλοκαιρι.... αν ερθει ποτε....
 

DeletedUser1446

Guest
Καλησπέρα Foeτζηδες!!!

(Αναγκαστικά θα απευθυνθώ σε Β πρόσωπο μιας και ο γείτονας μου Aellaceltic άνοιξε αυτό το post ή έχει γράψει γενικά εναντίον των στημένων μαχών. Αυτό δε σημαίνει ότι αναφέρομαι Αποκλειστικά σε αυτόν και περιλαμβάνει, όλους, όσους κάνουν κατάχρηση της δυνατότητας αυτής!)

Αγαπητέ Γείτονα ....

Νομίζω ότι την φράση "φάσκει και αντιφάσκει" την γνωρίζεις.
Αυτό καταλαβαίνω διαβάζοντας σε και βλέποντας σε στους πύργους της γειτονιάς μας!

Προσωπικά φροντίζω τα παιδιά στην ομάδα μου να έχουν αυτή την δυνατότητα για να αυξήσουν βαθμολογία, να κερδίσουν μετάλλια για τις επεκτάσεις τους κτλ κτλ
Και γω, όπως ξέρεις, κάνω, όμως, θα σου εξηγήσω την αισθητή διαφορά που έχουμε στο τρόπο που εκμεταλλευόμαστε αυτή την "δύναμη" .....(προς το παρόν και αναμένοντας τις μικρές αλλαγές που ακούγονται ότι έρχονται σύντομα)!!

  • Δεν προκαλώ το κοινό αίσθημα παίρνοντας Κάθε βδομάδα την 1η θέση .
  • Δεν εμπαίζω τους συμπαίχτες μου, χασκογελώντας ή κοροϊδεύοντας τους, "υποστηρίζοντας" την "αθωότητα μου" .
  • Δε κάνω υποδείξεις για τα "λάθη" (όπως τα παρουσιάζεις) του παιχνιδιού και επωφελούμαι κατ΄εξακολούθηση, κάνοντας παράλληλα "φιγούρα" για όσα έχω κερδίσει/ζω από αυτά τα "λάθη"
Ίσως γιατί ....
  • Σέβομαι τους γείτονες μας που είναι σε συντεχνίες που εμπλέκονται σε πολέμους και δίνουν τις μάχες των μαχών μέσα στη βδομάδα σπαταλώντας στρατό, αγαθά και τώρα μετάλλια, έχοντας το άγχος, την αγωνία και την τυχόν στεναχώρια που μπορεί να προκαλέσει μία τέτοια μάχη .... Ή
  • τους "εγκλωβισμένους" γείτονες που είναι σε συντεχνίες με αρκετούς τομείς ανα εποχή και οι μόνες μάχες που μπορούν να κάνουν είναι στη γειτονιά και στη εκστρατεία.

Μου αρέσει που έχω αυτή την δυνατότητα γιατί μπορώ να κάνω τις μάχες μου Χαλαρά και να "τρώω" τον στρατό μου, τ΄αγαθά μου και τα μετάλλια μου όποια στιγμή θελήσω χωρίς όμως να "αυθαδιάζω" με την συμπεριφορά μου.

Με αυτή τη λογική ή τακτική δε μου αρέσει να διαβάζω υποκριτικές κριτικές σε διάφορα post ή και σε αυτό, ενώ, εμμέσως πλυν
σαφώς να "δέχομαι υποδείξεις" στο τι θα μου αρέσει να κάνω στο παιχνίδι για να μην "χάσεις" πχ την 1η θέση στην γειτονιά!

Αλήθεια, δε θα ήταν καλύτερα να υπάρχει ένας χάρτης που οι τομείς δε θα πρόσφεραν καθόλου Ισχύ οπότε όλες οι συντεχνίες να είχαν
από 2 τομείς για να έχουν την δυνατότητα .... που έχουμε εμείς ??
Έτσι δε θα υπήρχε η γκρίνια των στημένων μαχών και όλοι θα είμαστε ευχαριστημένοι πλυν των ελαχίστων 5 - 10 ατόμων που θα έχαναν τις πρωτιές τους Κάθε βδομάδα!!

Εύχομαι να ξαναβρούμε το χαμένο μας Φιλότιμο ....Κάποια στιγμή .... γιατί τα τελευταία 2 χρόνια έχουμε ξεφύγει Εντελώς!!!

Γεια σου γείτονα Aellaceltic, καλή βδομάδα να έχεις και Ελπίζω να κατανοήσεις ότι δεν αναφέρομαι μόνο σε σένα!!

Φιλικά Άννα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser

Guest
Από τα καλύτερα Post που έχω διαβάσει εδώ και καιρό...
:Like
 

DeletedUser25974

Guest
αγαπητη αννα, πραγματι το ποστ σου ειναι πολυ καλο. ομως δεν ξερεις τιποτα για μενα, οπως πολλοι αλλοι εδω μεσα. οι μονοι που μπορουν να σου απαντησουν ειναι οι διαχειριστες. με πανω απο 350.000 μαχες σε ολους τους κοσμους και τα αναλογα εκατομμυρια στις διαφορες καταταξεις, εχω το θρασος, ναι, να φωναζω οτι αυτο ειναι αισχρο. οταν ξεκιναγα στο β, μετα απο 2 μηνες παιχνιδιου εβαλα στοχο την 1η θεση της ατομικης καταταξης, και χρησιμοποιησα καθε μεσο που μου επετρεπε το ιδιο το παιχνιδι, και το καταφερα πολυ πριν απ'οσο με γνωριζεις. αν ρωτησεις ομως φιλους μου μεσα εδω , θα δεις πως σεβομουνα παντα τους αντιπαλους μου και ειμαι απο τους λιγους που εχω δωσει σε καποιους συγχαρητηρια. και φυσικα παντα βγαινω και κραζω τους δημιουργους με ολα αυτα τα τερατα που παρουσιαζουν κατα καιρους. οχι σαν κατι αλλους που κανουν τα στραβα ματια. εχω βαρεθει γενικα να απολογουμαι για κατι που ειναι αρρωστο και ηλιθιο ταυτοχρονα.
οι αλλαγες που ερχονται δεν ειναι μικρες. ο στρατος πολιορκιας παντα θα επρεπε να χανεται. οι στημενες θα ηταν πολυ λιγοτερες. οι διπλοι θα επρεπε να τιμωρουνται πολυ πιο γρηγορα, τα επιπεδα θα ηταν πολυ χαμηλοτερα σε ολα τα κτηρια. μπλα μπλα πολλα αλλα τετοια. α και ξερεις κατι αλλο, η μεγαλη διαφορα που εχω απο σενα και ολους οσους το σκεφτονται, ειναι πως εγω αναγνωριζω ολη αυτη την ανοητη κατασταση και σαν ο πιο ηλιθιος του χωριου συνεχιζω. χαιρετω πραγματικα ολους αυτους που εδωσαν μια μουντζα και γλυτωσαν.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Μπραβο στο φιλο πρωτος παγκοσμιως........δηλαδη χρυσο μεταλλιο στο foe........δεν παμε καλα......εχει χαθει η ουσια εδω μεσα.....χα χα χα χα χα κι εγω παιδια ειμαι καπου στο 200 θεση....ποσο να κλαψω...που ειμαι χαμηλα??? χα χα χα χα χα χα χα Προτείνω ανοιγοντας το foe νας μας βγαζει τον πρωτο φατσα φορα...τιμης ενεκεν στο κοπο και στην αγωνια του.....Ρε τι συζηταμε......
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά σας κι από μένα.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Σταμάτη και τον Δίο.. , επαυξάνοντας μέσω της αντιγραφής από προηγούμενο θέμα που ακούμπησε αυτό το ζήτημα. Τέλος να προσθέσω πως αυτή η αλλαγή, αν πραγματοποιηθεί, θα βοηθήσει τις μικρές συντεχνίες να έχουν στράτευμα, θα δώσει μεγαλύτερο και ουσιαστικότερο ρόλο στα μέλη των μεγάλων συντεχνιών που βρίσκονται στις πρώιμες εποχές του παιχνιδιού, (παραγωγοί στρατιωτικών μονάδων) και τέλος θα λειτουργήσει ως τροχοπέδι στις μαϊμου-«ειδικού σκοπού» συντεχνίες των 2-3 ατόμων.

Συντεχνιακό Στράτευμα

Κατά το πρότυπο του θησαυροφυλακιου αγαθών να δημιουργηθεί "Συντεχνιακός Στρατώνας", όπου τα μέλη μιας συντεχνίας θα τοποθετούν/δωρίζουν στρατιωτικές μονάδες απ' τον στρατό που διατηρούν στην πόλη τους.

Πλήρωση Αμυντικών Θέσεων Τομέων

Τα στρατεύματα, (8άδες), που θα καλύπτουν τις αμυντικές θέσεις των τομέων που ελέγχει μια συντεχνία, ν' απαρτίζονται από μονάδες αποκλειστικά και μόνο απ' τον "Συντεχνιακό Στρατώνα" που προτάθηκε πριν, κι όλα τα μέλη της συντεχνίας, ανεξάρτητα απ' την εποχή που βρίσκονται, να μπορούν, χρησιμοποιώντας τις μονάδες του "Συντεχνιακού Στρατώνα" να βάζουν άμυνες σε τομείς οποιαδήποτε εποχής, αρκεί να τους έχει δοθεί το αντίστοιχο δικαίωμα.
Δε θα μπορεί κανένα μέλος να χρησιμοποιήσει στρατιωτικές μονάδες του "Συντεχνιακού Στρατώνα" για να κάνει μάχες, όπως ακριβώς δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αγαθά του θησαυροφυλακίου για δική του, οιαδήποτε χρήση.

Στρατός Πολιορκίας
Οι μονάδες που θα συνθέτουν το εκάστοτε στράτευμα πολιορκίας να προέρχονται, αποκλειστικά και μόνο, απ' το "Συντεχνιακό Στρατώνα". Οποιοδήποτε μέλος συντεχνίας, που θα του έχει δοθεί το ανάλογο δικαίωμα, θα μπορεί, χρησιμοποιώντας μονάδες απ' τον "Συντεχνιακό Στρατώνα", να τοποθετεί πολιορκίες σ' όλες τις εποχές, ανεξάρτητα απ' το σε ποια εποχή βρίσκεται η πόλη του.
Όταν ο αμυνόμενος σπάσει την πολιορκία, οι στρατιωτικές μονάδες του στρατού πολιορκίας να αφαιρούνται από τον "Συντεχνιακό Στρατώνα".
Το ίδιο να συμβαίνει και όταν ο επιτιθέμενος αποσύρει/διαγράφει την πολιορκία, με τη διαφορά πως σε αυτήν την περίπτωση δε θα χάνονται όλες οι μονάδες αλλά τόσες, όσες και οι ήττες που δέχθηκε το στράτευμα από τον αμυνόμενο. Δηλαδή, αν δεχθεί 6 ήττες και αποσυρθεί η πολιορκία, στον στρατώνα θα επιστρέψουν 4 μονάδες, η μία από τις οποίες θα είναι, αναλογικά, τραυματισμένη, κι ως τέτοια θα μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί μέχρι να περάσει το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την ίασή της.
Το στράτευμα της πολιορκίας που θα στεφθεί με επιτυχία, να μην χάνεται, αλλά να επιστρέφει σώο και στο ακέραιο στον "Συντεχνιακό Στρατώνα", κι ως επιβράβευση, για την επιτυχή έκβαση της πολιορκίας, να μπαίνει αντίστοιχης σύνθεσης στράτευμα στην πρώτη θέση άμυνας του τομέα, όπως ακριβώς και τώρα.

ΥΓ
Τώρα φίλοι μου, στον Χάρτη ΣεΣ "Όλες οι Εποχές" μπορεί μια συντεχνία να έχει δύο τομείς και να κάνει στημένες μάχες για τους πύργους όλων των εποχών, αλλάζοντας κυκλικά την σύνθεση του στρατού πολιορκίας. χεχεχε
Δεν χρειάζεται πλέον να κατέχει 2 τομείς σε κάθε εποχή για να στήνει μάχες για το τουρνουά πύργου για την κάθε εποχή ξεχωριστά!!

ΜΦΧ
Γιώργης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser31326

Guest
ΥΓ
Τώρα φίλοι μου, στον Χάρτη ΣεΣ "Όλες οι Εποχές" μπορεί μια συντεχνία να έχει δύο τομείς και να κάνει στημένες μάχες για τους πύργους όλων των εποχών, αλλάζοντας κυκλικά την σύνθεση του στρατού πολιορκίας. χεχεχε
Δεν χρειάζεται πλέον να κατέχει 2 τομείς σε κάθε εποχή για να στήνει μάχες για το τουρνουά πύργου για την κάθε εποχή ξεχωριστά!!

ΜΦΧ
Γιώργης

μπορει να εισαι σημερινη και να τοποθετησεις πολιορκια με στρατο προοδευτικης....μολις τελειωσεις ο στρατος θα αλλαξει σε μοναδες (τυχαιες) της εποχης σου, οποτε για να γινει αυτο που ειπες προυποθετει συνεργασια μεταξυ παιχτων....αλλα τι να λεμε τελειωσαν αυτα....

Κατι ακομα ποτε θα σταματησουν να μετρανε στους πυργους PvP οι μαχες του ΣεΣ?????υποτιθεται πως ειναι ενα παιχνιδι γειτονιας....
 

DeletedUser30097

Guest
Nαι πάνε αυτά, αλλά η μισή δουλειά πιότερα «κακά» φέρνει!!

Tώρα κάψανε τις μικρές και μεσαίες συντεχνίες. Καμία μικρομεσαία συντεχνία δεν μπορεί πλέον να πάρει τομέα από συντεχνίες όπως η μπράδερ, η ρόαγιαλ, η αρμαγεδδών κλπ στον γ' κόσμο. Εκεί που λέγαμε να κάνουν διορθώσεις για να γίνει ο ανταγωνισμός στον χάρτη ΣεΣ δικαιότερος, αυτοί με τούτο που κάνανε απλά τον ...ξεκάνανε.

Τέρμα πια οι συντεχνιακοί πόλεμοι και σε λίγο, να μου το θυμάστε, θα εξαφανιστούν από τους χάρτες οι μικρομεσαίες συντεχνίες μιας και δεν θα έχουν τη δυνατότητα, εκ των πραγμάτων και τον νέων κανόνων ν' ανταπεξέλθουν στον ανταγωνισμό.

Καλά κάνει και χάνεται ο στρατός πολιορκίας αλλά θα έπρεπε, σαν η πολιορκία στέφεται με επιτυχία, οι μονάδες του να καταλαμβάνουν την πρώτη θέση άμυνας, αλλά και να επιστρέφουν στους στρατώνες τους, μιας και δεν σκοτωθήκαν.

Επίσης θεωρώ σωστό να υπάρχει και συντεχνιακός στρατώνας που να λειτουργεί ακριβώς όπως το θησαυροφυλάκιο για να μπορούν οι συντεχνίες και ιδίως οι μικρές να συγκεντρώνουν στρατό.

Αν υποθέσουμε πως χρειάζονται 5 πολιορκίες για να παρθεί ένας τομέας, τότε με τα ισχύοντα θα πρέπει κάποιος να έχει άμεσα, από στρατώνες, 40 μονάδες στην αποθήκη του. Και με τι μονάδες παρακαλω θα πολεμήσει;

Αν υπήρχε ο συντεχνιακός στρατώνας θα μπορούσε μια επιχείρηση να σχεδιαστεί, να συγκεντρωθούν οι μονάδες όπως και τα αγαθά στο θησαυροφυλάκιο, και τις μονάδες που έχει κάποιος στους στρατώνες του να τις χρησιμοποιήσει μόνο για μάχες, μιας και ο στρατός πολιορκίας θα αφαιρούνταν από τις μονάδες του συντεχνιακού στρατώνα.

Απορώ, δεν είναι ισορροπημένη η παραπάνω πρόταση, όπως ακριβώς είναι διατυπωμένη στο προηγούμενο μήνυμά μου σ' αυτό το θέμα;
Θαρρώ πως "κρατά ίσες αποστάσεις" απά τα συμφέροντα της κάθε μερίδας, κάνει δικαιότερο τον ανταγωνισμό κι επιφέρει ισορροπία στο παιχνίδι, μ' όποιο τρόπο κι αν το απολαμβάνει κανείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
μπορει να εισαι σημερινη και να τοποθετησεις πολιορκια με στρατο προοδευτικης....μολις τελειωσεις ο στρατος θα αλλαξει σε μοναδες (τυχαιες) της εποχης σου, οποτε για να γινει αυτο που ειπες προυποθετει συνεργασια μεταξυ παιχτων....αλλα τι να λεμε τελειωσαν αυτα....
Ναι, αν παραμείνουν έτσι οι κανόνες, τελείωσαν.
Πάντως, αν το στράτευμα πολιορκίας που οδήγησε σε κατάληψη τομέα δεν χάνεται, αλλά επιστρέφει στην αποθήκη, τότε δε χρειάζεται καμμία συνεργασία παικτών :)
Έστω ότι η άμυνα στον τομέα αποτελείται από πρωταθλητές αυριανής. Βάζεις πρώτα πολιορκία με 8άδα πρωταθλητών Προοδευτικής Εποχής και πολεμάς με μονάδες της αυριανής. Σαν τελειώσεις τις μάχες, βάζεις πολιορκία με 8άδα πρωταθλητών Σύγχρονης Εποχής και πολεμάς με μονάδες της προοδευτικής. Σαν πάλι τελειώσεις τις μάχες, βάζεις πολιορκία με 8άδα πρωταθλητών μεταμοντέρνας και πολεμάς με μονάδες της σύγχρονης και ούτω καθεξής. :)
 
Κορυφή