Συζήτηση σχετικα με το παιχνιδι

SCORPIOS

Banned
ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΙΩΣ ΕΘΙΖΕΣΑΙ ΡΩΤΑ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Λοιπόν. Προοδεύοντας στις εποχές είναι λογικό να ξεκλειδώνεις καλύτερα κτήρια. Και από τα βασικότερα για εμένα είναι αυτά που προσφέρουν πληθυσμό. Λοιπόν σε όλη την σύγχρονη εποχή δεν έχει κάποιο που να δίνει περισσότερο πληθυσμό από τους ουρανοξύστες της προοδευτικής εποχής που είναι το υψηλότερο αυτής της εποχής, αλλά και της επόμενης!!! Και πάντα αναλογικά με τον χώρο, χωρίς να υπολογίζουμε τα νομίσματα.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Λοιπόν. Προοδεύοντας στις εποχές είναι λογικό να ξεκλειδώνεις καλύτερα κτήρια. Και από τα βασικότερα για εμένα είναι αυτά που προσφέρουν πληθυσμό. Λοιπόν σε όλη την σύγχρονη εποχή δεν έχει κάποιο που να δίνει περισσότερο πληθυσμό από τους ουρανοξύστες της προοδευτικής εποχής που είναι το υψηλότερο αυτής της εποχής, αλλά και της επόμενης!!! Και πάντα αναλογικά με τον χώρο, χωρίς να υπολογίζουμε τα νομίσματα.

Εχουν περασει μερικα χρονια απο οταν ημουν σε αυτες τις εποχες αλλα το κοιταξα λιγο και ακου την αποψη μου. Αν παρεις υποψην σου μονο τον πληθυσμο και τα τετραγωνακια που πιανει καθε σπιτι εχεις δικιο καθως ο ουρανοξυστης εχει καλυτερη αναλογια (κατοικοι ανα τετραγωνακι) και απο τα τρια της συγχρονης εποχης

ουρανοξυστης 1087 / 9 ισον 120,7

μοτελ 900 / 12 ισον 75

προκατασκευασμενο 1380 / 12 ισον 115

προαστιακο σπιτι 1330 / 12 ισον 110,8

Αλλα εδω υπαρχει ενα θεμα που για μενα αλλαζει τους υπολογισμους και αυτο ειναι οτι ο ουρανοξυστης θελει διπλο δρομο ενω το προαστιακο σπιτι απλο δρομο.

Αρα για να συγκρινουμε εγω νομιζω οτι ειναι ορθοτερο να δουμε ποσο χωρο πιανουν τελικα μαζι με δρομους. Και τιμιοτερο να το δουμε σε ζευγαρια καθως θα εχεις ενα δρομο με δυο σπιτια δεξια και αριστερα του καθως ειναι το πιο αποδοτικο και λογικο. (αν βεβαια τα βαλεις σε μια ακρη χωρις συνδεση και δεν παραγουν νομισματα ισχυουν τα παραπανω, αλλα εγω μιλαω να αποδιδουν και νομισματα)

Αρα εχουμε δυο ουρανοξυστες 9 συν 9 τετραγωνακια και 6 τετραγωνακια ο διπλος δρομος αναμεσα τους αρα 24 τετραγωνακια. αυτο μας κανει

2174 / 24 ισον 90,6

στα προαστιακα εχουμε αντιστοιχα 12 συν 12 τετραγωνακια συν 3 απο τον απλο δρομο ισον 27 (με την λογικη οτι τα βαζουμε να ακουμπανε στην στενη πλευρα τους)

2660 / 27 ισον 98,5

Αρα εγω νομιζω οτι τελικα τα προαστιακα σπιτια αποδιδουν περισσοτερο πληθυσμο.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Έχεις δίκιο, παρόλο που δεν χρειάζεται κάποιος να χτίσει και στις δύο μεριές του δρόμου γιατί θα μαζέψει πάρα πολύ πληθυσμό κι αν δεν χτίσεις σε ολόκληρη την λωρίδα είναι σαν να χτίζεις στη μία πλευρά. Όμως ισχύει το αποτέλεσμα που έβγαλες, ανεξάρτητα από το αν βολεύει τους παίκτες ή όχι.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Αν χτίσεις στη μία πλευρά του δρόμου πάλι αποτέλεσμα παρόμοιο βγαίνει.

Ουρανοξύστης 1087 / 15 ίσον 72,5

Προαστιακό 1330 / 15 ίσον 88,7

Αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ νομίζω ότι το αποδοτικότερο σχέδιο μιας πόλης είναι να έχεις όσο το δυνατόν λιγότερους δρόμους (ώστε να έχεις το μέγιστο από κτήρια) οπότε είναι λογικό και ορθό να χτίζεις και στις δύο πλευρές. (Εντάξει σε κάποια γωνιά της πόλης ίσως δεν γίνεται αλλά μιλάω γενικά ποια είναι η λογική)
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Κάτι άλλο:Στιγμιότυπο οθόνης 2021-03-29 221809.png Κι ερωτώ: Ποιος θα πληρώσει 50 διαμάντια για 43 δευτερόλεπτα;;; Γιατί μετά από μια χρονική στιγμή(5 λεπτά και κάτω, ή 1 λεπτό και κάτω) δεν είναι δωρεάν να τελειώνουμε;
 
Κορυφή