Aνεξαρτητες μοναδες

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32556
  • Ημερομηνία έναρξης

dio21

Καμένος Χρήστης
Δεν θελω να διαφωνισω μαζι σας, αλλα οι μοναδες μας χωριζονται σε Εκπαιδευεμενες (απο τα Στρατιωτικα μας κτηρια δλδ) και Ανεξαρτητες (απο το Αλκατραζ)...αυτοι ειναι οι χαρακτηρισμοι του ιδιου του παιχνιδιου και οχι δικα μου λογια.... Ανεξαρτητες σημαινει "απο πουθενα", κατα τα εμενα...
Αν το θεμα ειναι να δικαιωσουμε την Ελληνικη wi-ki, που κατα εμενα -επισης- εχει ελλειψεις σε οτι αφορα τις επεξηγησεις (και δεν ειναι μονο το Αλκατραζ βεβαια), τοτε οκ... αλλα πιστευω οτι η Ελληνικη γλωσσα δινει μεγαλυτερες δυνατοτητες εκφρασης, απο οποιαδηποτε αλλη, αν την χρησιμοποιησουμε σωστα, βεβαια...
Εγω παντως πολλες φορες οταν προσπαθησα να βρω πληροφοριες για το παιχνιδι, δεν τα καταφερα... αντιθετως σε καποια ξενα site ή wi-ki's τα καταφερα...
Αυτο δειχνει κατι....
Θεωρω οτι το εχω εξαντλησει απο τη πλευρα μου το θεμα...

** Και παλι ζηταω συγνωμη απο οσους με διαβασαν και χωρις να θελω πηγα να τους παραπληροφορησω....θεωρω οτι γρηγορα καταλαβα το λαθος μου και διορθωσα με επομενη αναρτηση μου.... γρηγορα δεν ειναι βεβαια οι 4 μερες, αλλα δεν ειμαι και υπευθυνος στο Φορουμ, οποτε με δικαιολογω...μπαινω πλεον 2-3 φορες την εβδομαδα, οποτε ζηταω την κατανοηση σας....
Επισης εσβησα τη Συγκεκριμενη φραση απο το μνμ μου στις 6 Μαρτιου, ωστε να μην την διαβασει καποιος μεμονομενα και δημιουργηθει και αλλη παρανοηση...
Θεωρω οτι διορθωσα....
Καλη συνεχεια....
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MarkDr

talamanta

Καμένος Χρήστης
Προφανώς διαφορετικά αφού τα υπολοιπα μκ βγάζουν υλικά . Το Αλκατράζ βγάζει στρατό που από κάπου πρέπει να εκπαιδευτεί
Kαλησπερα αν κι θεωρω οτι το εχουμε παρα εξαντλησει (για να μην πω οτι το εχουμε ''απλωσει'' απο ολες τις μεριες )
και μεταξυ μας μαλλον θα τραβαει τα μαλλια του ο MarkDr
ο ανθρωπος μια απορια /ερωτηση εκανε και τον αρχισαμε στις θεωριες ολοι μας (ομολογουμενως χοροστατουντος του γνωστου δισχιδη μου εαυτου)
Ομως μαλλον δεν κατανοησατε οτι ο diakomo απαντησε χρησιμοποιοντας ως σχημα λογου το ερωτηματικο
με την ιδια λογικη της απαντησης σας ..θα επρεπε να υπηρχαν και κτηρια συγκεκριμενων υλικων στις πολεις μας για να δινουν τα μκ υλικα
αυτο θεωρω οτι εννουσε ο Διονυσης στο (πολυ ευστοχο κατ εμε) παραδειγμα που σας αντιπαραθεσε στην λεξη αυτονοητο
 

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Θεωρώ ( και λεω θεωρώ ) σαν παίκτρια , ότι το Αλκατράζ χρειάζεται στρατιωτικό κτίριο γιατί παράγει <<έμψυχο >> υλικό και όχι <<άψυχο>>. Αυτό εννοούσα πριν
 

DeletedUser30097

Guest
Και τα «άψυχα» αγαθά, χρειάζονται εργοστάσια και μηχανήματα για να παραχθούν...
Πού παράγονται από τη στιγμή που αυτά λείπουν από την πόλη; (παιδική η απορία, αφήστε την να «βράζει» στην αφέλειά της!!)


Η βασική διαφορά του Αλκατράζ, από τα ΜΚ παραγωγής αγαθών, έγκειται στο ότι η παραγωγή τού Αλκατράζ είναι ανεξάρτητη από τη τρέχουσα εποχή της πόλης, ενώ είναι άμεσα εξαρτώμενη από τα στρατιωτικά κτίρια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εποχής του FoE. Μπορεί δηλαδή να παράξει κάθε στρατιωτική μονάδα, (αρκεί να υπάρχει στρατώνας της στην πόλη, έστω κι αποκομμένος από το Δημαρχείο), ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από την εποχή στην οποία βρίσκεται η πόλη που το έχει ενταγμένο στη ρυμοτομία της.

Αντιθέτως, τα ΜΚ που παράγουν αγαθά, είτε για την αποθήκη της πόλης που τα φιλοξενεί, είτε για το θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας στην οποία αυτή είναι ενταγμένη, είναι ΑΜΕΣΑ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ από την εποχή στην οποία η πόλη βρίσκεται.
Δεν μπορούν να παράγουν αγαθά τυχαίων εποχών, ενώ το Αλκατράζ δύναται να παράγει, (όπως προαναφέρθηκε), τυχαίες μονάδες απ' όλες τις εποχές, με μόνο «περιορισμό» την ύπαρξη του αντίστοιχου στρατώνα στον ιστό τής πόλης.

Στην περίπτωση που δεν ίσχυε ο «περιορισμός» αυτός, το προαπαιτουμενο δηλαδή, για να παραχθεί από το Αλκατράζ μία μονάδα, της ύπαρξης αντίστοιχου στρατώνα στην πόλη, τότε θα υπήρχε το φαινόμενο να θέλει κάποιος μονάδες συγκεκριμένου είδους και συγκεκριμένων εποχών και το Αλκατράζ να του παράγει μονάδες τής εποχής του ...Χαλκού!!
Στην ουσία, η αναγκαιότητα ύπαρξης στρατώνα στη πόλη, δεν αποτελεί περιορισμό, αλλά είναι εργαλείο στα χέρια του παίκτη, για να ορίσει, αν όχι την ποσότητα, τουλάχιστον το είδος και την εποχή των μονάδων που προτιμά να του παράγει το Αλκατράζ.

Και τέλος, τα ΜΚ που παράγουν αγαθά για την αποθήκη της πόλης, είναι σαφώς προσανατολισμένα στην παραγωγή αγαθών που χρειάζεται η πόλη για να προχωρήσει στην τρέχουσα εποχή της, είτε αυτά χρειάζονται για να λειτουργήσουν οι παραγωγές της, (ακατέργαστα, απαλλάσσοντας από την ανάγκη ύπαρξης μονάδων παραγωγής αγαθών προηγούμενων εποχών στον ιστό της πόλης,ή/και από το άγχος να ανευρεθούν αυτά στο εμπόριο, διασαλεύοντας τις αναλογίες ανταλλαγής), είτε αγαθά της τρέχουσας εποχής.

ΥΓ
Φίλε Διοκομο, δεν είναι η FoEπαίδεια και το Φόρουμ στην ελληνόγλωσση έκδοση λειψά. Ουδέτερα πράγματα είναι. Δημιουργήματα. Στους δημιουργούς και στους διαχειριστές ν' αναζητήσεις την ευθύνη για τις όποιες ελλείψεις τους και τις όποιες αδυναμίες στις ...απαντήσεις!

ΥΓ2
Δεν είναι κακό που η απορία, στην αρχή του κειμένου, χαρακτηρίζεται από παιδική αφέλεια. Κακό είναι οι «παιδιάστικες» απαντήσεις, που απαξιώνουν το κάθε τι.

ΥΓ3
Έλεγα πως δε θα ξαναγράψω στο φόρουμ, (για τον γνωστό σε Σας λόγο), αλλά με «σκάσανε» αυτά που διάβασα στο παρόν θέμα. Μου θύμισαν εκείνη την ηθοποιό που έκανε καριέρα ...μασώντας τσίχλα. Αν και η σύγκριση την αδικεί!! Εκείνη, τουλάχιστον, ήξερε πως είναι καλύτερα να μασάει παρά να μιλάει...
Θα συνεχίσω όμως να επικροτώ όποια δημοσίευση κρίνω χρήσιμη και εύστοχη.
Να 'στε πάντα καλά και να περνάτε όμορφα!

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser32731

Guest
καλησπερα παιδια..δεν ξερω αν ειναι σωστο το μερος για μια ερωτηση που εχω σχετικα με τις μοναδες...ειμαι στη βιομ εποχη αλλα δεν εχω ακομα ξεκλειδωσει στρατωνες της βιομ εποχης...εχω ενα κτιριο κακοποιων και θα ηθελα να μου πειτε απο την εμπειρια σας η αν ξερετε ποιο κτιριο θα επρεπε να εχω της αποικιακης που να μπορω αξιοπρεπεστατα να κανω μαχη....γιατι δοκιμασα με γρεναδιερο τιποτα.....δοκιμασα με μουσκετοφορο και πυροβολικο τιποτα...εχω επιθεση 121% και αμυνα 91%.....ισως ειναι λιγα.!!!πηρα και ενισχυση ταβερνας αλλα ολο χανω......θα ηθελα την βοηθεια σας ευχαριστω!!!!!
 

DeletedUser29206

Guest
καλησπερα παιδια..δεν ξερω αν ειναι σωστο το μερος για μια ερωτηση που εχω σχετικα με τις μοναδες...ειμαι στη βιομ εποχη αλλα δεν εχω ακομα ξεκλειδωσει στρατωνες της βιομ εποχης...εχω ενα κτιριο κακοποιων και θα ηθελα να μου πειτε απο την εμπειρια σας η αν ξερετε ποιο κτιριο θα επρεπε να εχω της αποικιακης που να μπορω αξιοπρεπεστατα να κανω μαχη....γιατι δοκιμασα με γρεναδιερο τιποτα.....δοκιμασα με μουσκετοφορο και πυροβολικο τιποτα...εχω επιθεση 121% και αμυνα 91%.....ισως ειναι λιγα.!!!πηρα και ενισχυση ταβερνας αλλα ολο χανω......θα ηθελα την βοηθεια σας ευχαριστω!!!!!
Σε μικρο-μεσαίες εποχές δυσκολεύουν οι μάχες όταν αλλάζεις εποχή οπότε θα ήταν καλύτερα να περιμένεις να ξεκλειδώσεις στρατιωτικό κτίριο της βιομηχανικής εποχής. Επίσης σε κάθε μάχη υπάρχει και η κατάλληλη στρατηγική προκειμένου να νικήσεις (συνδυασμός μονάδων)
 

JOELP

Ενεργό Μέλος
wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Αλκατράζ
Αντιγράφω από την ενότητα ενισχύσεις:
«Παράγει ανεξάρτητες μονάδες από ένα στρατιωτικό κτίριο στην πόλη του παίκτη κάθε 24 ώρες. Ο χρόνος μπορεί να μειωθεί από την Ενίσχυση Στρατολόγησης Συντεχνίας.»
Συγγνώμη, αλλά η foeπαίδεια, (wiki), αποτελεί αδυναμία μου.
Επισημαίνεται το ότι από στρατιωτικό κτίριο που υπάρχει στην πόλη του παίκτη, το αλκατράζ παράγει ανεξάρτητες μονάδες.
Εκείνο που διόρθωσης χρήζει ειναι το «Παράγει ανεξάρτητες μονάδες από ένα στρατιωτικό κτίριο». Θα πρέπει να αντικατασταθεί από Παράγει τυχαία ανεξάρτητες μονάδες από τα στρατιωτικά κτίρια.

ΜΦΧ
Γιώργης.
Κανονικά έπρεπε να το αναλύει περισσότερο.....
Κανένα στρατιωτικό κτίριο (συμπεριλαμβανομένων και των ειδικών) = μηδέν παραγωγή το ΑΖ
Ένα στρατιωτικό κτίριο ακόμα και στα μπετά = πλήρη παραγωγή αυτών των μονάδων ως ανεξάρτητες πάντα (δηλ αν σκοτωθούν χάνονται)
Περισσότερα του ενός στρατιωτικά κτίρια = τυχαία επιλογή και ποσόστωση από αυτά τα κτίρια
 

DeletedUser32731

Guest
Σε μικρο-μεσαίες εποχές δυσκολεύουν οι μάχες όταν αλλάζεις εποχή οπότε θα ήταν καλύτερα να περιμένεις να ξεκλειδώσεις στρατιωτικό κτίριο της βιομηχανικής εποχής. Επίσης σε κάθε μάχη υπάρχει και η κατάλληλη στρατηγική προκειμένου να νικήσεις (συνδυασμός μονάδων)
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..απλα θα ηταν καλο να υπηρχε μια φορμα του παιχνιδιου στους συνδιασμους στρατιωτων για να βοηθαει τους παικτες...εστω στα χαμηλα επιπεδα!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

nouliadis

Καμένος Χρήστης
ερωτηση:ποιος ειναι ο αλγοριθμος με τον οποιο παραγει μοναδες το ΑΖ;υπαρχει ποσοστο διαφορετικο ανα κτιριο για να παραγει τις μοναδες;
ας υποθεσουμε οτι καποιος μπορει να παραγει στο ΑΖ 40 μοναδες.εχει 2 στρατιωτικα κτιρια χτισμενα στην πολη του που το καθενα εχει 3 θεσεις ανοιγμενες μεσα.εχει επισης και αντρο κακοποιων με 2 θεσεις μεσα.τι παραγει το ΑΖ;ποσες μοναδες απο το καθενα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

finrοd

Banned
ερωτηση:ποιος ειναι ο αλγοριθμος με τον οποιο παραγει μοναδες το ΑΖ;υπαρχει ποσοστο διαφορετικο ανα κτιριο για να παραγει τις μοναδες;
ας υποθεσουμε οτι καποιος μπορει να παραγει στο ΑΖ 40 μοναδες.εχει 2 στρατιωτικα κτιρια χτισμενα στην πολη του που το καθενα εχει 3 θεσεις ανοιγμενες μεσα.εχει επισης και αντρο κακοποιων με 2 θεσεις μεσα.τι παραγει το ΑΖ;ποσες μοναδες απο το καθενα;
Έλα ντε. Την ίδια απορία έχω!
Ποιές προϋποθέσεις καθορίζουν το «τυχαίο» τής παραγωγής μονάδων;
Διότι, η παραγωγή των μονάδων μπορεί να είναι τυχαία, οι προϋποθέσεις όμως που διέπουν την λειτουργία του κώδικα για την «τυχαία» παραγωγή τους, διόλου τυχαίες δεν είναι!! :)

ΥΓ
Η παράθεση έγινε για να παραμείνει σε πρώτη θέαση το αρχικό ερώτημα, μιας και αδυνατώ να το απαντήσω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

JOELP

Ενεργό Μέλος
Και εγώ όσο και να το έψαξα αυτή την ΠΟΛΥΤΙΜΗ πληροφορία για τον προγραμματισμό της παραγωγής των μονάδων δεν την βρήκα πουθενά. Γιατί προφανώς απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοια πληροφόρηση, αν και θα έπρεπε. Σε ένα παιχνίδι στρατηγικής, τέτοιες σοβαρές πληροφορίες θα έπρεπε να είναι δεδομένες και όχι να τις αναζητούμε και μάλιστα να μην παίρνουμε και απαντήσεις.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Παιδια, ας μην επιμενουμε πια σε αυτο το "παιχνιδι στρατηγικης", πλεον...
Αφου ολοι ξερουμε και βλεπουμε οτι εχει γινει "παιχνιδι τζογου με στρατηγικη"...
τι την ψαχνουμε?
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP
Κορυφή