Forge Bowl 2020

finrοd

Banned
Γεια Χαρά Σας!
Για να δούμε τώρα την ικανοποίηση του ζητούμενου «Κέρδισε "Χ ποσότητα' συνολικό πληθυσμό» και να το συσχετίσουμε με την ικανοποίηση του ζητούμενου «Κέρδισε "Χ ποσότητα" ικανοποίησης», όπως παρουσιάστηκε στις δημοσιεύσεις εντός του ακόλουθου περιέκτη:

Στην εικόνα π' ακολουθεί φαίνεται ότι ζητείται να κερδηθεί 3.200 συνολικός πληθυσμός
wem1.jpg

Σ' αυτήν την εικόνα φαίνεται ο συνολικός και ο διαθέσιμος πληθυσμός τής πόλης μου, στον γ' κόσμο, (92.488 και 23.144 αντίστοιχα).
Επί τη ευκαρία ας ληφθεί μέριμνα να διορθωθούν οι επικεφαλίδες των πεδίων «Σύνολο Πληθυσμός» και «Διαθέσιμοι Πληθυσμός» ως εξής:
«Σύνολο Πληθυσμού» ή «Συνολικός Πληθυσμός» και «Διαθέσιμος Πληθυσμός», αντίστοιχα.
wem2.jpg

Στις παρακάτω δύο εικόνες εμφανίζονται, στη μεν πρώτη, ο πληθυσμός που δεσμεύει η «Βάση Μαχητικών Αερομπότ» της εποχής τού Αύριο, (3.000 πολίτες), στη δε δεύτερη, η μείωση του διαθέσιμου πληθυσμού τής πόλης, έπειτα από την ένταξη του συγκεκριμένου κτιρίου στον ιστό της, (23.144-3.000=20.144)
wem3.jpg wem4.jpg

Στη συνέχεια, όπως φαίνεται στις δύο εικόνες που έπονται, αφαίρεσα τη «Βάση Μαχητικών Αερομπότ», ο διαθέσιμος πληθυσμός επανήλθε στην πρότερη ποσότητα, (20.144+3.000=23.144), και ο κώδικας του παιχνιδιού κατέγραψε πρόοδο στην ολοκλήρωση του ζητούμενου της αποστολής, ΔΙΧΩΣ να επέλθει μεταβολή, ΔΙΧΩΣ να υπάρξει «κέρδος» στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό της πόλης.
wem5.jpgwem6.jpg

Ακολούθως, για να ολοκληρωθεί πλήρως το ζητούμενο της αποστολής, προστέθηκε στον ιστό της πόλης στρατώνας υπό την ονομασία «Εμβέλεια έφιππων τοξοτών», ο οποίος μείωσε κατά 206 πολίτες τον διαθέσιμο, και πάλι, πληθυσμό τής πόλης, (23.144-206=22.938) αφαιρέθηκε αμέσως μετά, ο διαθέσιμος πληθυσμός επανήλθε στην πρότερη ποσότητα, (23.144), και το ζητούμενο της αποστολής εκπληρώθηκε, και πάλι ΔΙΧΩΣ να επέλθει μεταβολή, ΔΙΧΩΣ να υπάρξει «κέρδος» στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό τής πόλης.
Με την ευκαιρία, προτιμώ τον όρο «τοξευτών», δεν «τοξώνω» αλλά «τοξεύω». Ίσως να 'ναι σωστό κι έτσι, όμως «τοξεύω» θαρρώ πως το ρήμα είναι κι οχι «τοξόνω». Από την άλλη, το «τοξώνω», υπό την έννοια δίνω σχήμα τόξου σε κάτι, δεν έχει σχέση με τους τοξότες.

wem7.jpg wem8.jpg wem91.jpg
wem9.jpg

Να δοθεί προσοχή στο ότι ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ πληθυσμός της πόλης ουδόλως αυξομειώθηκε, από τις ενέργειες που γίνανε για την εκπλήρωση του ζητούμενου της αποστολής. Εξ αρχής 92.488 ήταν, και παρέμεινε αμετάβλητος.
Συνεπώς, το ζητούμενο «Κέρδισε "Χ ποσότητα» συνολικό πληθυσμό», εκπληρώθηκε ΔΙΧΩΣ να προστεθεί ΟΥΤΕ ένας πολίτης στον πληθυσμό τής πόλης!!!
Αυτό κι αν είναι λάθος!!
Προσέχτε! ΔΕΝ μειώθηκε ο συνολικός πληθυσμός, (πχ με την αφαίρεση οικιστικού κτίσματος) και στη συνέχεια αυξήθηκε. Απλώς, ΔΕΝ μεταβλήθηκε καθόλου. ΔΕΝ αύξησα τον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό τής πόλης. Γιατί ολοκληρώθηκε το ζητούμενο;

Αυτή είναι και η διαφορά του με το ζητούμενο «Κέρδισε "Χ ποσότητα" ικανοποίησης».
Εκεί, για την ολοκλήρωσή του, ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ πραγματικά η παρεχόμενη ικανοποίση και, στη συνέχεια, αυξάνεται. Στην πράξη δηλαδή επιτυγχάνεται το κέρδος σε ικανοποίηση.
Λόγω αυτού το σωστό και πρέπον είναι να θεωρείται ολοκληρωμένο σαν μειώνεις την παρεχόμενη ικανοποίηση και την αυξάνεις στη συνέχεια, (έστω και μέσω τής αποσύνδεσης/επανασύνδεσης, ΜΚ ή άλλων κτισμάτων που παρέχουν ικανοποίηση, από το Δημαρχείο).

ΥΓ (καθυστερημένο ...πάλι!)
Μιας κι ο ...ποιητής απαξιοί ή αδυνατεί να παρέχει βοήθεια και να δώσει διευκρινίσεις στο τι αναφέρεται στο παρακάτω, μήπως υπάρχει άλλο άτομο που τη γνώση έχει κι έγκυρα μπορεί να δώσει απάντηση;
Η συνθήκη για την αποστολή "κάνε τους πολίτες σου ευτυχισμένους" δεν ολοκληρωνόταν με την αφαίρεση δρόμων για την αποσύνδεση των κτιρίων από το Δημαρχείο.
Δηλαδή;
Ας το γράψω όπως το κατανοώ, (αν λάθος το κατανοώ, τότε λαθεμένα το γράφω!)
«Η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κάνε τούς πολίτες σου ευτυχισμένους» δεν ικανοποιούνταν με την αποσύνδεση κτιρίων παροχής ευτυχίας από το Δημαρχείο, μέσω τής αφαίρεσης δρόμων»

Δηλαδή;
Αν αφαιρέσω κομμάτι δρόμου κι αποσυνδέσω τέτοιου είδους κτίσματα, θα πληρωθεί η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου;
Από την άλλη, αν ΔΙΧΩΣ ν' αφαιρέσω κομμάτι δρόμου, αλλά αποσυνδέσω μ' άλλο τρόπο τα εν λόγω κτίσματα, θα επιτύχω την ικανοποίηση του ζητούμενου;
Χμμμ, μάλλον όχι.

Εγκυρότητα, λεπτομέρεια και ΣΑΦΗΝΕΙΑ, θαρρώ πως είναι τ' αναγκαία στα επίσημα ενημερωτικά τής εταιρείας.
Και μη μου πει κανείς ότι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, διότι θα λάβει ως απάντηση το γνωστό: «...γι' αυτό δημιουργούνται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις!»

Πραγματικά δεν κατανοώ σε τι ακριβώς αναφέρεται το παραπάνω και τι θα επιτύχω σαν, τεχνητά, με την απενεργοποίηση της απόδοσης των κτισμάτων που παρέχουν ευτυχία -μέσω τής αποσύνδεσής τους από το Δημαρχείο-, τους κάνω ...δυστυχισμένους, ενώ στη συνέχεια, επαναφέροντας τη σύνδεση των κτισμάτων αυτών με το Δημαρχείο, τους ξανακάνω ευτυχισμένους.
Και δεν το κατανοώ, διότι σαν οι πολίτες μου είναι ήδη ευτυχισμένοι, το ζητούμενο θεωρείται, εξ' αρχής κι αυτόματα, ολοκληρωμένο.

Ενδεχομένως, ν' αφορά την εκπλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κέρδισε «Χ» ποσότητα ικανοποίησης», όπου, αφού, τεχνητά, μέσω τής αποσύνδεσης των αντίστοιχων κτισμάτων, μειώσεις την παρεχόμενη ικανοποίηση, στην συνέχεια, μέσω της επανασύνδεσής τους, την αυξήσεις κατά τη ζητούμενη ποσότητα.
Ενδεχομένως όμως...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
χμμμμμ...εδω υπαρχουν 2 αληθειες.
1η αληθεια:οντως εχεις δικιο οτι ο πληθυσμος δεν αυξηθηκε (απο την αρχικη του θεση).
2η αληθεια:ο πληθυσμος αυξηθηκε καποια στιγμη κατα την εξελιξη του παιχνιδιου.

δεν λεει πουθενα στη διατυπωση της αποστολης οτι πρεπει να αυξηθει ο πληθυσμος κατα Χ ατομα απο την στιγμη της εμφανισης της αποστολης.οποτε για μενα ειναι δικαιο το οτι εγινε αποδεκτη η αποστολη.ας υποθεσουμεοτι εχεις φτιαξει ενα σωρο κτιρια στην πολη σου και επειδη αλλαζεις εποχη τα πιο πολλα σου ειναι πλεον αχρηστα και θελεις να τα αντικαταστησεις με κτιρια της τρεχουσας εποχης.γιατι θα επρεπε να ηταν δεσμευτικο να βαλεις και άλλα κτιρια στην πολη σου (που πιθανως να μην ειχες και χωρο) αντι να τα ξηλωσεις και να βαλεις της αρεσκειας σου ουτως ωστε και την αποστολη να ολοκληρωσεις αλλά και την πολη σου να φτιαξεις οπως θα ηθελες;

Φυσικα το ιδιο θα επρεπε να ισχυε και για την ικανοποιηση αλλά αφου δεν ισχυει προχωραμε παρακατω.μοναδικο ζητουμενο ειναι η ολοκληρωση του εβεντ και πρεπει να εισαι ευελικτος σε αυτο.μηναφησεις τον χρονο να περασει κυνηγωντας την εταιρεια αντι για τις αποστολες
 

finrοd

Banned
δεν λεει πουθενα στη διατυπωση της αποστολης οτι πρεπει να αυξηθει ο πληθυσμος κατα Χ ατομα απο την στιγμη της εμφανισης της αποστολης
1oν Ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ πληθυσμός τής πόλης σαφώς και υπέστει αυξομειώσεις κατά το παρελθόν.
2ον Ζητά επακριβώς 3.200, (ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΣΙΑ), άτομα να κερδηθούν στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό της πόλης.
3ον Αν το γραφόμενό σου ισχύει, τότε όλα τα παρόμοια ζητούμενα οφείλουν να είναι a priori ολοκληρωμένα, ως θα όφειλε και το συγκεκριμένο, μιας και πριν από την εμφάνισή τους, είχε αυξομειωθεί ο συνολικός πληθυσμός τής πόλης..
Έλα όμως που δεν το είχε ολοκληρωμένο και το θεωρήσε ολοκληρωμένο σαν απλώς μείωσα και στη συνέχεια αυξησα τον ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ πληθυσμό της πόλης ΔΙΧΩΣ να μεταβάλλω τον ΣΥΝΟΛΙΚΟ.
ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ, ακριβώς όπως περιγράφηκε στη δημοσίευση στην οποία οδηγεί ο σύνδεμος που παραθέτω: https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/forge-bowl-2020.7754/page-2#post-46535
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Συνεπώς, το ζητούμενο «Κέρδισε "Χ ποσότητα» συνολικό πληθυσμό», εκπληρώθηκε ΔΙΧΩΣ να προστεθεί ΟΥΤΕ ένας πολίτης στον πληθυσμό τής πόλης!!!
Αυτό κι αν είναι λάθος!!
Προσέχτε! ΔΕΝ μειώθηκε ο συνολικός πληθυσμός, (πχ με την αφαίρεση οικιστικού κτίσματος) και στη συνέχεια αυξήθηκε. Απλώς, ΔΕΝ μεταβλήθηκε καθόλου. ΔΕΝ αύξησα τον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό τής πόλης. Γιατί ολοκληρώθηκε το ζητούμενο;
δεν λεει πουθενα στη διατυπωση της αποστολης οτι πρεπει να αυξηθει ο πληθυσμος κατα Χ ατομα απο την στιγμη της εμφανισης της αποστολης.οποτε για μενα ειναι δικαιο το οτι εγινε αποδεκτη η αποστολη.

Τι θέλετε δλδ; Να αλλάξουν κάτι που είναι προς όφελός μας;;;; o_O
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
1oν Ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ πληθυσμός τής πόλης σαφώς και υπέστει αυξομειώσεις κατά το παρελθόν.
2ον Ζητά επακριβώς 3.200, (ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΙΑΚΟΣΙΑ), άτομα να κερδηθούν στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ πληθυσμό της πόλης.

μα κερδιθηκαν στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ αριθμο της πολης.απλως ο συνολικος αριθμος δεν ειναι αυτος κατα την εμφανιση της αποστολης.
 

finrοd

Banned
Ε, τώρα τι να πω; Ας θαφτεί κι αυτό. Ας εξακολουθήσουν δύο λάθη να υπάρχουν στο παιχνίδι και ωσάν πεντάχρονα να χαιρόμαστε πως τα «καταφέραμε» στις «δυσκολίες» των αποστολών!

Πρώτο λάθος το ότι η αποστολή «Κέρδισε "Χ ποσότητα" ικανοποίησης» δεν ολοκληρώνεται όπως περιγράφηκε στις δημοσιεύσεις όπου οδηγούν οι σύνδεσμοι:
forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/forge-bowl-2020.7754/#post-46522
forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/forge-bowl-2020.7754/#post-46526

Δεύτερο λάθος το ότι ολοκληρώνεται η αποστολή «Κέρδισε "Χ ποσότητα" συνολικού πληθυσμού» με τον τρόπο που περιγράφηκε στη δημοσίευση όπου οδηγεί ο σύνδεσμος αυτός:
forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/forge-bowl-2020.7754/page-2#post-46535

Αρνούμαι να δεχθώ ότι ΚΑΛΩΣ υπάρχουν τα λάθη σαν μας ...ευνοούν!!
ΚΑΚΩΣ υπάρχουν, είτε μας ευνοούν είτε όχι.

Και, φυσικά, παραμένει αναπάντητο το τι συμβαίνει και σε τι ακριβώς αναφέρεται το «Η συνθήκη για την αποστολή "κάνε τους πολίτες σου ευτυχισμένους" δεν ολοκληρωνόταν με την αφαίρεση δρόμων για την αποσύνδεση των κτιρίων από το Δημαρχείο.», όπως ερωτήθηκε κατά το παρατιθέμενο κάτωθι:
Η συνθήκη για την αποστολή "κάνε τους πολίτες σου ευτυχισμένους" δεν ολοκληρωνόταν με την αφαίρεση δρόμων για την αποσύνδεση των κτιρίων από το Δημαρχείο.
Δηλαδή;
Ας το γράψω όπως το κατανοώ, (αν λάθος το κατανοώ, τότε λαθεμένα το γράφω!)
«Η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κάνε τούς πολίτες σου ευτυχισμένους» δεν ικανοποιούνταν με την αποσύνδεση κτιρίων παροχής ευτυχίας από το Δημαρχείο, μέσω τής αφαίρεσης δρόμων»

Δηλαδή;
Αν αφαιρέσω κομμάτι δρόμου κι αποσυνδέσω τέτοιου είδους κτίσματα, θα πληρωθεί η συνθήκη για την ολοκλήρωση του ζητούμενου;
Από την άλλη, αν ΔΙΧΩΣ ν' αφαιρέσω κομμάτι δρόμου, αλλά αποσυνδέσω μ' άλλο τρόπο τα εν λόγω κτίσματα, θα επιτύχω την ικανοποίηση του ζητούμενου;
Χμμμ, μάλλον όχι.

Εγκυρότητα, λεπτομέρεια και ΣΑΦΗΝΕΙΑ, θαρρώ πως είναι τ' αναγκαία στα επίσημα ενημερωτικά τής εταιρείας.
Και μη μου πει κανείς ότι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται, διότι θα λάβει ως απάντηση το γνωστό: «...γι' αυτό δημιουργούνται παρανοήσεις και παρεξηγήσεις!»

Πραγματικά δεν κατανοώ σε τι ακριβώς αναφέρεται το παραπάνω και τι θα επιτύχω σαν, τεχνητά, με την απενεργοποίηση της απόδοσης των κτισμάτων που παρέχουν ευτυχία -μέσω τής αποσύνδεσής τους από το Δημαρχείο-, τους κάνω ...δυστυχισμένους, ενώ στη συνέχεια, επαναφέροντας τη σύνδεση των κτισμάτων αυτών με το Δημαρχείο, τους ξανακάνω ευτυχισμένους.
Και δεν το κατανοώ, διότι σαν οι πολίτες μου είναι ήδη ευτυχισμένοι, το ζητούμενο θεωρείται, εξ' αρχής κι αυτόματα, ολοκληρωμένο.

Ενδεχομένως, ν' αφορά την εκπλήρωση του ζητούμενου της αποστολής «κέρδισε «Χ» ποσότητα ικανοποίησης», όπου, αφού, τεχνητά, μέσω τής αποσύνδεσης των αντίστοιχων κτισμάτων, μειώσεις την παρεχόμενη ικανοποίηση, στην συνέχεια, μέσω της επανασύνδεσής τους, την αυξήσεις κατά τη ζητούμενη ποσότητα.
Ενδεχομένως όμως...
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Λοιπόν, το μόνο λάθος που βλέπω εγώ είναι ότι αντί για "Κέρδισε Χ συνολικό πληθυσμό" έπρεπε να λέει "Κέρδισε Χ διαθέσιμο πληθυσμό συνολικά" ή ακόμα καλύτερα "Κέρδισε Χ πληθυσμό" :)
 

finrοd

Banned
μα κερδιθηκαν στον ΣΥΝΟΛΙΚΟ αριθμο της πολης.απλως ο συνολικος αριθμος δεν ειναι αυτος κατα την εμφανιση της αποστολης.
Ξαναδιάβασε προσεκτικά για να μην πλανάσαι.
Ο ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ πληθυσμός τής πόλης ΟΥΔΟΛΩΣ μεταβλήθηκε. ΟΥΤΕ αυξήθηκε ΟΥΤΕ μειώθηκε. ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ σταθερός. ΜΟΝΕΣ μεταβολές που υπήρξαν είναι στον ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ. Το σύνολο του ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΥ πληθυσμού μειώθηκε κι εν συνεχεία αυξήθηκε.
Δεν φαίνεται αυτό ξεκάθαρα στα αποτυπώματα της οθόνης που επισυνάφθηκαν;
92.488 πολίτες είχε η πόλη και ΠΡΙΝ την εμφάνιση της αποστολής, και κατά τη διάρκεια των δράσεων για την εκπλήρωση του ζητούμενου, και κατά την ικανοποίησή του. 92.488 σταθερά κι αμετάβλητα.

Λοιπόν, το μόνο λάθος που βλέπω εγώ είναι ότι αντί για "Κέρδισε Χ συνολικό πληθυσμό" έπρεπε να λέει "Κέρδισε Χ διαθέσιμο πληθυσμό συνολικά" ή ακόμα καλύτερα "Κέρδισε Χ πληθυσμό" :)
Αν έγραφε το πρώτο, όλα καλά, κι ας πλεονάζει το «συνολικά» στο τέλος.
Αν έγραφε το δεύτερο, τότε θα έπρεπε ν' αυξηθεί ο υπάρχων πληθυσμός τής πόλης.
 

finrοd

Banned
Εδώ και πάλι!
Ακολουθώντας απαρέγκλιτα την τακτική που στο παρατιθέμενο, στο τέλος τής παρούσης, απόσπασμα δημοσίεσης φαίνεται, ιδού το τι μπόρεσα να καταφέρω. Ελπίζω, το τέλος τής εκδήλωσης, να ΜΗΝ με βρει στη χάλκινη κατηγορία...
rank_temp.jpgΦρουρός_Οικισμού.jpg
Μου περίσσεψαν 47 μπάλες, από τις 7.800 που είχα συγκεντρωμένες, κι υπάρχει περιθώριο να τις αυξήσω, αν μου τύχουν περιστατικά με απόδοση σε μπάλες, και πριν τα μεσάνυχτα, που θ' αλλάξει η Ειδική Ημερήσια Ανταμοιβή, να προσπαθήσω ξανά. Μου λείπουν δύο μπάλες για την αμέσως επόμενη προσπάθεια.
Ο ένας από τους 14 Φρουρούς Οικισμού Επ.1 προέρχεται από ανταμοιβή τέρματος.

Επιμένω πως σαν κριτήριο είναι το να διανυθεί η μεγαλύτερη απόσταση με τη μικρότερη δαπάνη σε μπάλες, ΔΕΝ κοιτάμε τα μέτρα που διανύει ο όποιος παίκτης, αλλά το πόσες μπάλες ξοδεύει για να διανύσει το κάθε ένα από αυτά. Συνεπώς, επιλέχουμε τον παίκτη που δαπανά τις λιγότερες μπάλες ανά διανυόμενη γυάρδα ή μέτρο. :)

Συμβουλή που κι εγώ θ' ακολουθήσω στην εκδήλωση:
Στους κόσμους που σας ενδιαφέρει, μαζέψτε μπάλες. ¨Οσες περισσότερες μπορείτε. Σαν εμφανιστεί η Ειδική Ημερήσια Ανταμοιβή που σας ενδιαφέρει, διαθέστε 150 διαμάντια, ενεργοποιήστε μ' αυτά τον προνομιακό προπονητή και ξοδέψτε όλο τ' απόθεμά σας σε μπάλες.
Έτσι, και το μέγιστο θα πάρετε από τις μπάλες, σ' όλα όσα οι προποινητές μπορούν να προσφέρουν, και περισσότερες πιθανότητες να πάρετε πολλαπλά τεμάχια από το αντικείμενο που σας ενδιαφερει θα 'χετε.

Από τα μέχρι τώρα μηνύματα κρατώ και το ότι 80 γυάρδες, (ή μέτρα, ότι προτιμάτε) πρέπει να διανυθούν για να επιτευχθεί τέρμα και το ότι οι τυχόν επιπλέο γυάρδες που αποδίδει η χρήση ενός παίκτη σαν επιτυγχάνει τέρμα με λιγότερες, μεταφέρονται και αφαιρούνται από τις επόμενες 80.
Αυτά από εμένα. Δε νομίζω πως έχω κάτι άλλο χρήσιμο να προσθέσω. Παραθέτω ξανά τον πίνακα με τους παίκτες, τις επιδόσεις τους, και το κόστος αυτών.

Παίκτης​
Κόστος Σε Μπάλες​
Διανυόμενες Γυάρδες​
Κόστος / Γυάρδα​
Anthony "Resources" Perez

41​

4​
10.25​
Scott "Medals" Davis
48​
4​
12.00​
Kyle "Units" Washington
49​
4​
12.25​
Samuel "Fragments" Campbell
60​
5​
12.00​
Greg "Special Units" Simmons
62​
5​
12.40​
Noah "Buildings" Wilson
74​
6​
12.33​
Carlos "Blueprints" Ramirez
64​
5​
12.80​
Brad "Boost" Johnson
76​
6​
12.67​
Issac "Military Boost" Jackson
78​
6​
13.00​
Justin "Forge Points" Garcia
101​
7​
14.43​
Ryan "Special Buildings" Thompson
104​
7​
14.86​
Brian "Rush" Nelson
105​
7​
15.00​
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
finrοd σε άκουσα ευχαριστώ πολύ.
Και εγώ αυτό έκανα αλλά 2500 μπάλες τις έπαιξα χωρίς προπονητή ξέχασα να τον βάλω

πήρα 9+1 Φρουρούς Οικισμού Επ.1 είμαι και εγώ στη χρυσή αλλά με 1274 μέτρα
και θέλω μια αναβάθμιση για το κτίριο η από μπάλες(θέλω 1.1\2 αρένα) η από αργυρή η χρυσή κατηγορία
Η μακακια πληρώνετε έχασα φρουρούς μέτρα και την αναβάθμιση που θέλω ακόμα

Πιστεύω να τα καταφέρω.
 

JOELP

Ενεργό Μέλος
Σε κόσμο που μου είναι αδιάφορος, έκανα την αρχή, χθες, ξοδεύοντας μπάλες.
Σε ένα από τα προτεινόμενα συστήματα είχα την επιλογή μετάξυ
Kyle "Units" Washington, που διανύει απόσταση ίση με 4 γυάρδες, καταναλώνοντας 12,25 μπάλες/γυάρδα,
Samuel "Fragments" Campbell, που διανύει απόσταση ίση με 5 γυάρδες. καταναλώνοντας 12,00 μπάλες/γυάρδα
κι ενός ακόμη που δεν τον θυμάμαι, ήταν όμως από αυτούς που καταναλώνουν τις περισσότερες μπάλλες.
Λοιπόν, επέλεξα τον δεύτερο. Έστω κι αν διανύει περισσότερα μέτρα από τον πρώτο, ξοδεύει λιγότερες μπάλες ανά μέτρο.
Συνεπώς δεν προσφέρει, πάντα, το βέλτιστο ο παίκτης που διανύει τα λιγότερα μέτρα.

Επιμένω πως σαν κριτήριο είναι το να διανυθεί η μεγαλύτερη απόσταση με τη μικρότερη δαπάνη σε μπάλες, ΔΕΝ κοιτάμε τα μέτρα που διανύει ο όποιος παίκτης, αλλά το πόσες μπάλες ξοδεύει για να διανύσει το κάθε ένα από αυτά. Συνεπώς, επιλέχουμε τον παίκτη που δαπανά τις λιγότερες μπάλες ανά διανυόμενη γυάρδα ή μέτρο. :)

Συμβουλή που κι εγώ θ' ακολουθήσω στην εκδήλωση:
Στους κόσμους που σας ενδιαφέρει, μαζέψτε μπάλες. ¨Οσες περισσότερες μπορείτε. Σαν εμφανιστεί η Ειδική Ημερήσια Ανταμοιβή που σας ενδιαφέρει, διαθέστε 150 διαμάντια, ενεργοποιήστε μ' αυτά τον προνομιακό προπονητή και ξοδέψτε όλο τ' απόθεμά σας σε μπάλες.
Έτσι, και το μέγιστο θα πάρετε από τις μπάλες, σ' όλα όσα οι προποινητές μπορούν να προσφέρουν, και περισσότερες πιθανότητες να πάρετε πολλαπλά τεμάχια από το αντικείμενο που σας ενδιαφερει θα 'χετε.

Από τα μέχρι τώρα μηνύματα κρατώ και το ότι 80 γυάρδες, (ή μέτρα, ότι προτιμάτε) πρέπει να διανυθούν για να επιτευχθεί τέρμα και το ότι οι τυχόν επιπλέο γυάρδες που αποδίδει η χρήση ενός παίκτη σαν επιτυγχάνει τέρμα με λιγότερες, μεταφέρονται και αφαιρούνται από τις επόμενες 80.
Αυτά από εμένα. Δε νομίζω πως έχω κάτι άλλο χρήσιμο να προσθέσω. Παραθέτω ξανά τον πίνακα με τους παίκτες, τις επιδόσεις τους, και το κόστος αυτών.

Παίκτης​
Κόστος Σε Μπάλες​
Διανυόμενες Γυάρδες​
Κόστος / Γυάρδα​
Anthony "Resources" Perez

41​

4​
10.25​
Scott "Medals" Davis
48​
4​
12.00​
Kyle "Units" Washington
49​
4​
12.25​
Samuel "Fragments" Campbell
60​
5​
12.00​
Greg "Special Units" Simmons
62​
5​
12.40​
Noah "Buildings" Wilson
74​
6​
12.33​
Carlos "Blueprints" Ramirez
64​
5​
12.80​
Brad "Boost" Johnson
76​
6​
12.67​
Issac "Military Boost" Jackson
78​
6​
13.00​
Justin "Forge Points" Garcia
101​
7​
14.43​
Ryan "Special Buildings" Thompson
104​
7​
14.86​
Brian "Rush" Nelson
105​
7​
15.00​
Συμφωνώ με μια μικρή διευκρίνιση. Ο πλήρης πίνακας που δίνει την καλύτερη αξιοποίηση σε μπάλες είναι ο παρακάτω. Και κοιτάμε την προτελευταία στήλη με τις τιμές με ενεργοποιημένο τον Προπονητή με το παραπάνω μέτρο/γιάρδα

1579610297792.png
 

finrοd

Banned
Και εγώ αυτό έκανα αλλά 2500 μπάλες τις έπαιξα χωρίς προπονητή ξέχασα να τον βάλω
πήρα 9+1 Φρουρούς Οικισμού Επ.1 είμαι και εγώ στη χρυσή αλλά με 1274 μέτρα
και θέλω μια αναβάθμιση για το κτίριο η από μπάλες(θέλω 1.1\2 αρένα) η από αργυρή η χρυσή κατηγορία
Η μακακια πληρώνετε έχασα φρουρούς μέτρα και την αναβάθμιση που θέλω ακόμα

Πιστεύω να τα καταφέρω.
Θα τα καταφέρεις. Προς το παρόν προσέθεσες αγωνία κι έδωσες ενδιαφέρον στο κυνήγι της συγκεκριμένης ανταμοιβής, έως το τέλος τής εκδήλωσης!! ;)
Κι εγώ σου πέμπω το ευχαριστώ μου, μιας και με τους οικισμούς ασχολήθηκα μόνο στην αρχή, ολοκλήρωσα μία φορά τον οικισμό των βίκινγκς, πήρα το μέγιστο και μετά τους ξέχασα.
Λόγω τού ότι θ' ασχοληθώ, εν ευθέτω χρόνω, πάλι μ' αυτούς, χρησιμότατα μου είναι τα σχόλια και οι κατευθύνσεις που δίνεις για την ολοκλήρωσή τους στις αντίστοιχές σου δημοσιεύσεις στο φόρουμ. Τις μελετώ και σ' ευχαριστώ γι' αυτές! :)

Λοιπόν, χρησιμοποίησα και στον β' κόσμο τον προνομιακό προπονητή που βρίσκεται στην 5η θέση, τον «απόλυτο»!
Να τι ...κατάφερα κι εκεί:
rank_temp_βκ.jpgΦρουρός_Οικισμού.βκ.jpg

Μείον έναν «Φρουρό Οικισμού», συν 30 πόντους στην βαθμολογία, σε σχέση με τα του γ' κόσμου.

Στους άλλους κόσμους χρησιμοποίησα τον προπονητή που διπλασιάζει τους βαθμούς στην κατάταξη, στοχεύοντας να τερματίσω, τουλάχιστον στην αργυρή κατηγορία.
Περίπου 140 οι προσπάθειες που το απόθεμά μου σε μπάλες, μου επέτρεψε.
Προτίμησα να στερηθώ τα, περίπου, 140 μέτρα που θα μου παρείχε η χρήση του προπονητή Νο2 για να διπλασιάσω τους βαθμούς που μου έδωσαν οι προσπάθειες.
Ή θα στόχευα στην απόκτηση της αναβάθμισης του «Ολυμπιακού Θησαυροφυλακίου» από τις ανταμοιβές των τερμάτων, οπότε θα χρησιμοποιούσα τον προπονητή Νο2, ή από τις ανταμοιβές των κατηγοριών τής γενικής κατάταξης, οπότε θα χρησιμοποιούσα, (όπως κι έκανα), τον προπονητή Νο4..

Στην ουσία, η μη χρησιμοποίηση του προνομιακού προπονητή στους κόσμους α' και δ' μου «κόστισε», σ' ότι αφορά την διανυόμενη απόσταση και τους βαθμούς στην κατάταξη, μείον 140, περίπου μέτρα, από την απόδοση του προπονητή Νο2, και 280 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα, λόγω του ότι θα ενισχύονταν από την απόδοση του προπονητή Νο4. 140 μέτρα λιγότερα στο γήπεδο, 280 βαθμοί λιγότεροι στην βαθμολογική κατάταξη.

Διάλεξα. Ίδωμεν τι θα γίνει.

Να και η προσωρινή μου κατάταξη στις κατηγορίες της εκδήλωσης, στον δ' κόσμο. Μείον, περίπου, 140 μέτρα, συνεπώς μείον 280 βαθμοί. Η χρήση τού προνομιακού προπονητή θα με είχε πάει στη χρυσή κατηγορία, δίνοντάς μου περίπου 1.600 βαθμούς.
rank_temp_δκ.jpg

Τα ίδια πάνω κάτω και στον α' κόσμο, όπου έπραξα το ίδιο που έκανα στον δ' κόσμο. (μόνη διαφορά, τ' ότι στον δ' κόσμο είχα δαπανήσει μπάλες στην αρχή, δοκιμαστικά, έχοντας αφήσει ενεργοποιημένο τον προκαθορισμένο προπονητή της θέσης 1).
rank_temp_ακ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή