Tι αλλο θα ακουσουν τα ..ευηχα ωτα μας

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
@ΔονΚιχώτης
Έχω καταλάβει πολύ καλά εν ατιθέση με εσάς ή εσένα αν προτιμάς τον ενικό.

Για ακόμα μια φορά θα ξαναπώ πως είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω και όχι για αυτά που καταλαβαίνετε εσείς.

Επίσης χρησιμοποιείτε για εμέ, λέξεις που δεν έχω γράψει.

Δεν έχετε να προσθέσετε κάτι, γιατί ζείτε το δικό σας "θέατρο παραλόγου" που λέτε και λόγω του διακαή πόθου σας, που δεν σας επιτρέπει να δείτε τίποτα άλλο από αυτό που αποζητάτε.


Τη δεδομένη χρονική στιγμή δεν επιτρέπεται η χρήση λογισμικού, προγράμματος που έχει σχέση με το παιχνίδι με λοιπούς τρόπους και αυτό δεν είναι παραπληφόρηση, είναι το "συμβόλαιό" του παίκτη με την εταιρεία.

Δεν χρειάζεται να γράψω το "δεν" με κεφαλαία για να δείξω έμφαση.
Αυτό το κάνουν αυτοί που δεν μπορούν να επιχειρηματολογήσουν και "φωνάζουν" για να "ακουστούν"
Η μόνη παραπληροφόρηση ανήκει σε εσάς και εκτός αυτής προτρέπετε τους παίκτες να παραβούν τους όρους και κανόνες που έχουν αποδεχθεί.

Σας προτείνω να δαβάσετε καλύτερα την κυρά μας την γραμματική, την σοφή μας κουκουβάγια και να μάθετε να αντιλαμβάνεστε το υποκείμενο το ρήμα και το αντικείμενο στις προτάσεις, ώστε να ερμηνεύετε σωστά τα γραφόμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Η τοποθέτηση της διαχείρισης είναι «ξεκάθαρη» (αναρωτιέμαι... τελικά αν δεν είναι παράνομο τότε γιατί αναφέρεται ως λόγος αποκλεισμού;). Ποτέ δεν έγραψα πως επιτρέπεται, έγραψα πως ΔΕΝ απαγορεύεται... Λουλουδάκι, δεν επιλέγω τυχαία τη χρήση των κεφαλαίων γραμμάτων, δυστυχώς μου επιβάλλεται από την ανάγκη να γίνω κατανοητός ως προς τα αυτονόητα που για σας όμως για λόγους που αγνοώ... γίνονται δυσνόητα. Παράλληλα, επιβεβαιώνονται περίτρανα όσα κατά καιρούς έχω γράψει για το συγκεκριμένο εργαλείο και μάλιστα από την ίδια τη διαχείριση που εκπροσωπεί την εταιρεία που όπως αναφέρει, η παρούσα έκδοση του συγκεκριμένου εργαλείου ΔΕΝ δίνει παράνομο προβάδισμα.

Παρεμπιπτόντως, οι κανόνες δεν αναφέρονται σε πρόσθετα περιηγητών... και πως θα μπορούσαν άλλωστε να αναφέρονται σε κάτι τέτοιο καθώς θα άγγιζαν τα όρια της παρανομίας. Το οποιοδήποτε λογισμικό θα μπορούσε να λειτουργεί και ως πρόσθετο περιηγητή... είναι σαν να μου λέτε πως απαγορεύεται να χρησιμοποιώ λογιστικά φύλλα. Το συγκεκριμένο εργαλείο, είναι πρόσθετο περιηγητή που κάλλιστα λειτουργεί και ως μη πρόσθετο∙ ακόμα και λογισμικό λογιστικών φύλλων (αυτό χρησιμοποιώ όπως έχω αναφέρει), με τις κατάλληλες μακροεντολές και αξιοποίηση των ορατών προσωπικών μου δεδομένων που η εταιρεία ως οφείλει μου παρέχει, έχω τελικά τα επιθυμητά για μένα αποτελέσματα.

Το μόνο που αποζητώ είναι να μην περιορίζονται οι πράξεις μου οι οποίες δεν περιορίζουν ατομικές ελευθερίες άλλων ατόμων και οι οποίες περιορίζονται από την εταιρεία εξ αιτίας παικτών που όντως παίζουν με εργαλεία παράνομου προβαδίσματος περιορίζοντας όλους τους υπόλοιπους παίκτες. Ίσως επανέλθω κάποια στιγμή αναφέροντας όλα τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου εργαλείου αποδεικνύοντας πως κανένα παράνομο προβάδισμα δεν παρέχουν σε σχέση με παίκτες που είτε χρησιμοποιούν άλλες σελίδες ή λογισμικά λογιστικών φύλλων κ.ο.κ. Όλα αυτά όμως δίνουν παράνομο προβάδισμα σε σχέση με παίκτες που δεν έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν όλα αυτά ή/και χειρόγραφους υπολογισμούς, και προς αυτήν την κατεύθυνση (της ισότητας) είναι η παραπάνω πρότασή μου προς την εταιρεία.

Καλή συνέχεια!
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
ΑΣΚΉΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΊΡΙ


Άσκηση 1) Να αντιγράψετε τις παρακάτω προτάσεις 10 φορές.

Ο χρήστης δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί μηχανισμούς, λογισμικό, προγράμματα ή λοιπές ρουτίνες που θα μπορούσαν να διαταράξουν τη λειτουργία των συστημάτων της InnoGames. Ο χρήστης δεν επιτρέπεται να λάβει μέτρα, τα οποία ενδέχεται να προκαλέσουν υπερφόρτωση των συστημάτων. Δεν επιτρέπεται η χρήση ειδικού λογισμικού, κυρίως συστηματικού ή αυτόματου χειρισμού των παιχνιδιών ή μεμονωμένων λειτουργιών των παιχνιδιών (bot, macro), για αναπαραγωγή ή αξιολόγηση των παιχνιδιών.

Απαγορεύεται η εκμετάλλευση σφαλμάτων (bug) ή/και λαθών στον προγραμματισμό των παιχνιδιών προς όφελος του χρήστη, για προσωπικούς ή/και λοιπούς λόγους. Εάν ο χρήστης ανακαλύψει σφάλματα, θα πρέπει να ενημερώσει άμεσα την InnoGames. Εάν ο παίκτης είχε κάποια οφέλη, θα πρέπει να επιστραφούν στο βαθμό του δυνατού. Εάν χρησιμοποιήθηκαν τα σφάλματα ή/και τα λάθη με πρόθεση ή κοινοποιήθηκαν στο διαδίκτυο ή μέσω κινητών εφαρμογών, ενδέχεται να καταγγελθεί η σύμβαση παραχώρησης άδειας χρήσης και να διαγραφεί ο λογαριασμός.

Απαγορεύεται η χρήση λογισμικού που δίνει τη δυνατότητα «data mining» ή που συλλέγει πληροφορίες που έχουν σχέση με το παιχνίδι με λοιπούς τρόπους.

Απαγορεύεται η χρήση των αντικειμένων εκτός του παιχνιδιού, η αγορά τους, η πώλησή τους ή η ανταλλαγή τους για πραγματικά χρήματα.

Απαγορεύεται αυστηρώς η χρήση bots ή scripts που συλλέγουν αυτόματα τις προμήθειές σας.

Δεν επιτρέπεται η χρήση click-bots που ελαχιστοποιούν τα χειροκίνητα κλικ.

Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε προγράμματα που μιμούνται τα προνομιακά χαρακτηριστικά ή σας παρέχουν άδικο πλεονέκτημα.



Άσκηση 2) Να αντιγράψετε τις παραπάνω προτάσεις άλλες 10 φορές.


Άσκηση 3) Να σημειώσετε το υποκείμενο, το ρήμα και το αντικείμενο σε κάθε μία απο τις προτάσεις

Άσκηση 4) Να απαντήσετε στις παρακάτω ερωτήσεις:

α) Τι δεν έχει διακαίωμα ο χρήστης ;
β) Τι μέτρα δεν επιτρέπεται να λάβει ο χρήστης ;
γ) Τι δεν πρέπει να εκμεταλλευτεί ο χρήστης ;
δ) Τι πρέπει να κάνει ο παίκτης σε περίπτωση που βρει σφάλματα στο παιγνίδι ;
ε) Τι είδους λογισμικό απαγορεύεται να χρησιμοποιεί ο παίκτης ;


Άσκηση 5) Να γράψετε μια περίληψη με δικά σας λόγια σχετικά με τα όσα γράψατε και τα όσα απαντήσατε στις ερωτήσεις.

===================================================================================
Προσοχή: Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο foe helper αλλά γενικά.
Επίσης, αυτός που θα χρησιμοποιήσει το foe helper , κατά μεγάλη πιθανότητα, θα μπει στον πειρασμό να δοκιμάσει και κάτι άλλο.
Προσοχή, δεν λέω ότι θα το κάνει. Λέω πως λειτουργεί συνήθως ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
===================================================================================

Υστερόγραφο
Θερμή παράκληση προς την *iris* να με εντάξει στο πρόγραμμα ψυχολογικής υποστήριξης της Innogames
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Σου έχει απαντήσει ήδη η εταιρεία μέσω της διαχειρίστριάς της Iris, εκτός κι αν βρίσκεσαι σε θέση τέτοια ώστε να ερμηνεύεις ορθότερα τους Γενικούς Όρους του παιχνιδιού...

Όσον αφορά τη συλλογή μεταδεδομένων, αφορά τελείως διαφορετικό πράγμα από αυτό που το συγκεκριμένο εργαλείο κάνει, ενημερώσου, αν σε ενδιαφέρει, σχετικά με την ορολογία της επιστήμης της πληροφορικής. Περίπου να σε ενημερώσω πως το εργαλείο αυτό συλλέγει τα ορατά δεδομένα και με αυτά κάνει απλές πράξεις και τίποτα άλλο. Μεταδεδομένο θα ήταν για παράδειγμα, να εξάγω/καταλήξω μέσω των δεδομένων που αφορούν ένα μέρος του παιχνιδιού που η εταιρεία π.χ. αναφέρει πως ορίζεται τυχαία, πως δεν ορίζεται τυχαία αλλά και πως ακριβώς ορίζεται∙ αυτό καλείται μεταδεδομένο και παράνομο δεν είναι να το ανακαλύψω αλλά να το κοινοποιήσω σε άλλους παίκτες. Ούτε καν να το αξιοποιήσω προς όφελός μου δεν είναι παράνομο καθώς δεν εντοπίζεται, αλλά θα ήταν ανήθικο και σε αυτό αναφέρονται οι Γενικοί Όροι, καθώς πως αλλιώς θα μπορούσαν να διασφαλίσουν για παράδειγμα ότι ένας χρήστης χρησιμοποιεί προς όφελός του ένα σφάλμα∙ προσωπικά θα επέλεγα να ενημερώσω τη διαχείριση αν ανακάλυπτα κάτι τέτοιο.

Λυπάμαι για τον κόπο που καταβάλλεις ενάντια σε ένα καθαρό λογισμικό, εναντίον μου αλλά και εναντίον της κοινότητας του Forge of Empires, καθώς πρόθεσή μου είναι αποκλειστικά το να γίνει καλύτερο το παιχνίδι και αυτό το αποδεικνύω μέσω συγκεκριμένων προτάσεων, ώστε οι παίκτες να μην καταφεύγουν, όχι μόνο στο FoE Helper αλλά ούτε και σε λογιστικά φύλλα, άλλες σελίδες όπως κάνεις εσύ, χειρόγραφες πράξεις κ.ο.κ.

Απ' όσα γράφεις δεν φαίνεται να είσαι σε θέση να γνωρίζεις πως λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Έχει αποδειχτεί περίτρανα και τεκμαρτά η αδύναμία σας να ερμηνεύετε σωστά τα γραφόμενα.

Από όσα γράφονται παρερμηνεύετε όπως σας συμφέρει τα γραφόμενα και συνεχίζετε το δικό σας θέατρο παραλόγου, (δικά σας λόγια.)

Να λυπάστε για εσάς και τα όποια δικά σας αυθαίρετα συμπεράσματα.

Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να ικανοποίησετε τον διακαή πόθο σας. Είναι σεβαστό.

Σίγουρα γνωρίζω το πως λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος, όπως εσείς φαίνεται να είστε σε μια συνεχή άρνηση και σύγχυση.

Εαν το επιθυμείτε μπορούμε να γράψουμε ένα διαγώνισμα .
Εγώ δεν έκανα ποτέ αναφορά στις γνώσεις σας και στο τι ξέρετε και δεν ξέρετε αλλά όπως έχω πει και άλλες φορές, κάποιοι επιλέγουν να θυμώμουν και να επιτίθονται στους άλλους.
Θα μπορούσα να σας το αναλύσω και αυτό και αυτό αλλά πάλι θα βρείτε κάτι για να προσβάλετε τον άλλον.

Θα επικαλεστώ λοιπόν και εγώ το απόφθευγμα του Σάμουελ Λάνγκχορν Κλέμενς
"Ποτέ μην τα βάζεις μ’ έναν ανόητο. Είναι βέβαιο οτι θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας"

Δεν το λέω για εσάς. αλλά στην περίπτωση που σας ενοχλεί, υπάρχει λόγος.

Επειδή καταλαβαίνω την ανάγκη σας να έχετε την τελευταία κουβέντα, , be my guest.

Σέβομαι τη θέση που παίρνετε, σε αντίθεση με εσάς, αλλά απ ότι φαίνεται αδυνατείτε να κατανοήσετε τα όσα πεπραγμένα.
 

Smerna

Μέλος
Δε μπορούμε να δώσουμε και δεν έχουμε δώσει άδεια χρήσης ποτέ για οποιοδήποτε εργαλείο, ούτε καν για το FoE Helper.
Δεν είναι δικό μας προϊόν και δε μπορούμε να γνωρίζουμε πότε και αν θα αλλάξει ο προγραμματισμός του και να ανιχνευθεί ως παράνομο.
Αυτή τη στιγμή, η έκδοση που κυκλοφορεί είναι προσαρμοσμένη έτσι ώστε να μη δίνει παράνομο προβάδισμα και (θεωρητικά πάντα) να μη παραβαινει τους κανόνες.
Και πάλι όμως, αν ανιχνευθεί ως παράνομο (είτε γιατί είναι παλαιότερη έκδοση ή γιατί άλλαξε ο σχεδιασμός του) τότε ο χρήστης του θα λάβει προειδοποίηση/αποκλεισμό. Χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση.
Είναι δική σας ευθύνη να παίζετε σύμφωνα με τους κανόνες και τους όρους χρήσης του παιχνιδιού.

Παρακαλώ η συζήτηση σχετικά με αποκλεισμούς να σταματήσει εδώ.

Και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες, οποιοδήποτε εξωτερικό εργαλείο (πρόσθετο περιηγητή, bot, clicker, script) ΔΕΝ επιτρέπεται.
Ωραια λοιπον ξεχναμε την συζητηση για τους αποκλεισμους, που μπερδεψε πολυ κοσμο και τους αποκλεισθεντες και το προσωπικο της διαχειρισης που με τιποτα δεν εδοσε σαφη απαντηση, γιατι εγιναν? ποιο ηταν το μποτ? ποτε ανιχθευθηκε. Ελεος ειναι σαφες, δεν ξερουν αν ηξεραν θα μας ελεγαν. Παμε λοιπον στο θεμα μας. Γιατι αν και πριν 4 χρονια εκανα αναφορα στην διαχειριση, οτι δεν μπορουμε να παιξουμε ΣΕΣ επειδη απεναντι εχουμε να αντιμετωπισουμε παρανομα λογισμικα, ακομη και σημερα που μιλαμε το παιγχνιδι δεν εχει καθαρισει? Δεν μιλαω για μενα προσωπικα ως παικτη, που εχω τελειωσει το παιγχνιδι μου πλεον. Μιλαω για ολους τους νεους παικτες που πιθανον να θελουν να δοκιμασουν. Θα φτασει και για αυτους μια μερα που θα ζητανε το δικιο τους και η απαντηση θα ειναι<< Δεν δινουμε καμια πληροφορια>>

Υ.Γ. ας με συγχωρεσει ο συμπαικτης που θελει αρτια ορθογραφια, συντακτικο και δομημενο λογο, εγω ετσι ξερω να μιλαω και να γραφω, στο κατω κατω ενα παιγχνιδι στρατηγικης ειπαμε να παιξουμε και νομιζω δεν χρειαζεται να εχουμε τελειωσει το Καποδιστριακο
 

Smerna

Μέλος
αλλά θα ήταν ανήθικο και σε αυτό αναφέρονται οι Γενικοί Όροι, καθώς πως αλλιώς θα μπορούσαν να διασφαλίσουν για παράδειγμα ότι ένας χρήστης χρησιμοποιεί προς όφελός του ένα σφάλμα∙ προσωπικά θα επέλεγα να ενημερώσω τη διαχείριση αν ανακάλυπτα κάτι τέτοιο.
Η φωτο που εχω στο προφιλ μου ειναι απο bug δεν γραφει ποιος εκανε την μεταφορα αρχηγειου, αρα δεν ηταν συντεχνος, η μεταφορα δεν εγινε στην παραγματικοτητα το αρχηγειο ηταν εκει και πριν τον ημερησιο υπολογισμο μπροστα στα ματια 6 συμπαικτων μου που εκεινη την ωρα παιζαμε ΣΕΣ
ομως δεν μου ειπαν αυτο, Π.Χ. θα το κοιταξουμε, ευχαριστουμε που μας το επισημανατε, αλλα ενα ξερο << Δεν δινουμε καμια πληροφορια >> και με λιγα λογια μας εβγαλαν παράφρονες.
 

Smerna

Μέλος
Και για να μοιραστω μαζι σας μια απο τις ιστοριες που ελεγε ο παπους μου.

Μια μέρα ο Ναστραντίν Χότζας έχασε το δαχτυλίδι του κάτω στο υπόγειο του σπιτιού του, όπου ήταν πολύ σκοτεινά. Αντιλαμβάνεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεί στο σκοτάδι, βγήκε έξω στο δρόμο και άρχισε να ψάχνει . Κάποιος περαστικός σταματήσε και τον ρωτήσε: "Τι ψάχνεις να βρεις, Ναστραντίν Χότζα; Έχεις χάσει κάτι;" "Ναι, έχω χάσει δαχτυλίδι μου κάτω στο υπόγειο." "Αλλά Ναστραντίν Χότζα, γιατί δεν ψάχνετε για το δακτυλιδι κάτω στο υπόγειο, όπου το έχετε χάσει;" ρώτησε ο άντρας με έκπληξη. "Να μην είσαι ανόητος, φίλε! Πώς περιμένεις από μένα να βρώ οτιδήποτε βρίσκεται στο σκοτάδι!"
 
Δε μπορούμε να δώσουμε και δεν έχουμε δώσει άδεια χρήσης ποτέ για οποιοδήποτε εργαλείο, ούτε καν για το FoE Helper.
Δεν είναι δικό μας προϊόν και δε μπορούμε να γνωρίζουμε πότε και αν θα αλλάξει ο προγραμματισμός του και να ανιχνευθεί ως παράνομο.
Αυτή τη στιγμή, η έκδοση που κυκλοφορεί είναι προσαρμοσμένη έτσι ώστε να μη δίνει παράνομο προβάδισμα και (θεωρητικά πάντα) να μη παραβαινει τους κανόνες.
Και πάλι όμως, αν ανιχνευθεί ως παράνομο (είτε γιατί είναι παλαιότερη έκδοση ή γιατί άλλαξε ο σχεδιασμός του) τότε ο χρήστης του θα λάβει προειδοποίηση/αποκλεισμό. Χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση.
Είναι δική σας ευθύνη να παίζετε σύμφωνα με τους κανόνες και τους όρους χρήσης του παιχνιδιού.

Παρακαλώ η συζήτηση σχετικά με αποκλεισμούς να σταματήσει εδώ.

Και για να μην υπάρχουν αμφιβολίες, οποιοδήποτε εξωτερικό εργαλείο (πρόσθετο περιηγητή, bot, clicker, script) ΔΕΝ επιτρέπεται.

Φυσικά και η εταιρεία Innogames έχει επιτρέψει την χρήση του FOE ΗELPER, υπάρχει κάποιος που υποστηρίζει το αντίθετο?
 

nikosch

Banned
Δόθηκε προειδοποίηση για επίθεση προς την ομάδα υποστήριξης
Οι τιμωριες επεσαν ειτε κατα τυχη ειτε επειδη ετσι γουσταρε η διαχειριση.
Εφαγε παικτης μπαν που ειχε να Παιξει 2,5 μηνες χωρις να χρησιμοποιει ΤΙΠΟΤΑ.
Επεσε μπαν σε γνωστους χωρις να ξερουν τι και πως.
Εφαγα μονιμο μπαν ενω εκανα διακοπες και επαιζα απο κινητο, οι συνδεσεις που γινονταν φαινονται κανονικοτατα απο ποια συσκευη ηταν.
Ο σεριφης του φοε ομως αποφασισε να κανει καψονια οπου θελει ενω ξεκλειδωθηκαν παικτες με μονιμο για τον ιδιο λογο που τιμωρηθηκα εγω γιατι ετσι γουσταρε οπως εχει στο παρελθον επιστρεψει λογαριασμους απο μονιμο ευκολα και σε μηδεν χρονο μιας και αποφασιζει και διαταζει.
Καλη τυχη σε οσους συνεχισουν σ αυτη την παρωδια.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Το θέμα κλειδώνει μετά από την αδυναμία των συμμετεχόντων να ακολουθήσουν τους κανόνες του φόρουμ.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή