Ελευθεριάζουσα Σάτιρα ή «του Σόλωνα το σκουφί»

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser32771
  • Ημερομηνία έναρξης
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

DeletedUser32771

Guest
Γεια και χαρά Σας παληοί-ες και νέοι-ες συνοδοιπόροι-ισσες!
Εδώ και πάλι για όσο κρατήσει. Για όσο ανοικτές οι εγγραφές είναι. Για όσο ανάσα τα πνευμόνια έχουν. Για όσο τα δάκτυλα αντέχουν στου Η/Υ πάνω, το πληκτρολόγιο να χορεύουν. Για όσο άδικη χείρα δε μας καρατομεί. Για όσο η φωνή αντέχει, τ' άδικου τη βαριά σιωπή να ...ξεκουφαίνει!!

Ελευθεριάζουσα σάτιρα, λοιπόν, διότι, ως γνωστόν:
Σαν κάτι με τον λόγο, τον πεζό
αδυνατεί να ειπωθεί
στίχος γίνεται, ντύνεται τη μουσική
τραγούδι τρελαμένο
το δίκιο του λαλεί.

Μα και ο λόγος ο πεζός
που στίχος δεν εγίνει
τη σάτιρα εντύνεται
να πει το που τον πνίγει.

σσ προς την αφεντιά του: να μην λησμονήσω το πάλαι ποτέ: «Ποιητής εκ του προχείρου, έχων τη μορφή του χοίρου»! (αυτό να το αγνοήσετε μπορείτε, και πολύ καλώς θα πράξετε σαν το κάνετε!!)

Αν, παρ' ελπίδα, αναρωτιέστε για την, εντός εισαγωγικών, φράση, π' ακολουθεί το διαζευκτικό ήτα, (ή), απάντηση θα βρείτε στην ιστοσελίδα π' οδηγεί ο σύνδεσμος αυτός: http://www.greek-language.gr/digitalResources/ancient_greek/library/browse.html?text_id=99&page=5

Δε μου αρέσουν οι απαγορεύσεις, γι' αυτό δεν απαγορεύω αλλά, συστήνω στ' άτομα που δεν διαθέτουν το πολιτισμικό επίπεδο για να εκτιμήσουν, στη σωστή τους διάσταση, τα γραφόμενα εδώ, ή θεωρούν ότι αυτά θίγουν το πολιτισμικό τους υπόβαθρο, να αποφύγουν την είσοδο σ' αυτό το θέμα. Είναι καθαρή επιλογή τους και γίνεται με δική τους ευθύνη η ανάγνωση των όσων εδώ δημοσιεύονται.

Πέρασε όμως η ώρα, τα 'λεγα με φίλο στο παιχνίδι, μου 'φαγε χρόνο και η εγγραφή, θα σας αφήσω κάπου εδώ με την υπόσχεση να επανακάμψω με έτερη δημοσίευση στο παρόν θέμα, θίγοντας, κάπως διαφορετικά, τα κακώς, κατ' εμέ, τεκταινόμενα στην ελληνική κοινότητα τού Forge of Empires.

Έχοντας όμως αδυναμία στ΄ άτομα που εκτιμώ, (και το λέω με πάσα ειλικρίνεια αυτό), και καθώς, (σας το έχω πει άραγε ποτέ αυτό; ), μου αρέσει πολύ το τανγκό, (ένας χορός αποκλειστικά για δύο), έστω κι αν το έτερο ήμιση του ζευγαριού ...παραπατά και με «ξενυχιάζει», δε μπορώ να μη παραθέσω και σχολιάσω το παρακάτω:

Το κτίριο και τα κιτς αναβάθμισης του μπορούν να αποκτηθούν μέσα από τα μεγάλα βραβεία και σαν ανταμοιβές ορόσημα στη σειρά αποστολών της εκδήλωσης.

Τα «κιτς», ε; Δηλαδή έχουμε:
Ενικός αριθμός:
Το κιτ
Του κιτός (καμμία σχέση με το κήτος -κήτος που μας καταβρόχθισε δηλαδή-, εξάλλου εκείνο στη γενική γίνεται του κήτους, αν λάθος δεν κάνω)
Το κιτ
Ε κιτ

Πληθυντικός αριθμός
Τα κιτς
Των κιτσών (ουδεμία σχέση με τους ...Κίτσους, εξάλλου τα κύρια ονόματα δεν κλίνονται, αν λάθος δεν κάνω)
Τα κιτς
Εεεεε κιτςΑΡΙΑ ...νεοελληνικής μεγαλοπρέπειας.

Στο φίλο, που σας προείπα ότι κουβεντιάζαμε, το συγκεκριμένο έφερε στη μνήμη τον ...ψιτ
«εεεει ψιτ!» μου έγραψε και το συνόδευσε με το παρακάτω:

(Για τα νεαρά άτομα: Κάποτε βλέπαμε στην τηλεόραση τον «Ιππότη της ασφάλτου», αμερικανιά ολκής, όπου ο ...Μιχάλης Νύχτας (μάικλ Knight, λογοπαίγνιο βασιζόμενο στην προφορά), με το φανταστικής τεχνητής νοημοσύνης και αξεπέραστων δυνατοτήτων αυτοκίνητό του, τον Κιτ, έσωζαν, σε κάθε επεισόδιο, τον κόσμο από τους κακούς.)


Επειδή όμως κάτι καλό απ' όλα να βγαίνει είναι το ωφέλιμο, (κι εκεί η όποια σάτιρα στοχεύει,κι η επιτυχία της κρίνεται από το κατά πόσο αυτό το κατορθώνει κι όχι από το πόσο «πιπεράτη» είναι), θα πρότεινα να αντικατασταθεί η λέξη «κιτ» από τη λέξη «εργαλείο», πχ, αντί για «κιτ αναβάθμισης» να γραφεί «εργαλείο αναβάθμισης»,
όπως και η λέξη «σετ» ν' αντικατασταθεί από τη λέξη «σύμπλεγμα», πχ, αντί για «σετ Ινδικού Παλατιού» να γραφεί «Σύμπλεγμα Ινδικού Παλατιού», αντί για «σετ κερασόκηπου» να γραφεί «σύμπλεγμα κερασόκηπου».

ΥΓ
Επειδή ίσως η λέξη «σύμπλεγμα» ενοχλήσει άτομα που ...ταλανίζονται από αυτά και με τη σειρά τους ταλανίζουν εμάς, (είπαμε, ελευθεριάζουσα σάτιρα), παραθέτω μία από τις ερμηνείες της λέξης, με την οποία τη χρησιμοποιώ εδώ, προτείνοντας ν' αντικαταστήσει τη λέξη «σετ»:
Σύμπλεγμα: Ενιαίο σύνολο διαφορετικών, ξεχωριστών, ετερόκλητων ή μη στοιχείων στενά συνδεδεμένων μεταξύ τους ή/και αλληλοεξαρτωμένων. Πχ σύμπλεγμα νήσων, σύμπλεγμα βιταμινών, σύμπλεγμα αθλητικών χώρων.
Δηλαδή, ακριβώς όπως τ' αντικείμενα στο παιχνίδι, που συνεργάζονται μεταξύ τους και αποτελούν, το ένα για το άλλο, αναγκαίο προαπαιτούμενο ώστε να μεγιστοποιήθούν οι αποδόσεις τους.

Καλή Σας νύχτα κι η αυγή να σας ξημερώσει μιαν υπέροχη Κυριακή!

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
συγγνωμη ρε Γιωργο αλλα γιατι το κανεις αυτο; και στα προηγουμενα ποστ που εκανες θεωρουσες παρα πολλους εδω μεσα κατωτερους με χαμηλοτερο "πολιτισμικό επίπεδο" απο εσενα και αδυνατα να κατανοησουν τα γραφομενα σου.πιστευεις οτι κατεχεις την απολυτη γνωση της ελληνικης γλωσσας (και μπορει να ισχυει) καλυτερα και απο τον Μπαμπινιωτη και αυτο σου δινει το δικαιωμα να προσβαλλεις τους αλλους. δηλαδη ο εργατης στην ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη της δραπετσωνας εχει λιγοτερη αξια σαν ανθρωπος απο ενα πτυχιουχο που ξερει ποτε μπαινουν τα διαλυτικα και εχει παει πανεπιστημιο;
επιτρεψε μου να σου πω πως εχουν γνωρισει αγραμματους και αμορφωτους ανθρωπους που ειχαν τετοια καλοσυνη και δυναμη ψυχης που μπροστα τους ατομα ανωτατου μορφωτικου επιπεδου δεν μπορυοσαν ουτε καν να μπουν στη ζυγαρια.
 

DeletedUser32771

Guest
Εδώ και πάλι, υγειαίνετε!
Κάτι που παρήλθε αφορά το παρόν σχόλιο. Πριν όμως πάμε στο καθ' αυτό θέμα του, μια γενική παρατήρηση και μια ξεκάθαρη δήλωση:

Η Παρατήρηση: Είναι έντιμο και χαρακτηρίζεται ως αξιοπρεπές το άτομο, που προσάπτει σε κάποιο άλλο άτομο, όμορφους ή άσχημους χαρακτηρισμούς, κάνοντας γενικόλογες κι αόριστες αναφορές ή/και αφορισμούς, κι όταν αυτά τού αντικρούονται και του ζητείται να υπερασπίσει τα λεγόμενά του, αυτό να «ποιεί τη νήσσαν», να σιωπά κι ούτε καν ν' ανακαλεί ή ν' ανασκευάζει τα λεγόμενά του, ή να υπερασπίζει το δίκιο τους;
(Ρητορικό το ερώτημα και κλείνει εδώ. Κατά συνείδηση ας δώσει την απάντηση, όποιος θέλει, την ώρα που στον καθρέφτη θα κοιτά. Όσο για το άτομο που εξ αφορμής σχολίου του διατύπωσα την παρατήρηση, στα προσωπικά μηνύματα θα βρει και την απάντηση στο σχόλιό του και τον χώρο για ν' απαντήσει. Θέλω να πιστεύω, (και κάνω για χάρη σου κάτι που διόλου δε μου αρέσει, διότι με τη λέξη «πίστη» και το σημαίνον αυτής, έχω διακόψει ...διπλωματικές σχέσεις, μιας και καταργεί τη λογική), θέλω, λοιπόν, να πιστεύω ότι δεν απάντησε επειδή δεν έλεγξε τα προσωπικά του μηνύματα. Αν πάλι προτιμά δημόσια, ουδέν πρόβλημα. Καθαρό ουρανό, αστραπές δεν τον τρομάζουν. Το μόνο που αστράφτει πάνω του είναι η καθαρότητά του, άσπιλη κι αμόλυντη).

Η Δήλωση: Η όποια κριτική, ο όποιος σχολιασμός, η όποια εναντίωση, που στις δημοσιεύσεις μου γίνεται, αναφέρεται και στόχο έχει τα πράγματα, τα γεγονότα, τις συμπεριφορές, τις πράξεις, και όχι τα πρόσωπα. Αυτά μου είναι αδιάφορα, στο βαθμό που δεν προσπαθούν, κάθε της ζήσης τους στιγμή, να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι, διορθώνοντας τα ελαττώματα κι αυγατίζοντας ό,τι το καλό έχουν.

Πάμε τώρα στο καθ' αυτό αντικείμενο του σχολιασμού:
Εγγράφει:
4 τυχεροί που θα μαζέψουν τα περισσότερα λαικ θα κερδίσουν από 500 διαμάντια!
Αυτή τη φορά θα σας δυσκολέψω λίγο περισσότερο και θα σας ζητήσω να μου στείλετε μια πρωτότυπη συνταγή με ελληνικό χρώμα και γεύση!

Διαβάζοντάς το, δύο πράγματα μου γίνονται ξεκάθαρα:
1. Κριτήριο για την βράβευση στον διαγωνισμό, (ΜΟΝΑΔΙΚΟ και, δίχως κανέναν «αστερίσκο», ρητά θεσπισμένο), το πλήθος των επικροτήσεων, (like), που η κάθε συμμετοχή θα λάβει.
2. Αναγκαίο προαπαιτούμενο για έγκυρη συμμετοχή στον διαγωνισμό η συνταγή να είναι ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ με ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΡΩΜΑ και ΓΕΥΣΗ.

Θαρρώ πως λογικό είναι, σαν ένας διαγωνισμός εξαγγέλεται, να 'χει ληφθεί και μέριμνα, για τη διασφάλιση των συμμετεχόντων σ' αυτόν, από τυχόν, (αθέλητες, ηθελημένες, εκ παραδρομής ή λόγω μη ορθής κατανόησης των όρων του), παρασπονδίες. Κατ' αυτόν τον τρόπο διασφαλίζεται και το κύρος του. Έτσι θαρρώ.

Μόνο κριτήριο για την αναφορά στις παρακάτω συνταγές είναι το ότι βραβεύτηκαν ως πρώτες. Ουδέν άλλο!

1η συνταγή:
Εμενα το ελληνικο χρωμα με πηγαινει σε τυρί φέτα και ντοματα ή ντοματινια τουλαχιστον.

Οποτε προτεινω: Τάρτα με φέτα και ντοματίνια



Από υλικά θα χρειαστούμε

- 1 φύλλο έτοιμη ζύμη για τάρτα ή ζύμη κουρού
- 1½ φλιτζ. τσαγιού φέτα (χοντροτριμμένη)
- 8-10 ντοματίνια (κομμένα)
- 2 πιπεριές (πράσινη και κόκκινη)
- 1 μέτριο κρεμμύδι (τριμμένο)
- ελαιόλαδο
- 2 αβγά
- 1½ φλιτζ. τσαγιού κρέμα γάλακτος
- αλάτι
- φρεσκοτριμμένο πιπέρι


Πως το φτιαχνουμε τωρα:

Πλένετε και καθαρίζετε τις πιπεριές, τις σκουπίζετε με χαρτί κουζίνας και τις κόβετε σε κυβάκια.
Ψιλοκόβετε και το κρεμμύδι
Ζεσταίνετε το ελαιόλαδο σε τηγάνι και τις σοτάρετε μαζί με το ψιλοκομμένο κρεμμύδι μέχρι να μαλακώσουν, ανακατεύοντας κατά διαστήματα με ξύλινη σπάτουλα.
Κατεβάζετε το τηγάνι από τη φωτιά και αφήνετε να κρυώσουν λίγο
Χτυπάτε τα αβγά με την κρέμα γάλακτος
Προσθέτετε τη φέτα και τις πιπεριές. Αλατοπιπερώνετε και ανακατεύετε
Λαδώνετε και αλευρώνετε ελαφρά το σκεύος τάρτας (ή ένα ταψάκι, ότι εχει ο καθένας). Απλώνετε στο σκεύος τη ζύμη, φροντίζοντας να ανεβαίνει και στα πλαϊνά του τοιχώματα
Αδειάζετε πάνω στη ζύμη το μίγμα της γέμισης και το ισιώνετε με την ανάποδη ενός κουταλιού
Τοποθετείτε από πάνω τα κομμένα ντοματίνια και, εάν η ζύμη σας εξέχει, τη γυρίζετε προς τα μέσα
Ψήνετε την τάρτα σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 45 λεπτά περίπου, μέχρι να φουσκώσει και να ροδίσει καλά

2η συνταγή:
ΦΑΣΟΛΑΔΑ ΑΛΑ ΚΡΕΜ.

παιρνουμε μια κατσαρολα..βαζουμε μεσα μεχρι την μεση νερο.
στην συνεχεια βαζουμε λαδι-λεμονι-ξυδι κ σιγοβραζουμε στους 150 βαθμους για 15 λεπτα...

τα 15 λεπτα αυτα για να μην περιμενετε κανετε το εξης.

σε ενα μπολ πετατε μεσα τα φασολια..μαυροματικα ασπροματικα οτι εχετε.
ψιλοκοβεται κρεμμυδακι φρεσκο.
κρεμμυδακι μπαγιατικο
μαιντανο
ντοματα
τα πετατε μεσα στα φασολια.

τα ανακατεβετε 4 λεπτα.

στην συνεχεια αδειαζετε το μπολ μεσα στην κατσαρολα.

αφηνετε σε χαμηλη φωτια να σιγοβραζουν για 10 λεπτα.
τα 10 λεπτα αυτα ετοιμαζουμε την αλακρεμ.

σε μπλεντερ βαζουμε.
γαλα
πορτοκαλι ψιλοκομενο
καρυδια
τα αλεθουμε.

ετοιμη κ η αλα κρεμα!!

μεσα κ αυτη στην κατσαρολα!!

βραζουν ολα μαζι για αλλα 5 λεπτα.

ετοιμα για μαμ! καλη ορεξη!!!


υ.γ 2107793777 κεντρο δηλητηριασεων..ισως σας χρειαστει...:p

Ας δούμε πρώτα την δεύτερη συνταγή.
Κακώς, κατ' εμέ, τέθηκε ζήτημα αποκλεισμού της από τα βραβεία, μιας κι ως προείδαμε το μόνο κριτήριο βράβευσης ήταν το πλήθος των επικροτήσεων, (like), που οι διαγωνιζόμενες συνταγές θα λάβαιναν.
Ορθώς, στη συνέχεια, και με στέρεα επιχειρηματολόγηση, η βράβευση δεν ανακλήθηκε.
Από την άλλη, όσο κι αν έψαξα, πουθενά δεν βρήκα παρόμοιά της. Συνεπώς πληρεί και το κριτήριο συμμετοχής που αναφέρεται στην ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ. Φυσικά, τι το ελληνικότερο από τη ΦΑΣΟΛΑΔΑ; Συνεπώς είναι σύννομη και με το κριτήριο συμμετοχής π' αναφέρεται στην ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ, (χρώμα και γεύση από Ελλάδα).
Ουδέν κριτήριον γευστικότητας μπήκε.
Ουδέν κριτήριον για το εάν είναι ...βρώσιμο το τελικό παρασκεύασμα.
Εξάλλου ο Μήτσος μπορεί να ...ξετρελαίνεται για τούτο το φαγητό. Να 'ναι τ' αγαπήμένο του. :D:D:D
Από την άλλη, ίσως το μαγειρεύει και το σερβίρει κάθε που δεξιώνεται άτομα τα οποία δεν ...χωνεύει!!:cool::cool::cool: (και διαολάκι, που λείπει από τις «φατσούλες»).

Ώρα να δούμε και την πρώτη συνταγή.
Εδώ θα είμαι σύντομος, μιας και, η διοργανώτρια αρχή του διαγωνισμού, όφειλε να την αποκλείσει εξ αρχής κι ίσως να ενημερώσει τον διαγωνιζόμενο να συμμετάσχει, αν το επιθυμεί, δημοσιεύοντας έτερη συνταγή.
Γιατί να την αποκλείσει, και μάλιστα, εξ αρχής;
Διότι η συνταγή δεν πληρεί το ΑΝΑΓΚΑΙΟ προαπαιτούμενο συμμετοχής στο διαγωνισμό που αναφέρεται στην ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ.
Ιδού: www.missbloom.gr/gourmet/kyriws-piata/tarta-me-feta-ke-domatinia/
Ακριβής αντιγραφή. Στην δημοσίευση, δε, στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα, αναγράφει στο τέλος: «Πηγή: «100 χρόνια Νικόλαος Τσελεμεντές» (Πίτες – Τάρτες)»
Να σημειώσω εδώ, ότι η σημασία της λέξης «Πρωτότυπη» αναφέρεται στην καινοτομία, σε κάτι που δεν έχει προηγούμενο, που είναι διαφορετικό και δεν αποτελεί αντιγραφή ήδη υπάρχοντος. Πχ οι διδακτορικές διατριβές οφείλουν να 'ναι πρωτότυπες, ως όφειλαν να 'ναι οι συνταγές των συμμετεχόντων στον διαγωνισμό για να είναι έγκυρη η συμμετόχη τους.


Μια τελευταία παρατήρηση, σχετική με την συνταγή του ...Νικαιώτικου γαυρόπουλου! (με χαμόγελο στα χείλη κι εντελώς φιλική διάθεση ο χαρακτηρισμός, Μήτσο, μιας και μια ζωή ΑΡΗΣ φωνάζω και δεν έχω χωνέψει ακόμη, τόσα χρόνια μετά, την ΕΞΑΓΟΡΑ του πρωταθλήματος, τότε, στο «μπαράζ» στον Βόλο. Παιδάκι πράμα και είχα πατήσει τα κλάματα. Μα κάτι κλάματα, άσε, δράμα η επιστροφή στη Σαλονίκη! «Κουδούνια» σάς είχαμε κάνει. Κάτι από την ομορφιά του ποδοσφαίρου χάθηκε για πάντα, από τότε, για μένα. Λαβώθηκε η αθωότητά μου. Σαν χωριζόμασταν σε ομάδες στη γειτονιά για να παίξουμε μπάλα, σεις θα είστε Ολυμπιακός, έλεγα στους αντιπάλους, και μάνιαζα να τους ξεσκίσω!! Όμως ας όψεται το χρήμα. Εξαγοράζει ότι τιμάται. Όπως και τα διαμάντια εξάλλου. Εξαγοράζεις μ' αυτά κάμποσα αντικείμενα, αλλά κι άλλα πράγματα, στο παιχνίδι... ;) ).
Στην παρατήρηση τώρα: Αν πρόσθετες και ξερό, τριμμένο δυόσμο στη φασολάδα, κατά τα 4-5 τελευταία τής βράσης λετπά, θα απογείωνες τη γεύση της!! :p

ΥΓ
Κλείνοντας, μια προδημοσίευση:
Στο επόμενο σχόλιο θ' αναφερθώ στην επιλογή της γλώσσας που χρησιμοποιείται στα κάτωθι, (με αναφορά στον πρώτο κανόνα του φόρουμ. Αν προλάβουμε και δε μας ...προλάβουν, θα τους περάσουμε όλους τους κανόνες, έως να φτάσουμε στον ένατο, όπου και ο συγκεκριμένος λογαριασμός θα σιωπήσει, ό,τι κι αν γίνει, όπως κι αν έχει, για πάντα στο παρόν φόρουμ).
Στο δεύτερο δε, θα ασχοληθούμε και με τα κριτήρια.

https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/you-can-be-greece-next-top-cef.7674/ (στην επικεφαλίδα του).

Κάθε μήνα από δω και στο εξής θα ανεβαίνει στο φόρουμ μας, μηνιαίος διαγωνισμός city planner !!
Η λέξη «Πολεοδόμος» ή η λέξη «Ρυμοτόμος», (εξαρτάται από τα κριτήρια, ομορφιά ή λειτουργικότητα ή μια μέση κατάσταση), μάλλον κακόηχες κι αδόκιμες φαντάζουν, ε;

Αναρωτιέμαι αν προσφέρει ακόμη στην εταιρεία τις υπηρεσίες του εκείνος ο άνθρωπος που ενδιαφέρθηκε, (μετά από νύξη του γράφοντος στο άτομο που είναι υπεύθυνο για την ελληνική κοινότητα του FoE και μεταφορά από αυτό της παρατήρησης σ' εκείνον), για την σωστή εμφάνιση των τονισμένων κεφαλαίων ελληνικών χαρακτήρων στα κείμενα του παιχνιδιού.
Ενδιαφέρθηκε, έδωσε λύση και πλέον, οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες, εμφανίζονται κανονικά στο παιχνίδι. Σέβεται τη γλώσσα του ο άνθρωπος και συνέπεια αυτού του σεβασμού, ο σεβασμός και προς τη δική μου γλώσσα. Αχ και να 'ξερε ότι κάποιοι εδώ λένε ότι "δικαιούνται" να την παραγκωνίζουν!
Ας είναι πάντα καλά κι ας του μεταφερθούν οι θερμές μου ευχαριστίες, έστω κι αν ανάξιοι του ενδιαφέροντος που έδειξε είμαστε.

Να είστε καλά, να περνάτε όμορφα, να χαμογελάτε. Ένα χαμόγελο ας είναι η ζωή, και μην λυπηθείτε να της το χαρίσετε σαν για λίγο σκυθρωπιάζει. :)

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Καλώς επεστρεψες Γιώργο στην παρέα μας.Χάρηκα που σε ξαναβλεπω ενεργό μέλος εδώ στο φόρουμ.
Υγ.Θα σου πρότεινα για αρχή να συμμετέχεις στους διαγωνισμούς μου !!
Καλό βράδυ
 

DeletedUser32771

Guest
Γεια χαρά Σας!
Για την φίλη μου την Ελένη το παρακάτω. Για να μην στεναχωριέται. Εδώ διασκεδάζουμε στο παιχνίδι και ανταλλάσσουμε απόψεις και σχόλια στο φόρουμ. Τι μας νοιάζουν οι άλλοι, οι μονομανίες, οι μνησικακίες και τα όποια ελαττώματά τους; Εδώ που τα λέμε, μας αρκούν τα δικά μας ελαττώματα και μας περισσεύουν! :)
Με ξέρεις κοντά 5 χρόνια. Πέντε χρόνια διαδικτυακής φιλίας, με κάμποσα ξενύχτια διανθισμένη. Ειλικρινά θεώρησες πως δεν ζήτησα το λόγο για τα όσα μου έγραψε;
Για μια φορά, ίσως λάθος αυτό, είπα να μην το κάνω δημόσια, να μην βαρύνω το θέμα αυτό, να γελάμε με ότι το στραβό στο διάβα μας βρίσκουμε.
Να όμως τι αντάλλαξα με το συγκεκριμένο άτομο. Και μου αρκεί. Δεν έχει τιποτε να παρουσιάσει για να υποστηρίξει τα λεγόμενα του. Εντάξει. Κανένα πρόβλημα. Δόθηκε εξήγηση, τελείωσε εκεί.
000.jpg
Θαρρώ πως κατάλαβε, (αν δεν το κατάλαβε δεν μπορώ τίποτε να κάνω), ότι τίποτε απ' όσα μου καταλόγισε δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Και πως θα μπορούσε άλλωστε να 'χει! Φύσει και θέσει, ενάντια σε ότι μου πρόσαψε μια ζωή είμαι. Γνωρίζεις και την πολιτική μου στράτευση. Πώς θα μπορούσαν να ισχύουν;
Αυτά ακριβή μου διαδικτυακή φίλη. Μη μου στεναχωριέσε. Δε με αγγίζουν. Θα με άγγιζαν και θα με πονούσαν, αν αλήθεια ήταν. Δεν είναι. Άντε, άσε το φόρουμ. Θα τα λέμε στο σκάιπ. Μην εκθέσεις τον λογαριασμό σου εδώ. Περισσεύει τ' άδικο στην εποχή μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
Δυστυχως πραγματικα οι ανθρωποι δεν αλλαζουν.επιτιθεσαι σε ολο το φορουμ σε ολα τα θεματα.ειναι η τελευταια φορα που σου απαντω και το κανω τωρα δημοσια.αν εισαι μικρος σε ηλικια καταλαβαινω το θρασος που εχεις να εναντιωνεσαι σε ολους και σε ολα.να τους εχεις ολους απεναντι. πραγματικα το καταλαβαινω.αν εισαι ομως μεγαλος σε ηλικια τοτε πραγματικα λυπαμαι γιατι κανενας δεν σου εμαθε τον σεβασμο στο συνανθρωπο.
νομιζεις οτι κατεχεις καλα την ελληνικη γλωσσα αλλα η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια. μου εστειλες προσωπικο μηνυμα και σου απαντησα.τι ακριβως δεν καταλαβες απο την εννοια προσωπικο μηνυμα; το προσωπικο απευθυνεται σε συγκεκριμενο προσωπο.δεν ειναι ομαδικο.αν ηθελα να ειναι ομαδικο θα το ποσταρα αλλου.εγω ομως το εστειλα αποκλειστικα σε σενα.και εσυ το κοινοποιεις σε ολο το φορουμ.αυτο ειναι ο ορισμος του χαφιεδισμου. προσετεριζεσαι καποιον, αποσπας πληροφοριες και μετα τις κοινοποιεις για ιδιον οφελος.
και φυσικα εισαι εσυ που δεν καταλαβαινεις (και κανενας μας δεν μπορει να σε βοηθησει να καταλαβεις) τι στραβο δρομο εχεις παρει. νομιζεις οτι εισαι επαναστατης και εναντια στο συστημα.βλεπεις παντου φαντασματα και εχεις συνδρομο καταδιωξης.λυπαμαι πραγματικα που σου απαντησα και με προσωπικο μηνυμα και ειναι η τελευταια φορα που σου απαντω.
μπορεις τωρα ανετα και ευκολα να ανοιξεις το λεξικο του Μπαμπινιωτη και να μας αρχισεις με τις ετυμολογιες των λεξεων και την σημασια τους. σε αφηνω στην κριση των φιλων του φορουμ. για μενα προσωπικα ζυγιστηκες,μετρηθηκες και κριθηκες ελλιποβαρης.
 

DeletedUser32771

Guest
Γεια χαρά!
Αχ, να, αυτό να συμβεί δεν ήθελα.
Εδώ μόνο να θίγουμε τα σοβαρά, από την αστεία τους όμως πλευρά.
Δεν πειράζει. Έγινε.
Ναι, ας μην μου απευθύνεις ξανά το λόγο πουθενά σαν πρώτα δεν μπορέσεις να μου πεις που και πότε εγώ επιτέθηκα σε σένα προσωπικά.
Ναι, ας μην μου απευθύνεις ξανά το λόγο πουθενά σαν πρώτα δεν μπορέσεις να μου πεις που και πότε εγώ θεώρησα παρα πολλους εδω μεσα κατωτερους με χαμηλοτερο "πολιτισμικό επίπεδο" απο εμένα όπως μου προσάπτεις.
στα προηγουμενα ποστ που εκανες θεωρουσες παρα πολλους εδω μεσα κατωτερους με χαμηλοτερο "πολιτισμικό επίπεδο" απο εσενα
Ναι, ας μην μου απευθύνεις ξανά το λόγο πουθενά σαν πρώτα δεν μπορέσεις να μου πεις που και πότε εγώ υποστήριξα ότι κατέχω άψογα την ελληνική γλώσσα και που έκανα διορθώσεις γραμματικής υφής σε κείμενο άλλου μέλους ή, ακόμη χειρότερα, λοιδώρησα κάποιο μέλος για την ορθογραφία ή τον τρόπο σύνταξης των μηνυμάτων του και το πρόσβαλλα, όπως γράφεις.
πιστευεις οτι κατεχεις την απολυτη γνωση της ελληνικης γλωσσας (και μπορει να ισχυει) καλυτερα και απο τον Μπαμπινιωτη και αυτο σου δινει το δικαιωμα να προσβαλλεις τους αλλους.
Ναι, ας μην μου απευθύνεις ξανά το λόγο πουθενά σαν πρώτα δεν μπορέσεις να μου πεις που και πότε εγώ έκρινα τον ΑΝΘΡΩΠΟ βάσει του μορφωτικού του επιπέδου, όπως γράφεις.
δηλαδη ο εργατης στην ναυπηγοεπισκευαστικη ζωνη της δραπετσωνας εχει λιγοτερη αξια σαν ανθρωπος απο ενα πτυχιουχο που ξερει ποτε μπαινουν τα διαλυτικα και εχει παει πανεπιστημιο;

Δε σου επιτέθηκα προσωπικά, δε με αφορούν τα πρόσωπα, αλλά οι ενέργειες, οι συμπεριφορές. Εσύ σε μένα αναφέρθηκες, όχι εγώ σε σένα. Επί αυτών που γράφω, των γεγονότων που σχολιάζω ουδέν δεν βρήκες να πεις. Έστω και διαφωνία εκφράζοντας, γράφοντας πως δεν είναι έτσι όπως τα λέω τα γεγονότα αλλά αλλιώς.
Πχ μπορεί να μη συμφωνείς ότι τα επίσημα κείμενα της εταιρείας οφείλουν να είναι άψογα από κάθε άποψη. Πες το. Μίλα για αυτό. Εμένα δε με ενοχλεί που έχουν λάθη. Λάθη πάντα θα γίνονται. Με ενοχλεί σαν επισημαίνονται και δεν διορθώνονται.
Έχω τη δυνατότητα κατανόησης της αγγλικής γλώσσας. Γιατί όμως στο ελληνικό φόρουμ να γράφουμε σε άλλη γλώσσα; Αυτό δε σε ενοχλεί εσένα. Ούτε γι' αυτό λόγο ή αντίλογο άρθρωσες.
Γενικοί αφορισμοί, έωλες κατηγορίες δε με πτοούν και, ναι, στις συνειδήσεις κρινόμαστε. Μα δυστυχώς για μένα, κριτής μου είναι ο καθρέπτης μου. Κι είναι πολύ άτεγκτος κριτής. Μίνωας.

Αυτά και συγγνώμη τώρα αλλά πρέπει να βρω το «γαυρόπουλο» και να το «ψήσω» να παίξουμε μπάλα στο γηπεδάκι της ...αποικιακής. Εκείνος γαύρος κι εγώ σκουληκαντέρα, να πάρω το αίμα μου πίσω για τον επαναληπτικό του πρωταθλήματος στο Βόλο.
Από πότε την έχει ο μπαγάσας τη φωτό από την πόλη του. Πριν πόσα χρόνια ήταν στην αποικιακή εποχή!!!
Έχει τον τρόπο του, τον δικό του τρόπο να διασκεδάζει με τα στραβά. Μόνο με τα στραβά του ΣεΣ δεν διασκεδάζει. Εκεί πονάει. Και ποιος δεν πονάει δηλαδή για αυτά. Τέλος πάντων.
Γεια χαρά και πάλι.
 

finrοd

Banned
ban_nn.jpg
Γεια χαρά! Ξέρεις ποιος λογαριασμός είσαι. Αποφεύγω τη διακριτική σου ονομασία να δημοσιοποιήσω. Στείλε όμως, σε προσωπικό μήνυμα, είτε εδώ, είτε στο παιχνίδι, το πως το κατάφερες!
Εκτός κι αν ο αποκλεισμός έγινε ενώ ήσουν ήδη σε σύνδεση και παρέμεινε συνδεδεμένος ο λογαριασμός, έως που να αποσυνδεθείς.
Άλλη εξήγηση δεν βρίσκω, κι όσο κι αν το κοίταξα, τρεις μέρες τώρα, δεν κατάφερα να βρω τρωτό σημείο για να γίνει κάτι τέτοιο. :)

Γεια χαρά Σας και πάντα με υγεία!
Καιρό είχαμε να τα πούμε εδώ, σ' αυτό το θέμα, το ειδικά φτιαγμένο για να μην «ενοχλούμε» τα υπόλοιπα μέλη που δεν αντέχουν τ' αλατοπιπερωμένα, τα «hot chili pepper», π' ακόμη και τα «spicy» τούς «κάθονται» ...κάπως, που η αλήθειες τούς «βαρυστομαχιάζουν»...
Ας μην μπουν κι ας μη το διαβάσουν. Τούτη τού φόρουμ τη γωνίτσα ας αποφύγουν...

Πάμε στο κύριο:
Έστω δύο λογαριασμοί, ο Α και ο Β.
Έστω ότι ο λογαριασμός Α δεν διαθέτει το ΜΚ Θόλος.
Έστω ότι οι μεταξύ τους συνεισφορές φορτζ πόντων στα ΜΚ που διαθέτουν είναι αυτές που παρουσιάζονται στους κάτωθι περιέκτες.
Ρίξτε μια ματιά. Εντοπίζετε κάτι το επιλήψιμο;


Προβολή συνημμένου 1268

Για να συνεχίσουμε:
Έστω ότι ο λογαριασμός Β, κάνοντας χρήση των αποδόσεων του ΜΚ Θόλος, στο επίπεδο που το 'χει, προσπαθούσε να βγάλει «διάφορο» 53 φορτζ πόντων, μέσω των ανταμοιβών τής θέσης που κατέλαβε, από ΜΚ πόλης κάποιου άλλου λογαριασμού κι ότι η απάντησή του σε μήνυμα που τον καλούσε να βάλει και τους υπόλοιπους 53 φορτζ πόντους, που έτσι κι αλλιώς πίσω παίρνει, ήταν η εξής:
«...αν ηταν να μπουν οι ποντοι θα ειχαν μπει ηδη η δε θα ειχα μπει καθολου στο κτηριο.»,
κάνοντας ξεκάθαρο τ' ότι σκοπός τής συνεισφοράς του στο ΜΚ είναι ν' αποκομμίσει κέρδος.
Βρίσκετε κάτι το μεμπτό σ' αυτήν την απάντηση; Προσωπικά, ουδέν το μεμπτόν εντοπίζω.
Αντιθέτως, στις συνεισφορές, αυτές εντός των περιεκτών, βρίσκω πολλά στραβά, πολλά άτιμα, άδικα, ανήθικα, αντικανονικά.

Κατά πρώτον:
Ξεκάθαρα ο λογαριασμός Α είναι προωθητικός. Δεχθείτε ότι η πόλη του ανταποκρίνεται πλήρως στον χαρακτηρισμό «Αγελάδα», που στο ΦοΕ χρησιμοποιείται, κι όχι μόνο για παραγωγή πόντων.
Ο μόνιμος αποκλεισμός από το παιχνίδι, το μόνο που άξια του πρέπει.
Αλήθεια, υπάρχει άτομο που τον έχει ως κύριο και παίζει μέσω αυτού στο παιχνίδι διασκεδάζοντας;
Μήπως είναι δευτερότριτος και βάλε κάποιου ατόμου που τον διαχειρίζεται, (αρμέγει), έχοντας, παράλληλα άλλον κύριο λογαριασμό για να παίζει στο παιχνίδι;

Κατά δεύτερον:
Ξεκάθαρα ο λογαριασμός Β έχει ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΙ από τον λογαριασμό Α σε όλα του τα ΜΚ στα ποντοβόρα επίπεδα κι όχι μόνο.
Ό,τι ο Α έχει επιτύχει στο παιχνίδι, ότι κατόρθωμα έχει σ' αυτόν κάνει, ό,τι όφελος έχει για την πόλη του αποκομμίσει, ό,τι «ζημία» έχει κάνει σε άλλους παίκτες, ό,τι «ζημία» έχει κάνει σε αντίπαλες της συντεχνίας του συντεχνίες, ό,τι έχει προσφέρει στις πόλεις των μελών τής συντεχνίας του και σε φιλικούς του λογαριασμούς, (φορτζ πόντους, σχέδια ΜΚ, μετάλλια, συμμετοχή στο «ψήλωμα» των ΜΚ), κι ό,τι έχει από αυτές του τις ενέργειες πίσω πάρει, είναι όλα αποτέλεσμα των αποδόσεων των επιπέδων των ΜΚ τα οποία με τρόπο που δεν συνάδει με το έντιμο παίχνιδι ολοκλήρωσε.
Όλα είναι απόρροια των φορτζ πόντων με τους οποίους τον «ευεργέτησε» ο λογαριασμός Α.
Όλα τα ΜΚ της πόλης του, συθέμελα πρέπει να κατεδαφιστούν. Καμμία ποσόστωση! Κι εξηγώ:

Οι πόντοι που έχει συνεισφέρει στα ΜΚ του είναι αμελητέοι, κι αρκεί να ληφθεί υπ' όψιν ότι είναι παράγωγα των ΜΚ που με αντικανονικό τρόπο ανέβασε.
Προϊόντα κατακριτέων και κολάσιμων ενεργειών, μ' αθέμιτο τρόπο αποκτημένα.
Τα σχέδια που πήρε, για να ξεκλειδώσει επίπεδα σε δικά του ΜΚ, προϊόντα του ίδιου αθέμιτου τρόπου.
Οι πόντοι που «οικονόμησε» από συμμετοχές σε ΜΚ βγάζοντας διάφορο, προϊόντα του ίδιου αθέμιτου τρόπου.
Οι αποδόσεις που πήρε από τα κειμήλια στη ζούγκλα, προϊόντα του ίδιου αθέμιτου τρόπου.
Γενικότερα, για να μην το κουράζουμε, ό,τι ο λογαριασμός έχει κάνει μέχρι τώρα στο παιχνίδι είναι στηριγμένο στην καταστρατήγηση των κανόνων του παιχνιδιού, στον άτιμο, ανήθικο, άδικο, αθέμιτο τρόπο με τον οποίο ανταγωνίστηκε τους υπόλοιπους παίκτες στο παιχνίδι.
Και συνεχίζει ακάθεκτα κι ανενδοίαστα!
Προσέξατε την παρατήρηση στο ΜΚ «Κράκεν»; Χθες έκλεισε ο Α, (η αγελάδα), το προηγούμενο επίπεδο, αμέσως έβαλε 3 φορτζ πόντους στο τρέχον και αργότερα συμπλήρωσε τους υπόλοιπους 237. Αλήθεια, έχει βάλει κι άλλους στο ενδιάμεσο;
Επίσης, αν προσμετρηθούν και οι πόντο που δωρεάν, ως είθισται, έλαβε στα ΜΚ του από λογαριασμούς που διαθέτουν το ΜΚ Θόλος στο ογδοηκοστό επίπεδο, και είναι σ' όλες τις θέσεις και σ' αυτές που έπονται της θέσης που έχει στα ΜΚ του βάλει ο λογαριασμός Α, (ο προωθητικός ντε), θα γίνει πιο εύκολα κατανοητό το πόσο λίγο του στοίχισε η ολοκλήρωση των επιπέδων, τα οποία, ως προείπαμε ξεκλείδωσε αποκτώντας σχέδια με τον τρόπο που προαναφέρθηκε, αξιοποιώντας πλήρως τις αποδόσεις τής αίσχιστης πρακτικής π' ακολούθησε για ν' ανεβάσει τα ΜΚ του.
Θαρρώ πως αν αφαιρεθούν και οι φορτζ πόντοι που για το ξεκλείδωμα των τεχνολογιών έχει χρησιμοποιήσει, θα χρωστάει κιόλας...

Κι αυτός ο παίκτης ήρθε να βγάλει 53 πόντους. Και αυτός ο παίκτης έδωσε αυτήν την θρασύτατη απάντηση που πριν παρουσιάστηκε.
Και τα έκανε αυτά σε παίκτη που σε τίποτε δεν έχει «κλέψει», που διασκεδάζει στο παιχνίδι σεβόμενος ΚΑΙ το παιχνίδι ΚΑΙ τη διασκέδαση των συμπαικτών του, αγνώστων, γνωστών, φίλων, αντιπάλων και συμμάχων.

Καμμία ποσόστωση. Συθέμελα γκρέμισμα όλα τα ΜΚ. Και πάλι θα του μείνουν τα σχέδια, (αθέμιτα αποκτημένα), οι φορτζ πόντοι στην αποθήκη. (αθέμιτα αποκτημένοι) και σε μας και στο παιχνίδι ολάκερη η ζημιά που έχει κάνει με την κατακριτέα συμπεριφορά και πρακτική του.
Εύκολα, πολύ εύκολα θα τ' ανεβάσει πάλι. Εξ άλλου εύκολα τ' ανέβασε και στις δύσκολες εποχές, τότε που όλα ήταν μετρημένα και δεν υπήρχαν Θόλοι, είχε ...βοήθεια!!!

Μετά την ανάρτηση αυτή θα ακολουθήσει αναφορά προς τη διαχείριση μέσω του Κέντρου Υποστήριξης.
Από εκεί περιμένω, μαζί με κάθε άλλο έντιμο παίκτη-τρια, η ξεκάθαρη απάντηση να δοθεί σ' αυτές τις συμπεριφορές, σ' αυτές τις πρακτικές.
Από εκεί περιμένω, μαζί με κάθε άλλο έντιμο παίκτη-τρια, το ξεκαθάρισμα της «κόπρου των στάβλων τού Αυγεία».
Από εκεί περιμένω, μαζί με κάθε άλλο έντιμο παίκτη-τρια, την κίνηση-πράξη που θα δείξει ότι η ΙΝΝΟ δεν «σηκώνει» τέτοια στα παιχνίδια της, ότι σέβεται τους πελάτες της κι όλους που με αξιοπρέπεια κι εντιμότητα προτιμούν τα προϊόντα της.
Από εκεί περιμένω, μαζί με κάθε άλλο έντιμο παίκτη-τρια, την προάσπιση του «fair play», τής έντιμης-δίκαιης άμμιλας στο παιχνίδι.

«Under the Blade» πλέον «Τα Φιλαράκια» και μερικοί ακόμη λογαριασμοί, τροφοδότες και τροφοδοτούμενοι λογαριασμοί. Στο μικροσκόπιο. Πολλά εντοπίσαμε, το κύριο αναζητώντας. Θα 'ρθει ώρα...

ΥΓ (Σας ευχαριστώ!)
Στα παιδιά που χρόνο από τη ζωή τους μου χαλάλισαν, ψάχνοντας. Δίπλα Σας θα 'μαι για τα δικά Σας «θέλω».
Στην Άννα που έκανε όλη την επεξεργασία, το «μάζεμα» και τη δακτυλογράφηση. Όσα τιραμισού και να σου φτιάξω, όσες σοκολάτες με σπιτικό εκχύλισμα βανίλιας Μαδαγασκάρης, πάντα θα σου οφείλω ακόμη περισσότερα!

ΥΓ (Ξέρεις Εσύ)
Κάποτε, 4 χρόνια πριν, ενημέρωσα για τις συνεισφορές κάποιων λογαριασμών, άγνωστων σε μένα, σε 3 ΜΚ της πόλης μου. Έγινε ο έλεγχος. Τα ΜΚ παραμείνανε. Μέχρι πρόσφατα δεν τα ανέβαζα επίπεδα, κι όχι επειδή θεωρούνται ...τριτοκλασάτα.
Ας ξαναγίνει έλεγχος σ' όλα μου τα ΜΚ αυτή τη φορά. Αν για τούτο πρέπει ν' απευθυνθώ με αίτημα προς το ΚΥ θα το πράξω.
Ένα μόνο: Στείλε εκεί που τους αξίζει λογαριασμούς σαν τους προηγούμενους. Καθάρισε το παιχνίδι όσο καλύτερα γίνεται. Δώσε αξία και στο παιχνίδι μα και στους παίκτες, στους ανθρώπους, που το το προτιμούν, σέβονται τους συμπαίκτες τους και μ' ευγενή άμιλλα σ' αυτό διασκεδάζουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Τρελάθηκε ο Παλαιοπώλης κι αγοράζει ακριβά!!! (όχι ότι θα πουλήσουμε...).
Λάθος αναγραφή, σ' όλα τα βαγόνια, στη FoEπαίδεια, ή λάθος τιμές δίνει το σύστημα στο ανταλλακτήριο του παλαιοπώλη;
Ποιό από τα παρακάτω είναι το σωστό και θα ισχύει;
βαγόνι_φοεπαίδεια.jpg Βαγόνια_Παλαιοπώλης.jpg

Επίσης, στο λήμμα για το «Χειμερινό Τρένο», το πεδίο αναγραφής της επιθετικής ενίσχυσης τού καρβουνιάρη χρήζει διορθωτικής επέμβασης.
Καρβουνιάρης.jpg Για διευκόλυνση αναγράφω τον σύνδεσμο για άμεση μεταφορά σ' αυτό: gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Χειμερινό_Τρένο
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Σε συνέχεια του παραπάνω, αλλά σ' ότι αφορά τον Ανδριάντα τώρα.
Ανδριάντας_Επ_5_ΦΠ.jpg
Δηλαδή, αν ενταχθεί ο Ανδριάντας στον ιστό τής πόλης, αν εξελιχθεί έως το 5ο επίπεδο κι αν στη συνέχεια, με χρήση τού εργαλείου αποθήκευσης, επιστρέψει στην αποθήκη, θα μπει εκεί ως έτοιμο αντικείμενο στο 5ο επίπεδο, κι όχι στο 1ο επίπεδο, με απώλεια των αναβαθμίσεών του.
Υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει ανταλλαγή τού Ανδριάντα 5ου επιπέδου στον παλαιοπώλη;

Αν ισχύει το παραπάνω, τότε με χρήση ενός μόνο εργαλείου αποθήκευσης, έχω βάλει στην αποθήκη το αρχικό αντικείμενο, μαζί με τέσσερα κιτ αναβάθμισης του. Χμμμ
Να ίσχυε αυτό και για τα κιτ ανακαίνισης και αναβάθμισης που χρησιμοποιούμε στα ειδικά κτίρια από τις εκδηλώσεις, σαν τ' αποθηκεύουμε...
 

finrοd

Banned
Ότι ακόμη προλαβαίνω, για το παιχνίδι που πολύ μ' αρέσει.

KMK.jpg
Η συντριπτική πλειοψηφία από εμάς, αν όχι όλοι μας, έχουμε χρησιμοποιήσει το κουμπί εμφάνισης των ΜΚ που διαθέτει στην πόλη του κάποιο μέλος τής συντεχνίας στην οποία ανήκουμε ή κάποιος γείτονας-ισσα, ή κάποιος φίλος-η, και βρίσκεται στην καρτέλα του στην αντίστοιχη ράβδο τής πόλης..
Άγνωστος ο αριθμός αυτών που εστίασαν την προσοχή τους στο επεξηγηματικό κείμενο, εντός τού πλαισίου που αναδύεται, καθώς το ίχνος του δρομέα, (νεοραγιαδιστί; μάους, αν κι έχω την απορία, τους ασύρματους δρομείς θα τους λέμε ...άνουρα ποντίκια ή κόρντλες μάους; ), πάνω του στέκεται.
Επί του κειμένου αυτού θα σταθώ και, συγκεκριμένα, στο «...στα οποία μπορείς να συμμετάσχεις.»
Ένα από τα απολύτως σωστά επεξηγηματικά κείμενα τού παιχνιδιού, μιας κι αν κάποιος παίκτης έχει μεν στην πόλη του Μεγάλα Κτίρια, σ' αυτά όμως ΔΕΝ υπάρχει ξεκλειδωμένο επίπεδο, στο οποίο να μπορεί να γίνει συνεισφορά φορτζ πόντων, τότε τ' αντίστοιχο πλαίσιο μένει κενό, δίχως δηλαδή να φιλοξενεί το εικονίδιο με το «κάστρο» και, φυσικά, όσες φορές κι αν επιλεγεί, ουδέν συμβάν λαμβάνει χώρα.
Έως εδώ όλα καλά κι ...αγγελικά πλασμένα!

Τι συμβαίνει όμως στην περίπτωση που μερικά Μεγάλα Κτίρια της πόλης τού παίκτη έχουν ξεκλείδωτο επίπεδο, στο οποίο υπάρχει η δυνατότητα συνεισφοράς φορτζ πόντων, και μερικά όχι;
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι το εικονίδιο εμφανίζεται κανονικά στην καρτέλα τού παίκτη, σαν επιλεγεί εμφανίζεται το πλαίσιο του καταλόγου των Μεγάλων Κτιρίων τής πόλης του, ατυχώς όμως, (κι εδώ είναι το ...θεματάκι), περιέχονται σ' αυτόν, μαζί με τα ΜΚ που έχουν ξεκλειδωμένο επίπεδο και συνεπώς ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ, ΚΑΙ τα ΜΚ που ΔΕΝ έχουν ξεκλειδωμένο επίπεδο και συνεπώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ.

Ή στραβός είν' ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε!
Ή το επεξηγηματικό κείμενο, στο αναδυόμενο πλαίσιο, είναι λανθασμένο, (που ΔΕΝ είναι, για τον λόγο που παραπάνω γράφτηκε), ή κακώς περιέχονται στον κατάλογο και τα ΜΚ στα οποία ΔΕΝ μπορεί να γίνει συνεισφορά φόρτζ πόντων, μιας και δεν έχουν ξεκλειδωμένο επίπεδο.

Θαρρώ πως η προσθήκη ενός φίλτρου, (προαπαιτούμενο εμφάνισης ΜΚ στον συγκεκριμένο κατάλογο, το να υπάρχει η δυνατότητα συνεισφοράς φορτζ πόντων σ' αυτά), είναι η ενδεδειγμένη ενέργεια, έτσι ώστε στον κατάλογο να εμφανίζονται ΜΟΝΟ τα ΜΚ στα οποία μπορεί να γίνει συνεισφορά φορτζ πόντων και κανένα άλλο, έστω κι αν υπάρχει στην πόλη τού συντεχνίτη, του φίλου, του γείτονα.

Λεπτομέρεια θα πείτε. Ναι, λεπτομέρεια θα πω κι εγώ, μαζί σας συμφωνώντας. Έλα όμως που 'ναι οι λεπτομέρεις που την τελειότητα ολοκληρώνουν ή, (αν θέλετε), την ολοκλήρωση τελειοποιούν! :)
Κι εδώ ανοίγει ένα άλλο θεματάκι, σχετικό με την «ολοκλήρωση» και την «τελειότητα». Τ' «ολάκερο» και το «ολοκληρωμένο» είναι, αντίστοιχα, «τέλειο» και «τελειοποιημένο»; «Βαριά» φιλοσοφία κι ο χρόνος δε μας φτάνει...
Αντιθέτως, είν' αρκετός για να ληφθεί μέριμνα, σε μια από τις προσεχείς αναβαθμίσεις, να προστεθεί το κατάλληλο φίλτρο, έτσι ώστε το περιεχόμενο του καταλόγου των Μεγάλων Κτιρίων στα οποία ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΜΕ ΠΟΝΤΟΥΣ ν' ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Αυτά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
finrod, φίλε μου Γιώργη, με όλη τη συμπάθεια και το σεβασμό δες τα παρακάτω και αν θέλεις
να τα λάβεις υπόψη σου αυτά που γράφω εγώ, όχι τους κανόνες και τα απαγορεύεται
αυτά είναι θέματα των συντονιστών.:)

Forge of Empires - Επίσημοι Κανόνες του Παιχνιδιού

4) Γλώσσα

Αυτή η έκδοση του Forge of Empires είναι η Ελληνική. Η χρήση άλλων γλωσσών στο παιχνίδι απαγορεύεται. Αυτό σημαίνει πως η επικοινωνία και όλες οι δημοσιεύσεις θα πρέπει να είναι στα Ελληνικά.
Ελληνικά:
Δεν αναφέρει ορθογραφικά και συντακτικά σωστά το επίπεδο μορφώσεις δεν είναι το ίδιο σε όλους τους παίκτες
αλλιώς θα έλεγε μόνο για αποφοίτους πανεπιστήμιου.


Μια μικρή πρόταση ή μια παγκοσμίως γνωστή ρήση σε άλλη γλώσσα επιτρέπεται, αρκεί να ακολουθεί ή να προηγείται μετάφραση στα Ελληνικά.
Δεν είναι απαραίτητη η μετάφραση κυρίων ονομάτων.
Οι αιτήσεις υποστήριξης θα πρέπει επίσης να δημιουργούνται στα Ελληνικά (και όχι Greeklish) διαφορετικά δεν θα δίνεται απάντηση.
Τα Greeklish ξέρουμε ότι απαγορεύονται παντού.

7) Σφάλματα (Bugs)
Κάθε παίκτης πρέπει να αναφέρει σοβαρά λάθη αμέσως στην Ομάδα Διαχείρισης του Forge of Empires. Οι παίκτες δεν επιτρέπεται να εκμεταλλεύονται εν γνώσει τους σφάλματα του παιχνιδιού.
Αν παρατηρήσετε ότι ένας παίκτης εκμεταλλεύεται ένα σφάλμα (bug) στο παιχνίδι, θα πρέπει να τον αναφέρετε.
Αν παρατηρήσετε ένα τυπογραφικό ή ορθογραφικό λάθος, δεν είστε υποχρεωμένοι να το αναφέρετε, ωστόσο καλό θα ήταν να το κάνετε για να βελτιώσουμε την ποιότητα των μεταφράσεων του παιχνιδιού.
Τα σοβαρά λάθη τα τυπογραφικά ή ορθογραφικά λάθη τα αναφέρουμε στην Ομάδα Διαχείρισης του Forge of Empires
Στην υποστήριξη όχι στο φόρουμ δεν ενδιαφέρουν κανένα και δεν μπορεί να τα διόρθωση κάνεις μόνο η διαχείριση.



9) Διάφορα

Παρακαλούμε να συμπεριφέρεστε στα μέλη της κοινότητας του Forge of Empires με σεβασμό. Ακολουθώντας του κανόνες βοηθάτε στη δημιουργία ενός ευχάριστου και δίκαιου περιβάλλοντος για όλους.
Οι Διαχειριστές της Ελληνικής έκδοσης του Forge of Empires είναι οι τελικοί κριτές οποιασδήποτε διαφοράς με τους κανόνες. Η ερμηνεία των κανόνων από αυτούς είναι τελική. Η ομάδα του Forge of Empires διατηρεί το δικαίωμα να αποκλείσει οποιονδήποτε από το παιχνίδι. Εφέσεις αποκλεισμών μπορούν να γίνουν μόνο μέσω του Κέντρου Υποστήριξης.
Παρακαλούμε να θυμάστε ότι αντικείμενα του παιχνιδιού μπορούν να αφαιρεθούν από ένα λογαριασμό σαν τιμωρία και ότι τα Διαμάντια δεν επιστρέφονται σε παίκτες που έχουν αποκλειστεί για παραβίαση των κανόνων.
Αν πιστεύετε ότι κάποιος παίζει ενάντια στους κανόνες, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Κέντρο Υποστήριξης
Το να επωφεληθείτε εν γνώσει σας από έναν παίκτη που παραβιάζει τους κανόνες απαγορεύεται. Αν νομίζετε ότι έχετε επωφεληθεί από παραβίαση κανόνων, θα πρέπει να το αναφέρετε.
Δεν επιτρέπεται η προσβολή της Ομάδας Διαχείρισης ή η κατάχρηση του Κέντρου Υποστήριξης.
Αυτοί οι κανόνες μπορούν να προσαρμοστούν σε διαφορετικές περιπτώσεις προς όφελος της διατήρησης της ευγενούς άμιλλας μέσα στο παιχνίδι.
Δεν νομίζω ότι συμπεριφερόμαστε στα μέλη της κοινότητας με σεβασμό βοηθάμε στη δημιουργία ενός ευχάριστου και δίκαιου περιβάλλοντος για όλους και είναι προς όφελος της ευγενούς άμιλλας μέσα στο παιχνίδι.
Επισημαίνοντας τα λάθη γενικά τα ορθογραφικά η συντακτικά λάθη των συμπαικτών μας
υπονοώντας ότι είναι αγράμματοι τους
στοχοποιούμαι και τους διαπομπεύουμε
σε όλο το φόρουμ δεν πρέπει να φοβάται να γράψει κάτι γιατί υπάρχει κάποιος που θα τον κρίνει.

Δεν πρέπει να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με άλλους παίκτες έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους
άσχετα αν μας αρέσει και ιδικά όταν νιώθουν ότι θίγονται.
Αυτά ισχύουν και για τους συντονιστές άνθρωποι είναι και κάνουν λάθη
είναι εδώ για να μας βοηθήσουν αφιλόκερδος τα λάθη τους τα αναφέρουμε με προσωπικό μήνυμα.

Και κάτι για να γελάσουμε:) μη λάβεις υπόψη σου τα ορθογραφικά η συντακτικά λάθη

το επάγγελμα μου είναι μηχανικός αεροσκαφών. (Προσπάθησα πολύ);)
Με εκτίμηση
Γιώργος


ΥΓ. Θα μου απάντησης εσύ γιατί τα γράφεις στο φόρουμ και όχι σε προσωπικό μήνυμα εδώ είναι

το κομμάτι κανόνες και απαγορεύεται απευθύνομαι σε όλους τι πρέπει και τι δεν πρέπει ενημερωτικά.
Μια συμβουλή μάλλον είμαι μεγαλύτερος σου, της γνώσης μας και την εμπειρία μας τα έχουμε για τον εαυτό μας
δεν τα επιδεικνύουμε εσύ έχεις νομίζω το θεωρητικό κομμάτι εγώ το τεχνικό ( μηχανικός αεροσκαφών κ.λ.π.
όλοι έχουμε της ζωής και αξίζουμε - απαιτούμε κάθε σεβασμό.:oops:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
Ελληνικά: Δεν αναφέρει ορθογραφικά και συντακτικά σωστά το επίπεδο μορφώσεις δεν είναι το ίδιο σε όλους τους παίκτες
αλλιώς θα έλεγε μόνο για αποφοίτους πανεπιστήμιου.
Σε ποιο μήνυμα παίκτη σχολιάστηκε από μέρους μου η ορθογραφία και το συντακτικό;
Σε κανένα. Αυτό ακριβώς που παραθέτεις σεβάστηκα, σε μια προσπάθεια να κατανοώ το τι ο άλλος θέλει να πει, ασχέτως το πως το έχει γράψει.
ΔΕΝ θα βρεις ούτε ένα σχόλιό μου που ν' αφορά την ορθογραφία και το συντακτικό που παίκτης-μέλος του φόρουμ έχει χρησιμοποιήσει σε μήνυμά του.

Αυτή η έκδοση του Forge of Empires είναι η Ελληνική
Αυτό υποστηρίζω. Ελληνικά. Να γράφουμε στην ελληνική. Αυτό προσπαθώ να κάνω στον μεγαλύτερο βαθμό που μπορώ. Λογικό να έχει αλλοτριωθεί το λεξιλόγιό μας. Κακό είναι στην αλλοτρίωσή του αντιστάσεις να προβάλλουμε;
Γιατί να γράψω σκριν σοτ ή πριντ σκριν σαν μπορώ το ίδιο να πω γράφοντας αποτύπωμα οθόνης;
Γιατί να γράψω, πχ, βίντεο, (συσκευή αναπαραγωγής μαγνητοταινιών εικόνας και ήχου), σαν την λέξη μαγνητοσκόπιο μπορώ να χρησιμοποιήσω;
Κάποιους τους ξενίζει το ...σκόπιο. Κι όμως, το συνθετικό αυτό το χρησιμοποιούν συχνα σε λέξεις που στην καθημερινή τους ομιλία χρησιμοποιούν, για παράδειγμα, τηλεσκόπιο, αστεροσκοπίο, καλειδοσκόπιο, μικροσκόπιο και μύριες άλλες.
Γιατί να γράψω pc ή laptop σαν μπορώ να γράψω Η/Υ ή φορητός Η/Υ. Γιατί να γράψω μέιλ σαν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρκτικόλεξο ΗΜΑ (ήλεκτρονικό μήνυμα αλληλογραφίας).
Δεν υποχρεώνω κανέναν να το κάνει. Διατηρώ το δικαίωμα να τα χρησιμοποιώ και να προτρέπω τους άλλους το ίδιο να κάνουν. Να αγαπήσουν την γλώσσα μας, να μην την πληγώνουν, να την φροντίσουν και στην επόμενη γενιά να την παραδώσουν αλώβητη από βαρβαρισμούς.
μη λάβεις υπόψη σου τα ορθογραφικά η συντακτικά λάθη
το επάγγελμα μου είναι μηχανικός αεροσκαφών
Η γλώσσα διδάσκεται σε δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο. Η καλή, (όχι υποχρεωτικά άψογη), γνώση της, είναι προσόν που πιστοποιεί το απολυτήριο τους κι εφόδιο για τους εν δυνάμει ακαδημαϊκούς πολίτες.
Δεν πιστεύω να θέλεις να πεις ότι ο μαθηματικός δικαιολογείται να μην μπορεί ορθώς το λόγο να συντάξει κι ο φιλόλογος να μην μπορεί «δυο γαϊδάρων άχυρα να μοιράσει», να μην μπορεί πράξεις αριθμητικές να κάνει.
Εντάξει, δε θα γνωρίζει, πιθανώς την ετυμολογία των λέξεως ο μαθηματικός, ούτε από τα μαθηματικά των χορδών θα 'χει ιδέα ο φιλόλογος, όμως η ορθή χρήση τής γλώσσας είναι και στους δυο απαραίτητη και για να συνδιαλέγονται εντός της ακαδημαϊκής κοινότητας μα και για να μεταδώσουν τις γνώσεις τους.
Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα που στην εργασία μου αντιμετώπισα.
Μου έρχεται πελάτης και μου ζητά μεντεσέ για θύρες που «πάνε έτσι κι αλλιώς». Δυσκολεύτηκα να το «πιάσω» στην αρχή μετά όμως εννόησα πως ήθελε μεντεσέ για διφορική θύρα, ν' ανοίγει δηλαδή και προς τα «μέσα» και προς τα «έξω», επανερχόμενη αυτόματα στη θέση κλεισίματος.
Στην συσκευασία έγραφε: μεντεσές «αλέ ρετούρ».
Πόσο λάθος!! Αλέ=πηγαιμός. Ρετούρ=επιστροφή. Προς μία φορά δηλαδή και επιστροφή στην αρχική της θέση.
Η λέξη όμως διφορική ανταποκρίνεται και περιγράφει πλήρως την λειτουργία της συγκεκριμένης θύρας.
(μεντεσές= στροφέας στην ελληνική)

Αυτά, και για ότι θες στη διάθεσή σου. Γαργάρες δεν κάνω κι αν κάπου λάθος έχω και μου επισημανθεί-αποδειχθεί δεν διστάζω να το παραδεχτώ και να το διορθώσω, ευχαριστίες στέλνοντας στον που μου το κατάδειξε.

*Μηχανικός αεροσκαφών, ε; Είχα φίλο που σπούδασε το ίδιο, (δηλαδή μηχανικός ελικοπτέρων, δεν ξέρω αν το ίδιο είναι), αλλά μέσω προγράμματος της Αμερικάνικης Πρεσβείας πήγε στις ΗΠΑ, φιλοξενούμενος σε ανάδοχη οικογένεια, για να το πράξει, μιας κι αν στην Ελλάδα το έκανε θα έπρεπε να προσφέρει μετά, για 3 ή 5 χρόνια, τις υπηρεσίες του στον ελληνικό στρατό. Σαν γύρισε υπηρέτησε, την κανονική του θητεία, στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας, στην αεροπορία στρατού θαρρώ.

Άντε και μια επεξεργασία για να προσθέσω, μιας και σε διαδικτιακό χώρο βρισκόμαστε και το παρακάτω, σε σχέση με τη γλώσσα:
Χρησιμοποιούμε και τη λέξη «μεταφόρτωση» για τ' αρχεία που μέσω του διαδικτίου στον Η/Υ μας προσθέτουμε.
Αυτό το θεωρώ κατακρεούργηση της γλώσσας μιας κι αλλοιώνει πλήρως την έννοια της λέξης.
Μεταφορτώνω = μεταφέρω «κάτι» από τη θέση που βρίσκεται σε κάποια άλλη, κι αυτό το «κάτι» παύει πλέον να υπάρχει στην αρχική του θέση, μιας και δεν είναι ...δισυπόστατο. Δια της απλής λογικής η προσσέγγισή μου κι όχι δια ειδικών γνώσεων επί της γλώσσας.
Τηλεαντιγραφή θαρρώ πως είναι η σωστή λέξη. Στην ουσία δημιουργώ αντίγραφο του «κάτι» στον Η/Υ μου, χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο για να το αντιγράψω από τη θέση στην οποία βρίσκεται και, φυσικά, εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί και μετά τη δημιουργία αντιγράφου του στον Η/Υ μου.
Και μη μου πεις πως αυτή η υπέροχη λέξη, Τήλε, (=μακριά, μακρινό), μας είναι άγνωστη. Συνθετικό σε πάρα πολλές άλλες λέξεις (τηλέφωνο, τηλεόραση, τηλεβόας, τηλεσκόπιο, τηλεμετρία), δάνειο σε γλώσσες της αλλοδαπής.
Γιατί που να με πάρει να την απεμπολήσω από το λεξιλόγιο μου, βαρβαρίζοντας μέσω της χρήσης άλλων;
Γιατί να δέχτω ψόγο σαν την χρησιμοποιώ και δια της χρήσης της στον λόγο μου την προτείνω και στους άλλους;
Ουδέποτε, επαναλαμβανω, λοιδώρησα ή διόρθωσα κείμενο άλλου παίκτη-μέλους του φόρουμ είτε στην ορθογραφία είτε στο συντακτικό.

της γνώσης μας και την εμπειρία μας τα έχουμε για τον εαυτό μας
δεν τα επιδεικνύουμε
Πού υπέπεσα σε τούτο το ολίσθημα;
Η συνεχής προσπάθεια για ορθή χρήση της γλώσσας, ο σεβασμός προς τη μητρική μου γλώσσα, καθώς και η όποια, η έστω κι απειροελάχιστη συνδρομή στην προστασία της από βαρβαρισμούς, μπορεί να θεωρηθεί ...επίδειξη γνώσεων;
Ευθαρσώς στο λέω, πως λανθάνεις σαν θεωρείς ότι τις, όποιες, γνώσεις μου και την, όποια, εμπειρία μου επιδεικνύω. Το να τα μοιραστώ ναι. Να τα επιδείξω όχι. Μου αρκεί να τα 'χω, να τα διορθώνω, να τ' αυγατίζω. :)
Εξάλλου, τι να πει και μια φιλόλογος που συντάσσει ορθώς, ορθογραφεί άψογα, διατυπώνει με σαφήνεια το νόημα αυτού που να πει θέλει; Ότι κάνει επιδειξη γνώσεων;
Ε, όχι. Πουθενά δεν θα βρεις κείμενο που να λοιδωρώ παίκτη για την ορθογραφία και το συντακτικό που χρησιμοποιει στις δημοσιεύσεις του. Κράτησε το αυτό, κι αν βρεις κάτι τέτοιο, γνωστοποίησέ το μου και θα το ανακαλέσω, μιας και άθελα μου θα το 'κανα.
ΥΓ (αργοπορημένο)
Ουδεμία σχέση όμως αυτά μας τα δημοσιεύματα με την διόρθωση που προτείνω να γίνει στον κατάλογο που εμφανίζεται με τη χρήση του κουμπιού «Μεγάλα Κτίρια», το οποίο βρίσκεται στην καρτέλα του κάθε παίκτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
Φίλε μου Γιώργη συμφωνώ με όλα όσα γράφεις παραπάνω είμαι μαζί σου.

Έβαλα τους κανόνες του παιχνιδιού και σου εξήγησα γιατί,
κανένας παίκτης δεν τους παραβιάζει και αν το κάνει το λόγο έχουν οι συντονιστές.

Δεν μπορώ να σου κατονομάσω παίκτη που αναφέρεσαι στα γραφόμενα του
γιατί αναφέρεσαι σε όλους μας,προσπαθείς για τη χρήση
της σωστής ελληνικής γλώσσας, ναι, το γράφεις παραπάνω, μαζί σου.

Δεν την επιβάλεις έχει το δικαίωμα ο κάθε παίκτης
μικρός με λίγες σπουδές, μεγάλος με πολλές, η καθόλου, να γράφει
όπως θέλει αφού δεν παραβιάζει κανόνες του παιχνιδιού.

Το επιβάλεις που γράφω, είμαστε σε ένα εικονικό παιχνίδι στρατηγικής
έχει πεδία μάχης, στρατό, πόλεμο, το φόρουμ είναι για το παιχνίδι.
Δεν είναι εκπαιδευτικό ίδρυμα να κάνουμε διαλέξεις έχει παιδιά από δημοτικό
μέχρι πανεπιστήμιο και μεγάλους σκληρά εργαζομένους
που παίζουν όλοι για να χαλαρώσουν από τα μαθήματα τη δουλειά τη ζωή.

Αυτό
στο γράφω ξανά για όλα τα λάθη που κατά τη γνώμη σου υπάρχουν στο παιχνίδι και είναι σεβαστά.
Τα σοβαρά λάθη τα τυπογραφικά ή ορθογραφικά λάθη τα αναφέρουμε στην Ομάδα Διαχείρισης του Forge of Empires
Στην υποστήριξη όχι στο φόρουμ δεν ενδιαφέρουν κανένα και δεν μπορεί να τα διόρθωση κάνεις μόνο η διαχείριση.

Λάθη από τους παίκτες άστους να τα κάνουν έχουν το δικαίωμα η μικρή σε ηλικία
μαθαίνουν ακόμα και είναι δουλειά των εκπαιδευτικών
οι μεγάλοι δεν θα αλλάξουν το τρόπο γραφής και σκέψης ότι και να γράφεις εσύ όσο και να επιμένεις
γιατί εδώ είναι για να παίξουν και όχι για να μάθουν.

Τώρα τη κάνεις έχεις υπέρμετρο ζήλο για τη σωστή χρήση της γλώσσας παρασύρεσαι
και τα πάντα στρέφονται γύρο από αυτήν δες σε παρακαλώ αυτά που μου έγραψες

παραπάνω πόσα είναι τα σημεία που το κάνεις αυτό
και ο τρόπος γραφής σου δεν γίνεται κατανοητός από όλους

γιατί δεν έχουν της γνώσεις και το πάθος σου.

Διαβάζω όλα όσα έχεις βάλει στο φόρουμ
για τη σωστή χρήση της γλώσσας συμφωνώ μαζί σου σε όλα.

Αλλά σκέψου σε όλο τον ελληνικό πληθυσμό πόσοι γράφουν όπως εσύ
χρησιμοποιούν τις σωστές λέξεις που αναφέρεις
και έχουν γνώση των αρχαίων ελληνικών και τη ρίζα των λέξεων.

Σωστό αυτό που κάνεις αλλά σε λάθος χώρο, τόπο,
και κοινό.
Η επιμονή σου κουράζει, εκνευρίζει, προσβάλει και θίγει.

Με εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
Αν χρόνο και διάθεση έχεις, ρίξε άλλη μια ματιά στην προηγούμενη δημοσίευσή μου. Ίσως κάτι να σου διέφυγε. Ίσως κάτι πλήρως να μην έγινε κατανοητό.
Ρίξε κι ένα βλέμμα στην δική σου. Ίσως κάτι να θες ν' αλλάξεις ή κάτι να προσθέσεις.
Θα επανέλθω.
Προς το παρόν ετοιμάζω το υλικό για τις επόμενες 2-3 αναρτήσεις μου σε σχέση με το παιχνίδι, να προλάβω να τις θέσω σε γνώση τής Ρηνιώς.

ΥΓ
Ελπίζω να προλάβουμε να αναφερθούμε και στο θέμα «Μάγοι-Γιατροί κι εργαλεία επιτάχυνσης χρόνου παραγωγής». Το αφήσαμε στη μέση αυτό και στο ΚΥ δεν ξαναπατάω...
 

finrοd

Banned
Αυτό προς το παρόν. Θα επανέλθω, αν τη δυνατότητα έχω.
Έως τότε κάντε κάτι για να λείψει το νεογλωσσοραγιαδίστικο «off topic» από την επικεφαλίδα τής ενότητας.. Δυσκολεύει στο να κατανοηθεί το τι εδώ αναρτάται.
Να σημαίνει, άραγε, «εκτός θέματος»; Μάλλον όχι.
Μήπως «ποικίλης θεματολογίας; Χμμμ, ίσως.
Από το επεξηγηματικό κείμενο που τη γλωσσοραγιαδίστικη επικεφαλίδα συνοδεύει, δηλαδή το «γενικά κι άσχετα», ορμώμενος, Σας προτείνω να το αντικαταστήσετε από την, πραγματικά γλαφυρή και παραστατικότατη έκφραση της ελληνικής: «Περί Ανέμων και Υδάτων».
Απόδοση κι όχι αποστειρωμένη, ξερακιανή, ξινή γεροντοκορίστικη μετάφραση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Έψαξα. Στην αναζήτηση ώρες αφιέρωσα. Δική μου ανάρτηση που να δικαιώνει τα όσα προσβλητικά μού καταλογίστηκαν δεν βρήκα. Έχω και μπόλικες δημοσιεύσεις... Ίσως να υπάρχει, αλλά της προσοχής μου να διέλαθε.
Ας προχωρήσω σ' επικήρυξή της, (οι διαγωνισμοί άλλων «δουλειά» είναι!): 200 φορτζ πόντοι, επί 7 ημέρες στ' άτομο π' ανάρτηση μου, που να τα δικαιώνει, βρει και μου γνωστοποιήσει.
Άνθρωποι είμαστε και το λάθος εντός τού ανθρώπινου μέτρου είναι.
Ίσως σε κάποιο από τα ολισθήματα που μου προσάπτουν να 'χω υποπέσει. Ίσως, άθελά μου, μακράν από τις αξίες μου κι ενάντια σ' αυτές να έπραξα.
Καλόδεχτη κάθε βοήθεια στο να βρεθεί τέτοια δημοσίευσή μου, δίνοντάς μου τη δυνατότητα να την ανακαλέσω κι από τ' άτομο π' άθελά μου, επαναλαμβάνω, έθιξα, κατανόηση να ζητήσω.

Είθισται, σαν γνώμη εκφέρουμε η οποία το πρόσωπο, την υπόληψη, την αξιοπρέπεια, την προσωπικότητα ατόμου θίγει, να την τεκμηριώνουμε, να την αποδεικνύουμε και, δίχως γενικόλογες αναφορές, ν' ακριβολογούμε, αποφεύγοντας να χαρακτηριστούμε ως άθλιοι συκοφάντες, ως χυδαίοι λασπολόγοι, ως αχρείοι λιβελογράφοι, ως ποταπά κι ελεεινά ανθρωπάρια...
Θαρρώ πως η κατανόηση προς το ενδεχόμενο να υποπέσει κανείς σε πλάνη, σε σφάλμα, αλλά και η ανοχή προς το λάθος π' αναγνωρίζεται, παραδεκτό γίνεται και διορθώνεται, στα προτερήματά μου ανήκουν..
Μειονέκτημά ( ; ) μου, ίσως, τ' ότι δεν δύναμαι τα «μάτια να κλείσω», τ' ότι αδυνατώ τα «γέλια να βάλω» σαν με συμπεριφορές κι ενέργειες, που τ' ανθρώπου το «μπόι» μειώνουν, συναπάντημα έχω.. Είτε άμεσα μ' αφορούν, είτε όχι.
Δεν μπορώ να σιωπήσω εμπρός στ' άδικο. στην έωλη, αναπόδεικτη κατηγορία, στην ελεεινολόγηση των αξιών μου.
Δεν μπορώ να γελάσω, να δω σαν αστείο, τα καμώματα τής «ατραξιόν» τού φόρουμ, (ο χαρακτηρισμός ανήκει σ' άλλα άτομα, εγώ αλλιώς έχω χαρακτηρίσει το συγκεκριμένο άτομο, τα οποία με «απείλησαν» πως αν λόγω τής κριτικής μου λείψει από το φόρουμ και το γέλιο τους χάσουν, «αλίμονό» μου).

Κάποτε γέλαγα με τα καμώματα της «Κυρίας» που στο παρατιθέμενο πρωταγωνιστεί:
Γέλαγα σαν με τις ενδυματολογικές επιλογές του Σάκη Ρουβά, (αν θυμάστε την φούστα που φόρεσε), ασχολούνταν, σαν σαματά σε διάφορες καλλιτεχνικές και κοινωνικές εκδηλώσεις έκανε, θεωρώντας την γραφική κι «ατραξιόν».
Τούτο το γέλιο μου, τούτη η στάση μου, τότε στις αρχές της «σταδιοδρομίας» της, είναι που της επέτρεψαν να φτάσει σ' αυτήν την αθλιότητα, ενώπιον ενός 8χρονου παιδιού που τον πατέρα του κήδευε.
Να λερώσει το βλέμμα του με τούτες τις εικόνες, να πληγώσει τ' αυτιά του με τούτα τα λεγόμενα.
Αν ποτέ αυτό το κορίτσι με συναντήσει κι αν καταδεχτεί να με κατηγορήσει γι' αυτά που στα οκτώ της χρόνια και τη μέρα που τον πατέρα της κήδευε, βίωσε, ένοχος θα απαντήσω, ΕΝΟΧΟΣ άνευ ελαφρυντικών.
Τι κι αν με τον Τζιμάκο χάσμα αγεφύρωτο μας χώριζε. Απέναντι στο αίσχος μόνο αντάμα μπορούμε να 'μαστε, αντιστεκόμενοι, μέρος του να μην γίνουμε.
Το ίδιο λάθος δεν θα επαναλάβω. Με τα, φαινομενικά, «ανώδυνα» καμώματα και χαζολογήματα δεν θα γελάσω. Έμαθα, πλέον, σε τι καταστάσεις μπορούν να οδηγήσουν...

Πολλά χρόνια πρίν, («πολλά», χμμ, σχετικό το «πολλά». Ένα τίποτε στου γερο-χρόνου την μακριά κώμη, ένα μεγάλο μέγεθος συγκρινόμενα με της ζωής μας το προσδόκιμο). Τέλος πάντων...
Χρόνια πριν, ένα αγόρι, φορώντας την καλοσιδερωμένη ποδιά του πήγαινε στο σχολείο. Στην 5η τάξη τού δημοτικού ήτανε. Στο ίδιο σχολείο πήγαινε κι ένα κορίτσι, κατά ένα χρόνο μικρότερο και γειτονοπούλα του, η Ανθή.
«Φανταστική» την αποκαλούσε. Τ' άρεσε να δίνει ονόματα, να «βαφτίζει» τα πάντα και τους πάντες που κοντά του αισθάνονταν, π' όμορφα το έκαναν να νιώθει..
Την είχε βαπτίσει Φανταστική, θέλοντας με την λέξη αυτή να εκφράσει το πόσο τέλειο πλάσμα την θεωρούσε. Τόσο τέλειο π' αδύνατον να ήταν πραγματικό!
Έτυχε, ένα άλλο παιδί, στο διάλειμμα, να την ειρωνευτεί αποκαλώντας την φαντασμένη.
Τι το 'θελε! Αν και «λιανό» τ' αγόρι, «κατηγορία φτερού» που λένε, χύμηξε πάνω του και δεν σταμάτησε να «παίζει» ξύλο μέχρι τη στιγμή που ο είρωνας, μη αντέχωντας άλλο ξύλο, αποκάλεσε τη γειτονοπούλα τ' αγοριού «Φανταστική» και συγγνώμη για το φαντασμένη τής ζήτησε.
Ήταν δεδομένο. Ή συγγνώμη θα ζητούσε ο είρωνας, ή τ' αγόρι δεν θα 'χε τη δύναμη να σηκωθεί και να την απαιτήσει. «Έως αν τον έτερον προπεσείν».
Ματωμένα χείλη, σκισμένο τής ποδιάς το γιακαδάκι, κατασκονισμένη η ποδιά, γδαρμένα τα γόνατα, έφαγε της «χρονιάς» του από τη Μάνα του, σαν στο σπίτι επέστρεψε, έχοντας αυτήν την αξιοθρήνητη εμφάνιση μαζί και το σημείωμα του Δ/ντη τού σχολείου, για να παρουσιαστεί την επόμενη μέρα με τον γονέα του.
Αδιαμαρτύρητα το 'φαγε το ξύλο από τη Μάνα του...
Η Ανθή, από τη μέρα εκείνη επέβαλε σ' όλους να την αποκαλούν Φανταστική. Αυτό είναι τ' όνομά μου. Έτσι θα με λέτε, και μαζί με τους άλλους ξέχασε κι εκείνη τ' όνομα που η νονά της τής έδωσε.
Κύλησαν τα χρόνια. Το κορίτσι έγινε κοπέλα. Η κοπέλα γυναίκα. Η γυναίκα, Μάνα στοργική μα και πετυχημένη επιχειρηματίας. Αλλάξανε πολλά. Το Φανταστική όμως αναλλοίωτο παρέμεινε. Όλοι στην παρέα έτσι την αποκαλούσαν: Είδα την φανταστική, επέστρεψε η φανταστική, πάλι έγκυος η φανταστική, (5 βλαστάρια έχει), βεγγέρα στον κήπο της φανταστικής. Αναλλοίωτο και παντοτινό.
15 του Δεκέμβρη, στην εορτή της, (ως γνωστόν στις 15 του Δεκέμβρη εορτάζονται τα ονόματα Ανθή και ...Φανταστική!). Εν μέσω γενικής ευθυμίας, μαζεμένη όλη η παρέα, την πλησιάζει το, 6-7 ετών τότε, πρωτοβλαστάρι της, κάτι της λέει κι η Φανταστική στα γέλια λύνεται.
Στις απορημένες ματιές μας, απαντά λέγοντας ότι την ρώτησε γιατί όλοι τη φωνάζουν Φανταστική.
Μετά, στρεφόμενη προς τον Φαίδωνα, (στον πιτσιρικά ντε), με σοβαρή φωνή τού λέει πως σαν μεγαλώσει, δίχως ποτέ να υπολογίσει το τι θα του συμβεί να υπερασπίζεται μ' ότι μέσο κι όση δύναμη έχει την αλήθεια, το δίκιο του και τον αδύναμο π' αδικείται. Τότε θα καταλάβει γιατί οι καλοί φίλοι τής μαμάς την λένε φανταστική και γιατί θα τους πάρει ο «διάολος τον πατέρα» αν αλλιώς την φωνάξουν. Τον φίλησε, χαμογέλασε στην ομήγυρη και έστρεψε το βλέμμα στ' αγόρι που, στην 5η δημοτικού, υπερασπίστηκε, δίχως τίποτε να λογαριάσει, την αλήθεια των λεγομένων του, το όνομα που σε 'κείνην χάρισε.
Ήταν η δεύτερη, και μέχρι στιγμής η τελευταία, φορά στη ζωή τ' αγοριού, που τίποτε δεν είπε. Όχι γιατί δεν είχε τι να πει. Πολλά είχε να πει, μα ένας κόμπος του 'φραζε το λαιμό.
Με νοτισμένο βλέμμα βγήκε στον κήπο κι άναψε τσιγάρο. Δεν είχε λαθέψει σαν Φανταστική την ονομάτισε. Δεν το 'χε όμως ποτέ φανταστεί πως μια πράξη του, στην 5η δημοτικού, θα γινόταν, χρόνια αργότερα, προτροπή για στάση ζωής από μια Μάνα στο παιδί της. Όχι αυτή η ίδια η πράξη μα ο λόγος για τον οποίο έγινε.

Γιατί τα παραπάνω; Για να ζητήσω και πάλι ν' ανακαλέσετε ή ν' αποδείξετε.Ελπίζω να μην αποδείξετε ότι ορισμένοι κακόσημοι χαρακτηρισμοί σάς αρμόζουν.
Χρονικό περιθώριο, ακόμη, υπάρχει.
Εδώ είμαι, το σφάλμα, (αν το έπραξα), να δεχθώ, μ' έτερη δημοσίευση να επανορθώσω κι από τ' άτομο που τυχόν έθιξα την κατανόηση να ζητήσω.
Εδώ είμαι και τα επίχειρα κάθε άλλης ενέργειας ν' αποδώσω.
Θα επανέλθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Στην σελίδα τής η-ΦοΕπαίδεια, (γλωσσοραγιαδίστικα: wiki), π' οδηγεί ο σύνδεσμος gr.wiki.forgeofempires.com/index.php?title=Μπόνους απουσιάζει η επεξήγηση του εικονιδίου rank.png, το οποίο θαρρώ πως με την απόδοση κύρους των κτιρίων έχει σχέση.

Επίσης, σ' ότι αφορά τις αποδόσεις των Μεγάλων Κτιρίων «Καθεδρικός Ναός τού Μ.Βασιλείου» και «Ντιλ Καστλ», θαρρώ πως υπάρχει ασάφεια στις αποδόσεις τους, λείπει μία στήλη, υπό το εικονίδιο icon_great_building_bonus_defence.png, όπου θα έπρεπε ν' αναγράφεται η ποσότητα που στην δεξαμενή υποστήριξης της συντεχνίας, ανά επίπεδο, προσθέτουν, καθώς και τ' ότι δεν υπάρχει αναγραφή τους στην κατηγορία των Μεγάλων Κτιρίων «Μπόνους Αποθέματος Υποστήριξης», μαζί με το Παρατηρητήριο.
Θα επανέλθω όμως αναλυτικά γι' αυτά με χρήση εικόνων, οι οποίες θα βοηθήσουν στην κατανόηση των ελλείψεων και στην βελτίωση των αντίστοιχων λημμάτων, σαν λάβω και τις τελευταίες που μου λείπουν κι αφορούν τις αποδόσεις των δύο αυτών ΜΚ, μιας και στην πόλη μου δεν θέλησα χώρο γι' αυτά να δεσμεύσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
df1gu.jpg
Ούτε καν παράθεση της ανάρτησης για να μην υποστηριχθεί ότι υπήρξε αλλοίωση του περιεχομένου της. Αποτύπωσή της, όπως ακριβώς αναρτήθηκε από τ' άτομο που το κείμενό της συνέταξε, σε αρχείο εικόνας. Κάποια πράγματα πρέπει να μένουν για να γνωρίζουμε ποιος είναι τι...

df1gu-r.jpg
Η αναφορά, μόνο και μόνο για να σωθεί το νήμα του θέματος στο οποίο αναρτήθηκε και ν' απαλλαχθεί από άσχετες προς αυτό αναρτήσεις.
Ουδόλως για να διαγραφεί. Πρέπει να παραμείνει σε κάποιο άλλο σημείο του φόρουμ, έτσι ώστε τα μέλη αυτού να έχουν τη δυνατότητα γνώσης και να προστατευτούν από την κακοήθεια.
Από την άλλη βέβαια μπορεί και να μην είναι κακοήθεια. Απ' ότι σε τρία διαφορετικά και μη άμεσα συσχετιζόμενα μεταξύ τους διάβασε, αυτά που γράφει κατάλαβε, έτσι τα έκρινε. Ο καθένας με τον δικο του δείκτη νοημοσύνης και τη δυνατότητα κρισης που αυτός του επιτρέπει να 'χει. Δε φέρουν οι υπόλοιποι ευθύνη γι' αυτό...
Αν κι εσείς έτσι τα καταλαβαίνετε, αφήστε το ως έχει. Μόνο που άπτεται σοβαρού θέματος και τέτοιες παρερμηνείες μπορεί να βλάψουν, να προκαλέσουν σύγχιση και να οδηγήσουν σε λανθασμένες ενέργειες ανυποψίαστους αναγνώστες αυτού του κακόβουλου δημοσιεύματος. Προφυλάξτε τους. Έχετε την δυνατότητα και την αρμοδιότητα που εγώ δεν έχω. Προφυλάξτε τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή