Συζήτηση 'ΧΑΚΑΡΙΣΜΑ' ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπεραα! στον α κοσμο προχθες εγινε ενα πολυ σοβαρο περιστατικο.. ΄χακαραν΄καποιον λογαριασμο κ εβγαλε αυτον ο λογαριασμος τα περισσοτερα μελη απο την συγεκριμενη συντεχνια εκτος..
επειδη εχουμε πει οτι στο φοε τιποτα δεν μενει κρυφο..ειστε σιγουροι οτι ειναι χακαρισμα?
γιατι ακουγονται αλλα πραγματα στην πιατσα.... μηπως η υπευθυνη (ιρις) της διαχειρισης να ελεγχει (πλην των παικτων) αλλα κ την δικη της ομαδα?
ειναι πολυ σοβαρες οι ποινες για τα προσωπικα μας δεδομενα.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Έχουμε λάβει γνώση του περιστατικού, αλλά όπως γνωρίζετε δε μπορούμε να κοινοποιήσουμε την εξέλιξη και τα αποτελέσματα των ελέγχων.
Τα μέλη της ομάδας διαχείρισης ελέγχονται ανά τακτά διαστήματα.
Πολλά μπορεί να λέγονται και να ακούγονται, αλλά στο χωριό μου λένε: "Από αυτά που βλέπεις να πιστεύεις τα μισά και από αυτά που ακούς να μη πιστεύεις τίποτα"


Τα προσωπικά σας δεδομένα από την πλευρά της εταιρίας είναι ασφαλή.
Ο κάθε παίκτης, ωστόσο, είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ασφάλεια του δικού του λογαριασμού, φροντίζοντας να χρησιμοποιεί ένα ασφαλή κωδικό τον οποίο θα πρέπει να γνωρίζει μόνο ο ίδιος (όπως φυσικά αναφέρεται και στους κανόνες μας).
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
καλησπεραα! στον α κοσμο προχθες εγινε ενα πολυ σοβαρο περιστατικο.. ΄χακαραν΄καποιον λογαριασμο κ εβγαλε αυτον ο λογαριασμος τα περισσοτερα μελη απο την συγεκριμενη συντεχνια εκτος..
επειδη εχουμε πει οτι στο φοε τιποτα δεν μενει κρυφο..ειστε σιγουροι οτι ειναι χακαρισμα?
γιατι ακουγονται αλλα πραγματα στην πιατσα.... μηπως η υπευθυνη (ιρις) της διαχειρισης να ελεγχει (πλην των παικτων) αλλα κ την δικη της ομαδα?
ειναι πολυ σοβαρες οι ποινες για τα προσωπικα μας δεδομενα.

Εγώ με τη σειρά μου θα πω και εγώ πως κάθε παίκτης θα πρέπει να φροντίζει για την ασφάλεις του λογηαριασμού του.
Αυτό αφορά τα πάντα σε στοχεία / λογαριασμούς που έχουμε στο διαδίκτυο.

Το τι θα μπορούσε να είναι , θαρρώ πως δεν είναι προς μελέτη εδώ στο φόρουμ.
Είναι συνετό να μη δίνουμε όποια στοιχεία και να μη λέμε το οτιδήποτε σε κάποιο μέσον δικτύωσης όπου μπορεί να διαβαστεί από τον οποιδήποτε.
Καλό είναι να υπάρχει επικοινωνία με την ομάδα υποστήριξης και να πούμε εκεί τις όποιες ανησυχίες μας καθώς και να δώσουμε τυχών στοιχεία για κάποιο συμβάν.
Τα μέλη της όποιας ομάδας διαχείρισης οπουδήποτε ελέγχονται και αυτά.

Αν έχουμε τις όποιες αμφιβολίες για όποιες ενέργιες οποιουδήποτε, μέλους της ομάδας διαχείρισης και μη, καλό είναι να μη γίνει όποια αναφορά σε ένα φόρουμ όπως εδώ.

Εγώ θα πρότεινα να κλειδώσει το παρών ώστε να μην έχουμε τυχών συνέχεια επί του θέματος.

Ακόμα και η δική μου παρέμβαση θα μπορούσα να πω ότι ήταν περιττή και θαρρώ πως θα έπρεπε να είχε ήδη κλειδώσει, αυτό όμως είναι στη κρίση της ομάδας διαχείρισης.

Ευχαριστώ και συγγνώμη.
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Εγω προτεινω η διαχειριση να ασχοληθει να καθαρισει καποια στιγμη το παιχνιδι απο τους εκατονταδες κλεμενους λογαριασμους που κυκλοφορουν και να μην περιμενουν να γινουν 1000 αναφορες ξεχωριστα για τον καθενα απ αυτους. Δεν ειμαστε εμεις οι παικτες υπευθυνοι ωστε να διατηρηθει το παιχνιδι καθαρο, απλα βοηθαμε. Ας κανουν κατι και χωρις να γινουν αναφορες απο εμας. Μπορουν πολυ απλα να στειλουν ενα αυτοματο μηνυμα σε ολους τους παικτες του παιχνιδιου και να γινει εισοδος απο το email που αρχικα εκαναν την εγγραφη στο παιχνιδι. Και μη μου πειτε οτι "εχω αλλαξει email". Και να εχεις αλλαξει email το αρχικο το γνωριζεις και εχεις τα στοιχεια εισοδου. Κι αν δεν εχεις τα στοιχεια εισοδου μπορεις απλα να κανεις τη διαδικασια με τον παροχο και να τα βρεις ξανα.

Θα το κανει η διαχειριση αυτο ;
Την προκαλουμε να το κανει... αν εχει την βουληση θα το κανει... Εσεις τι λετε ; Θα το κανει ;
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Η διαχείριση μπορεί κα κάνει τους όποιους ελέγχους αλλά αυτοί γίνονται κυρίως μετά από κάποια αναφορά.

Όπως και στην ζωή που ζούμε, η αστυνομία δε μπορεί να έρθει να σε ελέγξει έτσι απλά.
Ούτε η εφορία, ούτε κάποιοα άλλη υπηρεσία.
Μάλιστα μπορείς να κινηθείς και νομικά εναντίων τους αν γίνει κάτι τέτοιο.

Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο αλλά είναι λίγες οι περιπτώσεις και πρέπει να υπάρχουν σοβαροί λόγοι.
Κατά κύριο λόγο οι έλεγχοι γίνονται κατόπιν κάποια αναφοράς.

Πως θα αποδείξουμε ότι ένας λογαριασμός είναι κλεμμένος ;
Κάποιος παίκτης μπορεί να έχει αλλάξει email.
Μπορεί να μην έχει πρόσβαση στο email που χρησιμοποιεί.
Η ταυτοποίηση μπορεί να γίνει μέσω του κέντρου υποστήριξης
Δεν ε;iναι απόλυτο ότι μπορούμε να ανακτήσουμε ένα email στο οποίο δεν έχουμε πρόσβαση.
Μπορεί κάποιος να μην έχει πρόσβαση στο email με το οποίο έκανε εγγραφή.
Μπορεί να του έχουν "κλέψει" το email.

Να δώσω ένα παράδειγμα ....
Θα μπορούσε κάποιος να αποκτήσει πρόσβαση στο email κάποιου, ας τον ονομάσουμε Χ.
Ο Χ εξακολουθεί να έχει πρόσβαση στο παιγνίδι.
Ο Χ επικοινωνεί με την ομάδα υποστήριξης και βάση στοιχείων που μπορεί να δώσει πιστοποιεί τον λογαριασμό του.
Ο Χ λοιπόν έχει τώρα άλλο email.

Αν κάποιος "κλεψει" τον λογαριασμό του Χ και ο Χ δεν μπορεί να πιστοποιήσει τον λογαριασμό του, τότε δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Πως θα πούμε ότι ο λογαριασμός είναι κλεμμένος ; Με τι στοιχεία.
Μπορεί κάποιος κάθε μέρα να ορίζει διαφορετικό email στον λογαριασμό του.
Μπορεί να το κάνει κάθε ώρα.

Αυτό που λες είναι μία διαδικασία που ακολουθείται από κάπουος που παρέουν τις όποιες υπηρεσίες αλλά θα μπορούσε κάλλιστα να επωφελεί αυτόν που έχει κλέψει κάποιον λογαριασμό.

Ok να πάει ένα email στη διεύθυνση που χρησιμοποιήσαμε όταν κάναμε εγγραφή.
So what ?
Δεν είναι κάποια απόδειξη αυτό.
Αν εσύ έχεις αλλάξει email επειδή στο έχουν πάρει και πάει ένα email στον λογαριασμό που στο έχουν πάρει ;
Ο άλλος θα μπορεί κάλλιστα να πει ότι είναι δικός του ο λογαριασμός σου στο παιγνίδι.
Θα πει ο άλλος δηλαδή, (αυτός που σου έχει κλέψει το email) με αυτόν τον λογαριασμό email έγινε αρχικά η εγγραφή, ο λογαριασμός είναι δικός μου.

anyway ... πολλά μπορούμε να πούμε για το τι θα μπορούσε να γίνεται αλλά υπάρχουν "μέτρα" για το τι επιτρέπεται να γίνει και υπάρχουν διαδικασίες που ακολουθούνται
Δεν έχει νόημα να πούμε τι και πως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Δεν χρειαζεται πολυ αναλυση. Το θεμα δεν ειναι καθολου τεχνικο και δεν εχει να κανει με το αν μπορουν, αλλα με το αν θελουν. Μπορουν ανα πασα στιγμη να κανουν ταυτοποιηση παικτων αυτοματα και μαζικα. Το εχουν κανει ηδη σε πολλες περιπτωσεις. Καποια στιγμη εγινε και σε μενα, οπως και σε αλλους συμπαικτες μου. Αν θελουν μπορουν να βρουν ΟΛΟΥΣ τους κλεμενους και διπλους λογαριασμους.

Θελουν ομως ; Ωεο !!! Ειναι πολλα τα λεφτα Αρη !!!! Χαχαχαχαχα.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας σε αυτό το θέμα και για τις προτάσεις σας.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια του λογαριασμού σας ανατρέξτε στο θέμα:

Πώς να διασφαλίσετε την ασφάλειά σας στο Διαδίκτυο


Το θέμα κλειδώνει εφόσον έχει απαντηθεί ήδη από την πλευρά της διαχείρισης
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή