Ιδέα ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΓΙΑ ΕΠΟΜΕΝΕς ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ

finrοd

Banned
Υπάρχει ανεπίσημη σελίδα όπου βρίσκονται χρήσιμα εργαλεία για το ΦοΕ: Αφαιρέθηκε σύνδεσμος
Ήθελα να 'ξερα γιατί έχει αφαιρεθεί ο σύνδεσμος.
Ούτε ανταγωνιστική -ως προς το περιεχόμενο-, είναι η σελίδα, ούτε σ' άλλη εταιρεία -ανταγωνίστρια της ΙΝΝΟ- ανήκει, ούτε τα μελλούμενα στο παιχνίδι αποκαλύπτει, ούτε το ΦοΕ ως παιχνίδι θίγει σε κάτι.
Βοηθήματα παρέχει, κι όχι μόνο για τις προσαυξήσεις των πόντων.
Την έχω βρει πολύ χρήσιμη. Τελευταία, σαν χρόνο έχω, ψιλομεταφράζω, μπας και υπάρξει κι ελληνόγλωσση έκδοσή της.
Σε τι σας πείραξε ο σύνδεσμος;
Παρεμπιπτόντως, υπάρχει ακόμη στην παράθεση του μηνύματός μου που έκανε ο συμπαίκτης.
Υπάρχει ανεπίσημη σελίδα όπου βρίσκονται χρήσιμα εργαλεία για το ΦοΕ: GB Investment | FOE Tools
Αλλά και ο υπολογισμός για προσαύξηση της προκαθορισμένης ανταμοιβής σε φορτζ πόντους, κατά 90%, εύκολος είναι δίχως ηλεκτρονική αριθμομηχανή.
Αν 100 φορτζ πόντοι η προκαθορισμένη, τότε η προσαυξημένη κατά 90% ισούται με το διπλάσιο αυτής μείον 10 φορτζ πόντους, ήτοι με 190.
Αν 40 φορτζ πόντοι η προκαθορισμένη, τότε η προσαυξημένη κατά 90% ισούται με το διπλάσιο αυτής μείον 8 φορτζ πόντους, ήτοι με 72.
Αν 15 φορτζ πόντοι η προκαθορισμένη, τότε η προσαυξημένη κατά 90% ισούται με το διπλάσιο αυτής μείον 1,5 φορτζ πόντους, ήτοι με 29 πόντους, (στρογγυλοποιείς πάντα στον αμέσως μεγαλύερο αριθμό).
Μακάρι να βοήθησα, αν κι ομολογώ πως θα με βόλευε κι εμένα η εφαρμογή αυτού που προτείνεις.

ναι φίλε ξέρω να τα υπολογίζω αλλά στην πράξη δεν είναι απλό όταν ένας ανεβάζει κτίριο επιπέδου 69 για παράδειγμα και αμέσως μετά άλλος για επίπεδο 33 και μετά για επίπεδο 54 κοκ... είπαμε να κάνουμε τη ζωή μας μέσα στο παιχνίδι λίγο πιο εύκολη...και για την εξωτερική σελίδα γνωρίζω αλλά είναι μπες βγες στο παιχνίδι ενώ αν ενσωματωθεί αυτό στο παράθυρο του ΜΚ θα είναι πιο απλό για τον καθένα... γιατί να καταφεύγουμε σε εξωτερικές σελίδες; απλά πράγματα είναι που θα κάνουν την εμπειρία του παιχνιδιού πιο προσιτή στον κάθε παίκτη... ας το σκεφτούν εκεί στη διαχείριση
Κρατήστε αυτό που γράφει: «γιατί να καταφεύγουμε σε εξωτερικές σελίδες; απλά πράγματα είναι που θα κάνουν την εμπειρία του παιχνιδιού πιο προσιτή στον κάθε παίκτη», κι ως που να δώσετε μία απάντηση για το εάν θα προστεθεί στο παιχνίδι ή αν «κακό» το θεωρείτε, αφήστε να χρησιμοποιούμε τα εργαλεία που μας διευκολύνουν και την εμπειρία μας στο παιχνίδι καλυτερεύουν.

ΥΓ
Γιατί βρε CM; Κι ούτε καν αιτιολόγηση για την αφαίρεσή του. Επειδή απλώς και μόνο δεν ανήκει στην ΙΝΝΟ; Αποτελεί αιτιολογία και μάλιστα δίκαιη αυτό;
Διαφήμιση
  • Θέματα και/ή δημοσιεύσεις που έχουν δημιουργηθεί αποκλειστικά με σκοπό τη διαφήμιση άλλων ιστοσελίδων που δε σχετίζονται με το Forge of Empires ή την InnoGames GmbH απαγορεύονται.
  • Οι σύνδεσμοι "Referrer-ID's" και thief-game-links δεν είναι αποδεκτά.
  • Απαγορεύονται οι εμπορικές διαφημίσεις
Μόνο τραβηγμένο από τα «μαλλιά» και με το «έτσι θέλω» μπορεί η παράθεση του συνδέσμου στη συγκεκριμένη δημοσίευση να θεωρηθεί ως διαφημιστική.
Σαφώς σε καμμία από τις δύο κατηγορίες συνδέσμων π' αναφέρονται δεν ανήκει ο σύνδεσμος και η ιστοσελίδα στην οποία οδηγεί.
Ουδεμία εμπορική διαφήμιση δεν περιέχεται στην δημοσίευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Επειδή ξέρω την πλατφόρμα «Github» είναι από τις πιο μαζικές πλατφόρμες (αν όχι η πιο μαζική) φιλοξενίας των απανταχού/ουσών προγραμματιστών/ριών λογισμικών, ανοιχτού κώδικα' ό'τι πιο ελεύθερο υπάρχει δηλαδή.
 

Timothy Leary

Μέλος
Με τον κύριο Πόρτες που έφτιαξε τα Παράθυρα δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάει η μισή υφήλιος...οπότε κι εσείς...
Ας είναι.
Εγώ πάντως το μόνο ζόρι που τραβάω με το συγκεκριμένο επιχειρηματία, είναι ότι στην γλώσσα του τον λένε Πόρτες...ή Πύλες, που είναι και πιο ακριβές νομίζω...και αυτός πήγε και έφτιαξε Παράθυρα.
Ασυνεπής! :smiling_imp:

Πάμε τώρα.....

Το θέμα της απάντησής μου προς τον φίλτατο Γιώργη, αλλά και σε άλλους συμπαίχτες μας, θα μπορούσε να είναι: Για ποιον λόγο δεν μπορούμε να αναρτούμε, όλοι μας, τους Συνδέσμους που θα επιθυμούσαμε να αναρτήσουμε.

Γιώργη!...αχ βρε Γιώργη!!...ο Δον Κιχότης του φόρουμ μας :cool:
Φίλε το συγκεκριμένο εργαλείο, όπως και αρκετά του είδους, είναι donationware.
Οπότε τι κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις βρε?
Το ότι ο μέσος συμπατριώτης μας - gamer δεν κατανοεί τη λέξη donationware, και πολύ περισσότερο τη έννοια της Δωρεάς, αυτό δεν σε απαλλάσσει από τις ευθύνες σου ως OP.
Εσύ το έθεσες το θέμα Γιώργη μου, ξανά κ ξανά κ ξανά, εσύ είσαι ο OP, κι εσύ δεν ανήκεις στον μέσο Έλληνα – gamer.
Φροντίζεις εξάλλου να μας το αποδεικνύεις κάθε μέρα :heart_eyes::):p
Οπότε να ξαναρωτήσω...γιατί επιμένεις στη δημοσίευση μιας Ιστοσελίδας η οποία γνωρίζεις ότι είναι donationware. Διότι δεν μπορώ να το πιστέψω ότι δεν το ξέρεις.

Το συγκεκριμένο εργαλείο - προιόν λοιπόν, διότι περί προιόντος πρόκειται, είναι donationware.
Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι οι κύριοι (ας τους λέμε foetools) που το κατασκεύασαν το προσφέρουν δωρεάν, αλλά ενίοτε κεφαλαιοποιούν από αυτό μέσω της...δωρεάς.
Εγώ προσωπικά έχω καταβάλει ως δωρεά 4€ στους foetools (δεν σας το λέω για να με ‘καμαρώσετε’, σας το λέω διότι έχει σχέση με την συνέχεια).
Το αξίζουν κατά τη ταπεινή μου γνώμη, κι έτσι τους πλήρωσα το αντίτιμο που εγώ θεωρώ λογικό.
Αυτή εξάλλου είναι και η ‘ομορφιά’ του donationware, ο καθένας πληρώνει ότι μπορεί και έχει, ότι θεωρεί λογικό και πρέπον.
Έχω πληρώσει αρκετά τέτοια μικροποσά στην Ιντερνετική ζωή μου και είναι κάτι που ταπεινά σας προτρέπω να το κάνετε κι εσείς.

Ουδέν το μεμπτόν ή ανήθικο ως εδώ. Υπάρχουν όμως κάποια 'τεχνικά' προβλήματα...και έτσι έπεται η συνέχεια...
Δεν θα καθίσω καν να ασχοληθώ με Ιντερνετικές νομοθεσίες και τα τοιαύτα.
Θα ασχοληθώ με πρακτικά θέματα αφού έτσι κι αλλιώς πάντα με αυτά αρέσκομαι να ασχολούμαι. Οι εκάστοτε Νομοθεσίες ελάχιστα 'πρακτικά' πράγματα συμπεριλαμβάνουν στα κατεβατά τους. Η Δικηγορία η ίδια εξάλλου δεν είναι και πολύ πρακτική επιστήμη.

Το πρακτικό πρόβλημα λοιπόν, είναι πολύ απλά ότι εγώ, όντας παίχτης του ΦοΕ, κατέβαλα χρηματικό ποσό σε site που ΔΕΝ ανήκει στην εταιρία κατασκευής του ΦοΕ.
Αυτό και από μόνο του καθιστά πρόβλημα για την innogames αλλά και τη κάθε παιχνιδο-εταιρία φαντάζομαι.
Forum-πρόβλημα!!

Διότι αν η αγαπημένης μας CM, του αγαπημένου μας παιχνιδιού, σε αφήνει εσένα Γιώργη, ή οποιονδήποτε άλλον ή και εμένα να κοτσάρουμε εδώ μέσα ότι link μας κατεβάζει η αγαπημένη μας γκλάβα, ή ακόμα περισσότερο να το ποστάρει Η ΙΔΙΑ !!! ... γιατί μόνο αυτό δεν της έχεις ζητήσει ακόμα βρε Γιώργη αχαχαχα...ξέρεις τι θα γίνει?
Αυτό που θα γίνει είναι ότι αν εγώ...αν!!!...ο 'κακοπροαίρετος' Τιμ κάποια στιγμή 'δυσαρεστηθώ' από κάτι σε σχέση με το παιχνίδι, ή και σημαντικότερο!, από τους foetools, θα έρθω εδώ μέσα και θα αναφωνήσω...ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!! ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΗΝΥΣΗ!!!

Πρακτικά πράγματα λοιπόν βρε Γιώργη, ξέρεις καμιά εταιρία να αρέσκεται στο να τη μηνύουν? Ή να ακούει να της 'φωνάζουν' τέτοια πράγματα? Γιατί εγώ δεν ξέρω καμία και είμαι σίγουρος ότι ούτε εσύ ξέρεις.
Προς τι λοιπόν τα στρατιωτικά εμβατήρια και οι πολεμικές ιαχές?
Ποτέ δεν πρόκειται να σας επιτρέψουν να ποστάρετε τέτοιων ειδών link εδώ μέσα και καλά θα κάνουν!!
Αυτό είναι το σωστό πράγμα που μπορούν να κάνουν για το συγκεκριμένο ζήτημα!!
Πως είναι δυνατόν η innogames να επιτρέψει την ύπαρξη Ιστοσελίδων - Συνδέσμων...μέσα στη ΔΙΚΗ της Ιστοσελίδα...τη στιγμή που η innogames, 'επισήμως', ουδεμία εταιρική σχέση έχει με τις εν λόγω Ιστοσελίδες...Ιστοσελίδες που τα 'κονομάνε' κιόλας...είτε από διαφημίσεις, είτε μέσω πρακτικής donationware είτε από οτιδήποτε.
Ποιο ακριβώς νομικό πλαίσιο, αν υπάρχει, προστατεύει τη κάθε εταιρία από τους κάθε φοετουλς? (γιατί να τη προστατέψει ίσως αναρωτηθείτε, διαβάστε παρακάτω και θα καταλάβετε).

ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ!!! λοιπόν...αυτό θα συμβεί...ρεαλισμός :)

Γιώργη το ξέρω ότι μπαίνεις εδώ μέσα να γράψεις 2-3 αράδες για να βοηθήσεις κόσμο. Αυτός εξάλλου δεν είναι και ο ρόλος του Φόρουμ?
Να μπούμε...να γράψουμε 2-3 πραγματάκια...να βοηθήσουμε το συμπαίχτη μας. Το συγκεκριμένο ζήτημα όμως το έχεις κουράσει φίλε και στο λέω αυτό με όλη μου τη καλή καρδιά!
Όταν κάτι σταματάει να 'βοηθάει', εξ ορισμού αρχίζει και κουράζει. Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον.
Μα θα μου πεις υπάρχουν παίχτες που δεν γνωρίζουν. Κι εγώ θα σου απαντήσω τι ακριβώς ΔΕΝ γνωρίζουν? Το ότι υπάρχει εκεί έξω ένα 'πράγμα' που το λέμε Ίντερνετ και ότι σε αυτό μπορείς να βρεις από καρφίτσα μέχρι υπερωκεάνιο? Μα δεν γνωρίζουν Αγγλικά!!...ε και? Είναι εσένα ή εμένα ο ρόλος μας ΕΔΩ ΜΕΣΑ να τους μάθουμε τέτοια πράγματα.
Ή να τους βοηθήσουμε κατ’ οποιονδήποτε τρόπο σε σχέση με αυτά? Δεν είναι φίλε μου Γιώργη. Τα Φόρα (λάθος! αλλά ναι, στην εποχή μου τα λέγαν κι έτσι αχαχαα!) των παιχνιδιών δεν είναι για αυτή τη δουλειά. Το ‘δεν γνωρίζω’ πως να χρησιμοποιήσω το Ίντερνετ και το ‘δεν γνωρίζω’ Αγγλικά είναι προσωπικά προβλήματα τους καθενός και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνονται. Και για να μην παρεξηγηθώ να προσθέσω ότι για μένα πρόβλημα δεν υπάρχει με τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Πρόβλημα καθίσταται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ & μόνο αν ίδιοι τα εκλαμβάνουν ως ‘πρόβλημα’!!
Είναι όμως εδώ το μέρος όπου λύνουμε προσωπικά προβλήματα? Τα εκάστοτε...Φόρουμ (σωστό! :p) παρέχουν χώρο για συγκεκριμένη θεματολογία.
Το γνωρίζεις πολύ καλά αυτό φίλε Γιώργη. Εδώ ο χώρος μας διατίθεται για να βοηθάμε το συμπαίχτη μας με συμβουλές για το παιχνίδι...κι όχι τον συνάνθρωπό μας. Υπάρχει διαφορά νομίζω.
Ο συμπαίχτης θέλει να μάθει πράγματα για το παιχνίδι...ο ‘συνάνρωπος’ μπορεί να θέλει να μάθει πως πάμε στη Σελήνη...εμείς θα του μάθουμε?
Εσύ? Εδώ μέσα??
Καλώς ή κακώς έτσι έχουν τα πράματα (‘πράματα’ δίχως γ...Κυριάκος Μ!!...για να κάνουμε κ τη πλακίτσα μας :p). Και εν πάση περιπτώσει αν κάποιος χρειάζεται βοήθεια για τέτοιου είδους θέματα και τη θέλει ΣΩΝΕΙ & ΝΤΕ από το Ίντερνετ υπάρχουν άλλα sites για αυτή τη δουλειά.

Τεσπά ναι, ακόμα κι εγώ έχω πει στο παρελθόν...ε οκ ρε παιδιά...ε οκ βρε Ειρήνη, ας αναρτήσει κάποιος και κάνα λινκ δεν τρέχει και τπτ...οπότε εδώ θεωρώ δίκαιο να πω ότι το έχω κουράσει κι εγώ ο ίδιος. Όμως υπάρχουν Κανόνες εδώ μέσα. Δεν είναι όλοι αρεστοί, σαφώς. Και? Εδώ η ζωή η ίδια είναι γεμάτη από ‘κανόνες’ που στους μισούς από εμάς αρέσουν και στους άλλους μισούς όχι. Και όμως τους ακολουθούμε
(ενίοτε...)...γιατί?..συμβίωση το λένε.
Όπως και νά’χει, οι κανόνες εδώ μέσα, υπάρχουν για να προστατεύουν την εταιρία και σε προέκταση εμάς, τους παίχτες του παιχνιδιού.
Ας τους ακολουθήσουμε, δεν θα πάθει τπτ ούτε η υπόληψή μας ούτε και το επαναστατικό μας πνεύμα :):cool::)

Αν υπήρχε κάτι που θα μπορούσαμε να κάνουμε για το συγκεκριμένο ζήτημα Γιώργη ξέρεις ποιο θα ήταν? Θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι αν το προιόν ήταν ελαττωματικό!!!
Αν δλδ το εργαλείο ΔΕΝ λειτουργούσε σωστά...και ΠΑΡΟΛΟ που ΔΕΝ λειτουργούσε σωστά, η ένδειξη ‘Δωρεά’ εξακολουθούσε να αναδύεται...
ΤΟΤΕ είναι που θα έπρεπε νά΄ρθουμε εδώ μέσα και να το αναφέρουμε ώστε να προστατέψουμε τους ανυποψίαστους συμπαίχτες μας.
Κι αν συνέβαινε αυτό...ΤΟΤΕ είναι που η innogames, άρα και Ειρήνη με τους συνεργάτες της, θα έπρεπε να ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΝ την ανάρτηση του συγκεκριμένου Συνδέσμου.
Αν αυτό δεν υφίσταται (δεν γνωρίζω τη πολιτική της inno για το συγκεκριμένο θέμα) τότε ΑΥΤΟ θα ήταν το μέγα λάθος!!!
Και τότε φίλε Γιώργη να τα ζωστώ τα άρματα!! Και να πάμε για τη μάχη!! Και ναααα τα μπαναρίσματα.....
Αδιάφορο όμως! Εμείς θα είχαμε κάνει το χρέος μας φίλε!
Θα είχαμε προστατέψει έναν...δύο...δεκαδύο!...όσους το διάβασαν τεσπά...συμπαίχτες μας!! Συνανθρώπους μας!!! (άντε είδες Γιώργη....το είπα!)
Και αν ο Διαχειριστής που θα μας επέβαλε τη ποινή είχε στοιχειώδη λογική και δικαιοσύνη στο κεφάλι του και στη καρδιά του, ακόμα κι αυτός να ξέρεις θα σχημάτιζε ένα έστω μικρό μειδίαμα στα χείλη του την ώρα της επιβολής, διότι από μέσα του, και στα κρυφά, θα χαιρόταν για αυτό που είχαμε κάνει!! Διότι θα είχαμε πράξει το ηθικά σωστό!! Παράνομο για το Φόρουμ ίσως, ηθικό όμως!
Τώρα? Τώρα πολεμάμε Ανεμόμυλους καλέ μου φίλε.
Δεν τους αφήνουμε στην ησυχία τους λέω εγώ...στο κάτω – κάτω της γραφής την εποχή του Θερβάντες ψωμάκι έφτιαχναν...άααααστους εκεί να κάθονται...τόσοι υπαρκτοί ‘εχθροί’ υπάρχουν...πρέπει να πολεμάμε και τους φανταστικούς? :p :p :p
Φανταστικούς εχθρούς που τπτ το ουσιαστικό δεν προσφέρει στους αναγνώστες του Φόρουμ με το να τους πολεμάμε.

ΜΦΧ
Τιμόθεος


ΥΓ1. Το ΜΦΧ προς τιμήν σου εννοείται, αλλά και προς τιμήν όλων των παιχτών που διαβάζουν το Φόρουμ και ασχολούνται!!
Εγώ δυστυχώς δεν έχω πια χρόνο :(
Επιφυλάσσομαι όμως! :)

ΥΓ2. Εμένα η πρότασή μου είναι να μην επιτρέπεται η δημοσίευση εξωτερικών Συνδέσμων σε επόμενες Αναβαθμίσεις του ....εεεε Φόρουμ :rolleyes::p

ΥΓ3.
Οι σχεδιαστές και οι προγραμματιστές, όπως έχει αποδειχθεί, εργάζονται συνεχώς στην βελτίωση και την προσθήκη νέου περιεχομένου.
Αγαπητή Ειρήνη δεν θέλω να στεναχωρήσω ειλικρινά κι ούτε να φανώ αγενής. Όμως για το μοναδικό πράγμα για το οποίο 'εργάζονται' οι προγραμματιστές είναι για αυτά που τους υποδεικνύει ο Stefan Walter με τις Scrum μεθόδους του και συντονισμούς...
Και αυτό που 'συντονίζει' είναι το πως θα μετατραπεί ένα Browser game που παιζόταν σε η/υ, σε άλλο ένα αδιάφορο κινητό-παίχνιδο!
Και θα το πετύχει ο τύπος, είναι καλός στη δουλειά του να ξέρεις. Το έχει εξάλλου δηλώσει ο ίδιος στο pocketgamer ότι το 50% των εσόδων του ΦοΕ είναι από κινητόβιους. Εύγε!
Οπότε εδώ να κάνω άλλη μία πρόταση για το παιχνίδι...ΜΗΝ μετατραπεί σε άλλο ένα αδιάφορο κινητό-παίχνιδο...διότι προς τα 'κει πάει η 'δουλειά'. Θα πρέπει να αποφασίσουν επιτέλους στην inno προς τα που εν τέλει θέλει να πάει αυτό το παιχνίδι για να ξέρουμε κι εμείς οι PC power users αν θα μείνουμε ή αν θα φύγουμε. Δεν πλήρωσα εγώ το Alienware Aurora μου ένα χέρι κ ένα πόδι για να παίζω κινητο-ανοησίες. Να βρει ένα τρόπο ο Herr Stefan να με κρατήσει στο παιχνίδι!!!! Είναι και άλλοι σαν εμένα φαντάζομαι...

Να είστε όλοι καλά!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Γεια χαρά, καλώς επανέκαμψες, ελπίζω χρόνος να υπάρχει το παρόν να δίνεις.

Θα το ξεκινήσω ...ανάποδα! Πάμε...
ΥΓ
Εμένα η πρότασή μου είναι να επιτρέπεται η δημοσίευση εξωτερικών Συνδέσμων σ' επόμενες Αναβαθμίσεις τού Φόρουμ, αρκεί να μην προσβάλουν την αξιοπρέπεια και την υπόσταση τ' Ανθρώπου, κι υπό την προϋπόθεση ότι δεν υπάρχει εκμετάλευση του παρεχόμενου από την ΙΝΝΟ φόρουμ για την αποκόμμιση κέρδους σε βάρος τής εταιρείας.
(Κι έτσι ως ανούσιο, ως SPAM, ως του νήματος διατάραξη, το παρόν να μην χαρακτηριστεί).

Πάμε παρακάτω...
Δεκαετίες πριν, στο tpb, ένα «μουρλό» άτομο δια της υπογραφής του διατυμπάνιζε: «one word, one world, freedom». Κι αυτό «Δονκιχωτισμός» λάθος είναι να χαρακτηριστεί. Καθώς αυξάνονται οι πόντοι στου γερο-χρόνου τη μακριά κόμη, ευθέως ανάλογα αυξάνεται και η «μούρλα» του αυτή.
Βλέπεις, το φάντασμα της ελευθερίας, (Le fantôme de la liberté για να θυμηθούμε και τον Luis Buñuel), εσαεί θα κατατρέχει κάθε υποταγή, κάθε δούλωμα στην κάθε σκλαβιά.
Το λοιπόν, ναι, ας μην βλέπουμε, ως άλλοι «Δον Κιχώτες», μοβόρους, υπηρέτες τού κακού, γίγαντες, εκεί που δεν υπάρχουν, στους συνδέσμους...

Πάμε παραπέρα...
Ελαττωματικό προϊόν και αψεγάδιαστο προϊόν, ε; Ευφυής αντιδιαστολή, πλην όμως άτοπη για να στηρίξει το που υποστηρίζεις.
Να επιτρέπεται, δηλαδή, η δημοσίευση συνδέσμου προς ελαττωματικό προϊόν, για ενημέρωση των μελών έτσι ώστε βλάβη να μην υποστούν από την «ελαττωματικότητά» του, αλλά ν' απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμου προς άρτιο, αψεγάδιαστο προϊόν, για ενημέρωση των μελών έτσι ώσε να μην έχουν όφελος απ' αυτό; Ε, όχι. Αυτό με κανέναν «Θεό» αποδεκτό.
Κάτι διαφορετικο θα εννοείς, τ' οποίο μου διαφεύγει... :)

Πάμε να το προχωρήσουμε...
Κανόνες, ε; Διέπουν, ορίζουν, καθορίζουν, περιορίζουν, άγουν, κυριαρχούν επί πάντων, της ΖΩΗΣ ηγούνται και της ελευθερίας προτάσσονται, τούτες στην μιζέρια τους δουλώνοντας;
Πώς κάτι τέτοιο άνθρωπος, μα και κάθε Ζωντανό, Ευφυές, Λογικό, Υγιές νοητικά, Ισορροπημένο συναισθηματικά ον, να δεχθεί, πολύ δε περισσότερο να υποστηρίξει;
Ναι, υπάρχουν κανόνες. Οι κανόνες π' από τη μητέρα Φύση πηγάζουν, τον σεβασμό στη Ζωή προασπίζονται, την αξιοπρέπεια της διαβίωσης διαφυλάσσουν, το στρατό που τα όρια της ελευθερίας επεκτείνει αποτελούν.
Δεν επιτρέπουν να θίξεις, να προσβάλεις, να μειώσεις, να αντιστρατευτείς τη Ζωή, την ελευθερία τής απολαβής της, τη στέρησή της από ό,τι σ' αυτήν υπάρχει και την αποτελεί.
Υπό την έννοια αυτή, ουδόλως «κανόνες» είναι αλλά της Ζωής, της ύπαρξης και της βίωσης περιγραφή αποτελούν.
Ας αφήσουμε τις αναφορές και τις επικλήσεις στους «κανόνες» κι ας...

...Πάμε να το «φτάσουμε»...
«Donateware» γράφεις. Χμμμ
Παρέχει την ελευθερία για δίχως ουδένα αντίτιμο χρήση; ΝΑΙ.
Γιατί να περιορίζει μη παρέχοντας την ελευθερία για δωρεά, ασχέτως, μάλιστα, αν χρήση κάνεις.
Ελευθερία ως προς τη χρήση, ελευθερία ως προς την οικονομική συνδρομή μέσω δωρεάς, ελευθερία ως προς την δίχως ουδένα κόστος χρήση, ελευθερία ως προς την οικονομική ενίσχυση μέσω δωρεάς δίχως να γίνει χρήση. Ελευθερία...
Μπορείς να χρησιμοποιείς όλες της τις δυνατότητες ελεύθερα, δίχως ουδέν αντίτιμο
Μπορείς να χρησιμοποιείς όλες της τις δυνατότητες ελεύθερα, αυτοβούλως αντίτιμο, μέσω δωρεάς, καταβάλλοντας
Μπορείς να μην χρησιμοποιείς τις δυνατότητές της, δίχως περιορισμό στην ελευθερία καταβολής αυτόβουλης δωρεάς.
Είναι ένα βοήθημα, τ' οποίο -ουδόλως εις βάρος τής ΙΝΝΟ- παρέχεται από τρίτα άτομα, τα οποία σε κέρδος -εκμεταλευόμενα το προϊόν τής ΙΝΝΟ- ουδόλως αποσκοπούν.
Αντιθέτως, εξυπηρετεί τους πελάτες τής ΙΝΝΟ, συμπληρώνοντας κενά, την εμπειρία τους στο παιχνίδι-προϊόν τής ΙΝΝΟ αναβαθμίζοντας.
Σε τίποτε την ΙΝΝΟ και τα προϊόντα της δεν αντιστρατεύεται, σε τίποτε δεν την ανταγωνίζεται, σε τίποτε ζημία δεν της προκαλεί.

Πάμε και το «φτάσαμε»!!
Οι σύνδεσμοι προς το youtube παραβιάζουν όλους τους «κανόνες» για διαφήμιση και αποκόμμιση κέρδους μέσω προϊόντων τής ΙΝΝΟ, συγκεκριμένα του φόρουμ που παρέχει.
Οι εθελοντικές και, κυρίως, απλήρωτες δημιουργίες που ο συγκεκριμένος ιστότοπος φιλοξενεί, με σκοπό το κέρδος, βρίθουν διαφημίσεων τρίτων που καταβάλλουν αντίτιμο γι' αυτές ενώ παράλληλα αποδίδει μέρος των εσόδων στους κατέχοντες τα πνευματικά δικαιώματα του φιλοξενούμενου υλικού δίχως, ως επί το πλείστον, οι δημιουργοί των οπτικοακουστικών να έχουν κάποιο όφελος. ;)
Χρησιμοποιείται, έστω κι αθέλητα, ο χώρος του φόρουμ που η ΙΝΝΟ παρέχει για ν' αποκομμίσουν κέρδος οι μέτοχοι της εταιρείας που η youtube ανήκει.

Αυτά, κι ας αφήσουμε το κυνήγι μαγισσών! (Όπου «μάγισσα» ο συγκεκριμένος σύνδεσμος προς το εργαλείο-βοήθημα για το ΦοΕ).

ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Αγαπητέ Τιμόθεε, ειλικρινά διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όσα έγραψες' το ζήτημα όμως που δημιουργήθηκε και ο όποιος προβληματισμός ήταν τόσο συγκεκριμμένος που πραγματικά απορώ που εντόπισες όλο αυτό το αντιστασιακό κλίμα και σούσουρο.

Αφαιρέθηκε χωρίς προειδοποίηση ένας σύνδεσμος που κατά τη γνώμη μου το περιεχόμενό του δεν έρχεται σε σύγκρουση με τις απαγορεύσεις όπως αυτές οριζόνται ξεκάθαρα από τους κανόνες και θέλησα να διευκρινίσω το είδος αυτού του συνδεσμού στην περίπτωση που οι διαχειριστές τον είχαν διαφορετικά αντιληφθεί.

Οι κανόνες είναι για να εφαρμόζονται από όλους μας και με αυτό το σκεπτικό η όποια μικρή παρέμβασή μου παραπάνω και κυρίως για να υποστηρίξω προγραμματιστές και συμπαίκτες που με μεράκι έχουν δημιουργήσει αυτά τα εργαλεία.

Η ελεύθερη επιλογή δωρεάς όπως και αν θες να την ερμηνεύσεις πραγματικά δεν έρχεται σε σύγκρουση με τους κανόνες όπως αυτοί διαβάζονται και όχι όπως αυτοί ερμηνεύονται.
 

DeletedUser

Guest
Τα Μ.Κ. όπως εμφανίζονται στην απογραφή, πέρα από την κατάταξη σε ολοκληρωμένα σχεδίων Μ.Κ. και μη ολοκληρωμένα, απ' ότι καταλαβαίνω η σειρά εμφάνισης είναι τυχαία. Προτείνω πέρα από το φίλτρο ταξινόμησης βάσει ολοκλήρωσης σχεδίων, το αμέσως επόμενο φίλτρο να είναι βάσει του αν έχει χτιστεί ή όχι το Μ.Κ. στην πόλη. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να δώσετε την ευχέρια χρήσης των φίλτρων (εποχή, είδος Μ.Κ. κ.α.) στους παίκτες.
 

elnano

Νέο Μέλος
Καλησπερα , λογικα θα εχει συζητηθει σιγουρα το θεμα αλλα εγω θα κανω αλλη μια προσπαθεια.
Δεν ξερω κατα ποσο σας ενδιαφερει το ΣΕΣ σαν μερος του παιχνιδιου αλλα θα μπορουσαν να υπαρξουν καποιες αλλαγες που θα αναβαθμιζαν την αξιοπιστια του συγκεκριμενου event
Θα μπορουσε για παραδειγμα να μπει ενα οριο στους παικτες που θα πρεπει να εχει καθε συντεχνεια για να παρει μερος στο ΣεΣ πχ να απαγορευεται σε συντεχνειες με λιγοτερα απο 5-10 ατομα να παιρνουν μερος, Τωρα οποιος θελει φτιαχνει μια συντεχνεια και μπαινει στο ΣεΣ ειτε για να πεταξει την κανονικη του συντεχνεια ειτε για να κανει ζημια σε καποια αλλη πραγμα που ευννοει την δημιουργια πολλαπλων λογαριασμων. Ακομα θα μπορουσε να μεγαλωσει το πεναλτυ απο 4 σε 10 μερες για αυτους που αλλαζουν συντεχνεια Τελος θα μπορουσε να υπαρχει καποιο κοστος για την δημιουργεια νεας συντεχνειας πχ να ζηταει αγαθα νομισματα και διαμαντια ωστε να αποτρεπετε η δημιουργια μποτοσυντεχνειων ....ελπιζω να μην κουρασα και ευχαριστω για την φιλοξενια
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα.μην ελπιζεις για σεσ και καλυτερες μερες.η εταιρεια δυστυχως εχει ανακοινωσει επισημα οτι δεν θα αναπτυξει-βελτιωσει τον σεσ.
το μονο που θα κανουν κ κανουν (λεμε τωρα) ειναι να διορθωνουν καποια σφαλματα που δημιουργουνται.

υ,γ. για την ιστορια. η ιδεα σου δεν μου αρεσει. γιατι να μην αν βρισκομαι σε μια συντεχνια με 5 ατομα να μην μπορω να παιξω κ εγω σεσ? αδικο.
παρα μα παρα πολλα θα μπορουσαν να γινουν για να γινει καλυτερος ο σεσ. αλλα με συγχωρεις δεν ειναι μεσα αυτο που γραφεις. (κατα την γνωμη μου παντα)
 

Tsaxpinogargaliara

Νέο Μέλος
Μια ακόμα καλή ιδέα είναι να γίνονται οι εκστρατείες συντεχνίας ανά επίπεδο ερευνών. Δεν είναι δυνατό να τελειώσει κάποιος όλη την εκστρατεία τη στιγμή που δεν έχει ερευνήσει καν τις στρατιωτικές μονάδες που συναντά!
 

TrakyaliSS

Νέο Μέλος
Καλημέρα,

Στην αγορά με τις προσφορές στα αγαθά με κουράζει πολύ, όλα ένα ένα. Οι παίκτες όπως εγώ που είμαστε στις τελευταίες εποχές ανταλλάσουμε αγαθά κυρίως για να καλύψουμε ανάγκες στο θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας οπότε πρέπει να βάζουμε πολλές προσφορές.

Αν γινόταν να βάζουμε ας πούμε 1 είδος αγαθού προς 5 διαφορετικά αγαθά με την ίδια αναλογία ( δλδ 5 διαφορετικές προσφορές) με τη μία θα ήταν πολύ βολικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Μετα απο πολυ καιρο ειπα να ξαναπροτεινω μια διορθωση σε ενα θεμα, που πιστευω οτι εχει σπασει τα νευρα σε πολλους παικτες...

Μετα την αλλαγη στο κεντρο μηνηματων και την πολυ καλη -κατα τα αλλα- οργανωση του, θα περιμεναμε να διορθωθει και το αισχος, του να κατεβαινει αυτοματα στο καθε νεο μνμ που γραφετε, σε ενα κυκλικο...
Αυτο μαλιστα στο Γενικο Κυκλικο μιας ενεργης ΣΥντεχνιας, κατανταει εκνευριστικο, να μη πω κατι ποιο βαρυ...
Ειναι δυνατον να διορθωθει και να επιστρεψει στα παλια, να διαβαζουμε οτι θελουμε με την ησυχια μας????
οκ, θα φτασουμε στο τελος μονοι μας, δεν θελουμε βοηθεια....:mad::mad::mad:
 

SCORPIOS

Banned
ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΕΙΣ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΦΤΑΣΑΤΕ ΣΤΟ ΘΕΟ
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΝΑ ΑΝΘΙΖΟΥΝΕ ΒΑΡΚΕΣ ΝΑ ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΧΑΡΤΑΕΤΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΤΑΕΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΤΑΤΕ
 

SCORPIOS

Banned
ΔΩΣΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΣΤΟΥΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΝΑ ΣΩΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕ 50 ΑΤΟΜΑ ΚΟΛΛΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΗ
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Με τις αναβαθμίσεις διορθώνονται(γενικά) σφάλματα, βελτιώνονται χαρακτηριστικά και το βασικότερο μπαίνουν και καινούργια. Χωρίς αναβαθμίσεις το παιχνίδι μένει στάσιμο. Δεν βελτιώνεται και κυρίως παίκτες που έχουν φτάσει στο τέλος συνήθως το παρατάνε. Θα μου πεις βέβαια, μα το παιχνίδι δεν τελειώνει στο τέλος της έρευνας. Ε καλά συνεχίζει αλλά φαντάζομαι καταντάει μονότονο στο τέλος... Δεν είναι πιο ωραίο που και που να έχουν και τίποτα καινούργιο να ερευνήσουν ή να κάνουν; Αλλά και γι'αυτούς που δεν το έχουν "τελειώσει" πιστεύω πως με τα νέα χαρακτηριστικά γίνεται πιο ενδιαφέρον!
ΥΣ Εκτός κι αν το παίζει κανείς σαν αγγαρία μόνο και μόνο για να το φτάσει σε έναν ακόμη κόσμο στην τελευταία εποχή...
 

spakis

Banned
Δόθηκε προειδοποίηση για επίθεση προς την ομάδα υποστήριξης
καλησπερα στην ομαδα ηρθε η ωρα μετα απο διαστειμα 1 ετους περιπου να ξαναγραψω για την αθλιοτητα που επικρατη στο παιχνιδι που αντι να ασχολουντε με τα σφαλματα και να φτιαξουν ενα αξιοπρεπες παιχνιδι αποκκλειουν επιλεκτηκα λογαρισμους για το foehellper αν το λεω σωστα μια και το χρησιμοποιουν το 80% των παικτων επηδει και μονο ειναι αντιπαλοι των διαχειριστων στης συντεχνιες ποτε θα πρεπει να καταλαβει οτι ειναι αδιανοητο παικτες του παιχνιδιου να ειναι και διαχειριστες η εταιρια; και εγω να ειμουν διαχειριστης θα εκλεινα ολους τους αντιπαλους αυτοι ειμαστε και δεν αλλαζουμε ας τα αλλαξουν οι υπευθηνοι ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
αντε τα λεμε σε κανα χρονο παλι απο εδω για τι ετσι δουλευουν οι αξιοτημοι !!!!!!!!!!!διαχειριστες
 

Bowery King

Νέο Μέλος
καλησπερα στην ομαδα ηρθε η ωρα μετα απο διαστειμα 1 ετους περιπου να ξαναγραψω για την αθλιοτητα που επικρατη στο παιχνιδι που αντι να ασχολουντε με τα σφαλματα και να φτιαξουν ενα αξιοπρεπες παιχνιδι αποκκλειουν επιλεκτηκα λογαρισμους για το foehellper αν το λεω σωστα μια και το χρησιμοποιουν το 80% των παικτων επηδει και μονο ειναι αντιπαλοι των διαχειριστων στης συντεχνιες ποτε θα πρεπει να καταλαβει οτι ειναι αδιανοητο παικτες του παιχνιδιου να ειναι και διαχειριστες η εταιρια; και εγω να ειμουν διαχειριστης θα εκλεινα ολους τους αντιπαλους αυτοι ειμαστε και δεν αλλαζουμε ας τα αλλαξουν οι υπευθηνοι ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
αντε τα λεμε σε κανα χρονο παλι απο εδω για τι ετσι δουλευουν οι αξιοτημοι !!!!!!!!!!!διαχειριστες
Αυτο γινετε χρονια και ζαμανια... Και δεν προκειτε να αλλαξει... Οσο δεν κοιταζει η εταιρεια να βαλει δικλιδες ασφαλειας, να μην κανει ο καθε μοντερειτορ οτι γουσταρει χωρις να δινει λογο πουθενα, αυτο θα συνεχιζετε να γινετε.... Και μην νομιζετε οτι συμβαινει μονο στους Ελληνικους σερβερ... Στον Ιταλικο να δειτε τι γινετε και μαλιστα ειχαν κανει ρεσετ κοσμο, οταν απειλησαν με μηνυσεις παικτες που ειχαν χωσει τρελο χρημα και οι μοντερειτορ τουμπανιασαν τους αντιπαλους τους...
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
καλησπερα στην ομαδα ηρθε η ωρα μετα απο διαστειμα 1 ετους περιπου να ξαναγραψω για την αθλιοτητα που επικρατη στο παιχνιδι που αντι να ασχολουντε με τα σφαλματα και να φτιαξουν ενα αξιοπρεπες παιχνιδι αποκκλειουν επιλεκτηκα λογαρισμους για το foehellper αν το λεω σωστα μια και το χρησιμοποιουν το 80% των παικτων επηδει και μονο ειναι αντιπαλοι των διαχειριστων στης συντεχνιες ποτε θα πρεπει να καταλαβει οτι ειναι αδιανοητο παικτες του παιχνιδιου να ειναι και διαχειριστες η εταιρια; και εγω να ειμουν διαχειριστης θα εκλεινα ολους τους αντιπαλους αυτοι ειμαστε και δεν αλλαζουμε ας τα αλλαξουν οι υπευθηνοι ΞΕΦΤΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
αντε τα λεμε σε κανα χρονο παλι απο εδω για τι ετσι δουλευουν οι αξιοτημοι !!!!!!!!!!!διαχειριστες


Καλό θα ήταν να έμπαινες πιο συχνά στο φόρουμ και αντί να κάνεις επίθεση προς την ομάδα υποστήριξης, να προτείνεις ιδέες για λειτουργίες που θα κάνουν το παιχνίδι καλύτερο για εσάς.
Η διαφορά με τα μέλη της ομάδας υποστήριξης είναι πως όταν μπαίνουν στο κέντρο υποστήριξης ξεχνάνε ότι είναι παίκτες. Υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις που έχουν βοηθήσει ακόμα και τους "αντιπάλους" τους όταν χρειάστηκε. Για αυτό το λόγο δεν κάνουν όλοι για αυτή τη θέση και για αυτό το λόγο όσοι δε μπόρεσαν να το κάνουν απομακρύνθηκαν.
Πρέπει να ξέρεις να διαχωρίζεις τα πράγματα.
Επίσης, θα πρέπει να καταλάβετε πως αν δεν είναι κάποιος παίκτης δε μπορεί να γνωρίζει τους μηχανισμούς του παιχνιδιού για να βοηθήσει και να καταλάβει ερωτήματα, απορίες και αναφορές σφαλμάτων παικτών.
Πες μου.... Ποιος θα καταλάβαινε τι θέλει να πει ο zachos από πάνω έτσι όπως το έγραψε, αν δεν έπαιζε. Κανείς. Μέχρι κι εγώ σκαλωσιά στην αρχή.
Τέλος, για να μπει και αυτό στη θέση του, τα διάφορα προγράμματα και προσθήκες περιηγητών που χρησιμοποιείτε κάποιοι στο παιχνίδι εντοπίζονται και τιμωρούνται αυτόματα από το σύστημα και κανείς εκτός από εμένα δεν έχει δικαίωμα ελέγχου σε τέτοιες περιπτώσεις.
Αν δε θέλετε να σας τιμωρούν οι διαχειριστές, φροντίστε να παίζετε σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού. Είναι δική σας υποχρέωση να μη τους παραβιάζετε, είναι δική μας υποχρέωση να φροντίζουμε για την επιβολή τους.
Επιλεκτικά? ΚΑΘΌΛΟΥ. Πάντα μετά από καταγγελία
 
Κορυφή