ΑΔΙΚΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser30464
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser30464

Guest
βλεπουμε εδω και ενα εξαμηνο οτι πολλοι παιχτες βαζουνε αδικες προσφορες π.χ δινουνε αυριανη και ζητανε ωκεανιδας αγαθα η σημερινης και ζητανε αρκτικης η μελλον .
παιδια αυτες οι προσφορες σας δεν προκειται κανενας να της παρει , αν της παρει ενας η δυο δεν σημαινει με τη καμια οτι ολοι θα ακολουθουμε αυτο το μοτιβο . βαλτε κανονικες προσφορες ενα προς δυο η δυο προς ενα , μια εποχη πανω η κατω . μην αναρωτιεστε μετα γιατι μενουνε ως εχουνε αυτες ολες οι προσφορες που βαζετε . συχνα πυκνα μπαινουμε ολοι στο εμποριο ,
εσεις που της βαζετε θα της παιρνατε αυτες της προσφορες ?
πανω απο ολα ειναι παιχνιδι μη το ξεχνατε !
 

furfante

Ενεργό Μέλος
βλεπουμε εδω και ενα εξαμηνο οτι πολλοι παιχτες βαζουνε αδικες προσφορες π.χ δινουνε αυριανη και ζητανε ωκεανιδας αγαθα η σημερινης και ζητανε αρκτικης η μελλον .
παιδια αυτες οι προσφορες σας δεν προκειται κανενας να της παρει , αν της παρει ενας η δυο δεν σημαινει με τη καμια οτι ολοι θα ακολουθουμε αυτο το μοτιβο . βαλτε κανονικες προσφορες ενα προς δυο η δυο προς ενα , μια εποχη πανω η κατω . μην αναρωτιεστε μετα γιατι μενουνε ως εχουνε αυτες ολες οι προσφορες που βαζετε . συχνα πυκνα μπαινουμε ολοι στο εμποριο ,
εσεις που της βαζετε θα της παιρνατε αυτες της προσφορες ?
πανω απο ολα ειναι παιχνιδι μη το ξεχνατε !
και δυστυχώς γεμίζει η αγορά οπότε είναι δύσκολο να βρεί κανείς αυτό που ψάχνει με σωστές προσφορές......
μία ιδέα θα ήταν να διευρυνθεί το εύρος των προσφορών, (όχι μόνο 0,5-1, 1-1, και 2-1), αλλα και 4-1, 8-1, κλπ για να μπορούν και αυτοί που έχουν χαμηλότερων εποχών αγαθά να βρουν αυτό που ψάχνουν χωρίς να βάζουν διαδοχικές προσφορές, (ανέβασμα αγαθών), και να δίνει το σύστημα την κατάλληλη αναλογία.
Δυστυχώς όμως έτσι δε θα έχουμε τη δυνατότητα να βοηθάμε (π.χ. συντέχνους να βγάλουν ΜΚ γρήγορα).
 

DeletedUser29206

Guest
Πολύ σωστά τα λέει ο SMARTDODO! Με αυτόν τον τρόπο χάνονται τα αγαθά, πάνε χαμένοι οι κόποι. Ωστόσο για μία εξαίρεση όπως η έλλειψη αγαθών για κτίσιμο μεγάλου κτιρίου, την θεωρώ αποδεκτή αλλά και αυτό σε σπάνιες περιπτώσεις, όχι που βλέπω παίκτες από την εποχή του σιδήρου να κτίζουν Θόλο! Ωστόσο το πιο βασικό είναι να μην συμμετέχουμε σε αυτές τις ανταλλαγές και απλώς να τις αγνοούμε. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι στέλνουνε μηνύματα περίπου μια φορά το μήνα σε όλους τους φίλους και τους λένε πως έχουνε κάποιες προσφορές που είναι από αυτές τις άδικες και τους λένε να τις πάρουν!
 

DeletedUser30464

Guest
το μεγαλυτερη αιτια προεχεται απο τους ιδιους τους παιχτες που προτιμησανε να κανουνε της πολεις τους ποντουπολεις . Να παραγουνε ποντους αντι για αγαθα στις πολεις τους . Δεν λεω καλοι ειναι οι ποντοι βοηθανε ,ομως , φτασαμε εδω γιατι πλεον οτι παιρνουμε απο της εκστρατειες η τα εβεντ θελουμε να τα βαλουμε κατευθειαν θυσιαζοντας ολο το χωρο .
ελπιζω να σταματησει ο κορεσμος με τους ποντους και να μπορουνε ολοι να ειναι αυτονομοι !
Μη Ξεχνατε Ειναι Ενα Παιχνιδι !
 

DeletedUser31404

Guest
Καλα τα λετε για τις αδικες προσφορες που σπαμαρουν την αγορα αλλα τα αγαθα δεν ειναι το παν (οι ποντοι ειναι το Α & το Ω) με υπομονη και με σωστα Μ/Κ αργα η γρηγορα τα μαζευεις.
Οπως δεν χρειαζεται να βαλεις και τις 4-1, 8-1 κλπ προσφορες οπως προαναφερε ενας παιχτης πριν.
Αυτο μπορεις να το κανεις και με 2-1 και ξανα 2-1 και ξανα μεχρι να φτασεις στην εποχη που θες, το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις απλα θα χρειαστεις παραπανω συναλλαγες.
Και στο κατω κατω οι σχεδιαστες δεν το κανανε το παιχνιδι για να το τερματισουμε μεσα σε εναν χρονο, οποιος βιαζεται ας πληρωσει.
Εγω απλά δεν βρισκω σωστο ο Θολος να ειναι σε τοση μακρινη εποχη γιατι μη ξαχναμε μεχρι να τον φτασεις και στο 80 επιπεδο θα χρειαστεις χρονια αν δεν σε βοηθησουν οι συντεχνοι με επιπεδα θολου 80 για να παιρνουν την πρωτη και δευτερη θεση χωρις να ξοδεψεις ουτε ποντο. Αυτο ομως παλι ειναι αδικο για τα παιδια αυτα που αρχισαν να παιζουν το παιχνιδι πριν εμφανιστει ο Θολος σαν Μ/Κ και εχουν χυσει αιμα μεχρι να τον φτασουν στο 80.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Αν ανατρεξετε σε πολυ παλαοτερες συζητησεις σχετικα με τι ειναι νομιμο και μη εκβιαστικο κλπ
(εαν δεν τις εχουν πλεον διαγραψει)
Θα δειτε οτι ως παραδειγμα των ''νομιμων'' απο επισημα χειλη ειχε αναφερθει -εγγραφως ορατα- οτι δεν ειναι εκβιασμος εαν ενας παιχτης ζητουσε ανισες ανταλλαγες υλικων 'η ''πριμοδοτηση'' των ΜΚ του ..για να μην σε λεηλατησει
εμμεσως λοιπον νομιμοποιουσαμε τετοιου ειδους συναλλαγες/ανταλλαγες και που εφερα αντιρρησεις /ενστασεις
τελικα τι εγινε ? οποτε τι να λεμε μετα ...
εαν δεν κανω λαθος και ο diakomo (?) ειχε εκφρασει μαζι με μενα ενσταση τοτε
Τωρα για το θεμα των υλικων και των κτιριων θεωρω οτι ιδανικη λυση ειναι καποια κτιρια μπαλαντερ που μπορουν να ρυθμιστουν αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες σας του στυλ μπαζαρ κλπ
εγω αυτα προτιμω να εχω στις πολεις μου και οχι κανονικα κτιρια παραγωγης υλικων
Και δεν συμφωνω οτι οι παιχτες επελεξαν απο μονοι τους να μετατρεψουν σε ''ποντοβιομηχανιες'' τις πολεις τους
Θεωρω οτι ..αλλοι τους εσπρωξαν προς τα εκει
Και ας μην κρυβομαστε πισω απο το μικρο μας δακτυλακι
οσο και εαν καποιοι στην αρχη αντισταθηκαμε σε αυτη την μοδα
απο ενα σημειο και μετα εγινε ουσιαστικα μονοδρομος
ακομη και για τους ..τελευταιους των Μοϊκανων
Ασχετο ..πως την λενε μωρε ακριβως εκεινη την παροιμια με το ψαρι και το κεφαλι..?
 
Τελευταία επεξεργασία:

furfante

Ενεργό Μέλος
Δε θυμάται η ταλα την παροιμία !!!!!!!
"λίαν επιεικώς απαράδεκτον"
Πέρα απ' την πλάκα τι χρειάζεται ένας "συντεχνιακός" παίκτης του Φοε?
1) Στρατό, στρατό, στρατό............. για Μάχες ΣΕΣ και Ζούγκλα.
2) Ισχύ, επιθετική κυρίως για τον ίδιο λόγο
3) Αγαθά
τα 2 πρώτα απαιτούν ένα σκασμό από πόντους, (Αλκατράζ και επιθετικά ΜΚ σε πολύ ψηλά επίπεδα), οπότε η ζυγαριά γέρνει προς τα εκεί...... (πόλεις που παράγουν πόντους ), και προκαλείται έλλειψη αγαθών. Να μην παραξενευόμαστε όταν βλέπουμε πλέων τόσες πολλές άδικες προσφορές, που ίσως και κάποιοι παίκτες να δέχονται και απειλές για να πάρουν. Τώρα ιδίως και με το συνημμένο η δουλειά γίνεται πιο εύκολα :rolleyes:
 

DeletedUser29206

Guest
Ένας σωστός παίκτης δεν πρέπει να αφήνει τις απειλές να περάσουν.
Συνήθως οι απειλές είναι στις λεηλασίες, τύπου βάλε ανταλλαγές 2 προς 1 της ίδιας εποχής για να μην σου κάνω λεηλασία.
Τι όμως είναι πιο ελλειμματικό; Να τρώει πού και πού λεηλασία (γιατί πρώτα από όλα μην ξεχνάμε ότι η λεηλασία ευθύνεται από τον ίδιο τον παίκτη που δεν έχει συλλέξει την παραγωγή του) ή να βάζει άνισες ανταλλαγές;
Πρώτον αυτό! Δεύτερο:
Επειδή έχει έλλειψη αγαθών κάποιος πρέπει να διαφύγει στις άνισες ανταλλαγές;
Πολλές φορές είχα ξεμείνει από αγαθά αλλά ποτέ δεν το έκαναν αυτό.
Τουλάχιστον να προσφέρει κάτι παραπάνω αν βάζει κάποιος τέτοιου είδους προσφορές π.χ. πόντους.
Είχε τύχει σε σύντεχνό μου να είχε πραγματική ανάγκη από αγαθά και παρακάλεσε να πάρουμε τις άνισες ανταλλαγές του με ως αντάλλαγμα 10 forge πόντους για κάθε προσφορά. Παιχνίδι είναι αλλά σεβόμαστε και τους άλλους. Δεν εκμεταλλευόμαστε τους άλλους που προσφέρονται να βοηθήσουν ώστε να έχουμε μία μεγαλύτερη αποθήκη. Προσωπικά για εμένα είναι εγωισμός και έλλειψη αξιοπρέπειας.
 

furfante

Ενεργό Μέλος
Ένας σωστός παίκτης δεν πρέπει να αφήνει τις απειλές να περάσουν.
Συνήθως οι απειλές είναι στις λεηλασίες, τύπου βάλε ανταλλαγές 2 προς 1 της ίδιας εποχής για να μην σου κάνω λεηλασία.
Τι όμως είναι πιο ελλειμματικό; Να τρώει πού και πού λεηλασία (γιατί πρώτα από όλα μην ξεχνάμε ότι η λεηλασία ευθύνεται από τον ίδιο τον παίκτη που δεν έχει συλλέξει την παραγωγή του) ή να βάζει άνισες ανταλλαγές;
Πρώτον αυτό! Δεύτερο:
Επειδή έχει έλλειψη αγαθών κάποιος πρέπει να διαφύγει στις άνισες ανταλλαγές;
Πολλές φορές είχα ξεμείνει από αγαθά αλλά ποτέ δεν το έκαναν αυτό.
Τουλάχιστον να προσφέρει κάτι παραπάνω αν βάζει κάποιος τέτοιου είδους προσφορές π.χ. πόντους.
Είχε τύχει σε σύντεχνό μου να είχε πραγματική ανάγκη από αγαθά και παρακάλεσε να πάρουμε τις άνισες ανταλλαγές του με ως αντάλλαγμα 10 forge πόντους για κάθε προσφορά. Παιχνίδι είναι αλλά σεβόμαστε και τους άλλους. Δεν εκμεταλλευόμαστε τους άλλους που προσφέρονται να βοηθήσουν ώστε να έχουμε μία μεγαλύτερη αποθήκη. Προσωπικά για εμένα είναι εγωισμός και έλλειψη αξιοπρέπειας.
Το να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη από αγαθά, σύντεχνο φίλο κλπ, είναι ευνόητο για μένα..... ποτέ δεν κοίταξα τι δίνει για αντάλλαγμα κάποιος σύντεχνος...... ότι μπορώ το παίρνω, κ ας είναι ανταλλαγή αγαθών μέλλοντος με χαλκού... δε με νοιάζει.
Το εκνευριστικό είναι όταν κάποιος ζητάει πόντους για ανταλλαγές ή βάζει ένα σωρό άδικες για να φτιάξει αποθήκη..... γεμίζει την αγορά, ή εκμεταλλεύεται κάποιον μικρότερο παίκτη για να κερδίζει, (πόντους κ αγαθά).
για τα υπόλοιπα....... χαρά μου να βοηθάω όσο μπορώ:)
 

DeletedUser29206

Guest
Το να βοηθήσεις κάποιον που έχει ανάγκη από αγαθά, σύντεχνο φίλο κλπ, είναι ευνόητο για μένα
Είμαι και εγώ αυτής της άποψης όπως ανάφερα στο τρίτο μήνυμα (#3) και για αυτό για εμένα υπάρχουν οι ανταλλαγές τις συντεχνίας και οι συνημμένες ανταλλαγές για να δείχνουμε ποιες ανταλλαγές είναι σημαντικές.
 
Κορυφή