Συζήτηση Αναβάθμιση στην 1.201

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με το περιεχόμενο της αναβάθμισης στην έκδοση 1.201
 

finrοd

Banned
Ουάου! Τι σούπερ-ντούπερ αναβάθμιση είναι τούτη!! Με γράμματα χρυσά και διαμαντοστολισμένα στην ...ιστορία θα περάσει.
Πέρα από το κλασικό πλέον φαινόμενο να έχουν από τους παίκτες εντοπιστεί κι αναφερθεί χίλιες μύριες δυσλειτουργίες στον Χάρτη ΣεΣ, και στις αναβαθμίσεις καμμία ουσιαστική αντιμετώπισή τους να μην υπάρχει, θα αναφερθώ και στο παρακάτω που εντός της παράθεσης βρίσκεται.

  • Εδώ και αρκετό καιρό μας ζητάτε να σας παρέχουμε ένα χαρακτηριστικό που θα εμποδίζει να πουλάτε κατά λάθος αντικείμενα από την απογραφή σας και τώρα η αναμονή τελείωσε. Μερικά αντικείμενα θα κλειδώνονται αυτόματα μόλις τα πάρετε στην απογραφή σας: Όλα τα κύρια κτίρια των Πολιτιστικών Οικισμών και τα αντίστοιχα κομμάτια τους, αναβαθμίσεις και κιτ επιλογής, καθώς και τα κύρια κτίρια των εκδηλώσεων από το 2019 κι έπειτα! Ωστόσο να θυμάστε ότι αυτό δε καλύπτει τις αποκλειστικές ανταμοιβές του Παλαιοπώλη!
Μα καλά, από τη στιγμή που υπάρχει η επιλογή να «κλειδώνει» ο κάθε παίκτης όσα επιθυμεί απ' αυτά που στην αποθήκη του έχει, τι ρόλο παίζει αυτή η βελτίωση;
Μπας και οι δημιουργοί των προγραμμάτων που ενεργοποιούν τις ανταλλαγές στον παλαιοπώλη, μαζεύοντας αυτόματα τις ολοκληρωμένες ανταλλαγές και βάζοντας νέες, έχουν πρόβλημα στο να ορίσουν το τι από την αποθήκη θα ανταλλαχθεί;;;;;
Εδώ θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον Διο... παραθέτοντας αυτό που σε νήμα άλλου θέματος έγραψε:
Εγω παλι εχω αρχισει να νομιζω, οτι πρωτα διορθωνουν οι "μαγγες" τα bug των Bot τους, και μετα η εταιρεια για να τους ανταμοιψει κανει αναβαθμισεις και διορθωσεις, ωστε αυτα να τρεχουν καλα....:p:p:p
Μάλλον μπαγκ αυτοματισμού θα διορθώνει!!! χαχαχαχαχαχα

ΥΓ (αργοπορημένο)
  • Υπήρχε ένα σφάλμα στο χάρτη του πεδίου μάχης το οποίο εμφανιζόταν σε σμίκρυνση και φαινόταν ένα μαύρο περίγραμμα γύρω από αυτό. Διορθώθηκε.
Αυτό το διορθώσατε, ε;
Με τις ...αναδασώσεις όμως στον χάρτη ΣεΣ ουδόλως ασχοληθήκατε. «Φαλακροί» εμφανίζονται, συχνά-πυκνά, οι τομείς του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Ε ακόμη όταν κάνω μάχες μου εμφανίζονται σε ένα μικρό μέρος της οθόνης. Θα ήταν πολύ εξυπηρετικό να μπορούσα να αλλάζω το μέγεθος με την ροδέλα! Το ίδιο και με το μέγεθος της συνομιλίας.
Και κάτι ακόμη. Οι τιμή των επεκτάσεων ανεβαίνει σταδιακά. Λογικό αφού σιγά σιγά μαζεύεις όλο και περισσότερα νομίσματα ή μετάλλια. όμως διαμάντια είτε είσαι στην εποχή του χαλκού, είτε στην σύγχρονη, είτε στους αστεροειδείς, τις ίδιες πιθανότητες έχεις να τύχεις διαμάντια. Γιατί λοιπόν αυξάνει η τιμή των επεκτάσεων με διαμάντια;
 

finrοd

Banned
1.201.8bff8e6ba30 (30.03.2021 10:49),
Οberon (267104),
Γιατί τόση βιασύνη στην εφαρμογή της;
Πόσο τού μηνός έχετε στη Γερμανία; Βιάζεστε για το ...μηνιάτικο; χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Μία πρώτη παρατήρηση, μετά την εφαρμογή τής 1.201.8bff8e6ba30 (30.03.2021 10:49).
Στις επαναλαμβανόμενες αποστολές ΔΕΝ υπάρχει καθυστέρηση στην εναλλαγή τους, αλλά υπάρχει καθυστέρηση στην ενεργοποίηση των ζητούμενων.
Μέχρι στιγμής δεν διαπίστωσα αυτό να ισχύει για τα ζητούμενα π' αφορούν δαπάνη φορτζ πόντων. Οψόμεθα! Κυριακή κοντή γιορτή...

Τελικά «κόφτης» στο πόσες φορές μπορεί να ολοκληρωθεί μία οποιαδήποτε επαναλαμβανόμενη αποστολή, από τον έναν ημερήσιο υπολογισμό έως τον επόμενο, μπήκε;
  • Μήπως ως «κόφτης» λειτουργεί η καθυστέρηση στην ενεργοποίηση των ζητούμενων;
  • Μήπως όσο αυξάνονται οι φορές ολοκλήρωσης μίας συγκεκριμένης επαναλαμβανόμενης αποστολής, αυξάνεται κι ο χρόνος αναμονής για την ενεργοποίηση τού ζητούμενού της
Πάντως για τίποτε από αυτά δεν υπήρξε ενημέρωση στην ανακοίνωση για την παρούσα αναβάθμιση.
Τι σόι νοικοκυριά είναι τούτα;;;;

Άντε να δω τι άλλες «κασκαρίκες», μη ανακοινωμένες, μας επιφυλάσσετε στην παρούσα αναβάθμιση....
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
  • Με την κατάκτηση μερικών τομέων στο Χάρτη Εκστρατείας, το φόντο τους παρέμενε εν μέρη κόκκινο. Αυτό το σφάλμα διορθώθηκε τώρα.
Για τους τομείς στον Χάρτη ΣεΣ που δεν «πρασινίζουν» τίποτε, ε;
Μήπως ο Χάρτης ΣεΣ δεν αποτελεί σκέλος τού FoE; Δεν έχει ευθύνη η ΙΝΝΟ για τις δυσλειτουργίες σ' αυτόν; Δεν οφείλει να τις εξαλείφει;
ΣεΣ+green1.jpg
ΣεΣ+green2.jpg

Πρέπει να γίνει αποχώρηση από τον Χάρτη τής κάθε εποχής και εκ νέου είσοδος σ' αυτόν για να εμφανιστούν κατά πως πρέπει οι τομείς.
ΣεΣ+green3.jpg

Θα τα πούμε κι αργότερα για τους «σατανάδες» που έφερε η 1.200 στο παιχνίδι και υποβάθμισαν τον ΣεΣ, οι οποίοι ΔΕΝ διορθώθηκαν στην 1,201 που εφαρμόστηκε εχθές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Να 'μαστε εδώ και πάλι...
Λοιπόν, 1.201 «αναβαθμισμένη έκδοση» από χθες, και οι δυσλειτουργίες που έφερε η «αναβάθμιση» 1.200 ΔΕΝ αντιμετωπίστηκαν.
Εντός τού περιέκτη οι δυσλειτουργίες αυτές, όπως στο θέμα συζήτησης για την 1.200 επισημάνθηκαν.
index.php
Αυτό πλέον ΔΕΝ λειτουργεί.
Δηλαδή, επιλέγοντας την αναγραφή στο, έστω και υποτυπώδες, ιστορικό ΔΕΝ σε μεταφέρει στον τομέα που σ' αυτήν αναγράφεται κι έχει από την συντεχνία καταληφθεί.

















index.php

Αυτό πλέον ΔΕΝ λειτουργεί.
Δηλαδή, επιλέγοντας την αναγραφή στο, έστω και υποτυπώδες, ιστορικό ΔΕΝ σε μεταφέρει στον τομέα που σ' αυτήν αναγράφεται κι έχει από άλλη συντεχνία καταληφθεί.



















index.php
Αυτό πλέον ΔΕΝ λειτουργεί.
Δηλαδή, επιλέγοντας το κουμπί μεταφοράς στον τομέα που φιλοξενεί τ' Αρχηγείο τής συντεχνίας, ΔΕΝ σε μεταφέρει εκεί, ΔΕΝ εστιάζει τον χάρτη σ' αυτόν τον τομέα.











index.php
Αυτό πλέον ΔΕΝ λειτουργεί.
Δηλαδή, επιλέγοντας το κουμπί μεταφοράς στον τομέα που φιλοξενεί τ' Αρχηγείο κάθε συντεχνίας που είναι καταγεγραμμένη στην κατάταξη χάρτη κάθε εποχής, ΔΕΝ σε μεταφέρει εκεί, ΔΕΝ εστιάζει τον χάρτη σ' αυτόν τον τομέα.
















Αυτά, μάλλον, είναι τα «γουρούνια», που «συνοδεύουν» την «αναβάθμιση», έτσι ώστε να εστιάσουμε σε τούτα, να εφαρμόσουν τις, (έτοιμες από πριν ;; ), «διορθώσεις» σε μεταγενέστερη «αναβάθμιση», και να δοθεί η εντύπωση πως λαβαίνουν υπ' όψιν τις αναφορές μας για τα κακώς κείμενα στο παιχνίδι, (όπως συνέβει με την αυτόματη μεγέθυνση μετά την ενεργοποίηση παραγωγών προμηθειών ή την επαναφορά τής γρήγορης εναλλαγής τών επαναλαμβανόμενων αποστολών), ενώ η αλήθεια είναι πως όλες, μα ΟΛΕΣ, τις ουσιαστικές παρατηρήσεις μας για το παιχνίδι, (ιδίως για τον χάρτη ΣεΣ), τις αρχειοθετούν δεόντως στον κάλαθο των αχρήστων.
Καλά σας τα γράφει έτερο μέλος λίγο πιο πάνω: 3 στα 3 !! Ναι, το «τρίτο» το ...καλύτερο είναι η καλύτερη θέαση των «Φαλακρών» τομέων στους χάρτες ΣεΣ όπου καμμία ενέργεια δεν μπορούμε να κάνουμε, πλην της ανανέωσης της σελίδας....
Έτσι, να το βλέπουμε καλά, να 'ναι φως φανάρι, (το «τρίτο το ...καλύτερο»), κι όχι στο μισοσκόταδο να ψαχνόμαστε!
ΙΝΝΟ το ...μεγαλείο σου, το σύμπαν μικρό κάνει να δείχνει!!:smiling_imp:
Άλλο ένα στοιχείο «αναβάθμισης» του παιχνιδιού είναι και η μετακίνηση των χαρτών, είτε στον Χάρτη ΣεΣ είτε στον χάρτη τού ΠΜΣ, σαν κάποιος επιλέγει να κάνει μη αυτόματες μάχες.
Συγκεκριμένα:
  1. Στον χάρτη ΣεΣ ο χάρτης κάθε εποχής κατρακυλά κατά το ήμιση περίπου τής οθόνης προς τα Νότια, προς τα κάτω, μετά από κάθε χειροκίνητη μάχη. Αυτό συνεπάγεται πως αν ο υπό πολιορκία τομέας βρίσκεται πάνω πάνω στην οθόνη, μετά την δεύτερη χειροκίνητη μάχη βγαίνει εκτός ορατού πεδίου.
  2. Στον χάρτη τού ΠΜΣ μετά από κάθε χειροκίνητη μάχη, ο χάρτης μετατοπίζεται τέρμα αριστερά, (η βάση τής συντεχνίας μου είναι τέρμα δεξιά), και φυσικά για την επιστροφή στην επαρχία που στήθηκε λάβαρο διεκδίκησης χρειάζεται κύλιση του κάθε φορά μετά από χειροκίνητη μάχη.
Πάμε τώρα και στις αναβαθμισμένες δυσλειτουργίες που μας έφερε η 1.201
Τριάντα δευτερόλεπτα πριν τον σημερινό ημερήσιο υπολογισμό ξεκίνησα μάχες σε τομέα τού χάρτη ΣεΣ τής Προοδευτικής εποχής στον γ' κόσμο.
Δεν ολοκλήρωσα την κατάληψη του τομέα, αφήνοντας κάποιες μάχες για να τις κάνω αμέσως μετά τον ημερήσιο υπολογισμό.
Ε, αμέσως μετά τον ημερήσιο υπολογισμό ΔΕΝ μου άνοιγε στον συγκεκριμένο τομέα το πλαίσιο για να κάνω προβολή και να προχωρήσω στη μάχη.
Στους διπλανούς μού το εμφάνιζε κανονικά. Σ' αυτόν που είχα πολιορκία με τίποτε.
Άμεσα επέλεξα μετάβαση σε χάρτη άλλης εποχής κι αμέσως επέστρεψα πίσω στον χάρτη τής Προοδευτικής, όμως και πάλι, όσα «κλικ» και να έκανα στον υπό πολιορκία τομέα ΔΕΝ μου εμφάνιζε το πλαίσιο για να επιλέξω «προβολή» και να προχωρήσω στη μάχη.
Ανανέωση της σελίδας πλέον του παιχνιδιού, εκ νέου άνοιγμα του χάρτη ΣεΣ τής Προοδευτικής κι επιτέλους μου εμφάνισε το πλαίσιο και μπόρεσα να επιλέξω «προβολή» για να συνεχίσω τις μάχες και να κατακτήσω τον τομέα.
Ίσως τα μέλη τής συντεχνίας «Λέοντες» που πολιορκούσαν διπλανό τομέα να πρόσεξαν το κενό στις μάχες, το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε δίχως να γίνονται μάχες στον τομέα που η Σπουργίτια πολιορκούσε.

Τέλος πάντων, αμέσως μετά την κατάληψη του τομέα στον χάρτη τής Προοδευτικής εποχής προσπάθησα να μεταβώ στον χάρτη ΣεΣ τής Σύγχρονης εποχής, όπως το 'χα προγραμματισμένο.
Ιδού τι μου εμφάνισε και, φυσικά, εκ νέου ανανέωση της σελίδας τού παιχνιδιού για να μου τον εμφανίσει όπως πρέπει.
Screenshot_2021-03-31 Forge of Empires.jpg

Μήτσο, οι αναδασώσεις ξεκίνησαν, όπως φαίνεται, μα απωλέσθηκαν οι τομείς!!! ΙΝΝΟ το ...μεγαλείο σου!

Αν, (προσέξτε «ΑΝ» γράφω), μιλήσω για ΞΕΦΤΙΛΑ, θα μου δοθεί προειδοποίηση για «ανάρμοστη συμπεριφορά» ή/και ποινή;
Κι άντε, ας μου δοθούν.
Ας είναι το τίμημα για να ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ τις αναβαθμισμένες ...υποβαθμίσεις που μας επιφυλάσσουν για τον ΣεΣ σε κάθε αναβάθμιση.

Μία άλλη αναβαθμισμένη ...υποβάθμιση στον ΣεΣ, από την 1.200 κληρονομιά κι αυτή, είναι η μετακίνηση των χαρτών τού ΣεΣ σαν μεταβαίνεις σε χάρτη άλλης εποχής κι επιστρέφεις πίσω. ΔΕΝ σου εμφανίζει τον χάρτη εκεί που τον είχες εστιάσει.
Σίγουρα θα κάνουν κι άλλα για να απαξιώσουν τον ΣεΣ, για να μας κάνουν ν' αγανακτήσουμε και να τον παρατήσουμε.
Εκείνο όμως που πρέπει να καταλάβουν είναι πως μαζί θα παρατήσουμε και το παιχνίδι. ΔΕΝ νοείται FoE δίχως ΣεΣ. Τουλάχιστον από τους παίκτες που εκτίμησαν την ποιότητά του και γι' αυτήν το επέλεξαν.

Εσείς, συμπαίκτες και συμπαίκτριες, τι λέτε;

ΥΓ (αργοπορημένο)
Ρίξτε μια ματιά και σ' ΑΥΤΟ, ίσως δίνει την εξήγηση γιατί σε κάθε αναβάθμιση επανέρχονται παλιές δυσλειτουργίες στον ΣεΣ και προστίθενται νέες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Αν και δεν θελω να γινομαι προαγγελος κακων ...μελλουμενων σας λεω οτι ο κυβος ερριφθει
απο την επομενη αναβαθμιση στον σερβερ βετα
θα καταργηθει ο ΣεΣ
α ξεχασα Καλο Μηνα
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Αν και δεν θελω να γινομαι προαγγελος κακων ...μελλουμενων σας λεω οτι ο κυβος ερριφθει
απο την επομενη αναβαθμιση στον σερβερ βετα
θα καταργηθει ο ΣεΣ
α ξεχασα Καλο Μηνα

καλυτερο πρωταπριλιατικο θα ηταν οτι θα βελτιωθει κ θα αναπτυθει ο σεσ :p
(το σεναριο να τον καταργησουν μου κανει αληθινο παρα 'ψεμα΄)
 

finrοd

Banned
Αν και στην επόμενη «αναβάθμιση» ΔΕΝ διορθωθούν τα προβλήματα που με την 1,200 δημιουργήθηκαν στον Χάρτη ΣεΣ και το ΠΜΣ, (μετακίνηση χάρτη σαν γίνεται μετάβαση σ' άλλον χάρτη εποχής τού ΣεΣ, μετακίνηση τομέων στον ΣεΣ κι επαρχιών στο ΠΜΣ σαν γίνεται χειροκίνητη μάχη), τότε να μεταφερθεί στην ΙΝΝΟ πως σίγουρο να το 'χει πως θα λυσσάξει ο άνεμος, θα καλπάσει η θύελλα, αστραπόβροντα θα πέσουν κι ότι βρέξει ας κατεβάσει, κι όχι μόνο εδώ, στο φόρουμ τού »νάνου» διακομιστή τής ελληνικής έκδοσης του παιχνιδιού μα και στο φάτσαμπουκ κι όπου αλλού μου είναι δυνατόν, σε κάθε δυνατή γλώσσα, (εδώ θα χρειαστώ τη βοήθεια των γλωσσομαθών συμπαικτών μου για να 'ναι «ζωντανά» τα κείμενα), ουχί μόνο στην ελληνική.

Ένοχη σιωπή τηρείτε στις αναφορές αυτών των δυσλειτουργιών, αναπάντητες αφήνοντάς τες..

Ομίλησα κι αμάρτημα ουκ έχω!! (Μου ΄χετε αλλάξει τον «αδόξαστο» στις μάχες όλο αυτό το χρονικό διάστημα από την εφαρμογή τής 1,200 και δώθε).

ΥΓ
Ελπίζω η CM να βοηθήσει στη γλαφυρή απόδοση των προς ανάρτηση κειμένων στο φάτσαμπουκ, στην αγγλική ή/και γερμανική γλώσσα. Συμπαίκτρια είναι, τουλάχιστον στον α' κόσμο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή