Βασιλικά λουτρά

stratos661

Μέλος
Το κτίριο,βασιλικά λουτρά,του Αιγυπτιακού πολιτισμού,δεν κινητοποιείται από την αρχή,μαζί με όλα τα ειδικά και σημαντικά κτίρια της πόλης.....αλλά μένει τελευταίο με αποτέλεσμα να χάνουμε τις μονάδες αν δεν το προσέξουμε. Κοιτάξτε το σας παρακαλώ.!
 

finrοd

Banned
Το συγκεκριμένο ειδικό κτίριο, ανήκει στην κατηγορία των «οικιστικών κτισμάτων» κι έτσι ΔΕΝ έχει προτεραιότητα στο να κινητοποιηθεί. Το ίδιο, πχ, συμβαίνει και με το «πλοίο», είτε βασιλικό, είτε εμπορικό, είτε πειρατικό, αλλά και με το «χειμερινό τρένο» οποιουδήποτε τύπου και με το «αερόπλοιο».
Εξαίρεση, γνωστή σε μένα, στον κανόνα αυτόν, αποτελεί ο «Ναός τής Γνώσης», ο οποίος αν και ανήκει στα «οικιστικά κτίσματα» έχει προτεραιότητα στις κινητοποιήσεις.
Ίσως στην η-ΦοΕπαίδεια να 'ταν χρήσιμο να προστεθεί αυτή η λεπτομέρεα, δηλαδή αν ένα κτίσμα έχει ή δεν έχει προτεραιότητα στις Τ/Π.
Μια αράδα ακόμη, του τύπου: «Έχει προτεραιότητα στο να κινητοποιηθεί» ή «Δεν έχει προτεραιότητα στο να κινητοποιηθεί».
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μπορείτε να δείτε πως λειτουργεί η προτεραιότητα των κτιρίων: εδώ
 

stratos661

Μέλος
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.!!
Αν και μου κάθεται πολύ στραβά,ένα τόσο σημαντικό κτίριο,σχεδιάστηκε έτσι ώστε να μένει τελευταίο για κινητοποίηση.!
Ένα κίτ καθημερινά και λύνεται το θέμα.!!!
Ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!!!!!!
 

finrοd

Banned
Μπορείτε να δείτε πως λειτουργεί η προτεραιότητα των κτιρίων: εδώ
1. Forge Πόντους (για παράδειγμα Η Αρχοντική Έπαυλη ή η Στήλη Ηρώων - Επ. 7)
2. Τυχαίο αγαθό (για παράδειγμα ο Βασιλικός Καταρράκτης ή οι Αθλητικοί Ξενώνες)
3. Αγαθά της εποχής (για παράδειγμα το Χάνι για Καραβάνια ή το Κιόσκι)
4. Μετάλλια (για παράδειγμα το Σπίτι σε Στύλο ή ο Ναός του Δέους)
5. Σχέδια (για παράδειγμα ο Ναός της Έμπνευσης)
6. Ισχύ Συντεχνίας
7. Νομίσματα / Προμήθειες / Ευτυχία

Αυτό αφορά την απόδοση του κτιρίου και με κριτήριο ότι τα κτίρια που παράγουν μεγαλύτερες ποσότητες θα έχουν πάντα την υψηλότερη σειρά προτεραιότητας από αυτά με τις λιγότερες ποσότητες.

Μερικά παραδείγματα: Αυτό σημαίνει ότι τα κτίρια που παράγουν Forge Πόντους θα έχουν πάντα προτεραιότητα από τα κτίρια που παράγουν τυχαία αγαθά, αγαθά της εποχής, μετάλλια και σχέδια.
  • Αυτό σημαίνει ότι ένα κτίριο που παράγει 3 Forge Πόντους θα έχει προτεραιότητα από ένα που παράγει 1 Forge Πόντο.
  • Ωστόσο ένα κτίριο που παράγει Forge Πόντους του οποίου η κινητοποίηση δεν έχει επίδραση στην παραγωγή αγαθών δε θα πάρει προτεραιότητα από τα κτίρια που αναφέρθηκαν στο πρώτο παράδειγμα.

Τα προηγούμενα αντιγραφή από την η-ΦοΕπαίδεια.
Απόρια:
Το τρένο, συγκεκριμένα ο «Καρβουνιάρης», εκτός τής βασικής του παραγωγής, (νομίσματα, ως οικιστικό), παράγει και πόντους και αγαθά και μετάλλια, και προμήθειες.
Γιατί δεν έχει προτεραιότητα στις κινητοποιήσεις; Οι «Ναοί τής Γνώσης» στην πόλη μου όλοι κινητοποιημένοι, μα ο καρβουνιάρης όχι πάντα, αν και θα 'πρεπε, βάσει των προηγουμένων, να κινητοποιείται πριν απ' αυτούς. Μήπως κάτι ξέφυγε; Να το στείλω σαν αίτημα ή έτσι είναι προγραμματισμένο να γίνεται;

ΥΓ
Στην προηγούμενη ανάρτηση μου, από βιασύνη παραπληροφόρησα! Εκείνο που σίγουρα δεν συμβαίνει με τα κτίσματα π' ανήκουν στην κατηγορία των οικιστικών είναι τ' ότι ΔΕΝ στέλνεται ειδοποίηση για την ολοκλήρωση τής παραγωγής τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stratos661

Μέλος
Ο Καρβουνιάρης με την κινητοποίηση αυξάνει μόνο τα νομίσματα,τίποτα άλλο.! Μόλις το τσέκαρα.!
Έγραψα για "σχεδιαστικό λάθος ενός τόσο σημαντικού κτιρίου" σχετικά με τα Βασιλικά Λουτρά,γιατί θα μπορούσαν να βάλουν και τους πόντους ως μπόνους κινητοποίησης...και αμέσως-αμέσως πηγαίνει το κτίριο στην κατηγορία με τα πρώτα κτίρια που θα πάρουν κινητοποίηση.....όπως είναι και το Αιώνιο Ντότζο,που επίσης δίνει μονάδες!
Άλλωστε τα Βασιλικά Λουτρά,είναι κτίριο κερδισμένο από τους οικισμούς,που το κάνει αυτομάτως ένα από τα καλύτερα που μπορείς να κερδίσεις.!
 

stratos661

Μέλος
Εάν θέλουν τα παιδιά από την διαχείριση θα μπορούσαν να το αναφέρουν.....αλλιώς,μόλις μαζεύουμε πατάμε ένα κίτ και τελειώνει η ιστορία. Σε λίγο καιρό,στο επίπεδο 8,θα δίνει 10 μονάδες....δεν είναι για να τις αφήνεις στο έλεος.!
 
Χαμός, σπαζοκεφαλιά! :p

Μερικά παραδείγματα: Αυτό σημαίνει ότι τα κτίρια που παράγουν Forge Πόντους θα έχουν πάντα προτεραιότητα από τα κτίρια που παράγουν τυχαία αγαθά, αγαθά της εποχής, μετάλλια και σχέδια.

  • Αυτό σημαίνει ότι ένα κτίριο που παράγει 3 Forge Πόντους θα έχει προτεραιότητα από ένα που παράγει 1 Forge Πόντο.
  • Ωστόσο ένα κτίριο που παράγει Forge Πόντους του οποίου η κινητοποίηση δεν έχει επίδραση στην παραγωγή αγαθών δε θα πάρει προτεραιότητα από τα κτίρια που αναφέρθηκαν στο πρώτο παράδειγμα.
 

finrοd

Banned
Σίγουρα η «βασική» παραγωγή πάντα αυξάνει με την κινητοποίηση.
Ενδεχομένως η σειρά προτεραιότητας στις Τ/Π να καθορίζεται όχι από το τι δια αυτών αυξάνεται αλλά, πρωταρχικά, το τι ως επιπλέον απόδοση προστίθεται στην παραγωγή των κτισμάτων.
Δηλαδή, ο «Ναός τής Γνώσης» ανήκει στα οικιστικά, παρέχει πληθυσμό και παράγει νομίσματα. Σαν κινητοποιηθεί, διπλασιάζεται η βασική του παραγωγή, (νομίσματα), αλλά προστίθεται σ' αυτόν κι ακόμη μία απόδοση, η παραγωγή φορτζ πόντων.
Αυτό ΔΕΝ συμβαίνει με το «χειμερινό τρένο» οποιουδήποτε τύπου, όπου η κινητοποίηση απλώς διπλασιάζει τη βασική του παραγωγή, (νομίσματα), δίχως να προσθέσει τίποτε άλλο στην παραγωγή του κτίσματος, (φορτζ πόντους, αγαθά, κτλ), και συνεπώς κινητοποιείται στο τέλος.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Εκτος του οτι τα κιτ αυτοβοηθειας τα βρισκεις με το τσουβάλι , το να μην ειναι κινητοποιημενο ενα τρενο η τα λουτρα δειχνει απλα οτι δεν εισαι ενεργος με φιλους συντεχνια γειτονες κτλ.
αν πατας και σου πατανε 80-100 βοηθεις την ημερα αποκλειετε να μην κινητοποιηθουν . . .
αν δεν εχετε τον χρονο (2 λεπτα) να βοηθατε ολη την μπαρα σας και να σας βοηθανε πισω, σας ευχαριστω παρα πολυ για τους fp απ το τρενακι σας :)
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

stratos661

Μέλος
120 φίλοι,65 σύντεχνοι + 75 γειτονιά.....πατάω καθημερινά σε όλους και όμως δεν μου πατάνε τις 85 βοήθειες που χρειάζομαι καθημερινά.!!! Και για να βλέπω ποιός πατάει και πόσο συχνά....οι βοήθειες γίνονται από Δημαρχείο για κάποιες μέρες....δεν είμαι κανένας φάρμερ.! :)
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.....το θέμα είναι ότι έχει γίνει "σχεδιαστικό"λάθος με το συγκεκριμένο κτίριο....τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.!! Τα Βασιλικά Λουτρά μαζί το Ύγκντρασιλ και τον Σιντοιστικό Ναό είναι τα τρία καλύτερα κτίρια του παιχνιδιού....τα οποία τα παίρνουμε μόνο μία φορά
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Stratos ηταν πιο γενικη η απαντηση μου dont take it personal :)
Η αληθεια ειναι οτι μονο το Αιωνιο ντοτζο μεχρι στιγμης εβγαζε στρατιωτικη μοναδα, με την μεγαλη διαφορα οτι βγαζει τους fp μονο αν κινητοποιηθει, ενω τα λουτρα εχουν τους fp ουτως η αλλως, μονο οι μοναδες θελουν κινητοποιηση για να βγουν, οποτε ναι, ειναι κατι καινουριο, και ναι, θα επρεπε να ειναι πιο πανω στην λιστα προτεραιοτητων των βοηθειων.
Μιας που κανεις τις βοηθειες απο το δημαρχειο, δεν διαγραφεις ολους αυτους που δεν βοηθανε ?
θα βρεις ενεργους παικτες, καλος κι ο γνωστος απο το 2016 που παιζατε μαζι αλλα προεχει η αναπτυξη σου . . διωξε κοσμο και καλοσωρισε καινουριους :)
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Μπορείτε να δείτε πως λειτουργεί η προτεραιότητα των κτιρίων: εδώ

δεν υπάρχει καμία αναφορά για κτίρια που παράγουν μονάδες όμως, έχει δίκιο ο στρατος στο σχεδιαστικο και η επίσημη απάντηση . .δεν ειναι απαντηση.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
δεν υπάρχει καμία αναφορά για κτίρια που παράγουν μονάδες όμως, έχει δίκιο ο στρατος στο σχεδιαστικο και η επίσημη απάντηση . .δεν ειναι απαντηση.

Τα κτίρια που παράγουν μονάδες είναι τα στρατιωτικά, τα οποία δεν τελειο-κινητοποιούνται και γι'αυτό δεν είναι στη λίστα .
Αν κάποιο ειδικό κτίριο παράγει μονάδες όταν κινητοποιηθεί, τότε επίσης σε μπορεί να μπει στη λίστα αφού θα είναι η μπόνους παραγωγή του και όχι η βασική.
Τόσο τα Βασιλικά Λουτρά όσο και το Αιώνιο Ντοτζο, είναι οικιστικά κτίρια που σημαίνει ότι η βασική τους παραγωγή είναι τα νομίσματα.

Εγώ θα συμφωνήσω με αυτό που είπες παραπάνω, ότι αν έχεις ενεργή μπάρα φίλων τότε γίνονται ενέργειες σε όλα σου τα κτίρια
.
 

stratos661

Μέλος
Το θέμα νομίζω ότι το εξαντλήσαμε....συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε :)
Η μπάρα φίλων μου είναι ενεργή αλλά δεν είναι καθημερινή....όταν κάποιοι παίζουν σε 4 ή και 5 κόσμους κοιτάνε να πατήσουν Τ/Κ στις 1-2 βασικές πόλεις που έχουν τα ποντοκτίρια....και όχι στις διαμαντουπόλεις τους.!
Αυτά από μένα.!!! Αν θέλουν από την διαχείριση μπορούν να κλείσουν το θέμα.
Να΄στε όλοι καλά και καλό παιχνίδι.!!!!!!!!!!
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

stratos661

Μέλος
Πρός επιβεβαίωση.....έχουν πάει βοήθειες σε πλατείες νικητών,σκακιού,καρουζέλ....άχρηστες βοήθειες δηλαδή....και τα Βασιλικά Λουτρά (ένα μικρό Αλκατράζ) ακόμα μένει εκτός.!!!
 
Η ουσία του θέματος είναι να γίνει κατανοητό γιατί δεν έχει κινητοποιηθεί το κτίριο σε σχέσει με άλλα. Διαβάστε τις απαντήσεις που έχουν δωθεί και για δική σας βοήθεια να συγκρίνετε με άλλα ειδικά κτίρια.
 

finrοd

Banned
Εγώ θα συμφωνήσω με αυτό που είπες παραπάνω, ότι αν έχεις ενεργή μπάρα φίλων τότε γίνονται ενέργειες σε όλα σου τα κτίρια.
Έλα που δεν επαρκούν! χαχαχα Πολλοί τής Γνώσης Ναοί...
Το θέμα είναι ότι σαν βοηθηθούν όλα τα κτίσματα που έχουν προτεραιότητα, οι υπόλοιπες βοήθειες πάνε, κατά προτεραιότητα, σε ...διακοσμητικά και σε τρτεύοντα κτίσματα. Για παράδειγμα, σε μένα, πλείστες φορές, τα πειρατικά φυλάκια είναι τελειοποιημένα κι ο Καρβουνιάρης μου μένει ...καρβουνιασμένος!
Όχι, δε μου λείπουν τα νομίσματα του που θα διπλασιαστούν. Απλώς, επισφαλής σε λεηλασία είναι, κάθε δεύτερη Δευτέρα π' αφήνω την πόλη αμάζευτη, να εντοπίσω τους λεηλάτες τής νέας γειτονιάς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή