Βελτιώσεις Λειτουργίας Ανοικοδόμησης

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για τις βελτιώσεις στη λειτουργία ανοικοδόμησης, καθώς και να προτείνετε νέες ιδέες για περισσότερες βελτιώσεις!
 

DeletedUser29206

Guest
Πραγματικά πολύ καλές αλλαγές. Την πρώτη μάλιστα την είχα προτείνει και εγώ και χαίρομαι που μπήκε αυτή η επιλογή. Σε αυτό το κομμάτι οι δημιουργοί είναι εξαιρετικοί. Δεν έχω να πω κανένα αρνητικό σχόλιο. Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ το χαρακτηριστικό αυτό και συνεχίζετε να το βελτιώνετε προς το καλύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Ήταν ένα αίτημα που ικανοποιήθηκε

Απόσπασμα από ποστ τον Ιούνιο του 2017:
3) Προσθήκη:
Δυνατότητα να αδειάζει η πόλη τελείως -σε μία προσωρινή αποθήκη- ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ολικής αναδιάταξης της πόλης. (Ή έστω η αποθήκη να δέχεται κτήρια συγκεκριμένου συνολικού εμβαδού π.χ. 8χ8, ώστε να μετακινούνται προσωρινά λίγα κτήρια τη φορά). Με κουμπί επιβεβαίωσης θα οριστικοποιείται η νέα διάταξη και μόνο εφόσον η προσωρινή αποθήκη είναι άδεια.
...

Δεν έχω κάτι να προσθέσω
Ευχαριστώ:)
 

DeletedUser30097

Guest
Μην πιστεύεται στα παραμύθια που δράκους δεν έχουν, είναι ...ψεύτικα!:)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
ok, πολυ καλες οι αλλαγες, αν ισχυουν απροσκοπτα...
ευκαιρια νομιζω να διοκιμασω και γω την Ανοικοδομιση...:rolleyes:
αντε με το καλο....:)
 

Timothy Leary

Μέλος
Καλό μήνα σε όλους!

Στο χρονικό διάστημα που παίζω ΦοΕ η Ανοικοδόμηση είναι για εμένα (οκ υποκειμενικό) η καλύτερη προσθήκη που έγινε στο παιχνίδι. Εννοείται λοιπόν ότι οποιαδήποτε καλυτέρευση του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

Η πρόταση μου για περαιτέρω βελτίωσή της είναι να υπάρχει η δυνατότητα να σώνουμε πολλαπλά αντίγραφα της πόλης μας, τα οποία στη συνέχεια θα μπορούμε να τα ανακαλούμε κατά το δοκούν. Να υπάρχουν π.χ. τέσσερις (4) υποδοχές save, όπου η κάθε υποδοχή θα έχει και μια εκδοχή / αντίγραφο της πόλης μας της συγκεκριμένης στιγμής που τη σώσαμε. Θα μπορούν ίσως να ονομάζονται Save 1, 2, 3 & 4 ή ακόμα καλύτερα να υπάρχει η δυνατότητα να τα ονομάζουμε εμείς.

Φυσικά οι υποδοχές θα μπορεί να παραμένουν ‘άδειες’ αν δεν έχουμε σώσει κάτι σε αυτές.
Αν βγάλουμε κάποιο κτίριο από τη πόλη μας διότι το πουλήσαμε τότε αυτομάτως θα διαγράφετε και από την αντίστοιχη save υποδοχή. Εννοείται ότι αν ήταν σωσμένο και στις 4 υποδοχές θα διαγράφεται και από τις 4.
Αν όμως απλά το μετακινήσαμε στην Απογραφή τότε -και είναι πολύ σημαντικό θα το εξηγήσω παρακάτω*- θα πρέπει να παραμένει σωσμένο. Όταν θα ανακαλούμε τη πόλη στην οποία ήταν σωσμένο το συγκεκριμένο κτίριο, τότε η Ανοικοδόμηση θα πρέπει να το ‘βγάζει’ αυτόματα από την Απογραφή.

Θα ήταν πολύ χρήσιμη μια τέτοια λειτουργία και θα είχε άπειρες εφαρμογές αν μπορούσε να υλοποιηθεί. Φαντάζομαι ότι οι προγραμματιστές του παιχνιδιού θα χρειαστεί να γράψουν κάμποσες αράδες κώδικα για να επιτευχθεί αυτό αλλά θεωρώ ότι είναι κάτι που γίνεται. Τώρα για το αν οι σέρβερς αντέχουν το ‘φορτίο’ που συνεπάγεται δεν παίρνω κι όρκο. Για αυτό εξάλλου ζητάω μόνο 4 υποδοχές και όχι 14 :D

*Θέλω π.χ. να επαναφέρω τη Ποντό-κεντρική μου πόλη, no problemos, Κατασκευή > Ανοικοδόμηση > ...ανοίγει η ανοικοδόμηση...εμφανίζονται οι save υποδοχές κάτω αριστερά μαζί με τα υπόλοιπα εργαλεία...επιλέγω load (φόρτωση) του save με τη πόλη μου που παράγει Πόντους...και voila, έτοιμος!
Θέλω να επαναφέρω τη Επιθετικο-κεντρική μου πόλη? την αμυντική? αυτήν που αρμένιζα από το καιρό που ήμουνα νεούδι ώστε να τη δω τώρα και να τονωθεί το εγώ μου παιχταράς όντας πλέον :p...όλα γίνονται! Άπειρες οι δυνατότητες! Τόσες που αν ποτέ υλοποιηθεί θα ερχόμαστε εδώ μέσα για να ζητάμε αύξηση των save κουμπιών.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλο Μηνα πολυ ενδιαφερουσα προταση-ιδεα
εαν μου επιτρεπετε να βαλω και μια εναλλακτικη μορφη
για την περιπτωση που βρουν ''προβλημα'' στην υλοποιηση της τα κτηρια που εχουν διαγραφει
ας μενει μη ενεργη η επαναφορα στο αντιγραφο που δεν υπαρχουν πλεον τα ιδια κτηρια στην ''τρεχουσα'' μορφη της πολης μας
 

DeletedUser30097

Guest
Αν όμως απλά το μετακινήσαμε στην Απογραφή τότε -και είναι πολύ σημαντικό θα το εξηγήσω παρακάτω*- θα πρέπει να παραμένει σωσμένο. Όταν θα ανακαλούμε τη πόλη στην οποία ήταν σωσμένο το συγκεκριμένο κτίριο, τότε η Ανοικοδόμηση θα πρέπει να το ‘βγάζει’ αυτόματα από την Απογραφή.
Αν στην μετακινημένη στην απογραφή κατασκευή έχει χρησιμοποιηθεί το εργαλείο αναβάθμισης ή ανακαίνισης, τότε σαν επαναφέρεται θα πρέπιει να βρίσκεται στην αρχική εποχή και τα συγκεκριμένα εργαλεία δε θα υπάρχουν στην αποθήκη μας για να την επαναφέρουμε.
Το ίδιο θα συμβεί κι αν είχαν χρησιμοποιηθεί διαμάντια, πχ, για κρυψώνα κακοποιών στην οποία έχουν ξεκλειδωθεί θέσεις εκπαίδεσης με την καταβολή διαμαντιών. Οι θέσεις κατά την επαναφορά θα είναι κλειδωμένες και τα διαμάντια θα έχουν αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μας.

ΥΓ
Κατά τα λοιπά, συμφωνώ κι ...επαυξάνω!
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Αυτό που με προβληματίζει στην πρόταση σου Timothy Leary, είναι το πως θα μπορείς να αλλάζεις τη μορφή της πόλης από επιθετική σε αμυντική κλπ χρησιμοποιώντας τα ίδια κτίρια σε άλλες θέσεις. Μη ξεχνάς ότι αποθηκεύεις προσωρινά και χρησιμοποιείς κτίρια που έχεις ήδη στην πόλη σου. Δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κτίρια από την απογραφή ή να αποθηκεύσεις κτίρια στην απογραφή ... εκτός κι αν δε το κατάλαβα σωστά....
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
εγω θα ηθελα στην ανοικοδομηση να προστεθει το παρακατω χαρακτηριστικο.
υπογειοποιηση πολεως! καπως ετσι http://prntscr.com/n64l3l :p
πχ. θελω να σταματησω το παιχνιδι για καποιο διαστημα? υπογειο..κατω απ το χωμα πως το λενε?? δεν ειναι θρησκοι ολοι σε αυτον τον πλανητη! στην θεση του δημαρχειου το παλαιο νεκροταφειο!


αυτα :pP
 

Timothy Leary

Μέλος
Αν στην μετακινημένη στην απογραφή κατασκευή έχει χρησιμοποιηθεί το εργαλείο αναβάθμισης ή ανακαίνισης, τότε σαν επαναφέρεται θα πρέπιει να βρίσκεται στην αρχική εποχή και τα συγκεκριμένα εργαλεία δε θα υπάρχουν στην αποθήκη μας για να την επαναφέρουμε.
Το ίδιο θα συμβεί κι αν είχαν χρησιμοποιηθεί διαμάντια, πχ, για κρυψώνα κακοποιών στην οποία έχουν ξεκλειδωθεί θέσεις εκπαίδεσης με την καταβολή διαμαντιών. Οι θέσεις κατά την επαναφορά θα είναι κλειδωμένες και τα διαμάντια θα έχουν αφαιρεθεί από τον λογαριασμό μας.

ΥΓ
Κατά τα λοιπά, συμφωνώ κι ...επαυξάνω!

Είναι πάρα πολύ απογοητευτικό το να μου ζητάει το παιχνίδι να ξανά ξοδέψω διαμάντια για πράγματα που έχω ήδη ξεκλειδώσει. Στου Οικισμούς και τις Προεκτάσεις τους το καταλαβαίνω. Το να πάρω όμως μια Κρυψώνα, της οποίας έχω ξεκλειδώσει όλες τις θέσεις, να τη τοποθετήσω πίσω στην Απογραφή μου και μετά όταν θελήσω να τη ξαναβάλω στη πόλη μου να είναι πάλι κλειδωμένες οι θέσεις της δεν το καταλαβαίνω καθόλου. Πέρα από τη λογική ‘ε φίλε εδώ ξέρεις βγάζουμε λεφτά’ ουδόλως το κατανοώ.

Και δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ‘ε φίλε εδώ ξέρεις βγάζουμε λεφτά’, paying customer είμαι έτσι κι αλλιώς. Να πληρώνω όμως για κάτι που εμπεριέχει αυτή την ομολογουμένως δυσεύρετη έννοια που ακούει στο όνομα ‘λογική’, για παράλογα πράγματα δεν πληρώνω. Δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να πληρώσω ή μάλλον να ξανά πληρώσω για θέσεις κρυψώνας που έχω ήδη ξεκλειδώσει, εκτός κι αν είναι δικό μου λάθος που δεν...

Το ίδιο ισχύει και για τη π.χ. Είσοδο του Αυτοκράτορα επίπεδο 2. Αν τη βγάλω από τη πόλη μου και μετά πάω να τη ξαναβάλω θα είναι στο 1? Αυτό μου λες φιν? Διότι δεν το έχω κάνει ποτέ, ούτε Κρυψώνα έχω βάλει πίσω στην Απογραφή και μετά να παω να τη ξαναβγάλω για να δω τι έγινε. Με τα Άντρα το ίδιο συμβαίνει? και με τη σμίκρυνση τι γίνεται χάνεται και αυτή, δλδ αν παω και βάλω στην Απογραφή μου ένα Άντρο πουφ! θα μετατραπεί αυτομάτως σε Κρυψώνα? Αν αυτή είναι η κατάσταση τότε λυπάμαι αλλά θα πω ότι αλλού τους χρειαζόμαστε τους αυτοματισμούς και θα πω και περαστικά μας.

Αν ισχύουν τα παραπάνω τότε δεν πρόκειται ποτέ να δούμε την ιδέα μου να πραγματοποιείται, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που θα ήθελα. Διότι τελικά η κάθε ιδέα που δίνουμε και η κάθε πρόταση που κάνουμε ΄σκοντάφτει’ πάνω στο πόσα διαμάντια θα βγάλει η μαμά εταιρία.

Τουλάχιστον ας μας δώσουνε μια επιλογή να μπορούμε να σώνουμε τη πόλη μας προτού ξεκινήσουμε την όποια Ανοικοδόμηση. Όχι μόνο το ‘πρόχειρο’ που αναφέρει η ανακοίνωση της αναβάθμισης, αλλά να μπορούμε να τη σώσουμε κανονικά και να είναι ήδη σωσμένη πριν πατηθεί το ‘Αποθήκευση’ της νέας διάταξης. Χωρίς συνέπειες, χωρίς μα κ μου, χωρίς μηδενισμένα ρολόγια των Σετ, χωρίς ‘χαμένες’ θέσεις κρυψώνων, χωρίς τίποτα. Άνθρωποι είμαστε, αν κάνουμε ένα λάθος να μπορούμε να επαναφέρουμε τη πόλη μας στη προηγούμενη διάταξη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Timothy Leary

Μέλος
Αυτό που με προβληματίζει στην πρόταση σου Timothy Leary, είναι το πως θα μπορείς να αλλάζεις τη μορφή της πόλης από επιθετική σε αμυντική κλπ χρησιμοποιώντας τα ίδια κτίρια σε άλλες θέσεις.

Με προβληματίζει κι εμένα διότι το βλέπω να μη γίνεται ποτέ :D:p:D

Η απάντηση είναι ότι δεν θα είναι τα ίδια κτίρια. Αυτό εννοούσα και αυτή ήταν η κεντρική μου ιδέα. Θέλω άλλα κτίρια να έχω στη μία διάταξη της πόλης μου και άλλα στην άλλη. Για παράδειγμα, σε μία ‘επιθετική’ πόλη δεν θα χρειάζεται το Βασιλικό πλοίο που έχω στη πόλη που ‘παράγει’ Πόντους και νομίσματα. Χρησιμοποιώ μια Αποθήκευση Κτιρίου, βάζω το Βασιλικό πίσω στην Απογραφή και αντ’ αυτού τοποθετώ το Πειρατικό. Σώνω τη πόλη μου ως έχει με το Πειρατικό, και όταν θελήσω να επιστρέψω στη ποντοπαραγωγή κάνω φόρτωση της προηγούμενης πόλης αφού βέβαια και αυτή θα την έχω σώσει πριν βάλω το Πειρατικό.

Ο λόγος? μμμ ένα απλό που μου έρχεται τώρα είναι διότι ίσως κάποιος δεν έχει χώρο και για τα δύο πλοια. Άλλος λόγος είναι διότι αρκετοί παίχτες επικεντρώνονται σε κάτι, άλλος στο να παράγει Αγαθά, άλλος στο να παράγει Πόντους, άλλος Νομίσματα κλπ κλπ. Εδώ ίσως είναι λίγο ανεκδοτάκι αυτό που λεω αλλά στους αμερικάνικους σέρβερς που είχα παίξει ένα διάστημα το κάνανε αρκετοί. Δεν ξέρω, ίσως κάποιοι παίχτες το κάνουν κι εδώ. Θα δοθεί πολύ μεγάλο κίνητρο και ευλυγισία σε αυτούς τους παίχτες να πειραματιστούν περισσότερο με τις πόλεις τους και με το ποια πόλη / διάταξη τελικά θα καταλήξουν. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον νομίζω.

Και ναι, αυτό που θέλω και εννοώ είναι να πηγαίνει αυτόματα η Ανοικοδόμηση να μου μπαζω-βγάζει τα πλοία από την Απογραφή.

Μη με πετροβολήσετε όλοι μαζί, ένα παράδειγμα ήταν όλο αυτό με το πλοίο :p:p:p
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
X
Τι να πω τώρα, ζήτω οι Iron Maiden...αν κι εγώ ήμουνα 'παιδί' των Sabbath :):cool:


καλα παρε μια κομματαρα γιατι ειμαι καλο παιδι καταβαθος..:p

και εξαφανιζομαι γιατι θα μας κυνηγαει η ιρις μου φαινεται!
δεν με ειδατε...:p
 

DeletedUser29206

Guest
Τι να πω τώρα, ζήτω οι Iron Maiden...αν κι εγώ ήμουνα 'παιδί' των Sabbath :):cool:
άμα σου αρέσουν οι Sabbath ρίξε μια ματιά στην μουσική σκηνή
Αν και εμένα το αγαπημένο μου είναι μακράν το Heaven and Hell:

Παρεμπιπτόντως στην λειτουργία ανοικοδόμησης θα ήθελα να προσθέσω ότι στα κινητά δεν γίνεται να μετακινήσεις κτίρια το ένα πάνω στο άλλο.
 

Timothy Leary

Μέλος
άμα σου αρέσουν οι Sabbath ρίξε μια ματιά στην μουσική σκηνή
Ευχαριστώ Μάριε αλλά αποφεύγω να μπαίνω στη 'μουσική σκηνή'. Τα XP -και συνεπώς η έκδοση του browser που χρησιμοποιώ- δεν αντέχουν τόσα γιουτιουμποβίντεο μαζεμένα. Όταν μπαίνω μσ όλα κολλάνε, και άντε τώρα εγώ να περιμένω να ξεκολλήσουν...:( σνιφ...
Δεν έχω ιδέα για αυτό που λες για τα κινητά, αλλά φανταζόμαι θα ενδιαφέρει την Iris.
 

furfante

Ενεργό Μέλος
Καλησπερα......
Βελτιωσεις κ κολοκυθια........:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
φαινεται οτι ο Timothy αρχισε να ξεμενει απο κιτ αποθηκευσης κ αρχισε να ζηταει τζαμπε αποθηκευση κτιριων :p:p:p:p:p:p
ΦΤΙΑΞΤΕ ΤΗ ΣΕΣ....... ελεος πια με τις δευτερευουσες βελτιωσεις κ αναβαθμισεις, ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ υποτιθεται οτι ειναι.... οχι φαρμα κ city builder...
α κ βαλτε και κανα dislike στο forum ..... πολυ θα θελα να ριξω ενα στα post του Timothy τωρα......
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
 

DeletedUser29206

Guest
Μία ακόμη μικρή παρατήρηση:
Μαζεύεις κάποια κτίρια και γεμίζουν σελίδες
μετά όταν αυτό το κτίριο το τοποθετήσεις στην πόλη σου η σελίδα από 5/7(π.χ.) σε πάει στην 1η σελίδα.
 

Timothy Leary

Μέλος
Μία ακόμη μικρή παρατήρηση:
Μαζεύεις κάποια κτίρια και γεμίζουν σελίδες
μετά όταν αυτό το κτίριο το τοποθετήσεις στην πόλη σου η σελίδα από 5/7(π.χ.) σε πάει στην 1η σελίδα.
Ναι είναι πολύ σπαστικό αυτό, αν μπορούσαν να το φτιάξουν δεν θα ήταν κ άσχημα.
 
Κορυφή