Συζήτηση Διαστημική Εποχή Τιτάνας

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να κάνετε ερωτήσεις και να μας πείτε τη γνώμη σας για τη Διαστημική Εποχή Τιτάνας
 

andrian empire

Ενεργό Μέλος
Ενδιαφέρουσα η ανατροπή για το ανέβασμα επιπέδων στα νέα Μ/Κ.
Οι ανταμοιβές των θέσεων μετά το 10ο θα είμαι αντίστοιχες ;
Δηλαδή μια 1η θέση θα επιστρέφει νομίσματα αγαθά και σχέδια προσαυξημένα από το μπόνους του Θόλου ;
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.
Υπάρχει κάποια πρόβλεψη για το πότε θα έχουμε ενημέρωση στο Wiki σχετικά με τη νέα εποχή Διαστημική εποχή: Τιτάνας ;
 

finrod

Ενεργό Μέλος
Πύλη Κρόνου VI ΥΔΡΑ.png


Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.


Όλα πλην Μεγάλων Κτιρίων, μιας και τα 3 ΜΚ που στην εποχή ανήκουν απαιτούν για τη λειτουργία τους σύνδεση με το Δημαρχείο με, τουλάχιστον, μονό δρόμο.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
"Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε."
Στην αποικία δε χρεάζεται να τοποθετήσουμε δρόμους. Είναι σαφές.
Η αναφορά γίνεται για τα κτήρια της αποικίας. Για τα κτήρια που έχουμε στην αποικία, όχι για τα κτήρια της νέας εποχής.
Τα μεγάλα κτήρια της νεας εποχής δεν τοποθετούνται στην αποικία.


Τα μεγάλα κτήρια είναι της νέας εποχής και θέλουν δρόμο γιατί τα έχουμε εκεί που έχουμε την "κύρια" πόλη μας να το πω έτσι.
Το μήνυμα δε μας λέει ότι τα κτήρια της νέας εποχής δε θέλουν δρόμο, μας λέει τα κτήρια στη νέα αποικία δε θέλουν δρόμο
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrod

Ενεργό Μέλος
Τα μεγάλα κτήρια της νεας εποχής δεν τοποθετούνται στην αποικία.


Τα μεγάλα κτήρια είναι της νέας εποχής και θέλουν δρόμο γιατί τα έχουμε εκεί που έχουμε την "κύρια" πόλη μας να το πω έτσι.
Ουπς! Προαπαιτούμενη γνώση. Γνώση που ίσως όφειλα να την είχα, έστω κι αν δεν έχω καμμία πόλη μου εκτός τής γήινης επικράτειας, μιας και σίγουρα κάπου αυτό η εταιρεία με επίσημη ανακοίνωση θα έχει αναφερθεί...
Σίγουρα, αν στο κείμενο υπήρχε η διευκρίνηση ή υπενθύμισή της, αν σε προγενέστερη αναγκοίνωση είχε ήδη αναφερθεί, θα βοηθούσε.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.
Ας παραδεχτώ αμέλεια μου που δεν ενημερώθηκα για το που τα ΜΚ, ανεξαρτήτως εποχής τους, τοποθετούνται.
Το θέμα είναι, και γι' αυτό η παραπάνω μου ανάρτηση, για να υπάρξει αντίδραση και συζήτηση να ξεκινήσει, η παραμόρφωση τού ΦοΕ.
Η αλλοίωση της φιλοσοφίας, των χαρακτηριστικών του, της φυσιογνωμίας του γενικότερα, έτσι ώστε να μετατραπεί σε ένα ακόμη, όπως ο Τιμόθεος προ τριών ετών στο φόρουμ αυτό έγραψε, σε άλλο ένα ακόμη αδιάφορο κινητο-παίχνιδο.

Το ΦοΕ που αγαπήσαμε ουδόλως τα χαρακτηριστικά τού, πχ Class of Clan ή όποιου άλλου παρόμοιου κινητο-παίχνιδου, είχε.
Τώρα, βαλμένο στην Προκρούστεια κλίνη προσαρμογής του στις δυνατότητες ενός κινητο-παίχνιδου, καταστρέφεται κάθε τι που το έκανε να ξεχωρίζει και να υπερέχει από κάθε άλλο παιχνίδι τού είδους του.

Καλομελετάτε και σε λίγο όχι μόνο δρόμοι και σύνδεση με το Δημαρχείο δεν θα απαιτούνται για τα κτίσματα, έτσι ώστε να αυτά να είναι λειτουργικά, αλλά και η περιστροφή τους θα προστεθεί, (πχ κτίσμα 3Χ4 να μετατρέπεται σε 4Χ3 για να «βολεύει» η τοποθέτησή του).
Ξέχασε η εταιρεία όλα εκείνα που υποστήριζε για την πολεοδόμηση, για την ρυμοτόμηση της πόλης, για το ότι αποτελεί σημαντικό κομμάτι της στρατηγικής στο παιχνίδι, μέρος αναπόσπαστο του στρατηγικού του χαρακτήρα...

Στην αρχή είχαμε λειτουργικά, δίχως σύνδεση με το Δημαρχείο, τα Διακοσμητικά.
Στη συνέχεια μας ήρθαν και τα επιμέρους κτίσματα των κτιριακών συμπλεγμάτων, πχ Κερασόκηπος, κτλ.
Τώρα μας ήρθε και το μεμονωμένο κτίσμα, (και με τι αποδόσεις, ε!!), τού Θέρετρου.
Στον, εντός σχεδίου, χώρο τής πόλης όλα αυτά.
Ίσως, στο μέλλον, εκτός από την περιστροφή, που πριν ανέφερα, να βγάλουν και κτίσματα που να τοποθετούνται στον εκτός πολεοδομικού σχεδίου χώρο. Στα ...λιβάδια!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Ποια αντίδραση σε ποια ανάρτηση και γιατί ;

Τιο μήνυμα έλεγε: "Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε."
Απαντήσατε: "Όλα πλην Μεγάλων Κτιρίων, μιας και τα 3 ΜΚ που στην εποχή ανήκουν απαιτούν για τη λειτουργία τους σύνδεση με το Δημαρχείο με, τουλάχιστον, μονό δρόμο."

Το μήνυμα αναφέρεται στην αποικία.

Ποια διευκρίνιση και ποια υπενθύμιση για ποιο θέμα ;
Γνωρίζαμε ότι στις αποικίες έχουμε δρόμους.
Το μήνυμα μας λέει για μια αλλαγή στην νέα αποικία.
"Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους!

Τι υπενθύμιση να γίνει δηλαδή ;
Τι διευκρίνιση να γίνει ;
Μα η διευκρίνιση γίνεται λόγω της χρησης του "για αυτή"
Έχουμε μια αλαγή. Η αλλαγή αφορά την νέα αποκία.
Μία αλλαγή ως προς όλες τις προηγούμενες αποικίες, ως προς όλα τα όσα είχαμε στις προηγούμενες αποικίες.

Ως προς τις όποιες μελλοντικές αλλαγές που λέτε είναι άλλο θέμα,
Η αντίδραση; να το πω έτσι για το μήνυμα από *iris* δεν έχει κάποια εφαρμογή.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που τόσο πολύ σας βρίσκει αντίθετο ως προς την εν λόγω ανακοίνωση.

Βοηθήστε με....

Ως προς το μήνυμα της εν λόγω ανακοίνωσης δεν υπάρχει κάποιο λάθος.
Ας βρούμε το υποκείμενο, το ρήμα και το αντκείμενο στην πρόταση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Αν από το εντός τής κάτωθι παράθεσης, εσύ κατάλαβες ότι για τους δρόμους ομιλώ, δεν φέρω ευθύνη!
Τα μεγάλα κτήρια της νεας εποχής δεν τοποθετούνται στην αποικία.


Τα μεγάλα κτήρια είναι της νέας εποχής και θέλουν δρόμο γιατί τα έχουμε εκεί που έχουμε την "κύρια" πόλη μας να το πω έτσι.
Ουπς! Προαπαιτούμενη γνώση. Γνώση που ίσως όφειλα να την είχα, έστω κι αν δεν έχω καμμία πόλη μου εκτός τής γήινης επικράτειας, μιας και σίγουρα κάπου αυτό η εταιρεία με επίσημη ανακοίνωση θα έχει αναφερθεί...
Σίγουρα, αν στο κείμενο υπήρχε η διευκρίνηση ή υπενθύμισή της, αν σε προγενέστερη αναγκοίνωση είχε ήδη αναφερθεί, θα βοηθούσε.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.
Ας παραδεχτώ αμέλεια μου που δεν ενημερώθηκα για το που τα ΜΚ, ανεξαρτήτως εποχής τους, τοποθετούνται.
Το θέμα είναι, και γι' αυτό η παραπάνω μου ανάρτηση, για να υπάρξει αντίδραση και συζήτηση να ξεκινήσει, η παραμόρφωση τού ΦοΕ.
Η αλλοίωση της φιλοσοφίας, των χαρακτηριστικών του, της φυσιογνωμίας του γενικότερα, έτσι ώστε να μετατραπεί σε ένα ακόμη, όπως ο Τιμόθεος προ τριών ετών στο φόρουμ αυτό έγραψε, σε άλλο ένα ακόμη αδιάφορο κινητο-παίχνιδο.

Το ΦοΕ που αγαπήσαμε ουδόλως τα χαρακτηριστικά τού, πχ Class of Clan ή όποιου άλλου παρόμοιου κινητο-παίχνιδου, είχε.
Τώρα, βαλμένο στην Προκρούστεια κλίνη προσαρμογής του στις δυνατότητες ενός κινητο-παίχνιδου, καταστρέφεται κάθε τι που το έκανε να ξεχωρίζει και να υπερέχει από κάθε άλλο παιχνίδι τού είδους του.

Καλομελετάτε και σε λίγο όχι μόνο δρόμοι και σύνδεση με το Δημαρχείο δεν θα απαιτούνται για τα κτίσματα, έτσι ώστε να αυτά να είναι λειτουργικά, αλλά και η περιστροφή τους θα προστεθεί, (πχ κτίσμα 3Χ4 να μετατρέπεται σε 4Χ3 για να «βολεύει» η τοποθέτησή του).
Ξέχασε η εταιρεία όλα εκείνα που υποστήριζε για την πολεοδόμηση, για την ρυμοτόμηση της πόλης, για το ότι αποτελεί σημαντικό κομμάτι της στρατηγικής στο παιχνίδι, μέρος αναπόσπαστο του στρατηγικού του χαρακτήρα...

Στην αρχή είχαμε λειτουργικά, δίχως σύνδεση με το Δημαρχείο, τα Διακοσμητικά.
Στη συνέχεια μας ήρθαν και τα επιμέρους κτίσματα των κτιριακών συμπλεγμάτων, πχ Κερασόκηπος, κτλ.
Τώρα μας ήρθε και το μεμονωμένο κτίσμα, (και με τι αποδόσεις, ε!!), τού Θέρετρου.
Στον, εντός σχεδίου, χώρο τής πόλης όλα αυτά.
Ίσως, στο μέλλον, εκτός από την περιστροφή, που πριν ανέφερα, να βγάλουν και κτίσματα που να τοποθετούνται στον εκτός πολεοδομικού σχεδίου χώρο. Στα ...λιβάδια!!

Μα και στο τυπικό μέρος να το δεις, το ζητούμενο τής ενημέρωσης, για μένα που πόλη εκτός γήινης επικράτειας δεν έχω, είναι ότι δεν υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης ΜΚ στην αντίστοιχή προς την εποχή τους αποικία.

Πάντως η αγωνία για το ζητούμενο παραμένει.
Και το ζητούμενο είναι να μη μετατραπεί το ΦοΕ σε αδιάφορο κινητο-παίχνιδο, για να περνά η ώρα στις διαδρομές με δημόσια ή ιδιωτικά μέσα μεταφοράς.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω και όχι για αυτά που ερμηνεύετε.

Ως προς την ανακοίνωση "Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.", είναι απόλυτα σαφής, ορθή και δεν υπάρχει κάτι προς μελέτη.
Ουδέποτε υπήρχε δυνατότητα τοποθέτησης Μεγάλων Κτηρίων στις αποικίες και η εν λόγω ενημέρωση δεν αναφέρεται σχετικά με τοποθέτηση αυτών.

Η ενημέρωση λέει πως δεν χρειαζόμαστε δρόμους και πως όλα τα κτήρια θα δουλεύουν.
Αναφερόμαστε στα κτήρια της αποικίας μας. Βασικά αναφερόμαστε στα όποια κτήρια τοποθετούμε στην Αποικία μας.
Το "όλα τα κτήρια" αναφέρεται για αυτά τις αποικίας μας και όχι για όλα τα κτήρια του παιγνιδιού.
Τώρα το πως εσείς καταλήξατε να λέτε για Μεγάλα Κτήρια, είναι γιατί εσείς το επιλέξατε.
Το αν ο όποιος παίκτης δεν έχει αποικία, δεν κάνει κάποια διαφορά, δεν παίζει ρόλο.
Η ενημέρωση δεν έχει κάποιο ζητούμενο.

Το ζητούμενο που λέτε είναι κάτι άλλο και δε υπάρχει κάποιο συσχετισμός μρε την ανακοίνωση.

Δεν υπάρχει κάποια διαφωνία ως προς το "το ζητούμενο είναι να μη μετατραπεί το ΦοΕ σε αδιάφορο κινητο-παίχνιδο, για να περνά η ώρα στις διαδρομές με δημόσια ή ιδιωτικά μέσα μεταφοράς." αλλά αυτό είναι κάτι άσχετο ως προς την ανακοίνωση στην οποία αναφερόμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
"Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.",
Μέσα στο «...όλα τα κτίρια...» περιέχονται και τα ΜΚ.
Μέσα στο «...ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.» περιέχεται κι ο εντός πολεοδομικού σχεδίου χώρος στη γήινη επικράτεια.

είναι απόλυτα σαφής, ορθή και δεν υπάρχει κάτι προς μελέτη.
Πουθενά δεν γράφω πως χρειάζεται κάποια αλλαγή ή διόρθωση στην ανακοίνωση.
Ακριβώς γιατί στο «χωρίς δρόμους» θέλησή μου είναι να εστιάσω.
Αυτά για το τυπικό μέρος.
Όσο για το ουσιαστικό μέρος είπαμε: να μη μετατραπεί το ΦοΕ σε αδιάφορο κινητο-παίχνιδο, όπως έχω γράψει εδώ:
Ουπς! Προαπαιτούμενη γνώση. Γνώση που ίσως όφειλα να την είχα, έστω κι αν δεν έχω καμμία πόλη μου εκτός τής γήινης επικράτειας, μιας και σίγουρα κάπου αυτό η εταιρεία με επίσημη ανακοίνωση θα έχει αναφερθεί...
Σίγουρα, αν στο κείμενο υπήρχε η διευκρίνηση ή υπενθύμισή της, αν σε προγενέστερη αναγκοίνωση είχε ήδη αναφερθεί, θα βοηθούσε.
Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.
Ας παραδεχτώ αμέλεια μου που δεν ενημερώθηκα για το που τα ΜΚ, ανεξαρτήτως εποχής τους, τοποθετούνται.
Το θέμα είναι, και γι' αυτό η παραπάνω μου ανάρτηση, για να υπάρξει αντίδραση και συζήτηση να ξεκινήσει, η παραμόρφωση τού ΦοΕ.
Η αλλοίωση της φιλοσοφίας, των χαρακτηριστικών του, της φυσιογνωμίας του γενικότερα, έτσι ώστε να μετατραπεί σε ένα ακόμη, όπως ο Τιμόθεος προ τριών ετών στο φόρουμ αυτό έγραψε, σε άλλο ένα ακόμη αδιάφορο κινητο-παίχνιδο.

Το ΦοΕ που αγαπήσαμε ουδόλως τα χαρακτηριστικά τού, πχ Class of Clan ή όποιου άλλου παρόμοιου κινητο-παίχνιδου, είχε.
Τώρα, βαλμένο στην Προκρούστεια κλίνη προσαρμογής του στις δυνατότητες ενός κινητο-παίχνιδου, καταστρέφεται κάθε τι που το έκανε να ξεχωρίζει και να υπερέχει από κάθε άλλο παιχνίδι τού είδους του.

Καλομελετάτε και σε λίγο όχι μόνο δρόμοι και σύνδεση με το Δημαρχείο δεν θα απαιτούνται για τα κτίσματα, έτσι ώστε να αυτά να είναι λειτουργικά, αλλά και η περιστροφή τους θα προστεθεί, (πχ κτίσμα 3Χ4 να μετατρέπεται σε 4Χ3 για να «βολεύει» η τοποθέτησή του).
Ξέχασε η εταιρεία όλα εκείνα που υποστήριζε για την πολεοδόμηση, για την ρυμοτόμηση της πόλης, για το ότι αποτελεί σημαντικό κομμάτι της στρατηγικής στο παιχνίδι, μέρος αναπόσπαστο του στρατηγικού του χαρακτήρα...

Στην αρχή είχαμε λειτουργικά, δίχως σύνδεση με το Δημαρχείο, τα Διακοσμητικά.
Στη συνέχεια μας ήρθαν και τα επιμέρους κτίσματα των κτιριακών συμπλεγμάτων, πχ Κερασόκηπος, κτλ.
Τώρα μας ήρθε και το μεμονωμένο κτίσμα, (και με τι αποδόσεις, ε!!), τού Θέρετρου.
Στον, εντός σχεδίου, χώρο τής πόλης όλα αυτά.
Ίσως, στο μέλλον, εκτός από την περιστροφή, που πριν ανέφερα, να βγάλουν και κτίσματα που να τοποθετούνται στον εκτός πολεοδομικού σχεδίου χώρο. Στα ...λιβάδια!!
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Όχι ... μέσα στο όλα τα κτίρια της εν λόγω ανακοίνωσης δεν περιέχονται και τα ΜΚ.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Πάμε ξανά.
""Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε."
Μία πρόταση, δύο σκέλη όπου το δεύτερο είναι συνέχεια του πρώτου. Το δεύτερο σκέλος της πρότασης αναφέρεται στα κτήρια της Αποικίας όπου υπάρχει αναφορά στο πρώτο σκέλος.

Αναφερόμαστε στη Αποικία και τα "όλα τα κτήρια" αυτής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Όχι ... μέσα στο όλα τα κτίρια της εν λόγω ανακοίνωσης δεν περιέχονται και τα ΜΚ.
Πάμε ξανά.
""Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε."
Μία πρόταση, δύο σκέλη όπου το δεύτερο είναι συνέχεια του πρώτου. Το δεύτερο σκέλος της πρότασης αναφέρεται στα κτήρια της Αποικίας όπου υπάρχει αναφορά στο πρώτο σκέλος.
Πουθενά δεν γράφω πως χρειάζεται κάποια αλλαγή ή διόρθωση στην ανακοίνωση.
Ακριβώς γιατί στο «χωρίς δρόμους» θέλησή μου είναι να εστιάσω.
Αυτά για το τυπικό μέρος.
Όσο για το ουσιαστικό μέρος είπαμε: να μη μετατραπεί το ΦοΕ σε αδιάφορο κινητο-παίχνιδο

Ναι, ό,τι πεις, κι ό,τι λαλήσεις!
Ναι και πάλι ναι, μπας και το «θάψιμο» στο θέμα που η δημοσίευσή μου εστιάζει, έτσι όπως στο εντός τής παράθεσης κείμενο ανέπτυξα.
(εκτός κι αν αναγκαίο είναι το «θάψιμο» για να δικαιολογηθούν οι επικροτήσεις από την ΟΔ στις αναρτήσεις σου και οι «κατραπακιές» στα μέλη που την άποψή τους για το παιχνίδι στο φόρουμ εκφράζουν.
Δύο δρόμοι: ο δικός σου, (σλουρπ, επικροτήσεις), ο δικός μου, (η αλήθεια μου με κάθε κόστος)

Η αλλοίωση της φιλοσοφίας, των χαρακτηριστικών του, της φυσιογνωμίας του γενικότερα, έτσι ώστε να μετατραπεί σε ένα ακόμη, όπως ο Τιμόθεος προ τριών ετών στο φόρουμ αυτό έγραψε, σε άλλο ένα ακόμη αδιάφορο κινητο-παίχνιδο.

Το ΦοΕ που αγαπήσαμε ουδόλως τα χαρακτηριστικά τού, πχ Class of Clan ή όποιου άλλου παρόμοιου κινητο-παίχνιδου, είχε.
Τώρα, βαλμένο στην Προκρούστεια κλίνη προσαρμογής του στις δυνατότητες ενός κινητο-παίχνιδου, καταστρέφεται κάθε τι που το έκανε να ξεχωρίζει και να υπερέχει από κάθε άλλο παιχνίδι τού είδους του.

Καλομελετάτε και σε λίγο όχι μόνο δρόμοι και σύνδεση με το Δημαρχείο δεν θα απαιτούνται για τα κτίσματα, έτσι ώστε να αυτά να είναι λειτουργικά, αλλά και η περιστροφή τους θα προστεθεί, (πχ κτίσμα 3Χ4 να μετατρέπεται σε 4Χ3 για να «βολεύει» η τοποθέτησή του).
Ξέχασε η εταιρεία όλα εκείνα που υποστήριζε για την πολεοδόμηση, για την ρυμοτόμηση της πόλης, για το ότι αποτελεί σημαντικό κομμάτι της στρατηγικής στο παιχνίδι, μέρος αναπόσπαστο του στρατηγικού του χαρακτήρα...

Στην αρχή είχαμε λειτουργικά, δίχως σύνδεση με το Δημαρχείο, τα Διακοσμητικά.
Στη συνέχεια μας ήρθαν και τα επιμέρους κτίσματα των κτιριακών συμπλεγμάτων, πχ Κερασόκηπος, κτλ.
Τώρα μας ήρθε και το μεμονωμένο κτίσμα, (και με τι αποδόσεις, ε!!), τού Θέρετρου.
Στον, εντός σχεδίου, χώρο τής πόλης όλα αυτά.
Ίσως, στο μέλλον, εκτός από την περιστροφή, που πριν ανέφερα, να βγάλουν και κτίσματα που να τοποθετούνται στον εκτός πολεοδομικού σχεδίου χώρο. Στα ...λιβάδια!!
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Βρε συ, ούτε εγώ λέω πως λες ότι το κείμενο χρειάζεται διόρθωση.

Έδωσες το μήνυμα της ανακοίνωση;ς και έκανες μια κριτική σε αυτό λέγοντας τα όσα είπες.
Τώρα λες πως ήθελες να εστιάσεις στο "χωρίς δρόμους"
Μα και για αυτό δεν υπάρχει κάτι να πούμε.
Τα "όλα τα κτήρια" είναι αυτά της αποικίας και δεν χρειάζονται δρόμους.

Ποιο θάψιμο βρε συ ; Σε ποιο θέμα εστιάζει η δημοσίευσή σου ;

Εγώ αναφέρθηκα στην πρώτη σου δημοσίευση που γράφεις "Όλα πλην Μεγάλων Κτιρίων, μιας και τα 3 ΜΚ που στην εποχή ανήκουν απαιτούν για τη λειτουργία τους σύνδεση με το Δημαρχείο με, τουλάχιστον, μονό δρόμο.".
Το "όλα τα κτήρια" που δεν χρειάζονται δρόμους είναι αυτά της αποικίας.

Κάνεις παράθεση του δικού μηνήματος και γράφεις αυτά που γράφεις.
Δεν έχει σχέση αν δεν έχεις καμμία πόλη εκτός τής γήινης επικράτειας
Γράφεις "μιας και σίγουρα κάπου αυτό η εταιρεία με επίσημη ανακοίνωση θα έχει αναφερθεί..."
Τι να αναφερθεί βρε συ ;
Γράφεις "Σίγουρα, αν στο κείμενο υπήρχε η διευκρίνηση ή υπενθύμισή της, αν σε προγενέστερη αναγκοίνωση είχε ήδη αναφερθεί, θα βοηθούσε."
Τι διευκρίνιση να υπήρχε βρε συ ;
Γράφεις "Ας παραδεχτώ αμέλεια μου που δεν ενημερώθηκα για το που τα ΜΚ, ανεξαρτήτως εποχής τους, τοποθετούνται."
Τι να ενημερωθείς για το που τοποθετούνται τα Μεγάλα Κτήρια ;

Μα ακόμα και αν πούμε ότι δεν υπάρχει παλιότερη ανακοίνωση και δεν έχουμε ενημερωθεί για το που τοποθετούνται τα Μ.Κ, δεν υπάρχει κάτι να πούμε ως προς την ανακοίνωση.

Γράφεις "Μέσα στο «...όλα τα κτίρια...» περιέχονται και τα ΜΚ.
Μέσα στο «...ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.» περιέχεται κι ο εντός πολεοδομικού σχεδίου χώρος στη γήινη επικράτεια."

Μα τα "'ολα τα κτήρια' είναι αυτά της αποικίας και το "«...ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε.»" αφορά το που θα τοποθετηθούν στην αποικία.

Ναι, σωστά λες, πως τα Μ.Κ θέλουν δρόμο που να τα συνδέει με το δημαρχείο, η ανακοίνωση όμως μας λέει πωε τα κτήρια της αποικίας δε θέλουν δρόμο.
Δηλαδή το ότι θέλεις να εστιάσεις στο «χωρίς δρόμους» , τι διαφορά έχει ;

=====

"Μία ειδική αλλαγή για αυτή την Αποικία είναι ότι δε χρειάζεται να τοποθετήσετε δρόμους! Όλα τα κτίρια θα δουλεύουν, ανεξάρτητα από το που θα τα τοποθετήσετε."
Ρωτάω εγώ λοιπόν, τι είναι αυτό που θα πρέπει να σχολιάσουμε ;
Ακόμα και αν κάποιος δεν έχει δημιουργίσει αποικία, ακόμα και αν κάποιος δεν έχει βάλει ποτέ Μ.Κ, δεν υπάρχει κάποια ελειπής ενημέρωση.

Η ανακοίνωση μας λέει ότι στην νέα αποικία έχουμε μία αλλαγή και δεν χρειάζεται να έχουμε δρόμους και πως τα κτήρια αυτής θα δουλεύουν κανονικά.
Είναι λάθος να κάνουμε συσχετισμό με τα Μ.Κ που χρειάζονται δρόμο.
Ναι, τα Μ.Κ όπως και πολλά άλλα χρειάζονται δρόμο, αλλά η ανακοίνωση μας λέει για τα "όλα τα κτήρια" της αποικίας.

Δε σου επιτίθομαι, αλλά παρατηρώ ότι στο θέμα που συζητάμε, βγαίνεις εκτός θέματος δίνοντας στοιχεία για κάτι άλλο, το οποίο είναι σωστό αλλά δεν έχει σχέση με το αρχικό θέμα.

Σαφώς και να πεις τις όποιες απόψεις και τις όποιες δυσαρέσκεις, έχω και εγώ πάρα πολλές.
Γράφεις "Το θέμα είναι, και γι' αυτό η παραπάνω μου ανάρτηση, για να υπάρξει αντίδραση και συζήτηση να ξεκινήσει, η παραμόρφωση τού ΦοΕ."
Μα η "παραπάνω" ανάρτηση αφορούσε την ανακοίνωση από από iris, όπου έκανες τον σχολιασμό που έκανες υποδεικνύωντας κάτι που δεν ευσταθεί.

Anyway.

Απο εκεί και πέρα, όλα τα υπόλοιπα που γράφεις, οκ, καθένας έχει τις όποιες δυσαρέσκεις.

Είναιι πόσα και πόσα χρόνια το παιγνίδι.
Αλλάζουν πολλά.
Πάντα θα υπάρχουν αλλαγές που θα μας αρέσουν και πάντα θα υπάρχουν και άλλες που δεν θα μας αρέσουν.

Έτσι λειτουργούν τα πάντα νομίζω
 

finrod

Ενεργό Μέλος
Εγώ αναφέρθηκα στην πρώτη σου δημοσίευση που γράφεις "Όλα πλην Μεγάλων Κτιρίων, μιας και τα 3 ΜΚ που στην εποχή ανήκουν απαιτούν για τη λειτουργία τους σύνδεση με το Δημαρχείο με, τουλάχιστον, μονό δρόμο.".
Το "όλα τα κτήρια" που δεν χρειάζονται δρόμους είναι αυτά της αποικίας.
Ε, και που το «στραβό» εντοπίζεις;
Απλώς εστίασα και διευκρίνισα.
Μήτε λάθος ανέφερα, μήτε διόρθωση έκανα και σε τίποτε την ανακοίνωση, αυτή καθ' αυτή, στο τυπικό της, δεν την έψεξα.
Εξάλλου το πλεονάζον ουδέποτε έβλαψε.
Αντιθέτως, η όποια έλλειψη, έστω και για τα «ευκόλως εννοούμενα» για κάποιους, ελλοχεύει τον κίνδυνο παρανοήσεων.


Είναιι πόσα και πόσα χρόνια το παιγνίδι.
Αλλάζουν πολλά.
Πάντα θα υπάρχουν αλλαγές που θα μας αρέσουν και πάντα θα υπάρχουν και άλλες που δεν θα μας αρέσουν.
«Τα φαναράκια τα έχω γυαλισμένα και τις γλάστρες ποτισμένες»
Κάπως έτσι το 'χε γραμμένο συμπαίκτρια.

Ας θυμηθούμε πως κάναμε τις ενέργειες στις πόλεις τής γειτονιάς, της συντεχνίας και των φίλων.
Στην αρχή:
Επισκεπτόμασταν την πόλη, επιλέγαμε παρότρυνση ή τελειοποίηση και μετά κλικ στο κτίσμα που θέλαμε. Στις 10 επισκέψεις άρχιζε να «σέρνεται» το παιχνίδι και στις 15 ήθελε ανανέωση... Μισή ώρα έπαιρνε αν έκανες ενέργειες βοήθειας παντού!
Στη συνέχεια, (υπό το συνεχές «κράξιμο» των παικτών):
Ήρθε το κουμπί «βοήθεια», στο κάτω μέρος του πορτρέτου,όπου δίχως να εμφανίσουμε την πόλη, ενεργούσαμε σε αυτήν πατώντας το. Σαφώς γρηγορότερη διαδικασία, δίχως τα «κολλήματα», μα και πάλι τα «κλικ» πολλά.
Σήμερα:
Με ένα «κλικ» αυτόματα οι βοήθειες. Υπόθεση δευτερολέπτου.
Απαλλάχτηκε το παιχνίδι από ανούσια και χρονοβόρα «κλικ» και οι παίκτες από μια αχρείαστη αγγαρεία.

(Βέβαια η αλλαγή έγινε λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων των μικροσυσκευών με λειτουργικά συστήματα διαφορετικά από αυτά των Η/Υ, κι επειδή η φυσιογνωμία των χρηστών τους, ως παικτών, δεν συνάδει με «βαριές» διαδικασίες).

Επίσης ας θυμηθούμε πως γίνονταν οι όποιες αλλαγές στη ρυμοτομία τής πόλης.
Έπρεπε να ελευθερώσεις χώρο, να μετακινείς εκεί τα κτίσματα ένα-ένα, να ταιριάζεις στη θέση τους κάποια άλλα και, φυσικά, να γίνονται μπάχαλο οι χρόνοι ολοκλήρωσης των όποιων αποδόσεών τους.
Αναγνωρίζοντας η εταιρεία το πρόβλημα μας έδωσε το εργαλείο ανοικοδόμησης. Παιχνιδάκι και μάλιστα διασκεδαστικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί, η όποια αλλαγή, μερική ή ολική, στη ρυμοτομία τής πόλης.
Φυσικά από Η/Υ, μιας και στις μικροσυσκευές, βοηθάει πάλι, μα λόγω φυσικών τους διαστάσεων δυσκολεύει κάπως.

Αυτές είναι αλλαγές οι οποίες δικαίως ως βελτιώσεις μπορούν να χαρακτηριστούν κι ως θετική η επίδρασή τους να κριθεί στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Πάμε τώρα «στο «δια ταύτα».
Το ΦοΕ αυτοπεριγράφεται ως παιχνίδι στρατηγικής.
Ανέκαθεν η ρυμοτομία τής πόλης αποτελούσε μέρος τής στρατηγικής, όπως και η ίδια η εταιρεία υποστήριζε, κάθε που μέλη τής κοινότητας ζητούσαν αλλαγές στα κτίσματα, (περιστροφή. μικρότερο μέγεθος), περισσότερο χώρο για να τα χωρέσουν ΟΛΑ, κτλ.
Οι πράξεις της όμως, από ένα χρονικό σημείο κι έπειτα, στην αντίθετη κατεύθυνση οδεύουν.
Ας θυμηθούμε:
Μόνο τα διακοσμητικά ήταν λειτουργικά δίχως σύνδεση με το Δημαρχείο.
Μετά ήρθαν τα κτιριακά συμπλέγματα, στα οποία οι αποδόσεις των επιμέρους κτισμάτων εξαρτώνται από τη σύνδεση μεταξύ τους και κάποια από αυτά τα επιμέρους κτίσματα δεν απαιτούσαν σύνδεση με το Δημαρχείο για να είναι λειτουργικά.
Ακόμη κι αυτό είναι ενάντια στη φιλοσοφία και στη στρατηγική φυσιογνωμία τού παιχνιδιού, μιας και μπορούν κάποια επιμέρους κτίσματα κτιριακών συμπλεγμάτων να είναι λειτουργικά και να αποδίδουν το μέγιστο ΔΙΧΩΣ να εφάπτονται με το βασικό κτίσμα τού εκάστοτε συμπλέγματος.
Για κάθε δευτερεύον κτίσμα κτιριακού συμπλέγματος, ο σχεδιαστής -αν ήθελε να είναι συνεπής προς τη φιλοσοφία και τη φυσιογνωμία τού παιχνιδιού- όφειλε να θέσει ως προαπαιτούμενο την άμεση γειτνίασή του με το βασικό, το κεντρικό κτίσμα τού συμπλέγματος.
Δεν το έκανε και κοίτα τις πόλεις.
Χθες τίγκα στους βράχους με σαΒούρα.
Σήμερα έχουν γίνει αγροί με στάχυα.
Τέλος, μας προέκυψε αποικία με όλα τα κτίσματα πλήρως λειτουργικά δίχως καμμία διασύνδεση με Κεντρικό Κτίριο.
Και, (είναι να μην αρχίσει το «πουλόβερ» να ξηλώνεται), να σου και το κύριο έπαθλο τής τρέχουσας εκδήλωσης, αυτό το υπεραποδόσεων, μεσαίων διαστάσεων κτίσμα που είναι πλήρως λειτουργικό δίχως δρόμο να το συνδέει με το Δημαρχείο επί της γήινης επικράτειας!!

Αυτά δεν είναι βελτιώσεις.
Αυτά δεν είναι εξέλιξη.
Αυτά είναι προσαρμογή τού παιχνιδιού στις δυνατότητες άλλων, πλην Η/Υ, συσκευών.
Αυτά είναι μετάλλάξεις, τερατοπαραμορφώσεις τού παιχνιδιού που άλλιως το γνωρίσαμε και κολλήσαμε μαζί του.
Πλήρης αλλοίωση της φυσιογνωμίας και του στρατηγικού του χαρακτήρα.

Πολλά έγραψα. Έχω κι άλλα. Προσωρινή παύση, χρόνος στη σκέψη και στη κρίση να δοθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Ε, και που το «στραβό» εντοπίζεις;
Εσύ πρέπει να εντοπίζεις στραβά, αφού κάνεις παράθεση την ανακοίνωση και γράφεις τα όσα γράφεις, κάνεις παράθεση αυτά που γράφω και απαντάς όπως απαντάς.
Το κάνεις ξανά.
Δεν υπάρχει κάποια έλλειψη, δεν υπάρχουν «ευκόλως εννοούμενα». δεν ελοχεύει κάποιος κίνδυνος, δεν υπάρχει κάποια παρανόηση.

Η δική μου αντίθεση, να το πω έτσι ήταν ως προς την 1η σου δημοσίευση.
Η ανακοίνωση λέει πως όλα τα κτήρια της αποκίας δε θέλουν δρόμο και απαντάς "όλα πλην των Μ.Κ"
Σε αυτό και μόνο στέκομαι εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: finrod

finrod

Ενεργό Μέλος
Εσύ πρέπει να εντοπίζεις στραβά
Σαφώς και εντοπίζω και τα γράφω εκτενώς στην προηγούμενη μου ανάρτηση.
Μα γι' αυτά ουδέν. Κιχ. Λέξη. Μούγκα στη στρούγκα αλλιώς δεν έχει ...λάικ!

Υπεραισιόδοξος ήμουν σαν έγραψα «Προσωρινή παύση, χρόνος στη σκέψη και στη κρίση να δοθεί».
Απαιτείται απαγκίστρωση από αγκυλώσεις και μερικά άλλα προαπαιτούμενα για σκέψη και κρίση.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Ε, και που το «στραβό» εντοπίζεις;
Ως προς την απάντηση σου στην πρώτη σου δημοσίευση.

Αλλάζεις πάλι θέμα.
Δεν σχολιάζω το οτιδήποτε άλλο ως προς τα του παιγνιδιού..
Όταν εγώ λέω ότι πρέπει να εντοπίζεις "στραβά" δεν αναφέρομαι στα όλα όσα γράφεις περί του παιγνιδιού.

Αναφέρμαι μόνο ως προς την απάντησή σου ως προς την ανακοίνωση που παραθέτεις και απαντάς.
Τίποτα άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Ξωτικό μη δίνεις σημασία είναι ο παλιός καλός Γιώργο πολλά λόγια για να έχει να γράφει μέσα στο θέμα η' όχι απλός γράφει.;)
Δεν μπαίνει κάνεις παίκτης στο φόρουμ εδώ και καιρό δεν υπάρχουν αναρτήσεις αράχνες έπιασε.


1694496732162.png1694496800070.png1694496903153.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: finrod
Κορυφή