Ενθάδε...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

finrod

Ενεργό Μέλος
Ο λόγος τής δημιουργίας αυτού του θέματος.:Screenshot 2022-08-18 at 18-20-51 ΚΛΟΠΕΣ ΣΤΑ ΚΥΚΛΙΚΑ.png
Θα αναμένω έως τις 12 τού Σεπτέμβρη για τυχόν απάντηση.
Ευχαριστώ!
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.
Το περί κτίζω και χτίζω πο έγραψα εγώ ως δικό μου επίχειρημα.

Επίσης, άλλο το κτήμα και άλλο το κτίσμα.

Σχετικά με την προτροπή, συμβουλή που δίνεις, δεν επενδύω κάτι.
Αφού το κείμενο είναι αντιγραφή από κάτι που έχει αναρτήσει κάποιος άλλος.
Συνεπώς θα πρέπει να ξέρω αν συζητάμε μαζί, ή συζητάω με αυτόν τον άλλον μέσω εοού.
Επίσης όταν κάννουμε αντιγραφή το κείμενο κάποιου άλλου πρέπει να το κάνουμε σωστά, διαφορετικά είναι λογοκλοπή
Ενδεικτικά αναφέρω τον νόμο 2121/1993.

Δεν ονοματίζω κάποιον, αλλά απ΄ότι φαίνεται χρησιμοποιείς και πάλι λόγια άλλων για να μου απαντήσεις.

Σχετικά με το "Ας ασχοληθεί με το γιατί συνηθίζουμε να λέμε τη θύρα ...πόρτα, ενώ, (ορθώς), δε συνηθίζουμε το παράθυρο να το λέμε ...παραπόρτι!"
ναι , είναι λογική πλάνη. Θα πρέπει να διαβάσουμε περί λογικής πλάνης. Δεν είναι μία. Είναι πολλές. Λογικές πλάνες.
Η διαφωνία που έχει το άτομο αυτό που απαντάει στον κύριο Μπαμπινιώτη, έχει να κάνει με την ορθογραφία και κάνει ένα σχόλιο περί θύρας και πόρτας το οποίο είναι κάτι διαφορετικό.
Έχουμε διαφορετικές λέξεις που περιγράφουν κάτι ίδιο. για αυτό έδωσα και το παράδειγμα ύδψρ - νερό.
Τυχαίνει να έχω διαβάσει το κείμενο που έγραψες για αυτό και λέω ότι το έχεις κάνει αντιγραφή - επικόλληση.

Συγγνώμη, αλλά και πάλι το υπόλοιπο κείμενο, σαν να μουυ θυμίζει κάτι και ι τρόπος που είναι γραμμένο δείχνει να είναι αντιγραφή - επικόλληηση και καλό θα είναι να δίνεις την πηγή.

Ουδέποτε έγινε σχολιασμός περί ορθογραφίας προς κάποιον παίκτη.


=====
Είναι κτήριο .... όχι κτίριο
Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο
=====

Είχα γράψει πως το έγραψα έτσι για να διαβαστεί.
Δεν απεθύνεται σε κάποιον

Για αυτό έγραψα και το
====
ξύδι - λάθος
ξίδι - σωστό
ξείδι - δεν είναι λάθος
====

Συνεπώς ο συντονιστής Demme υπέπεσε σε σφάλμα.
Γίνεται μια συζήτηση σχετικά με τη γραφή μιας λέξης. Δεν γίνεται σχολιασμός για το πως έγραψε κάποιος μια λέξη.


Ενδειτικά να αναφέρω και αυτά που είχα γράψει σε παλιότερο νήμα

Σύμφωνα με:

το Διεθνές Σύμφωνο Ατομικών και Πολιτικών Δικαιωμάτων (άρθρο 19 παρ. 1, 2):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει την άποψη του χωρίς καμία παρέμβαση.
Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει και το δικαίωμα του καθενός να αναζητά, να λαμβάνει και
να μεταδίδει οποιεσδήποτε πληροφορίες και ιδέες ανεξαρτήτως συνόρων, είτε προφορικά
είτε γραπτά ή εκτυπωμένα, σε μορφή τέχνης ή με οποιοδήποτε άλλο μέσο της επιλογής του.

την Οικουμενική Διακήρυξη των Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 19):

Ο καθένας έχει το δικαίωμα στην ελευθερία της γνώμης και της έκφρασης,
συμπεριλαμβανομένου του δικαιώματος του καθενός να διατηρεί ανενόχλητος
τις απόψεις του καθώς επίσης του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει
πληροφορίες και ιδέες με οποιοδήποτε μέσο σε όλο τον κόσμο.

την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (άρθρο 10):

Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα ελευθερίας της έκφρασης.
Το δικαίωμα αυτό περιλαμβάνει την ελευθερία διατήρησης της άποψης του
καθώς επίσης και του δικαιώματος να αναζητά και να μεταδίδει πληροφορίες
και ιδέες χωρίς την παρέμβαση οποιασδήποτε κρατικής αρχής σε όλο τον κόσμο.

και το Σύνταγμα της Ελλάδας (Άρθρο 14 παρ 1)

Καθένας μπορεί να εκφράζει και να διαδίδει προφορικά, γραπτά και δια του τύπου
τους στοχασμούς του τηρώντας τους νόμους του Κράτους.

========

Ο κανόνας αναφέρει ότι απαογορεύεται να σχολιάζουμε την ορθογραφία κάποιου παίκτη.
Συνεπώς στην περίπτωση αυτή θα χρησιμοποιούσαμε β' ενικό αναφερόμενοι στον εκάστοτε παίκτη και τον τρόπο που γράφει.
Στο εν λόγω νήμα ουδείς αναφέρεται προς κάποιον παίκτη σχετικά με την ορθογραφία του.

Να επαναλάβω λοιπόν
Δεν έγινε σχολιασμός προς κάποιον παίκτη για το πως έγραψε κάτι.
Γίνεται σχολιασμός προς την ίδια την λέξη και τον τρόπο που την γράφουμε. (γράφουμε - α' πληθυντικό)
Ή μπορούμε να πούμε ότι γίνεται σχολιασμός για το πως γράφεται (γράφεται - γ' ενικό / παθητική φωνή). Αν και στην περίπτωση αυτή, νομίζω ότι είναι λάθος.
Δεν υπάρχει λοιπόν παράβαση κανονισμών.
Καλό θα ήταν ο συντονιστής Demme να παραδεχτεί το λάθος του και να ζητήσει συγγνώμη
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.
Το περί κτίζω και χτίζω πο έγραψα εγώ ως δικό μου επίχειρημα.
Γεια χαρά!
Ναι, δικά σου γραφόμενα είναι, απαξιώνοντας την ευθεία απάντηση στο ερώτημα: Κτίση (η πλάση) ή κτήση; Κτήσιμο η οικοδόμηση ή κτίσιμο; Κτηριακά έργα ή κτιριακά έργα. Κι ας προσθέσω ακόμη ένα: Κτηριακό συγκρότημα ή κτιριακό συγκρότημα;


Επίσης, άλλο το κτήμα και άλλο το κτίσμα.
Σαφώς. Ουδεμία αντίρρηση. Άσχετο όμως.


Σχετικά με την προτροπή, συμβουλή που δίνεις, δεν επενδύω κάτι.
Αφού το κείμενο είναι αντιγραφή από κάτι που έχει αναρτήσει κάποιος άλλος.
Συνεπώς θα πρέπει να ξέρω αν συζητάμε μαζί, ή συζητάω με αυτόν τον άλλον μέσω εοού.
Επίσης όταν κάννουμε αντιγραφή το κείμενο κάποιου άλλου πρέπει να το κάνουμε σωστά, διαφορετικά είναι λογοκλοπή
Ενδεικτικά αναφέρω τον νόμο 2121/1993.
Επιμένεις να εκτίθεσε.
Ανυπόστατο το που υποστηρίζεις. Πρωτότυπο είναι, και μάλιστα πρωτόλειο, ανεπεξέργαστο, αχτένιστο.
Ασφαλώς και μαζί συζητάμε, κι αυτό είναι κάτι που το κατέστησα σαφές στην προηγούμενή μου ανάρτηση, στο θέμα που κλειδώθηκε.
Σαν παραθέτω αποσπάσματα από κείμενα άλλων, χρησιμοποιώ εισαγωγικά, την πλάγια γραμματοσειρά, ιτάλικς προς τιμή τού Άλδου Μανούτιου που τη δημιούργησε και, πάντα, αναγράφω το όνομα του συγγραφέα. Τίποτε παραπάνω, τίποτε παρακάτω.


Δεν ονοματίζω κάποιον, αλλά απ΄ότι φαίνεται χρησιμοποιείς και πάλι λόγια άλλων για να μου απαντήσεις.
Λανθάνεις, κι εκτίθεσε επιμένοντας στο λάθος. Ανεκτό, δικαίωμα στο λάθος όλοι έχουμε, έως το σημείο που δεν θίγει την προσωπικότητα, την αξιοπρέπεια και την ειλικρίνεια του άλλου. Σαν θες να το υποστηρίζεις δημόσια οφείλεις να το αποδείξεις. Σαν θες προσωπικά να το πιστεύεις, δικαίωμά σου, (εξάλλου η λέξη πίστη δε μου αρέσει, εξοβελίζει τη λογική), αλλά κι απέναντι στον εαυτό σου αστήριχτη θα 'ναι ετούτη σου η εμμονή.


Σχετικά με το "Ας ασχοληθεί με το γιατί συνηθίζουμε να λέμε τη θύρα ...πόρτα, ενώ, (ορθώς), δε συνηθίζουμε το παράθυρο να το λέμε ...παραπόρτι!"
ναι , είναι λογική πλάνη. Θα πρέπει να διαβάσουμε περί λογικής πλάνης. Δεν είναι μία. Είναι πολλές. Λογικές πλάνες.
Η διαφωνία που έχει το άτομο αυτό που απαντάει στον κύριο Μπαμπινιώτη, έχει να κάνει με την ορθογραφία και κάνει ένα σχόλιο περί θύρας και πόρτας.
Αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Έχουμε διαφορετικές λέξεις που περιγράφουν κάτι ίδιο. για αυτό έδωσα και το παράδειγμα ύδψρ - νερό.
Ουδεμία λογική πλάνη.
Ευθεία κι άμεση ελεεινολόγηση των που επιλέγει να ασχοληθεί και να αναδείξει ετούτος ο επιφανής πανεπιστημιακός δάσκαλος είναι.
Υπάρχουν πολύ πιο καυτά για να ασχοληθεί και με το κύρος και με τη γνώση και με το ειδικό βάρος τής επιρροής του ν' αναδείξει και να συντρέξει στην διόρθωσή τους.
Και μιας και δεν πρόλαβα στο προηγούμενο ας το γράψω εδώ:
Με τίποτε, κατά την προσωπική μου γνώμη, το ανάστημα του κ.Μπαμπινιώτη δεν δύναται να συγκριθεί με του Κριαρά. Ακόμη κι ο αυτόφωτος Μανώλης Τριανταφυλλίδης, στη σκιά τού Κριαρά κατά την άποψή μου φέγγει.


Ουδέποτε έγινε σχολιασμός περί ορθογραφίας προς κάποιον παίκτη.
Αυτό κι εγώ υποστηρίζω. Σε πλάνη θεωρώ πως υπέπεσε το μέλος τής διαχείρισης.


Ας συνεχίσω τώρα συμπληρώνοντας τα όσα για το ορθοπαιδικός ήδη έγραψα.
Γάλλος ο λεξοπλάστης, σύμφωνα με τα γραφόμενα του Αλβέρτου. Ε, το καταλαβαίνω τότε γιατί παιδευόμαστε με δαύτη τη λέξη.
Είπαμε πως η γλώσσα η ελληνική είναι εννοιολογική. Οι λέξεις της πηγάζουν, αναφέρονται κι αποδίδουν το είναι των πάντων τού κόσμου στον οποίο ζούμε. Το λοιπόν:
Με τι ασχολούνται οι ιατροί του συγκεκριμένου τομέα τής ιατρικής που ονοματίστηκε ορθοπαιδική;
Με τα οστά.
Γιατί τότε να μην αποκαλούνται οστεολόγοι, κατά το παθολόγοι, ενδοκρινολόγοι, παθολογοανατόμοι, καρδιολόγοι κτλ;
Γιατί ο κλάδος τους να πω, να μην ονοματίζεται οστεολογία;
Γιατί οι κλινικές στις οποίες λειτουργούν να μην καλούνται οστεολογικές;
Θα μου πείτε, και δίκιο θα 'χετε, πως στην οστεοπόρωση υπεισέρχεται κι ο κλάδος τής ενδοκρινολογίας. Ε, και; Γνωρίζω πολλούς καρδιολόγους που συνταγογραφούν στατίνες (και διαφωνώ πλήρως μαζί τους, ο μύθος τού '80 για τις στατίνες έχει καταρρεύσει), για να προστατεύσουν την καρδιά από συμπτώματα που οφείλονται σε αίτια των οποίων η αντιμετώπιση άπτεται άλλων ιατρικών ειδικοτήτων.
Ίσως η ονομασία οστεολόγος αντί του ορθοπαιδικός ή ορθοπεδικός να είναι πιο δόκιμη. Ίσως κι όχι. Στην περίπτωση αυτή ας αποκαλούμε και τον ΩτοΡινοΛαρυγγολόγο ως ΟρθοΩτοΡινοΛαριγγικό, τον Καρδιολόγο ως Ορθοκαρδιακό κοκ



Για αυτό έγραψα και το
====
ξύδι - λάθος
ξίδι - σωστό
ξείδι - δεν είναι λάθος
====
Ας ολοκληρώσω με το ξίδι-ξύδι-ξείδι, επαναλαμβάνοντας πως η ελληνική γλώσσα είναι εννοιολογική.
Το λοιπόν έχουμε:
Τι θέλουμε να αποδώσουμε με τη συγκεκριμένη λέξη;
Οξύ; οφείλουμε να ορίσουμε τι είναι το οξύ. Υπάρχει αποδεκτός ορισμός στη χημεία.
Όξινο; οφείλουμε να ορίσουμε τι εστί όξινο, σε τι αυτό αναφέρεται, τι περιγράφει.
Οξείδιο; πάλι τα ίδια όπως και στα δύο προηγούμενα.

Το κιτρικό οξύ είναι ξινό ή ξυνό; (για το λεμονάκι μιλάμε, το χυμό του, τον οποίο προτιμώ σε ένα ποτήρι το οποίο συμπληρώνω με ανθρακούχο νερό πηγής).
Οι παλιές νοικοκυρές θα θυμούνται το ξυνό ως άρτημα που κυκλοφορούσε παλαιά, κι ίσως κυκλοφορεί ακόμη,
ξύδι από το οξύ
ξίδι από τη γεύση
ξείδι από ...
δεν έχω σκεφτεί πάνω στη λέξη ξίδι. Θα το ψάξω. Χρόνο θα αναζητήσω για να το ψάξω.

Αυτά!

ΥΓ
Θερμή παράκληση, εάν ορθογραφικό λάθος, βαρβαρισμό ή σολοικισμό εντοπίσετε σε αναρτήσεις μου, μη διστάσετε να τον επισημάνετε. Αθέλητα στο λάθος θα 'χω υποπέσει και με χαρά θα δεχτώ τη διόρθωση, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη μου στο άτομο που το σφάλμα μού υπέδειξε ώστε να μην το επαναλάβω.
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Όπως έχω ξαναπεί, είμαι υπεύθυνος για αυτά που γράφω και όχι για αυτά που ερμηνεύει ο αναγνώστης.

Θα ξαναπώ λοιπόν πως το παράδειγμα με την θύρα, ναι, είναι λογική πλάνη.
Επειδή οι λογικές πλάνες είναι αρκετές, αν θες διάβασε για αυτές και θα καταλάβεις γιατί υπόκειται σε λογική πλάνη.
Προσοχή: Λογική πλάνη σε σχέση με την συζήτηση περί γραφής του κτηρίου - κτιρίου.
Είναι καλύτερα να μου ζητήσεις να σου εξηγήσω γιατί είναι λογική πλάνη παρά να καταφεύγεις στην λογική πλάνη ad hominem

Σχετικά με το ορθοπαιδικός - ορθοπεδικός και τα όσα γράφεις δεν έχω διαβάσει κάτι ανάλογο και μπορώ να πω ότι είναι μια πολύ ωραία κριτική - εξήγηση. Θα έχω να συμπληρώσω κάτι ακόμα σε μελλοντική συζήτηση για τον εν λόγω θέμα.
Πρέπει να έκανες ένα λαθάκι και να σου ξέφυγε ένα όμικρον εκεί που γράφεις
"Γιατί τότε να μην αποκαλούνται οστελόγοι"
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
"Γιατί τότε να μην αποκαλούνται οστελόγοι"
Ναι, διορθώθηκε κατά τη δεύτερη αναγνωσή μετά την ανάρτηση, σίγουρα την ώρα που εσύ ήδη τη δημοσίευση διάβαζες.
Επίσης, ακόμη διχάζομαι στο εάν είναι δόκιμη η γραφή οστεολόγοι, οστεολογία, οστεολογική ή το έψιλον περιττεύει, και η ορθή γραφή είναι οστολόγοι, οστολογία, οστολογική. Θα το ψάξω κι αυτό.
Τιμητική για Με η προσεκτική ανάγνωση της δημοσίευσής μου από Σε.
Ευχαριστώ για την επισήμανση της εκ παραδρομής παράλειψης του όμικρον.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Μονάχα να σου πω αυτό που είχε πει ο Παπαγιαννόπουλος στον Bουτσά στην ταινία Ο Δασκααλάκος ήταν λεβεντιά
"Μίλα ρε παιδάκι μου ελληνικά"
:)
 

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Ο λόγος τής δημιουργίας αυτού του θέματος.:Προβολή συνημμένου 2113
Θα αναμένω έως τις 12 τού Σεπτέμβρη για τυχόν απάντηση.
Ευχαριστώ!
Με το εν λόγω άτομο που αναφέρετε, μπορείτε να συνομιλήσετε επί του θέματος με προσωπικά μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή