Επαναφορα διαδικασιων

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Προτεινω να γινεται αυτοματη επαναφορα των διαδικασιων του παιχνιδιου οταν αποδεδειγμενα υπαρχει καταστρατηγηση κανονων και λογω αυτης της καταστρατηγησης εχουμε αδικο οφελος προς καποια συντεχνια.

Π.χ. Λογω καποιου Bug, κερδιζει πλεονεκτημα καποια συντεχνια. Απο τη στιγμη που ως οφειλε, δεν εκανε αναφορα του Bug και το εκμεταλλευθηκε, πρεπει να αποδοθει δικαιοσυνη στους αλλους που εχασαν λογω αυτης της αδικιας και να επανελθει η κατασταση οπως ηταν πριν την αδικια αυτη.

Αυτο δεν ειναι τιμωρια της συντεχνιας, αλλα, αποδοση δικαιοσυνης.
Νομιζω οτι το να κραταμε δικαιο το παιχνιδι ειναι βασικο "κλισε" της διαχειρισης.
Ας γινει αυτο το "κλισε"... πραγματικοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
ρε φιλε πραγματικα γελαμε. εισαι ο πρωτος που εφερε κλικερ.
εισαι ο πρωτος (μαζι με τους φιλους σου ορεκο κτλ που εκμεταλλευοσασταν σφαλματα θυμασαι που πολιορκουσατε τομεις οπου να ναι χωρις να υπαρχει παραπλευρος τομεας σας η να ειναι ζωνη..)
εισαι ο πρωτος που δημιουργησε 2 φορες στον δ το σφαλμα οταν πηγαιναν να μαυρισουν τον χαρτη.
και βγαινεις κ μιλας για επαναφορες η για κανονες?
ποσο υποκριτης εισαι ρε?
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Προτεινω να γινεται αυτοματη επαναφορα των διαδικασιων του παιχνιδιου οταν αποδεδειγμενα υπαρχει καταστρατηγηση κανονων και λογω αυτης της καταστρατηγησης εχουμε αδικο οφελος προς καποια συντεχνια.

Π.χ. Λογω καποιου Bug, κερδιζει πλεονεκτημα καποια συντεχνια. Απο τη στιγμη που ως οφειλε, δεν εκανε αναφορα του Bug και το εκμεταλλευθηκε, πρεπει να αποδοθει δικαιοσυνη στους αλλους που εχασαν λογω αυτης της αδικιας και να επανελθει η κατασταση οπως ηταν πριν την αδικια αυτη.

Αυτο δεν ειναι τιμωρια της συντεχνιας, αλλα, αποδοση δικαιοσυνης.
Νομιζω οτι το να κραταμε δικαιο το παιχνιδι ειναι βασικο "κλισε" της διαχειρισης.
Ας γινει αυτο το "κλισε"... πραγματικοτητα.

Θα πρέπει όμως να δώσουμε κάποια στοιχεία για αυτό το bug.

Για επαναφορά διαδικασιών, δε ξέρω τι θα μπορούσε να γίνει. Τι επαναφορά θα ήταν αυτή ;
Η επαναφορά θα επηρέαζε τους πάντες. πότε θα γινόταν αυτή η επαναφορά;
Δεν είναι λύση.

Συμφωνώ στο να υπάρχει τιμωρία και του παίκτη και όλης της συντεχνίας (στην περίπτωση που το bug αφορά μάχες συντεχνιών)
Τι bug είναι αυτό ; Τι στοιχεία έχουμε ;

Το bug όμως θα ήταν κοινό για όλους. Μου φαίνεται απίθανο το bug να "λειτουργούσε" για τον έναν και για τον άλλο όχι.
Δέχομαι όμως ότι υπάρχει κάποιο bug, κάποιοι έχουν βρει τρόπο να το εκμεταλευτούν ενώ κάποιο άλλοι έχουν άγνοια. (Αρκετά δύσκολο, αλλά ας το δεχτούμε)
Εκεί λοιπόν, θα πρέπει να κάνουμε την όποια αναφορά και να δώσουμε όποια στοιχεία μπορούμε για να εξεταστεί και να υπάρχουν οι όποιες συνέπεις.

Τώρα για τα .... μη επιτρεπόμενα "πρόσθετα" να το πω έτσι που χρησιμοποιούν κάποιοι, αυτό είναι άλλη ιστορία.
Το "helper" δεν επιτρέπεται, αλλά το έχετε πολλοί.



ρε φιλε πραγματικα γελαμε. εισαι ο πρωτος που εφερε κλικερ.
εισαι ο πρωτος (μαζι με τους φιλους σου ορεκο κτλ που εκμεταλλευοσασταν σφαλματα θυμασαι που πολιορκουσατε τομεις οπου να ναι χωρις να υπαρχει παραπλευρος τομεας σας η να ειναι ζωνη..)
εισαι ο πρωτος που δημιουργησε 2 φορες στον δ το σφαλμα οταν πηγαιναν να μαυρισουν τον χαρτη.
και βγαινεις κ μιλας για επαναφορες η για κανονες?
ποσο υποκριτης εισαι ρε?

Τώρα εσύ γιατί είσαι κακό παιδάκι ;
Πρέπει να χρησιμοποιούμε το forum για να κατηγορούμε κάποιον-κάποιους με τον τρόπο αυτόν ;

Να λέμε όμως τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.... όλοι σας την έχετε χεσ__νη τη φωλιά σας. (__ = μέ) :)
Εσύ να είσαι καλό παιδί, άσε τους άλλους να είναι κακά και κάνε αναφορά στην υποστήριξη.
Τα αποτελέσματα, άλλη ιστορία. Πονεμένη.



========================
Μόλις μου ήρθε μια ιδέα να προτείνω στην ομάδα διαχείρισης.
Να υπάρχει τιμωρία για τους παίκτες που κατηγορούν ονομαστικά άλλους παίκτες εδώ στο forum.

Δεκτόν το να λέμε ότι ζητάμε καλύτερο έλεγχο για παραβάσεις των παικτών, δεκτόν το να λέμε για τις όποιες παραβάσεις, δεκτόν το να ζητάμε αυστηροποίηση, να μη κατονομάζουμε όμως άλλους παίκτες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vilya

Ενεργό Μέλος
Προτεινω να γινεται αυτοματη επαναφορα των διαδικασιων του παιχνιδιου οταν αποδεδειγμενα υπαρχει καταστρατηγηση κανονων και λογω αυτης της καταστρατηγησης εχουμε αδικο οφελος προς καποια συντεχνια.

Π.χ. Λογω καποιου Bug, κερδιζει πλεονεκτημα καποια συντεχνια. Απο τη στιγμη που ως οφειλε, δεν εκανε αναφορα του Bug και το εκμεταλλευθηκε, πρεπει να αποδοθει δικαιοσυνη στους αλλους που εχασαν λογω αυτης της αδικιας και να επανελθει η κατασταση οπως ηταν πριν την αδικια αυτη.

Αυτο δεν ειναι τιμωρια της συντεχνιας, αλλα, αποδοση δικαιοσυνης.
Νομιζω οτι το να κραταμε δικαιο το παιχνιδι ειναι βασικο "κλισε" της διαχειρισης.
Ας γινει αυτο το "κλισε"... πραγματικοτητα.


Αρχικά μήπως θα ήταν πιο παραγωγικό να γίνει αναφορά του Bug - Σφάλματος στο αντίστοιχο θέμα ή στην Σελίδα Υποστήριξης;;;
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Χαλαρωστε παιδες...αμα ειναι καθε φορα που θα βγαζει bug το παιχνιδι να παμε προς τα πισω, ακομα στη Βιομηχανικη εποχη θα ηταν το ΦοΕ...
Επισης τα περισσοτερα bug βγαινουν, λογω μη σωστης λειτουργιας, που αυτη μπερδευετε και λιγο με τα "πατουμενα", εδω που τα λεμε... οποτε χαλαρα με τα διαφορα σκευασματα, για να μην εχουμε κλαμματα...
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Χαλαρωστε παιδες...αμα ειναι καθε φορα που θα βγαζει bug το παιχνιδι να παμε προς τα πισω, ακομα στη Βιομηχανικη εποχη θα ηταν το ΦοΕ...
Επισης τα περισσοτερα bug βγαινουν, λογω μη σωστης λειτουργιας, που αυτη μπερδευετε και λιγο με τα "πατουμενα", εδω που τα λεμε... οποτε χαλαρα με τα διαφορα σκευασματα, για να μην εχουμε κλαμματα...

Αχ .. τι ωραία που ήταν τότε. Δεν είχαμε αυτά τα βοηθήματα.
Υπήρχε υγιές παιγνίδι.
Έπρεπε να πουλήσουμε τα παλιά κτήρια να βάλουμε τα καινούρια, να κάνουμε χώρο να βάλουμε τι να βάλουμε.

Τώρα με λίγα κτήρια από εκδηλώσεις έχουμε ένα σωρό πληθισμό,, ικανοποίηση .... τα πάντα.
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Αρχικά μήπως θα ήταν πιο παραγωγικό να γίνει αναφορά του Bug - Σφάλματος στο αντίστοιχο θέμα ή στην Σελίδα Υποστήριξης;;;
Aσχετως τι λεει ο φιλος mitsos niakaia 7, τα οποια bug εχω προσωπικα εντοπισει τα εχω αναφερει αμεσα και συνεχιζω να το κανω. Πολλες αναφορες εχουν γινει δημοσια εδω στο forum, καποιες εχουν γινει στον beta και καποιες με απ ευθειας αναφορα στην υποστηριξη. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε, εχω ανοιχτη αναφορα στον beta και υπαρχει ενημερωση προς τους developers για κατι που κανουν καθημερινα χρηση δεκαδες παικτες. Το θεμα λοιπον ειναι οτι δεν μπορουν να γινονται συνεχεια αναφορες απο παικτες και να υπαρχει αναμονη ημερων ή και μηνων για να υπαρξουν αποτελεσματα απο την εταιρια. Επισης πολλες αναφορες που γινονται ειναι για ηδη υπαρκτα bug που γινεται εκμεταλλευση τους, που γι αυτες τις περιπτωσεις, θα πρεπει να υπαρχει επαναφορα των συγκεκριμενων διαδικασιων.

Η προταση μου εχει να κανει με το "δικαιο" παιχνιδι. Αυτο το παιχνιδι που υποτιθεται θελουν να εξασφαλισουν οι υπευθυνοι του παιχνιδιου. Και το προτεινω αυτο γιατι δεν ειναι πλεον αποδεκτο το να τιμωρηθει καποιος για 1 ή Χ ημερες ενω μ αυτο που εχει κανει εχει προκαλεσει δισαναλογη "ζημια" σε αλλους παικτες. Αν καποιος παικτης εχει τιμωρηθει για αποδεδειγμενη εκμεταλευση bug θα πρεπει να υπαρξει και ιση αντιμετωπιση προς αυτους που "εχασαν" λογω αυτης της διαδικασιας που εκμεταλλευθηκε.

Π.χ. Καποιος παικτης χρησιμοποιει αποδεδειγμενα στα πεδια παρανομο λογισμικο. Θα πρεπει να χασει η συντεχνια του οτι εχει κερδισει αυτος ο παικτης και οχι μονο να τιμωρηθει ο παικτης με Χ ημερες.
Π.χ. Καποιος παικτης αποδεδειγμενα εκμεταλλευομενος ενα bug δινει πλεονεκτημα στη συντεχνια του και καταφερνει να μαυρισει τον χαρτη στα μεταλλια. Ισως θα επρεπε την επομενη ημερα τα μεταλλια να ειναι ανοιχτα, ολοι οσοι συμμετειχαν να εχουν τιμωρηθει και οχι μονο να τιμωρηθει ο παικτης με Χ ημερες.

Ας αναλαβουν τις ευθυνες τους και οι υπευθυνοι των συντεχνιων. Οι ιδρυτες και οι αρχηγοι θα πρεπει να βοηθησουν και να "καθαρισουν" τις συντεχνιες τους, σε αλλη περιπτωση να δεχονται και αυτοι ποινες ή να δεχονται αρχικα προειδοποιηση και στη συνεχεια ποινες.

Επειδη η επαναφορα καταστασης δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα...
Επειδη εκει που γινονται οι παρανομιες στο παιχνιδι, σχεδον τιποτα δεν ειναι ατομικο...
Επειδη παρανομος ειναι ο κλεφτης αλλα ειναι και ο κλεπταποδοχος....

Ας αλλαξω την προταση μου...
Προτεινω να υπαρχει και ποινη προς τη συντεχνια ή προς τους υπευθυνους της συντεχνιας που ανηκει καποιος παικτης, οταν αποδεδειγμενα υπαρχει καταστρατηγηση κανονων απο τον παικτη και λογω αυτης της καταστρατηγησης εχουμε αδικο οφελος και της συντεχνιας ή μπορει να υπαρξει και ποινη σε οσους συμμετειχαν στη διαδικασια που εγινε η εκμεταλλευση του bug απο καποιον παικτη.

ΥΓ Αν θελετε να συνεχισετε να βλεπετε εναν παικτη Σιδηρου, με 50 τοξα ή καποιους ουρανοκατεβατους διπλους να παιρνουν χαρτες, δεν τρεχει κατι. Εγω εχω τη συνειδηση μου καθαρη και εκανα μια προταση που ισως βελτιωσει την κατασταση και φερει εστω καποια περισσοτερη δικαιοσυνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Η δική μου πρόταση λέει τα εξής. ( το έχω ξανά προτείνει κ έφαγα μπαν στο φόρουμ :Ρ)
Διαφάνεια.
Τι θέλω να πω..

Θέμα στο φόρουμ ημερήσιες τιμωρίες.
Πχ.
Μήτσος Νίκαια 10 μέρες γιατί έβρισε συμπαίκτη.
Κολεκτ 5 ημέρες γιατί μπήκε σε άλλο λογαριασμό
Κτλπ κτλπ.
Έτσι όταν ο χ παιχτης βρισει η μπεί σε άλλο λογαριασμό να έχει την ίδια τιμωρία κ οχι καθόλου η λιγότερη η περισσότερη.
Φυσικά όχι αόριστα το συστημα μάς εντόπισε το οτιδήποτε.
Το συστημα μάς εντοπισμό κυριε Χ το XYZ (*αφαιρέθηκε εξωτερικός σύνδεσμος) που είναι παράνομο
Απλά πραγματα.
Οτιδήποτε άλλο παντα μα παντα θα υπάρχει μια σκιά γυρω του.
Θέλετε να μην τα βάζουμε με την διαχείριση? Διαφάνεια.

Με αυτό τον τρόπο ο ψ παιχτης που θα παει να βρισει η να μπεί σε άλλο λογαριασμό να ξέρει τι τον περιμενει κ να μην το κάνει.

Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Η δική μου πρόταση λέει τα εξής. ( το έχω ξανά προτείνει κ έφαγα μπαν στο φόρουμ :Ρ)
Διαφάνεια.
Τι θέλω να πω..
..............
Ειναι προτασεις και εννοειται οτι ειναι δεκτες, αν και σε καποια σημεια διαφωνω.
Κυριως στο οτι οι τιμωριες θα ειναι μονο ατομικες.
Και τι εννοω ; Τα γαλονια των αρχηγων και των ιδρυτων δεν ειναι μονο διακοσμητικα, φερουν και ευθυνες.

Π.χ. Οι Χ,Ψ παικτες, αν με την παρανομια τους εχουν δωσει αθεμιτο πλεονεκτημα στη συντεχνια, θα πρεπει να υπαρχει και ποινη προς τους υπευθυνους της συντεχνιας και προς τη συντεχνια. Αρχικα με μια ενημερωση απο τη διαχειριση κι αν επαναληφθει η παρανομια να εχουν ποινες οι αρχηγοι, οι ιδρυτες αλλα και η συντεχνια, με καποια αφαιρεση βαθμων κλπ κλπ. Θα μου πειτε "Δεν το ηξεραν οι ιδρυτες, γιατι να τιμωρηθουν ;". Εκει ειναι η ευθυνη της θεσης τους. Αν δεν ξερουν τι γινεται στη συντεχνια τους, προφανως και δεν τους αξιζει να ειναι ιδρυτες ή αρχηγοι. Να δοθουν αλλου τα "γαλονια". Επισης στο 90% των περιπτωσεων, ειδικα για διαδικασιες του παιχνιδιου που ειναι ομαδικες, οιι ιδρυτες και αρχηγοι γνωριζουν τα παντα. Αφου ειναι και στις κλησεις και ξερουν τι κανει καθε παικτης που συμμετεχει στην ομαδικη διαδικασια. Αν και παλι δεν θεωρηθε αυτο δικαιο, θα μπορουσαν να τιμωρηθουν ολοι οσοι συμμετειχαν στη διαδικασια που εγιναν οι παρανομιες (πχ μαχες ΣεΣ. Οσοι ηταν τη συγκεκριμενη ημερα και ωρα και εκαναν οτιδηποτε στους χαρτες, θα λαβουν και την αναλογη ποινη. Κανενας δεν ειναι "εκτος θεματος" στις μαχες ΣεΣ. Ολοι γνωριζουν τι κανουν οι συμπαικτες τους εκεινη την ωρα).
 

Vilya

Ενεργό Μέλος
Θα ήθελα να σας αναφέρω ότι βάση των κανόνων του φόρουμ, συζητήσεις σχετικά με παραβίαση κανόνων απαγορεύονται! Για όποιον το έχει ξεχάσει μπορεί να ανατρέξει στο αντίστοιχο θέμα για λοιπές λεπτομέρειες! Ως εκ τούτου το παρόν κλειδώνει.

Επίσης να υπενθυμίσω ότι οι αναφορές σφαλμάτων γίνονται με συγκεκριμένο τρόπο βάση των επίσημων κανόνων του παιχνιδιού (άρθρο 7).
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή