Συζήτηση Η Ομαδοποίηση μονάδων είναι εδώ...(?)

dio21

Καμένος Χρήστης
Μολις ειδα οτι προστεθηκε το χαρακτηριστικο...
Χωρις ενημερωση? ουτε το Φορουμ δεν ενημερωσαν?
Επισης απο την ανακοινωση δεν ειχα καταλαβει αυτο "Η ομαδοποιηση των τραυματισμενων μοναδων δεν θα γινετε"
Να σας πω, οτι αυτο που λενε, ειναι "μια τρυπα στο νερο", ετσι με το λιγο που το ειδα στη πραξη...
Αν ειναι να μας εχετε τις τραυματισμενες μοναδες μια-μια, τι νοημα εχει, ρε παιδια...???
Θα γεμιζει η μπαρα μετα τις 30-40 πρωτες μαχες και παλι θα ψαχνουμε την ΜΙΑ (ενα κουτακι) των μη τραυματισμενων μοναδων...
πλακα θα εχει....χαχαχαχαχ
ειχα ζητησει αυτο το χαρακτηριστικο, θυμαμαι, πριν 2-3 χρονια...τοσο τους πηρε να το ολοκληρωσουν αλλα με μια σοβαρη ατελεια...
ΣΟΣ λοιπον...
ΟΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΡΤΕΛΑΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ...
ποιος απο εμας αραγε ψαχνει μια τραυματισμενη μοναδα να την βαλη σε μαχη?
Δεν ειναι τοσο δυσκολο, να το καταλαβετε νομιζω.... δειτε το μεσα στα επομενα 2 χρονια, παρακαλω....
αν θελετε δειτε παρακατω...

 
Τελευταία επεξεργασία:

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Σωστη παρατηρηση.
Οπως επισης το οτι οι τραυματισμενες μοναδες δεν υπολογιζονται στο συνολο των αντιστοιχων μοναδων. Αν θελουμε να ξερουμε συνολο μαζι με τις τραυματισμενες θα πρεπει να βγαλουμε αβακα για να κανουμε πραξεις. Και αυτο μονο σε περιπτωση που θα φαινονται ολες οι τραυματισμενες. ΥΓ υπαρχει και το συνεφακι, αλλα και εκει δεν εχει ολες τις μοναδες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

dio21

Καμένος Χρήστης
Ευτυχως δουλευει η ενεργοποιηση/απενεργοποιηση συσσωρευσης μοναδων, απο τις ρυθμισεις... ;)
Οποτε μεχρι να το φτιαξουν σωστα, μαλλον με το παλιο συστημα θα παιζω....
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Είχα κάνει την πρόταση πριν χρόνια και είχα γράψει και τον τρόπο που μας βολεύει αλλά έκαναν τα δικά τους.......
Αυτά είχα και έχω να προτείνω.

1)Γιατί να έχουμε πάντα μπροστά μας τον αμυντικό στρατό, να εμφανίζεται και να κλείνει με το κουμπί για επιλογή άμυνας,(8 μονάδων)

2)Οι τραυματισμένες μονάδες να φαίνονται μόνο πατώντας το κουμπί θεραπείας δεν έχουν λόγο ύπαρξης στον υγιή επιθετικό στρατό.

3)Όταν επιλέγουμε εμφάνιση όλων των μονάδων να φαίνονται οι μονάδες της εποχής που έχουμε επιλέξει με δίπλα τους κακοποιούς.
(Μία από κάθε μία)

4) Όταν επιλέγουμε εμφάνιση από τα κουμπιά μονάδες ταχείας μετακινήσεις - βαρέων μονάδων - ελαφρών μονάδων - πυροβολικού
και εμβέλειας να παραμένει σταθερά σε όλες τις μάχες που κάνουμε (τώρα μετά την πρώτη μάχη γυρνά στην εμφάνιση όλων των μονάδων).
Σταθερή η μονάδα επιλογής μας μαζί με τους κακοποιούς οι μάχες που κάνουμε έχουν την καλύτερη μονάδα της εποχής με κακοποιούς
όταν τις θέλουμε όλες πατάμε την επιλογή εμφάνιση όλων των μονάδων.

5)Τα εικονίδια στρατού πού θα έχουνε στην επιλογή εμφάνιση όλων των μονάδων είναι 6 και στις επιλογές τύπου μονάδας 2
να μεγαλώσουν τόσο όσο ο χώρος που θα μείνει ελεύθερος με την αλλαγή αυτή.

6) Στις συσκευές PC και LAPTOP όταν πας να επιλέξεις εποχή η λίστα ξεκινά από την εποχή του χαλκού και στο τέλος ο Δίας
οι εποχές πρέπει να είναι πρώτα η εποχή που είμαστε και μετά όσες έχουμε περάσει, στις κινητές συσκευές έτσι είναι.

Αγαπητοί συμπαίκτες θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι σωστές αυτές οι αλλαγές που είχα και έχω να προτείνω και αν θα είναι βοήθεια
στο τρόπο που παίζουμε.( Αν και θα δούμε αλλαγή μετά από χρόνια και ξανά λάθος θα είναι)
Με εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Εσάς - βλέπω δεν γίνεται αναφορά - δεν σας καθυστερεί η φόρτωση του επιθετικού στρατού; Επίσης, εξαιτίας αυτού, καθυστερεί πλέον και η αγορά προσπαθειών, με μετάλλια, στην Εκστρατεία.
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Εσάς - βλέπω δεν γίνεται αναφορά - δεν σας καθυστερεί η φόρτωση του επιθετικού στρατού; Επίσης, εξαιτίας αυτού, καθυστερεί πλέον και η αγορά προσπαθειών, με μετάλλια, στην Εκστρατεία.

Δε σε βλεπω ενημερωμενο.

Απο τις αρχες του προηγουμενου αιωνα εχει γινει αναφορα για την σχετικοτητα του χρονου. Και ειναι αποδεδειγμενο οτι ισχυει, με την παρουσα φυσικη που ακολουθουμε και με αυτα που μπορει να αντιληφθει ο εγκεφαλος μας, στα πλαισια των 3 διαστασεων που μπορει να ελεγχει και να κατανοει.

Γι αυτο, το "καθυστερει η φορτωση στρατου" ειναι κατι πολυ σχετικο.

Καθυστερει η φορτωση στρατου σε σχεση με εναν παρατηρητη που βρισκεται στη Γη. Για εναν παρατηρητη που βρισκεται κοντα στον οριζοντα μια μαυρης τρυπας, επειδη ο χρονος εκει κινηται με πολυ αργο ρυθμο, ο παικτης που βρισκεται εκει βλεπει σε 1 δευτερολεπτο να εχουν γινει δεκαδες αλλαγες στρατου. Να εχετε υποψιν σας οτι παρανομο λογισμικο δεν υπαρχει, ειναι απλα ενα θεμα στρεβλωσης του χωροχρονου.

Εδω να σημειωσουμε οτι καποιοι παικτες μπορει ειναι κοντα σε μαυρες τρυπες και ετσι καταφερνουν, ενας παικτης μονος του, να τοποθετει 18 πολιορκιες σε 15 δευτερολεπτα. Ή μπορει οι υπολοιποι παικτες να βρισκονται κοντα σε "φουσκες", σημεια αντιβαρυτητας και απλα να βλεπουν γρηγορες τις πολιορκιες. Γι αυτο και το προγραμμα εντοπισμου παρανομου λογισμικου, επειδη αποδεχεται τις στρεβλωσεις στον χωροχρονο, δεν εντοπιζει οτι χρησιμοποιει ο παικτης παρανομο προγραμμα. Κατι που δεν αποδεχεται ομως ειναι, οταν ενας τομεας κεντραριστει και κανεις γρηγορες μαχες, χωρις αλλαγη στρατου. Εκει το λογισμικο λεει οτι κανεις κατι παρανομο, ασχετως αν εχεις κεντραρει και χτυπας με πυροβολικο, κακοποιους.

Συμπερασματα...
1ον. Δεν καθυστερεί η φόρτωση του επιθετικού στρατού, εμεις πηγαινουμε πιο γρηγορα.
2ον. Δεν χρησιμοποιει καποιος παρανομο λογισμικο για να τοποθετει ο ιδιος 18 πολιορκιες σε 15 δευτερολεπτα, εμεις παμε πιο αργα.

ΥΓ1 Καποια στιγμη θα ανεβασουμε τα βιντεο με τις πολιορκιες τους και τοτε θα αποδειχθει, για ακομη μια φορα, η θεωρια της σχετικοτητας.
ΥΓ2 Λεω να μην το επεκτεινω και σε αναλυση του κβαντικου χωροχρονου, διοτι θα μπερδευτει πολυς κοσμος με τις χορδες και στο τελος θα το γυρισουμε στα μπουζουκια. Ωπαααα.... Λεμεεεεε.
ΥΓ3 Το χιουμορ ειναι χιουμορ, ασχετως το πως το διαβαζει ο καθενας.
ΥΓ4 Οντως υπαρχει επιπλεον καθυστερηση παρολο που η συγκεκριμενη αλλαγη εγινε για γρηγοροτερες μαχες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.
Το παρακάτω link είναι αυτό σχετικά με την νέα λειτουργία της ομαδοποίησης των μονάδων.

https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Η-Ομαδοποίηση-μονάδων-είναι-εδώ.9155


Εκεί που διαβάζουμε "Δοκιμάστε το και πείτε μας τη γνώμη σας σχετικά με αυτή τη νέα προσθήκη εδώ !",
το hyperlink στο "εδώ" παραπέμπει στο forum του beta.
Δεν υπάρχει δηλαδή αντιστοίχιση εδώ σε εμάς στο forum ώστε να πούμε την γνώμη μας.

Φαίνεται πως κάποιο μέλος άνοιξε νήμα, οπότε γράφω εδώ.

Ωραία η λειτουργία αυτή και βολεύει αρκετά κατ' εμέ.

Θα ήθελα να ζητήσω να προταθεί στο τεχνικό τμήμα το να είναι σε άλλη κατηγορία οι μονάδες άμυνας.

Όπως είναι τώρα, όταν θέλουμε να κάνουμε μάχη, ανοίγει η διαχείρηση στρατού.
Εκεί, βλέπουμε στην αρχή τις αμυντικές μονάδες και έπειτα όλες τις υπόλοιπες μονάδες ομαδοποιημένες.

Θα βόλευε αν οι μονάδες που έχουμε για άμυνα να είναι στο τέλος ή να είναι .... πως να το πω ... αλλού.
Να φαίνονται σε άλλη κατηγορία. Να έχουν δικό τους εικονίδιο για κλικ για να εμφανιστούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα.
Το παρακάτω link είναι αυτό σχετικά με την νέα λειτουργία της ομαδοποίησης των μονάδων.

https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Η-Ομαδοποίηση-μονάδων-είναι-εδώ.9155


Εκεί που διαβάζουμε "Δοκιμάστε το και πείτε μας τη γνώμη σας σχετικά με αυτή τη νέα προσθήκη εδώ !",
το hyperlink στο "εδώ" παραπέμπει στο forum του beta.
Δεν υπάρχει δηλαδή αντιστοίχιση εδώ σε εμάς στο forum ώστε να πούμε την γνώμη μας.

Φαίνεται πως κάποιο μέλος άνοιξε νήμα, οπότε γράφω εδώ.

Ωραία η λειτουργία αυτή και βολεύει αρκετά κατ' εμέ.

Θα ήθελα να ζητήσω να προταθεί στο τεχνικό τμήμα το να είναι σε άλλη κατηγορία οι μονάδες άμυνας.

Όπως είναι τώρα, όταν θέλουμε να κάνουμε μάχη, ανοίγει η διαχείρηση στρατού.
Εκεί, βλέπουμε στην αρχή τις αμυντικές μονάδες και έπειτα όλες τις υπόλοιπες μονάδες ομαδοποιημένες.

Θα βόλευε αν οι μονάδες που έχουμε για άμυνα να είναι στο τέλος ή να είναι .... πως να το πω ... αλλού.
Να φαίνονται σε άλλη κατηγορία. Να έχουν δικό τους εικονίδιο για κλικ για να εμφανιστούν.
Χμμμμ... Είδες στο είπα Κ εχθές.. " Δεν ξέρω με τι τρόπο παίζεις το παιχνιδι' .
Αν έπαιζες με διαφορετικό θα εβλεπες ότι η αλλαγή ναι μεν είναι προς την σωστή κατεύθυνση αλλά είναι λειψη!
Πριν την αλλαγή μπορουσαμε να χρησιμοποιήσουμε 20 μονάδες ανά τυπο. Μετά έπρεπε να κλεισουμε την διαχείριση στρατου κ να ανοίξουμε παλι για να εμφανιστουν οι μονάδες.
Το ίδιο ισχύει κ τώρα!! Το νά την κάνω την στοιβαξη μονάδων όταν πρεπει να μπαινοβγαίνω συνέχεια?? Θέλω να γεμίσω έναν τομέα σε σεσ με άμυνες κ πρεπει να ανοιγοκλείνω την διαχείριση στρατου.
Όποτε!!!
Βελτίωση αλλά μισή.. Θα ήταν πιο χρήσιμο να χρησιμοποιουμε όσες μονάδες θέλουμε από την στοιβαξη ( να μην ισχύει το 20 ανά τυπο) για να μην μπαινοβγαίνουμε σέ τομείς.
Επίσης.. Οι τραυματισμενες μονάδες να μπουν κ αυτές σε στοιβαξη.. Ποιός θα χρησιμοποιήσει χτυπημένη μονάδα??
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Χμμμμ... Είδες στο είπα Κ εχθές.. " Δεν ξέρω με τι τρόπο παίζεις το παιχνιδι' .
Αν έπαιζες με διαφορετικό θα εβλεπες ότι η αλλαγή ναι μεν είναι προς την σωστή κατεύθυνση αλλά είναι λειψη!
Πριν την αλλαγή μπορουσαμε να χρησιμοποιήσουμε 20 μονάδες ανά τυπο. Μετά έπρεπε να κλεισουμε την διαχείριση στρατου κ να ανοίξουμε παλι για να εμφανιστουν οι μονάδες.
Το ίδιο ισχύει κ τώρα!! Το νά την κάνω την στοιβαξη μονάδων όταν πρεπει να μπαινοβγαίνω συνέχεια?? Θέλω να γεμίσω έναν τομέα σε σεσ με άμυνες κ πρεπει να ανοιγοκλείνω την διαχείριση στρατου.
Όποτε!!!
Βελτίωση αλλά μισή.. Θα ήταν πιο χρήσιμο να χρησιμοποιουμε όσες μονάδες θέλουμε από την στοιβαξη ( να μην ισχύει το 20 ανά τυπο) για να μην μπαινοβγαίνουμε σέ τομείς.
Επίσης.. Οι τραυματισμενες μονάδες να μπουν κ αυτές σε στοιβαξη.. Ποιός θα χρησιμοποιήσει χτυπημένη μονάδα??
Αρχικά να ενημερώσω ότι θα γράψω σε β' ενικό για ευκολία

Τόσες λεπτομέρεις που διαβάζω δε τις ξέρω.
Δεν κάνω ΣεΣ (όπου εικάζω εκεί γίνεται η αναφορά).

Αυτό που με χαλάει να το πω έτσι, είναι που πρέπει να μετακινήσω το ποντίκι στα δεξιά να επιλέξω τις επιθετικές μονάδες επειδή στην αρχή είναι οι αμυντικές. Αυτό για μένα που κάνω κάτι λίγες επιθέσεις.
Πάμε να δούμε τους άλλους παίκτες που θέλουν περισσότερα σχετικά με τις μάχες. Εκεί καταλαβαίνω την λεγόμενη λειψή κατεύθυνση.

Αν καταλαβαίνω σωστά, το πρόβλημα, η δυσαρέσκεια ορισμένων είναι για τις άμυνες στα ΣεΣ.

Δεν μπορώ να καταλάω κάποια πράγματα.
Αυτό που μπαίνουμε στη διαχείριση και βγαίνουμε πάντα δεν γινόταν ;
Αυτό με τις 20 μονάδες ανά τυπο δεν έχω ιδέα, μου είναι άγνωστο.

Στα ΣεΣ που κάνουν αυτές τις γρήγορες μάχες κάθε μάχη είναι μια καινούργια μάχη.
Δεν πρέπει λοιπόν να βγεις και να ξαναμπείς στη διαχείριση ; Που είναι το θέμα ;
Με τον ίδιο τρόπο επιλέγουμε τις αμυντικές ξανά.
Δε ξέρω, δεν έχω ιδέα από ΣεΣ.

Δε μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτό που ζητάνε κάποιοι.
Να πω κάτι σαν γρήγορη ιδέα μήπως και κάποιος μπορεί να βρει κάτι που εξυπηρετεί.
Θα μπορούσε να την αναπτύξει, θα μπορούσε πάνω σε αυτή να "βγάλει" κάτι άλλο.

Να υπήρχε στη διαχείριση στρατού μια επιλογή (ένα κουτάκι που κάνεις τσεκ) "defense mode" "λειτουργεία άμυνας".
Όσες φορές μπει και βγει ο παίκτης η διαχείριση στρατού θα λειτουργεί σε λειτουργία άμυνας.
Αυτή η "λειτουργία άμυνας" θα έχει μια διαφορετική λειτουργία από αυτήν που έχει τώρα.
Μία λειτουργία με επιλογές που θέλετε εσείς που λέτε αυτά που λέτε και εγώ δεν καταλαβαίνω.
Με το τέλος των ΣεΣ ο παίκτης από-επιλέγει (ξεκλικάρει) την επιλογή και η διαχείριση στρατού επανέρχεται στη συνιθισμένη τώρα λειτουργία.

Από την άλλη δε βρίσκω κάτι λειτουργικό σε αυτό.
Αφού και όταν κάνουμε μάχες στα ΣεΣ επιλέγουμε μονάδες όπως όταν κάνουμε επίθεση.
Δεν έχουμε να επιλέξουμε κάτι ξεχωριστά.
Δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα.

Αν μπορεί να μου περιγράψει κάποιος βήμα - βήμα τι θα ήθελε να γίνεται, να σκεφτώ κάτι.
Όχι όμως του τύπου να κάνω κάτι μια φορά για να κάνω 50 μάχες και να μη χρειάζεται να κάνω παραπανω κλικ..
Αυτό που σκοπός του παιγνιδιού είναι ποιος θα κάνει πιο γρήγορα κλικ σε ένα ορισμένο χρόνο, για μένα είναι χαζομάρα.
Είναι ανούσιο. Δε θέλω να θίξω και να προσβάλω τον οποιοδήποτε.
Σέβομαι απόλυτα ότι σε πολλούς αρέσει αυτή η δοκιμασία παιγνιδιού.
Καμία επίθεση.
Όπως το κάπνισμα γνωρίζουμε τα πόσα "κακα" προκαλέι, σε κάποιον αρέσει και καπνίζει και είναι επιλογή του.

Κλείνοντας να πω ξανά.
Δεν έχω καταλάβει προς τι η δυσαρέσκεια του μπες και βγες στη διαχείριση στρατού.
Δεν έχω καταλάβει αυτό το 20 μονάδες ανά τύπο.
Αυτό το είχαμε πάντα.
Από την άλλη ... τι να μου πεις και τι να μου εξηγήσεις.
Αφού δεν κάνω μάχες και δεν ξέρω τι γίνεται, πως να καταλάβω τις όσες λειτουργίες, τα όσα γίνονται και τα όσες προτιμίσεις των παικτών.



=============================
Σχετικά με τις τραυματισμένες μονάδες.
Οι τραυματισμένες μονάδες εγώ βλέπω πως φαίνονται όλες. Φαίνεται η καθεμία ξεχωριστά.
Με τη δική μου λογική δεν χρειάζεται να μπουν σε στίβαξη. Δεν βλέπω λόγο να μπουν σε στίβαξη οι τραυματισμένες.
Να πω όμως και γιατί δεν θέλω να μπουν σε στίβαξη και ότι μου στερεί το να παίξω με κάποιον τρόπο.
Εγώ θέλω να κάνω μια μάχη και επειδή θέλω να "μετρήσω" κάτι, θέλω να κάνω την μάχη με έναν στρατιώτη με 8 κουτάκια, δύναμης, έναν που ρίχνει ακόντια με 6 κουτάκια, έναν που ρίχνει πέτρες με 4 κουτάκια. Εγώ, ναι, θέλω να κάνω αυτή τη μάχη. Θέλω να επιλέξω να κάνω μια μάχη με έναν τοξοβόλο με 6 κουτάκια. Δε θέλω να έχει 7 κουτάκια, δεν θέλω να έχει 9 κουτάκια.
Αν οι τραυματισμένες μονάδες μπουν και αυτές ομαδοποιημένες, εγώ χάνω την δυνατότητα αυτή. Πως θα επιλέξω αυτόν με τα 6 κουτάκια ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Πάμε ένα ένα.
1) οι 20 μονάδες ανά τυπο ναί έχει να κάνει με τίς άμυνες.
Σε έναν τομέα αν ξεκλειδωθουν όλες οι θέσεις άμυνας χρειάζεται να βάλω 7 άμυνες. Δηλαδή 7 οκτάδα. Αυτό σημαίνει 56 μονάδες. Αν θέλω λοιπόν να χρησιμοποιήσω μια η δυό συγκεκριμένες μονάδες ( πχ γρηγορη η εμβέλειας) όσο είμαι μέσα στον τομέα μπορώ να παρω από την στοιβαξη 20 +20.. Άρα θα πρεπει να βγω κ να ξαναμπώ.
Αν πρεπει το κάνω εγώ η οποιοδήποτε σε 20-25-30 τομείς καθημερινά ειν χάσιμο χρόνου.
Στην στοιβαξη γράφει πχ. 5000 Γρεναδιερος. Για να μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο 20 κ να πρεπει να μπαινοβγαίνω??. Ελπίζω να βοήθησα τώρα να το καταλάβεις.
2) τραυματίες.
Οι τραυματίες είναι χυμα δίπλα από τίς στοιβαγμένες μονάδες. Είναι 10+ κουτάκια που πιανουν χώρο. Σε μπερδευουν
Σε καθυστερουν. Ειδικά στην μάχη. Το χέρι από ταχυτητα μπορεί να πατησει οπουδήποτε. Πρεπει να πατάμε με χειρουργική ακρίβεια στο κουτάκι τής μονάδας που θέλουμε.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την στοιβαξη.. Δεν με βολευει..
Πηγαίνω με τον παλιο τρόπο. Απλά πατάω τον τυπο μονάδας στην καρτέλα πανω απ τις μονάδες, βγαίνει η μονάδα που θέλω κ πατάω οποία βρω μπροστά μου.
3) η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με το τι μάς πιάνει κ θέλουμε γρήγορες μάχες. Έχει να κάνει με τον άσκοπο χρόνο που ξοδεύουμε.
Στο παιχνίδι υπάρχουν ένα σωρό πραγματα. Όλα απαιτούν κάποιο χρόνο.
Μειώνοντας τον χρόνο σε άσκοπα κλικ παιζεις κ χαίρεσαι ( όσοι χαίρονται χαχαχα). Όσο έχει κάνε το ένα κάνε το άλλο
. Έρχεται η στιγμή που λες ας στα κομμάτια δεν κάνω τίποτα.
Είναι όπως οι βοήθειες σε φίλους συντεχνους.. Με την λογική σου.. Θα έπρεπε να παταμε 200 κλικ κάθε μέρα? Οχι παλι!! Δυό κλίκ κ όλες οι ενέργειες αυτόματες.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Πάμε ένα ένα.
1) οι 20 μονάδες ανά τυπο ναί έχει να κάνει με τίς άμυνες.
Σε έναν τομέα αν ξεκλειδωθουν όλες οι θέσεις άμυνας χρειάζεται να βάλω 7 άμυνες. Δηλαδή 7 οκτάδα. Αυτό σημαίνει 56 μονάδες. Αν θέλω λοιπόν να χρησιμοποιήσω μια η δυό συγκεκριμένες μονάδες ( πχ γρηγορη η εμβέλειας) όσο είμαι μέσα στον τομέα μπορώ να παρω από την στοιβαξη 20 +20.. Άρα θα πρεπει να βγω κ να ξαναμπώ.
Αν πρεπει το κάνω εγώ η οποιοδήποτε σε 20-25-30 τομείς καθημερινά ειν χάσιμο χρόνου.
Στην στοιβαξη γράφει πχ. 5000 Γρεναδιερος. Για να μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο 20 κ να πρεπει να μπαινοβγαίνω??. Ελπίζω να βοήθησα τώρα να το καταλάβεις.
2) τραυματίες.
Οι τραυματίες είναι χυμα δίπλα από τίς στοιβαγμένες μονάδες. Είναι 10+ κουτάκια που πιανουν χώρο. Σε μπερδευουν
Σε καθυστερουν. Ειδικά στην μάχη. Το χέρι από ταχυτητα μπορεί να πατησει οπουδήποτε. Πρεπει να πατάμε με χειρουργική ακρίβεια στο κουτάκι τής μονάδας που θέλουμε.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ την στοιβαξη.. Δεν με βολευει..
Πηγαίνω με τον παλιο τρόπο. Απλά πατάω τον τυπο μονάδας στην καρτέλα πανω απ τις μονάδες, βγαίνει η μονάδα που θέλω κ πατάω οποία βρω μπροστά μου.
3) η ταχύτητα δεν έχει να κάνει με το τι μάς πιάνει κ θέλουμε γρήγορες μάχες. Έχει να κάνει με τον άσκοπο χρόνο που ξοδεύουμε.
Στο παιχνίδι υπάρχουν ένα σωρό πραγματα. Όλα απαιτούν κάποιο χρόνο.
Μειώνοντας τον χρόνο σε άσκοπα κλικ παιζεις κ χαίρεσαι ( όσοι χαίρονται χαχαχα). Όσο έχει κάνε το ένα κάνε το άλλο
. Έρχεται η στιγμή που λες ας στα κομμάτια δεν κάνω τίποτα.
Είναι όπως οι βοήθειες σε φίλους συντεχνους.. Με την λογική σου.. Θα έπρεπε να παταμε 200 κλικ κάθε μέρα? Οχι παλι!! Δυό κλίκ κ όλες οι ενέργειες αυτόματες.

Αρχικά να πω και πάλι ότι θα χρησιμοποιήσω β' ενικό.

Από αυτά που διαβάζω βρίσκω χρήσιμες αυτές τις αλλαγές που θα ήθελες.
Νομίζω ότι κατάλαβα κάτι τι.
Διάβασα αυτό που έγραψες "να βάλω 7 άμυνες. Δηλαδή 7 οκτάδα. Αυτό σημαίνει 56 μονάδες"
Είναι όταν στα ΣεΣ βάζουμε την "πρώτη" άμυνα να το πω έτσι και μετά μπορούμε να βάλουμε άλλες 7 άμυνες των 8 μονάδων.
Οπότε αν έχω καταλάβει καλά μπορείς να επιλέξεις μαζικά 20 μονάδες και εμείς θέλαμε να είναι παραπάνω.
Όπως το περιγράφεις και όπως το έχω καταλάβει, αν έχω καταλάβει σωστά, ναι, είναι χρονοβόρο.

Για τις τραυματισμένες μονάδες, θα μπορούσαν αυτές να εμφανίζονται 2 κουτάκια παραπέρα.
Να υπάρχει ένα κενό και να εμφανίζονται παραπέρα.
Θα μπορούσαν επίσης να μην εμφανίζονται καν. Να υπάρχει ένα κουτάκι που θα πρέπει να κάνουμε κλικ για να μας τις εμφανίσει.

Το άλλο που λες είναι ότι εσένα σε μπερδεύει η στίβαξη και δεν τη θες γιατί έχει συνηθίσει τον παλιό τρόπο.
Το καταλαβαίνω και τό σέβομαι απόλυτα και συμφωνώ μαζί σου.
Είναι πολλών ανθρώπων γνώρισμα να μη τους αρέσει μια αλλαγή.
Είναι λογικό. Όταν έχουμε συνηθίσει κάτι, μας χαλάει η αλλαγή.
Η αλλαγή μπορεί να είναι καλύτερη ναι, αλλά και στον άλλον δεν αρέσει.
Το καλύτερη από την άλλη, είναι υποκειμενικό. Ακόμα όμως και αντικειμενικό να είναι, ε ... ο άλλος δυσκολεύεται στην αλλαγή.
Θα μπορούσε και εδώ ο παίκτης να έχει την επιλογή να επιλέγει τον τρόπο εμφάνισης των μονάδων.
Ομαδοποιημένες όπως είναι τώρα ή όπως ήταν πριν.
Το θέμα είναι πως να παρουσιάσουμε στο αρμόδιο τμήμα το γιατί ο άλλος θέλει να εμφανίζονται οι μονάδες όπως πριν και να μας δώσουν σημασία.
Αν και αμφιβάλω να δώσουν σημασία στο εν λόγω ζήτημα.
Αυτό γιατί, η σκεπτική έχει ως το ότι οι μονάδες είναι ομαδοποιημένες, δεν έχουμε 10.000 ίδιες επιλογές σε 10.000 κουτάκια, έχουμε 1 κουτάκι που μπορούμε να το πατήσουμε πολλαπλές φορές.


Ένα άλλο παράδειγμα οι εφαρμογές στα κινητά. Εφαρμογές που μας άρεσαν και αλλάξανε και χαλαστήκαμε.
Οπότε τι κάνουμε ; Συμβιβαζόμαστε.


Κάτι που σκέφτηκα, είναι να προτείναμε στο αρμόδιο τμήμα να έχουμε επιλογές για το πως θέλουμε να είναι διαχείριση του στρατού.
- εμφάνιση ανά ομαδοποίηση μονάδων / εμφάνιση όπως την είχαμε
- εμφάνιση τραυματισμένων μονάδων / απόκρυψη
- μια κάποια λειτουργία ξεχωριστή από αυτήν που είναι τώρα ως προς τη διαχείριση... δε ξέρω αυτό θα το βρείτε εσείς που κάνετε μάχες

Το άλλο που είχαμε πει είναι το ότι οι αμυντικές μονάδες (αν έχουμε) εμφανίζονται πρώτες , το οποίο θαρρώ πως είναι θέμα.

Πάντως και εγώ, με τον παλιό τρόπο, έμπαινα στη διαχείριση στρατού, εκεί ήταν επιλεγμένο το κουτάκι που εμφανίζονται όλες οι μονάδες, έκανα 8 κλικ στα γρήγορα και έκανα την μάχη.
Βοηθάει η ομαδοποίηση για αυτόν που ξέρει τις μονάδες και μπορεί να επιλέξει 2 μονάδες ενός τύπου, 3 από άλλον και 3 από άλλον, χωρίς να πρέπει να κάνει κλικ στον κάθε τύπο μονάδας. Λιγότερα κλικ έτσι και λιγότερη κίνηση με το ποντίκι.

Από την άλλη όπως είπες, εσένα σε βολεύει ο παλιός τρόπος. Δεκτό και σεβασστό.
Ακόμα και αν είσαι ο ένας και μοναδικός, σε καταλαβαίνω, γιατί όπως εσύ μπορεί να είσαι ο ένας και μοναδικός που θα ήθελες τον παλιό τρόπο, έτσι και κάποιος άλλος θα μπορούσε να είναι εκείνος ο ένας μοναδικός που θα ήθελε κάτι άλλο.
Αν και κάποιος θα μπορούσε να πει ότι με τη λογική αυτή, θα είχαμε δέκα χιλιάδες επιλογές, θα είχαμε ό,τι αρέσει στον κάθε ένα.

Ναι, συμφωνώ, πολύ καλά θα το έλεγε. Απλά προσπαθώ και γω να πω κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το 2ο post στη σειρά.

Μου δημιουργήθηκε μια απορία και θέλω τη βοήθειά σου.
Να πως ξανά πως δεν έχω εμπειρία στα ΣεΣ οπότε μπορεί να λέω αρλούμπες.

Αυτό που είπαμε σχετικά με το να βάζουμε 7 άμυνες είναι βολικό. Σαφώς και εξυπηρετεί και κερδίζουμε χρόνο.
Η απορία μου είναι η εξής:
Αυτό γίνεται σε real time χρόνο να το πω έτσι την ώρα που 2 συντεχνίες μονομαχούν για την κατάκτηση ενός τομέα ;
Θα μπορεί ένας παίκτης να βάλει 7 άμυνες την ώρα που κάποιος άλλος επιτίθεται ;
Αν εσύ είσαι πιο ικανός στο χειρισμό του παιγνιδιού, πιο γρήγορος στο να κάνεις τη μια επίθεση μετά την άλλη, εγώ αποκτάω πλεονέκτημα απέναντί σου με το να βάλω 7 άμυνες στο τσακ μπαμ.

Απλά θέλω να μελετήσω την ιδέα αυτή και διαφορετικά.
Ναι, ωραία η ιδέα αυτή που λες.
Σκέφτομαι το ενδεχόμενο μήπως μπορεί να γίνει κατάχρηση σε κάποιο βαθμό, ότι μπορεί να λειτουργίσει ευνοϊκά για κάποιον και ταυτόχρονα αντίξοα για κάποιον άλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή