Θέμα συζήτησης: Πόλεμος Συντεχνιών

DeletedUser30083

Guest
kalhspera...me lene xrhsto kai exw na kanw mia protas gia mia apo tis epomenes anabathmiseis......epidh egine kai kapoio thema sthn syntexnia mou ayto ton kai ro mou hrthe h idea......h protash mou loipon einai na fenete opos stis teleioparotrhnseis poios ebale kai posa agatha sto thisayrofylakio syntexnias kai poios ebale amhna h strato poliorkias kai pou kai poios eleytherwse perioxh sto xarth kai pou....me liga logia h protash mou einai ston polemo syntexniwn anexarthta apo thn epoxh na fenonte oi khnhseis tou kathenos paixth....ayto bohthaei kai sto na blepoume oloi o kathenas ti prosferei kai sto na apofeygonte kapoies prodosies....kapoios apo thn syntexnia mou paraxwrhse apo thn synxronh epoxh 2 tomeis pou eixame......gia doliofthora ths syntexnias....an loipon yphrxe enhmerwsh stis khnhseis tou kathenos tha apofeygontan ayto....thewro oti einai mia kalh protash....opote an thelete skeyteite to kai praxte analogos....egw apla mia protash ekana...sas eyxaristw...meta timhs.....xrhstos.....panta sthn diathesh opoioudhpote me xreiastei gia bohtheia....
 

DeletedUser30083

Guest
kalhspera...me lene xrhsto kai exw na kanw mia protas gia mia apo tis epomenes anabathmiseis......epidh egine kai kapoio thema sthn syntexnia mou ayto ton kai ro mou hrthe h idea......h protash mou loipon einai na fenete opos stis teleioparotrhnseis poios ebale kai posa agatha sto thisayrofylakio syntexnias kai poios ebale amhna h strato poliorkias kai pou kai poios eleytherwse perioxh sto xarth kai pou....me liga logia h protash mou einai ston polemo syntexniwn anexarthta apo thn epoxh na fenonte oi khnhseis tou kathenos paixth....ayto bohthaei kai sto na blepoume oloi o kathenas ti prosferei kai sto na apofeygonte kapoies prodosies....kapoios apo thn syntexnia mou paraxwrhse apo thn synxronh epoxh 2 tomeis pou eixame......gia doliofthora ths syntexnias....an loipon yphrxe enhmerwsh stis khnhseis tou kathenos tha apofeygontan ayto....thewro oti einai mia kalh protash....opote an thelete skeyteite to kai praxte analogos....egw apla mia protash ekana...sas eyxaristw...meta timhs.....xrhstos.....panta sthn diathesh opoioudhpote me xreiastei gia bohtheia....

[thy]Προειδοποίηση για Παραβίαση των Κανόνων του Φόρουμ
Στο forum απαγορεύονται τα Greeklish. Η τιμωρία για χρήστες που γράφουν με Greeklish είναι infraction 5 πόντων για κάθε μήνυμα ή απάντηση σε Greeklish. Αυτό σημαίνει ότι μετά από 6 μηνύματα ή απαντήσεις με Greeklish επέρχεται αυτόματα αποκλεισμός για 1 μήνα. Απαγορεύονται οι αιτήσεις υποστήριξης γραμμένες με λατινικούς χαρακτήρες (Greeklish) και τέτοιες δεν θα απαντιούνται.

Αποφύγετε την δημιουργία πολλαπλών posts. Μπορείτε σε ένα post να κάνετε περισσότερα του ενός "αποσπάσματα" από posts άλλων παικτών (προκειμένου να απαντήσετε ή να σχολιάσετε πολλούς μαζί) καθώς και να χρησιμοποιήσετε την "επεξεργασία" για να διορθώσετε ένα post σας αντί να φτιάξετε καινούριο.

Malfiore.[/thy]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30055

Guest
να εκθεσω και εγω την ταπεινη μου γνωμη πριν το αντιο
για τις αλλαγες στο φοε στο... ονομα της αναβαθμισης
και να εκφρασω παραλληλα την δυσαρεσκια μου,την λυπη μου,η τον θυμο μου αν θελετε
για την τροπη που πηρε το παιχνιδι που για καποιους ηταν σημαντικο στηριγμα
δεν θα μπω σε λεπτομερεις οπως οι συμπαικτες μου αλλα να πω μονο οτι καταφερατε τα εξεις
1)να σκοτωθουν στην κυριολεξια ολοι οι παικτες μεταξυ τους.με αποτελεσμα καθε μερα να βλεπω και νεες αποχωρησεις μεγαλων παικτων.κατι που φοβαμαι οτι θα συνεχιστει..
σε ολες οι συντεχνειες,σε ολες οι ομαδες,αναπτυχθηκε με τον συντεχνειακο πολεμο μια κοντρα,μια καχυποψια,εντασεις και παθη ανευ προηγουμενου
ολοι βλεπουν ολους σαν κατασκοπους που μονο στοχο εχουν να βλαψουν την συντεχνεια και τους ιδιους ( ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ..ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ )
2)ΑΚΥΡΩΣΑΤΕ σε χρονο μηδεν και ετσι ακοπα και απερισκεπτα τον κοπο,τον χρονο και την προσπαθεια δεκαδων ανθρωπων,να αναπτυξουν τα ΜΚ
ποιος ο λογος να καταβαλω εκ νεου προσπαθεια αναβασθιμης των,οταν καποια στιγμη θα τα καταριψετε και παλι
3)ποιος ο λογος να προσπαθω σαν μοναδα να αναπτυχθω οταν αυτο πλεον δεν φαινεται πουθενα (στην προοδο της συντεχνειας μας)
παρα μονον με βαση πια των μαχων στον χαρτη (γιατι για την γειτονια..δεν το συζητω πλεον)η κατασταση εκει..απαραδεκτη
4)ενα ακομα που μου προκαλει τεραστια δυσαρεσκεια,ειναι το αδειασμα,το ξετιναγμα ολων των αγαθων που μετα κοπου μαζευτηκε ενα ολοκληρο χρονο
προκειμενου να κατακτηθει ενας τομεας ακομα..
πλεον οι αποθηκες μας ειναι σαν την οικονομια του κρατους.αδειες.
τελος..δεν εμεινε τιποτα να μου θυμιζει το φοε που αγαπησα,επενδυσα χρηματικα και οχι μονο,και δεν μας δωθηκε καν η επιλογη του αν θελουμε να ακολουθησουμε τον νεο συντεχνειακο πολεμο που εγω προσωπικα θα τον εξεφραζα σαν μακελειο αναμεσα στους φιλους.
και κατι τελευταιο στους συμπαικτες μου.
παιδια μην ξεχνατε πριν αφησετε το οποιο συναισθημα να σας παρασηρει,πως πισω απο μια οθονη,υπαρχει παντα ενας ανθρωπος νοημον και με αισθηματα,και οχι ενα ρομποτ
και ξεχναμε οτι αυτο ειναι που εχει την πιο μεγαλη σημασια.καλη συνεχεια να εχετε


Συμφωνώ και επαυξάνω...:thump:
 

DeletedUser1355

Guest
καλησπερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου του κοστους μιας πολιορκιας. ξερω οτι οσο πιο πολλουους τομεις εχει μια συμμαχια, τοσο αυξανει και το κοστος για την επομενη πολιορκια που θα κανει, οσον αφορα στα αγαθα. τι ομως και πως οριζεται αυτο? εχει να κανει καθαρα και μονο με το πληθος των ηδη κατεχομενων τομεων ή το επηρεαζει και κατι αλλο? επισης ειναι το ιδιο σε ολους τους χαρτες και απλα αλλαζει το ειδος του αγαθου, ή ειναι και οι ποσοτητες διαφορετικες?
ευχαριστω εκ των προτερων
 

DeletedUser410

Guest
καλησπερα,
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος υπολογισμου του κοστους μιας πολιορκιας. ξερω οτι οσο πιο πολλουους τομεις εχει μια συμμαχια, τοσο αυξανει και το κοστος για την επομενη πολιορκια που θα κανει, οσον αφορα στα αγαθα. τι ομως και πως οριζεται αυτο? εχει να κανει καθαρα και μονο με το πληθος των ηδη κατεχομενων τομεων ή το επηρεαζει και κατι αλλο? επισης ειναι το ιδιο σε ολους τους χαρτες και απλα αλλαζει το ειδος του αγαθου, ή ειναι και οι ποσοτητες διαφορετικες?
ευχαριστω εκ των προτερων

Το κόστος μιας πολιορκίας υπολογίζεται βάση ενός τύπου που μπορείς να δεις στο spoiler.

[SPOIL]
Th8DfRz.png


Όπου y βάζεις πόσες πολιορκίες έχουν γίνει μέχρι τώρα από την συντεχνία.
[/SPOIL]

Εδώ έχω φτιάξει ένα μικρό εργαλείο που υπολογίζει το κόστος βάζοντας απλά τον αριθμό της πολιορκίας.
 

DeletedUser1355

Guest
καλα δεν παιζεσαι ρε φιλε!! πωπωπω ευχαριστω πολυ!!!!!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα και απο μενα δεν ξερω εαν ειναι το σωστο τμημα εδω
εχω να κανω μια προταση -υπο μορφη ερωτησης-
υπαρχει πιθανοτητα στο μελλον να μεγαλωσει ο χαρτης
πχ τα κομματια στα βραχια να γινουν ελευθερα και προσβασιμα ? διαφορετικα το παιχνιδι του πολεμου εχει σχεδον παγωσει ολα ειναι πιασμενα οι αμυνες
αδυνατον σχεδον στα προσβασιμα να παραβιαστουν εχουν τα μπονους ισχυος των συντεχνειων τους και συνηθως ειναι γεματα με 8 αρα μεχρι καποιοι να τις σπασουν παει ...''ακλαυτος'' ο 1 της πολιορκιας
'η να μπορει η συντεχνεια που βαζει πολιορκια να εχει δυνατοτητα να βαζει περισσοτερες απο μια -οσες ειναι και οι αμυνες-
ζητω σγν εκ των προτερων εαν δεν ειναι εδω το καταλληλοτερο τμημα
 

DeletedUser30203

Guest
Καλησπέρα θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να αναφέρω ένα θέματα που προβληματίζει εμένα, όλα τα μέλη της συντεχνίας μου και ίσως πολλούς ακόμη. Έχουν αναφέρει αρκετοί την ύπαρξη συντεχνιών φάντασμα τις οποίες δημιουργούν κάποιες συντεχνίες για να προκαλέσουν φθορές σε αντιπάλους ή ακόμη και να πάρουν κάποιους τομείς με ελάχιστα υλικά. Δεν έχει αναφερθεί όμως κανείς στις "συνεργασίες" μεταξύ συντεχνιών έτσι ώστε να μπορέσουν να εκδιώξουν άλλες συντεχνίες και να μοιραστούν τους τομείς τους. Αυτές οι συνεργασίες γίνονται είτε "χτυπώντας" ταυτόχρονα την αντίπαλη συντεχνία (μέχρι ενός σημείου θεμιτό) είτε στέλνοντας "δυνατά" μέλη τους για να βοηθήσουν την ώρα που γίνεται μία πολιορκία και μετά να επιστρέψουν σαν κύριοι στην δικιά τους. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο και έχει πέσει πολλές φορές στην αντίληψή μου. Δεν γίνεται ενώ έχει κάνει ολόκληρο σχεδιασμό για το που θα επιτεθεί μία συντεχνία (π.χ. πόσα μέλη έχει ο αντίπαλος, πόσο στρατό έχουν τα μέλη και πια ΜΚ έχουν κλπ) και ξαφνικά να αντιμετωπίζει μία διαφορετική συντεχνία.
 

DeletedUser1355

Guest
φιλε το παιχνιδι ειναι μια μικρογραφια της ζωης....οποιος εχει τα φραγκα επιβιωνει και παει μπροστα, οποιος οχι, τον τρωει η μαρμαγκα! νομιζεις οι σχεδιαστες δεν τα ξερουν αυτα? επειτηδες υπαρχουν αυτα τα ''κενα'' για να πεφτουν διαμαντακια..! ολες οι μεγαλες συντεχνιες το εχουν κανει συστημα αυτο. φτιαχνουν μαϊμουδες συντεχνιες, και κανουν δουλεια. μετα καθονται και σαν αρχοντες αλλων εποχων και μοιραζουν το χαρτη. ....και συ φουκαρα, κανε υπολογισμους και προσπαθησε να τα βαλεις μαζι τους, ή να κρατησεις τους ελαχιστους τομεις σου.
 

DeletedUser26979

Guest
Αν θελουνε φραγκα να κοιταξουν να αναβαθμησουν κανενα σερβερ που το παιχνιδι σερβερσενεται σε καθε πολιορκια εκτως και αν γινεται εσκεμενα βεβαια
 

DeletedUser

Guest
Χαιρετώ σας!!! Ρε παιδιά ΗΜΑΡΤΟΝ κάντε κάτι με τις μαιμούδες, όταν φτιάχνεις μιά συντεχνία να μην μπορείς να τη διαλύσεις πριν περάσει 1 μήνας, όταν φεύγεις από μιά συντεχνία, να μην μπορείς να πας σε άλλη πριν περάσει 1 μήνας, σίγουρα μπορείτε να βρείτε & καλύτερους τρόπους να διορθώσετε το σημερινό χάλι, πείτε στους γερμανούς, εδώ είναι βαλκάνια, τη λαμογιά την έχουμε κάνει επιστήμη!!!
Μέχρι το καλοκαίρι, ούτε οι μισοί δεν θα μείνουμε, αν δεν αλλάξει κάτι & θα το δείτε!!!
Ευχαριστώ για τη προσοχή σας!!!
 

DeletedUser1355

Guest
Να προτεινω κατι? Να ανοιξουμε ενα θεμα εδω στο φορουμ οι αρχηγοι των συντεχνιων και να κανουμε ενα ατυπο ''συμβουλιο'' ωστε να παρακολουθουν και οι υπολοιποι την συζητηση και να προσπαθησουμε να θεσουμε ενα ''κανονα'' ατυπο επισης μεταξυ των συντεχνιων ωστε να σταματησει αυτο το φαινομενο που σαφως βλαπτει σχεδον ολες τις συντεχνιες?? Το θεωρω πολυ σωστο και μεχρι να παρθει καποια αποφαση απο την διαχειρηση για να αντιμετωπιστει αυτο το φαινομενο, θα διατηρηθει το ''fair play'' μεταξυ μας. Ο μονος λογος που το προτεινω δημοσια ειναι για να το δουν και οι διαχειριστες, μιας και δεν ξερω αν κατι τετοιο αντικρουει καποιο κανονα. Απ οσο κοιταξα ομως, δεν παραβιαζει κανενα κανονα. Ειναι εφαμιλλο των φιλικων σχεσεων που συμφωνει μια συντεχνια να διατηρει με καποια αλλη... Οποιος θελει ας απαντησει εδω να δουμε τι μπορουμε να κανουμε. Ας παρουμε καποια πραματα στα χερια μας απο το να γκρινιαζουμε (δικαιως καποιες φορες...) συνεχεια!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ξερω ...ονειρο εβλεπε η ταλα πρωι πρωι σεντονι κατεβασε

Λοιπον θα σας πω και γω την γνωμη μου
Εγω λεω οτι μαζευομαστε -μην τολμησει κανεις να πει αυτην ποιος την καλεσε εεεε θα τον αφησω απλυτο για ενα μηνα αλλωστε η μαμα ταλα οταν 'η οπου βλεπει φως μπαινει-
Ποσο εφικτο θα ειναι συμφωνισουν ολοι εστω ατυπα 'η ποσο νομιζετε οτι θα το κρατησουν
'η σε ποσο συντομο χρονικο διαστημα θα ανακαλυψουν καποιο αλλο ..παραθυρακι με αναλογο αποτελεσμα που δεν θα εχει μπει στο τραπεζι του ατυπου συμβουλιου
Και ποιο απο ολα θα πρεπει να μην γινεται αφου ολα γινονται ουσιαστικα για τον ιδιο λογο ας μην κρυβομαστε ολοι πισω απο το δακτυλο μας για την ατομικη ανοδο γινονονται βασικα
Δηλ
1 Οι συντεχνειες ....''τσιτες'' και τα ακροβατικα τους
λογοι υπαρξης τους -πολλοι λιγα υλικα βαθμοι στα τερεν αντεκδικηση απο διπλο μετωπο κλπ

2 Να μπαινοβγαινουν καθημερινα μεσα σε 2-3 συντεχνειες οι ''ολοι καλοι χωρανε''
ξεκινας να κτυπησεις μια συντεχνεια βλεπεις τον στρατο της πολιορκιας σου να φευγει συννεφο
μπαινεις στο προφιλ της συντεχνειας και βλεπεις ολο το υπολοιπο foe.. μεσα
και απορεις τι φαγητο εφτιαξε ο μαγειρας αυτου του Λοχου που ετρεξαν ολοι να μπουν μεσα πια οχι τιποτα αλλο να παρω την συνταγη μπας και ετσι τουλαχιστον ξαναξυπνησω ενωσω και κυριως μονιασω Ολα τα παιδια μου-την λεξη πρωην δεν θελω να την γραψω-

3 Να κτυπουν τους εαυτους τους αλλοι -ποσες φορες τρομαξα προσπαθησα να σπασω -εαν ημουν κοντα- τον στρατο πολιορκιας απο επιθεσεις σε γειτονες και οταν εστελνα και μνμ να τους προειδοποιησω ....μου ελεγαν μην ανησυχεις ....εμεις ειμαστε βαθμους στο τερεν ψαχνουμε-
ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΜΕΣΑ
Λοιπον θεωρω ανεφικτο να αποφασιστει απο εδω κατι και να κρατηθει

Μονο η διαχειρηση μπορει να προτινει
-και αυτοι δεν μπορουν να τα κανουν ολα μην τους χρεωνουμε πραγματα που ενδομυχα ξερουμε οτι δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν-
στους προγραμματιστες καποιες νεες ''αναβαθμισεις'' για να παψει να υπαρχουν αυτα

Δηλ οι προτασεις μου για να παψουν να συμβαινουν αυτα ειναι οι εξης

-Να μην υπολογιζονται στα τερεν της γειτονιας οι μαχες στον πολεμο των συντεχνειων ουτε στην ατομικη βαθμολογια

-Να μην μπορει καποιος να πηγαινοερχεται σε συντεχνειες καθε 5 λεπτα δηλ να μην μπορει να ξαναεπιστρεφει στην προηγουμενη εαν δεν περασουν 5 ημερες 'η να μην μπορει καποιος να αλλαξει πανω απο 2 συντεχνειες μεσα σε μια εβδομαδα - ανεξαρτητα εαν μια ειναι η ιδια-
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Θεωρω οτι ειναι καιρος να ξαναζωντανεψουμε αυτο το θεμα
Μπας και προλαβουμε ν΄αλλαξουν τα μελλουμενα
στην τελικη μορφη τους να εχουν ... αλλη οψη
Η μαντα ειδε ονειρο παραξενο εχθες
..καλα μπορει να ηταν και προχθες
ισως την πλανεψε το ονειρο και εχασε τον χρονο
Ειδε μια συντροφια απο 5-6 ατομα να καθονται και για ενα παιχνιδι το Φοε σχεδια να φτιαχνουν
Μιλουσαν για ενα προβλημα? που λεγεται ΘΟΛΟΣ θεορατος και υλικα σε ενα ..κοινο σεντουκι βαζει
Πως τα σεντουκια ισως συντομα αρχισουν προβληματα σημαντικα να δημιουργουν στις συντεχνειες που τα εχουνε γεματα μεχρι πανω
μετα ειπαν και για ενα αλλο προβλημα
πως αυτον τον χαρτη τον καλο με τους πολεμους τους μεγαλους
προσωρινα στα κινητα αδυνατον να βαλουν
Γι αυτο αποφασισαν για αρχη ο χαρτης των ολων εποχων ....να διαλυθει και αλλος χαρτης την θεση του να παρει
στον νεο χαρτη η πληρωμη θα ειναι με υλικα ..οι θεορατοι δηλ δουλεια να βρουνε
και αν ..οι παικτες που αυτο τους αφορα αντιδραση δεν κανουν
..ισως προχωρισουν πιο μετα και σε αλλες εποχες αντιστοιχες αλλαγες με αυτην να κανουν
Παμε τωρα σοβαρα
Για μενα ενα απο τα πιο σημαντικα μερη του ΦΟΕ ειναι ο Χαρτης Ηπειρου Συντεχνειων
αυτον επρεπε να επεκτεινουν/μεγαλωσουν και οχι να ''κουτσουρευουν'' εποχες
Εαν δεν μπορει να ''τρεξει'' στα κινητα σιγουρα δεν φταει ο χαρτης γι΄ αυτο
ουτε ειναι η λυση ..τα αντιμετρα του στυλ ταβερνες σπα λουλουδακια και γουρουνακια
που κατ εμε το μονο που ουσιαστικα προσφερουν ειναι ..ασκοπη υπερφορτωση
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ Παιδια
ΠΡΟΣΟΧΗ
Η ταλα η μαντα ο Κουασιμοδος ο Πουπουλενιος και γενικα με οτι ονομα κατα καιρους ομιλω (εγγραφως ορατα)
σας προειδοποιουν οτι για πρωτη φορα εχουν αρχισει να τριζουν σοβαρα τα θεμελια του χαρτη του πολεμου των συντεχνιων
(ναι αυτη την φορα χωρις το καμουφλαζ του οραματος ονειρου διαισθησης κλπ)
Εχουν αρχισει ηδη να ζητουν καποιοι την καταργηση του
Θα μπορουσε καποιος καχυποπτος να πει και κατευθυνομενοι απο ''σχεδιαστικα'' κεντρα
αλλα αυτη η σκεψη μακρυα απο την μαντα αφου δεν ανηκει σε αυτα τα κεντρα αρα δεν ξερει και τι κινησεις κανουν
Εαν πραγματικα θελουμε το παιχνιδι στρατηγικης -και εν τω βαθει κρυφοπολεμικο- που αγαπησαμε να παραμεινει ενα παιχνιδι αυτης της κατηγοριας και οχι ενα παιχνιδι ανταλλαγης εθιμοτυπικων επισκεψεων και ανταλλαγης foe ποντων
α μην ξεχασω και μιας ακομη ''σημαντικης'' διασκεδασης των τελευταιων 2 χρονων δηλ της προσμονης/αναμονης του ''τζακ ποτ'' καποιων μπονους ΜΚ κειμηλιων κλπ
ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ -ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΟΡΑΤΑ- ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΟΥΜΕ
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
xa xa προσωπικα δεν θα χαλιομουν αν καταργηθει ο χαρτης πολεμου συντεχνιων....μεγαλη απατη τον εχει κατακυριευσει και καλα θα ηταν να χαθει απο προσωπου γης...Οπως και να εχει εχει ξεθυμανει το ενδιαφερον μου για το F.O.E και ο ετερος λογος ειναι τα συνεχη και κουραστικα και βλακωδεστατα θα τολμουσα να πω ηβεντ, Ξεκινησε ενα παιχνιδι τακτικης και πολεμου και κατηντησε..ανταλλαγη επισκεψεων και κρασοκατανυξεων.....σιγα σιγα αλλα σταθερα μικραινει....και νομιζω εσκεμενα...
 
Κορυφή