ΙΔΕΕΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser28896
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser28055

Guest
Kαλησπερα σε ολες και ολους . Νομιζω πως καποια απο τα " θεματακια " που εχει το παιχνιδι μας και που πρεπει να αλλαξουν , ειναι
(α) οι ζωνες προσγειωσης στους χαρτες μαχης των gvg . Δεν ειναι καθολου ανταγωνιστικο να εχει μια συντεχνια τον μισο χαρτη δικο της , να απελευθερωνει κατα το δοκουν τομεις , και καποιες αλλες να μην μπορουν να μπουν καν στην διεκδικηση εδαφων .
Προταση μου ειναι οι ζωνες προσγειωσης να ειναι γυρω γυρω και σε βαθος δυο (2) διαμερισματων . Ετσι και ενδιαφερων αποκτα το παιχνιδι στις μαχες των συντεχνιων και παιζουν ολοι με ισους ορους .
(β) οι ανταμοιβες απο αποστολες πρεπει να ειναι αναλογες με το επιπεδο που ειναι ο παικτης πχ δεν ειναι λογικο να περνει ενας παικτης που ειναι στο ωκεανιο μελλον ανταμοιβη στο τριτο επιπεδο εκστρατειας εξερευνησης προσωπο των αρχαιων με 1000 χαμογελα , κατι λιγο πιο " ακριβο " ισως 3500 - 4000 χαμογελακια ??
(γ) Ολα οσα ειναι στην απογραφη του καθε παικτη να μπορει να τα ανταλλασει η να τα κανει δωρεα , ανταλλαγη εκτος συντεχνιας και δωρεα εντος συντεχνιας .!!
 

DeletedUser32256

Guest
Καλημέρα είμαι καινούργιο μέλος στο παιχνίδι και στο φόρουμ και ίσως κάνω κάποιο λάθος αλλά θα ήθελα να προτείνω μήπως μπορεί εκτός από τυχαία ανταλλαγή σχεδίων στα Μ/Κ να μπορεί να γίνεται και ανταλλαγή σχεδίων μεταξύ των συντέχνων.
 

DeletedUser29206

Guest
Καλημέρα είμαι καινούργιο μέλος στο παιχνίδι και στο φόρουμ και ίσως κάνω κάποιο λάθος αλλά θα ήθελα να προτείνω μήπως μπορεί εκτός από τυχαία ανταλλαγή σχεδίων στα Μ/Κ να μπορεί να γίνεται και ανταλλαγή σχεδίων μεταξύ των συντέχνων.
Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό και ιδέα μου αρέσει και σε εμένα. Αλλά αυτό που υποστηρίζω γενικά είναι να γίνει ένα μεγαλύτερο εμπόριο και να μην μένει το FoE μόνο στο εμπόριο αγαθών.
 

DeletedUser32256

Guest
Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό και ιδέα μου αρέσει και σε εμένα. Αλλά αυτό που υποστηρίζω γενικά είναι να γίνει ένα μεγαλύτερο εμπόριο και να μην μένει το FoE μόνο στο εμπόριο αγαθών.

Shadow-King δεν ξέρω αν είσαι ο υπεύθυνος για απαντήσεις σε ερωτήματα παικτών του FoE αλλά επειδή βλέπω θετικά την άποψη σου θα ήθελα αν δεν σε κουράζω να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος πχ τι εννωείς να γινει ένα μεγαλύτερο εμπόριο. Ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω τις απόψεις σου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σου
 

DeletedUser29206

Guest
Shadow-King δεν ξέρω αν είσαι ο υπεύθυνος για απαντήσεις σε ερωτήματα παικτών του FoE αλλά επειδή βλέπω θετικά την άποψη σου θα ήθελα αν δεν σε κουράζω να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος πχ τι εννωείς να γινει ένα μεγαλύτερο εμπόριο. Ευχαριστώ για την απάντηση και περιμένω τις απόψεις σου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σου
Όντως δεν είμαι υπεύθυνος του παιχνιδιού ή άτομο της εταιρείας ή διαχειριστής, είμαι απλώς ένας παίκτης όπως και εσύ. Ούτως ή άλλως εδώ στο ελληνικό FoE Forum οι απόψεις μας δεν πηγαίνουν στην εταιρεία και για αυτό ό,τι έχουμε προτείνει εδώ έχει παραμείνει εδώ. Στο ένα «μεγαλύτερο εμπόριο» εννοώ να γίνεται ανταλλαγή περισσότερων πραγμάτων δηλαδή όχι μόνο αγαθά. Παραδείγματος χάρη: Κτίρια και πακέτα που βρίσκονται στην απογραφή μας, σχέδια, στρατό κλπ... Φυσικά θα μπορούσε να ήταν σε μορφή shop δηλαδή να βάζει το κάθε άτομο το κτίριό του σε πώληση και να έπαιρνε νομίσματα shop (ανεξάρτητα νομίσματα, μόνο για το shop. Όπως γίνεται και με την ταβέρνα) μόλις το αγόραζε κάποιος και μετά όταν μαζέψει αρκετά νομίσματα θα μπορεί να αγοράσει ένα κτίριο από κάποιον άλλον. Έτσι πολλά άχρηστα κτίρια για εμάς που βρίσκονται στην απογραφή μας θα χρησιμεύσουν για κάποιον άλλον και ό,τι κτίριο χρειαζόμασταν θα το αγοράζουμε. Με αυτόν τον τρόπο δε θα περιμένουμε τις εκδηλώσεις για να κερδίζουμε τα ειδικά κτίρια που κυνηγάμε τόσο καιρό και τελικά δεν τα κερδίζουμε αφού είναι καθαρά θέμα τύχης έτσι όπως έχουν γίνει. Το είχα ξαναπροτείνει αυτό αλλά εγώ το είπα εγώ το άκουσα.
 

DeletedUser32256

Guest
Shadow-King εκτιμώ το ότι μου απάντησες σχεδόν αμέσως το ότι η εταιρία δεν ακούει τους Έλληνες παίκτες είναι ένα πρόβλημα νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον τους διαχειριστές του παιχνιδιού(Ελληνες ) που έχουν κάποιο λόγο στο παιχνίδι (γιατί όπως φαίνεται οι παίκτες δεν έχουν) να πιέσουν την εταιρία να ακουστούμε και εμείς. Αν συνφώνεις περιμένω την αποψή σου
 

DeletedUser29206

Guest
Shadow-King εκτιμώ το ότι μου απάντησες σχεδόν αμέσως το ότι η εταιρία δεν ακούει τους Έλληνες παίκτες είναι ένα πρόβλημα νομίζω ότι πρέπει να κάνουμε τουλάχιστον τους διαχειριστές του παιχνιδιού(Ελληνες ) που έχουν κάποιο λόγο στο παιχνίδι (γιατί όπως φαίνεται οι παίκτες δεν έχουν) να πιέσουν την εταιρία να ακουστούμε και εμείς. Αν συνφώνεις περιμένω την αποψή σου
Είμαι από τους μοναδικούς που μπαίνω σε καθημερινή βάση στο ελληνικό Forum και για αυτό σου απαντώ αμέσως. Το ότι δεν δίνουν και τόσο σημασία οι διαχειριστές δεν είναι σωστό να ρίχνουμε το φταίξιμο πάνω τους. Η αλήθεια είναι ότι το ελληνικό Forum είναι νεκρό!!!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Καλημέρα είμαι καινούργιο μέλος στο παιχνίδι και στο φόρουμ και ίσως κάνω κάποιο λάθος αλλά θα ήθελα να προτείνω μήπως μπορεί εκτός από τυχαία ανταλλαγή σχεδίων στα Μ/Κ να μπορεί να γίνεται και ανταλλαγή σχεδίων μεταξύ των συντέχνων.
Θα σας πω την δικη μου γνωμη σχετικα με την εκβαση της προταση σας
Με την πρωτη αναγνωση ηχει πολυ καλη
αλλα με λιγο πιο εν τω βαθει σκεψη θα σας πω οτι ειναι μη εφικτη
γιατι αν την υλοποιουσαν θα εχαναν την αξια τους το
1 το ΜΚ Τροπικο Δασος
http://prntscr.com/k4egab
2 Ο Ναος Επνευσης
Και κυριως θα αχρηστευοταν εμμεσως η επιλογη ανταλλαγη στα ΜΚ
http://prntscr.com/k4eixo
οποτε χλωμο το κοβω να γινει δεχτη η ιδεα σας
 

DeletedUser29206

Guest
Καλησπερα

Θα σας πω την δικη μου γνωμη σχετικα με την εκβαση της προταση σας
Με την πρωτη αναγνωση ηχει πολυ καλη
αλλα με λιγο πιο εν τω βαθει σκεψη θα σας πω οτι ειναι μη εφικτη
γιατι αν την υλοποιουσαν θα εχαναν την αξια τους το
1 το ΜΚ Τροπικο Δασος
http://prntscr.com/k4egab
2 Ο Ναος Επνευσης
Και κυριως θα αχρηστευοταν εμμεσως η επιλογη ανταλλαγη στα ΜΚ
http://prntscr.com/k4eixo
οποτε χλωμο το κοβω να γινει δεχτη η ιδεα σας
Τα δύο πρώτα δε πάνε χαμένα. Το τρίτο ούτως ή άλλως δεν το πολυ-χρησιμοποιούμε γιατί είναι ρίσκο. Και στην τελική τι θα πάθει το FoE εάν κάνει μία αλλαγή υπέρ μας; Θα την πάθει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser32256

Guest
Kαλημέρα Shadow-King ίσως είμαι λίγο αυστηρός με τους διαχειριστές (ίσως λόγω μικρής εμπειρίας στο παιχνίδι) αλλά αν δεν οργανωθούμε τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Τώρα όσο αφορά την απάντηση του talamanta δεν έχω τόση εμπειρία για να ξέρω αν αυτά που λέει είναι σωστά, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου. 1ον) Γιατί έχεις μεγαλήτερη εμπειρία και 2ον) γιατί επειδή αν και νέο μέλος στο FoE παίζω και στους 5 κόσμους βλέπω ότι πολλοί παίκτες έχουν παράπονα γιατί λένε ότι οι υπεύθυνοι του φόρουμ τους αγνοούν. Περιμένω νέα σου
 

DeletedUser32256

Guest
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου απαντησει στην εξης ερωτηση. Θα μπορουσε με έναν ορισμενο αριθμο forge ποντων να μπορει να αυξησει τον πλυθησμο της πολης του?. Το λεω αυτό γιατι πολλες φορες ενώ υπαρχουν επεκτάσεις διαθέσιμες και κτηρια που μπορούμε να βαλουμε στην πολη μας δεν υπαρχει αρκετος πλυθησμος. Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση
 

DeletedUser29206

Guest
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου απαντησει στην εξης ερωτηση. Θα μπορουσε με έναν ορισμενο αριθμο forge ποντων να μπορει να αυξησει τον πλυθησμο της πολης του?. Το λεω αυτό γιατι πολλες φορες ενώ υπαρχουν επεκτάσεις διαθέσιμες και κτηρια που μπορούμε να βαλουμε στην πολη μας δεν υπαρχει αρκετος πλυθησμος. Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση
Όχι! Ο πλυθησμός αυξάνεται μόνο κτίζοντας οικιστικά και μεγάλα κτίρια
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα σας!!!Παλι μετα απο καιρο μπαινω και βλεπω πανω κατω τα ιδια παραπονα...η δυνατοτητα να γραφουμε την αποψη μας εχει εναν και μονο λογο υπαρξης....της ψυχοθεραπειας μονο...ουτε προκειται να μετρησουν τα παραπονα μας ουτε προκειται να κλαψουν για μας..Παιζεται οσο μπορειται επιλεχτε τι σας βολευει και χαλαρωστε...μην γραφεται...αξια δινεται σε ατομα που δεν εχουν καν τη δυνατοτητα να διορθωσουν πραγματα..και οι διαχειριστες μερος του προβληματος ειναι..Την αγαπη μου εχετε.
 

DeletedUser29206

Guest
Ποτέ δεν είχε τόσο αξία ο λόγος μας στο ελληνικό forum όσο σε κάποια άλλα, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουμε. Κάνουμε το καθήκον μας!
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Λυπάμαι αν νιώθετε πως δε μετράει ο λόγος σας, αλλά από την πλευρά μας κάνουμε ότι μπορούμε για να μεταφέρουμε τα σχόλια σας στην εταιρία.
Ειδικά αυτά που μπορούν να κάνουν το παιχνίδι καλύτερο.
Τώρα κάποιες ιδέες είναι λογικό να μη μπορούν να εφαρμοστούν ή να πάρει λίγο περισσότερο χρόνο από ότι συνήθως για να μπουν στο παιχνίδι ή ακόμα και να μην εφαρμοστούν καθόλου (όπως αυτή του να αποκτάς πληθυσμό με forge πόντους... δε νομίζω ότι θα γίνει ποτέ, γιατί ανοίγουν άλλα παράθυρα μετά)
 

DeletedUser29206

Guest
Το να ενημερώνεται η Inno για το τι θέλουμε ως παίκτες μέσω ΟΛΩΝ των forum είναι υποχρέωσή της, αφού κανένας κόσμος-χώρα δεν αποτελεί εξαίρεση! Επειδή, λοιπόν, στο ελληνικό forum κάτι δεν λειτουργεί άποψα ή δεν εφαρμοζεται σε τόσο μεγάλο βαθμό, ίσως και εσείς από την μεριά σας μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια (π.χ. προσωπικού κτλ). Είναι δεκτό να μην υπάρχει άψογη οργάνωση αλλά καλό θα ήταν να βρείτε άτομα στην προκειμένη περίπτωση (γιατί αν έχω καταλάβει καλά είσαι η μοναδική που ασχολείσε στο να μεταφέρεις τα σχόλιά μας και σε συγχαίρω για αυτό). Πάντως υπάρχει σίγουρα πρόβλημα με τα σχόλιά μας και η άποψή μας, για αυτό δεν πρέπει να το παραμελείτε.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
καλησπερα! να δουμε λιγο αντικειμενικα τα πραγματα...
σαν ελληνες (το μεγαλυτερο ποσοστο) ειμαστε ξεροκεφαλοι-παντογνωστες-τα θελουμε ολα δικα μας-εχουμε παντα δικιο.
τα πραγματα ειναι απλα.κανουμε προτασεις εδω 4-5-6 ατομα δεν ξερω ποσα ναι?ναι θα πω εγω..
εχουμε σκεφτει ποσες προτασεις γινονται ανα σερβερ?εκατονταδες..
δεν ειναι δυνατον να γινουν ολα δεκτα..δεν γινεται...
προσωπικα αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι τα σφαλματα..παρα πολλα και το χειροτερο οτι απο αναβαθμιση σε αναβαθμιση,ενω γινονται διορθωσεις σφαλματων εμφανιζονται νεα σφαλματα η ξεπεταγοντε παλαια σφαλματα που ειχαν διορθωθει σε παλαιες αναβαθμισεις.

αυτα τα ολιγα
ο αντικειμενικος-μονο για σημερα-μητσος νικαια εφτα...:)))
 

DeletedUser29206

Guest
Το να γίνονται δεκτές ή όχι είναι άλλη υπόθεση. Δεν ξέρω αν μιλούσες γενικά. Εγώ τονίζω και θέλω να επιμείνω στο να ενημερώνεται η εταιρία για το ζητάμε, τι προβλήματα έχουμε και ποιες είναι οι εντυπώσεις μας στις νέες αλλαγές. Εντάξει προφανώς όχι με κάθε λεπτομέρεια (όπως να λεέι ο τάδε είπε αυτό και αυτό) αλλά στέλνει η Ο.Δ. ένα κείμενο για παράδειγμα κάθε ένα μήνα και να αναφέρει τις τελευταίες προτάσεις. Επίσης και στις αναβαθμίσεις, στις εκδηλώσεις κλπ. Όχι τελείως συνοπτικά..., με λακωνικότητα!
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Shadow, είμαι το μοναδικό άτομο που μπορεί να στείλει ενημέρωση στην εταιρία σαν νόμιμος εκπρόσωπος της για τον Ελληνικό server. Όσα άτομα και να πάρω στην Ομάδα, πάλι εγώ θα το κάνω :p
Μπορεί να μην απαντάω σε κάθε μήνυμα που γράφεται στο φόρουμ, αλλά κάθε εβδομάδα η εταιρία ενημερώνεται για τη γνώμη των παικτών σε σχέση με νέες προσθήκες, αναβαθμίσεις, ρυθμίσεις, εκδηλώσεις κλπ
Το κακό ξεκινά (ίσως και από αυτό που είπε ο Μήτσος σε σχέση με τη νοοτροπία μας σαν Έλληνες), αλλά και από το "έλα μωρέ που θα κάτσω να γράψω τώρα στο φόρουμ, ας γράψει κάποιος άλλος".
Όταν σαν server έχουμε τη χαμηλότερη συμμετοχή μη περιμένετε να ακουστεί και πολύ η γνώμη μας...

Το ίδιο ισχύει και για τα σφάλματα. Στέλνονται στους τεχνικούς με όσο το δυνατό περισσότερες λεπτομέρειες και ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας που έχει το κάθε ένα διορθώνονται μέσα στις επόμενες αναβαθμίσεις, ενώ τα πιο κρίσιμα που επηρεάζουν όλους τους servers μπορεί να διορθωθούν και την ίδια ημέρα!
Ενημερωτικά, έχουμε ρίξει σημαντικά τον αριθμό των σφαλμάτων στο παιχνίδι σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές κι έχουμε αυξήσει τους χρόνους διόρθωσης τους.

Αυτά τα ολίγα και από εμένα :)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα
Επειδη προεκυψε προσφατα ενα παρα πολυ σοβαρο θεμα (για μια ακομη φορα) σχετικα με την διαλυση μιας συντεχνιας
και επειδη μονο οσοι παιχτες το εχουν βιωσει εκ των εσω μπορουν να ξερουν το ποσο ηθικα επωδυνο ειναι
Εχω μια ιδεα /προταση που μπορει ισως να βοηθησει προς την εξαλειψη παρομοιων' η παρεμφερη περιστατικων
Σιγουρα ο /οι ιδρυτες εχουν την ευθυνη και το δικαιωμα της διαλυσης
και κατανοω οτι δεν μπορει να αλλαξει κατι επι των δυνατοτητων τους
ομως ισως θα μπορουσε να προστεθει ενα νεο αξιωμα/δικαιωμα που θα διασφαλιζε μια συντεχνια
χωρις να γινειι αλλαγη στις δυνατοτητες των αλλων δικαιωματων
Να υπαρχει ενα επιπλεον αξιωμα/δικαιωμα **
Το οποιο ουσιαστικα θα ειναι τιμητικο και θα μπορει να κανει δυνατη 'η μη την επιλογη Διαλυση
Να προστεθει ενα ''bouton'' διπλα απο την Διαλυση
Εαν ειναι ενεργο το κουμπι τοτε να εχει κοκκινο χρωμα
εαν ειναι απενεργοποιημενο τοτε να ειναι αχρωμη η λεξη Διαλυση
( ετσι θα ειναι ευκολα ορατη η αλλαγη της επιλογης απο τα υπολοιπα μελη και κυριως απο τους αλλους Ιδρυτες εαν υπαρχουν περισσοτεροι του ενος)
http://prntscr.com/lmbjzz
Εννοειτε οτι ο/οι Ιδρυτες δεν θα μπορει/ουν να κατεχει/ουν αυτο το δικαιωμα
και μονο εαν ειναι ανοιχτη η επιλογη Διαλυση να μπορει ο Ιδρυτης να πραγματοποιησει την Διαλυση ( δηλ να εχει οπως τωρα κοκκινο χρωμα)
Ουσιαστικα ετσι οι συντεχνιες θα εχουν μια επιπλεον δικλειδα ασφαλειας
** Το δικαιωμα αυτο μονο η διαχειριση να μπορει να το ανοιγει 'η να αλλαζει το μελος που το κατεχει
κατοπιν αιτηματος του Ιδρυτη
Ακολουθει σχετικο..ασχετο
Οσο αφορα το ονομα του δικαιωματος αυτου λεω να αποφυγουμε το ..επιτιμος
για αμιγως προληπτικους λογους
Παρακαλω δε την Ευγενεστερα Ολων iris of de foe gr. οταν μεταφερει το ..βετο μας για το ..επιτιμος
να μην εξηγησει τον λογο του ''αποκλεισμου'' του
Υστ: δεν ειμαι σιγουρη εαν εδω πρεπει να το αναφερω εδω 'η εαν επρεπε στην ενοτητα

https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/ΠΡΟΤΑΣΕΙς-ΓΙΑ-ΕΠΟΜΕΝΕς-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ.6787/
εαν επρεπε σε αλλη ενοτητα παρακαλω οπως ο υπευθυνος του φορουμ μεταφερει το μνμ μου στην καταλληλη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή