ΚΛΟΠΕΣ ΣΤΑ ΚΥΚΛΙΚΑ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tritsibidis

Νέο Μέλος
Καλησπερα σας,

Αρκετοι σαν εμενα συμμετεχουμε στο παιχνιδι αυτο για πολλους λογους με θετικο προσημο οπως χαλαρωση, ενδιαφερουσα παρεα, αποτοξινωση απο το στρες της καθημερηνοτητασ κτλ
καποιοι αλλοι προφανως για αλλους δικους τους λογους...
Σιγουρα γνωριζετε το φαινομενο τον κολλημενων που μπαινουν στα κυκλικα των ΜΚ προκειμενου να κλεψουν ποντους.
Οπως ισως ξερετε, για εναν τετοιο γρεμισα το ΜΚ μου για να μην παρει αυτο που ηθελε να κλεψει χανοντας πολλες χιλιαδες ποντους.. 2 φιλοι μου απαξιωσαν και το παρατησαν το παιχνιδι και ειμαι ετοιμος να το κανω και εγω..
Σας παρακαλω θερμα, οπως βρειτε μια ασφαλιστικη δικλιδα σχετικα με αυτο το προβλημα.. ΠΧ να μπορουν μονο οι φιλοι να μπαινουν στα κυκλικα μας

αναμενω απαντηση σας
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Δυστυχώς θα σε στεναχωρήσω με την απάντηση μου, αλλά δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να απαγορεύει από οποιοδήποτε παίκτη να συμμετέχει στα Μεγάλα Κτίρια ενός φίλου, γείτονα ή συντέχνου χωρίς να "δηλώνει" θέση ή βάζοντας συγκεκριμένο αριθμό πόντων.

Τα Μεγάλα Κτίρια μπήκαν στο παιχνίδι για να παρέχουν στους παίκτες επιπλέον μπόνους και να δίνουν τη δυνατότητα να βοηθάει ο ένας τον άλλον όσο μπορεί χωρίς κανένα άγχος.

Όλα τα υπόλοιπα περί "δήλωσης θέσης", "κλέψιμο πόντων" κλπ είναι "κανόνες" που έχετε θεσπίσει εσείς οι παίκτες, προσθέτοντας ένα βάρος πάνω σας που χαλάει κατά συνέπεια τη διασκέδαση σας.

Η πρώτη θέση σε ένα επίπεδο δίνει Χ ανταμοιβές για τον παίκτη που θα την καταλάβει, είτε έχει βάλει 1 πόντο είτε 1000. Δεν υπάρχει κλέψιμο, αλλά κατάταξη στο κάθε επίπεδο.

Συνεπώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Σχολη για κλεφτες η inno τι δεν καταλαβαινετε?????χα χα χα τοσα χρονια η χαρα της παρανοιας το foe.....χα χα χα καλο καλοκαιρι συντροφοι χαλαρα με φιλους ευχομαι...τουλαχιστον εξω τους διαλέγουμε και κρίνονται
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα σας,

Αρκετοι σαν εμενα συμμετεχουμε στο παιχνιδι αυτο για πολλους λογους με θετικο προσημο οπως χαλαρωση, ενδιαφερουσα παρεα, αποτοξινωση απο το στρες της καθημερηνοτητασ κτλ
καποιοι αλλοι προφανως για αλλους δικους τους λογους...
Σιγουρα γνωριζετε το φαινομενο τον κολλημενων που μπαινουν στα κυκλικα των ΜΚ προκειμενου να κλεψουν ποντους.
Οπως ισως ξερετε, για εναν τετοιο γρεμισα το ΜΚ μου για να μην παρει αυτο που ηθελε να κλεψει χανοντας πολλες χιλιαδες ποντους.. 2 φιλοι μου απαξιωσαν και το παρατησαν το παιχνιδι και ειμαι ετοιμος να το κανω και εγω..
Σας παρακαλω θερμα, οπως βρειτε μια ασφαλιστικη δικλιδα σχετικα με αυτο το προβλημα.. ΠΧ να μπορουν μονο οι φιλοι να μπαινουν στα κυκλικα μας

αναμενω απαντηση σας
Αγορι μην ελπιζεις σε διορθωση του φαινομένου...κλεφτες υπαρχουν πολλοί....βρες μια τριαδα φιλων και οταν ανοιγεις να μπαινουν αμεσως...επισης οταν κλεινεις κτηριο με κλεφτη μην το ανοίγεις αμεσως...περιμενει το λαμογιο και μολις του ερθει μυνημα οτι εκλεισες τρεχει
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον ότι σε "κλέβει" όταν σου παίρνει κάτι που σου ανήκει χωρίς να σε ρωτήσει.
Οι ανταμοιβές που δίνονται στις θέσεις των επιπέδων των Μεγάλων Κτιρίων (Forge Πόντοι, Μετάλλια και Σχέδια) δε σου ανήκουν.
Δε τα παίρνουν οι παίκτες από την απογραφή σου, αλλά είναι Ανταμοιβές Συνεισφοράς.
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Ειρήνη έχεις δίκιο. ;)

Τα παιδιά λένε για το δικό μας (παικτών) άγραφο νόμο πού εφαρμόζουμε το 99% ότι στα κτίρια του άλλου
βάζουμε τους πόντους που αναλογούν στη κάθε θέση για να βάλει ο ιδιοκτήτης ότι του αναλογεί και όχι τους πόντους που λείπουν
από τους γυρολόγους επαγγελματίες που βάζουν λιγότερους δεν κάνουν όμως τίποτα παράνομο είναι απλός η μύγα μες το γάλα
γι' αυτό μας ενοχλεί όταν γίνεται.

Σαν βελτίωση θα πρότεινα όπως στα μηνύματα μπορούμε να μπλοκάρουμε παίκτες να μη μας στέλνουν
έτσι και στις βοήθειες στα μεγάλα κτίρια να κάνουμε το ίδιο δεν θέλω κύριε-κυρία τη βοήθεια σου.
Για να ευχαριστήσετε το 99% των παικτών και να απομονώσουμε το 1%.

(Να βγάλουμε τις μύγες από το γάλα βρομιά είναι για όλους μας.) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Δεν υπάρχει κανένας κανόνας γραμμένος ή/και άγραφος που να απαγορεύει να βάλουμε πόντους στο κτήριο άλλου παίκτη.
Κάθε παίκτης μπορεί να βάλει όσους πόντους θέλει για να πάρει την όποια θέση.

Αν ένα κτήριο θέλει 620 πόντους να κλείσει και εκείνη τη στιγμή υπάρχει παίκτης που έχει την 1η θέση με 600 πόντους, αν κάποιος το επιθυμεί, μπορεί να βάλει 610 πόντους και να πάρει την 1η θέση. Δεν είναι κλέψιμο.
Ναι ... δεν είναι κλέψιμο.
Για να γίνει κατανοητό, άλλη μια φορά, δεν είναι κλέψιμο.
Αν δεν θέλουμε να μπαίνουν άτομα στα κτήριά μας, υπάρχουν τρόποι να το αποφύγουμε.

Περπατάμε στον δρόμο και βλέπουμε κάτω ένα 200ευρω.
Πόσοι θα πουν "Θα το αφήσω εδώ μήπως έρθει να το πάρει αυτός που το έχασε"
Τι να κάνουμε ; Κάποιος το έχασε, κάποιος το βρήκε.

Έτσι και στο παιγνίδι. Μπορούμε να φροντίσουμε να μη δίνουμε ευκαιρία σε κάποιον να μπει στο κτήριό μας με κέρδος.
Αν μπει, δεν είναι αυτός κλέφτης, είμαστε εμείς απρόσεκτοι που το επιτρέψαμε.


=====
Είναι κτήριο .... όχι κτίριο
Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο
=====
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Αν βρουμε στον δρόμο 200 ευρώ θα πρεπει να τα παμε στην αστυνομία μήπως τα αναζητήσει κάποιος συνανθρωπος μάς που τα είχε ανάγκη.
Έτσι κ στο φοε..
Να δημιουργήθει αστυνομία φοε.
Ελα δώ?? Έκλεψες πόντους?? Μέσα.
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
Δεν υπάρχει κανένας κανόνας γραμμένος ή/και άγραφος που να απαγορεύει να βάλουμε πόντους στο κτήριο άλλου παίκτη.
Κάθε παίκτης μπορεί να βάλει όσους πόντους θέλει για να πάρει την όποια θέση.

Αν ένα κτήριο θέλει 620 πόντους να κλείσει και εκείνη τη στιγμή υπάρχει παίκτης που έχει την 1η θέση με 600 πόντους, αν κάποιος το επιθυμεί, μπορεί να βάλει 610 πόντους και να πάρει την 1η θέση. Δεν είναι κλέψιμο.
Ναι ... δεν είναι κλέψιμο.
Για να γίνει κατανοητό, άλλη μια φορά, δεν είναι κλέψιμο.
Αν δεν θέλουμε να μπαίνουν άτομα στα κτήριά μας, υπάρχουν τρόποι να το αποφύγουμε.

Περπατάμε στον δρόμο και βλέπουμε κάτω ένα 200ευρω.
Πόσοι θα πουν "Θα το αφήσω εδώ μήπως έρθει να το πάρει αυτός που το έχασε"
Τι να κάνουμε ; Κάποιος το έχασε, κάποιος το βρήκε.

Έτσι και στο παιγνίδι. Μπορούμε να φροντίσουμε να μη δίνουμε ευκαιρία σε κάποιον να μπει στο κτήριό μας με κέρδος.
Αν μπει, δεν είναι αυτός κλέφτης, είμαστε εμείς απρόσεκτοι που το επιτρέψαμε.


=====
Είναι κτήριο .... όχι κτίριο
Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο
=====
Δεν έγραψα πουθενά στο κείμενό μου αφού σε εμένα αναφέρεσαι ότι απαγορεύεται, ούτε ότι είναι κλέφτες, το αντίθετο έγραψα ότι δεν κάνουν τίποτα παράνομο. και για τον άγραφο νόμο που αναφέρω είναι στη θέληση του κάθε παίκτη να μπαίνει με κέρδος
και ευτυχώς αυτοί που το κάνουν είναι λίγοι.
Όσο για το παράδειγμα κάποιος που βρίσκει κάτι στο δρόμο πριν βάλει στην τσέπη αυτό που βρήκε ίσως ψάξει τον ιδιοκτήτη του
μπορεί να το έχει μεγάλη ανάγκη αυτό που έχασε.
Είναι κάτι που δεν είναι δικό του αλλά και εδώ δεν κλέβει κανένα.
Άρα τα ίδια λέμε εκτός από την πρότασή μου για να σταματήσει αυτό, δεν έγραψες τη γνώμη σου.

Όσο για το λάθος που βρήκες για να με (μας) διορθώσεις και σε αυτό έβαλες παράδειγμα
αφού ξέρεις τους κανόνες και τα απαγορεύεται σε ενημερώνω ότι αυτό απαγορεύεται.

Ναι γράφετε κτήριο αλλά εγώ (εμείς) είτε έκανα λάθος είτε δεν το ήξερα η έτσι μου αρέσει να το γράφω
σύμφωνα με τούς κανόνες του παιχνιδιού απαγορεύεται να με διορθώσεις και να αναφέρεις το λάθος μου.
Μπορεί να το έγραψες για να το μάθω να μη το γράφω λάθος και σε ευχαριστώ πολύ
δεν λέω ότι μου λες για να γίνει κατανοητό ότι είμαι απρόσεκτος αγράμματος κ.λ.π

και αφού αφού ξέρεις το παιχνίδι τους κανόνες και τα απαγορεύεται
στο φόρουμ μπορείς να γράψεις στο αντίστοιχο θέμα να γίνει διόρθωση

=====
Είναι κτήριο .... όχι κτίριο
Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο
=====
Παντού στο παιχνίδι λάθος το γράφουν να το διορθώσουν
εκεί μπορείς χωρίς να απαγορεύεται να διδάξεις
είναι παράξενο πως δεν είδες αυτό το λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμμένο πρόσωπο για αυτό και δεν χρησιμοποιώ β' ενικό.
Είτε χρησιμοποιώ γ' ενικό, είτε β' πληθυντικό.
Χρησιμοποίησα στο κείμενό μου το " κανόνας γραμμένος ή/και άγραφος" το οποίο ταιριάζει με το "Τα παιδιά λένε για το δικό μας (παικτών) άγραφο νόμο", αλλά δεν αναφέρομαι στο κείμενο αυτό για αυτό άλλωστε και δεν χρησιμοποίησα την παράθεση.


Σχετικά με το "κτήριο" το λέω γενικά.
Το έβαλα μεταξύ ==== έτσι να φανεί.
Σαν να είναι μέσα σε πλαίσιο, δεν ξέρω.

Επειδή έχω γράψει τόσες και τόσες φορές για αυτό και δεν έχει αλλαξει.

Εσείς για παράδειγμα αναφέρετε σε εμένα αφού κσι παράθεση έχετε κάνει του κειμένου μου και χρησιμοποιήτε β' ενικό.
Επίσης διακρίνω και μια δόση επιθετικότητας καθώς και κάποια δικά σας συμπεράσματα.
anyway.

Όχι, η απάντησή μου δεν ήταν προς εσάς, ούτε και η νύξη μου περί "κτηρίου"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Bowery King

Νέο Μέλος
Κλεφτες, δεν τους λες... Αντικοινωνικους τους λες. Σαν αυτους που παρκαρουν τις μηχανες τους στα πεζοδρομια και τα αυτοκινητα τους μπροστα στις ραμπες και εμποδιζουν την μαμα με το καροτσακι του μωρου και τον ΑμεΑ συμπολιτη μας, να μετακινηθει...
 

ΔονΚιχώτης

Ενεργό Μέλος
Να μείνουν τα πράγματα ως έχουν λέω εγώ... αυτή η συζήτηση δεν καταλήγει πουθενά καθώς μπορώ και εγώ ως ακόμα ένας συνομιλητής/παίκτης από την εποχή του Πρώιμου Μεσαίωνα και έχοντας πάρει την απόφαση να μην χτίσω Θόλο μέχρι να φτάσω στην εποχή του Μέλλοντος, καθώς έτσι μου την βάρεσε να απολαύσω το παιχνίδι, να αναφέρω λοιπόν πως θεωρώ άδικο να πρέπει να μπαίνω με 90% σε θέσεις άλλων Μ.Κ. μιας και προσαύξηση δεν έχω από πουθενά, όπως θα θεωρώ και άδικο όταν στην εποχή του Μέλλοντος και αφού θα έχω πασχίσει να ανεβάσω τον Θόλο μου στο 80ο επίπεδο να πρέπει μετά να μπαίνω με 90% κερδίζοντας μόνο σχέδια/μετάλλια. Σημειώνω βέβαια πως λειτουργώ βάσει του άγραφου κανόνα και εγώ όχι όμως επειδή τον θεωρώ πιο δίκαιο, απλά για χάρη των καλών σχέσεων. Όλα σχετικά είναι λοιπόν και προτιμώ να μείνουν τα πράγματα όπως έχουν, υπάρχουν τρόποι για να παίξουμε όπως το επιθυμούμε, ας αρκεστούμε σε αυτούς χωρίς να κατηγορούμε τους μεν ως ακοινώνητους (το έκανα στο παρελθόν) και τους δε ως κοινωνικοποιημένους.
 

finrod

Ενεργό Μέλος
=====
Είναι κτήριο .... όχι κτίριο
Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο
=====
Γιατί να ορθογραφηθεί ως κτΉριο;
Δηλαδή η πλάση, εαν ως κτίση ειπωθεί, θα ορθογραφηθεί ως ...κτήση και, συνεπώς, το κτίσμα θα ορθογραφηθεί ως ...κτήσμα, η οικοδόμηση ως κτήσιμο και τα έργα που αφορούν το κτίσιμο οικημάτων ως κτηριακά κι όχι κτιριακά έργα;
Καλός ο Μπαμπινιώτης μα δεν θα συμφωνήσω μαζί του και σ' αυτή την αλλάγη που προτείνει.
Στεκόμενος πάντα στον τύπο χάνει την ουσία. Πχ ορθογραφεί το αυγό ως αβγό. Δόκιμη ορθογράφηση της λέξης «αυγό» θεωρώ αυτή με το ύψιλον, με αναφορά στη λέξη αυγή, προέλευση από την λέξη Ηώς ή Αύως (=Αυγή), μιας και τούτη η ορθογράφηση παραπέμπει στην ουσία, δηλαδή στην ανατολή τής ζωής με το άνοιγμα του αυγού, όπως η Ηώ άνοιγε τη θύρα τής αυγής για να διαβεί ο ήλιος.
Καλύτερα ν' ασχοληθεί ο επιφανής αυτός γλωσσολόγος, δε μειώνω σε τίποτε την αξία του, με την αποβολή των ξένων, αχρείαστων, λέξεων που έχουν παρεισφρήσει στην καθομιλουμένη κι ας πάψει να διυλίζει τον κώνωπα αναζητώντας το έτυμον των λέξεων απαξιώνοντας το εννοιολογικό τής ορθογράφησης. Ας ασχοληθεί με το γιατί συνηθίζουμε να λέμε τη θύρα ...πόρτα, ενώ, (ορθώς), δε συνηθίζουμε το παράθυρο να το λέμε ...παραπόρτι!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Άλλο το χτίζω , κτίζω και άλλο το κτήριο. Το κτήριο προέρχεται από το ευκτήριος. Το κτίσμα είναι από το χτίζω - κτίζω.
Για αυτό έδωσα και την πρόταση "Στη γειτονιά μου κτίζεται ένα κτήριο" για να γίνει περισσότερο κατανοητό.
Ναι μεν υπάρχει ένας κάποιος συσχετισμός μεταξύ των 2 λέξεων αλλά δηλώνουν κάτι διαφορετικό.
Είναι διαφορετικό με το να χρησιμοποιούμε την "ρίζα" μίας λέξης για φτιάξουμε παράγωγες λέξεις.

Άλλο παράδειγμα είναι μια λέξη που περιγράφει μια ερωτική πράξη και κάποιοι την γράφουν "[γλυφο...]". το οποίο είναι λάθος.
Είναι λάθος ως προς την χρήση της για τη συγκεκριμμένη πράξη.
Έχουμε το ρήμα "γλείφω" (λείχω / αρχαία), έχουμε όμως και το γλύφω που έχει άλλη έννοια.
Έχουμε το γλειφιτζούρι που το γλείφουμε με την γλώσσα (γλώττα) μας,
έχουμε και τον γλύπτη που είναι αυτός που σκαλίζει, λαξεύει (γλύφει) την πέτρα.

Το παράδειγμα με το αβγό - αυγό, το έχεις κάνει αντιγραφή - επικόλληση από κάπου, οπότε θα ήθελα να μου δώσεις το link να το διαβάσω ολόκληρο για να είμαι σε θέση να δώσω μια πιο εμπεριστατωμένη απάντηση.
Καλό είναι να μην δίνουμε σαν απαντηση το πρώτο, δεύτερο άρθρο κάποιου που βρήκαμε σε κάποιο site.
Δε το γράφω για να "σου την πω" όπως λένε οι νέοι, το γράφω γιατί το κάνουμε λίγο πολύ όλοι μας.

{- Αναφορικά με το "Ας ασχοληθεί με το γιατί συνηθίζουμε να λέμε τη θύρα ...πόρτα, ενώ, (ορθώς), δε συνηθίζουμε το παράθυρο να το λέμε ...παραπόρτι!",
αυτός που το έγραψε εκεί που το βρήκες, είναι ανόητος.
Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε λογική πλάνη και το θέμα πάει αλλού.
Εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με ορθογραφία αλλά με λέξεις.
Αυτός λοιπόν που κάνει το σχόλιο αυτό, είναι χαζός και παραπάνω από χαζός.
Ας ασχοληθεί λοιπόν ο ίδιος γιατί λέμε υδροφόρα, και υδροροή και δε λέμε νεροφόρα και νεροροή.
Άλλο η ορθογραφία και άλλο το ότι λέμε πόρτα και θύρα για να περιγράψουμε το ίδιο αντικείμενο. -]

Εισάγετε το email σας - λάθος.
Παρακαλώ εισάγετε την κάρτα σας - λάθος
Σε αυτά τα παραδείγματα έχουμε λάθος σχετικά με την γραμματική

Άλλο η ορθογραφία, άλλο η γραμματική, άλλο το συντακτικό

--

Ένα άλλο ορθογραφικό παιγνίδι (παιχνίδι ;;; ) είναι
ορθοπεδικά - ορθοπαιδικά.

Βλέπω λοιπόν κάπου να λέει Ορθοπαιδικές κλινικές και τους ρωτάω
Αυτές οι κλινικές είναι όρθιες - ορθές παιδικές κλινικές ή κλινικές για ορθά παιδιά ;

Γιατί λοιπόν κάποιοι γράφουν "ορθοπαιδικά" ;
Κάποιοι είχαν στο μυαλό τους το "orthopaedic" και το "αι" προέκυψε από το "ae" [ - τραίνο - train - ]
Για να κάψουμε λίγο κύτταρα (χρησιμοποιώ λέξεις των νέων, συγγνώμη) έχουμε και το "orthopedic"
{Ο διορθωτής του forum δίνει το 'orthopedic' ως σωστό.)

Μία άλλη ιστορία να το πω έτσι είναι πως όταν εμφανίστηκαν τα προβλήματα στην (ορθή) πέδηση, αυτά ήταν σε παιδιά.
Λόγω αυτού, το ότι δηλαδή, η πάθηση να το πούμε έτσι με την πέδηση, εμφανίστηκε σε παιδιά, η γραφή ήταν ορθοπαιδικά.
Εντάξει, δε λέω, μπορούμε να πούμε ότι είναι σωστό.
Το πρόβλημα όμως έχει να κάνει με την πέδηση, οπότε άσχετα με το αν αυτό το πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκκε σε παιδιά η ακόμα και αν αυτό το πρόβλημα το έχουν αποκλειιστικά παιδιά, θα πρέπει να γίνει ορθοπεδικά.

Εγώ προσωπικά όταν χρειάζομαι κάποα βοήθεια σε ορθογραφία πρώτα θα κοιτάξω τα ΜΕΛ, ΛΝΕΓ και ΠΑΠΥΡΟΣ.
Θα κοιτάξω και τον Τριανταφυλλίδη, τον Κριαρά. Θα δω και τον Μπαμπινιώτη, αν έχω χρόνο.

====
ξύδι - λάθος
ξίδι - σωστό
ξείδι - δεν είναι λάθος
====

Να ενημερώσω ότι αν χρειαστεί θα απαντήσω μετά τις 12 Σεπτέμβρη :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εχει πολυ ψωμι η κουβεντα περι ορθογραφιας και μαλλον τσακωμους.

Εγω θα αναφερθω παντως στο ορθοπεδικος ή ορθοπαιδικος οτι η πρωτη ετυμολογια δεν εχει να κανει με την πεδηση καθως η λεξη προερχεται απο τα γαλλικα!! (δηλ δημιουργηθηκε απο γαλλο με βαση ομως τα ελληνικα) Δεν ειναι λεξη που υπηρχε στους προγονους μας και την δημιουργησε ο γαλλος γιατρος Nicolas Andry το 1741. Στα γαλλικα την εγραψε Orthopedie (δηλ χωρις ae ή ας πουμε αντιστοιχο αλφα - γιωτα) αλλα ξεκαθαριζε οτι την δημιουργησε απο τις ελληνικες λεξεις ορθος και παιδι

“ Quant au titre en question , Orthopedie , je l ΄ ai form e de deux mots grecs a ΄ savoir d ΄ Orthos , qui verit dire Droix , et paidion , qui signifie Εnfant ”

(εξαλλου οι διαφορες λεξεις που βγαιναν απο το παιδι τις γραφανε με e δηλ μεταφερανε το αλφα-γιωτα με το e. πχ pedagogie, pediatrie κ.α)

Εμεις τοτε (δηλ οι ελληνες γιατροι της εποχης καθως δεν υπηρχε ακομα ελληνικο κρατος) το μεταφερανε τον ορο στα ελληνικα σαν ορθοπεδικη με εψιλον (δηλ μεταφεροντας την γαλλικη γραφη) χωρις να λαβουν ομως καθολου υποψη την ετυμολογια που εδωσε ο ιδιος ο δημιουργος της λεξης!! Και μαλλον δωσαμε δικια μας ετυμολογια με την ορθη πεδηση με βαση την ορθογραφια χωρις ομως να λαβουν υποψην καθολου τον γιατρο δημιουργο της λεξης ο οποιος εκανε ουσιαστικα ενα νεο κλαδο της ιατρικης και τιμησε την ελληνικη γλωσσα δινοντας της ελληνικο ονομα! Οποτε αρκετα χρονια αργοτερα αποφασιστηκε να αλλαξει η ορθογραφια για να γινει επιστροφη στις ριζες ουσιαστικα της δημιουργιας της λεξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Άλλο το χτίζω , κτίζω και άλλο το κτήριο.
Δεν αναφέρω πουθενά, άμεσα, το ρήμα κτίζω. Εσκεμμένα! Περί οικοδόμησης γράφω. Κτήσιμο λοιπόν ή κτίσιμο; Κτήσματα ή κτίσματα;
Το κτήριο προέρχεται από το ευκτήριος
Ναι, αυτό υποστηρίζει ο κ. Μπαμπινιώτης. Όμως οι κτίστες κτίζουν κτίρια, (με ή χωρίς το ευ), που εκτός από οικίες ή παρεκκλήσια, μπορούν να 'ναι, ενδεικτικά κι όχι περιοριστικά, στάβλοι, αχυρώνες, πλυσταριά, (για να αναφερθώ σε βοηθητικά οικοδομήματα), ή/και κτίσματα ποικίλων άλλων χρήσεων, πχ πολυόροφα κτίρια στάθμευσης οχημάτων, (έχουμε ένα ευμέγεθες στη Σαλονίκη, όπου εδώ το ευ έχει να κάνει με τη θωριά του κι όχι με τη χρήση όπως συμβαίνει με το ευκτήριον -χώρος θρησκευτικής λατρείας).


Άλλο παράδειγμα είναι μια λέξη που περιγράφει μια ερωτική πράξη και κάποιοι την γράφουν "[γλυφο...]". το οποίο είναι λάθος.
Είναι λάθος ως προς την χρήση της για τη συγκεκριμμένη πράξη.
Έχουμε το ρήμα "γλείφω" (λείχω / αρχαία), έχουμε όμως και το γλύφω που έχει άλλη έννοια.
Έχουμε το γλειφιτζούρι που το γλείφουμε με την γλώσσα (γλώττα) μας,
έχουμε και τον γλύπτη που είναι αυτός που σκαλίζει, λαξεύει (γλύφει) την πέτρα.
Ορθόν. Συμφωνώ, προσυπογράφω κι επαυξάνω.


Το παράδειγμα με το αβγό - αυγό, το έχεις κάνει αντιγραφή - επικόλληση από κάπου
Προτροπή/συμβουλή: Μην επενδύσεις τον πλούτο σου στο αληθές αυτής Σου της φράσης. Είναι σίγουρο πως θα χαθεί, οδεύοντας την ατραπό τού ήδη χαμένου σεβασμού Σου προς τον συνομιλητή που διαφορετική άποψη εκφράζει κι υπέρ της επιχειρηματολογεί.
Εικοτολογείς σαν αντιγραφέα μ' ονοματίζεις και σε φερέφωνο άκριτο απόψεων άλλων την, όποια, ακαδημαϊκού πολίτη υπόστασή μου υποβιβάζεις.
Ως ατυχή στιγμή το χαρακτηρίζω και σε τούτο το ολισθηρό έδαφος δεν θα βαδίσω, συνειδητώς δεν θα το διαβώ.
...οπότε θα ήθελα να μου δώσεις το link να το διαβάσω ολόκληρο...
Αδυνατώ! Δεν το έχω αναρτήσει στον ιστό τού διαδικτύου. Παρεμπιπτόντως, αν βρεθεί κάτι όμοιο ή παρεμφερές με το παράδειγμά Μου, θα το εκτιμούσα να τεθεί υπ' όψιν μου. Ευχαριστώ!
(Για την ιστορία τού παραδείγματος, αυτό το αντέτεινα σε αλλοδαπή ελληνίστρια φιλόλογο, σε μια από τις μακρές μου συζητήσεις μαζί της, (δυστυχώς πολύ λιγότερες απ' όσες θα 'θελα να 'χα), η οποία διατηρούσε έδρα ελληνικών σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και σαν απεβίωσε απωλέσθη και η έδρα, προς ...έπαινο του ελληνικού κράτους!


{- Αναφορικά με το "Ας ασχοληθεί με το γιατί συνηθίζουμε να λέμε τη θύρα ...πόρτα, ενώ, (ορθώς), δε συνηθίζουμε το παράθυρο να το λέμε ...παραπόρτι!",
αυτός που το έγραψε εκεί που το βρήκες, είναι ανόητος.
Αυτός λοιπόν που κάνει το σχόλιο αυτό, είναι χαζός και παραπάνω από χαζός.
Αντιπαρέρχομαι τους ...κοσμητικούς χαρακτηρισμούς, αρκούμενος στην καταγραφή τής δεύτερης φοράς που για αντιγραφέας εγκαλούμαι.

Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε λογική πλάνη και το θέμα πάει αλλού.
Προς τι τούτος ο αφορισμός;
Ουδεμία πλάνη λογικής.
Απλώς, πρόταση στον πιο επιφανή και προβεβλημένο Έλληνα γλωσσολόγο και λεξικογράφο τού καιρού μας το γραφόμενό μου αποτελεί, δηλαδή το ν' ασχοληθεί με το να ξεκαθαριστεί η ελληνική γλώσσα, (με δύο σίγμα πάντα για να μη χαθεί το έτυμον της λέξης κι αλλοιωθεί η έννοια της), απ' όλα τα, άμεσα ή έμμεσα δάνεια κι αντιδάνεια από άλλες γλώσσες.
Δυνατό τού ανθρώπου εργαλείο η γλώσσα η ελληνική. Ανέβασε ψηλά τον πήχη τού πολιτισμού του. Ας μην την οξειδώνουμε, ας μην τη λεκιάζουμε με ξένα και σαφώς παράταιρα προς αυτήν.
Ας ασχοληθεί λοιπόν ο ίδιος γιατί λέμε υδροφόρα, και υδροροή και δε λέμε νεροφόρα και νεροροή.
Άλλο η ορθογραφία και άλλο το ότι λέμε πόρτα και θύρα για να περιγράψουμε το ίδιο αντικείμενο. -]
Την προτροπή Σου ακολουθώ κι ασχολούμαι.
Λέμε και υδρόγειος κι όχι ...νερόγειος,. Υδροχόος κι όχι νεροχόος, άντε, το πολύ, να λέμε νεροκουβαλητής!
Οι άνθρωποι που τον πολιτισμό τους βάσισαν στον ακρογωνιαίο λίθο που ακούει στο όνομα ελληνική γλώσσα, ονόμασαν, (πάντοτε εννοιολογικά, αν και μου διαφεύγουν οι αρχικές έννοιες τού κάθε γράμματος και η αλληλεπίδραση αυτών κατά την συγκεκριμένη σειρά βαλμένων ώστε να αποδοθεί η σύνθετη έννοια που εκφράζει την ουσία που οι νεοέλληνες αποκαλούν νερό), ονόμασαν το λοιπόν την ουσία αυτή την άχρωμη, άοσμη κι άγευστη ύδωρ.
Φαίνεται πως γνώριζαν πολύ καλά την αξία τού να μην είναι αποθηκευμένη για πολύ καιρό, πολυκαιρισμένη, και η κατάποσή της τους ήταν πιο απολαυστική σαν τούτη η ουσία, το ύδωρ, ήταν δροσερό.
Γι' αυτό και ζητούσαν «νεαρόν ύδωρ» τη δίψα τους να κορέσουν.
Η άγνοια; Η φυσική τάση για να εκφραστούμε στο συντομότερο δυνατόν χρόνο; Απλώς η παραφθορά στον χρόνο; Δεν γνωρίζω τι από αυτά ή από κάτι άλλο οδήγησαν στο να αποκαλούμε την ουσία αυτή, το ύδωρ, νερό, εννοώντας, με μία λέξη, το νωπό (νεαρόν) ύδωρ. (νωπό κι όχι φρέσκο. Επιστρέφω τη λέξη φρέσκο στους Ιταλούς φίλους μου, τη χρεία της για να εκφραστώ δεν έχω.)
Εδώ ας θυμηθούμε και των νεοελλήνων τα ...πράσινα άλογα. Πράσινοι ίπποι, ε; Πράσσειν άλογα η παραφθαρμένη και, δεν θα διστάσω να το πω, η κακοποιημένη από τους απογόνους έκφραση. Έχουμε λησμονήσει πως η λέξη λόγος, εκτός από το να αναφέρεται στον ήχο στην εκφορά τής γλώσσας, έχει άμεση σχέση με το λογική, με το λογικό. Λέμε και γραπτός λόγος. Λέξεις άφωνες με έννοιες αντιστοιχιμένες,σε λογική διάταξη που νόημα λογικό αποδίδουν. Πως λόγο να εκφέρει ένα άλογο, (δίχως λογικό κι από ένστικτα και μόνο αγόμενο), πλάσμα; Άναρθροι ήχοι μόνο θα βγαίνουν από τον στόμα του.
Είπαμε, η ελληνική γλώσσα είναι εννοιολογική κι όχι συμβατική.
Για παράδειγμα: Ονομάτισαν VHS (Video Home System) την καινοτόμα, (στην εποχή της), συσκευή τής JVC (Japan Victor Company) που εγγράφει κι αναπαράγει ήχο και εικόνα σε/από μαγνητική ταινία. Κατά σύμβαση στην γλώσσα τους πρόσθεσαν αυτήν τη λέξη, λόγω τού ότι έτσι ονομάτισε τη συσκευή η εταιρεία που την εφεύρε.
Ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω! Η γλώσσα μου έχει λέξη που περιγράφει κι αποδίδει πλήρως την έννοια, το είναι, τούτης τής συσκευής. Μαγνητοσκόπιο η λέξη. Ξενίζει; Συνήθως μου λέγαν πως αυτό το ...σκόπιο ηχεί παράξενα και συνεπώς η λέξη δεν είναι εύηχη.
Πληρωμένη πάντα η απάντησή μου, υπό μορφή ερωτήματος: Δηλαδή το Στηθοσκόπιο, το Μικροσκόπιο, το Κλισιοσκόπιο, το Τηλεσκόπιο, το Αστεροσκοπείο, το Καλειδοσκόπιο, (ενδεικτικά κι όχι περιοριστικά), είναι λέξεις κακόηχες που ταλανίζουν τα ώτα μας στην καθομιλουμένη;
Τέλος, για να επανέλθω στο τι εννοούσα με το πόρτα-παραπόρτι-θύρα-παράθυρο, λέμε θυρανοίξια στα εγκαίνια των ναών. Δεν λέμε ...πορτοάνοιγμα! Ε, όπως έγραψα και λίγο παραπάνω, με τούτη την παράνοια ας ασχοληθεί ο κ. Μπαμπινιώτης, ας ρίξει το κύρος του και τη βαθιά του γνώση στο να λείψουν οι οξειδώσεις από το λυγερό κορμί της μητρικής μου γλώσσας, κι αστραποβόλα τούτο ας λάμψει.
Ή μήπως αυτό φοβίζει, μιας κι είναι γλώσσα για όντα που Άνω Θρώσκουν;

Άλλο η ορθογραφία και άλλο το ότι λέμε πόρτα και θύρα για να περιγράψουμε το ίδιο αντικείμενο. -]
Η ορθογραφία, σε μία εννοιολογική γλώσσα, είναι κύριος παράγων για την ορθότητα τής λέξης και την απόδοση στο ακέραιο τής έννοιας που η κάθε λέξη αποδίδει.


Ένα άλλο ορθογραφικό παιγνίδι (παιχνίδι ;;; ) είναι
ορθοπεδικά - ορθοπαιδικά.

Βλέπω λοιπόν κάπου να λέει Ορθοπαιδικές κλινικές και τους ρωτάω
Αυτές οι κλινικές είναι όρθιες - ορθές παιδικές κλινικές ή κλινικές για ορθά παιδιά ;

Γιατί λοιπόν κάποιοι γράφουν "ορθοπαιδικά" ;
Κάποιοι είχαν στο μυαλό τους το "orthopaedic" και το "αι" προέκυψε από το "ae" [ - τραίνο - train - ]
Για να κάψουμε λίγο κύτταρα (χρησιμοποιώ λέξεις των νέων, συγγνώμη) έχουμε και το "orthopedic"
{Ο διορθωτής του forum δίνει το 'orthopedic' ως σωστό.)

Μία άλλη ιστορία να το πω έτσι είναι πως όταν εμφανίστηκαν τα προβλήματα στην (ορθή) πέδηση, αυτά ήταν σε παιδιά.
Λόγω αυτού, το ότι δηλαδή, η πάθηση να το πούμε έτσι με την πέδηση, εμφανίστηκε σε παιδιά, η γραφή ήταν ορθοπαιδικά.
Εντάξει, δε λέω, μπορούμε να πούμε ότι είναι σωστό.
Το πρόβλημα όμως έχει να κάνει με την πέδηση, οπότε άσχετα με το αν αυτό το πρόβλημα πρωτοεμφανίστηκκε σε παιδιά η ακόμα και αν αυτό το πρόβλημα το έχουν αποκλειιστικά παιδιά, θα πρέπει να γίνει ορθοπεδικά.
Επιφυλάσσομαι, μιας και θέλω να αποφύγω τη δαιδαλώδη συζήτηση για την Εράσμια άποψη περί του πως προφέρανε οι αρχαίοι Έλληνες τη γλώσσα.
Αρκούμαι στα παρακάτω.
Encyclopædia = εγκυκλοπαίδεια. (παιδεία, μόρφωση, εγκύκλιες γνώσεις)
Εκπαίδευση, η διαδικασία για απόκτηση παιδείας. (Βέβαια εκπαιδευόμαστε και στο ν' αποκτήσουμε διάφορες άλλες δεξιότητες, πχ, οδήγηση)
Η με το ορθό παίδευσις, μονολεκτικά πως είναι δόκιμο να ειπωθεί; Ορθοπαιδική ή Ορθοπαιδευτική;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Δεν αναφέρω πουθενά, άμεσα, το ρήμα κτίζω. Εσκεμμένα! Περί οικοδόμησης γράφω. Κτήσιμο λοιπόν ή κτίσιμο; Κτήσματα ή κτίσματα;

Ναι, αυτό υποστηρίζει ο κ. Μπαμπινιώτης. Όμως οι κτίστες κτίζουν κτίρια, (με ή χωρίς το ευ), που εκτός από οικίες ή παρεκκλήσια, μπορούν να 'ναι, ενδεικτικά κι όχι περιοριστικά, στάβλοι, αχυρώνες, πλυσταριά, (για να αναφερθώ σε βοηθητικά οικοδομήματα), ή/και κτίσματα ποικίλων άλλων χρήσεων, πχ πολυόροφα κτίρια στάθμευσης οχημάτων, (έχουμε ένα ευμέγεθες στη Σαλονίκη, όπου εδώ το ευ έχει να κάνει με τη θωριά του κι όχι με τη χρήση όπως συμβαίνει με το ευκτήριον -χώρος θρησκευτικής λατρείας).



Ορθόν. Συμφωνώ, προσυπογράφω κι επαυξάνω.



Προτροπή/συμβουλή: Μην επενδύσεις τον πλούτο σου στο αληθές αυτής Σου της φράσης. Είναι σίγουρο πως θα χαθεί, οδεύοντας την ατραπό τού ήδη χαμένου σεβασμού Σου προς τον συνομιλητή που διαφορετική άποψη εκφράζει κι υπέρ της επιχειρηματολογεί.
Εικοτολογείς σαν αντιγραφέα μ' ονοματίζεις και σε φερέφωνο άκριτο απόψεων άλλων την, όποια, ακαδημαϊκού πολίτη υπόστασή μου υποβιβάζεις.
Ως ατυχή στιγμή το χαρακτηρίζω και σε τούτο το ολισθηρό έδαφος δεν θα βαδίσω, συνειδητώς δεν θα το διαβώ.

Αδυνατώ! Δεν το έχω αναρτήσει στον ιστό τού διαδικτύου. Παρεμπιπτόντως, αν βρεθεί κάτι όμοιο ή παρεμφερές με το παράδειγμά Μου, θα το εκτιμούσα να τεθεί υπ' όψιν μου. Ευχαριστώ!
(Για την ιστορία τού παραδείγματος, αυτό το αντέτεινα σε αλλοδαπή ελληνίστρια φιλόλογο, σε μια από τις μακρές μου συζητήσεις μαζί της, (δυστυχώς πολύ λιγότερες απ' όσες θα 'θελα να 'χα), η οποία διατηρούσε έδρα ελληνικών σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και σαν απεβίωσε απωλέσθη και η έδρα, προς ...έπαινο του ελληνικού κράτους!




Αντιπαρέρχομαι τους ...κοσμητικούς χαρακτηρισμούς, αρκούμενος στην καταγραφή τής δεύτερης φοράς που για αντιγραφέας εγκαλούμαι.


Προς τι τούτος ο αφορισμός;
Ουδεμία πλάνη λογικής.
Απλώς, πρόταση στον πιο επιφανή και προβεβλημένο Έλληνα γλωσσολόγο και λεξικογράφο τού καιρού μας το γραφόμενό μου αποτελεί, δηλαδή το ν' ασχοληθεί με το να ξεκαθαριστεί η ελληνική γλώσσα, (με δύο σίγμα πάντα για να μη χαθεί το έτυμον της λέξης κι αλλοιωθεί η έννοια της), απ' όλα τα, άμεσα ή έμμεσα δάνεια κι αντιδάνεια από άλλες γλώσσες.
Δυνατό τού ανθρώπου εργαλείο η γλώσσα η ελληνική. Ανέβασε ψηλά τον πήχη τού πολιτισμού του. Ας μην την οξειδώνουμε, ας μην τη λεκιάζουμε με ξένα και σαφώς παράταιρα προς αυτήν.

Την προτροπή Σου ακολουθώ κι ασχολούμαι.
Λέμε και υδρόγειος κι όχι ...νερόγειος,. Υδροχόος κι όχι νεροχόος, άντε, το πολύ, να λέμε νεροκουβαλητής!
Οι άνθρωποι που τον πολιτισμό τους βάσισαν στον ακρογωνιαίο λίθο που ακούει στο όνομα ελληνική γλώσσα, ονόμασαν, (πάντοτε εννοιολογικά, αν και μου διαφεύγουν οι αρχικές έννοιες τού κάθε γράμματος και η αλληλεπίδραση αυτών κατά την συγκεκριμένη σειρά βαλμένων ώστε να αποδοθεί η σύνθετη έννοια που εκφράζει την ουσία που οι νεοέλληνες αποκαλούν νερό), ονόμασαν το λοιπόν την ουσία αυτή την άχρωμη, άοσμη κι άγευστη ύδωρ.
Φαίνεται πως γνώριζαν πολύ καλά την αξία τού να μην είναι αποθηκευμένη για πολύ καιρό, πολυκαιρισμένη, και η κατάποσή της τους ήταν πιο απολαυστική σαν τούτη η ουσία, το ύδωρ, ήταν δροσερό.
Γι' αυτό και ζητούσαν «νεαρόν ύδωρ» τη δίψα τους να κορέσουν.
Η άγνοια; Η φυσική τάση για να εκφραστούμε στο συντομότερο δυνατόν χρόνο; Απλώς η παραφθορά στον χρόνο; Δεν γνωρίζω τι από αυτά ή από κάτι άλλο οδήγησαν στο να αποκαλούμε την ουσία αυτή, το ύδωρ, νερό, εννοώντας, με μία λέξη, το νωπό (νεαρόν) ύδωρ. (νωπό κι όχι φρέσκο. Επιστρέφω τη λέξη φρέσκο στους Ιταλούς φίλους μου, τη χρεία της για να εκφραστώ δεν έχω.)
Εδώ ας θυμηθούμε και των νεοελλήνων τα ...πράσινα άλογα. Πράσινοι ίπποι, ε; Πράσσειν άλογα η παραφθαρμένη και, δεν θα διστάσω να το πω, η κακοποιημένη από τους απογόνους έκφραση. Έχουμε λησμονήσει πως η λέξη λόγος, εκτός από το να αναφέρεται στον ήχο στην εκφορά τής γλώσσας, έχει άμεση σχέση με το λογική, με το λογικό. Λέμε και γραπτός λόγος. Λέξεις άφωνες με έννοιες αντιστοιχιμένες,σε λογική διάταξη που νόημα λογικό αποδίδουν. Πως λόγο να εκφέρει ένα άλογο, (δίχως λογικό κι από ένστικτα και μόνο αγόμενο), πλάσμα; Άναρθροι ήχοι μόνο θα βγαίνουν από τον στόμα του.
Είπαμε, η ελληνική γλώσσα είναι εννοιολογική κι όχι συμβατική.
Για παράδειγμα: Ονομάτισαν VHS (Video Home System) την καινοτόμα, (στην εποχή της), συσκευή τής JVC (Japan Victor Company) που εγγράφει κι αναπαράγει ήχο και εικόνα σε/από μαγνητική ταινία. Κατά σύμβαση στην γλώσσα τους πρόσθεσαν αυτήν τη λέξη, λόγω τού ότι έτσι ονομάτισε τη συσκευή η εταιρεία που την εφεύρε.
Ευχαριστώ ΔΕΝ θα πάρω! Η γλώσσα μου έχει λέξη που περιγράφει κι αποδίδει πλήρως την έννοια, το είναι, τούτης τής συσκευής. Μαγνητοσκόπιο η λέξη. Ξενίζει; Συνήθως μου λέγαν πως αυτό το ...σκόπιο ηχεί παράξενα και συνεπώς η λέξη δεν είναι εύηχη.
Πληρωμένη πάντα η απάντησή μου, υπό μορφή ερωτήματος: Δηλαδή το Στηθοσκόπιο, το Μικροσκόπιο, το Κλισιοσκόπιο, το Τηλεσκόπιο, το Αστεροσκοπείο, το Καλειδοσκόπιο, (ενδεικτικά κι όχι περιοριστικά), είναι λέξεις κακόηχες που ταλανίζουν τα ώτα μας στην καθομιλουμένη;
Τέλος, για να επανέλθω στο τι εννοούσα με το πόρτα-παραπόρτι-θύρα-παράθυρο, λέμε θυρανοίξια στα εγκαίνια των ναών. Δεν λέμε ...πορτοάνοιγμα! Ε, όπως έγραψα και λίγο παραπάνω, με τούτη την παράνοια ας ασχοληθεί ο κ. Μπαμπινιώτης, ας ρίξει το κύρος του και τη βαθιά του γνώση στο να λείψουν οι οξειδώσεις από το λυγερό κορμί της μητρικής μου γλώσσας, κι αστραποβόλα τούτο ας λάμψει.
Ή μήπως αυτό φοβίζει, μιας κι είναι γλώσσα για όντα που Άνω Θρώσκουν;


Η ορθογραφία, σε μία εννοιολογική γλώσσα, είναι κύριος παράγων για την ορθότητα τής λέξης και την απόδοση στο ακέραιο τής έννοιας που η κάθε λέξη αποδίδει.



Επιφυλάσσομαι, μιας και θέλω να αποφύγω τη δαιδαλώδη συζήτηση για την Εράσμια άποψη περί του πως προφέρανε οι αρχαίοι Έλληνες τη γλώσσα.
Αρκούμαι στα παρακάτω.
Encyclopædia = εγκυκλοπαίδεια. (παιδεία, μόρφωση, εγκύκλιες γνώσεις)
Εκπαίδευση, η διαδικασία για απόκτηση παιδείας. (Βέβαια εκπαιδευόμαστε και στο ν' αποκτήσουμε διάφορες άλλες δεξιότητες, πχ, οδήγηση)
Η με το ορθό παίδευσις, μονολεκτικά πως είναι δόκιμο να ειπωθεί; Ορθοπαιδική ή Ορθοπαιδευτική;
Τα περί ορθογραφίας και γραμματικής δεν αφορούν τους παίκτες συν το ότι απαγορεύεται βάσει των Κανόνων του Forum
"Δεν επιτρέπεται να σχολιάσετε τη γραμματική/ορθογραφία ενός άλλου χρήστη. Αν η γραμματική/ορθογραφία ενός χρήστη είναι τόσο κακή, επιλέξτε να κάνετε αναφορά της δημοσίευσης."
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή