Συζήτηση Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2023

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας ή να κάνετε οποιαδήποτε ερώτηση και σχόλιο για την Καλοκαιρινή Εκδήλωση
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Γεια σας. με λένε Κώστα και δυσυχώς ανήκω στον κόσμο των μεγάλων, των ενηλίκων. Το Σάβατο έχω και γεννέθλια.

Επειδή μου αρέσει να μαθαίνω πολλά πράγματα, μα πολλά πράγματα, μα πάρα πολλά πράγματα, κάνω παρέα με παιδάκια.
Μικρά παιδάκια.

Αρκετά από αυτά μου είπανε ότι το καλοκαίρι ξεκινάει από 21 Ιουνίου.
Κάτι μου είπανε και για θερινό ηλιοστάσιο, κάτι για βόρειο και νότιο ημισφαίριο, δε θυμάμαι.
Μου είπανε και κάτι για αν το εξετάσουμε αστρονομικά. Δε ξέρω. Πολλές πληροφορίες, πολλές γνώσεις από κούτσικα.
Το μόνο που συγκράτισα ήταν ότι το καλοκαίρι ξεκινάει 21 ιουνίου. Για να μου το είπανε 4 δεκάχρονα, θα έλεγα με σιγουριά ότι ξέρουν τι λένε.

anyway ... Νωρίς νωρίς η καλοκαιρινή εκδήλωση φέτος, αλλά εντάξει. δε μας πειράζει.
Να πάνε όλα καλά, να παίξουμε να πάρουμε τα δωράκια μας και φτου φτου φτου να μην έχουμε κάποιο πρόβλημα και να μην έχουμε γκρίνιες.

Καλή επιτυχία σε όλους μας
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Demme

dio21

Καμένος Χρήστης
Τι βλακεια?
Προσπαθουμε ολοι -φανταζομαι- να μαζεψουμε το κλειδι της καθε μερας... ανοιγεις 5-6 δωρα και σου κανει αλλαγη τα δωρα η επαναφορα, και βλεπεις οτι δεν σου βγαζει κλειδι αναμεσα στα επομενα δωρα...τι κανεις?
ρε δεν πατε καλα...
επισης εχω απο την 2η μερα γεματα τα σεντουκια...τι δλδ, θα θελω καθε 2 μερες 3χιλ διαμαντια για να τα ανοιξω?
το οτι να ναι?
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Αυτό με την επαναφορά δε μου αρέσει και εμένα.
Δυστυχώς είναι μέρος του παιγνιδιού.
Είναι κάτι σαν το zong.
Δε ξέρω.
Θυμάμαι σε παλιότερη εκδήλωση να έχω ανοίξει όλα τα δώρα εκτός από 2.
Το ένα ήταν το δώρο που ήθελα, το 2ο η επαναφορά.
Τι ήρθε ;

Να χρησιμοποιήσω τη λέξη "ξενέρωμα" ; Δε ξέρω.
Θα ήθελα και γω κάτι διαφορετικό, αλλά δε ξέρω κατά πόσο ελπιδοφόρο θα ήταν να αλλάξει.
:( :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vilya

Ενεργό Μέλος
Η αλήθεια είναι ότι η επαναφορά θυμίζει κάπως κατάσταση Zong! Ή να το πω διαφορετικά παίζεις Uno είσαι με μια κάρτα στο χέρι και σου ρίχνουν +2 o_O η όπως το πήγαινε στη φυλακή της Monopoly. Θα πρότεινα μια πιο σφαιρική προσέγγιση θα ήταν καλύτερη για όλους μας.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Το Zong είναι και αυτό μέρο του παιγνιδιού. Κάθε "τυχερό παιγνίδι" έχει ένα βαθμό δυσκολίας.
Ε ... τι να κάνουμε ; Στην εκδήλωση έχουμε την επαναφορά.

Προσοχή: Δεν παίρνω το μέρος του παιγνιδιού ούτε είμαι ενάντια στους παίκτες, αλλά πως να το κάνουμε ;
Παίζουμε ένα παιγνίδι το οποίο έχει να κάνει με τύχη και πιθανότητες.
Είναι κάπως όπως το τηλεπαιγνίδι αυτό με τα κουτιά.
Κάποιος θα πει "Ναι ρε φίλε ... στο τηλεπαιγνίδι με τα κουτιά, μπορεί να βγάλεις έξω τα καλά ποσά αλλά θα θα κάνεις μια διαπραγμάτευση να κερδίσεις κάτι τι. Εδώ η επαναφορά σε βάζει φτου και απο την αρχή και άντε ξανά"

Είναι "πακέτο" συμφωνώ.
Πόσο μάλλον η περίπτωση που έγραψα πριν.
Να έχεις άνοίξει όλα τα κουτιά εκτός από τα 2, να θες το ένα από τα υπόλοιπα 2 και να σου έρθει η επαναφορά.

Σκεφτείτε και την άλλη πιθανότητα.
Κερδίζουμε το δώρο που θέλουμε και λέμε να ανοίξουμε άλλο ένμα κουτί.... έρχεται η επαναφορά ...
ε ... ας παίξουμε λίγο ακόμα .... και κερδίζουμε 2η φορά το καλό το δώρο.
(Δε θέλω ειρωνία. Βάση μαθηματικών, είναι μία πιθανότητα)
:)
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ξαναλεω...
ΔΕΝ εχω θεμα με την επαναφοορα...ΕΧΩ θεμα με το οτι δεν μας δινει κλειδι σε ΚΑΘΕ σετ δωρων, και συνηθως μετα απο επαναφορα δεν υπαρχει κλειδι...
Επισης οταν δεν υπαρχει κλειδι, δεν εχεις αλλη λυση απο το ξαναβρεις επαναφορα ή να ανοιξεις ολα τα δωρα για να ξαναβγαλει νεο σετ...θες 5πλασιες προσπαθειες απο αυτες που σου δινει το παιχνιδι, και φυσικα με τα 2 και 5 Δουβλονια εξτρα απο τα περιστατικα (και εκεινα καθε 4-5 μερες) δεν βγαινει... ενα ακομα ΑΚΥΡΟ Ιβεντ, κατα εμενα, ελπιζω να το διορθωσουν του χρονου...
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Χίλια δίκια σου δίνω και άλλα χίλια.
Και αφού σου δώσω άλλα 1000, χίλιες φορές ακόμα να στα ξαναδώσω ξανά και ξανά.

Υπάρχει όμως αυτός ο αναθεματισμένος εναντιωματικός σύνδεσμος "αλλά"
Υπάρχει λόγος που είναι έτσι και αυτός για να μας δυσκολέψει και να κάνει κάποιους να μπουν στον πειρασμό να ξοδέψουν διαμάντια

Εγώ μαζί σου είμαι, σε καταλαβαίνω.

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ρίχνουμε καντήλια και να εκνευριζόμαστε..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρες!
Οι νέοι παίχτες που δεν είχαν την Βίλα του Κυβερνήτη, άντε και την μάζεψαν σε αυτήν την εκδήλωση, αναβάθμιση στου Αντιβασιλέα γι' αυτούς δεν έχει; Σε κάποια "μαξιλαράκια" για το νέο κτήριο δίνει κάποια κομμάτια, αλλά, τα υπόλοιπα (150 σύνολο) πώς θα μαζευτούν; Μου διαφεύγει κάτι;
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλημέρα. Σου διαφεύγει.. :Ρ
Στο 9ο επίπεδο το νέο κτίριο ( όπως κ ολα τα κτίρια του ίδιου τύπου) δίνουν κ κομμάτι για την Χρυσή αναβάθμιση του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Demme

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Γιατί δε βγάζει κλειδί ημερολογίου κάθε ήμερα ?

Το κλειδί ημερολογίου δεν βγαίνει σε κάθε πίνακα. :(

Χώρια αυτή η επαναφορά (το Zong) που σου φέρνει τα πάνω κάτω και ούτε την ημερίσια ανταμοιβή κερδίζεις, ούτε το κλειδί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημέρα. Σου διαφεύγει.. :Ρ
Στο 9ο επίπεδο το νέο κτίριο ( όπως κ ολα τα κτίρια του ίδιου τύπου) δίνουν κ κομμάτι για την Χρυσή αναβάθμιση του.
Καλημέρα!
Δεν αναφέρομαι στο κτήριο Εμπορείου αλλά στην Βίλα Κυβερνήτη. Το Εμπορείο στο 9ο επ δίνει κομμάτια για την αναβάθμισή του, όχι της Βίλας. Κάνω λάθος;
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλημέρα!
Δεν αναφέρομαι στο κτήριο Εμπορείου αλλά στην Βίλα Κυβερνήτη. Το Εμπορείο στο 9ο επ δίνει κομμάτια για την αναβάθμισή του, όχι της Βίλας. Κάνω λάθος;
Εμ .... καλά τα λες εσύ .... αλλά ....

Από πλευράς μου δεν είμαι σε θέση να απαντήσω γιατί δεν έχω ψάξει για το θέμα αυτό.
Είμαι όμως περίεργος να μάθω και εγώ.


Σωστά mitsos nikaia7 απάντησε για την αναβάθμιση του κτηρίου της εκδήλωσης, δεν είναι όμως αυτό που ρώτησε το μέλος Αστραπόγιαννος.
Το "like" ; Αμ το like ; Χρόνο για like είχαμε. Χρόνο να βοηθήσουμε το μέλος στο ερώτημά του ; Δε το γράφω με κακία.

Εντάξει, κάπου κάπως κάτι χάθηκε στη μετάφραση (να το πούμε έτσι)
Το μπέρδεμα θα έγινε εκεί με "νέο κτήριο και τα 150 κομμάτια" οπότε έγινε μια λοξοδρόμηση προς το κτήριο της εκδήλωσης.
ε... είναι κάπως δικαιολογημένη η λοξοδρόμηση.
Τα "λάθη" καλό είναι να γίνονται, γιατί έτσι μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα.

εντάξει ...
Όλοι σας κάνετε λάθη. ανθρώπινο είναι.
Εγώ που είμαι ζώο δεν κάνω
Θα πει κάποιος .... "Και ο άνθρωπος ζώο είναι"
Ναι σωστά ....
είδατε ;
Τελικά κάνω και εγώ λάθη.

anyway ... ας βοηθείσει κάποιος γιατί το έχω και εγώ απορία.
Είδα ότι έδινε το κιτ "Αντιβασιλέα" στην εκδήλωση στα "δεύτερα βραβεία" επι πληρωμή, θαρρώ όμως πως δεν είναι η μόνη επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλημέρα!
Δεν αναφέρομαι στο κτήριο Εμπορείου αλλά στην Βίλα Κυβερνήτη. Το Εμπορείο στο 9ο επ δίνει κομμάτια για την αναβάθμισή του, όχι της Βίλας. Κάνω λάθος;
Καλημερα.. Έγραψες το νέο κτίριο. Νέο κτίριο είναι το βασικό δώρο του εβεντ κ οχι η βίλα κυβερνήτη ( η αναβάθμιση είναι αναβάθμιση οχι νέο κτίριο.)
Τα
Την Χρυσή αναβάθμιση τής βίλας λοιπόν μπορείς να πάρεις από κομμάτια που βρίσκονται στην "πρόοδο" Η να πληρώσεις το σεντουκι επάνω.
Άλλος τρόπο δεν υπάρχει.

Δυστυχώς Κ με τους δυό τρόπους χρειάζονται διαμάντια-χρηματα. Είναι απίθανο να φτάσουμε στο 460 που δίνει το 3ο πεντηνταρι κομματιών.

Ελπίζω τώρα να βοήθησα :Ρ
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Δυστυχώς Κ με τους δυό τρόπους χρειάζονται διαμάντια-χρηματα. Είναι απίθανο να φτάσουμε στο 460 που δίνει το 3ο πεντηνταρι κομματιών.

Ελπίζω τώρα να βοήθησα :Ρ

Ναι, ναι , μας βοήθησες και μας έκανες τη καρδιά περβόλι. :)
Όχι ότι φταις εσύ ..... αλλά φταις. :)
Αυτός που φέρνει τα "ΚΑΚΆ" νέα φταίει. :)

Ευχαριστώ από μέρους μου.
Σε 2 χρόνια ίσως να μπει στον Παλαιοπώλη ... λες ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλημερα.. Έγραψες το νέο κτίριο. Νέο κτίριο είναι το βασικό δώρο του εβεντ κ οχι η βίλα κυβερνήτη ( η αναβάθμιση είναι αναβάθμιση οχι νέο κτίριο.)
Τα
Την Χρυσή αναβάθμιση τής βίλας λοιπόν μπορείς να πάρεις από κομμάτια που βρίσκονται στην "πρόοδο" Η να πληρώσεις το σεντουκι επάνω.
Άλλος τρόπο δεν υπάρχει.

Δυστυχώς Κ με τους δυό τρόπους χρειάζονται διαμάντια-χρηματα. Είναι απίθανο να φτάσουμε στο 460 που δίνει το 3ο πεντηνταρι κομματιών.

Ελπίζω τώρα να βοήθησα :Ρ
Οκ! My mistake, που λένε και στο χωριό μου. LOL
Φάνηκε σαν να μεταπηδώ από το ένα κτήριο στο άλλο, αλλά όταν έγραφα είχα στο μυαλό μου την Βίλα.
Επομένως, καλά κατάλαβα, μόνο με διαμάντια-χρήματα όποιοι τέλος πάντων θέλουν την Χρυσή Βίλα... γιατί όπως λες και εσύ, 460, ναι, και εγώ δε νομίζω...
Όπως λέει και ο @Ξωτιkό ας ελπίζουμε να μπει στον παλιατζή!
Ευχαριστώ! :)
 
Κορυφή