Συζήτηση Καλοκαιρινή Εκδήλωση 2023

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Να ρωτήσω .... αλλά θέλω ειλικρινή απάντηση

Όταν λέμε ότι δεν έχει βγάλει κλειδί 2 μέρες εννούμε ότι δεν το έχουμε κερδίσει ή εννοούμε ότι δεν υπήρχε προς διεκδίκηση στην αλλαγή του πίνακα 12 το βράδυ ;

Προσοχή ... δε μελετάμε το να παίξουμε 3 και 5 και 10 πίνακες.
Μελετάμε την αλλαγή του πίνακα 12 το βράδυ και μόνο αυτό.

Μπορεί να υπάρχει και κάποιο σφάλμα, δεν αποκλείεται.
Ας σταλεί ένα μήνυμα στο αρμόδιο τμήμα, μήπως κάτι συμβαίνει.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Δεν το είχα γράψει εγώ το μήνυμα γι'αυτό το μαύρισα. Προφανώς αυτό που λέει: Δεν του το βγάζει εκεί που φαίνονται τα δώρα, για να έχει την πιθανότητα να το κερδίσει.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Αυτό που εικάζω, εικασία κάνω, είναι να έπαιξε αρτκετές φορές και να μη κέρδισε το κλειδί. Αν λοιπόν έπαιξε και 2 και 5 μέρες και δεν κέρδισε το κλειδί δεν ήταν τυχερός.
Έχω να πω πάντως πως είναι αρκετά δύσκολο.

Θα ελέγξω σήμερα το βράδυ και τα επόμενα για το αν βγάζει κλειδί στον νέο πίνακα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mikraki

Μέλος
Οχι δεν ειναι οτι παιζουμε και δε το δινει . ειναι οτι δεν υπαρχει καν προς διεκδικηση το κλειδι . ισως αν κανεις δυο ανανεωσεις να το βγαλει αλλα στον αρχικο πινακα οταν αλλαζει το δωρο καθε μερα δεν εχει παντα κλειδι οπως θα επρεπε.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Μπορώ μόνο να επιβεβαιώσω την αλλαγή Σάββατο προς Κυριακή. Θα δω και σε λίγο και τις επόμενες μέρες.
Μου έχει προκαλέσει και μένα απορία.

Time will show

Επεξεργασία: 12 το βράδυ ... Νέος πίνακας ... κλειδί στον νέο πίνακα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ppp59

Νέο Μέλος
Ξαναλεω...
ΔΕΝ εχω θεμα με την επαναφοορα...ΕΧΩ θεμα με το οτι δεν μας δινει κλειδι σε ΚΑΘΕ σετ δωρων, και συνηθως μετα απο επαναφορα δεν υπαρχει κλειδι...
Επισης οταν δεν υπαρχει κλειδι, δεν εχεις αλλη λυση απο το ξαναβρεις επαναφορα ή να ανοιξεις ολα τα δωρα για να ξαναβγαλει νεο σετ...θες 5πλασιες προσπαθειες απο αυτες που σου δινει το παιχνιδι, και φυσικα με τα 2 και 5 Δουβλονια εξτρα απο τα περιστατικα (και εκεινα καθε 4-5 μερες) δεν βγαινει... ενα ακομα ΑΚΥΡΟ Ιβεντ, κατα εμενα, ελπιζω να το διορθωσουν του χρονου...
Συμφωνώ μαζί σου! Δεν αρκεί ότι μετά την επαναφορά αρχίζεις με έναν γεματο πίνακα και φτου από την αρχή, αλλά δεν υπάρχει ΚΛΕΙΔΙ σε κάθε επαναφορά. Αυτό νομίζω είναι προγραμματιστικό λάθος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Λυπούμαστε για την αναστάτωση που έχει προκληθεί με τα Τυρκουάζ κλειδιά του Ημερολογίου, αλλά δεν υπάρχει προγραμματιστικό λάθος και από ότι είδα η απάντηση έχει ήδη δοθεί από παίκτες παραπάνω.

Κλειδί μπορείτε να βρείτε κάθε μέρα στην εκδήλωση, αλλά όχι απαραίτητα σε κάθε πίνακα.
 

SCORPIOS

Banned
Γιατί δεν το γράφει αυτός που συνέταξε το κείμενο στην ανακοίνωση της εκδήλωσης?
Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί παραπλανητική διαφήμιση
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Δε μπορεί να θεωρηθεί παραπλανητική διαφήμιση, γιατί όπως σας είπα και παραπάνω υπάρχει κλειδί καθημερινά, αλλά ίσως όχι σε κάθε πίινακα.

Ωστόσο, θα μεταβιβάσουμε τα σχόλια σας στην ομάδα σχεδιασμού
 

SCORPIOS

Banned
Δε μπορεί να θεωρηθεί παραπλανητική διαφήμιση, γιατί όπως σας είπα και παραπάνω υπάρχει κλειδί καθημερινά, αλλά ίσως όχι σε κάθε πίινακα.

Ωστόσο, θα μεταβιβάσουμε τα σχόλια σας στην ομάδα σχεδιασμού
Η αναφορά στο κλειδί καθημερινά δεν παραπέμπει στο όχι σε κάθε πίνακα άρα θα πρέπει να προστεθεί στην εκδήλωση
Οπότε είναι λάθος η διατύπωση
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Μια πρόταση έχει "υποκείμενο", "ρήμα", "αντικείμενο" και συνήθως αυτή είναι η σειρά.
Στα ελληνικά τώρα η σειρά μπορεί να αλλάξει και να μη χάνεται το νόημα της πρότασης.

Παράδειγματα::
Η *iris* έχει μία γάτα.
Μια γάτα έχει η *iris*
Μία γάτα η *iris* έχει

Δε θα γράψω ποιο είναι το υποκείμενο , το ρήμα, το αντικείμενο.
Αν ήμαστα σε live επικοινωνία, θα έδινε 50.000 ευρώ σε όποιον μου απαντούσε.

Η σειρά αλλάζει κυρίως στον γραπτό λόγο, όπως στα ποιήματα.

Πλέον όλα αυτά δεν διδάσκονται.
Ο λόγος μαθαίνεται ως μητρική γλώσσα και πλέον δε μαθαίνουμε να κάνουμε ανάλυση μιας πρότασης να το πω έτσι.

Δυστυχώς η ευτυχώς ο λόγος "αλλάζει" να το πω έτσι.
Βλέπουμε τα πιτσιρίκια να γράφουν όπως γράφουν και αν κάποιος τους πει ότι δε βγαίνει νόημα από αυτά που γράφουν, θα σου πουν "δε ξέρεις ελληνικά".


Να γράψω άλλη μια φορά για το όλο θέμα με το κλειδί.
Σε κάθε αλλαγή πίνακα 12 το βράδυ, ο νέος πίνακας "βγάζει" κλειδί.
Εκεί γίνεται η αναφορά του μηνύματος ως προς το να πάρουμε το κλειδί.
Σε κάθε νέο πίνακα 12 τπο βράδυ βγαίνει το κλειδί και έχουμε την δυνατότητα να το κερδίσουμε.
Σε περίπτωση που στην αλλαγή του πίνακα 12 το βράδυ δεν βγαίνει κλειδί, τότε ναι, υπάρχει λάθος.

Από πλευράς μου θα πω ότι και εγώ είμαι αντίθετος στο να μην υπάρχει το κλειδί σε κάθε μα κάθε πίνακα, δεν υπάρχει όμως κανένα λάθος αν στην αλλαγή 12 το βράδυ ο πίνακας έχει το κλειδί.
Αν πάρουμε ως δεδομένο ότι φέρουμε επαναφορά 20 φορές και δεν υπάρχει κλειδί, δεν υπάρχει λάθος ως προς την ανακοίνωση.
Αυτό όμως στην αλλαγή του πίνακα 12 το βράδυ δεν έχει κλειδί, τότε, ναι, υπάρχει λάθος

Ξανά λοιπόν... αν έχουμε κλειδί σε κάθε αλλαγή πίνακα 12 το βράδυ, δεν υπάρχει λάθος. (ως προς την ανακοίνωση)

Ως προς την εκδήλωση τώρα ....
το ότι στην επαναφορά δεν υπάρχει πάντα το κλειδί, με βρίσκει και εμένα αντίθετο.
Δηλαδή ... αν ο παίχτης θέλει να δώσει πόσα και πόσα δουβλόνια, θέλει να πληρώσει για να πάρει δουβλόνια, γιατί να μην έχει την ευκαιρία να κερδίσει το κλειδί σε κάθε πίνακα ;

Να πάρουμε λοιπόν ως δεδομένο ότι στην αλλαγή 12 το βράδυ "βγαίνει" το κλειδί.
Δυστυχώς πετυχαίνουμε επαναφορά.
Δυστυχώς, στον νέο πίνακα δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουμε το κλειδί.
Τι να κάνει τώρα ο παίκτης ;
Να παίξει στον νέο πίνακα με σκοπό να φέρει την επαναφορά... να την φέρειι... και στον νέο πίνακα να υπάρχει πιθανότητα να μην έχει κλειδί.
Ε ... καταλαβαίνουμε ότι είναι αρκετά δύσκολο.

Δηλαδή η 100% ευκαιρία να έχουμε το κλειδί ως δώρο, είναι στην αλλαγή του πίνακα 12 το βράδυ.

Ως προς την ανακοίνωση δεν υπάρχει κάνενα λάθος, ΑΝ και μόνο ΑΝ το κλειδί είναι διαθέσιμο σε κάθε αλλαγή πίνακα 12 το βράδυ.
Ως προς τη δυσαρέσκια ότι δεν έχουμε το κλειδί ως δώρο σε κάθε μα κάθε πίνακα το καταλαβαίνω και είμαι και εγώ δυσαρεστημένος και απογοητευμένος.

*τυχών ορθογραφικά λάθη είναι γιατί δεν πέρασα το κείμενο απο ορθογραφικό έλεγχο.

Επεξεργασία .... ώρα .... 00:11 και έπειτα πολλές επεξεργασίες

Αλλαγή πίνακα 12 το βράδυ και ΔΕΝ υπάρχχει κλειδί.
Οπότε ..... ε ... τι να γράψω τώρα ;
Άντε να πω ότι δεν υπάρχει "λάθος" ως προς το μήνυμα - την ανακοίνωση, αλλά .....
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Θα μας τρελλανετε ολους?
4 επαναφορες και κλειδι σε κανεναν πινακα ... εφαγα τα 300+ Δουβλονια που μαζευα 4-5 μερες και τπτ...
και ολο αυτο ακριβως στη αλλλαγη στις 12...
Δλδ αν αγορασω δουβλονια και ξαναπροσπαθησω, κανεις δεν εγγυατε οτι θα μου βγαλει κλειδι και 14 πινακες να βγαλω...ωραια!!!!
Και θελετε να μας πειτε οτι ειναι παιχνιδι αυτο και οχι τζογος...
Τεσπα πολυ το κουρασαμε, θα σας πουμε και εμεις "λυπουμαστε για τα Τυρκουαζ κλειδια, αλλα θα πανε απατα"...
Αν αυτο ειναι εξυπνο απο τη μερια της εταιρειας, τι να πω?
Πειτε εσεις.....

351675406_1470758893751689_3163146807310125814_n.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Τι διόρθωση να υπάρξει δηλαδή ;
Ως προς τον σχεδιασμό της εκδήλωσης, είμαι αντίθετος.
Θαρρώ πως το παιχνίδι θα έπρεπε σε κάθε αλλαγή πίνακα 12 το βράδυ, να δίνει το κλειδί ως διεκδικήσιμο δώρο.

Ως προς το μήνυμα δεν μπορώ να βρώ κάτι λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SCORPIOS

Banned
Η αναφορά στο κλειδί καθημερινά δεν παραπέμπει στο όχι σε κάθε πίνακα άρα θα πρέπει να προστεθεί στην εκδήλωση
Οπότε είναι λάθος η διατύπωση
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Το μήνυμα μας λέει ότι μπορούμε να κερδίσουμε το κλειδί γυρίζοντας πλακάκια.
Οπότε, είναι στην ευχέρεια του κάθε παίκτη να παίξει πόσους και πόσους πίνακες με σκοπό να κερδίσει το κλειδί..
"Μπορείς να κερδίσεις .... γυρίζοντας πλακάκια" "Χάραξε πορεία να παίρνεις ένα κλειδί κάθε μέρα".
Το πόσες φορές θα παίξουμε για να πάρουμε το κλειδί είναι στην επιλογή μας.
Να ξαναπώ πως είμαι απογοητευμένος ως προς το ότι δε βγαίνει το κλειδί αν όχι σε κάθε μα κάθε πίνακα, αλλά τουλάχιστον σε κάθε αλλαγή 12 το βράδυ, ως προς το μήνυμα όμως δεν υπάρχει κάποιο λάθος

Το μήνυμα μας λέει το πως μπορούμε να κερδίσουμε το κλειδί κσι μας λέει να παίρνουμε τουλάχιστον ένα τη μέρα ώστε να ξεκλειδώσουμε το ημερολόγιο.

Το θέμα βέβαια είναι ότι υπάρχει η πιθανότητα σε κάποιο πίνακα να μην υπάρχει το κλειδί και εδώ είναι που μπορώ να καταάλάβω την αντίθεση ως προς το μήνυμα.
Συμφωνώ εν μέρη, αλλά υπάρχει η επιλογή να παίξουμε και άλλο με σκοπό να αλλάξουμε πίνακα και να πετύχουμε το κλειδί. οπότε αυτό έρχεται σε αντίθεη με την αντίθεση που κάναμε.

Δηλαδή .... να χρησημοποιήσω την παροιμία ......... __σε* μέσα πολυχρόνη που δε γίναμαι ευζώνοι.
*__ = χέ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα.
Πότε τελειώνει η εκδήλωση;
Έχουν μείνει 65/66 αποστολές και στο ημερολόγιο έχει 65/66 ημέρες.
Αλλά, στο χρονόμετρο γράφει 1η16ώ, στο δε αγγλικό φόρουμ λέει ότι λήγει στις 08 Ιουλ.
Ευχαριστώ!
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Σάββατο 11.30 το πρωί;
Αυτή τη στιγμή υπολείπεται 1ημέρα , 13 ώρες και κάτι ψηλά.
Να πούμε 37 ώρες και κάτι ψηλά.

Είναι Πέμπτη βράδυ 22:20 .... και 24 ώρες ... Παρασκευή βράδυ 22:20 ... και άλλες 13 ώρες ... Σάββατο πρωί 11:20......
ε ... Σάββατο 11.30 το πρωί αν έχω υπολογίσει σωστά
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή