Κατάσταση πλοίου

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Παρατηρώ πως, παρόλο που μετά από κάθε επιστροφή κάνω επισκευή του πλοίου, αυτό μονίμως συνεχίζει να γράφει (-15%) ζημιά... Αν αυτό συμβαίνει και στους άλλους, θα πρόκειται για bug...
 

DeletedUser30097

Guest
Λογικό το βρίσκω να παθαίνει αβαρίες το πλοίο σε κάθε του ταξίδι. Θαρρώ πως τις προκαθόρισαν στο 15%. Τώρα εμείς, μέσω των επιλογών μας, καλούμαστε να μειώσουμε το ποσοστό τους.
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Μάλλον, δεν καταλάβατε, φίλε μου... Λέω πως συνεχίζει να αναγράφει 15% ζημιά ακόμη και μετά την επισκευή. Ελληνικά μιλάω...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα εαν εχω καταλαβει σωστα
δεν ειναι η κατασταση του πλοιου αλλα
το 15% σημαινει το επιπλεον μικροτερο πιθανον ποσοστο βλαβης κατα την διαρκεια του ταξιδιου
αυτο εαν δεν κανετε επιλογη πληρωματος που προσθετει μηχανικη βλαβη στο πλοιο
δηλ το πλοιο θα εχει το λιγοτερο 15% βλαβη μεχρι να φτασει στον προορισμο του εαν ομως επιλεξετε πληρωμα που δινει και μηχανικη βλαβη τοτε θα δειτε οτι το ποσοστο αυτο αλλαζει πριν ξεκινησει
το πλοιο το επισκευαζουμε πριν γιατι εαν προσεξετε στο πλαι του πινακα δινει κατι στοιχεια
εαν ξεκινησει με ηδη βλαβη τοτε θα προσθεθει καθοδον και το αλλο ποσοστο βλαβης
αυτο θα σημαινει επιπλεον καθυστεριση και λιγοτερα υλικα
κατα την προσωπικη μου εκτιμηση καλο θα ειναι στην αρχη τουλαχιστον να κανουμε επισκευη παντα πριν απο καθε ταξιδι
και να επιλεγουμε ως πληρωμα 2 με περισσοτερα υλικα και 1 με μειωση χρονου ετσι ωστε να ξεκλειδωσουμε πιο γρηγορα την τεχνολογια με την επεκταση
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Μάλλον, δεν καταλάβατε, φίλε μου... Λέω πως συνεχίζει να αναγράφει 15% ζημιά ακόμη και μετά την επισκευή. Ελληνικά μιλάω...
Xρησιμοποίησα τη λέξη «προκαθόρισαν» για να προσδιορίσω τις ζημίες που το πλοίο θα παθαίνει σε κάθε του ταξίδι.
Δηλαδή, αποπλέει με 100% λειτουργικότητα και (αν οι επιλογή πληρώματος δεν αυξήσει ή δεν μειώσει το προκαθορισμένο ποσοστό) το πλοίο θα επιστρέψει από το ταξίδι του έχοντας ζημίες σε ποσοστό 15%.
Τι ακριβώς δεν κατάλαβα ή τι δυσκολεύεσε να κατανοήσεις;
 

gamespeopleplay

Νέο Μέλος
Καλησπέρα και καλό απόγευμα.
Το πλοίο, ΜΕΤΑ την επιδιόρθωση της βλάβης και ΠΡΙΝ την επιλογή του πληρώματος μου, η οποία μπορεί νά αυξήσει ή να μειώσει τήν λειτουργικότητά του, βρίσκεται σε κατάσταση 85%. Αν το πλήρωμά μου ΔΕΝ επηρεάζει την λειτουργικότητά του τότε αυτό αναχωρεί με αυτό τό ποσοστό, δηλαδή 85% και φυσικά επιστρέφει σε κατάσταση ημιερειπιώνος.
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Οκ.! Ευχαριστώ πολύ όλους για τις διευκρινήσεις!
Άρα, δεν είναι η "κατάσταση πλοίου" 85%, εφ' όσον έχει επισκευαστεί. 15% είναι η πιθανή ζημιά που θα πάθει αν αναχωρήσω με το συγκεκριμένο πλήρωμα (πολλές φορές είναι η μετάφραση που κάνει τη "ζημιά").
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Καλησπέρα και καλό απόγευμα.
Το πλοίο, ΜΕΤΑ την επιδιόρθωση της βλάβης και ΠΡΙΝ την επιλογή του πληρώματος μου, η οποία μπορεί νά αυξήσει ή να μειώσει τήν λειτουργικότητά του, βρίσκεται σε κατάσταση 85%. Αν το πλήρωμά μου ΔΕΝ επηρεάζει την λειτουργικότητά του τότε αυτό αναχωρεί με αυτό τό ποσοστό, δηλαδή 85% και φυσικά επιστρέφει σε κατάσταση ημιερειπιώνος.
Νομίζω πως αυτό που γράφεις δεν ισχύει. Αντίθετα θαρρώ πως ισχύουν τα παρακάτω:
Το πλοίο, ΜΕΤΑ την επιδιόρθωση της βλάβης και ΠΡΙΝ την επιλογή του πληρώματος του, η οποία μπορεί νά αυξήσει ή να μειώσει τήν λειτουργικότητά του, βρίσκεται σε κατάσταση 100%. Αν το πλήρωμά του ΔΕΝ επηρεάζει την λειτουργικότητά του τότε αυτό αναχωρεί με αυτό τό ποσοστό λειτουργικότητας, δηλαδή 100%, και φυσικά επιστρέφει σε κατάσταση λειτουργικότητας 85%.
Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω σαν το πλοίο μου έχει επιδιορθωμένες τις βλάβες και κοιτάζω την καρτέλα "Πλοίο" όπου δείχνει την κατάσταση στην οποία βρίσκεται αυτό.
 

gamespeopleplay

Νέο Μέλος
Καλησπέρα και καλό απόγευμα.
Αγαπητέ finrod, αυτό που έγραψα είναι απλά αυτό που παρατηρώ να συμβαίνει με το δικό μου καράβι. Το επιδιορθώνω, ελέγχω την κατάστατή του και δεν ξεκολλά ποτέ από το 85% (αυτό πριν από την επιλογή του πληρώματος). Εις μάτην τα αγαθά της επιδιόρθωσης. Χαζομάρα μου να καλέσω τον επίτιμο στην καθέλκυση Ένα παιχνίδι είναι, όμως, δεν σκοπεύω να το προωθήσω πιό ψηλά. Παρ' όλα αυτά, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου νά απαντήσεις.
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα και καλό απόγευμα.
Αγαπητέ finrod, αυτό που έγραψα είναι απλά αυτό που παρατηρώ να συμβαίνει με το δικό μου καράβι. Το επιδιορθώνω, ελέγχω την κατάστατή του και δεν ξεκολλά ποτέ από το 85% (αυτό πριν από την επιλογή του πληρώματος). Εις μάτην τα αγαθά της επιδιόρθωσης. Χαζομάρα μου να καλέσω τον επίτιμο στην καθέλκυση Ένα παιχνίδι είναι, όμως, δεν σκοπεύω να το προωθήσω πιό ψηλά. Παρ' όλα αυτά, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου νά απαντήσεις.
Ο finrod έχει δίκιο. Κι εγώ με την ίδια αντίληψη με τη δική σου ξεκίνησα το post, αλλά με τη βοήθεια των παιδιών κατάλαβα ότι, μετά την επιδιόρθωση, το πλοίο βρίσκεται σε κατάσταση 100%. Το 85% που αναγράφεται, σημαίνει πως το πλοίο - αν δεν προσληφθεί κάποιο καθοριστικό πλήρωμα που θα αλλάξει το εν λόγω ποσοστό - θα επιστρέψει από το επόμενο ταξίδι του σε κατάσταση 85%.
 

DeletedUser30097

Guest
Like σε σένα gamespeopleplay για το «επίτιμος»!! χαχαχα καλοοοοοό
Like και σε σένα Cornelius γιατί πήρες την σκυτάλη και είχες την προθυμία να βοηθήσεις τους συμπαίκτες σου.
Στο προκείμενο τώρα:
Φίλε μου gamespeopleplay, το μέγιστο φορτίο που μπορεί να μεταφέρει, σ' ένα ταξίδι, το πλοίο είναι πενήντα τεμάχια προμήθειου, αν η κατάστασή του είναι άριστη, (100% χωρίς ζημίες), και δεν προσληφθεί πλήρωμα το οποίο να επηρρεάζει την χωρητικότητά του.
Επομένως, δεν αποπλέει έχοντας ήδη ζημίες κατά 15%.
Με πλήρως επιδιορθωμένο πλοίο, ρίξε μια ματιά στην καρτέλα «Πλοίο» και θα δεις την στήλη στα δεξιά καταπράσινη.
Αποπλέει, λοιπόν, ανέπαφο και αν οι επιλογή πληρώματος δεν επηρρεάσει την ακεραιότητά του, θα επιστρέψει έχοντας πάθει ζημίες κατά 15% και τρέχουσα λειτουργικότητα 85%.
 
Κορυφή