Λέμε "ΟΧΙ" στο "Κατέκτησε/ Εξερεύνησε επαρχία" στα Event!!!

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser29139
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser29139

Guest
Το παιχνίδι έχει αναμφισβήτητα κάνει μεγάλη πορεία. Από ένα μικρό και ταπεινό παιχνίδι έχει γίνει ένα θηρίο-παιχνίδι, το οποίο πολλοί από εμάς παίζουν με πάθος καθημερινά και το επαινούμε! Εν τω μεταξύ, οι developers κάνουν ό,τι μπορούν για να μας φέρνουν συνεχώς όλο και περισσότερα event! Μάλιστα:
2012- 2 event
2013- 5 event
2014- 5 event
2015- 5 event
2016- 7 event!!!
... και συνεχώς αυξάνονται!

Τις περισσότερες φορές αυτά τα event είναι πολύ διασκεδαστικά. Πολλά είναι και πρωτότυπα. Άλλα είναι και εκπαιδευτικά (π.χ. Το event του Άινσταϊν). Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν δύο αποστολές οι οποίες ΠΑΝΤΑ με αποτελείωναν (και φαντάζομαι και πολλούς άλλους παίκτες επίσης): "Κατέκτησε μια επαρχια" και "Εξερεύνησε μια επαρχία". Χωρίς αμφιβολία οι δύο χειρότερες αποστολές που έχει αυτό το παιχνίδι! (Ιδιαίτερα αφού είναι σε event, με περιορισμένο χρόνο εκπλήρωσης)!

*Γιατί αυτές οι αποστολές είναι πρόβλημα;

~ Αν σε πιάσει το event τη λάθος στιγμή, την έβαψες!!! Φαντάσου να είχες αυτή την αποστολή την στιγμή που θα είχες ΜΟΛΙΣ εξερευνήσει ή κατακτήσει μια επαρχία. Ή το χειροτερο... Ας υποθέσουμε ότι είμαι εποχή χαλκού και μόλις μπήκα στις επαρχίες σιδήρου. Άντε τώρα εγώ να πολεμήσω λεγεωνάριους και τοξότες με σφεντόνες και ακόντια. Θα με φάνε λάχανο. Δε ξέρω για 'σας, πάντως έγω προσωπικά, εάν συνέβαινε ένα από αυτά, θα χτύπαγα το κεφάλι μου στον τόιχο...

~ Χαλάνε την πλάκα του παιχνίδιου. Κατά ΠΟΛΥ!!! Προσωπικά, κρατάω τον στρατό μου, γίνομαι ισχυρός και μετά επιτίθωμαι στις επαρχίες. Οι μάχες στις επαρχίες ήταν πάντα σπουδαίο κομμάτι για μένα. Ουσιαστικά, από εκεί προχωράει η ιστορία. Για αυτό το λόγο, θέλω να απολαύσω τις μάχες στον χάρτη! Θέλω να πάω με το πάσο μου και να απολαύσω κάθε στιγμή, να χρησιμοποιήσω κάθε στρατηγική, να πολεμήσω σε ΚΑΘΕ τομέα. Αυτές οι αποστολές ενθαρρύνουν το ακριβώς αντίθετο! Σε κάνουν να τρέχεις και να ξοδεύεις αμέτρητα αγαθά για διαπραγματεύσεις, μόνο και μόνο για να προλάβεις το event. Τελικά καταλήγεις να παίρνεις ολόκληρες επαρχίες με αγαθά και μετά βλέπεις ότι Δ Ε Ν Α Ξ Ι Ζ Ε ! Πάει όλη η πλάκα ΚΑΙ ο στρατός σου καθιστάται άχρηστος, επειδή προχώρησες χωρίς να το καταλάβεις στην επόμενη ήπειρο, όπου είσαι αδύναμος (λόγω των event αναγκάστηκα να αγοράσω σχεδόν όλη την ήπειρο της Μεταμοντέρνας Εποχής!!!).

~
Σου σπάει τα νεύρα. Οκ, καταλαβαίνω ότι οι αποστολές πρέπει να είναι δύσκολες. Αλλά αυτές ΠΑΡΑΕΙΝΑΙ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ "ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ" ΚΑΙ Μ Ε Τ Α ΤΗΝ "ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ ΜΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ"! ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ ΓΙΑ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ, ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΕΣ NA ΚΑΤΑΚΤΗΣΩ Δ Υ Ο ΕΠΑΡΧΙΕΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ EVENT!:mad::mad::mad::mad::mad:




..ώρες-ώρες αυτό το παιχνίδι μου προκαλεί προσωρινό εγκεφαλικό...

* Πώς θα μπορούσε αυτό το θέμα να λυθεί;

~ Προτείνω οι αποστολές να αντικατασταθούν. Ίσως αντί για "Κατέκτησε μια επαρχία" να το κάνετε "Κέρδισε χ μάχες".Αυτό μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε. Μπορεί να είναι μάχες στην εκστρατία ή μάχες στον χάρτη ή ακόμα και με γείτονες! Είναι πιο γενικό και πολύ καλύτερο!

~ Να μειωθούν τα event: Όπως είδαμε παραπάνω, τα event συνεχώς αυξάνονται. Άρα και οι φορές που θα χρειαστεί να κατακτήσουμε επαρχίες αυξάνονται. Δεν είναι καθόλου τυχαίο, το ότι είχα αυτό το παράπονο από πέρσι, όπου τα event έγιναν 7! Και το 2017 φαίνεται να γίνουν ακόμα περσσότερα! Ήδη είχαμε 2 event και, μάλιστα, άκουσα στο BETA ότι δουλεύουν και σε ένα άλλο Event σύντομα... Αν δε λυθεί αυτό το θέμα με τις επαρχίες έως τότε, θα μηνύσω την InnoGames και θα τους κάνω να μου πληρώσουν τον λογαριασμό για το εγκεφαλικό που επρόκειτο να πάθω...

Ελπίζω να ληφθούν υπ' όψη όσα προαναφέρηκαν και να δούμε αλλαγές στα επακόλουθα event. Αλλιώς θα οργανώσω μποϊκοτάζ, όπως έκανε η κοινότητα του "For Honor" :p:p:cool: (γιατί ας το παραδεχτούμε, οι αποστολές αυτές υπάρχουν μόνο και μόνο για να μας κάνουν να αγοράζουμε διαμάντια...)
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Μωρε ωραια τα εγραψες...αλλα πως θα βγουν τα χρηματα να πληρωθουν οι σχεδιαστες....που ειναι και ξυραφια μοναχα ...τρομαρα τους......το μονο που μας σωζει ειναι μια αποχη προσωρινη η μονιμη...θα εξαρτηθει...αυτο μονο
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Εαν δεν κανω λαθος αλλαξε η σειρα των απαιτησεων σχετικα με τις επαρχιες
Ομως η προταση σου ειναι καλη
(φυσικα να μην υπολογιζονται οι μαχες στον χαρτη του πολεμου συντεχνειων)
Τωρα για την μειωση του αριθμου των event δεν συμφωνω για πολλους λογους
Ομως καλο θα ηταν τα δωρα να ειναι στα επιπεδα των δωρων ..που εδιναν τα event πριν 2 χρονια
δεν ειναι αναγκη να επαληθευουν την ρηση ''καθε περισυ και καλυτερα''
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ναι...μετα απο προηγουμενες παρατηρησεις αλλαξε -τουλαχιστον- η σειρα που υπηρχε σε προηγουμενα ΙΒΕΝΤ....
και ενω σου ελεγε πρωτα κατεκτησε και μετα εξερευνησε (πραγματα αδυνατα δλδ για πολλους απο μας), στο τωρινο ΙΒΕΝΤ στο φτιαξανε καπως...
πρωτα εξερευνησε και μετα κατεκτησε....
Ειχε δικαιο το "πουλακι" τελικα....;)
 

DeletedUser30097

Guest
Τώρα, αν εγώ σας πω ότι με βόλευε πιότερο η σειρά: κατέκτησε μια επαρχία, κι έπειτα το εξερεύνησε μια επαρχία, θα μου τα ...χώσετε;
Είχα πάντα έτοιμη μια επαρχία για κατάκτηση, (ένα τομέα της μόνο άφηνα δίχως να κατακτήσω), κι αμέσως μετά την κατάκτησή της και την ολοκλήρωση της αποστολής, έστελνα τον ανιχνευτή να εξερευνήσει την επόμενη, ενώ συνέχιζα να ολοκληρώνω τις αποστολές που μεσολαβούσαν αναμεσά τους.
Τώρα, πρέπει να εξερευνήσω, (κι άντε πες ότι την έχω έτοιμη την εξερεύνηση κι αποτελεί άβατο ο χάρτης της ηπείρου μέχρι να εμφανιστεί η ανάλογη αποστολή), και μετά να κατακτήσω την άρτι εξερευνημένη επαρχία, δηλαδή να πάρω μεμιάς όλους της τους τομείς.
 

DeletedUser31289

Guest
Τώρα, αν εγώ σας πω ότι με βόλευε πιότερο η σειρά: κατέκτησε μια επαρχία, κι έπειτα το εξερεύνησε μια επαρχία, θα μου τα ...χώσετε;
Είχα πάντα έτοιμη μια επαρχία για κατάκτηση, (ένα τομέα της μόνο άφηνα δίχως να κατακτήσω), κι αμέσως μετά την κατάκτησή της και την ολοκλήρωση της αποστολής, έστελνα τον ανιχνευτή να εξερευνήσει την επόμενη, ενώ συνέχιζα να ολοκληρώνω τις αποστολές που μεσολαβούσαν αναμεσά τους.
Τώρα, πρέπει να εξερευνήσω, (κι άντε πες ότι την έχω έτοιμη την εξερεύνηση κι αποτελεί άβατο ο χάρτης της ηπείρου μέχρι να εμφανιστεί η ανάλογη αποστολή), και μετά να κατακτήσω την άρτι εξερευνημένη επαρχία, δηλαδή να πάρω μεμιάς όλους της τους τομείς.

σωστος..τουλαχιστον να εβαζαν 1 απο τα 2
 

DeletedUser31289

Guest
Μωρε ωραια τα εγραψες...αλλα πως θα βγουν τα χρηματα να πληρωθουν οι σχεδιαστες....που ειναι και ξυραφια μοναχα ...τρομαρα τους......το μονο που μας σωζει ειναι μια αποχη προσωρινη η μονιμη...θα εξαρτηθει...αυτο μονο

ρε φιλε μιλα λιγο καλυτερα δεν σου εβαλε κανεις το μαχαιρι στο λαιμο για να παιξεις αμα δεν σου κανει απλα φυγε..για καποιους το φοε ειναι η δουλεια τους μας αρεσει δεν μας αρεσει πρεπει να βγαλουν λεφτα..περα απο αυτο αν μαζευαμε 200 ποντους την μερα και τερματιζαμε τους χαρτες-τεχνολογιες σε 1 χρονο μετα τι θα καναμε? σημασια εχει το ταξιδι και οχι ο προορισμος περνα καλα στο ταξιδι και μην σκεφτεσαι ποτε θα φτασεις στο τερμα..
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
ρε φιλε μιλα λιγο καλυτερα δεν σου εβαλε κανεις το μαχαιρι στο λαιμο για να παιξεις αμα δεν σου κανει απλα φυγε..για καποιους το φοε ειναι η δουλεια τους μας αρεσει δεν μας αρεσει πρεπει να βγαλουν λεφτα..περα απο αυτο αν μαζευαμε 200 ποντους την μερα και τερματιζαμε τους χαρτες-τεχνολογιες σε 1 χρονο μετα τι θα καναμε? σημασια εχει το ταξιδι και οχι ο προορισμος περνα καλα στο ταξιδι και μην σκεφτεσαι ποτε θα φτασεις στο τερμα..
Μωρε για τη δουλεια τους μιλαω,,κι αν εσενα σου αρεσει με γεια σου....εμενα επετρεψε μου να εγω γνωμη αφου παιζω τοσα χρονια...οτι καλο γινεται στο Φ.Ο.Ε απο τη γρινια μας γινεται και οχι απο τα μπραβο..καλη συνεχεια και μην ασχολεισαι μαζι μου .
 
Κορυφή