Λανθασμένη μέτρηση χρόνου θεραπείας μονάδων

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Η αντίστροφη μέτρηση του χρόνου της θεραπείας των τραυματισμένων στρατιωτικών μονάδων, δεν δουλεύει σωστά. Το αποτέλεσμα είναι, αν μία μονάδα απαιτεί π.χ. 8 ώρες για να επανέλθει απόλυτα, να χρειαστεί στην πραγματικότητα 10 ώρες.

Αυτό συμβαίνει επειδή στο ρολόϊ του παιχνιδιού που μετράει αντίστροφα, κάθε 4 δευτερόλεπτα σταματάει η μέτρηση για 1 δευτερόλεπτο, με αποτέλεσμα το 1/5 του απαιτούμενου χρόνου να προστίθεται στον πραγματικό χρόνο. Δεν έχετε παρά να το παρατηρήσετε και οι ίδιοι. Πηγαίνετε σε ένα στρατιωτικό κτίριο το οποίο στεγάζει μια τραυματισμένη μονάδα και δείτε για λίγο τον χρόνο της μονάδας που μετράει αντίστροφα. Παρακολουθήστε τον... Θα δείτε ότι, κάθε 4 δεύτερα κολλάει το χρονόμετρο για 1 δεύτερο και μετά συνεχίζει για άλλα 4 δεύτερα, σταματάει πάλι για 1 δεύτερο... κ.ο.κ.

Για να βεβαιωθώ για το γεγονός αυτό, παρακολούθησα εκτός από τις συνηθισμένες μονάδες, ακόμη και πρωταθλητές και κακοποιούς, οι οποίοι χρειάζονται, ως γνωστόν, μεγαλύτερο χρόνο. Σε όλες λοιπόν τις περιπτώσεις, κάθε φορά που μια μονάδα ξεκινούσε με ένα απαιτούμενο (αναγραφόμενο) χρόνο στον αντίστροφο χρονομετρητή του παιχνιδιού, κατέληγε να θεραπευτεί με συν 2/10 από τον απαιτούμενο χρόνο σε ένα διαφορετικό ρολόϊ (του υπολογιστή ή του δωματίου σας π.χ.)

Edit: Κι αυτό το φαινόμενο, όπως παρατήρησα, συμβαίνει σε όλους τους κόσμους, σε όλους τους σέρβερς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Έχεις δίκιο!
Στην περίπτωσή μου στο ένα λεπτό χάνει γύρω στα 9 δευτερόλεπτα.
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ όμως 2 λεπτά έβλεπα το ρολόι και δεν το βρήκα να χάνει.
 
Κορυφή