Λεηλασία

  • Δημιουργός θέματος Deleted member 33041
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser

Guest
Θέλω να καταργήσετε την λεηλασία...το βρίσκω εντελώς άδικο ο άλλος να μου επιτίθεται και να μου παίρνει η παραγωγή μου που εγώ τόσο κόπο κάνω αλλά και τόσες ώρες που χρειάζονται για να αποκτήσω αυτήν την παραγωγή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
α ρε φιλε......πιστεψε με σε νοιωθω...αλλα θα στο πω εγω πριν σου απαντησουν απο την υποστήριξη ετσι ειναι το φοε....κι ετσι θα μεινει αν μπορεις να ξεκολλησεις τωρα που ειναι αρχη θα γλυτωσεις τα χειροτερα ...αλλιως σκυψε το κεφαλι και κατσε παιζε και ελπιζε οτι καποια στιγμη αυτο θα συμβαινει λιγοτερο....να καταργηθει η λεηλασια σαν να λεμε να μην τρωνε οι λυκοι τα αρνια...γινεται??δεν γινεται...
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Έτσι είναι το FoE... Μόνο το FoE όμως. Κανένα άλλο πολεμικό ή παιχνίδι στρατηγικής που βασίζεται πάνω σε στοιχεία από την πραγματική ζωή και την ιστορία.
Σοβαρά τώρα?
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εγώ για Αποδοκιμασία το είδα από τα συμφραζόμενα. Έκανα λάθος?
 

finrοd

Banned
ΕΠΙΔΟΚΙΜΑΣΙΑ είναι. Καθαρή και Ξάστερη.
Έτσι είναι το ΦοΕ και μόνο το ΦοΕ!!
Όπως κι ο κατακτητής, στην πραγματικότητα, επιλέγει το πως θα συμπεριφερθεί, έτσι και το Φοε δίνει αυτή τη διάσταση, αυτή την προσομοίωση με την πραγματικότητα.
Το έχω υποστηρίξει και στο πρόσφατο παρελθόν. Ιδού:
Η λεηλασία είναι μέρος του παιχνιδιού. Το αν δεν αρέσει σε κάποιους, μάλλον δεν έχουν καταλάβει πως παίζεται το παιχνίδι και παρόμοια αυτού του τύπου της εταιρίας μας.
Η αλήθεια. Η ακαταμάχητη αλήθεια. Στέρεα βασισμένα στην πραγματικότητα τα όσα στο άνω παρατιθέμενο αναγράφονται. Αυτό είναι.
Εξάλλου, η λεηλασία, αίγλη αυθεντικότητας στο παιχνίδι δίνει, ως προσομοίωση της πραγματικότητας, μιας και ο κατακτητής θέτει πάντα υπό τον έλεγχό του και χρησιμοποιεί για δικό του όφελος όλες τις πλουτοπαραγωγικές πηγές των που 'χει κατακτήσει. Αυτή είναι η αλήθεια.
Γιατί σαν ένα πολεμικό παιχνίδι την ακολουθεί να το κατακρίνουμε;
Στο έλεος του νικητή η πόλη κι ΕΠΙΛΟΓΗ του το πως θα συμπεριφερθεί. Άλλο θέμα όμως η «ΕΠΙΛΟΓΗ» και 'κει μπορούμε πολλά να πούμε.
:)

Με την ευκαιρία, τι έγινε μ' αυτήν την πρόταση; Έχει, τουλάχιστον, μεταφερθεί;
Εκεί που ήθελα να καταλήξω, μέσα όμως από συζήτηση, έτσι ώστε αυτό που στην αρχή του παρόντος έγραψα να γίνει εφικτό, είναι η κάτωθι πρόταση:
  1. Η λεηλασία να 'ναι δυνατή και στους οικισμούς.
  2. Ο αλγόριθμος π' ορίζει τη συμπεριφορά των αμυντικών μονάδων τής κάθε πόλης να τις κατευθύνει όπως κατεύθυνε παλαιά τις μονάδες τού συστήματος στον Χάρτη τής Ηπείρου. δηλαδή, οι αμυνόμενες μονάδες να στοχεύουν πρώτα και κύρια την καθαρόαιμη μονάδα του επιτιθέμενου, κατά δεύτερο λόγο τούς κακοποιούς και, αν έχουν να επιλέξουν μεταξύ μετασχηματισμένου κακοποιού και αμετασχημάτιστου, να πλήγουν τον ήδη μετασχηματισμένο, εφόσον η καθαρόαιμη είναι εκτός βεληνεκούς.
  3. Να προβλεφθεί δεύτερο κύμα αμυντικού στρατού, το οποίο εξ αρχής θα 'χει μία αμυντική θέση ανοικτή προς επάνδρωση, ενώ, μέσα από διάφορα επιτεύγματα του διαχειριστή τής κάθε πόλης, θα δίνεται η δυνατότητα να ξεκλειδωθούν και οι υπόλοιπες επτά.
Τέλος, σ' άμεση συνάρτηση με την πρόταση του προηγούμενου μηνύματος, να προτείνω να ισχύσουν τα εξής, σ' ότι αφορά τις μάχες στη γειτονιά:
  1. Αν στη σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος υπάρχει μονάδα, μεταγενέστερης εποχής από την εποχή που βρίσκεται η πόλη στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομμίζει το ΗΜΙΣΗ των πόντων από την μάχη, ΔΙΧΩΣ να 'χει δικαίωμα λεηλασίας.
  2. Αν η σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος αποτελείται από μονάδες τής τρέχουσας εποχής της πόλης στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομίζει το σύνολο των πόντων τής μάχης, ΕΧΟΝΤΑΣ δικαίωμα λεηλασίας.
  3. Αν στη σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος υπάρχουν μόνο μονάδες από προγενέστερες εποχές της πόλης στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομμίζει το διπλάσιο, τριπλάσιο, κτλ, των πόντων τής μάχης, αναλόγως το σε πόσες εποχές πίσω ανήκουν οι μονάδες που χρησιμοποιήθηκαν στη μάχη, ΕΧΟΝΤΑΣ και δικαίωμα λεηλασίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πανδώρος

Νέο Μέλος
Δηλαδή είναι τόσο αξιοζήλευτη η βαρβαρότητα που πρέπει να την έχουμε και στις λίγες ευκαιρίες που έχουμε να παίξουμε. Αν καιγόμαστε τόσο για αληθοφάνεια και μεταφορά της πραγματικότητας στο παιχνίδι, ας δώσουν και τη δυνατότητα να διασπείρουμε κορονο-ιό στους αντιπάλους...
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ατυχές το σχόλιο σου για τον ιό .
Σεβάσου ότι μπορεί να υπάρχουν χρήστες ανάμεσα μας που ίσως να είχαν στο κοντινό τους περιβάλλον κάποιον ασθενή, να είχαν νοσήσει ή ακόμα χειρότερα και κάποια απώλεια.


Μπορείς να το διαγράψεις τώρα. Δε γέλασε κανείς
 

finrοd

Banned
Δηλαδή είναι τόσο αξιοζήλευτη η βαρβαρότητα που πρέπει να την έχουμε και στις λίγες ευκαιρίες που έχουμε να παίξουμε
Αξιοζήλευτη είναι η «επιλογή». Το δικαίωμα στην επιλογή.
Για παράδειγμα, (μιας και τη λέξη «βαρβαρότητα» επέλεξες να χρησιμοποιήσεις):
Έστω άτομο που συναντώντας ένα προσφυγάκι σε σηματοδότη να μοχθεί για την επιβίωση αντί να ζει ως παιδί, επιλέγει να το φτύσει, περηφάνια νιώθοντας.
Έστω άτομο που, το συμβάν βλέποντας, επολέγει να στραφεί ενάντια στον δράστη, φτύνοντάς τον, τη «γλύκα» του που έκανε να γευτεί.
Έστω άλλο άτομο που, το συμβάν βλέποντας, επιλέγει να στραφεί στο προσφυγάκι, να το καθαρίσει, να το προφυλάξει απ' άλλη άμεση σε βάρος του ενέργεια και στη συνέχεια να φροντίσει τα επόμενα χρόνια τής παιδικής του ηλικίας να 'ναι πραγματικά παιδικά.
Έστω έτερο άτομο που, το συμβάν βλέποντας, επιλέγει να γελάσει ηχηρά, επιδοκιμασίες στον δράστη που το προσφυγάκι έφτυσε απευθύνοντας, μα μη τολμώντας το ίδιο παρόμοια να πράξει.(Θα 'θελε να το κάνει μα δεν το τολμά).
Έστω, τέλος, ένα ακόμη άτομο που, το συμβάν βλέποντας, επιλέγει το δρόμο του να συνεχίσει, πλήρως αδιαφορώντας.
Μεταξύ αυτών, ενδιάμεσες, μα και πέρα απ' αυτές τις επιλογές συμπεριφοράς και δράσης, άλλες πολλές μπορούν να υπάρξουν.
Σύμφωνα με τις αξίες του και το πως νιώθει το κάθε άτομο, μπορεί να τις αποδοκιμάσει, να τις επιδοκιμάσει, να τις μιμηθεί, να τις υιοθετήσει, πολέμιό τους να γίνει, και πολλά ακόμη «να», πολλές δυνητικές συμπεριφορές δράσης ή/και αντίδρασης,

Στα του παιχνιδιού τώρα. Πίσω στο ΦοΕ μας.
Είσαι Εσύ, εγώ, οι άλλοι.
Το ΦοΕ επιλέγει να μην μας δυναστεύσει, να μην τη συμπεριφορά μας καθορίσει, μα το ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ να μας δώσει.
Το τι Εσύ θα επιλέξεις να πράξεις, το τι εγώ θα επιλέξω να πράξω, είτε αυτοπροσδιοριζόμενος είτε-ετεροπροσδιοριζόμενος- σε σχέση με τη δική σου επιλογή, το τι οι άλλοι, αντίστοιχα, θα επιλέξουν, το ΦοΕ δεν το αφορά. Ουδέτερο είναι. Εμείς ενεργούμε. Το ΦοΕ την ελευθερία μας παρέχει.
Έχω κάνει τις επιλογές μου στο ΦοΕ. Έχω επιλέξει το τι ως χαρακτήρας του παιχνιδιού, είμαι. Έχω δημιουργήσει την προσωπικότητά μου σ' αυτό.
Το ίδιο έχουν κάνει και οι διαχειριστές των υπόλοιπων λογαριασμών.
Μας έδωσε τούτη τη δυνατότητα το παιχνίδι. Ένα ακόμη ΣΥΝ στα ΘΕΤΙΚΑ του. Στο ΦοΕ και μόνο στο ΦοΕ αυτό!!

Ολοκληρώνοντας: (πάλι, λόγω έκτασης τής ανάρτησης, «τρόμος» τον Μήτσο θα καταλάβει, ελπίζω να μην τον ...καταβάλλει, όλη να τη διαβάσει).
Ολοκληρώνοντας, λοιπόν, ξεκαθαρίζω πως υπέρ της ελευθερίας επιλογής, υπέρ του δικαιώματός Σου να επιλέξεις το τι θα πράξεις θα ...ξιφουλκώ, έστω κι αν σφόδρα πολέμιος, λόγο και έργο, θα είμαι ενάντια σ' αυτό που επέλεξες να πράξεις, σαν τις αξίες μου προσβάλλει.
Πάντα ενάντια στην πράξη, ουδόλως προς το άτομο που θύμα, για διάφορους λόγους, αιτίες κι αφορμές, της όποιας πράξης αίσχους έχει κάνει, έγινε..
Η πράξη η ίδια (!) είναι ο φυσικός θύτης, (για τον/τους ηθικό-ους αυτουργό-ργούς άλλη είναι η κουβέντα), τ΄άτομο που την πράττει το θύμα, το δικαίωμα, η ελευθερία στην επιλογή ουδεμία ευθύνη φέρει.

Φοε και πάλι ΦοΕ.

ΥΓ
Αν καιγόμαστε τόσο για αληθοφάνεια και μεταφορά της πραγματικότητας στο παιχνίδι, ας δώσουν και τη δυνατότητα να διασπείρουμε κορονο-ιό στους αντιπάλου....
Το κάνει κι αυτό. «Διαβολόψαρο» θαρρώ πως λέγεται η μονάδα. Δηλητηρϊάζει τις μονάδες που τα πυρά του δέχονται. Τις μολύνει. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πανδώρος

Νέο Μέλος
Θα αντιπαρέλθω το παράλογο των ισχυρισμών περί άκρατης ελευθερίας επιλογής που δεν αρμόζει σε ευνομούμενη κοινωνία επειδή οδηγεί σε αναρχία μέσω του "δικαίου του ισχυροτέρου". Δεν ξέρω αν έχει νόημα περαιτέρω συζήτηση αφού την έχετε περικόψει ήδη. Αλλά θα σημειώσω ότι αν πράγματι και αυτός που δέχεται επίθεση λεηλασίας είχε αυτό το δικαίωμα επιλογής, τότε η μάχη της λεηλασίας έπρεπε να μπορεί να γίνεται τουλάχιστον με την παρέμβασή του, όχι να κατευθύνονται υποχρεωτικά οι μονάδες του αυτόματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

finrοd

Banned
Θα αντιπαρέλθω το παράλογο των ισχυρισμών περί άκρατης ελευθερίας επιλογής που δεν αρμόζει σε ευνομούμενη κοινωνία επειδή οδηγεί σε αναρχία μέσω του "δικαίου του ισχυροτέρου". Δεν ξέρω αν έχει νόημα περαιτέρω συζήτηση αφού την έχετε περικόψει ήδη. Αλλά θα σημειώσω ότι αν πράγματι και αυτός που δέχεται επίθεση λεηλασίας είχε αυτό το δικαίωμα επιλογής, τότε η μάχη της λεηλασίας έπρεπε να μπορεί να γίνεται τουλάχιστον με την παρέμβασή του, όχι να κατευθύνονται υποχρεωτικά οι μονάδες του αυτόματα.
Θα ανιπαρέλθω τ' άτοπο του χαρακτηρισμού: «παράλογο των ισχυρισμών περί άκρατης ελευθερίας», καθώς και το ανυπόστατο του επιθετικού της χαρακτηρισμού ως «άκρατης», δεδομένου ότι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ είναι μία, ούτε άκρατη ούτε ...κρατημένη, πολλάκις δε παραγνωρισμένη και διωκόμενη, όπως και τώρα, εδώ, δια του γροφομενου Σου..

Στα πλάσματα της Μητέρας Φύσης, η ελευθερία αρμόζει.
Εστιάζοντας στον άνθρωπο, σε τούτον αρμόζει, ουδεμία σχέση εκπόρευσης από την κοινωνία έχοντας, της οποίας το «ευνομούμενο» ως δυνάστευση, βασίζόμενος στην πραγματικότητα, μπορώ να χαρακτηρίσω.
Κοινωνίες των ανθρώπων. Ελέυθεροι άνθρωποι, ελεύθερες κοινωνίες. Ανελεύθεροι άνθρωποι, ανελέυθερες κοινωνίες. Κοινωνίες δυνάστες των μελών τους. Κοινωνίες-διώκτες των ανθρώπων που την βίωση της ελευθερίας επιδιώκουν.

Με «την παρέμβασή του», ε; Να ορίζεται χρόνος συνάντησης δηλάδη για την πραγματοποίηση τής μάχης. Σαν γίνει εφικτό θα το προτιμήσω και θα το υπερασπιστώ. Έως τότε, μια ματιά στις κάτωθι δημοσιεύσεις, μα και στα θέματα όπου οδηγούν οι παραθέσεις σ' αυτες, ίσως χρήσιμη φανεί:

ΥΓ
Ποιό και που το «περικόψιμο» του θέματος, το οποίο ισχυρίζεσε ότι έγινε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πανδώρος

Νέο Μέλος
"Να ορίζεται χρόνος συνάντησης δηλαδή για την πραγματοποίηση τής μάχης. " Μα, ελάτε τώρα, δεν είναι τόσο ακραία τα πράγματα, ας μη τα υπερβάλλουμε για να τα απορρίψουμε. Εννοείται όταν ο επιτιθέμενος ξεκινά τη μάχη, να ανοίγει παράθυρο στον αμυνόμενο που να τον ειδοποιεί ότι του επιτίθενται και να επιλέξει αν θέλει χειροκίνητη ή αυτόματη άμυνα, έστω και με default την αυτόματη αν δεν επιλέξει μέσα σε σύντομο χρόνο π.χ. 1 -2 λεπτά.
 

finrοd

Banned
Είνια μια πρόταση που κατευθύνει προς μια αντιμετώπιση του θέματος.
Το παιχνίδι όμως είναι 24/7 διαθέσιμο. Τι θα γίνει με τις μάχες, που κι αν το προτεινόμενο εφαρμοστεί, στο αυτόματο θα γίνουν; Πώς, με ποιο τρόπο, θα κατευθύνει η τεχνητή νοημοσύνη τις αμυνιτικές μονάδες; Ενάντια σε ποιές επιτιθέμενες θα στρέψει τα πυρά τους;

ΥΓ
Αυτό όμως ουδεμία σχέση έχει με το δικαίωμα στην επιλογή. Με το αν θα επιλέξει ο επιτιθέμενος, εφόσον επικρατήσει στη μάχη,να λεηλατήσει ή όχι.
 

DeletedUser

Guest
Έτσι είναι το FoE... Μόνο το FoE όμως. Κανένα άλλο πολεμικό ή παιχνίδι στρατηγικής που βασίζεται πάνω σε στοιχεία από την πραγματική ζωή και την ιστορία.
Σοβαρά τώρα?
Πάντα σοβαρά και θα συνεχίζω να επιμείνω για την κατάργηση της λεηλασίας Δεν υπάρχει λόγος υπάρχει είναι λεηλασία μπορούμε να κάνουμε επιθέσεις σε άλλους χωρίς να χρειαστεί να τον λεηλαίτούμαι. Και επίσης το παιχνίδι δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική ζωή. Εγώ έτσι το βλέπω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

Gabath

Ενεργό Μέλος
Η λεηλασία ειναι το μοναδικό χαρακτηριστικό που κάνει το παιχνίδι να μην είναι μία σκέτη φάρμα.
Ναι, να αγχώνεσαι να μαζέψεις στην ώρα σου, αλιώς μπορεί να σε κλέψουν. Εμένα μου αρέσει αυτή η διαδικασία, είτε κλέβω, είτε . .προσπαθούν να με κλέψουν :)
 

DeletedUser

Guest
Εμένα όμως δεν μου αρέσει καθόλου να με λεηλατούν
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

Πανδώρος

Νέο Μέλος
Είνια μια πρόταση που κατευθύνει προς μια αντιμετώπιση του θέματος.
Το παιχνίδι όμως είναι 24/7 διαθέσιμο. Τι θα γίνει με τις μάχες, που κι αν το προτεινόμενο εφαρμοστεί, στο αυτόματο θα γίνουν; Πώς, με ποιο τρόπο, θα κατευθύνει η τεχνητή νοημοσύνη τις αμυνιτικές μονάδες; Ενάντια σε ποιές επιτιθέμενες θα στρέψει τα πυρά τους;

ΥΓ
Αυτό όμως ουδεμία σχέση έχει με το δικαίωμα στην επιλογή. Με το αν θα επιλέξει ο επιτιθέμενος, εφόσον επικρατήσει στη μάχη,να λεηλατήσει ή όχι.

"αν το προτεινόμενο εφαρμοστεί, στο αυτόματο θα γίνουν; " : Φυσικά. Όπως γίνεται και τώρα, αυτόματα από την πλευρά του αμυνομένου, έτσι δεν είναι. Απλώς δεν θα ξεκινάει η μάχη αμέσως, αλλά ο επιτιθέμενος θα περιμένει την αντίστροφη μέτρηση των 2 λεπτών. Εκτός αν η αδημονία του δεν του το επιτρέπει ! Αυτός έχει τις επιλογές να επιτεθεί αυτόματα ή χειροκίνητα και στη συνέχεια να λεηλατήσει ή όχι. Ο αμυνόμενος δεν μπορεί να έχει καμμία ::
 
Κορυφή