Λεηλασία

  • Δημιουργός θέματος Deleted member 33041
  • Ημερομηνία έναρξης

finrοd

Banned
"αν το προτεινόμενο εφαρμοστεί, στο αυτόματο θα γίνουν; " : Φυσικά. Όπως γίνεται και τώρα, αυτόματα από την πλευρά του αμυνομένου, έτσι δεν είναι. Απλώς δεν θα ξεκινάει η μάχη αμέσως, αλλά ο επιτιθέμενος θα περιμένει την αντίστροφη μέτρηση των 2 λεπτών. Εκτός αν η αδημονία του δεν του το επιτρέπει ! Αυτός έχει τις επιλογές να επιτεθεί αυτόματα ή χειροκίνητα και στη συνέχεια να λεηλατήσει ή όχι. Ο αμυνόμενος δεν μπορεί να έχει καμμία ::
Ε, πάνω-κάτω, μία η άλλη θα 'ναι πάλι.
Έχουμε όμως πιο σημαντικά κι ενδιαφέροντα τώρα. Δροσερό «καρπουζάκι» με εύγεστο τυράκι! Τα λέμε άλλη ώρα! ;)
 

finrοd

Banned
δεν θα σε λεηλατω. θα λεηλατω οσους σε λεηλατουν κ θα στα δινω πισω μπας κ σταματησεις την γκρινια καποια στιγμη...:p
Είπε ο ...λύκος στην ...κοκκινοσκουφίτσα, για να την κάνει ...γειτόνισσα! :D

«Στάσου ...μύγδαλα» που λεγε κι ο Βόγλης στην Ανν Λόμπεργκ στο «Κορίτσια στον ήλιο»! LOL
 

DeletedUser

Guest
Μιας και αναφέρθηκε (ο άσχετος) η αναρχία δεν έχει καμμία σχέση με το χάος και αυτό που περίεγραψες. Άλλη συζήτηση, αλλά δεν ήθελα να το αφήσω να «πέσει κάτω». Να φτιάξουμε μια συντεχνία (στον Δ' παίζω) με σύνθημα (παραφρασμένο από το αγωνιστικό κίνημα ενάντια σε όσους λεηλατούν τη φύση) «Ενάντια στων πόλεων, τη λεηλασία - Αγώνας για τη γη και την Ελευθερία»' θα έχουμε μαύρη λίστα λεηλατητών, ώρες που λεηλατούν κ.ο.κ.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
μπράβο dspev, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !
σκεφτομουνα κι εγω να γραψω κάτι για την παραποίηση του νοήματος της αναρχίας, δεν το έκανα νομίζοντας οτι είναι άσχετο μέρος για κάτι τέτοιο . .τελικά δεν είναι !
παντού χρειάζεται μια απάντηση σε κάτι τέτοιο, ωραίος ! :)
 

DeletedUser

Guest
Να σαι καλά Gabath! Φυσικά, για τη συντεχνία «αστιεύομαι», είναι όμως μια επιλογή που επίσης δίνει το παιχνίδι. Γενικά, παιχνίδι ξε-παιχνίδι συμφωνώ με το δικαίωμα στην επιλογή όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Εξ' άλλου σε αυτήν τη ζωή (πόσο μάλλον στο παιχνίδι) το αλατόπιπερο είναι η ελευθερία στην επιλογή ή έστω η παραίσθηση ότι ελεύθερα επιλέγουμε και έτσι τοποθετούμαστε ως όντα στον χώρο και στον χρόνο. Σε νιώθω και ας μην έχει λεηλατηθεί η πόλη μου, αλλά έχουν λεηλατηθεί Μ.Κ. μου και εντάξει, υπάρχει και η διαγραφή ή η προσεκτική διαχείρισή των Μ.Κ. σου, υπάρχει λύση τέλος πάντων για να το αποφύγεις και ειδικά τότε είναι που το απολαμβάνεις και περισσότερο. Δες το θετικά λοιπόν και κάνε και εσύ τις επιλογές σου ;)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Παιδια το θεμα εχει πολλες φορες ξανασυζητηθει
εχω ξαναγραψει την γνωμη μου
θα ομως πρεπει να διαχωρισουμε τα πραγματα
Αλλο ειναι η πραξη της λεηλασιας και αλλο ειναι το χαρακτηριστικο της λεηλασιας
Καλως 'η κακως το χαρακτηριστικο αυτο προυπηρχε δεν μας το εβαλαν ..στην πορεια οπως καποια αλλα
ειναι δικαιωμα λοιπον καποιων παιχτων να το εφαρμοζουν
μπορει η ιννο να εχει σχεδιασει μκ στην πορεια για ενισχυση αυτου του χαρακτηριστικου ομως παραλληλα εχει δωσει δικαιωμα και στους υπολοιπους παιχτες στο να προστατευονται
-ορα μπονους απιδας πολης ταβερνας-
Τωρα για την λεηλασια ως πραξη ασφαλως και δεν συμφωνω
Την αποκαλω πλιαστικο και την καταττασσω στις μη πολιτισμενες πραξεις
και οπως εχω ξαναγραψει αυτα δεν τα γραφω απο την μερια ενος ανισχυρου στρατ παιχτη
αλλα απο την μερια ενος παιχτη που εχει αρκετα ισχυρο στρατο και κυριως ενος παιχτη που ...γνωριζει και αξιοποιει πολυ καλα τις εχτρα δυνατοτητες των στρ μοναδων -για αυτο και ειμαι κατα των αυτοματων μαχων -
Αλλωστε αυτη ειναι φοεκικη μαγκια
να μπορεις να διαπερασεις τις αμυνες των γειτονων αλλα να μην τους λεηλατεις
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα για να καταλαβουν οι νεοι παιχτες πως λειτουργουσε παλαιοτερα ...ο θεσμος της λεηλασιας
θα σας πω οτι παλαιοτερα υπηρχε ενας αγραφος φοεκικος νομος
παιχτης με αμυνα κανονικη βαση των δυνατοτητων του δεν τον λεηλατουσαν
εαν σωνει και ..ντε ηθελε καποιος να λεηλατησει τοτε επελεγε το πιο μικρο σε αξια σπιτι ( υπηρχαν και καποιες αποστολες που ζητουσαν λεηλασια)
-με εξαιρεση πολυ προσωπικες διαφορες μεταξυ των εν λογω παιχτων-
εαν καποιος ''παραβιαζε'' χωρις λογο και αφορμη τον αγραφο αυτον νομο τοτε
οι παιχτες της γειτονιας με ισχυρους στρατους αναλαμβαναν ..δραση αντποινων για συμορφωση του ''παραβατη''
εαν αυτο δεν ειχε αποτελεσμα
τοτε ολοι οι υπολοιποι γειτονες εννωναν τις δυναμεις τους ετσι ωστε να μην ξαναπαρει ο ''παραβατης'' κανεναν απο τους πυργους της γειτονιας
.. με υπολογισμους ακριβειας
του στυλ ποιος θα κτυπησει ποιον
τι ωρα θα κτυπησει ετσι ωστε να μπουν οι καταλληλες αμυνες
τι στρατιωτικες μοναδες θα εχει η αμυνα και ποιας εποχης
και το κλου ποσο..φρεσκο κτυπημενους στρατιωτες θα εχει μεσα η αμυνα
Αυτο το ΦΟΕ αγαπησα
αυτο σημαινε παιχνιδι στρατηγικης για μενα και για πολλους αλλους παλαιους παιχτες
Μετα ηρθε ..το κυνηγι επιπεδων των ΜΚ ο Θολος -που θολωσε το ματι καποιων-
τα χειμερινα τσοκαρα.... και οι κοινωνικο ρομαντικες φουσκοθαλασσιες της ΙΝΝΟ
και καπως ετσι αρχισε να χανεται ΚΑΘΕ ΦΟΕΚΙΚΟ ..μετρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gabath

Ενεργό Μέλος
Δεκτή η οπτική της "ηθικής", αλλά δεν μου κάνει συγνώμη, άλλο η ζωή, άλλο ενα παιχνιδι. Λεηλατώ τρένα, σφενδόνες, φάρμες, ότι καλύτερο βρω :D και προφανώς δεν έχω κανένα πρόβλημα να με λεηλατήσουν . .ελα μου ντε ομως που δεν θα βρουν ποτέ τρενο η σφενδονη διαθεσιμα . .φαρμες αναβαθμων εννοειτε δεν εχω .. Το καλυτερο που μπορει να βρει καποιος ειναι τα 2 απο το κέλτικο, 1-2 το μήνα κάποιος να βρει τις ωρες μου . .
Αυτό που δεν μπορω να κατανοήσω ειναι για πιο λόγο έχω εισερχόμενα μήνύματα συνεχώς, αλλα εκδικήσεις και μάχες λιγότερες. Πολεμικό παιχνίδι και οι περισότεροι απλα φαρμάρουν και παιζουν τις ευκολες μαχες στα πεδία μεχρι φθορα 10 αλλά μολις δουν μεγαλο λογαριασμο δεν μπαινουν καν στον κόπο. Αν διαβάζει κάποιος απο τη γειτονια να σας ενημερώσω οτι δεν εχω, ουτε θα βαλω, Deal Castle η Μεγαλο Βασιλειο, δεν χαλαω χωρο στην πόλη μου για αμυντικο στρατο και οποιοσδηποτε με Δια-Ααχεν-Μοντε 10 μπορει να περασει τις αμυνες μου ..συνειδητα όλο αυτο γιατι το θέλω να γινεται !
Απο κει και πέρα, η λεηλασία ειναι το μικρότερο κλέψιμο που μπορουν να σου κάνουν στο παιχνίδι.
τα μεγαλύτερα κλεψιματα γινοντε στα ΜΚ από Θόλους 80-100-170 κτλ κτλ . .μέχρι και ευχαριστω μου εχει στειλει γειτονας που του εβαλα 105 ποντους και κλειδωσα σε θεση που δινει 100 (190 δηλαδη) . .
Τα πεδία μάχης . .άλλο κλεψιμο απο εκει. Στις μεγαλες κατηγοριες με αντιπαλους τις μεγαλες συντεχνιες . .όταν δεν με αφηνεις να παρω δευτερο τομεα γιατι απλα . .μπορεις, και εσυ βγάζεις 300-400-600 fps τη μερα με τις 800 μαχες σου γτ εχεις γεμισει τον χαρτη στρατοπεδα και εγω παλευω να παρω τομεα να χτισω 1-2 μπας και παρω δευτερο . .ποιος κλεβει ποιον ?
Οταν μου πέρνεις τον μπροστα τομεα και μου βαζεις παγιδα ?
Ολο το νταβαντουρι της λεηλασιας λοιπον το βρισκω καθαρα εγωιστικο και μαλλον χωρις κατανόηση της μεγαλυτερης εικονας του τι εστι κλεψιμο και πως φτανει καποιος τα 10 μυρια σε 1 χρόνο παιξιματος.
Η πως εχουμε λογαριασμο 1,8 δισεκατομυριων ποντων σε ελληνικο server . .με λεηλασιες δεν εφτασε εκει . .σιγουρα βοηθησαν . .αλλα αλου ειναι τα μεγαλα κλεψιματα παιδια !
Το να μπω στην διαδικασια να αγχωνομαι να μαζεψω στην ωρα μου και να βαζω και τους αλλους στο ιδιο αγχος, σε ενα online παιχνιδι που δεν σταματαει ποτε . . ειναι οτι καλύτερο !!! αυταααα :)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα το θεμα με τα πεδια μαχων ειναι καπως διαφορετικο
Απλως δεν εχουν αντιληφθει ολοι τι τους συμφερει
Εαν ολες οι συντεχνιες ειναι ενταξη τοτε ολοι θα μπορουσαν να κερδιζουν
γιατι ο καθε τομεας εχει προστασια για 4 ωρες
και τα πεδια μαχων διαρκουν 10 μερες
αρα εαν θελουν ολοι μπορουν να βολευτουν
δηλ τωρα κανω εγω μαχες στον τομεα σε λιγο εσυ
δεν διαγραφω τα μκ ευκολων μαχων πριν χασω τον τομεα ομως ουτε οι αλλοι τα διαγραφουν και ουτε βαζουν παγιδες

Ομως υπαρχουν ..ως συνηθως παρατραγουδα που στο τελος τεινουν να γινουν ..ο κανονας
1 εαν καποιοι θελουν την ΄΄κατσικα του γειτονα΄΄ τοτε καταστρεφεται ολο το παιχνιδι των υπολοιπων συντεχνιων και γι αυτο αρχιζουν να βαζουν παγιδες και να αυξανουν τον αριθμο των μαχων
2 εαν καποιοι συνεννουνται με τις 3 θυγατρικες τους και παιζουν τις κουμπαρες τοτε οι αλλες συντεχνιες ...απολαμβανουν απο τον καναπε του αρχηγειου τους τις μαχες των ...τσικολελετα συντεχνιων
και επειδη εγω τουλαχιστον ξερω πολλα και βλεπω ..μακρυα
μολις βλεπω ποιες ειναι οι αλλες συντεχνιες ενημερωνω τα τεκνα μου τι τους περιμενει
εαν δω οτι ειμαστε με τσικολλελετες τοτε τους φτιαχνω ποπ κορν και περιμενουμε στο αρχηγειο μας να περασουν οι 10 μερες ετσι ωστε να μην τους κανουμε ....με δικα μας εξοδα πρωταθλητες
3 Εαν μια συντεχνια εχει 30 κανονικους παιχτες που κανουν ολοι μαχες
ενω οι αλλες εχουν 5 κανονικους και 25 ..ξαδελφια φαρμες των 5 κανονικων
δεν γινεται να εχουν απαιτηση να τους περιμενουν οι αλλοι 30 κανονικοι παιχτες ποτε θα παρουν τον τομεα για να ...κανουν μαχες
να στα τωρινα ΠΜ εχω πει στα παιδια απο προχθες να μην κατακτουν αλλους τομεις να σταματουν στην παρα μια μαχη μπας και μας παρουν τομεις ..ετσι ωστε οι κεντρικοι να αλλαζουν διαρκως χερια
περιμενουμε περιμενουμε και κανεις απο τις αλλες συντεχνιες δεν παιρνει τους τομεις μας ...κτυπουν τους ακριανους αναμεταξυ τους
αναγκαστικα πλεον κτυπαμε τους αλλους για να κανουμε μαχες
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

Gabath

Ενεργό Μέλος
περίμενα την απάντησή σου με μια είδους αντιπαράθεση η αλήθεια είναι, καθως ξερω οτι διαφωνουμε, αλλα τελικά πήγε αλλού η κουβέντα αχαχα !
ανέφερα τα πεδία μάχης ως παράδειγμα κλεψίματος πολύ πιο σημαντικό απο μια λεηλασία, καθως ενας παικτης που βγαζει 100-150 fps τη μέρα αν βρεθει σε ενα νησι αδαμαντινης η πλατίνας με συντεχνίες πολυ δυνατες, μπορει να μην βγαζει ουτε 50 τη μερα . .
Θα συνεχίσω λιγο εκτος θέματος γιατί με ενδιαφέρει η συζήτηση :)
Στα πεδία μάχης δεν γίνεται να είναι όλοι κερδισμένοι. Κάποιος θα πέσει κατηγορία, κάποιος θα ανέβει . .
Δεν μπορω να αδικήσω τις μεγάλες συντεχνιες που κάποιες φορες δεν μας έχουν αφήσει να παίξουμε . . η αληθεια ειναι οτι είναι μικρός ο χάρτης για τα top νησια πλατίνας και για όλα τα νησια αδαμάντινης . . Οταν παιζουν 5-6 συντεχνιες των 70 ατόμων που οι 30 ειναι απο 100μύρια και πάνω . .φτανουν δηλαδη φθορα 80-90 στα κανονικά τους, και σπαμάρουν παντου στρατοπεδα, φανταζομαι οτι ουτε οι μισοι εν τελη δεν παιζουν, και σιγουρα δεν ταβανιάζουν την φθορά τους οπως κανουμε οι μικροτεροι παικτες . . Οι παγίδες ειναι μερος της στρατηγικης αρκετων, και πολυ καλα κάνουν , , όλα μερος του παιχνιδιου ειναι . .ότι έχω γράψει δεν το έχω γράψει ως παράπονο, ίσα ίσα, το βρίσκω πολυ λογικό να μας κλέβουν τα μεγάλα ψάρια αν τυχον βρεθούμε στο νησί τους . .
 
Κορυφή