Μια Μεγάλη Ιστορία...

  • Δημιουργός θέματος DeletedUser29206
  • Ημερομηνία έναρξης

DeletedUser29206

Guest
εμφάνιζε μαγικά ένα νέο σημείωμα:
Τρεις είναι οι στρατιώτες που πρέπει να πολεμήσετε
Τρεις για τον καθένα εκτός για τον Πουπουλένιο
Ο στόχος του υιού μου είναι ο αρχηγός τους
Η επιλογή για τον εχθρό πάει με τους αριθμούς
Έπειτα βγήκαν τέσσερεις αριθμοί:
0 για τον Πουπουλένιο
1 για τον Αλμπέρτους
2 για την Τάλα
3 για τον Μάριο
Ο χρησμός ήταν ξεκάθαρος για όλη την παρέα
Μόλις συναντήθηκαν τα αντίπαλα στρατόπεδα πήραν όλοι τους θέση μάχης:
Ο αρχηγός με τον αριθμό 0 που ήταν ο παγωμένος δράκος πάλεψε ενάντια με τον Πουπουλένιο
Ο εχθρικός μεταλλικός δράκος με τον αριθμό 1 πάλεψε ενάντια με τον καταπληκτικό ξιφομάχο Αλμπέρτους
Ο εχθρικός πέτρινος δράκος με τον αριθμό 2 πάλεψε ενάντια με το πανίσχυρο σκήπτρο της Τάλας
Ο εχθρικός ουράνιος δράκος με τον αριθμό 3 πάλεψε ενάντια με τον εύστοχο τοξότη Μάριο
....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Οι μαχες ηταν δυσκολες και φερανε ολους τους ηρωες μας στα ορια τους! Οι δρακοι ειναι μεγαλοπρεπη και πανισχυρα πλασματα και δυσκολα μπορεις να βγεις νικητης απεναντι τους!

Αλλα ευτυχως ειχαν ενα κρυφο οπλο στο μανικι τους! Την Μαντα η οποια δεν ειχε προσωπικο εχθρο και μαζι με την Ταλα ειχαν καταστρωσει ενα εξαιρετικο σχεδιο ωστε να γυρει την πλαστιγγα υπερ τους....


(Μαριε μην δει η φιλολογος το μηνυμα σου γιατι θα σε δαγκωσει! Με υψιλον γιωτα ο υιος του πατερα και της μανας ενω με γιωτα σκετο ο ιος της γριπης!)
 

DeletedUser29206

Guest
Με το μαγικό σκήπτρο κατάφεραν να ελέγξουν τον πέτρινο και να τον στρέψουν εναντίον των άλλων δράκων. Με αυτόν τον τρόπο...

Πάλι καλά που μου το είπες διότι σε όλη την ζωή μου έτσι θα το έγραφα. Εν το μεταξύ το Πιστεύω το έχω διαβάσει 1000 φορές το ξέρω απέξω και ανακατωτά, μα αυτό δεν το είχα προσέξει! :p
 

dio21

Καμένος Χρήστης
... καταφεραν να αποκρουσουν και την εισβολη του Merlin και των greeklish του, και ισως να του μπουν και οι ποντοι απο οπου θελει, και μεις συνεχιζουμε την Μητερα των Μαχων, με τους Δρακους να....
 

DeletedUser29206

Guest
αλληλοσκοτώνονται και τελικά φτάσανε στο σημείο που έμεινε ο Πουπουλένιος εναντίον του Παγωμένου Δράκου. Αυτή η μάχη τέλειωσε γρήγορα αφού...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
η θυμωμενη μαντα που εβγαζε αφρους** μολις ειδε οτι ο Παγωμενος Δρακος ετοιμαζοταν να ριξει την φλεγωμενη ανασο-λαβα του πανω στον αδυναμο απο την κουραση και την πεινα Πουπουλενιο
αδειασε το περιεχομενο απο δυο μεγαλους πυροσβεστηρες πανω στην φλεγωμενη ανασο-λαβα του Παγωμενου Δρακου
του κοπανησε μια με το τεραστιο τηγανι που κρατουσε για να ταισει τον Πουπουλενιο ( τα αγαπημενα του κεφτεδακια )
και ειπε στον κοκαλωμενο ? ζαλισμενο ..? σοκαρισμενο ? Παγωμενο Δρακο
1 Κυρ Δρακε η λαβα οχι μονο δεν καθαριζει στο πλυσιμο αλλα τρυπαει /καιει και οπου πεσει
τι νομιζεις δηλ οτι εξ αιτιας σου θα επρεπε να μπαλωνω και τα εσω κατωφορια του Πουπουλενιου μου ?
2 ή νομιζες οτι θα καθομαι θεατης οταν κινδυνευει ο Πουπουλενιος μου ?
κανεις δεν μου αγγιζει τον Πουπουλενιο μου χωρις ..μαντικες συνεπειες
Αντε απο κει που ηρθες
και φυσικα ο Πουπουλενιος τον αποτελειωσε με μια ακομη τηγανια -χωρις κεφτεδακια ειχε προλαβει και τα ειχε φαει ολα-
ο Παγωμενος Δρακος πριν σωριαστει ειπε .....

ασχετο **
μνμ της θυμωμενης μαντας (της ακουραστης συντροφου της παρεας και κυριως παραμανας του Πουπουλενιου)
με αποδεχτες τα υπολοιπα μελη της συγγραφικης ομαδος
οι οποιοι σκοπημα και σιγουρα εκ ζηλου ορμωμενοι απεφυγαν να αναφερουν και την μαντα ..στο οραμα/μνμ του πατερα του Πουπουλενιου

''Τι νομιζατε οτι η μαντα ... δεν θα εκλεβε παλι την παρασταση? ''
 

DeletedUser29206

Guest
Τελικά ο κόσμος είναι τρελός :eek:
Ξεκαρδισμένοι από τα γέλια οι υπόλοιποι χειροκρότησαν την Μαντα για την καταπληκτική δουλειά. Έπειτα από την νίκη τους εμφανίστηκε κάτι σαν ανταμοιβή. Ήταν...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
το κερας της Αμαλθειας που εβγαζε ολα του κοσμου τα καλα αρκει να ηταν με συνταγες της Μαντας!! Ετσι ολοι κανανε ενα τσιμπουσι τρικουβερτο για να γιορτασουν την σπουδαια νικη τους!! Και μετα...

(σημειωση: ουτε για μια στιγμη δεν εμεινε η Μαντα εκτος σχεδιου! Ηταν το μυστικο οπλο λεμε!! Μαριε δεν ειμαι grammar nazi!! Απλα πρπει να μπεις στο πανεπιστημιο και να σαι διαβαστερος οποτε σαν πρεσβυτεροι θα σε τσιτωνουμε συνεχεια!!!!)

απο κατω μια απεικονιση του γλεντιου ......στο περιπου!!
asterix144.jpg
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ριχτηκαν ολοι στην μαχη
ο αντιπαλος κοινος σε ολους
ο υπουλος Μορφεας και πεδιο μαχης του ονειρου τους τα συννεφα
για 2 ημερες ενας θορυβος να τον πω? ή ως μελωδια που ηχει πιο κομψα να τον τιτλοφορησω?
Παμε παλι λοιπον
για δυο μερες μια μη ρυθμικη παραξενη μελωδια (σαν τρακτερ που σιγονταρει κομπρεσερ) ακουγοταν σε ολα τα υπνοδωματια του Καστρου της Χωρας των 67 Παγων οταν κουραστηκε ο Μορφεας να πολεμα μαζι με τους φιλους μας δηλ οταν επιτελους ξυπνησαν
ο Πουπουλενιος επρεπε να παρει μια αποφαση ζωης για το .....

το γνωστον ασχετο
Ο Πουπουλενιος ειχε και μια ακομη δουλεια να κανει
σε 5 μερες θα εβλεπε τους γριφους του ΘΕΡΙΝΟΥ ΜΑΧΑΡΑΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ
Εχει ο καιρος μαθες γυρισματα, μα κι τυχη σαν τον τροχο γυριζει και αυτος ηθελε τα φοεκιτακια οσο μπορουσε νομιμα και κατ' αυτον σωστα ? να (προ)ετοιμασει
γι αυτο απο την Τριτη οτι μπορει θα γραφει
 

DeletedUser29206

Guest
πως να φτάσουν στο επόμενο κάστρο (που εκεί έπρεπε να πολεμήσουν έναν Τιτάνα) χωρίς να τους ακολουθήσει ο ύπουλος Μορφέας. Έτσι λοιπόν ο Πουπουλένιος σκέφτηκε...
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
οτι επρεπε να στησει το βασιλειο και την κυβερνηση του πρωτα και ακουσει τους υπηκοους του και να βελτιωσει την ζωη τους ωστε να γινει ενας σωστος ηγετης συμφωνα βεβαι και με τις προσταγες της μαμας. Ετσι.....
 

DeletedUser29206

Guest
φύγανε όλοι τους για να την αναζήτηση της χώρας του Πουπουλένιου. Η πυξίδα τους ήταν το ένστικτο του Πουπουλένιου. Όσο πλησιάζανε το κεφάλι του Πουπουλένιου πάθαινε μικρές προμνησίες* και ένιωθε πως...

*το λεγόμενο déjà vu (ντεζαβού) που στα γαλλικά σημαίνει ήδη ιδωμένο:
η αίσθηση ότι κάποιος έχει δει ή βιώσει ξανά στο παρελθόν μία κατάσταση.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
κατι δεν παει καλα με τον ψυχολογο τους και συντομα επρεπε να τον αλλαξουν
αφου δεν ειχε περασει ουτε καν ο χρονος 4 μνμ
που η γνωστη παρεα εγγραφως ορατα ηταν στην Χωρα των 67 Παγων
αρα ολοι δεν ειχαν παθει ομαδικο ντεζαβου -προαμνησια
απλως λογω κουρασης και παρατεταμενης μαχης με τον Μορφεα ειχαν παθει μια ομαδικη '' επιλεκτικη μανταλιαση'' **
ετσι λοιπον ξαναγυρισε η γνωστη παρεα στην Χωρα των 67 Παγων για να διαπιστωσουν ....

επιλεκτικη μανταλιαση =
παροδικα επιλεκτικα κενα μνημης κατα τα οποια διαγραφονται απο την μνημη προσφατα γεγονοτα
μια παθηση που ανακαλυψε/πρωτο περιεγραψε η μαντα
και την οποια αμφισβητησε η ταλα με την αιτιολογια οτι την ..φανταστηκε η μαντα για να εχει ιατρικο αλλοθι στα σφαλματα της
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
οτι η χωρα ειχε προσβληθει απο μια παραξενη αλλεργια και ολοι φτερνιζοταν. Τοτε οι ιπποτες μας ενιωσαν ενα παραξενο ντεζ-αψου (δηλ το αισθημα οτι αυτο το φτερνισμα το χεις ξαναζησει) το οποιο τους ωθησε να ερευνησουν τι συνεβαινε και αν η χωρα τελικα ειχε γινει καλυτερη μετα την επικρατηση τους. Τελικα βρεθηκαν μπροστα σε ενα γερο δρακο οπου τους ειπε με φωνη τρεμαμενη απο την ηλικια

"Ανοητοι ακομα δεν νικησατε.... Η χωρα των 67 παγων εχει 67 εχθρους συνολικα..... Αν θελεις να κυβερνησεις θελεις 67 συμβουλους και αν θελεις να νικησεις θελεις 67 στρατιωτες........ Και για να φτασεις στους εχθρους πρεπει να περασεις απο 67 κοιλαδες, να ανεβεις 67 βουνοκορφες και τελος στο ποταμακι να πηδηξεις 67 κυματα.... Μονο τοτε η νικη θα ειναι οριστικη και το φτερνισμα θα σταματησει...."

"Ποιος εισαι σεβασμιε γεροντα ??" ρωτησε ο πουπουλενιος

"Στη γλωσσα των δρακων δεν προφερεται το ονομα μου αλλα στα ελληνικα αφου ειστε ιπποτες της ροδου θα ξερετε σαν Θ.Ο.Υ.Κ.Υ.Δ.Ι.Δ.Η.
δηλ Θεωρητικος Ομογενοποιημενης Υπατης Καστας Υπερηρωικων Δρακων Ιστορικης Διευρυνσης και Ηθικης"

Ετσι λοιπον οι ηρωες μας.....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
τον ρωτησαν ποτε εχει εκπτωσεις η Χωρα των 67 Παγων
μπας και πετυχουν κανενα σκοντο - εκπτωση σε ολα αυτα τα 67αρα που τους ειπε
τοτε ο υπερηλικας φτερορυτιδιασμενος Δρακος** τους απαντησε ..

** σιγα μην τον αποκαλεσουμε και σεβασμιο γεροντα αυτον που αποκαλεσε ανοητους τους ηρωες της ιστοριας μας
οσο για το ονομα του ταιριαζει απολυτα
 

DeletedUser29206

Guest
τι εκπτώσεις; Δεν καταλαβαίνω; Μήπως εννοείς...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
επειδη οι υπολοιποι της γνωστης παρεας -συμπεριλαμβανομενου και του Πουπουλενιου- ντρεποντουσαν να του μιλησουν οπως του αρμοζε
ανελαβε να του εξηγησει η μαντα
εκανε ενα βημα -μπορει να ηταν και περισσοτερα τα βημα - προς το μερος του φτερορυτιδιασμενου Δρακου και του εδωσε αντιγραφο του ιερου βιβλιου των Δρακων των 67 Παγων και του ειπε
ανοιξε τα ματια σου και διαβασε την σελιδα 7945
εαν ομως λογω ηλικιας δεν βλεπεις καλα τεντωσε τα ζαρωμενα σου ωτα καλα
θα στην διαβασω εγω,
εαν παλι λογω ηλικιας ουτε ακους καλα (σωθηκαμε δηλ )
τοτε προσεχε το στομα μου μπας και τα καταφερεις με την χειλεοαναγνωση
Η ΕΚΠΤΩΣΗ προερχεται απο τα αρχικα των λεξεων
Εναλλακτικα
Καβω απο το 67
Περιπου
Τα
Ω=24 (βαση Ομηρου)
Σκοντο = αφαιρω τμημα απο το αρχικο ποσο λογω
Ηλιογεννητου = ο Πουπουλενιος** ειναι και Ηλιογεννητος

ο ΘΟΥΚΙΔΙΔΗΣ αφου σουφρωσε τα ζαρωμενα κερατακια του, τους ειπε ....

** η κομψη βιολογικη μητερα του τον ειχε πρωτο αποκαλεσει (νοερα) Ηλιογεννητο μολις τον ειχε δει στην σπηλια δηλ πανεμορφο
και βαση των νομο των Δρακων της Φωτιας
με την λεξη που θα σε αποκαλεσει για πρωτη φορα ενας Δρακος της Φωτιας αυτη σε ''ακολουθει'' ως τιτλος τιμης για παντα
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser29206

Guest
Οι οδηγίες ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ (είπε φωνακτά). Οι αριθμοί είναι μαγικοί και έχουν αξία δεν γίνονται εκπτώσεις όπως είπες (είπε θυμωμένος).
Άκου προσεκτικά...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
επειδη σε εχω ικανη κυρα μου ( την μαντα εννοουσε) να μου παρεφρασες σκοπημα την σελιδα 79--- και κατι δεκαδες σελιδες ακομη
(δεν προλαβα να δω τους υπολοιπους αριθμους κουνουσες γρηγορα τα χειλη σου)
μεχρι την Τριτη θα περασετε ολοι (πλην του Πουπουλενιου) απο 5 γυρους με δοκιμασιες εαν καταφερετε να τις ολοκληρωσετε σωστα ολοι
τοτε ο Πουπουλενιος θα πρεπει να βοηθησει τον Μαχαραγια Τανακοπουλο να ετοιμασει 20 γριφους
Οι πρωτες δοκιμασιες ειναι ....
 
Κορυφή