Μια κίνηση ανθρωπιάς και αλληλεγγύης

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

JOELP

Ενεργό Μέλος
Σε παγκόσμιο επίπεδο οι καιροί είναι δύσκολοι και στην χώρα μας ακόμα περισσότερο για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε. Είμαστε όλοι το λιγότερο αναστατωμένοι και ανήσυχοι, Αν το έχετε καταλάβει, ο ρόλος του παιχνιδιού μας, αναβαθμίζεται ως σημαντική απασχόληση, τώρα που μένουμε κλεισμένοι στα σπίτια μας. Είναι σοβαρή διέξοδος να επικοινωνήσουμε, να ξεχαστούμε, να χαρούμε και να αλλάξουμε διάθεση για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες μας και τις αγωνίες μας.

Θα πρότεινα λοιπόν να πάρουμε όλοι πρωτοβουλία, οι μεγάλες Συντεχνίες και η Διαχείριση μπορούν να δώσουν τρανό παράδειγμα, αλλά και κατεύθυνση και να σταματήσουν οι λεηλασίες. Έτσι κι αλλιώς στα πλαίσια του προσωπικού πολιτισμού θα έπρεπε να μην τις επιτρέπαμε, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση για μια άλλη στιγμή. Τώρα όμως θεωρώ ότι μια κίνηση ανθρωπιάς και αλληλεγγύης από την οικογένεια του ΦΟΕ είναι να δείξει ένα πιο ανθρώπινο πρόσωπο. Να εξασφαλίσει ευχάριστες στιγμές για ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Και όπως συνηθίζω να λέω.... κανείς ποτέ δεν χάρηκε όταν τον λεηλάτησαν. Ας σεβαστούμε τους συμπαίκτες μας, ας φροντίσουμε να μην προσθέτουμε στενοχώρια και άσχημα συναισθήματα στους συνανθρώπους μας.

Εύχομαι κάθε πρόβλημα να τελειώσει γρήγορα και να είμαστε πάλι όλοι εδώ ξένοιαστοι και χαρούμενοι !!!!

Φιλικά Ελπίδα
 

JOELP

Ενεργό Μέλος
Ναι αλλά κάποιες αποστολές το απαιτούν.
Πάντα υπάρχει εναλλακτική, αγαπητέ μου συμπαίκτη. Και εν τοιαύτη περιπτώσει, ας αφήσουμε και μια αποστολή πίσω..... η ηρεμία των συμπαικτών μας πιστεύω αξίζει περισσότερο από μια αποστολή. :)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλησπερα Ελπιδα μου ξερεις καλα ι οτι με την λεηλασια .και γω .δεν τα παω καλα
αλλωστε εχω μιλησει αρκετες φορες δημοσια οτι ειμαι εναντια σε οποιασδηποτε μορφης ''πιατσικου''
και δεν το λεω απο την πλευρα του αδυναμου
τις δυνατοτητες του επιθετικου/αμυντικου στρατου μου ...αδυναμες δεν τις λες ουτε υπο μεθη
Οταν πρωτο εμφανιστηκε το Voyager V1 και το κατασκευασα ..ετσι για ντεκορ
εγινε το μεγαλυτερο ανεκδοτο της τοτε γειτονιας μου
ολοι οι γειτονες μου εστελναν μνμ του στυλ δεν ειναι ..τροχος λουνα- παρκ κλπ
γιατι ημουν η μονη με πολυ ισχυρο στρατο που δεν λεηλατουσα
Ομως η λεηλασια ειναι μια απο τις θεμελιωδης αρχες ς του φοε
εν τη γεννεσει του φοε υπηρχε και η δυνατοτητα της λεηλασιας
δεν προστεθηκε στην πορεια
Οποτε δεν ειναι θεμα της ΙΝΝΟ αλλα των παιχτων του φοε
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31374

Guest
Πάντα υπάρχει εναλλακτική, αγαπητέ μου συμπαίκτη. Και εν τοιαύτη περιπτώσει, ας αφήσουμε και μια αποστολή πίσω..... η ηρεμία των συμπαικτών μας πιστεύω αξίζει περισσότερο από μια αποστολή. :)
Δεν υπάρχει καμία αποστολή που να έχει μόνο λεηλασία έχει και δεύτερη επιλογή
ας κάνουμε το δεύτερο σκέλος.
Σε εμένα όλα τα χρόνια που παίζω τέτοια αποστολή έχει βγει 2-3 φορές

και δεν την έκανα ποτέ.
 

JOELP

Ενεργό Μέλος
Kαλησπερα Ελπιδα μου ξερεις καλα ι οτι με την λεηλασια .και γω .δεν τα παω καλα
αλλωστε εχω μιλησει αρκετες φορες δημοσια οτι ειμαι εναντια σε οποιασδηποτε μορφης ''πιατσικου''
και δεν το λεω απο την πλευρα του αδυναμου
τις δυνατοτητες του επιθετικου/αμυντικου στρατου μου ...αδυναμες δεν τις λες ουτε υπο μεθη
Οταν πρωτο εμφανιστηκε το Voyager V1 και το κατασκευασα ..ετσι για ντεκορ
εγινε το μεγαλυτερο ανεκδοτο της τοτε γειτονιας μου
ολοι οι γειτονες μου εστελναν μνμ του στυλ δεν ειναι ..τροχος λουνα- παρκ κλπ
γιατι ημουν η μονη με πολυ ισχυρο στρατο που δεν λεηλατουσα
Ομως η λεηλασια ειναι μια απο τις θεμελιωδης αρχες ς του φοε
εν τη γεννεσει του φοε υπηρχε και η δυνατοτητα της λεηλασιας
δεν προστεθηκε στην πορεια
Οποτε δεν ειναι θεμα της ΙΝΝΟ αλλα των παιχτων του φοε
Άννα μου ακριβώς όπως τα λες είναι και συμφωνούμε απόλυτα. Ακριβώς γι αυτό απευθύνθηκα στην ευαισθησία των συμπαικτών μας.

Ο καθένας μας ξεχωριστά και όλοι μαζί να δώσουμε ένα μήνυμα αγάπης και υποστήριξης αυτές τις δύσκολες μέρες. Να προσφέρουμε στα παιδιά την δυνατότητα να χαίρονται στο παιχνίδι και όχι να νευριάζουν, να στενοχωριούνται και να νοιώθουν αδύναμα. Γιατί αυτά είναι μερικά από τα συναισθήματα των παιδιών που λεηλατούνται, όπως ξέρεις και εσύ και όλοι όσοι αποδοκιμάζουμε την λεηλασία και προσπαθούμε να βοηθάμε τους συμπαίκτες μας.

Για την εταιρεία ούτε που το σκέφτηκα, αλλά τώρα που το ανέφερες, θα μπορούσε πολύ εύκολα να αφαιρέσει τη δυνατότητα λεηλασίας για αυτό το δύσκολο διάστημα, ως μια κίνηση ανθρωπιάς και κατανόησης στην ανάγκη των συνανθρώπων μας για ευχάριστη διέξοδο. Αλλά λέμε τώρα..... λες να μας ακούσουν και να το κάνουν ???? :)
 

finrοd

Banned
Του «διαβόλου» συνήγορος ας γίνω, ερωτώντας:
Για όσα άτομα διασκεδάζουν και βρίσκουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι κάνοντας μάχες στη γειτονιά με σκοπό την λεηλασία, τούτες τις μέρες που κι αυτά αυτοπεριορίζονται στις οικίες τους κι έχουν περισσότερο χρόνο για να ελέγχουν για ολοκληρωμένες παραγωγές προς λεηλασία, μήπως το προτεινόμενο αποτελεί μια κίνηση «απανθρωπιάς» κι εναντίωσης προς αυτά και στον τρόπο που στο παιχνίδι όμορφα περνάνε;
Ρητορικό το ερώτημα. Απάντησης δε χρήζει.

ΥΓ
ολοι οι γειτονες μου εστελναν μνμ του στυλ δεν ειναι ..τροχος λουνα- παρκ κλπ
Απίθανη, απίστευτη, απερίγραπτη! Γέλασα. Πολύ γέλασα. Την διάθεσή μου πρωινιάτικα έφτιαξες. Εξ ου και η επιδοκιμασία, η επικρότηση.
Αν έχεις και «τουμπανιασμένη» Ατλαντίδα, είσαι Άπαιχτη!:D

ΥΓ2
Στ' ατόμα που στην «τρομολαγνεία» επιρρεπεί είναι, να συστήσω ψυχραιμία.
Ένα 80% όσων νοσήσουν, από τον κορωνοϊό, (SARS–CoV-2), θα περάσουν την ίωση είτε στο «πόδι» που λέμε, είτε δίχως την ανάγκη κάποιας ειδικής θεραπείας. Από το ποσοστό που θα χρειαστεί κάποια επιπλέον περίθαλψη, ένα μέρος θα απαιτηθεί να νοσηλευτεί, κι ένα μικρότερο μέρος του θα νοσήσει σε βαρύτερη μορφή, ενώ ένα ακόμη πιο μικρό μέρος αυτών που βαριά θα νοσήσουν θα καταλήξει. Συνήθως οι οργανισμοί που δεν έχουν αναπτύξει πλήρως τις άμυνες και το ανοσοποιητικό τους σύστημα, (βρέφη, νήπια), οι ταλαιπωρημένοι από άλλες παθολογίες οργανισμοί, καθώς και τα μεγάλης ηλικίας άτομα που ο οργανισμός τους έχει εξασθενήσει.
Όπως μπορεί να συμβεί και μ' ένα απλό κρυολόγημα, το οποίο, στους αδύναμους για οποιοδήποτε λόγο οργανισμούς, μπορεί να περάσει στο μέσο αναπνευστικό, να πάει στους πνεύμονες, μετεξελισόμενο σε πνευμονία, η οποία μπορεί μοιραία ν' αποβεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

JOELP

Ενεργό Μέλος
Του «διαβόλου» συνήγορος ας γίνω, ερωτώντας:
Για όσα άτομα διασκεδάζουν και βρίσκουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι κάνοντας μάχες στη γειτονιά με σκοπό την λεηλασία, τούτες τις μέρες που κι αυτά αυτοπεριορίζονται στις οικίες τους κι έχουν περισσότερο χρόνο για να ελέγχουν για ολοκληρωμένες παραγωγές προς λεηλασία, μήπως το προτεινόμενο αποτελεί μια κίνηση «απανθρωπιάς» κι εναντίωσης προς αυτά και στον τρόπο που στο παιχνίδι όμορφα περνάνε;
Ρητορικό το ερώτημα. Απάντησης δε χρήζει.

ΥΓ

Απίθανη, απίστευτη, απερίγραπτη! Γέλασα. Πολύ γέλασα. Την διάθεσή μου πρωινιάτικα έφτιαξες. Εξ ου και η επιδοκιμασία, η επικρότηση.
Αν έχεις και «τουμπανιασμένη» Ατλαντίδα, είσαι Άπαιχτη!:D

ΥΓ2
Στ' ατόμα που στην «τρομολαγνεία» επιρρεπεί είναι, να συστήσω ψυχραιμία.
Ένα 80% όσων νοσήσουν, από τον κορωνοϊό, (SARS–CoV-2), θα περάσουν την ίωση είτε στο «πόδι» που λέμε, είτε δίχως την ανάγκη κάποιας ειδικής θεραπείας. Από το ποσοστό που θα χρειαστεί κάποια επιπλέον περίθαλψη, ένα μέρος θα απαιτηθεί να νοσηλευτεί, κι ένα μικρότερο μέρος του θα νοσήσει σε βαρύτερη μορφή, ενώ ένα ακόμη πιο μικρό μέρος αυτών που βαριά θα νοσήσουν θα καταλήξει. Συνήθως οι οργανισμοί που δεν έχουν αναπτύξει πλήρως τις άμυνες και το ανοσοποιητικό τους σύστημα, (βρέφη, νήπια), οι ταλαιπωρημένοι από άλλες παθολογίες οργανισμοί, καθώς και τα μεγάλης ηλικίας άτομα που ο οργανισμός τους έχει εξασθενήσει.
Όπως μπορεί να συμβεί και μ' ένα απλό κρυολόγημα, το οποίο, στους αδύναμους για οποιοδήποτε λόγο οργανισμούς, μπορεί να περάσει στο μέσο αναπνευστικό, να πάει στους πνεύμονες, μετεξελισόμενο σε πνευμονία, η οποία μπορεί μοιραία ν' αποβεί.
Μήπως όμως βοηθήσουμε ώστε να κάνουν τον διαχωρισμό μεταξύ αληθείας και φαυλότητας ? Ρητορικόν το ερώτημα.
Διότι δόκιμον είναι και αληθές ότι ουδείς εχάρει όταν εβίωσε την λεηλασίαν. Απόδειξη ότι πλείστοι όσοι, και οι λεηλατούντες ιδιαιτέρως, καταβάλουν μεγάλες προσπάθειες και ενεργούν σπουδαίας φροντίδας προς ενίσχυσιν της αμύνης των πόλεων των, ίνα καταστήσουν αίτινες αδιαπέραστες.

Σχετικά με τον καθησυχασμό περί της επέλασης του νέου κορονοϊού, ως Ελπίδα ... ελπίδα πάντα θέλω να προσφέρω και αισιοδοξία. Αλλά για ένα απλό κρυολόγημα... ή μια απλή γρίπη δεν πάρθηκαν ποτέ τόσα και τόσα σοβαρά μέτρα παγκόσμια. Αυτό και μόνο ας μας βάλει σε σκέψεις.
Ας μην είμαστε λοιπόν εύκολα καθυσηχαστικοί προς τους άλλους, διότι ούτε πολλά γνωρίζουμε για τον νέο ιό... ούτε φυσικά είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε την δυνατότητα του κάθε οργανισμού να ανταπεξέλθει επιτυχώς σε αυτή την ασθένεια.
Ως εκ τούτου με ψυχραιμία και σύνεση, ας ακολουθούμε πιστά τα προτεινόμενα μέτρα προφύλαξης και ας είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και σε ότι λέμε και σε ότι κάνουμε, με υψηλό αίσθημα ευθύνης για τους συνανθρώπους μας.
 

finrοd

Banned
φαυλότητα θηλυκό
η αχρειότητα, η ιδιότητα του φαύλου, η ανηθικότητα, η ανεντιμότητα, η ατιμία στη συμπεριφορά

Αχρείο, ανήθικο, ανέντιμο κι άτιμο, λοιπόν, τ' άτομο που σχεδίασε το παιχνίδι έτσι ώστε η λεηλασία μέρος του ν' αποτελεί;
Αχρεία, ανήθικα, ανέντιμα κι άτιμα, λοιπόν, τ' άτομα που την δυνατότητα αυτή του παιχνιδιού αξιοποιούν;
Δεν νομίζω.
Η λεηλασία μέρος του παιχνιδιού είναι, όπως κι η βοήθεια. Φαρμεράμα και ποδόσφαιρο για όσους να την αποφύγουν, ή να την αντέξουν, ή να την αντιμετωπίσουν δεν μπορούν.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Είναι γελοιότητα να θεωρηθεί πως από την «κοιλιά» μου για ένα σοβαρό θέμα, π' άπτεται της δημόσιας υγείας, άποψη βγάζω και δημόσια την διατυπώνω..

«Συνήθως πρόκειται για ήπια νόσο και το 98% όσων μολύνονται επιβιώνουν. Από τα άτομα που νοσούν, πάνω από 80% εμφανίζουν ήπια συμπτώματα όμοια με του κοινού κρυολογήματος (καταρροή, βήχας, πονόλαιμος, πονοκέφαλος, ανεξήγητη κούραση, πυρετός) και μπορούν να αναρρώσουν στο σπίτι. Σε ποσοστό ~14% ο ιός εισβάλει βαθύτερα στους πνεύμονες και προκαλεί πνευμονία με σοβαρότερα συμπτώματα (δύσπνοια). Σε ποσοστό όμως ~5% η κατάσταση μπορεί να γίνει κρίσιμη με εμφάνιση αναπνευστικής ανεπάρκειας, σήψης και ανεπάρκειας λειτουργίας όλων των ζωτικών οργάνων. Η σοβαρότητα της νόσου είναι συνήθως μεγαλύτερη σε άτομα που έχουν και άλλα προβλήματα υγείας, συγκεκριμένα στους ηλικιωμένους και όσους πάσχουν από καρδιαγγειακή νόσο, χρόνια νοσήματα των πνευμόνων, υπέρταση και ΣΔ (όπως και με την γρίπη).»
Πηγή: https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis...igies-apo-tin-elliniki-diavitologiki-etaireia

«Η λοιμογόνος δύναμή του όμως δεν είναι πολύ μεγάλη. Γι αυτό βλέπετε από τα 82.000 κρούσματα παγκοσμίως σε 40 χώρες οι 32950 αυτοθεραπεύτηκαν ή βγήκαν από το νοσοκομείο μετά τη θεραπεία τους υγιείς. Οπότε έχουμε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων που ιάθηκαν. ΟΙ θάνατοι έχουν φθάσει τους 2900, όμως ότι το ποσοστό αύξηση των κρουσμάστων στην επαρχία Γουχάν της Κίνας, μειώνεται παρά αυξάνεται, εν αντιθέσει με τη Ν. Κορέα που βρίσκεται σε έξαρση».»
Από αναφορά της Μαριάννας Διομήδους, γιατρός επιδημιολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια ΕΚΠΑ, σε επιστημονική ημερίδα στο Βόλο, που διοργάνωσε το Εργαστήριο Κλινικής Επιδημιολογίας και Δημόσιας Υγείας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Πηγή:https://volos.ert.gr/blog/2020/02/2...xaplothei-alla-den-chreiazetai-panikos-ichos/

«Πρόγνωση
80% των ασθενών εμφανίζουν ήπια συμπτώματα
14% σοβαρή νόσος όπως πνευμονία
5% πολύ σοβαρή νόσος όπως αναπνευστική ανεπάρκεια, σηπτικό σοκ
2% θανατηφόρος νόσος με την πιθανότητα να αυξάνεται με την ηλικία και με την παρουσία συμπαραμαρτούντων νοσημάτων (καρδιαγγειακά, καρκίνο, ανοσοανεπάρκεια)
0.2% θνητότητα σε ασθενείς κάτω των 39 ετών»
Τελευταία επιδημιολογικά δεδομένα σύμφωνα με το πανεπιστήμιο “John Hopkins”

«Σε αναδυόμενες κρίσεις, όταν η επιστήμη είναι αβέβαιη, η υιοθέτηση της “αρχής της προφύλαξης” είναι λογική για τη διασφάλιση της δημόσιας ασφάλειας.
Ωστόσο, οι καταστάσεις έκτακτης ανάγκης για την υγεία δεν δικαιολογούν αδιάκριτα, υπέρμετρα ή υπερβολικά εξαναγκαστικά μέτρα χωρίς τη δέουσα επιστημονική τεκμηρίωση.
Ο Διευθυντής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) Tedros Adhanom Ghebreyesus τάχθηκε εναντίον οποιονδήποτε μέτρων γενικευμένης εφαρμογής με βάση τις υπάρχουσες αποδείξεις και τα στοιχεία δημόσιας υγείας. Χαρακτηριστικά, ο ΠΟΥ αναφέρει ότι σκοπός είναι να περιοριστεί ο ιός και όχι οι άνθρωποι. »
Πηγή: https://www.healthview.gr/80002/kor...mena-symfona-me-to-panepistimio-john-hopkins/
Άλλο προφύλαξη, λογική και ψύχραιμη αντιμετώπιση, κι άλλο τρομολαγνεία, πανικός, ακραία κι άλογη συμπεριφορά υπό το κράτος τού τρόμου.

Έχω και μερικές δεκάδες ακόμη παραπομπές, από κορυφαίους ιατρούς, ιατρικές εταιρείες κι ιδρύματα να παραθέσω.
Αν παραστεί ανάγκη θα το πράξω, αν κι αμφιβάλω για τη χρησιμότητα τους στα πανικοβλημένα άτομα.
Η θέση μάχιμου ιατρού στην πρώτη γραμμή αντιμετώπισης τής ίωσης, στον πάνω σύνδεσμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

JOELP

Ενεργό Μέλος
φαυλότητα θηλυκό
η αχρειότητα, η ιδιότητα του φαύλου, η ανηθικότητα, η ανεντιμότητα, η ατιμία στη συμπεριφορά

Αχρείο, ανήθικο, ανέντιμο κι άτιμο, λοιπόν, τ' άτομο που σχεδίασε το παιχνίδι έτσι ώστε η λεηλασία μέρος του ν' αποτελεί;
Αχρεία, ανήθικα, ανέντιμα κι άτιμα, λοιπόν, τ' άτομα που την δυνατότητα αυτή του παιχνιδιού αξιοποιούν;
Δεν νομίζω.
Η λεηλασία μέρος του παιχνιδιού είναι, όπως κι η βοήθεια. Φαρμεράμα και ποδόσφαιρο για όσους να την αποφύγουν, ή να την αντέξουν, ή να την αντιμετωπίσουν δεν μπορούν.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Είναι γελοιότητα να θεωρηθεί πως από την «κοιλιά» μου για ένα σοβαρό θέμα, π' άπτεται της δημόσιας υγείας, άποψη βγάζω και δημόσια την διατυπώνω..

«Συνήθως πρόκειται για ήπια νόσο και το 98% όσων μολύνονται επιβιώνουν. Από τα άτομα που νοσούν, πάνω από 80% εμφανίζουν ήπια συμπτώματα όμοια με του κοινού κρυολογήματος (καταρροή, βήχας, πονόλαιμος, πονοκέφαλος, ανεξήγητη κούραση, πυρετός) και μπορούν να αναρρώσουν στο σπίτι. Σε ποσοστό ~14% ο ιός εισβάλει βαθύτερα στους πνεύμονες και προκαλεί πνευμονία με σοβαρότερα συμπτώματα (δύσπνοια). Σε ποσοστό όμως ~5% η κατάσταση μπορεί να γίνει κρίσιμη με εμφάνιση αναπνευστικής ανεπάρκειας, σήψης και ανεπάρκειας λειτουργίας όλων των ζωτικών οργάνων. Η σοβαρότητα της νόσου είναι συνήθως μεγαλύτερη σε άτομα που έχουν και άλλα προβλήματα υγείας, συγκεκριμένα στους ηλικιωμένους και όσους πάσχουν από καρδιαγγειακή νόσο, χρόνια νοσήματα των πνευμόνων, υπέρταση και ΣΔ (όπως και με την γρίπη).»
Πηγή: https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis...igies-apo-tin-elliniki-diavitologiki-etaireia

«Η λοιμογόνος δύναμή του όμως δεν είναι πολύ μεγάλη. Γι αυτό βλέπετε από τα 82.000 κρούσματα παγκοσμίως σε 40 χώρες οι 32950 αυτοθεραπεύτηκαν ή βγήκαν από το νοσοκομείο μετά τη θεραπεία τους υγιείς. Οπότε έχουμε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων που ιάθηκαν. ΟΙ θάνατοι έχουν φθάσει τους 2900, όμως ότι το ποσοστό αύξηση των κρουσμάστων στην επαρχία Γουχάν της Κίνας, μειώνεται παρά αυξάνεται, εν αντιθέσει με τη Ν. Κορέα που βρίσκεται σε έξαρση».»
Από αναφορά της Μαριάννας Διομήδους, γιατρός επιδημιολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια ΕΚΠΑ, σε επιστημονική ημερίδα στο Βόλο, που διοργάνωσε το Εργαστήριο Κλινικής Επιδημιολογίας και Δημόσιας Υγείας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Πηγή:https://volos.ert.gr/blog/2020/02/2...xaplothei-alla-den-chreiazetai-panikos-ichos/

«Πρόγνωση
80% των ασθενών εμφανίζουν ήπια συμπτώματα
14% σοβαρή νόσος όπως πνευμονία
5% πολύ σοβαρή νόσος όπως αναπνευστική ανεπάρκεια, σηπτικό σοκ
2% θανατηφόρος νόσος με την πιθανότητα να αυξάνεται με την ηλικία και με την παρουσία συμπαραμαρτούντων νοσημάτων (καρδιαγγειακά, καρκίνο, ανοσοανεπάρκεια)
0.2% θνητότητα σε ασθενείς κάτω των 39 ετών»
Τελευταία επιδημιολογικά δεδομένα σύμφωνα με το πανεπιστήμιο “John Hopkins”

«Σε αναδυόμενες κρίσεις, όταν η επιστήμη είναι αβέβαιη, η υιοθέτηση της “αρχής της προφύλαξης” είναι λογική για τη διασφάλιση της δημόσιας ασφάλειας.
Ωστόσο, οι καταστάσεις έκτακτης ανάγκης για την υγεία δεν δικαιολογούν αδιάκριτα, υπέρμετρα ή υπερβολικά εξαναγκαστικά μέτρα χωρίς τη δέουσα επιστημονική τεκμηρίωση.
Ο Διευθυντής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) Tedros Adhanom Ghebreyesus τάχθηκε εναντίον οποιονδήποτε μέτρων γενικευμένης εφαρμογής με βάση τις υπάρχουσες αποδείξεις και τα στοιχεία δημόσιας υγείας. Χαρακτηριστικά, ο ΠΟΥ αναφέρει ότι σκοπός είναι να περιοριστεί ο ιός και όχι οι άνθρωποι. »
Πηγή: https://www.healthview.gr/80002/kor...mena-symfona-me-to-panepistimio-john-hopkins/
Άλλο προφύλαξη, λογική και ψύχραιμη αντιμετώπιση, κι άλλο τρομολαγνεία, πανικός, ακραία κι άλογη συμπεριφορά υπό το κράτος τού τρόμου.

Έχω και μερικές δεκάδες ακόμη παραπομπές, από κορυφαίους ιατρούς, ιατρικές εταιρείες κι ιδρύματα να παραθέσω.
Αν παραστεί ανάγκη θα το πράξω, αν κι αμφιβάλω για τη χρησιμότητα τους στα πανικοβλημένα άτομα.
Η θέση μάχιμου ιατρού στην πρώτη γραμμή αντιμετώπισης τής ίωσης, στον πάνω σύνδεσμο.
Και κατά την γνωστή συνήθεια σου φίλτατε, ευκαιρία να "διδάξεις" εμάς τους "ανεπαρκείς" .... και φυσικά να θέσεις άλλο θέμα διαφορετικό, εκτός του θέματος. Πιστή στη ρήση .... τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ..... άλλες λέξεις δεν χαλώ. Εξέφρασα με ευγένεια μια άποψη και όποιος καταλαβαίνει ας πράξει σύμφωνα με τον προσωπικό του πολιτισμό.
 

finrοd

Banned
Βακτηρία στη γωνία, συνεπώς βρέχει!!!
Άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ε;
Δεν διδάσκω. Δεν έχω τα προσόντα για αυτό.
Στα δημοσιεύματα, που με δικό μου απάντησα, τα θέματα της λεηλασίας και της ίωσης που στην επικαιρότητα είναι, αναφέρονται.
Αυτά σχολίασα. Ουδέν θέμα άλλο έθεσα.
Έγραψα:
Του «διαβόλου» συνήγορος ας γίνω, ερωτώντας:
Για όσα άτομα διασκεδάζουν και βρίσκουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι κάνοντας μάχες στη γειτονιά με σκοπό την λεηλασία, τούτες τις μέρες που κι αυτά αυτοπεριορίζονται στις οικίες τους κι έχουν περισσότερο χρόνο για να ελέγχουν για ολοκληρωμένες παραγωγές προς λεηλασία, μήπως το προτεινόμενο αποτελεί μια κίνηση «απανθρωπιάς» κι εναντίωσης προς αυτά και στον τρόπο που στο παιχνίδι όμορφα περνάνε;
Ρητορικό το ερώτημα. Απάντησης δε χρήζει.
Απάντησες:
Μήπως όμως βοηθήσουμε ώστε να κάνουν τον διαχωρισμό μεταξύ αληθείας και φαυλότητας ? Ρητορικόν το ερώτημα.
Διότι δόκιμον είναι και αληθές ότι ουδείς εχάρει όταν εβίωσε την λεηλασίαν. Απόδειξη ότι πλείστοι όσοι, και οι λεηλατούντες ιδιαιτέρως, καταβάλουν μεγάλες προσπάθειες και ενεργούν σπουδαίας φροντίδας προς ενίσχυσιν της αμύνης των πόλεων των, ίνα καταστήσουν αίτινες αδιαπέραστες.
Ανταπάντησα
φαυλότητα θηλυκό
η αχρειότητα, η ιδιότητα του φαύλου, η ανηθικότητα, η ανεντιμότητα, η ατιμία στη συμπεριφορά

Αχρείο, ανήθικο, ανέντιμο κι άτιμο, λοιπόν, τ' άτομο που σχεδίασε το παιχνίδι έτσι ώστε η λεηλασία μέρος του ν' αποτελεί;
Αχρεία, ανήθικα, ανέντιμα κι άτιμα, λοιπόν, τ' άτομα που την δυνατότητα αυτή του παιχνιδιού αξιοποιούν;
Δεν νομίζω.
Η λεηλασία μέρος του παιχνιδιού είναι, όπως κι η βοήθεια. Φαρμεράμα και ποδόσφαιρο για όσους να την αποφύγουν, ή να την αντέξουν, ή να την αντιμετωπίσουν δεν μπορούν.
Και μετά ήρθαν οι ...μέλισσες κι άρχισαν οι γαργάρες και οι προσωπικές επιθέσεις. Δεν αναφέρθηκα στο άτομό σου ούτε στην προσωπικότητά σου. Επί της άποψης που εξέφρασες ομίλησα.
untitled1.jpg Αυτό, μπας και γίνει κατανοητό το ποια η δική μου άποψη είναι, ασχέτως αν θεωρώ πως και η αντίθετη έχει στέρεα επιχειρήματα ν' αντιτάξει.

Λέξεις υπάρχουν. Δίκιο δεν υπάρχει στα λεγόμενά σου.
Κοίτα τι έγραψα.
Δική σου η χρήση τής λέξης φαυλότητα. Τη σημασία της πήγα να διευκρινίσω για να σιγουρευτώ τι ακριβώς θες να πεις. Φρεσκάρισα τη γνώση μου σχετικά με την έννοια τής συγκεκριμένης λέξης και, στη συνέχεια, σχολίασα την απάντησή σου στη δική μου δημοσίευση. ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ, ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΝΤΑΣ. ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ, ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΘΙΞΑ.

Ακολούθως, σε σχέση με το θέμα τής ίωσης, όφειλα να πετάξω από πάνω μου την βρωμιά που πέταξες, πως λειτουργώ ως μη σοβαρό άτομο που διχως να γνωρίζει ομιλεί, δείχνοντας πως δεν είμαι εγώ που τα υποστηρίζει αυτά, μα οι καθ' ύλην αρμόδιοι. Αυτοί στην ουσία απαντούν στα δικα σου γραφόμενα και σ' αυτούς ειναι που με την πάνω αφοριστική σου δημοσίεση αποφεύγεις ν' απαντήσεις. Αυτοί, οι καθ' ύλην αρμόδιοι, είναι που έωλη την άποψή σου καθιστούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο καθένας μπορεί να παίξει όπως θέλει μέσα στο πλαίσιο που ορίζουν οι κανόνες του παιχνιδιού. Η λεηλασία είναι κάτι το νόμιμο.
Είτε μιλάμε για λεηλασία απλών κτιρίων, είτε πόντων σε ΜΚ κάποιοι στενοχωριούνται με αυτό (όχι απαρατήτως) και κάποιοι άλλοι χαίρονται. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην προκαλούμε με εξυπνάδες, να είμαστε πιο συνεπείς και ακόμη καλύτερα να βοηθάμε τους άλλους να γίνουν καλύτεροι στο παίχτες.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
εγω συμφωνω και επαυξανω σε οσα γραφει η Ελπιδα.η λεηλασια με ανακατωνει και με ενοχλει.η αντιπαλοτητα στα πεδια και στο ΣΕΣ δεν με ενοχλει καθολου.η κλεψια ομως του ισχυρου που υφισταται ο ανισχυρος ειναι αποκρουστικη.υπαρχουν αρκετοι καλοθελητες εκει εξω που τοεφαρμοζουν δυστυχως.
 

DeletedUser31374

Guest
Η Ελπίδα έκανε μια πρόταση ανθρωπιάς και αλληλεγγύης
σε ένα παιχνίδι στρατηγικής είναι πρόταση και οποίος θέλει την ακολουθεί
μπράβο της και καλά έκανε συγχαρητήρια για τη σκέψη της.
Δεν την επιβάλει σε κανένα μας.

Η εταιρία και τα άτομα που σχεδίασαν αυτό το παιχνίδι έφτιαξαν ένα παιχνίδι στρατηγικής με το φόρουμ
του για βοήθεια και ενημέρωση των παικτών του.

Συμπαίκτες και φίλοι μου έχω και εγώ μια πρόταση σταματάμε το παιχνίδι στρατηγικής που παίζουμε
πάμε όλοι σε παιχνίδια με καλλιέργειες χωραφιών μπάσκετ κλπ.

Ο λόγος ένας αξιοσέβαστος συμπαίκτης μας όνομα δεν σας λέω μη με πιέσετε σας παρακαλώ
το πετάω στον αέρα δεν σας αφορά και μη το πάρετε σαν προσωπική επίθεση.

Λοιπόν στο θέμα μας ..........

θέλει να έχει το βήμα στο φόρουμ για να κάνει φιλοσοφικές γλωσσολογικές και ιατρικές διαλέξεις
όπως σε ένα αμφιθέατρο του πανεπιστήμιου ως καθηγητής και εμείς οι φοιτητές,
μπορεί η έχει την τόλμη φοιτητής να αμφισβήτηση τα λεγόμενα του, δεν θα πάρει ποτέ πτυχίο.
Κοπήκαμε όλοι αγαπητοί μου πρέπει να το καταλάβετε.

θα σας πω ένα μυστικό όμως μεταξύ μας σας παρακαλώ θέλω τη βοήθεια σας.
Διάβασα αυτό σε μια διάλεξη αλλά δεν το κατάλαβα καλά..........
Το ποδόσφαιρο είναι σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας πόδι και σφαίρα σύνθετη λέξη έτσι νομίζω
εδώ θέλω βοήθεια είδα γραμμένο κάπου στο φόρουμ το φαρμεραμα είναι μάλλον σύνθετη και αυτή
φαρμε και ραμα για να κάνω σωστή χρήση της ελληνικής γλώσσας τη είναι το φαρμε και το ραμα ;;

Σας ευχαριστώ πολύ
Με εκτίμηση
Γιώργος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

finrοd

Banned
Εγγράφει το κάτωθι:
Σε παγκόσμιο επίπεδο οι καιροί είναι δύσκολοι και στην χώρα μας ακόμα περισσότερο για τους λόγους που όλοι γνωρίζουμε. Είμαστε όλοι το λιγότερο αναστατωμένοι και ανήσυχοι, Αν το έχετε καταλάβει, ο ρόλος του παιχνιδιού μας, αναβαθμίζεται ως σημαντική απασχόληση, τώρα που μένουμε κλεισμένοι στα σπίτια μας. Είναι σοβαρή διέξοδος να επικοινωνήσουμε, να ξεχαστούμε, να χαρούμε και να αλλάξουμε διάθεση για να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες μας και τις αγωνίες μας.

Θα πρότεινα λοιπόν να πάρουμε όλοι πρωτοβουλία, οι μεγάλες Συντεχνίες και η Διαχείριση μπορούν να δώσουν τρανό παράδειγμα, αλλά και κατεύθυνση και να σταματήσουν οι λεηλασίες. Έτσι κι αλλιώς στα πλαίσια του προσωπικού πολιτισμού θα έπρεπε να μην τις επιτρέπαμε, αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση για μια άλλη στιγμή. Τώρα όμως θεωρώ ότι μια κίνηση ανθρωπιάς και αλληλεγγύης από την οικογένεια του ΦΟΕ είναι να δείξει ένα πιο ανθρώπινο πρόσωπο. Να εξασφαλίσει ευχάριστες στιγμές για ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Και όπως συνηθίζω να λέω.... κανείς ποτέ δεν χάρηκε όταν τον λεηλάτησαν. Ας σεβαστούμε τους συμπαίκτες μας, ας φροντίσουμε να μην προσθέτουμε στενοχώρια και άσχημα συναισθήματα στους συνανθρώπους μας.

Εύχομαι κάθε πρόβλημα να τελειώσει γρήγορα και να είμαστε πάλι όλοι εδώ ξένοιαστοι και χαρούμενοι !!!!

Φιλικά Ελπίδα

Διαφορετική άποψη, υπό τη μορφή ερωτήματος, διατυπώθηκε όπως στην επόμενη παράθεση φαίνεται:
Του «διαβόλου» συνήγορος ας γίνω, ερωτώντας:
Για όσα άτομα διασκεδάζουν και βρίσκουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι κάνοντας μάχες στη γειτονιά με σκοπό την λεηλασία, τούτες τις μέρες που κι αυτά αυτοπεριορίζονται στις οικίες τους κι έχουν περισσότερο χρόνο για να ελέγχουν για ολοκληρωμένες παραγωγές προς λεηλασία, μήπως το προτεινόμενο αποτελεί μια κίνηση «απανθρωπιάς» κι εναντίωσης προς αυτά και στον τρόπο που στο παιχνίδι όμορφα περνάνε;
Ρητορικό το ερώτημα. Απάντησης δε χρήζει.

ΥΓ
ολοι οι γειτονες μου εστελναν μνμ του στυλ δεν ειναι ..τροχος λουνα- παρκ κλπ
Απίθανη, απίστευτη, απερίγραπτη! Γέλασα. Πολύ γέλασα. Την διάθεσή μου πρωινιάτικα έφτιαξες. Εξ ου και η επιδοκιμασία, η επικρότηση.
Αν έχεις και «τουμπανιασμένη» Ατλαντίδα, είσαι Άπαιχτη!:D

ΥΓ2
Στ' ατόμα που στην «τρομολαγνεία» επιρρεπεί είναι, να συστήσω ψυχραιμία.
Ένα 80% όσων νοσήσουν, από τον κορωνοϊό, (SARS–CoV-2), θα περάσουν την ίωση είτε στο «πόδι» που λέμε, είτε δίχως την ανάγκη κάποιας ειδικής θεραπείας. Από το ποσοστό που θα χρειαστεί κάποια επιπλέον περίθαλψη, ένα μέρος θα απαιτηθεί να νοσηλευτεί, κι ένα μικρότερο μέρος του θα νοσήσει σε βαρύτερη μορφή, ενώ ένα ακόμη πιο μικρό μέρος αυτών που βαριά θα νοσήσουν θα καταλήξει. Συνήθως οι οργανισμοί που δεν έχουν αναπτύξει πλήρως τις άμυνες και το ανοσοποιητικό τους σύστημα, (βρέφη, νήπια), οι ταλαιπωρημένοι από άλλες παθολογίες οργανισμοί, καθώς και τα μεγάλης ηλικίας άτομα που ο οργανισμός τους έχει εξασθενήσει.
Όπως μπορεί να συμβεί και μ' ένα απλό κρυολόγημα, το οποίο, στους αδύναμους για οποιοδήποτε λόγο οργανισμούς, μπορεί να περάσει στο μέσο αναπνευστικό, να πάει στους πνεύμονες, μετεξελισόμενο σε πνευμονία, η οποία μπορεί μοιραία ν' αποβεί.

Ο διάλογος συνεχίστηκε ως στις δύο επόμενες παραθέσεις φαίνεται:
Μήπως όμως βοηθήσουμε ώστε να κάνουν τον διαχωρισμό μεταξύ αληθείας και φαυλότητας ? Ρητορικόν το ερώτημα.
Διότι δόκιμον είναι και αληθές ότι ουδείς εχάρει όταν εβίωσε την λεηλασίαν. Απόδειξη ότι πλείστοι όσοι, και οι λεηλατούντες ιδιαιτέρως, καταβάλουν μεγάλες προσπάθειες και ενεργούν σπουδαίας φροντίδας προς ενίσχυσιν της αμύνης των πόλεων των, ίνα καταστήσουν αίτινες αδιαπέραστες.

Σχετικά με τον καθησυχασμό περί της επέλασης του νέου κορονοϊού, ως Ελπίδα ... ελπίδα πάντα θέλω να προσφέρω και αισιοδοξία. Αλλά για ένα απλό κρυολόγημα... ή μια απλή γρίπη δεν πάρθηκαν ποτέ τόσα και τόσα σοβαρά μέτρα παγκόσμια. Αυτό και μόνο ας μας βάλει σε σκέψεις.
Ας μην είμαστε λοιπόν εύκολα καθυσηχαστικοί προς τους άλλους, διότι ούτε πολλά γνωρίζουμε για τον νέο ιό... ούτε φυσικά είμαστε σε θέση να εκτιμήσουμε την δυνατότητα του κάθε οργανισμού να ανταπεξέλθει επιτυχώς σε αυτή την ασθένεια.
Ως εκ τούτου με ψυχραιμία και σύνεση, ας ακολουθούμε πιστά τα προτεινόμενα μέτρα προφύλαξης και ας είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και σε ότι λέμε και σε ότι κάνουμε, με υψηλό αίσθημα ευθύνης για τους συνανθρώπους μας.
φαυλότητα θηλυκό
η αχρειότητα, η ιδιότητα του φαύλου, η ανηθικότητα, η ανεντιμότητα, η ατιμία στη συμπεριφορά

Αχρείο, ανήθικο, ανέντιμο κι άτιμο, λοιπόν, τ' άτομο που σχεδίασε το παιχνίδι έτσι ώστε η λεηλασία μέρος του ν' αποτελεί;
Αχρεία, ανήθικα, ανέντιμα κι άτιμα, λοιπόν, τ' άτομα που την δυνατότητα αυτή του παιχνιδιού αξιοποιούν;
Δεν νομίζω.
Η λεηλασία μέρος του παιχνιδιού είναι, όπως κι η βοήθεια. Φαρμεράμα και ποδόσφαιρο για όσους να την αποφύγουν, ή να την αντέξουν, ή να την αντιμετωπίσουν δεν μπορούν.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Είναι γελοιότητα να θεωρηθεί πως από την «κοιλιά» μου για ένα σοβαρό θέμα, π' άπτεται της δημόσιας υγείας, άποψη βγάζω και δημόσια την διατυπώνω..

«Συνήθως πρόκειται για ήπια νόσο και το 98% όσων μολύνονται επιβιώνουν. Από τα άτομα που νοσούν, πάνω από 80% εμφανίζουν ήπια συμπτώματα όμοια με του κοινού κρυολογήματος (καταρροή, βήχας, πονόλαιμος, πονοκέφαλος, ανεξήγητη κούραση, πυρετός) και μπορούν να αναρρώσουν στο σπίτι. Σε ποσοστό ~14% ο ιός εισβάλει βαθύτερα στους πνεύμονες και προκαλεί πνευμονία με σοβαρότερα συμπτώματα (δύσπνοια). Σε ποσοστό όμως ~5% η κατάσταση μπορεί να γίνει κρίσιμη με εμφάνιση αναπνευστικής ανεπάρκειας, σήψης και ανεπάρκειας λειτουργίας όλων των ζωτικών οργάνων. Η σοβαρότητα της νόσου είναι συνήθως μεγαλύτερη σε άτομα που έχουν και άλλα προβλήματα υγείας, συγκεκριμένα στους ηλικιωμένους και όσους πάσχουν από καρδιαγγειακή νόσο, χρόνια νοσήματα των πνευμόνων, υπέρταση και ΣΔ (όπως και με την γρίπη).»
Πηγή: https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis...igies-apo-tin-elliniki-diavitologiki-etaireia

«Η λοιμογόνος δύναμή του όμως δεν είναι πολύ μεγάλη. Γι αυτό βλέπετε από τα 82.000 κρούσματα παγκοσμίως σε 40 χώρες οι 32950 αυτοθεραπεύτηκαν ή βγήκαν από το νοσοκομείο μετά τη θεραπεία τους υγιείς. Οπότε έχουμε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ατόμων που ιάθηκαν. ΟΙ θάνατοι έχουν φθάσει τους 2900, όμως ότι το ποσοστό αύξηση των κρουσμάστων στην επαρχία Γουχάν της Κίνας, μειώνεται παρά αυξάνεται, εν αντιθέσει με τη Ν. Κορέα που βρίσκεται σε έξαρση».»
Από αναφορά της Μαριάννας Διομήδους, γιατρός επιδημιολόγος, αναπληρώτρια καθηγήτρια ΕΚΠΑ, σε επιστημονική ημερίδα στο Βόλο, που διοργάνωσε το Εργαστήριο Κλινικής Επιδημιολογίας και Δημόσιας Υγείας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Πηγή:https://volos.ert.gr/blog/2020/02/2...xaplothei-alla-den-chreiazetai-panikos-ichos/

«Πρόγνωση
80% των ασθενών εμφανίζουν ήπια συμπτώματα
14% σοβαρή νόσος όπως πνευμονία
5% πολύ σοβαρή νόσος όπως αναπνευστική ανεπάρκεια, σηπτικό σοκ
2% θανατηφόρος νόσος με την πιθανότητα να αυξάνεται με την ηλικία και με την παρουσία συμπαραμαρτούντων νοσημάτων (καρδιαγγειακά, καρκίνο, ανοσοανεπάρκεια)
0.2% θνητότητα σε ασθενείς κάτω των 39 ετών»
Τελευταία επιδημιολογικά δεδομένα σύμφωνα με το πανεπιστήμιο “John Hopkins”

«Σε αναδυόμενες κρίσεις, όταν η επιστήμη είναι αβέβαιη, η υιοθέτηση της “αρχής της προφύλαξης” είναι λογική για τη διασφάλιση της δημόσιας ασφάλειας.
Ωστόσο, οι καταστάσεις έκτακτης ανάγκης για την υγεία δεν δικαιολογούν αδιάκριτα, υπέρμετρα ή υπερβολικά εξαναγκαστικά μέτρα χωρίς τη δέουσα επιστημονική τεκμηρίωση.
Ο Διευθυντής του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας (ΠΟΥ) Tedros Adhanom Ghebreyesus τάχθηκε εναντίον οποιονδήποτε μέτρων γενικευμένης εφαρμογής με βάση τις υπάρχουσες αποδείξεις και τα στοιχεία δημόσιας υγείας. Χαρακτηριστικά, ο ΠΟΥ αναφέρει ότι σκοπός είναι να περιοριστεί ο ιός και όχι οι άνθρωποι. »
Πηγή: https://www.healthview.gr/80002/kor...mena-symfona-me-to-panepistimio-john-hopkins/
Άλλο προφύλαξη, λογική και ψύχραιμη αντιμετώπιση, κι άλλο τρομολαγνεία, πανικός, ακραία κι άλογη συμπεριφορά υπό το κράτος τού τρόμου.

Έχω και μερικές δεκάδες ακόμη παραπομπές, από κορυφαίους ιατρούς, ιατρικές εταιρείες κι ιδρύματα να παραθέσω.
Αν παραστεί ανάγκη θα το πράξω, αν κι αμφιβάλω για τη χρησιμότητα τους στα πανικοβλημένα άτομα.
Η θέση μάχιμου ιατρού στην πρώτη γραμμή αντιμετώπισης τής ίωσης, στον πάνω σύνδεσμο.
Προσωπικά δεν θεωρώ φαύλο τον σχεδιασμό του παιχνιδιού που την λεηλασία επιτρέπει, (ασχέτως αν αποφεύγω να λεηλατώ), ούτε και θεωρώ σωστό να χαρακτηρίσω ως φαύλο τον παίκτη που επιλέγει ν' αξιοποιήσει την δυνατότητα της λεηλασίας.
Υπάρχει διαφωνία ως προς αυτά;
Τέλος πάντων, στη συνέχεια η κουβέντα εκτροχιάστικε.
Μπορεί να συνεχιστεί από το σημείο αυτό, αν στην αντίθετη άποψη, που δια του ερωτήματος εκφράστηκε, αντίλογος άλλος υπάρχει.

Από πότε, εκ δικαίου, ισχύει ότι η υποστήριξη διαφορετικής άποψης και η διαφωνία είναι ανεπίτρεπτες και ο διαφωνών, ο εκφραστής τής άλλης άποψης, δαιμονοποίησης αποδέκτης να 'ναι κι ως απάντηση προσωπικές επιθέσεις να δέχεται;
Ας είναι. Εδώ θα είμαι για λίγο ακόμη, μα ο καθρέπτης, στην οικία μου, θα είναι για πάντα. Κι ευτυχώς, για μένα, δεν είναι παραμορφωτικός. Την αλήθεια πάντα στο βλέμμα μου ανακλά.

Αν οι πλύσεις τού φάρυγγα, κοινώς «γαργάρες», ολοκληρώθηκαν ή/και τα δάκτυλα καθαρίστηκαν από την συγκολλητική ουσία, ίσως ελάχιστος χρόνος βρεθεί για την υπεράσπιση των γραφομενων, στα οποία οδηγεί ο σύνδεσμος forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Ελευθεριάζουσα-Σάτιρα-ή-«του-Σόλωνα-το-σκουφί».7680/#post-46848
όπως έχει σαφώς ζητηθεί και φαίνεται στις κάτωθι παραθέσεις:
Ελληνικά: Δεν αναφέρει ορθογραφικά και συντακτικά σωστά το επίπεδο μορφώσεις δεν είναι το ίδιο σε όλους τους παίκτες
αλλιώς θα έλεγε μόνο για αποφοίτους πανεπιστήμιου.
Σε ποιο μήνυμα παίκτη σχολιάστηκε από μέρους μου η ορθογραφία και το συντακτικό;
Σε κανένα. Αυτό ακριβώς που παραθέτεις σεβάστηκα, σε μια προσπάθεια να κατανοώ το τι ο άλλος θέλει να πει, ασχέτως το πως το έχει γράψει.
ΔΕΝ θα βρεις ούτε ένα σχόλιό μου που ν' αφορά την ορθογραφία και το συντακτικό που παίκτης-μέλος του φόρουμ έχει χρησιμοποιήσει σε μήνυμά του.

Αυτή η έκδοση του Forge of Empires είναι η Ελληνική
Αυτό υποστηρίζω. Ελληνικά. Να γράφουμε στην ελληνική. Αυτό προσπαθώ να κάνω στον μεγαλύτερο βαθμό που μπορώ. Λογικό να έχει αλλοτριωθεί το λεξιλόγιό μας. Κακό είναι στην αλλοτρίωσή του αντιστάσεις να προβάλλουμε;
Γιατί να γράψω σκριν σοτ ή πριντ σκριν σαν μπορώ το ίδιο να πω γράφοντας αποτύπωμα οθόνης;
Γιατί να γράψω, πχ, βίντεο, (συσκευή αναπαραγωγής μαγνητοταινιών εικόνας και ήχου), σαν την λέξη μαγνητοσκόπιο μπορώ να χρησιμοποιήσω;
Κάποιους τους ξενίζει το ...σκόπιο. Κι όμως, το συνθετικό αυτό το χρησιμοποιούν συχνα σε λέξεις που στην καθημερινή τους ομιλία χρησιμοποιούν, για παράδειγμα, τηλεσκόπιο, αστεροσκοπίο, καλειδοσκόπιο, μικροσκόπιο και μύριες άλλες.
Γιατί να γράψω pc ή laptop σαν μπορώ να γράψω Η/Υ ή φορητός Η/Υ. Γιατί να γράψω μέιλ σαν μπορώ να χρησιμοποιήσω το αρκτικόλεξο ΗΜΑ (ήλεκτρονικό μήνυμα αλληλογραφίας).
Δεν υποχρεώνω κανέναν να το κάνει. Διατηρώ το δικαίωμα να τα χρησιμοποιώ και να προτρέπω τους άλλους το ίδιο να κάνουν. Να αγαπήσουν την γλώσσα μας, να μην την πληγώνουν, να την φροντίσουν και στην επόμενη γενιά να την παραδώσουν αλώβητη από βαρβαρισμούς.
μη λάβεις υπόψη σου τα ορθογραφικά η συντακτικά λάθη
το επάγγελμα μου είναι μηχανικός αεροσκαφών
Η γλώσσα διδάσκεται σε δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο. Η καλή, (όχι υποχρεωτικά άψογη), γνώση της, είναι προσόν που πιστοποιεί το απολυτήριο τους κι εφόδιο για τους εν δυνάμει ακαδημαϊκούς πολίτες.
Δεν πιστεύω να θέλεις να πεις ότι ο μαθηματικός δικαιολογείται να μην μπορεί ορθώς το λόγο να συντάξει κι ο φιλόλογος να μην μπορεί «δυο γαϊδάρων άχυρα να μοιράσει», να μην μπορεί πράξεις αριθμητικές να κάνει.
Εντάξει, δε θα γνωρίζει, πιθανώς την ετυμολογία των λέξεως ο μαθηματικός, ούτε από τα μαθηματικά των χορδών θα 'χει ιδέα ο φιλόλογος, όμως η ορθή χρήση τής γλώσσας είναι και στους δυο απαραίτητη και για να συνδιαλέγονται εντός της ακαδημαϊκής κοινότητας μα και για να μεταδώσουν τις γνώσεις τους.
Θα σου αναφέρω ένα παράδειγμα που στην εργασία μου αντιμετώπισα.
Μου έρχεται πελάτης και μου ζητά μεντεσέ για θύρες που «πάνε έτσι κι αλλιώς». Δυσκολεύτηκα να το «πιάσω» στην αρχή μετά όμως εννόησα πως ήθελε μεντεσέ για διφορική θύρα, ν' ανοίγει δηλαδή και προς τα «μέσα» και προς τα «έξω», επανερχόμενη αυτόματα στη θέση κλεισίματος.
Στην συσκευασία έγραφε: μεντεσές «αλέ ρετούρ».
Πόσο λάθος!! Αλέ=πηγαιμός. Ρετούρ=επιστροφή. Προς μία φορά δηλαδή και επιστροφή στην αρχική της θέση.
Η λέξη όμως διφορική ανταποκρίνεται και περιγράφει πλήρως την λειτουργία της συγκεκριμένης θύρας.
(μεντεσές= στροφέας στην ελληνική)

Αυτά, και για ότι θες στη διάθεσή σου. Γαργάρες δεν κάνω κι αν κάπου λάθος έχω και μου επισημανθεί-αποδειχθεί δεν διστάζω να το παραδεχτώ και να το διορθώσω, ευχαριστίες στέλνοντας στον που μου το κατάδειξε.

*Μηχανικός αεροσκαφών, ε; Είχα φίλο που σπούδασε το ίδιο, (δηλαδή μηχανικός ελικοπτέρων, δεν ξέρω αν το ίδιο είναι), αλλά μέσω προγράμματος της Αμερικάνικης Πρεσβείας πήγε στις ΗΠΑ, φιλοξενούμενος σε ανάδοχη οικογένεια, για να το πράξει, μιας κι αν στην Ελλάδα το έκανε θα έπρεπε να προσφέρει μετά, για 3 ή 5 χρόνια, τις υπηρεσίες του στον ελληνικό στρατό. Σαν γύρισε υπηρέτησε, την κανονική του θητεία, στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας, στην αεροπορία στρατού θαρρώ.

Άντε και μια επεξεργασία για να προσθέσω, μιας και σε διαδικτιακό χώρο βρισκόμαστε και το παρακάτω, σε σχέση με τη γλώσσα:
Χρησιμοποιούμε και τη λέξη «μεταφόρτωση» για τ' αρχεία που μέσω του διαδικτίου στον Η/Υ μας προσθέτουμε.
Αυτό το θεωρώ κατακρεούργηση της γλώσσας μιας κι αλλοιώνει πλήρως την έννοια της λέξης.
Μεταφορτώνω = μεταφέρω «κάτι» από τη θέση που βρίσκεται σε κάποια άλλη, κι αυτό το «κάτι» παύει πλέον να υπάρχει στην αρχική του θέση, μιας και δεν είναι ...δισυπόστατο. Δια της απλής λογικής η προσσέγγισή μου κι όχι δια ειδικών γνώσεων επί της γλώσσας.
Τηλεαντιγραφή θαρρώ πως είναι η σωστή λέξη. Στην ουσία δημιουργώ αντίγραφο του «κάτι» στον Η/Υ μου, χρησιμοποιώντας το διαδίκτυο για να το αντιγράψω από τη θέση στην οποία βρίσκεται και, φυσικά, εξακολουθεί να βρίσκεται εκεί και μετά τη δημιουργία αντιγράφου του στον Η/Υ μου.
Και μη μου πεις πως αυτή η υπέροχη λέξη, Τήλε, (=μακριά, μακρινό), μας είναι άγνωστη. Συνθετικό σε πάρα πολλές άλλες λέξεις (τηλέφωνο, τηλεόραση, τηλεβόας, τηλεσκόπιο, τηλεμετρία), δάνειο σε γλώσσες της αλλοδαπής.
Γιατί που να με πάρει να την απεμπολήσω από το λεξιλόγιο μου, βαρβαρίζοντας μέσω της χρήσης άλλων;
Γιατί να δέχτω ψόγο σαν την χρησιμοποιώ και δια της χρήσης της στον λόγο μου την προτείνω και στους άλλους;
Ουδέποτε, επαναλαμβανω, λοιδώρησα ή διόρθωσα κείμενο άλλου παίκτη-μέλους του φόρουμ είτε στην ορθογραφία είτε στο συντακτικό.

της γνώσης μας και την εμπειρία μας τα έχουμε για τον εαυτό μας
δεν τα επιδεικνύουμε
Πού υπέπεσα σε τούτο το ολίσθημα;
Η συνεχής προσπάθεια για ορθή χρήση της γλώσσας, ο σεβασμός προς τη μητρική μου γλώσσα, καθώς και η όποια, η έστω κι απειροελάχιστη συνδρομή στην προστασία της από βαρβαρισμούς, μπορεί να θεωρηθεί ...επίδειξη γνώσεων;
Ευθαρσώς στο λέω, πως λανθάνεις σαν θεωρείς ότι τις, όποιες, γνώσεις μου και την, όποια, εμπειρία μου επιδεικνύω. Το να τα μοιραστώ ναι. Να τα επιδείξω όχι. Μου αρκεί να τα 'χω, να τα διορθώνω, να τ' αυγατίζω. :)
Εξάλλου, τι να πει και μια φιλόλογος που συντάσσει ορθώς, ορθογραφεί άψογα, διατυπώνει με σαφήνεια το νόημα αυτού που να πει θέλει; Ότι κάνει επιδειξη γνώσεων;
Ε, όχι. Πουθενά δεν θα βρεις κείμενο που να λοιδωρώ παίκτη για την ορθογραφία και το συντακτικό που χρησιμοποιει στις δημοσιεύσεις του. Κράτησε το αυτό, κι αν βρεις κάτι τέτοιο, γνωστοποίησέ το μου και θα το ανακαλέσω, μιας και άθελα μου θα το 'κανα.
ΥΓ (αργοπορημένο)
Ουδεμία σχέση όμως αυτά μας τα δημοσιεύματα με την διόρθωση που προτείνω να γίνει στον κατάλογο που εμφανίζεται με τη χρήση του κουμπιού «Μεγάλα Κτίρια», το οποίο βρίσκεται στην καρτέλα του κάθε παίκτη.

Έψαξα. Στην αναζήτηση ώρες αφιέρωσα. Δική μου ανάρτηση που να δικαιώνει τα όσα προσβλητικά μού καταλογίστηκαν δεν βρήκα. Έχω και μπόλικες δημοσιεύσεις... Ίσως να υπάρχει, αλλά της προσοχής μου να διέλαθε.
Ας προχωρήσω σ' επικήρυξή της, (οι διαγωνισμοί άλλων «δουλειά» είναι!): 200 φορτζ πόντοι, επί 7 ημέρες στ' άτομο π' ανάρτηση μου, που να τα δικαιώνει, βρει και μου γνωστοποιήσει.
Άνθρωποι είμαστε και το λάθος εντός τού ανθρώπινου μέτρου είναι.
Ίσως σε κάποιο από τα ολισθήματα που μου προσάπτουν να 'χω υποπέσει. Ίσως, άθελά μου, μακράν από τις αξίες μου κι ενάντια σ' αυτές να έπραξα.
Καλόδεχτη κάθε βοήθεια στο να βρεθεί τέτοια δημοσίευσή μου, δίνοντάς μου τη δυνατότητα να την ανακαλέσω κι από τ' άτομο π' άθελά μου, επαναλαμβάνω, έθιξα, κατανόηση να ζητήσω.

Είθισται, σαν γνώμη εκφέρουμε η οποία το πρόσωπο, την υπόληψη, την αξιοπρέπεια, την προσωπικότητα ατόμου θίγει, να την τεκμηριώνουμε, να την αποδεικνύουμε και, δίχως γενικόλογες αναφορές, ν' ακριβολογούμε, αποφεύγοντας να χαρακτηριστούμε ως άθλιοι συκοφάντες, ως χυδαίοι λασπολόγοι, ως αχρείοι λιβελογράφοι, ως ποταπά κι ελεεινά ανθρωπάρια...
Θαρρώ πως η κατανόηση προς το ενδεχόμενο να υποπέσει κανείς σε πλάνη, σε σφάλμα, αλλά και η ανοχή προς το λάθος π' αναγνωρίζεται, παραδεκτό γίνεται και διορθώνεται, στα προτερήματά μου ανήκουν..

Αλλού όμως αυτά. Εδώ, αν κόπο δεν σας κάνει, ας γίνει μόνο διάλογος για την πρόταση που στην αρχική δημοσίευση του θέματος διατυπώθηκε.

ΥΓ
Για να μην σπαταληθεί πολύτιμος χρόνος από την υπεράσπιση των γραφομένων, όπως παραπάνω ξαναζητήθηκε, να αναφέρω ότι το φαρμεράμα είναι ένα παιχνίδι διαθέσιμο στο διαδίκτυο, το οποίο, κατά τη γνώμη μου, κατά πολύ υπολείπεται του φορτζ οφ εμπάιερ και γι' αυτό δεν αποτελεί επιλογή μου. Farmerama τ' ονομάτισε η εταιρεία που το δημιούργησε και σωστό θεωρώ απλώς την ονομασία του με ελληνικούς χαρακτήρες να μεταγράψω, αμετάφραστο αφήνοντάς το. Αν το ονόμαζε piki-piki-ram, ως πίκι-πίκι-ραμ θα το έγραφα.
Ελπιζώ να βοήθησα, έτσι ώστε να υπάρξει χρόνος για να αποδειχθούν τα όσα μου καταλογίστικαν, να ανευρεθούν οι δημοσιεύσεις μου στις οποίες στα ολισθήματα που μου χρεώθηκαν υπέπεσα, έτσι ώστε να επανορθώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Η λεηλασία είναι μέρος του παιχνιδιού. Το αν δεν αρέσει σε κάποιους, μάλλον δεν έχουν καταλάβει πως παίζεται το παιχνίδι και παρόμοια αυτού του τύπου της εταιρίας μας.
Το αν θέλετε να κάνετε μεταξύ σας οι παίκτες συμφωνίες είναι δικό σας θέμα και η διαχείριση δεν έχει δικαίωμα να παρέμβει όσο δεν παραβιάζονται οι επίσημοι κανόνες του παιχνιδιού.
Εξάλλου τώρα που θα έχετε περισσότερο ελεύθερο χρόνο ασχολίας με το παιχνίδι, θα μπορείτε να συλλέγετε τις παραγωγές στην ώρα τους ;)

Το θέμα κλειδώνει και μεταφέρεται στο "Ιδέες-Προτάσεις"
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή