ΠΜΣ; χμμμ Πάμε ΣεΣ!!

finrοd

Banned
Θέλω ν' αγιάσω και δε μ' αφήνουν! (η innogames).
Έπαιξα, στις δύο πρώτες περιόδους των ΠΜΣ, μέσω δύο συντεχνιών στον γ' κόσμο και μίας στον β' κόσμο. Δαπάνησα διαμάντια, αγόρασα διαμάντια και τ' αξιοποίησα κι αυτά, σε μια προσπάθεια να κατανοήσω όσο περισσότερο μπορώ τη λειτουργία των ΠΜΣ, να δώσω την ευκαιρία που αξίζει στον σχεδιαστή που τα εμπνεύστηκε.
Δε μου άρεσαν.
Κατέληξα στ' ότι τα ΠΜΣ είναι η μηχανή που αλέθει Στρατό+αγαθά+διαμάντια μετατρέποντάς τα σε μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος για την ΙΝΝΟ, μαζί με το μικρότερο φορτίο κίνησης στους διακομιστές της, ενώ προσφέρουν «λιγότερο», ποσοτικά και ποιοτικά, παιχνίδι στα μέλη της κοινότητας τού FoE.
Πόσες μάχες να κάνει τη μέρα στο ΠΜΣ ένας παίκτης που δεν δαπανά διαμάντια; Πενήντα; Άντε να σας πω εγώ 150, αν έχει τουμπανιασμένα τα ΜΚ και πολλά ειδικα κτίρια που δίνουν επίθεση. (και πόσο θ' αντέξει τις απώλειες, σε στρατιωτικές μονάδες, για να τις κάνει...)
Από εκεί και πέρα, μάχες θα κάνει όποιος δαπανά διαμάντια για κτίσματα και αγαθά. Αργότερα θα αγοράζει και τα αγαθά με διαμάντια.
Όσοι πληρώνουν θα παιζουν. Οι «τζαμπατζήδες» να μας κάνουν τη χάρη να περιοριστούν στις λίγες μάχες, στο ...λίγο παιχνίδι και να μη μας ζαλίζουν τους ...διακομιστές, φορτώνοντάς τους με κίνηση.
Αυτή είναι η λογική!
Από τη μια υποστηρίχθηκε, μέσω επίκλησης στατιστικών στοιχείων, ότι λίγα άτομα ασχολούνται με τον ΣεΣ, συνεπώς, αν ισχυει, δεν φορτώνεται με κίνηση ο διακομιστής, κι από την άλλη μάς λένε, μέσω της λειτουργίας των ΠΜΣ αλλά και των επίσημων κειμένων στο φόρουμ του διακομιστή δοκιμαστικών εκδόσεων, ότι θ' αυξήσουν τη φθορά γιατί κάνουμε πολλές μάχες, και τα ΠΜΣ γίνανε για το ακριβώς αντίθετο.

Ένα τελευταίο για τα ΠΜΣ, επειδή δε μου αρέσει, και σωστό δεν το θεωρώ, να μην θεμελιώνω την άποψή μου με γεγονότα.
Για τα μέλη τής κοινότητας του FoE που υποστηρίζουν ότι η διαφορά στο πλήθος των μελών μεταξύ των αντιμαχόμενων συνεχνιών σ' ένα ΠΜΣ δεν παίζει ή παίζει ελάχιστο κι αμελητέο ρόλο στ' αποτέλεσμα.
Στην εικόνα π' ακολουθεί εμφανίζεται η τελική κατάταξη στο ΠΜΣ του β' κόσμου, όπου συμμετείχα.
pms_fin_sn.jpg
Πάμε να δούμε τα στοιχεία τώρα:
78 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 1η θέση
72 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 2η θέση
42 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 3η θέση
64 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 4η θέση
53 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 5η θέση

Μοιρασμένα τα μέλη των συντεχνιών στις εποχές. Αναλογία που ισχύει; Για κάθε μάχη που κάνουν οι άλλες συντεχνιες, η 3η στην τελική κατάταξη θα πρέπει να κάνει, σε σχέση με την κάθε μία απ' αυτές:
1,86 σε σχέση με την 1η
1,71 σε σχέση με την 2η
1,52 σε σχέση με την 4η
1,26 σε σχέση με την 5η

Δηλαδή, πιο απλουστευμένα, έστω και μόνο 100 μάχες το 24ωρο να κάνει το κάθε μέλος, από τα 36 επιπλέον που έχει η 1η στην κατάταξη έναντι της 3ης, μιλάμε για 3600 μάχες παραπάνω τη μέρα!
130 μάχες η κάθε επαρχία. Συνεπώς: 3600/130=27,7 (κατά προσέγγιση) επαρχίες τη μέρα επιπλέον μπορεί να κατακτήσει ή ν' ανακαταλάβει.
Ποιός συναγωνισμός και ποια άμιλλα μπορεί να υπάρξει;
Ούτε οι αντίπαλες συντεχνίες δεν το θέλουν αυτό. Χαλάει τη διασκέδαση. Χάνεται το ενδιαφέρον για τον ανταγωνισμό, μιας και το ΄χουν εύκολο να επικρατήσουν. Τους έχει κάνει ...δώρο την επικράτηση, (μέσω των κριτηρίων ομαδοποίησης), ο αλγόριθμος τής innogames.

Αν έβαζε τουλάχιστον έναν συντελεστή, βάσει τού πλήθους των μελών της κάθε αντιμαχόμενης συντεχνίας στο ίδιο ΠΜΣ, έτσι ώστε τα επιτεύγματα αυτών να εξισώνονταν αναλογικά, θα ήταν δικαιότερη η κατάταξη.
Πολλαπλασιάστε, (με τον συντελεστή εξίσωσης βάσει του πλήθους των μελών), το τι κατάφερε η 3η στην κατάταξη συντεχνία και θα δείτε ότι, αναλογικά βάσει των μελών, έχει καταφέρει περισσότερα. Είναι πρώτη!!!
Κι υπάρχει κι ένας ακόμη συντελεστής δυσκολίας τον οποίο αδυνατώ να προσδιορίσω, μιας και υπήρχε συμμαχία και αγαστή συνεργασία των δύο πρώτων και πολυπληθέστερων σε μέλη συντεχνιών. ΔΕΝ είναι κακό αυτό. Θεμιτό κι εντός του πλαισίου άμιλλας. Έστω κι έτσι, τα 42 μέλη της 3ης συντεχνίας κατάφεραν, αναλογικά κι εφόσον γίνει αναγωγή των αποτελεσμάτων, περισσότερα απ' ότι τα 150 συνολικά μέλη των δύο πρώτων συντεχνιών.

Εν κατακλείδι, για ότι αφορά στην, από 'δω και πέρα, συμμετοχή μου στα ΠΜΣ:
Ούτε ένα αγαθό, ούτε ένα διαμάντι, ούτε μία παραπανίσια απώλεια μονάδας στο ΠΜΣ. 30-50 μάχες στο ΠΜΣ, αν μπορώ, και 300-500 στον ΣεΣ. Εξάλλου, οι μάχες στα ΠΜΣ είναι δωρεάν. Δεν θα «κάψω» τον στρατό μου εκεί, ούτε τ' αγαθά μου, για να μην μπορώ να ευχαριστηθώ ΠΑΙΧΝΙΔΙ στον ΣεΣ, αλληλεπιδρώντας άμεσα, (τι διαμάντι αυτό στα χέρια τής ΙΝΝΟ!!), με τους υπόλοιπους παίκτες.

ΠΑΜΕ, ΤΩΡΑ, ΣεΣ!!
Ακόμη κι αν υπάρχουν αμφιβολίες ή ενστάσεις σε κάποιο από τα παρακάτω, παρακαλώ, κατανοήστε τό πνεύμα, την ουσία τους και μην αποσπαστείτε από τα επιμέρους.

Φτιάξτε μας τον ΣεΣ. Να μερικές προτάσεις, μιας και δεν μου αρέσει να είμαι αρνητικός.
1. Τομέας υπό καθεστώς ασπίδας να μην μπορεί να ελευθερωθεί πριν τον ημερήσιο υπολογισμό.
Συνεπώς, η συντεχνία που τον κατέχει οφείλει, μετά τον ημερήσιο υπολογισμό, να:​
Τον υποστηρίξει αμυνόμενη, ή να τον απελευθερώσει μη έχοντας το δικαίωμα ανακατάληψης, ή να κατακτήσει τους όμορους μ' αυτόν τομείς για να τον καταστήσει απρόσβλητο. Δηλαδή, Μάχες, μάχες, μάχες...​

2. Ανά πολιορκία που θα δέχεται ένας τομέας, (από οποιαδήποτε συντεχνία), ν' αυξάνεται, ποσοστιαία, η δυναμικότητα των μονάδων στις θέσεις άμυνάς του, και να επανέρχεται στο προκαθορισμένο κατά τον ημερήσιο υπολογισμό.
Συνεπώς, μια συντεχνία θα έχει λόγο να υπερασπίσει έναν τομέα και να παλέψει γι' αυτόν, μιας και, σιγά-σιγά, θα γίνει απρόσβλητος κι οι μάχες σ' αυτόν θα προκαλούν περισσότερες απώλειες στις μονάδες της συντεχνίας που τον επιβουλεύεται.​
3. Να λήγει το καθεστώς της ασπίδας σε κάθε τομέα, 4 ή 6 ή 8 ή 12 ή 16 ή 24 ώρες, (διαλέξτε!!!), από τη στιγμή που κατακτήθηκε, κι όχι να «πέφτουν» όλες οι ασπίδες την ίδια στιγμή.
Συνεπώς, δεν θα υπάρχει «υπερφόρτωση» του διακομιστή-ών κατά την ώρα τού ημερήσιου υπολογισμού και θα μοιράζεται η κίνηση σ' αυτόν-ούς.​
4. Ανά συγκεκριμένο αριθμό συνεχόμενων νικηφόρων μαχών στον ΣεΣ, να υπάρχει τυχαία ανταμοιβή, η οποία ΔΕΝ θα εμφανίζεται κατά τη στιγμή τής ολοκλήρωσης τής μάχης, αλλά θα τοποθετείται, σε προσωρινή θέση στην απογραφή τού παίκτη, ο οποίος θα 'χει δικαίωμα, έως τον επόμενο ημερήσιο υπολογισμό, να συλλέξει τις ανταμοιβές από τις μάχες του, από τον περιέκτη όπου θα 'χουν τοποθετηθεί.
Συνεπώς, το ίδιο κίνητρο που δόθηκε για συμμετοχή στο ΠΜΣ, θα δοθεί και στον ΣεΣ, έτσι ώστε να μην ...παραπονιέστε ότι συμμετέχουν λίγοι. (Διαβλητό τούτο το στατιστικό, μιας και δεν μας δείχνει σε ποια μερίδα των μελών του FoE ανήκουν αυτοί οι «λίγοι» που ασχολούνται με τον ΣεΣ. Εξάλλου η στατιστική ομοιάζει με πανέμορφη γυναίκα που φορά ...μπικίνι. Δείχνει όλα τ' άλλα, εκτός από τα ...ουσιώδει).​
5. Αποκλείστε την χρήση κακοποιών στην επάνδρωση των θέσεων άμυνας. Εκεί μόνο καθαρόαιμες μονάδες της αντίστοιχης εποχής.
Συνεπώς, θα πρέπει τα μέλη μιας συντεχίας να προσαρμόσουν τις πόλεις τους για ν' ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις, σε στρατιωτικές μονάδες, των τομέων στον Χάρτη ΣεΣ, και να κάνουν στρατηγικές επιλογές για τις εποχές που θα δραστηριοποιηθεί η συντεχνία σ' αυτόν.​

6. Προσθέστε χάρτη για την ΚΑΘΕ εποχή στον ΣεΣ. Καταργήστε τον Χάρτη όλων των εποχών. Αν αυτό κρίνεται δύσκολο να υποστηριχθεί τεχνολογικά έχω κάτι άλλο υπ' όψιν μου να σας προτείνω.
Σταμάτησα την εξέλιξη τής πόλης που διατηρώ στον κύριο κόσμο, (γ'), δραστηριοποίησής μου στο παιχνίδι στην εποχή τού Αρκτικού Μέλλοντος. Στάση έμπρακτης διαμαρτυρίας για την ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ που μπήκε στον ΣεΣ και ονομάστηκε «Χάρτης Όλων Των Εποχών».​
Ο συγκεκριμένος χάρτης ανήκει στην εποχή του Αρκτικού μέλλοντος!​

7. Αν το κόστος, για να μας παρέχει η ΙΝΝΟ έναν ΣεΣ δίχως σφάλματα, έναν ΣεΣ όπου να ισχύουν τα παραπάνω, έναν ΣεΣ άμεσης διαδραστικότητας όπου να διασκεδάζουμε αλληλεπιδρώντας άμεσα ο ένας με τον άλλον, είτε μέλος της συντεχνίας, είτε μέλος σύμμαχης συντεχνίας, είτε μέλος αντίπαλης συντεχνίας είναι ο «άλλος», είναι μεγάλο, ΤΟΤΕ, ας κάνει τον ΣεΣ συνδρομητικό, ν' απαιτείται η καταβολή, (λογικής ε;)) ποσότητας διαμαντιών για να συμμετέχει κάποιος παίκτης σ' αυτόν.
Θεμιτό το βρίσκω. Εταιρεία είναι. Παρέχει με σκοπό το κέρδος. Θα πληρώσω ένα λογικό αντίτιμο για το παιχνίδι που αποτελεί τη μόνη και κύρια διαδικτυακή μου διασκέδαση, εκτός από το σκάκι.​
Όποιος δεν θέλει να καταβάλει διαμάντια, ας αρκεστεί στα ΠΜΣ. Ας πάνε οι «τζαμπατζήδες» στα ΠΜΣ, να κάνουν τις λίγες μαχούλες τους, να παίουν το λίγο παιχνίδι τους, να μην μας φορτώνουν και με κίνηση τον/τους διακομιστή-στες και μας χαλάνε την διασκέδαση στον ΣεΣ!!​

Προς COMA, (=community manager =υπεύθυνος-η κοινότητας).
ΜΗΝ αλλοιθωρίσεις, πράξε αυτό που οφείλεις. Θα επανέλθω για ένα ακόμη μήνυμα εδώ, ότι κι αν γίνει, σαν έρθει η ώρα για το «αντίο» μου στους φίλους και στα άτομα που γνώρισα στο φόρουμ. Επειδή όμως μόνο μέσω εσού υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με το άτομο-α σχεδιασμού του παιχνιδιού, στην περίπτωση που ο ΣεΣ δεν έχει «ξεγραφτεί» τελεσίδικα από την εταιρεία, που υπάρχει πιθανότητα να ξανασυζητηθεί η εξέλιξή του, έχεις τα στοιχεία μου, έχεις τον τρόπο να επικοινωνήσεις. Μη διστάσεις. Με τον προφορικό λόγο, πιο εύκολα και κατανοητά, έχω τη δυνατότητα να αναφερθώ, να επιχειρηματολογήσω, να υποστηρίξω τα παραπάνω.​
Πχ, μια σκέψη ακόμη, βάλτε τα διαμάντια στο θησαυροφυλάκιο, φτιάξτε ειδικά πακέτα πώλησης διαμαντιών, αν αυτά προορίζονται για το θησαυροφυλάκιο κι όχι για τον λογαριασμό του παίκτη, όπου θα δίνονται περισσότερα διαμάντια στην ίδια τιμή. Έχει λογική αυτό. Εξάλλου είμαι θιασώτης της άποψης πως από την ποσότητα βγαίνει το κέρδος.​
Μέχρι τότε έχε υπ' όψιν σου να διορθωθεί σε κάποια μελλοντική αναβάθμιση το παρακάτω:​
Εγκατάλειψη.jpg
Εγκατάλειψη είναι το ορθό.
ΥΓ
Στην παρακάτω ανάρτηση, σε θέμα για τις ανεξάρτητες μονάδες, είχα, σκασμένος από αυτά που διάβαζα, γράψει:

Και τέλος, τα ΜΚ που παράγουν αγαθά για την αποθήκη της πόλης, είναι σαφώς προσανατολισμένα στην παραγωγή αγαθών που χρειάζεται η πόλη για να προχωρήσει στην τρέχουσα εποχή της, είτε αυτά χρειάζονται για να λειτουργήσουν οι παραγωγές της, (ακατέργαστα, απαλλάσσοντας από την ανάγκη ύπαρξης μονάδων παραγωγής αγαθών προηγούμενων εποχών στον ιστό της πόλης,ή/και από το άγχος να ανευρεθούν αυτά στο εμπόριο, διασαλεύοντας τις αναλογίες ανταλλαγής), είτε αγαθά της τρέχουσας εποχής.

Μου άρεσει η λογική που είναι δομημένο το παιχνίδι. Αυτή η λογική, θαρρώ πως, διασαλεύεται με τις αποδόσεις των ΜΚ που παράγουν αγαθά για την αποθήκη της πόλης, σαν αυτή βρίσκεται στην εποχή του Άρη, όπως είναι τα:
Από τη στιγμή που για την παραγωγή των αγαθών της εποχής του Άρη ΔΕΝ απαιτούνται «ακατέργαστα αγαθά» προγεννέστερης εποχής, θεωρώ ότι το λογικό είναι, τα παραπάνω ΜΚ να παράγουν αγαθά της τρέχουσας εποχής της πόλης και φυσικά όχι σε διπλάσια ποσότητα, όπως συμβαίνει για τις πόλεις που βρίσκονται από την Προοδευτική εποχή και κάτω.
Ο διπλασιασμός της ποσότητας των αγαθών που αποδίδουν, (από τη σύγχρονη εποχή κι έπειτα), οφείλεται στα αγαθά που πάνε στην αποθήκη της πόλης και στα αγαθά που θα χρησιμοποιηθούν για την παραγωγή αγαθών τής τρέχουσας εποχής της πόλης. Καλώς σχεδιάστηκε έτσι.
Τώρα γιατί ανατρέπεται; Για την παραγωγή των αγαθών της εποχής του Άρη, ΔΕΝ απαιτούνται «ακατέργαστα αγαθά» προγεννέστερης εποχής. Συνεπώς, βάσει τής λογικής που αναγράφηκε πριν, τα συγκεκριμένα ΜΚ θα πρέπει να έχουν ως απόδοση αγαθά της εποχής του Άρη για την αποθήκη της πόλης.


ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Αχ βρε Γιωργη!!!!
Ποσο δικαιο εχεις σε πολλα -αν οχι σε ολα- απο οσα ανεφερεις...
Απλα δεν βαζεις καποιες παραμετρους στην σκεψη σου, που μπορει να μην ειναι ορατες σε πολλους, ειναι ομως καθοριστικοι παραγοντες στην "αγορα" του gaming, on-line gaming μαλλον...
Λοιπον, τελος του 16 η MTG (Σουηδοι, για να μη λεμε οτι για ολα φταινε οι Γερμανοι), μπηκε στο μετοχικο της Inno...μεσα στο 17 προχωρησε σε αγορα του 51%, της Ιnno...
Θα μου πεις, "τι μας νοιαζουν ολα αυτα ρε Διο?" και "εμεις για το καλο του παιχνιδιου που αγαπησαμε μιλαμε"....και θα εχεις δικαιο....
απλα να πω τη σκεψη μου?
Παμε, λοιπον....

Ερωτηση 1....
Ποτε αρχιζουν τα -σοβαρα- προβληματτα στον ΣεΣ?
Οχι οτι πριν δεν ειχαμε, αλλα λυνοταν σχετικα ποιο αμμεσα και γρηγορα?

Ερωτηση 2...
Το εμψυχο δυναμικο της εταιρειας, και μαλιστα αυτοι που περνουν αποφασεις, αλλαξε για τους Χ λογους ?

Ερωτηση 3....
Οτι και να κανουν με τον ΣεΣ, μπορει αυτος να "τρεξει" σε κινητα και συσκευες?
Αν οχι , καταλαβαινουμε γιατι παει προς τα πισω?

Ερωτηση 4...
Εν τελει, αν τις αποφασεις τις περνουν ατομα που κοιτανε το κερδος πανω απο ολα, αντι για ατομα που κοιτανε την ψυχαγωγια του "πελατη-παικτη", θα εχουμε διαφοροποιησεις στο οργανωτικο?

Δεν κατακρινω κατι, απλα το "μαγαζι" πλεον, αυτο προσφαιρει...μπαινεις ή δεν μπαινεις σε ενα μαγαζι, αν αυτο σε ικανοποιει ή οχι, αναλογα....
Δεν θα μιλησω για θεματα που μπορουν να κανουν το παιχνιδι μας καλυτερο...το θεωρω περιττο....
Εχουν ειπωθει τοσα πολλα απο ολους εμας εδω (φανταζομαι και τα ιδια σε αλλους σεβρερ του εξωτερικου, δεν εχω γνωση οστοσο), για την διορθωση προβληματων και ατελειων, που αν ηταν να γινει κατι, θα επρεπε να εχει ηδη γινει....

Απο την αλλη, πολλα απο οσα εχουμε αναφερει, βλεπουμε να λαμβανονται υποψιν κκαι να βελτιωνονται-διορθωνονται... αρα υπαρχει επιλεκτικη (για τους δικους τους λογους) βελτιωση-διορθωση, πραγματων...σωστα?

Εσυ βεβαια, καλα κανεις και προσπαθεις...
απλα μηπως ειναι ασκοπο πλεον να προσπαθουμε να κανουμε κατι σε μια εταιρεια της οποιας ειμαστε πελατες και οχι κατι παραπανω?
Θεωρω οτι οσα και Διαμαντια να εχω μαζεψει ή αγορασει, μαλλον δεν ειναι αρκετα να με βαλουν στο μετοχικο, ε? ;)

Αρα, τελικα, ΠΑΜΕ ΣεΣ ή ΟΧΙ?
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
κανουν τα παντα για να 'αναγκαζουν' τους παιχτες να ξοδευουν διαμαντια.
είναι το μονο που ενδιαφερει την εταιρια. τιποτα άλλο.
δεν τους ενδιαφερει να περναει καλα ο παιχτης μεσα από ένα παιχνιδι.
τους ενδιαφερει μονο στο πως θα βγαλουν χρηματα. τιποτα άλλο.
το θεμα είναι ότι το ένα συνδέεται με το άλλο.περναει καλα ο παιχτης,ισως ξοδεψει.
δεν περναει καλα? δεν θα ξοδεψει.θα το δουν συντομα πιστευω να ερχεται..
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

finrοd

Banned
Λοιπον, τελος του 16 η MTG (Σουηδοι, για να μη λεμε οτι για ολα φταινε οι Γερμανοι), μπηκε στο μετοχικο της Inno...μεσα στο 17 προχωρησε σε αγορα του 51%, της Ιnno...
Χμμμ, δίκιο έχεις. Τα είδα τα στοιχεία που δίνεις κι εδώ en.wikipedia.org/wiki/InnoGames
Λες να φταίνε οι ...Σουηδοί;
Έχεις κι ακόμη ένα δίκιο: Το αγαπήσαμε αυτό το παιχνίδι. Και η Τάλα κάπου έγραψε για το πόσο όμορφο ήταν κάποτε...
περναει καλα ο παιχτης,ισως ξοδεψει.
δεν περναει καλα? δεν θα ξοδεψει.θα το δουν συντομα πιστευω να ερχεται..
Δε θα διαφωνήσω. Δηλαδή θα συμφωνήσω με τα ...χίλια που λένε.
Τα ΠΜΣ νύχτα κι άκλαφτα θα πάνε. Ελπίζω να μην πάρουν και το Φοε μαζί τους. Αν καταλάβουν αυτό που γράφεις, υπάρχει ελπίδα να σωθεί το ΦοΕ και να περνάμε όμορφα σε αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

JOELP

Ενεργό Μέλος
κανουν τα παντα για να 'αναγκαζουν' τους παιχτες να ξοδευουν διαμαντια.
είναι το μονο που ενδιαφερει την εταιρια. τιποτα άλλο.
δεν τους ενδιαφερει να περναει καλα ο παιχτης μεσα από ένα παιχνιδι.
τους ενδιαφερει μονο στο πως θα βγαλουν χρηματα. τιποτα άλλο.
το θεμα είναι ότι το ένα συνδέεται με το άλλο.περναει καλα ο παιχτης,ισως ξοδεψει.
δεν περναει καλα? δεν θα ξοδεψει.θα το δουν συντομα πιστευω να ερχεται..
Συγχαρητήρια !!!!!!! Αυτή είναι η πιο σωστή κουβέντα που έχω διαβάσει στο φορουμ. Είναι η φράση κλειδί "...... .περναει καλα ο παιχτης,ισως ξοδεψει. δεν περναει καλα? δεν θα ξοδεψει ...." Μακάρι να το καταλάβουν οι υπεύθυνοι.

Και εγώ προσωπικά και πάρα πολλοί παίκτες αυτό το δίλημμα έχουμε. Να επενδύσουμε σε ένα παιχνίδι που αισθανόμαστε ότι είμαστε κομπάρσοι στον θίασο των λίγων ??? Ή ακόμα χειρότερα θεατές στο δικό τους παιχνίδι??? Γιατί να το κάνουμε???

Και πώς να χαρεί κάποιος το φοε όταν από την αρχή ακόμα που ανοίγει ένας λογαριασμός, αντί να χαίρεται ζει κάθε μέρα τις λεηλασίες. Τσεκάρει κάποιος πόσοι εν δυνάμει καλοί παίκτες, εν δυνάμει καλοί πελάτες, αποχωρούν για αυτόν τον λόγο???? Έχω αφιερώσει χρόνο πολύ για να κρατήσω νέους παίκτες στο παιχνίδι. Έχω μιλήσει με λεηλάτες και με αρχηγούς μεγάλων συντεχνιών στην προσπάθεια να έχουν το δικαίωμα οι νέοι λογαριασμοί να παίζουν και να χαίρονται το παιχνίδι τους. Και μετά στο ΣεΣ.... άλλος χαμός εκεί. Αγώνας πραγματικός για να καταφέρει μια νεοεισερχόμενη συντεχνία να πάρει και να κρατήσει λίγους τομείς. Και τις περισσότερες φορές χαμένος κόπος, αγαθά, μονάδες. Και τώρα στα ΠΜΣ .... άλλο χάος πάλι εκεί. Πάλι οι ίδιοι και οι ίδιοι να επικρατούν, χωρίς να επιτρέπουν περιθώρια μεγαλύτερης συμμετοχής. Μεγαλύτερη "αιμορραγία" του παίκτη.....

Απελπίζονται οι παίκτες και ή αποχωρούν ή συντηρούν απλά το παιχνίδι τους χωρίς να συμμετέχουν δυναμικά στις πολεμικές δραστηριότητες. Έτσι κάθε σκέψη για να επενδύσουν στο παιχνίδι ξεθωριάζει ........ και μαζί τους ξεθωριάζει και το φοε.
 

finrοd

Banned
Η επικρότηση, (νεοραγιαδιστί «like»), για την υπέροχη λέξη «ξεθωριάζει»!! Τούτο το ρήμα που στο τέλος του δημοσιεύματός σου χρησιμοποίησες, φωτίζει, δίνει «σώμα», ζωντανεύει την έννοια των όσων έχεις γραψεί πριν.
Ξεθωριάζει... Ναι, αυτή είναι η αλήθεια: Ξ Ε Θ Ω Ρ Ι Α Ζ Ε Ι !!

(Μύριες αράδες να 'γραφα, την αλήθεια που το ΞΕΘΩΡΙΑΖΕΙ κραυγάζει, δε θα μπόραγα τόσο άμεσα αντιληπτή να κάνω)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

finrοd

Banned
Το να γίνει το ταίριασμα σύμφωνα με τον αριθμό των μελών της κάθε συντεχνίας, δε θα ήταν καθόλου δίκαιο καθώς μπορούμε να έχουμε συντεχνίες 70 μελών απέναντι σε 20 και να κερδίζουν αυτές με τα 20 μέλη, αν έχουν λογαριασμούς με υψηλά επίπεδα ενώ οι άλλες όχι.
Νομοτελειακά, κάθε που του ...Έβερεστ την κορφή με την απύθμενη ...άβυσσο θα συγκρίνουμε, σε λάθος συμπεράσματα θα καταλήγουμε, εντυπώσεις, που ουδεμία έχουν σχέση με την πραγματικότητα, δημιουργώντας.
ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ, (συνεπώς, έωλο εξ αρχής), το παράδειγμα και, μάλιστα, με ακραία δεδομένα.
Ας κάνω το ίδιο!!
Έστω δύο συντεχνίες, η Α και η Β με εξίσου ενεργά μέλη.
80 μέλη η Α, στην εποχή του Άρη και με τουμπανιασμένη δυναμικότητα των μονάδων τους στην επίθεση.
40 μέλη η Β, στην εποχή του Άρη και με τουμπανιασμένη δυναμικότητα των μονάδων τους στην επίθεση.
Και στις δυο, κοφτερά μυαλά, π' αναλύουν τον χάρτη και σχεδιάζουν κατά το άριστο και πρέπον.
Η σχέση αναλογίας των μελών τους 1:2 υπέρ τής Α συντεχνίας.
Συνεπώς τα μέλη της Β συντεχνίας θα πρέπει να κάνουν το ακριβώς διπλάσιο στον χάρτη, (μάχες, δαπάνη αγαθών, χρήση στρατιωτικών εφεδρειών, δαπάνη διαμαντιών), για να καταφέρουν ότι και τα ισάξια μέλη τής Α συντεχνίας.
ΑΔΥΝΑΤΟΝ. Τελεία και παύλα. Α-ΔΥ-ΝΑ-ΤΟΝ.
Κι αυτό έχει επίπτωση στην ποιότητα του παιχνιδιού. Δεν υπάρχει η άμιλλα. Δεν υπάρχει το κίνητρο της αντιπαράθεσης. Η Α θα επικρατήσει ελέω κριτηρίων ομαδοποίησης του αλγόριθμου.

Αν όμως υπήρχε η αναγωγή τών επιτευγμάτων, βάσει τής αναλογίας τού πλήθους τών μελών τής κάθε συντεχνίας, τότε η κάθε μία μάχη τού μέλους της Β συντεχνίας, θα έφερνε αποτέλεσμα όσο 2 μάχες μέλους τής Α συντεχνίας και στο τέλος, στ' αποτελέσματα, θα υπήρχε πραγματική αποτύπωση των επιτευγμάτων τής κάθε μιας και, φυσικά, η κατάληψη τής ανάλογης θέσης στην κατάταξη.
Στην «Εκστρατεία της Συντεχνίας» γίνεται αυτό. Λαμβάνεται υπ' όψιν ο αριθμός των μελών στη βαθμολογική πρόοδο.

Δεν είμαστε ...5χρονα να θέλουμε να κερδίζουμε πάντα. Να μας ενδιαφέρει η πρωτιά, ασχέτως του πως αυτή επιτυγχάνεται. Η «κόντρα» είναι που μετράει. Στην αντιπαράθεση είναι το παιχνίδι. Η ομορφιά του. Το θέλγητρό του.
Χαρίζω όλες τις πρωτιές, αρκεί να έχω μια ενδιαφέρουσα, αμφίρροπη αντιπαράθεση.
Το «ταξίδι» προς την «Ιθάκη» έχει την ομορφιά. Η «Ιθάκη», απλώς το επιστέγασμα της ομορφιάς του.


Το παρακάτω παράδειγμα ΔΕΝ είναι υποθετικό, αλλά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ. Είναι η αλήθεια των ΠΜΣ!!
Για τα μέλη τής κοινότητας του FoE που υποστηρίζουν ότι η διαφορά στο πλήθος των μελών μεταξύ των αντιμαχόμενων συνεχνιών σ' ένα ΠΜΣ δεν παίζει ή παίζει ελάχιστο κι αμελητέο ρόλο στ' αποτέλεσμα.
Στην εικόνα π' ακολουθεί εμφανίζεται η τελική κατάταξη στο ΠΜΣ του β' κόσμου, όπου συμμετείχα.
pms_fin_sn.jpg

Πάμε να δούμε τα στοιχεία τώρα:
78 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 1η θέση
72 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 2η θέση
42 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 3η θέση
64 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 4η θέση
53 μέλη η συντεχνία που κατατάχθηκε στην 5η θέση

Μοιρασμένα τα μέλη των συντεχνιών στις εποχές. Αναλογία που ισχύει; Για κάθε μάχη που κάνουν οι άλλες συντεχνιες, η 3η στην τελική κατάταξη θα πρέπει να κάνει, σε σχέση με την κάθε μία απ' αυτές:
1,86 σε σχέση με την 1η
1,71 σε σχέση με την 2η
1,52 σε σχέση με την 4η
1,26 σε σχέση με την 5η

Δηλαδή, πιο απλουστευμένα, έστω και μόνο 100 μάχες το 24ωρο να κάνει το κάθε μέλος, από τα 36 επιπλέον που έχει η 1η στην κατάταξη έναντι της 3ης, μιλάμε για 3600 μάχες παραπάνω τη μέρα!
130 μάχες η κάθε επαρχία. Συνεπώς: 3600/130=27,7 (κατά προσέγγιση) επαρχίες τη μέρα επιπλέον μπορεί να κατακτήσει ή ν' ανακαταλάβει.
Ποιός συναγωνισμός και ποια άμιλλα μπορεί να υπάρξει;
Ούτε οι αντίπαλες συντεχνίες δεν το θέλουν αυτό. Χαλάει τη διασκέδαση. Χάνεται το ενδιαφέρον για τον ανταγωνισμό, μιας και το ΄χουν εύκολο να επικρατήσουν. Τους έχει κάνει ...δώρο την επικράτηση, (μέσω των κριτηρίων ομαδοποίησης), ο αλγόριθμος τής innogames.
Και στην αλήθεια αυτή θα προσθέσω ότι κάθε, κατά καιρούς, πρότασή μας για βελτίωση του ΣεΣ, ΜΑ ΚΑΘΕ πρότασή μας, αφού πέρασε από την «Προκρούστεια κλίνη» τού «μέγιστου κέρδους με το μικρότερο κόστος», εφαρμόστηκε, (το κακέκτυπό της, μετά την «Προκρούστεια» βάσανο που υπέστη), στα ΠΜΣ.
Εφεύρημα/μηχανή-τέρας τα ΠΜΣ, αποτέλεσμα της εξίσωσης στρατός+αγαθά+διαμάντια=μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος. Και ΝΑΙ, στην εξίσωση αυτή, η παράμετρος ποιότητα προϊόντος, παροχή ποιοτικής διασκέδασης, ΔΕΝ υπάρχει.
Διόλου τυχαίο το ΓΕΓΟΝΟΣ πως μαζί με τα ΠΜΣ, για να χρυσώσουν το «χάπι», να γλυκάνουν την ΠΙΚΡΑ, εφάρμοσαν και αυτά που χρόνια ζητούσαμε και αφορούσαν στον τρόπο τοποθέτησης των φορτζ πόντων στα ΜΚ και στη μη εμφάνιση του γραφικού της ταβέρνας των φίλων, σε κάθε επίσκεψή μας.

Πάμε ΣεΣ! φίλε Διο...
Την ομορφιά του σε κανένα από τα παιχνίδια, που υπ' όψιν μου έχω, δεν την απάντησα.
Μόνο να εκτιμήσει, στην πραγματική του διάσταση, το διαμάντι που 'χει στα χέρια της η ΙΝΝΟ. Να το φροντίσει. Να το «κόψει» κατά πως του πρέπει, για ν' αστραποβολήσει σ' όλη του τη μεγαλοπρέπεια.
ΠΑΜΕ ΣεΣ
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP
Κορυφή