Παρατηρητήρια και ισχύ συντεχνίας

giathe31

Νέο Μέλος
Καλημέρα. Θελω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα παρατηρητήρια.
Τα παρατηρητήρια , δίνουν υλικά στο θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας και απόθεμα υποστήριξης, το οποίο
χρησιμεύει σαν ενίσχυση στις μάχες στο σεσ.
Αν κάποια συντεχνία δεν ασχολείται καθόλου με το σεσ και δεν έχει και πρόβλημα στο θησαυροφυλάκιο της με υλικά, υπάρχει
λόγος να ανεβάζει τα παρατηρητήρια της??
Αν για παράδειγμα φτιάξω σήμερα μια συντεχνία, και στην πόλη μου δεν έχω κανένα συντεχνιακό κτήριο παρά μόνο ένα
παρατηρητήριο ας πούμε στο 10ο επίπεδο, αυριο η συντεχνία μου θα δει κάποια διαφορά στην βαθμολογία της?
Ευχαριστώ πολύ.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Η βαθμολογία μιας συντεχνίας είναι συνώνυμο με to prestige της.
Το prestige είναι άθροισμα 3 παραγόντων.
1. α;πό κάθε επίπεδο της συντεχνίας σου παίρνεις 25 prestige (μόνιμο)
2. από κάθε τομέα που έχει η συντεχνία σου στον ΣΕΣ πριν τις 20.00 παίρνεις σε prestige ότι δίνει ο τομέας σε ισχύ (καθημερινή αλλαγή στις 20.00)
3. (και πλέον το σημαντικότερο) οι ΠΚ, πόντοι κατάταξης, από τα πεδία μάχης δίνουν prestige 16 χ ΠΚ, για παράδειγμα, όλες οι ταβανιασμένες συντεχνίες με 1000 ΠΚ στα πεδία μάχης έχουν 16.000 prestige από τα πεδία μάχης (αυτο το prestige αλάζει κάθε 2 εβδομάδες στις 20.00 πάλι την κυριακή που τελειώνει η σεζον)

Ο λόγος να ανεβάζεις το παρατηρητήριό σου είναι τα υλικά , τα οποία είναι χρήσιμα και στον ΣΕΣ, και στην εκστρατεία, και κυρίως, στα πεδία μάχης
 

giathe31

Νέο Μέλος
Ναι.. Απλά είναι πολλοί οι πόντοι και λίγα τα υλικά.
Με καλύψατε πλήρως.
Ευχαριστώ.
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
Απλά να πω, διότι στην απλή περιγραφή γράφει για το Παρατηρητήριο επίπεδο 1 οτι δίνει 3 υλικά, δίνει 3 απο κάθε υλικό της εποχής, δηλαδή 15 υλικά.
 
Τα αγαθά στο θησαυροφυλάκειο είναι ο πλούτος μιας συντεχνίας χωρίς αυτά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα στο παιχνίδι. Αυτά που παράγει το παρατηρητήριο δεν είναι λίγα και μάλιστα σε κόστος ανά τεμάχιο ελκυστικό.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημέρα. Θελω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα παρατηρητήρια.
Τα παρατηρητήρια , δίνουν υλικά στο θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας και απόθεμα υποστήριξης, το οποίο
χρησιμεύει σαν ενίσχυση στις μάχες στο σεσ.
Αν κάποια συντεχνία δεν ασχολείται καθόλου με το σεσ και δεν έχει και πρόβλημα στο θησαυροφυλάκιο της με υλικά, υπάρχει
λόγος να ανεβάζει τα παρατηρητήρια της??
Αν για παράδειγμα φτιάξω σήμερα μια συντεχνία, και στην πόλη μου δεν έχω κανένα συντεχνιακό κτήριο παρά μόνο ένα
παρατηρητήριο ας πούμε στο 10ο επίπεδο, αυριο η συντεχνία μου θα δει κάποια διαφορά στην βαθμολογία της?
Ευχαριστώ πολύ.
Καλημερα
Αντε ας σας πω και γω την γνωμη μου ...... που μαλλον δεν θα σας καλυψει
Ναι το παρατηρητηριο..φανταζει φτωχο σε σχεση με αλλα κτηρια
ομως κατ εμε ειναι απαραιτητο
3χ3 χωρις μεγαλο κοστος κατασκευης και ...ανεβασματος
Δινει υλικα στην συντεχνια και παραλληλα ισχυη αμυνας τομεων στο ΣΕΣ
Τα σχεδια του δεν βρισκονται ευκολα
Τυχαια νομιζετε οτι η ΙΝΝΟ το θεωρει τοσο σημαντικο ωστε τα σχεδια του ειναι παντα ξεχωριστο δωρο στις απανταχου εκδηλωσεις?
και επειδη μιλαμε ..για το ΦΟΕ
''Αυριο'' κανεις δεν ξερει τι ρολο μπορει να παιζει η ..φραση ισχυη τομεων συντεχνιας
πχ για τα Πεδια Μαχων
'η για καποιο αλλο νεο χαρακτηριστικο
Ο χωρος που καταλαμβανει ειναι αναξιος λογου (σε σχεση με αλλα ΜΚ)
οποτε αφηστε το να υπαρχει .... η αξια του δεν χανετε
Συμβουλη βρειτε σχεδια οσο πιο νωρις -αναφερομαι σε εποχη-
δηλ τοτε που το ανεβαζουν και οι αλλοι στην γειτονια σας, που μπορειτε να βρειτε υλικα και κυριως που λογω σπανιοτητας σχεδιων του οι αλλοι θα σας το ανεβαζουν ..τσαμπα
Μετα και να θελετε να το ανεβασετε δεν θα βρειτε ευκολα σετ 8 διαφορετικων σχεδιων του
Μην το υποτιματε
Και ναι εαν δειτε εν τω βαθει το θεμα
η συντεχνια σας θα εχει οφελη εμμεσως βαθμολογικα
γιατι τα δικα σας εξοδα στην ζουγκλα θα τα μαζευει απο εκει αρα θα μπορει να ξκλειδωνει τα επιπεδα
και παραλληλα θα εχει και καποια επιπλεον υλικα απο το μεριδιο που σας αντιστοιχει για την κατασκευη ειδικων μκ για τα πεδια μαχων και δεν θα αναγκαστουν μελλοντικα οι παιχτες -μελη να συμπληρωνουν απο τα δικα τους υλικα για την κατασκευη τους
ΥΣ....Κανενα ποταμι δεν εχει νερο για παντα εαν δεν υπαρχει.... βροχη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή