Συζήτηση Πεδία Μάχης Συντεχνιών

tassosm

Διαχειριστής
Διαχειριστής
Όλες θα ξεκινήσουν. Αν μια δεν συμμετέχει καθόλου στο επόμενο θα βγει. Αν θέλει να ξαναμπεί θα πρέπει να πατήσει κάποιο κουμπί και θα μπει όταν ξεκινήσει το επόμενο πρωτάθλημα.
 

DeletedUser32335

Guest
Αφού είπαμε τα λάθη που κάνατε πάμε παρακάτω.

1) Πόσες μάχες θα έχει ένας τομέας για να τον κατακτήσεις?

2) Οι άμυνες του τομέα αφού τον κατακτήσει μια συντεχνία ποιος τις βάζει?

3) Τι ποσοστό άμυνας επίθεσης θα έχουν οι μονάδες του τομέα?

4) Η φθορά μετά από πόσες μάχες θα έρχεται?

5) Η φθορά θα επιδιορθώνεται με διαμάντια πριν την επαναφορά της δύναμης του παίκτη την επόμενη μέρα?

Αυτά για αρχή και συνεχίζουμε!!!!

Και καλό θα ήταν ένα βιντεάκι να δούμε πως παίζεται!!!
 

tassosm

Διαχειριστής
Διαχειριστής
Από τα παραπάνω μπορώ να σας απαντήσω στο 2
:)
Θα είναι από το σύστημα και θα τις βλέπεις από πριν. Όπως στην εκστρατεία.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα παιδια Καλη Εβδομαδα Καλο Καλοκαιρι
Εγω παλι εχω καταλαβει - βαση της επισημης ανακοινωσης της ιννο και ευελπιστω μεταξυ μας να ισχυει τελικα -
προσωρινα ολα σχεδον τα θεματα σχετικα με τον ΠΜΣ ειναι ''ανοιχτα''

Υποτιθεται οτι σημερα ληγει η προθεσμια που ειχε βαλει η ιννο για καταθεση προτασεων των παιχτων σχετικα με τον ΠΜΣ
την τελικη μορφη του θα την ανακοινωσει η ιννο στις 10/6


Αφού είπαμε τα λάθη που κάνατε πάμε παρακάτω.

1) Πόσες μάχες θα έχει ένας τομέας για να τον κατακτήσεις?

2) Οι άμυνες του τομέα αφού τον κατακτήσει μια συντεχνία ποιος τις βάζει?

3) Τι ποσοστό άμυνας επίθεσης θα έχουν οι μονάδες του τομέα?

4) Η φθορά μετά από πόσες μάχες θα έρχεται?

5) Η φθορά θα επιδιορθώνεται με διαμάντια πριν την επαναφορά της δύναμης του παίκτη την επόμενη μέρα?

Αυτά για αρχή και συνεχίζουμε!!!!

Και καλό θα ήταν ένα βιντεάκι να δούμε πως παίζεται!!!

Προσωρινα λοιπον βαση της αρχικης σχεδιαστικης ιδεας του ΠΜΣ εγω εχω καταλαβει οτι θα ισχυουν τα κατωθι σχετικα με τα υπολοιπα σχελη της ερωτησης (3,4,5)

Το μπονους αμυνας/επιθεσης θα εξαρταται απο το βαθμο τριβης/φθορας
και θα υπολογιζεται ξεχωριστα για τον καθε παιχτη
δηλ θα ειναι αναλογο του βαθμου τριβης/φθορα που θα εχει ο καθε παιχτης

http://prntscr.com/nwwsnd

Επισημα δεν εχει αναφερθει οτι θα επαναφερεται με διαμαντια
(και μεταξυ μας αυτο θεωρω οτι θα ηταν ..τραγικο εαν ισχυει)
γιατι αυτοματα θα ακυρωνε το χαρακτηριστικο της φθορας/τριβης
ομως πιστευω οτι υπαρχει μια ... μικρη κερκοπορτα που θα πρεπει να κλεισει με διπλο λουκετο εξ αρχης
Θεωρω οτι θα πρεπει να διασαφηνιστει ξεκαθαρα απο τωρα το τι θα ισχυει
(ορα κατακτιση τομεα με διαπραγματευση αρα θα μπορει και εμμεσως με διαμαντια ?)

Επισης η τριβη /φθορα θα πρεπει να αυξανεται και οταν ο παιχτης κανει μαχη και οταν ο παιχτης κανει διαπραγματευση

οπως επισης και ο αριθμος των απαιτουμενων υλικων για διαπραγματευση
πιστευω οτι θα πρεπει να εχει σχεση με τον βαθμο τριβης/φθορας
 

DeletedUser31290

Guest
καλησπερα ακομα με την ΣεΣ ασχολειστε?..υπαρχει ακομα?
εγω να σας πω την αμαρτια μου....εδω και χρονια εχω την ησυχια μου.ουτε με ενδιαφερει .η συντεχνια μου [δυο ατομων] και πολλοι ειμαστε .ειναι σε καλο επιπεδο και δεν ασχολουμαστε με πρωτιες.....ουτε καν στην ζουγκλα. αν ερθει καλως αν δεν ερθει παλι καλως.δεν θα σκασουμε και ολας
τωρα οσο αφορα την ΣεΣ ..ενα εχω να πω..
απαξ και αλλαξει το '' βαζω κανωνακια κα τα βαραω τα καημενα με δρακους'' για να περνω πρωτια στους εκαστοτε πυργους εσαει!!! .....καλο θα ναι.γιατι πρωτια με μονο ζουγκλα δεν θα δουν ποτε αλλοι που δεν βαρανε [ακομα και ακοντια ] λεω εγω.....
αυτα
κατα τα υπολοιπα.......μηδεν ενδιαφερων
:):):):):):):):):):):):):)
 

DeletedUser32335

Guest
Τάλα μην βιάζεσαι!!!! Ασε τους διαχειριστές να απαντήσουν, καποια πραγματα τα κατάλαβα, απλά περιμενω επισημες απαντήσεις και ακομα δεν τις εχω πάρει.

Θα ηθελα να ηξερα γιατι μας βαζετε στον κοπο να συζητησουμε κατι για το οποίο δεν μας απαντάτε, πως περιμενετε οτι θα λυθουν οι απορίες μας και θα προτείνουμε κατι.....


Αλλη μία ερώτηση οι ΣεΣ γιατι δεν μπαινουν σε κινητό και μπαινει το καινούργιο? Θα μας απαντήσετε τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser32335

Guest
Σήμερα είναι Παρασκευή, εγώ έγραψα την Τρίτη ακόμα απάντηση δεν πήρα στις ερωτήσεις μου.

Επομένως γιατί ανοίγεται συζητήσεις αφού δεν συμμετέχετε, γιατί μας ζητάτε την άποψη μας αφού δεν την λογαριάζεται, γιατί σπαταλάτε τον χρόνο μας αφού θα κάνετε ότι θέλετε όπως πάντα.

..........,... Δεν περιγράφω άλλο.........
 

DeletedUser32112

Guest
τελικα τί αποφασισατε; κοντευει μηνας που βγαλατε αυτή την ιδεα
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα Καλο Σ/Κ
Αληθεια αδελφια μου το βιβλιο του Σαιξπηρ Much Ado About Nothing = Πολυ Κακο για το Τιποτα
το εχετε κατα νου?
εαν οχι τοτε ...θα το συναντησετε κατα την αλλαγη του ετους
..θα μου πειτε μεχρι τοτε ποιος φοεκικα ζει και ποιος πεθαινει , σωστο και αυτο
Λοιπον εαν δεν εχει ξανειπωθει ..η κατωθι φραση απο καποιον αλλον να τρεξω να την κατωχυρωσω μην χασω την ..μητροτητα της (κατα το πατροτητα)

΄΄Εαν θες ο λαος σου να παψει εντονα να διαμαρτυρεται για τα χαλια που εχεις κανει
καντον να ονειρευται με φρουδες τις ελπιδες ....τον κοσμο πως θα αλλαξεις΄΄
προσωρινα το υπογραφει η μαντα
 

DeletedUser29206

Guest
Αφού πλέον δεν μιλάμε πια για αντικατάσταση του ΣεΣ από ΠΜΣ αλλά για σκέτη προσθήκη τότε μόλις ανοίξατε μία μεγάλη δουλειά. Για την ακρίβεια αποτρέψατε την απαλλαγή από την διόρθωση σφαλμάτων του ΣεΣ. Έχετε δύο χαρακτηριστικά να επεξεργαστείτε, το ένα να το δημιουργήσετε και το άλλο να το διορθώσετε.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
ότι κάθε συντεχνία, ανεξάρτητα από το μέγεθος της θα μπορεί να πολεμά με μία αντίστοιχου μεγέθους. Αφού το λέει από πάνω....
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα βασικα πιστευω οτι αλλη ηταν η απορια των 7 Μητσων εκ Νικαιας

http://prntscr.com/o3kumg

στο κειμενο της ιννο υπαρχουν δυο ..εντελως αντιθετες φρασεις (κατα την εννοια των βασικων λεξεων)
οι οποιες εξ ορισμου αναιρει η μια την αλλη ...
Και επειδη εγω ειμαι ως γνωστον δυσλεκτικη ..και ολα τα παιρνω της μετρητης
ας γινει λοιπον πιο ξεκαθαρο τι εννουμε φοεκικα με την λεξη δυναμικοτητα και τι με την λεξη με μεγεθος

Και τωρα παμε στις δικες μου δυσλεκτικες ..αποριες
βαζω το κειμενο της ιννο ..αυτολεξει για να μην υπαρχει καποια παρεξηγηση επι των λεχθεντων

''Εντάξει, πίσω τώρα στα σχόλια σας και στα "πράγματα που σκεφτήκαμε"

Επιτρέπει στα μέλη μιας συντεχνίας να αποφασίσουν αν θέλουν να πάρουν μέρος στα Πεδία Μάχης Συντεχνιών.

Πιστεύουμε ότι αυτό εμποδίζει την προσβασιμότητα του χαρακτηριστικού, αν ένα μέλος χάσει το παράθυρο της συμμετοχής του τότε θα μείνει αποκλεισμένο από τα πεδία μάχης για 14 ημέρες, κάτι που δεν είναι επιθυμητό. Αντίθετα, αν μια συντεχνία έχει ορισμένα μέλη που μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή για λογαριασμό της συντεχνίας, τότε τα μέλη θα μπορούν να συμμετέχουν κατά βούληση. Όλες οι συντεχνίες θα έχουν τη δυνατότητα να ανταγωνίζονται η μία την άλλη, ανεξαρτήτου μεγέθους.


1 κιτρινη απορια
απο που προκυπτει το χρονικο διαστημα των 14 ημερων ?
..εχω χασει κατι? εαν ναι που και ποτε αναφερθηκε

2 ροζ λιλα απορια
Δηλ μεχρι τωρα οι παιχτες-μελη δεν επαιζαν κατα βουληση?
δηλ ο ιδρυτης αρχηγος μπορουσε να αλυσοδενει τα μελη του και να τους κατεβαζει με το ζορι στα απανταχου πεδια μαχων?
Εχω χασει και ως προς αυτο κατι *?

Ακολουθουν ..τα γνωστα ασχετα
1 αδελφια μου φοεκιτακια μηπως ξερετε απο που μπορω να προμηθευτω φοεκικες αλυσιδες ?
2 Ιθακητακια μου ....οσονουπω να δω τι θα κανετε που κοντοζυγωνει η ωρα κι στιγμη που θα σας σερνω με αλυσιδες στις μαχες
και αυτα που ξερατε περι ..νυσταζω ποναει η κοιλιτσα μου ..δεν μου αρεσει η πανοπλια κλπ ξεχαστε τα
3 αδελφια μου για να μην μπερδευεστε σας δηλωνω οτι η δευτερη απορια μου δεν εχει σχεση με το χρωμα γραφης δηλ εαν ειναι ροζ 'η λιλα
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μάλλον θα μπερδεύτηκε ο ποιητής με τη διάρκεια των Πεδίων Μάχης, θα το ξεκαθαρίσω και θα σε ενημερώσω. Αυτό που θέλει να πει ωστόσο είναι ότι αν κάποιος παίκτης δε δηλώσει από την αρχή ότι θέλει να πάρει μέρος σε ένα Πεδίο Μάχης δε θα μπορεί να μπει μέχρι να λήξει αυτό και να ξεκινήσει το επόμενο.

Μη μπερδεύεις τη ΣεΣ με τα Πεδία Μάχης και μη προσπαθείς να τα συγκρίνεις. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Αυτό που θέλει να πει ο ποιητής εδώ είναι ότι από τη στιγμή που δε θα ενεργοποιείται κάποια απαγόρευση ο κάθε παίκτης θα μπορεί να μπει και να πάρει μέρος στα Πεδία Μάχης οποιαδήποτε στιγμή από την ώρα που θα ξεκινήσει μέχρι να λήξει.

Αυτό που είπα και στο Μήτσο θα πω και σε εσένα. Η κάθε συντεχνία, ανεξαρτήτως μεγέθους θα μπορεί να πάρει μέρος πολεμώντας με άλλες συντεχνίες ίδιου μεγέθους, ότι λέει στην παραπάνω σειρά. Φαντάζομαι ότι η δυναμικότητα θα συμβαδίζει με το μέγεθος
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
με ένα γράφω συνήθως, αλλά έτσι ξεχωρίζει η τάλα τις ερωτήσεις/απαντήσεις :p

Τα πεδία μάχης θα διαρκούν 10 ημέρες και θα υπάρχουν ανάμεσα τους 4 ημέρες κενό. Από εκεί προκύπτουν οι 14 ημέρες που θα έμενε κάποιος αποκλεισμένος από αυτά, αν δε δήλωνε συμμετοχή εγκαίρως.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα Ευχαριστω για την απαντηση ιρις και για την ..χρωματικη κατανοηση
μην ανησυχεις για την διαμαρτυρια των 7 Μητσων εκ Νικαιας αναμενομενη ηταν
αυτοι μονο ενα χρωμα αναγνωριζουν ......το κοκκινο της αποχρωσης του Ο.Σ.Φ.Π
 

panostall

Μέλος
Ρεαλιστικα να το δουμε λιγακι αν το ΣΕΣ δεν εχει την αναλογη συμμετοχη ευθυνεται ο περιορισμος του ρολογιου και οτι δεν μπορουν να παιζουν ολοι οι παιχτες απο Tablet ή κινητά. Για μενα θα ηταν πολυ καλυτερα να μπορει να παιζει ο αλλος οποτε αυτος γουσταρει οπως στην Ζουγκλα(Εξτρατεια Συντεχνιας) και οχι σε αυτο το αγχωτικο ρολοι. Ξηλωστε επιτελους εντελως τους χαρτες ΣΕΣ και βγαλτε κατι αντιστοιχο χωρις περιορισμους και ρολογια και σιγουρα θα εχει μεγαλυτερη αποιχηση. Επισεις αυτο το "κλεισιμο" παραλιων απο μεγαλες συντεχνιες ειναι εντελως εποτρεπτικο ωστε να κατσει να ασχοληθει κανεις σοβαρα με τις μαχες.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ο ΣεΣ εχασε το παιχνιδι και απο πολλα αλλα πραματα, εκτος των ανωθεν...
- Για το ρολοι ειχαμε προτεινει να λειτουργει διαφορετικα...πχ καθε τομεας να εχει το δικο του ρολοι, ασχετα με την καταμετρηση, που θα μπορουσε να παραμεινει στις 8 ή οποτε τελος παντως θελει...αυτο ενε μερη θα ελυνε και το προβλημα των παραλιων...
- Για να γλυτωσουμε απο τα ακοντια στα Μεταλλια (και αλλου, ισως), θα μπορουσε να επανελθει το προηγουμενο συστημα, να μην μπαινει στρατος πολιορκιας απο παικτη και να βαζει το συστημα δικια του 8αδα...της εποχης βεβαια...
τωρα τι καταφεραμε? να αφαιρητε στρατος (ακοντια!!!!) απο την αποθηκη καποιου που μπορει να εχει χιλιαδες και να αναπληρωνει σε δευτερολεπτα...πφφφ
- αλλαγη του τροπου βαθμολογιας και καταταξης, ωστε να εχει αλλο ενδιαφερον το παιχνιδι...

κτλ κτλ...

Αυτα ολα ηταν ευκολα να γινουν...
Η Εταιρεια αποφασισε να δωσει κατι διαφορετικο στο λαο, και να κανει αρκετα παραπανω δουλεια...κατι θα ξερει...
μενει να δουμε το αποτελεσμα...
 
Κορυφή