Περί ΑΣΠΙΔΑΣ ο λόγος

Εδώ και 2-3 μέρες κάνω μια συγκεκριμένη Ερώτηση στη Διαχείριση αλλά ακόμη δεν έχω πάρει επίσημη απάντηση.

Το ερώτημα είναι το εξής:

Εάν περάσει Επίθεση (μη έχοντας Ασπίδα), ο παίκτης μπορεί να κάνει λεηλασία εντός 24ώρου.
Σωστά;
Σωστά!

Εάν βάλω Ασπίδα θα σταματήσει τη λεηλασία το 24ωρο μετά την Επίθεση ή θα περάσει παρ΄ όλο που τη διαφημίζουν 100% ασφάλεια;;;

Κάποιος από τη Διαχείριση να δώσει ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ παρακαλώ;;;
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Αν βάλεις ασπίδα αφου σου έχει γίνει επίθεση μπορεί να σέ λεηλατήσει ο παιχτης κανονικά.
Απλά μόλις περασει το 24ωρο δεν θα μπορεί να σου ξανακάνει επίθεση λόγο ασπίδας..
Η επιλογή ασπίδα πόλης κάνει ακριβώς αυτό που γράφει.. Προστατεύει την πολη από επίθεση. Όχι από λεηλασία από προηγουμενη επίθεση.
 
Αν βάλεις ασπίδα αφου σου έχει γίνει επίθεση μπορεί να σέ λεηλατήσει ο παιχτης κανονικά.
Απλά μόλις περασει το 24ωρο δεν θα μπορεί να σου ξανακάνει επίθεση λόγο ασπίδας..
Η επιλογή ασπίδα πόλης κάνει ακριβώς αυτό που γράφει.. Προστατεύει την πολη από επίθεση. Όχι από λεηλασία από προηγουμενη επίθεση.
Δηλαδή η πανάκριβη Ασπίδα αποκρούει μόνο Επιθέσεις. Οι λεηλασίες περνάνε, αυτό μου λες.

Ο Γαλατάς μόνο μπορεί να αποκρούσει και λεηλασία ακόμη κι αν έχει περάσει η επίθεση. Σωστά;
Είσαι στη Διαχείριση ή από προσωπική εμπειρία η γνώμη σου;
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
δεν ειμαι στην διαχειριση.. απο εμπειρια μιλαω..αλλωστε καμενος χρηστης! δεν το βλεπεις στο ονομα μου απο κατω?χαχαχαχα :p
 
δεν ειμαι στην διαχειριση.. απο εμπειρια μιλαω..αλλωστε καμενος χρηστης! δεν το βλεπεις στο ονομα μου απο κατω?χαχαχαχα :p
... αυτός που λέει ότι είναι καμένος, δεν είναι! Εκείνοι που δεν το παραδέχονται είναι το πρόβλημα φίλε.
Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. :red_heart:
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Δηλαδή η πανάκριβη Ασπίδα αποκρούει μόνο Επιθέσεις. Οι λεηλασίες περνάνε, αυτό μου λες.

Ο Γαλατάς μόνο μπορεί να αποκρούσει και λεηλασία ακόμη κι αν έχει περάσει η επίθεση. Σωστά;
Είσαι στη Διαχείριση ή από προσωπική εμπειρία η γνώμη σου;
Η ασπίδα λειτουργεί απο την στιγμή που την ενεργοποιούμε.
Αν κάποιος παίκτης έχει επιτεθεί πριν την ενεργοποίηση της ασπίδας μπορεί να κάνει λεηλασία εντός 24ώρου από την ώρα που έκανε επίθεση.

Παράδειγμα .... 4 παίκτες (Α,Β,Γ,Δ) επιτίθονται στην πόλη ενός παίκτη (Ε) Δευτέρα 10 το πρωί. Ο παίκτης αυτός (Ε) βάζει ασπίδα 10 το πρωί μετά τις επιθέσεις.
Οι 4 παίκτες, μπορούν να κάνουν λεηλασία μέχρι την Τρίτη 09:59 το πρωί.
Η λογική σε αυτό έχει την εξής εξήγηση.
Μάλλον ... η εξήγηση σε αυτό, έχει την εξής λογική.
Αφού η ασπίδα μπήκε μετά την επιτυχημένη επίθεση, έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε λεηλασία.
Φαντάσου το ως εξής.
Μπαίνουμε κρυφά σε έναν χώρο. Αφού έχουμε μπει, ο χώρος αυτός περιφράσεται. Δεν μπορεί κάποιος να μπει, αλλά αυτός που έχει μπει πριν από την περίφραξή του, μπορεί να αφαιρέσει κάτι.
Άσχετα με το αν μπορεί να βγει ή όχι από τον περιφραγμένο χώρο, μπορεί να αφαιρέσει κάτι από αυτόν.

Δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο λεκτικής επίθεσης προς την ομάδα διαχείρισης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ
Εαν εχει ασπιδα μια πολη δεν μπορει να δεχτει επιθεση αρα εμμεσως και λεηλασια
(δηλ απο αυτους που θα δοκιμαζαν να επιτεθουν και μετα να λεηλατησουν)
Ομως μπορει να εκκρεμει λεηλασια απο αυτους που εχουν κανει ηδη επιθεση πριν την εναρξη της ασπιδας
γιατι και αυτοι -οι επιτηθεμενοι - απο την μερια τους εχουν δικαιωμα να διεκδικησουν τα λαφυρα ανα πασα στιγμη θελησουν κατα την διαρκεια των 24 ωρων (απο την στιγμη της επιθεσης }
Επειδη υπηρχαν πολλες συζητησεις σε διαφορους σερβερς ως προς το δια ταυτα ...της ονομασιας ΄΄ασπιδα ''
ηρθε ο Πυργος του Γαλατα να ενισχυσει την αμιγως την εννοια της ΄΄μη λεηλασιας ΄΄
ασχετο ...ουτε και γω ανηκα ανηκω κλπ στην διαχειριση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Εδώ και 2-3 μέρες κάνω μια συγκεκριμένη Ερώτηση στη Διαχείριση αλλά ακόμη δεν έχω πάρει επίσημη απάντηση.

Το ερώτημα είναι το εξής:

Εάν περάσει Επίθεση (μη έχοντας Ασπίδα), ο παίκτης μπορεί να κάνει λεηλασία εντός 24ώρου.
Σωστά;
Σωστά!

Εάν βάλω Ασπίδα θα σταματήσει τη λεηλασία το 24ωρο μετά την Επίθεση ή θα περάσει παρ΄ όλο που τη διαφημίζουν 100% ασφάλεια;;;

Κάποιος από τη Διαχείριση να δώσει ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ παρακαλώ;;;
Η "ασπίδα" προστατεύει την πόλη από τις επιθέσεις και όχι από τη λεηλασία. Εάν δεχτήκατε επίθεση πριν την τοποθέτηση της "ασπίδας" και αποτύχατε να αμυνθείτε, εντός 24 ωρών από την ώρα επίθεσης, ο συγκεκριμένος παίκτης μπορεί να σας λεηλατήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panostall

Μέλος
H ασπιδα πολη προστατευει την πολη σου και απο επιθεση και απο λεηλασια αν και εφοσον πριν την βαλεις σε ενεργια δεν σου εχει επιτεθει καποιος. Απλα τα πραγματα
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
H ασπιδα πολη προστατευει την πολη σου και απο επιθεση και απο λεηλασια αν και εφοσον πριν την βαλεις σε ενεργια δεν σου εχει επιτεθει καποιος. Απλα τα πραγματα
Απλά τα πράγματα, εν μέρη, αλλά η απάντηση που δίνετε δεν είναι διατυπωμένη σωστά.

Η πρόταση "Η ασπίδα πόλης προστατεύει από επίθεση και από λεηλασία", είναι λάθος.
Η ασπίδα πόλης προτατεύει από επιθέσεις άλλων παικτών.
Μια λεηλασία είναι αποτέλεσμα μιας επιχυμένης επίθεσης στο χρονικό περιθώριο των 24 ωρών.

Η ασπίδα προστατεύει από επίθεση άλλου παίκτη και έχει άμεση ισχύ.
Στην περίπτωση που κάοιος έχει επιτεθεί στην πόλη μας πριν την ενεργοποίηση της ασπίδας και έχει κερδίσει την άμυνά μας, μπορεί να κάνει λεηλασία εώς και 24 ώρες μετά, ακόμα και αν στο διάστημα αυτό έχει ενεργοποιθεί η ασπίδα.

Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξετε την υπογραφή σας.
 

panostall

Μέλος
Απλά τα πράγματα, εν μέρη, αλλά η απάντηση που δίνετε δεν είναι διατυπωμένη σωστά.

Η πρόταση "Η ασπίδα πόλης προστατεύει από επίθεση και από λεηλασία", είναι λάθος.
Η ασπίδα πόλης προτατεύει από επιθέσεις άλλων παικτών.
Μια λεηλασία είναι αποτέλεσμα μιας επιχυμένης επίθεσης στο χρονικό περιθώριο των 24 ωρών.

Η ασπίδα προστατεύει από επίθεση άλλου παίκτη και έχει άμεση ισχύ.
Στην περίπτωση που κάοιος έχει επιτεθεί στην πόλη μας πριν την ενεργοποίηση της ασπίδας και έχει κερδίσει την άμυνά μας, μπορεί να κάνει λεηλασία εώς και 24 ώρες μετά, ακόμα και αν στο διάστημα αυτό έχει ενεργοποιθεί η ασπίδα.

Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξετε την υπογραφή σας.
Καλο θα ηταν να διαβαζετε τι γραφω.
Γραφω λοιπον "Αν και εφόσον προτου την ενεργοποιησεις την ασπιδα πολης δεν σου εχει επιτεθεί καποιος αλλος επιτυχημένα".
Τα ιδια πραγματα λεμε κοινως, δεν ξερω τι σας ενόχλησε
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Δεν ενοχλήθηκα, απλά είναι το χρονικό πειθώριο που πρέπει να αναφέρουμε για να γίνει κατανοητό από κάποιον που δεν ξέρει γιατί του έκαναν λεηλασία ενώ είχε ασπίδα.

Η επίθεση μπορεί να έχει γίνει πριν την ενεργοποίηση της ασπίδας αλλά αυτό από μόνο του δεν είναι κάποιο ουσιαστικό στοιχείο.
Επίσης το να πούμε ότι η ασπίδα προστατεύει από λεηλασία, είναι λάθος, αλλά εντάξει, καταλαβαίνουμε την ουσία.

Σωστά απαντήσατε, εν μέρη, αλλά είναι αυτή η "μεταβλητή" των 24 ωρών που πρέπει να δώσουμε σαν στοιχείο, γιατί είνα αρκετοί παίκτες που στο παρελθόν είχαν την ίδια απορία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή