Συζήτηση Προβληματισμός για την πορεία της Εκδήλωσης

REWER

Μέλος
Προβληματίζομαι και αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να εκπληρώσω και τα 10 επίπεδα του Χωριού Φιόρε.
Είμαι στο επίπεδο 7 και θέλω άλλα 3 επίπεδα και βλέπω ότι δεν βγαίνω.
Σε προηγούμενη Εκδήλωση του Φθινοπώρου έχασα 1 επίπεδο, το επίπεδο 9 απο τις Χρυσές Καλλιέργειες.
Επίσης εδω και αρκετό καιρό δεν έχω καθόλου περιστατικά, τίποτα μηδέν, εκτός απο κάτι ψίχουλα Νομίσματα και Προμήθειες για τα οποία δεν αξίζει τον κόπο να βγαίνω στην γύρα να συλλέξω περιστατικό. Όταν πρωτοξεκίνησα το παιχνίδι έβρισκα Σχέδια έβρισκα Μικρά Πακέτα και Μεγάλα Πακέτα απο ενα διάστημα και μετά δεν υπάρχει τίποτα απολύτως.
 

Συνημμένα

  • Χωρίς τίτλο (2).png
    Χωρίς τίτλο (2).png
    244,6 KB · Προβολές: 7
  • Χωρίς τίτλο (4).png
    Χωρίς τίτλο (4).png
    145,4 KB · Προβολές: 6
  • Χωρίς τίτλο.png
    Χωρίς τίτλο.png
    344,6 KB · Προβολές: 6
  • Χωρίς τίτλο (5).png
    Χωρίς τίτλο (5).png
    137,7 KB · Προβολές: 4
  • Χωρίς τίτλο (6).png
    Χωρίς τίτλο (6).png
    355,1 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
1) Βαζεις τον προπονητη που δινει το εξτρα μετρο ?
2) Εχεις δει ποιοι παικτες εχουν την καλυτερη αποδοση μετρο ανα μπαλες δηλ να σου κοστιζει φθηνοτερα το μετρο που κανεις ετσι ωστε με τις ιδιες μπαλες να κανεις την μεγιστη αποσταση?
3) Εχεις παρει το μυστηριωδες κουτι απο την προηγουμενη εκδηλωση (που εχει δωρο μεσα μια αναβαθμιση)?
 

REWER

Μέλος
Ναι όλα πλήρες.. Χρησιμοποιώ μόνο τον Προπονητή που δίνει 1 επιπλέον μέτρο και το Κουτί το έχω, τα έχω όλα οΚ΄΄ ....και στην Εκδήλωση του Φθινοπώρου όλα τα είχα πλήρες και έχασα το τελευταίο επίπεδο, αυτός είναι ο λόγος που ανησυχώ διότι βλέπω ότι φτάνω στο τέλος αλλά απέχω πολύ απο το επίπεδο 10. Αυτό ακριβώς συνέβει στην Εκδήλωση του Φθινοπώρου, έφτασα στο τέλος και για μερικά πατήματα δεν μπόρεσα να πάρω το 9... έψαχνα στα περιστατικά μήπος κερδίσω κάτι αλλά τα περιστατικά κόψανε απο πολύ καιρό πρίν. Έχασα και το Χειμερινό Τρένο που ενω έκανα πάνω απο 5 πατήματα δεν μου το έδωσε και πάρα πολλά άλλα δεν μου τα δίνει στα πατήματα πολλές ανταμοιβές δεν μου τις έδωσε.
Όταν είχα πρωτοξεκινήσει στο παιχνίδι στην πρώτη μου Εκδήλωση είχα γεμίσει την Αποθήκη απο διάφορες αμοιβές, αυτό εντός της Εκδήλωσης αλλά και έξω στα Περιστατικά έβρισκα Μικρά Πακέτα πόντων έβρισκα Σχέδια αλλά και μεγάλα Πακέτα. Αυτό έκοψε τελείως και στις Εκδηλώσεις δεν παίρνω τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

silvo

Banned
Αυτό το event γενικά είναι ζόρικο! Γιατί και να τα κάνεις όλα δεν μπαίνεις αργυρή κατηγορία αν δεν χρησιμοποιήσεις τα 150 διαμάντια να πάρεις τον καλό προπονητή, ώστε να πάρεις ακόμα ένα έξτρα φιορε. Έχουμε ακόμα δρόμο και 2000 μπάλες μέχρι να τελειώσει, αλλά και πάλι θες 700-1000 μπάλες να συμπληρώσεις ένα δώρο, δηλαδή υπολόγισε ακόμα 2 δώρα πρακτικά.

Πάντως τις χρυσές καλλιέργιες έπρεπε να τις βγάλεις κανονικά! Δεν υπήρχε πρόβλημα εκεί
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Καποια εβεντ θελουν τυχη ενω καποια βγαινουν ανετα με σωστες κινησεις. Εμενα τα μαθηματικα μου λενε οτι το συγκεκριμενο εβεντ βγαινει ανετα αν πασαρεις στους σωστους παικτες.

Εμεις θελουμε να διανυσουμε τη μεγαλυτερη αποσταση με τις λιγοτερες μπαλες. Οποτε ουσιαστικα διαλεγουμε παντα τους πιο φθηνους (αυτους με κοστος 40,41,48) καθως εχουν την καλυτερη αποδοση σε μετρα ανα μπαλες. Αν δεν μας τους εμφανιζει αναγκαστικα διαλεγουμε την αμεσως μεγαλυτερη κατηγορια (αυτους με κοστος 60,62,64).

(εδω παρενθεση. αυτος με κοστος 74 ειναι ελαχιστα πιο οικονομικος απο αυτον που κανει 64. αλλα επειδη σπανια θα μας τυχει αυτο ας το ξεχασουμε για λογους απλοτητας και να θυμαστε γενικα οτι διαλεγουμε παντα τον φθηνοτερο).

Αυτοι οι εξι παικτες λοιπον εχουν αποδοση (με υπολογισμενο το εξτρα μετρο απο τον αντιστοιχο προπονητη) 8,2 9,6 9,8 10 10,33 10,67. Αν παρουμε το μεσο ορο μας κανει 9,75. αρα πρακτικα αν πασαρουμε στο σωστο ατομο καθε φορα χρειαζομαστε 9,75 μπαλες ανα μετρο. (στην πραγματικοτητα θα ειναι πιο χαμηλο γιατι θα διαλξουμε πιο πολλες φορες τους "σαρανταρηδες" δηλ τους πιο φθηνους αλλα εγω το υπολογιζω με την λογικη οτι τις μισες φορες δεν θα μπορουμε να τους επιλεξουμε).

Αρα κραταμε οτι χρειαζομαστε 9,75 μπαλες ανα μετρο.

Ποσα μετρα πρεπει να διανυσουμε λοιπον για να τερματισουμε το δωρο?

Παει μεχρι λεβελ 10 αρα θελουμε 9 αναβαθμισεις. 2 παιρνουμε απο τις αποστολες και 1 απο το κουτι της προηγουμενης εκδηλωσης. Αρα θελουμε 6 να μαζεψουμε μεσω των γκολ. Επειδη τα δινει εναλλαξ με κατι αλλο θελουμε 11 γκολ συνολο δηλ 11 επι 80 ισον 880 μετρα.

880 επι 9,75 ισον 8580. αρα πιστευω οτι με 8,600 μπαλες περιπου ειμαστε καλα.

Ποσες ομως θα μαζεψουμε συνολο? (για να δουμε αν μας φθανουν). θα μαζεψουμε 9,700 (αν δεν με πιστευεις στο αναλυω σε επομενο μηνυμα) δηλ 1000 παραπανω περιπου.

Οποτε εγω βλεπω οτι το εβεντ βγαινει πολυ ανετα και μας παιρνει κιολας να κανουμε και λαθακια. Νομιζω οσοι παιξουν ετσι και παρουν και μερικες μπαλες απο περιστατικα συν 100 απο το ενημερωτικο email θα βγαλουν και μια εξτρα αναβαθμιση σιγουρα.

Αν εχω κανει καπου λαθος πειτε μου
 
Τελευταία επεξεργασία:

REWER

Μέλος
Αυτό το event γενικά είναι ζόρικο! Γιατί και να τα κάνεις όλα δεν μπαίνεις αργυρή κατηγορία αν δεν χρησιμοποιήσεις τα 150 διαμάντια να πάρεις τον καλό προπονητή, ώστε να πάρεις ακόμα ένα έξτρα φιορε. Έχουμε ακόμα δρόμο και 2000 μπάλες μέχρι να τελειώσει, αλλά και πάλι θες 700-1000 μπάλες να συμπληρώσεις ένα δώρο, δηλαδή υπολόγισε ακόμα 2 δώρα πρακτικά.

Πάντως τις χρυσές καλλιέργιες έπρεπε να τις βγάλεις κανονικά! Δεν υπήρχε πρόβλημα εκεί
Αργυρή ???? χαχαχα... ποιά αργυρή Ερασιτεχνική μονίμως σε όλα τα ιβέντ Το μόνο ιβέντ που τα βρήκα σκούρα και δεν θυμάμαι πώς λέγεται ήταν αυτό με την κολοκύθα που πάει δεξια΄αριστερά... ντάκ ντούκ.. ντάκ ντούκ.. πολύ ωραίο!!!!!! μου αρεσουν οι προκλήσεις αλλά δεν τα πήγα καλά.... ντάκ ντούκ...χαχαχ
Τις χρυσές τις άφησα γιατι δεν νομίζω να υπάρχει χώρος για την επομενη σεζόν, οπότε αφού τοποθετήθηκε στο 8 καλό θα ήταν να μη βγεί
 

REWER

Μέλος
Καποια εβεντ θελουν τυχη ενω καποια βγαινουν ανετα με σωστες κινησεις. Εμενα τα μαθηματικα μου λενε οτι το συγκεκριμενο εβεντ βγαινει ανετα αν πασαρεις στους σωστους παικτες.

Εμεις θελουμε να διανυσουμε τη μεγαλυτερη αποσταση με τις λιγοτερες μπαλες. Οποτε ουσιαστικα διαλεγουμε παντα τους πιο φθηνους (αυτους με κοστος 40,41,48) καθως εχουν την καλυτερη αποδοση σε μετρα ανα μπαλες. Αν δεν μας τους εμφανιζει αναγκαστικα διαλεγουμε την αμεσως μεγαλυτερη κατηγορια (αυτους με κοστος 60,62,64).

(εδω παρενθεση. αυτος με κοστος 74 ειναι ελαχιστα πιο οικονομικος απο αυτον που κανει 64. αλλα επειδη σπανια θα μας τυχει αυτο ας το ξεχασουμε για λογους απλοτητας και να θυμαστε γενικα οτι διαλεγουμε παντα τον φθηνοτερο).

Αυτοι οι εξι παικτες λοιπον εχουν αποδοση (με υπολογισμενο το εξτρα μετρο απο τον αντιστοιχο προπονητη) 8,2 9,6 9,8 10 10,33 10,67. Αν παρουμε το μεσο ορο μας κανει 9,75. αρα πρακτικα αν πασαρουμε στο σωστο ατομο καθε φορα χρειαζομαστε 9,75 μπαλες ανα μετρο. (στην πραγματικοτητα θα ειναι πιο χαμηλο γιατι θα διαλξουμε πιο πολλες φορες τους "σαρανταρηδες" δηλ τους πιο φθηνους αλλα εγω το υπολογιζω με την λογικη οτι τις μισες φορες δεν θα μπορουμε να τους επιλεξουμε).

Αρα κραταμε οτι χρειαζομαστε 9,75 μπαλες ανα μετρο.

Ποσα μετρα πρεπει να διανυσουμε λοιπον για να τερματισουμε το δωρο?

Παει μεχρι λεβελ 10 αρα θελουμε 9 αναβαθμισεις. 2 παιρνουμε απο τις αποστολες και 1 απο το κουτι της προηγουμενης εκδηλωσης. Αρα θελουμε 6 να μαζεψουμε μεσω των γκολ. Επειδη τα δινει εναλλαξ με κατι αλλο θελουμε 11 γκολ συνολο δηλ 11 επι 80 ισον 880 μετρα.

880 επι 9,75 ισον 8580. αρα πιστευω οτι με 8,600 μπαλες περιπου ειμαστε καλα.

Ποσες ομως θα μαζεψουμε συνολο? (για να δουμε αν μας φθανουν). θα μαζεψουμε 9,700 (αν δεν με πιστευεις στο αναλυω σε επομενο μηνυμα) δηλ 1000 παραπανω περιπου.

Οποτε εγω βλεπω οτι το εβεντ βγαινει πολυ ανετα και μας παιρνει κιολας να κανουμε και λαθακια. Νομιζω οσοι παιξουν ετσι και παρουν και μερικες μπαλες απο περιστατικα συν 100 απο το ενημερωτικο email θα βγαλουν και μια εξτρα αναβαθμιση σιγουρα.

Αν εχω κανει καπου λαθος πειτε μου
Το απόλυτο είναι.. ο Απόλυτος Προπονητής με 150 διαμάντια. Πόσα μέτρα διανύει ο 104 πόσα μέτρα διανύει ο 62 πόσα μέτρα διανύει ο 48 ;;; Δεν υπάρχει καμία πληροφορία στις οδηγίες του παιχνιδιού. Το κιτ επιλογής Κολοσσού είναι στο 48 με 5% και 40% 2000 Μετάλλια και είναι 12% το κιτ επιλογής Κολοσσού στο 104 και 34% Πύργος της Νίκης. Το βασικότερο είναι ο παίκτης που διανύει τα περισσότερα μέτρα... ποιός είναι αυτός, διανύουν όλοι τα ίδια μέτρα ;;;
 

REWER

Μέλος
Το απόλυτο είναι.. ο Απόλυτος Προπονητής με 150 διαμάντια. Πόσα μέτρα διανύει ο 104 πόσα μέτρα διανύει ο 62 πόσα μέτρα διανύει ο 48 ;;; Δεν υπάρχει καμία πληροφορία στις οδηγίες του παιχνιδιού. Το κιτ επιλογής Κολοσσού είναι στο 48 με 5% και 40% 2000 Μετάλλια και είναι 12% το κιτ επιλογής Κολοσσού στο 104 και 34% Πύργος της Νίκης. Το βασικότερο είναι ο παίκτης που διανύει τα περισσότερα μέτρα... ποιός είναι αυτός, διανύουν όλοι τα ίδια μέτρα ;;;
και αυτό τι σημαίνει, ότι επειδή επιλέγω το 104 θα χάσω τις αναβαθμίσεις ;;; Δεν υπάρχει καμία οδηγία που να το λέει αυτό. Με το 104 είμαι Ερασιτεχνική μονίμως, δεν πάω για Χρυσή, αυτό τι σημαίνει ότι επειδή επιλέγω το 104 θα χάσω τις αναβαθμίσεις, γιατί, δεν είμαι παρόν 20 μέρες ??
Δεν υπάρχει καμία πληροφία στις οδηγίες για το πόσα μέτρα διανύει ο κάθε παίκτης και έτσι επιλέγω και το 104 δεν υπάρχει απαγορευτικό δεν υπάρχει οδηγία ... και λοιπόν αυτό σημαίνει ότι θα χάσω το κτίριο ;;; Διότι βλέπεις μου το είπες κι εσυ και είναι σωστό αυτό, κανονικά τις Χρυσές καλλιέργειες δεν έπρεπε να τις βάλω... δηλαδη 20 μέρες δεν κάνω τίποτα. Δεν υπάρχει όμως καμία οδηγία που να λέει ότι αν επιλέγεις το 104 χάνεις τις αναβαθμίσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Το βασικότερο είναι ο παίκτης που διανύει τα περισσότερα μέτρα... ποιός είναι αυτός, διανύουν όλοι τα ίδια μέτρα ;;;

Ειχα την εντυπωση οτι το ελεγε στην παρουσιαση του εβεντ και το ξερες. Επειδη ειναι η 5η χρονια που μπαινει το ιδιο εβεντ μερικα τα θεωρω δεδομενα ενω δεν πρεπει. οι παικτες χωριζονται σε 4 κατηγοριες. χρυσους (κοστος γυρω στα 100), ασημενιους (κοστος γυρω στα 70), χαλκινους (κοστος γυρω στα 60) και τους απλους (κοστος γυρω στα 40). Αντιστοιχα διανυουν 7 6 5 4 μετρα. αν κανεις τις διαιρεσεις θα δεις οτι οι πιο αποδοτικοι (δηλ το χαμηλοτερο κοστος σε μπαλες ανα μετρο που δανυουν) ειναι και οι φθηνοτεροι τελικα.

Πιο παλια εγραφα και δημοσιευα εδω στο φορουμ συνεχεια οδηγους για τα εβεντ αλλα μετα απο καποια φαση βαρεθηκα, Χωρια που λιγο πολυ στις συντεχνιες συνηθως δινουν τετοιες οδηγιες οποτε δεν ηξερα ποσο βοηθουσα ή οχι και αν καποιος ειχε αναγκη τετοιες πληροφοριες. Τωρα βλεπω οτι εδω εσυ θα ειχες ωφεληθει αν εχεις βρει ενα οδηγο του εβεντ. Στο επομενο εβεντ ισως δημοσειυσω ξανα να βοηθησω και εσενα (και οποιο αλλο παιδι)

Το παιχνιδι ειναι στρατηγικης και θελει σκεψη και ψαξιμο και ισως βοηθεια και αναλυση τακτικων απο αλλους παικτες. (εδω παιζει τον ρολο ειδικα αν εισαι νεος παικτης να τυχεις σε καλη συντενχια να σε μαθουν πραγματα). Οπως και στις μαχες πχ που θελει να δεις τα μπονους κτλ, στα κτιρια για τα σφυρακια που δεν εχουν ολα την ιδια αποδοση, στα σπιτια επισης ετσι και στα εβεντ (οχι σε ολα) θελει σκεψη και τακτικη.
 

REWER

Μέλος
Ειχα την εντυπωση οτι το ελεγε στην παρουσιαση του εβεντ και το ξερες. Επειδη ειναι η 5η χρονια που μπαινει το ιδιο εβεντ μερικα τα θεωρω δεδομενα ενω δεν πρεπει. οι παικτες χωριζονται σε 4 κατηγοριες. χρυσους (κοστος γυρω στα 100), ασημενιους (κοστος γυρω στα 70), χαλκινους (κοστος γυρω στα 60) και τους απλους (κοστος γυρω στα 40). Αντιστοιχα διανυουν 7 6 5 4 μετρα. αν κανεις τις διαιρεσεις θα δεις οτι οι πιο αποδοτικοι (δηλ το χαμηλοτερο κοστος σε μπαλες ανα μετρο που δανυουν) ειναι και οι φθηνοτεροι τελικα.

Πιο παλια εγραφα και δημοσιευα εδω στο φορουμ συνεχεια οδηγους για τα εβεντ αλλα μετα απο καποια φαση βαρεθηκα, Χωρια που λιγο πολυ στις συντεχνιες συνηθως δινουν τετοιες οδηγιες οποτε δεν ηξερα ποσο βοηθουσα ή οχι και αν καποιος ειχε αναγκη τετοιες πληροφοριες. Τωρα βλεπω οτι εδω εσυ θα ειχες ωφεληθει αν εχεις βρει ενα οδηγο του εβεντ. Στο επομενο εβεντ ισως δημοσειυσω ξανα να βοηθησω και εσενα (και οποιο αλλο παιδι)

Το παιχνιδι ειναι στρατηγικης και θελει σκεψη και ψαξιμο και ισως βοηθεια και αναλυση τακτικων απο αλλους παικτες. (εδω παιζει τον ρολο ειδικα αν εισαι νεος παικτης να τυχεις σε καλη συντενχια να σε μαθουν πραγματα). Οπως και στις μαχες πχ που θελει να δεις τα μπονους κτλ, στα κτιρια για τα σφυρακια που δεν εχουν ολα την ιδια αποδοση, στα σπιτια επισης ετσι και στα εβεντ (οχι σε ολα) θελει σκεψη και τακτικη.
Φίλε μου καταλαβαίνω απόλυτα τί λές, αλλά όμως και εσύ δεν δίνεις απάντηση όπως και δεν υπάρχει καμία οδηγία καμία συγκεκριμένη φράση προειδοποιηση που να λέει ότι αν επιλέξεις το ακριβό θα χάσεις τις αναβαθμίσεις. Οι κατηγορίες που λές... αυτό το ξέρω... . δεν λέει όμως ότι δεν θα φτάσεις και στο τέλος αν χρησιμοποιείς τα ακριβά και πάλι σου λέω δεν πάμε για το Χρυσό... στον πάτω είμαστε Σε τι επιρρεάζει το ακριβό απο το φθηνό με τις αναβαθμίσεις του κτιρίου που είμαι για αυτό παρόν 20 μέρες
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Φίλε μου καταλαβαίνω απόλυτα τί λές, αλλά όμως και εσύ δεν δίνεις απάντηση όπως και δεν υπάρχει καμία οδηγία καμία συγκεκριμένη φράση προειδοποιηση που να λέει ότι αν επιλέξεις το ακριβό θα χάσεις τις αναβαθμίσεις. Οι κατηγορίες που λές... αυτό το ξέρω... . δεν λέει όμως ότι δεν θα φτάσεις στο τέλος αν χρησιμοποιείς τα ακριβά

Σε ποια ερωτηση δεν σου εδωσα απαντηση? Ξαναπες γιατι με μπερδεψες τωρα.

το παιχνιδι δεν μπορει να στα κανει ολα λιανα και να στα εξηγει αναλυτικα. ετσι θα το τερματιζαν ολοι το δωρο πανευκολα. και το ιδο κανει σε ολους τους τομεις. δεν σου λεει πουθενα στο παιχνιδι ποια κτιρια να κτισεις ή τι μοναδες να επιλεξεις ή με ποιο τροπο να αναπτυχθεις ή ποιο ΜΚ να χτισεις πρωτο κτλ κτκλ κτλ. Αυτα τα ανακαλυπτεις μονος σου σιγα σιγα ή μεσα απο κουβεντα με αλλους παικτες βρισκοντας τον καλυτερο δρομο.

Στα εβεντ τωρα το παιχνιδι σου δινει δυο-τρεις γενικες οδηγιες πως παιζεται. Δεν σου δινει walkthrough βημα βημα ουτε σου εξηγσει την καλυτερη στρατηγικη.
 

REWER

Μέλος
Και εδω καταλήγουμε. Είσαι πολύ σωστός !!! Συμφωνώ απόλυτα Αυτό λέω και εγω εδω καταλήγω. Θα έπρεπε να είναι πιό γενναιόδωρο και να μην φτάνει στο σημείο θα το πάρεις ολοκληρωμένο το κτίριο δεν θα το πάρεις ολοκληρωμένο το κτίριο, γιατί οι μέρες είναι πολλές και ο άλλος δεν μπορεί να αφιερώσει τόσο χρόνο και το παρατάει όλο το παιχνίδι και δεν ξαναπαίζει ΦΟΕ. Εγω τυγχάνει και μπορώ και αφιερώνω χρόνο και απο την στιγμή που είμαι μέσα για 20 μέρες παρόν, θέλω να πάρω το κτίριο ολοκληρωμένο όπως το έχω πάρει και σε προηγούμενα Ιβέντ, ολοκληρωμένα, και θέλω λεπτμερέστατες οδηγίες βημα βημα walkthrough για να ξέρω να κανονίζω και την τσέπη μου για να μην χάσω το κτίριο ολοκληρωμένο με τις αναβαθμίσεις του, διότι κάνω μία δουλειά για 20 μέρες. Αυτό φίλε μου και κάτι άλλο δεν έχω να πώ
 

siderak

Νέο Μέλος
Ειχα την εντυπωση οτι το ελεγε στην παρουσιαση του εβεντ και το ξερες. Επειδη ειναι η 5η χρονια που μπαινει το ιδιο εβεντ μερικα τα θεωρω δεδομενα ενω δεν πρεπει. οι παικτες χωριζονται σε 4 κατηγοριες. χρυσους (κοστος γυρω στα 100), ασημενιους (κοστος γυρω στα 70), χαλκινους (κοστος γυρω στα 60) και τους απλους (κοστος γυρω στα 40). Αντιστοιχα διανυουν 7 6 5 4 μετρα. αν κανεις τις διαιρεσεις θα δεις οτι οι πιο αποδοτικοι (δηλ το χαμηλοτερο κοστος σε μπαλες ανα μετρο που δανυουν) ειναι και οι φθηνοτεροι τελικα.

Πιο παλια εγραφα και δημοσιευα εδω στο φορουμ συνεχεια οδηγους για τα εβεντ αλλα μετα απο καποια φαση βαρεθηκα, Χωρια που λιγο πολυ στις συντεχνιες συνηθως δινουν τετοιες οδηγιες οποτε δεν ηξερα ποσο βοηθουσα ή οχι και αν καποιος ειχε αναγκη τετοιες πληροφοριες. Τωρα βλεπω οτι εδω εσυ θα ειχες ωφεληθει αν εχεις βρει ενα οδηγο του εβεντ. Στο επομενο εβεντ ισως δημοσειυσω ξανα να βοηθησω και εσενα (και οποιο αλλο παιδι)

Το παιχνιδι ειναι στρατηγικης και θελει σκεψη και ψαξιμο και ισως βοηθεια και αναλυση τακτικων απο αλλους παικτες. (εδω παιζει τον ρολο ειδικα αν εισαι νεος παικτης να τυχεις σε καλη συντενχια να σε μαθουν πραγματα). Οπως και στις μαχες πχ που θελει να δεις τα μπονους κτλ, στα κτιρια για τα σφυρακια που δεν εχουν ολα την ιδια αποδοση, στα σπιτια επισης ετσι και στα εβεντ (οχι σε ολα) θελει σκεψη και τακτικη.
Καλημερα φίλε μου καλο θα είναι αν μπορεις σε καθε event να μας δεινει τις βοήθειες που χρειαζεται για να βγει το event με επιτυχια
 
  • Like
Αντιδράσεις: Demme

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
και αυτό τι σημαίνει, ότι επειδή επιλέγω το 104 θα χάσω τις αναβαθμίσεις ;;; Δεν υπάρχει καμία οδηγία που να το λέει αυτό. Με το 104 είμαι Ερασιτεχνική μονίμως, δεν πάω για Χρυσή, αυτό τι σημαίνει ότι επειδή επιλέγω το 104 θα χάσω τις αναβαθμίσεις, γιατί, δεν είμαι παρόν 20 μέρες ??
Δεν υπάρχει καμία πληροφία στις οδηγίες για το πόσα μέτρα διανύει ο κάθε παίκτης και έτσι επιλέγω και το 104 δεν υπάρχει απαγορευτικό δεν υπάρχει οδηγία ... και λοιπόν αυτό σημαίνει ότι θα χάσω το κτίριο ;;; Διότι βλέπεις μου το είπες κι εσυ και είναι σωστό αυτό, κανονικά τις Χρυσές καλλιέργειες δεν έπρεπε να τις βάλω... δηλαδη 20 μέρες δεν κάνω τίποτα. Δεν υπάρχει όμως καμία οδηγία που να λέει ότι αν επιλέγεις το 104 χάνεις τις αναβαθμίσεις.
Μπορεί να είμαι λίγο αργοπορημένος μα θα το πω αυτό που σκέφτηκα. Το ότι επιλέγεις τον πιο ακριβό, σου δίνει περισσότερες πιθανότητες για τα καλύτερα δώρα-τις ημερήσιες ανταμοιβές- όπως γράφεις άλλωστε. Άρα θα πάρεις πιο πολλές ημερήσιες από άλλον που θα ακολουθεί την τακτική"magnous;)" ο οποίος θα στοχεύει στο κτήριο. Οπότε έχει σχέση τι επιδιώκεις: Στοχευμένες ημερήσιες ανταμοιβές ή ολοκλήρωση του καινούργιου κτηρίου. Και ανάλογα ακολουθείς την κατάλληλη στρατηγική. Δεν μπορείς να έχεις "και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη"! Εκτός εάν... βάλεις τα μεγάλα μέσα ή κοινώς διαμάντια!
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Συνηθως σε αυτα του τυπου εβεντ ετσι εναι οι επιλογες για τις πασες (ή οτι αντιστοιχο). Δηλ η επιλογη με την καλυτερη αποδοση για το κεντρικο δωρο θα εχει την χειροτερη για το ημερησιο. Οποτε κανεις επιλογη. Αν και για αυτο εχω μερικες αμφιβολιες. Και αυτο εχει αν κανει με το κοστος της πασας και οτι εχουμε συγκεκριμενο αριθμο που μπορουμε να ξοδεψουμε , Δηλ αν εγω χτυπησω 10 φορες με πσοστο ημερησιου δωρου 12% και εσυ χτυπησεις 10 φορες με πσοσοστο ημερησιου δωρου 5% ειναι προφανες οτι αυτος που βαραει με 12% θα κερδισει πιο πολλα ημερησια δωρα. ΑΛΛΑ ομως στην πραγματικοτητα δεν βαραμε τις ιδιες φορες. Στο συγκεκριμενο εβεντ που μας περασε πχ αν εχεις 500 μπαλες ειτε θα βαρεσεις 5 φορρες με ποσοστο 12% ειτε 10-11 φορες με ποσοστο 5%. Οποτε εδω τελικα ποιος εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να κερδισει ημερησιο δωρο? (ειλικρινα δεν ξερω. αν καποιος ειναι μαθηματικος και εχει ασχοληθει με πιθανοτητες στατιστικη ας μας πει).

Εγω παντως στοχευοντας παντα στο κεντρικο δωρο καθε εβεντ εχω παρει και πολλα πολλα δωρα ημερησια και δεν εχω παραπονο. Φετος πχ κερδισα 10 κιτ ολυμπιακου θησαυροφυλακιου οποτε κερδισα ουσιαστικα δυο κεντρικα δωρα.
 

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Συνηθως σε αυτα του τυπου εβεντ ετσι εναι οι επιλογες για τις πασες (ή οτι αντιστοιχο). Δηλ η επιλογη με την καλυτερη αποδοση για το κεντρικο δωρο θα εχει την χειροτερη για το ημερησιο. Οποτε κανεις επιλογη. Αν και για αυτο εχω μερικες αμφιβολιες. Και αυτο εχει αν κανει με το κοστος της πασας και οτι εχουμε συγκεκριμενο αριθμο που μπορουμε να ξοδεψουμε , Δηλ αν εγω χτυπησω 10 φορες με πσοστο ημερησιου δωρου 12% και εσυ χτυπησεις 10 φορες με πσοσοστο ημερησιου δωρου 5% ειναι προφανες οτι αυτος που βαραει με 12% θα κερδισει πιο πολλα ημερησια δωρα. ΑΛΛΑ ομως στην πραγματικοτητα δεν βαραμε τις ιδιες φορες. Στο συγκεκριμενο εβεντ που μας περασε πχ αν εχεις 500 μπαλες ειτε θα βαρεσεις 5 φορρες με ποσοστο 12% ειτε 10-11 φορες με ποσοστο 5%. Οποτε εδω τελικα ποιος εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να κερδισει ημερησιο δωρο? (ειλικρινα δεν ξερω. αν καποιος ειναι μαθηματικος και εχει ασχοληθει με πιθανοτητες στατιστικη ας μας πει).

Εγω παντως στοχευοντας παντα στο κεντρικο δωρο καθε εβεντ εχω παρει και πολλα πολλα δωρα ημερησια και δεν εχω παραπονο. Φετος πχ κερδισα 10 κιτ ολυμπιακου θησαυροφυλακιου οποτε κερδισα ουσιαστικα δυο κεντρικα δωρα.
5*12%=0,6 (ημερήσια αμοιβή), 5 αμοιβές αθλητών και περισσότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 100*5=500)
10*5%=0,5 (ημερήσια αμοιβή), 10 αμοιβές αθλητών και λιγότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 40*10=400)
Τα συμπεράσματα δικά σας
 

REWER

Μέλος
5*12%=0,6 (ημερήσια αμοιβή), 5 αμοιβές αθλητών και περισσότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 100*5=500)
10*5%=0,5 (ημερήσια αμοιβή), 10 αμοιβές αθλητών και λιγότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 40*10=400)
Τα συμπεράσματα δικά σας
Ναί όσο χαμηλότερο είναι το κόστος τόσες παραπάνω είναι οι προσπάθειες αλλά το Ολυμπιακό που είναι το μεγαλύτερο δώρο έχει μειωμένες πιθανότητες στο χαμηλό. Δεν το έτυχα ούτε μία φορά και έκανα τα μεγάλα πατήματα σε όλη τη διάρκεια του Εβεντ και με μεγαλύτερη πιθανότητα παρ' όλα αυτά δεν μου το έδωσε, δεν έβαλα λεφτά στο Εβεντ παρα μόνο στο τέλος αγόρασα Διαμάντια να τερματίσω για 4 μέτρα .
 
Τελευταία επεξεργασία:

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
5*12%=0,6 (ημερήσια αμοιβή), 5 αμοιβές αθλητών και περισσότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 100*5=500)
10*5%=0,5 (ημερήσια αμοιβή), 10 αμοιβές αθλητών και λιγότερες μπάλες για το κτίριο (μέσος όρος 40*10=400)
Τα συμπεράσματα δικά σας
Επίσης το θέμα είναι ΤΙ ανταμοιβές(εννοείται αν στοχεύεις εκεί, αλλιώς δεν σε νοιάζει, εντάξει)…
 

Cain Volos

Μέλος
Προβληματίζομαι και αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να εκπληρώσω και τα 10 επίπεδα του Χωριού Φιόρε.
Είμαι στο επίπεδο 7 και θέλω άλλα 3 επίπεδα και βλέπω ότι δεν βγαίνω.
Σε προηγούμενη Εκδήλωση του Φθινοπώρου έχασα 1 επίπεδο, το επίπεδο 9 απο τις Χρυσές Καλλιέργειες.
Επίσης εδω και αρκετό καιρό δεν έχω καθόλου περιστατικά, τίποτα μηδέν, εκτός απο κάτι ψίχουλα Νομίσματα και Προμήθειες για τα οποία δεν αξίζει τον κόπο να βγαίνω στην γύρα να συλλέξω περιστατικό. Όταν πρωτοξεκίνησα το παιχνίδι έβρισκα Σχέδια έβρισκα Μικρά Πακέτα και Μεγάλα Πακέτα απο ενα διάστημα και μετά δεν υπάρχει τίποτα απολύτως.
Καλημέρα φίλε μου , δεν ξέρω τι σε δυσκόλεψε . εγώ και στους 5 κόσμους το πήρα στο επίπεδο 10
χωρίς Διαμάντια , μπορείς να το τσεκάρεις αν θες
Στον κόσμο D έδωσα Διαμάντια για να πάρω μόνο εκεί το Χρυσό στους υπόλοιπους κανονικά
 

REWER

Μέλος
Καλημέρα φίλε μου , δεν ξέρω τι σε δυσκόλεψε . εγώ και στους 5 κόσμους το πήρα στο επίπεδο 10
χωρίς Διαμάντια , μπορείς να το τσεκάρεις αν θες
Στον κόσμο D έδωσα Διαμάντια για να πάρω μόνο εκεί το Χρυσό στους υπόλοιπους κανονικά
Ακριβώς γι' αυτό γράφω για αυτό το θέμα, προβληματίστηκα γιατί έχω διαβάσει αρκετές φορές σε συζητήσεις και απο άλλους όπως και εσύ λές ότι έφτασες μέχρι το τέλος χωρίς να βάλεις διαμάντια και σε καλή κατηγορία αυτό το έχω ξανασυζητήσει παλιότερα και δεν μπορώ να κατάλβω πώς γίνεται να φτάνει στο τέλος με καλή κατηγορία αφού έχω προσπαθήσει και εγω . Εγω έβαλα διαμάντια για να πάρω το 10 και τελείωσα στην Ερασιτεχνική
 
Κορυφή