Ιδέα Προσθήκη χαρακτηρισμού «Μέγας Ταβλαδόρος» στο φόρουμ.

finrοd

Banned
Έχουμε ένα, κατά τη γνώση μου, Very I(nno) Member, Very INNO Μember.jpgγιατί να μην αποκτήσουμε κι έναν «Μέγα Ταβλαδόρο»;
Ορίστε τι απάντησε!! Ε, τα θέλει ο απαυτόκας του! Προσθέστε τον χαρακτηρισμό στο φόρουμ και απονείμετέ τον, τιμής ένεκεν, ΜΟΝΟ σ' αυτόν!
4. Πιο από τα παρακάτω ήταν το μεγάλο δώρο στην Αρχαιολογική εκδήλωση 2020

α) Πλατεία Σκακιούβ) Τάβλιγ) Αερόπλοιο

θελει κ ερωτηση??? το βου!
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Το μετέφερα εδώ για να μπορέσουμε να το κάψουμε λίγο
χαχαχαχαχαχα
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εγω δηλωνω οτι σε ενδειξη αλληλεγγυης για να μπει ο χαρακτηρισμος μεγας ταβλαδορος ΔΕΝ θα συμμετασχω στο διαγωνισμο αυτο (που ολοι ξερετε οτι συμμετασχω παντου, φωτογραφιες εχω βγαλει, γλυκα εχω φτιαξει κτλ). Αλλα σαν λατρης του ταβλιου το θεωρω σημαντικοτερο!

Το εγραψα και στο αλλο νημα του διαγωνισμου και το γραφω και εδω! Και επειδη αναφερθηκε να το καψουμε σας εχω μια ωραια φωτογραφια που δειχνει καποιον "καμενο" που πηρε πρωταθλημα στο ταβλι!

tavli_b.jpg
 

finrοd

Banned
Καλά τώρα. Στα ...σοβαρά το πρότεινα!
Γιατί να μην έχουμε ένα και μόνο ένα V.I.(B).P. μέλος στο φόρουμ; Τι στο καλό; Στο πηγάδι ουρήσαμε;
Αν κι έχω μια απορία: Έτσι «σιδερόφρακτος» που 'ναι, πως στο καλό κουνά τα ζάρια και τα ρίχνει; :eek:
Λέω να του το μαρτυρήσω το ...μυστικό. Ανακαλύφθηκαν πλέον τα ...κονσερβοανοιχτήρια! Ο τενεκές που μέσα του ...κονσερβοποιήθηκε ουδεμία προστασία τού παρέχει πλέον! :p

ΥΓ
V.I.(B).P. = Very Inno Backgammon Player, αν και προτιμώ το «Μέγας Ταβλαδόρος».
Άντε ν' αποδοθεί, εξίσου γλαφυρά, το «Μέγας» και, ιδίως, το «Ταβλαδόρος» στα εγγλέζικα. Γίνεται; ΔΕΝ γίνεται! χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα ποτέ από εσένα να χρησιμοποιήσεις την Αγγλοσαξωνικήν
χαχαχαχα

Νομίζω όμως ότι το V.I.H.B.P ίσως του πάει περισσότερο.
μη με ρωτήσεις τί είναι το H :p
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα Καλη Κυριακη
Μιας και εδω ειναι για να το ..καψουμε εντελως ειπα να σκασουν μυτη και οι πρωτες την ταξη του ...χορου των ..καμενων
δηλ η μαντα και η ταλα
Εδω εχω να κανω δυο ακρως σημαντικες διαπιστωσεις

1 ορθως μπηκε και η επιλογη του γνωστου επιτραπεζιου ''αθληματος'' (ορα ταβλι)
ε ουσιαστικα οι εκδηλωσεις ενα ..κοινο με τα ζαρια του εν λογω αθληματος εχουν
γιατι για να πετυχεις το επιθυμητο ημερησιο δωρο
ηταν ..σαν να ριχνει ζαρια και να ..περιμενεις να ρθουν 6 ρες

2
Εγω δηλωνω οτι σε ενδειξη αλληλεγγυης για να μπει ο χαρακτηρισμος μεγας ταβλαδορος ΔΕΝ θα συμμετασχω στο διαγωνισμο αυτο (που ολοι ξερετε οτι συμμετασχω παντου, φωτογραφιες εχω βγαλει, γλυκα εχω φτιαξει κτλ). Αλλα σαν λατρης του ταβλιου το θεωρω σημαντικοτερο!

Το εγραψα και στο αλλο νημα του διαγωνισμου και το γραφω και εδω! Και επειδη αναφερθηκε να το καψουμε σας εχω μια ωραια φωτογραφια που δειχνει καποιον "καμενο" που πηρε πρωταθλημα στο ταβλι!

Προβολή συνημμένου 1285

τωρα γιατι εγω νομιζω οτι την εν λογω φωτο δεν την εβαλες μονο λογο ''καμενου ταβλιου'' αλλα την εβαλες κυριως λογο ....του ουζου
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
τωρα γιατι εγω νομιζω οτι την εν λογω φωτο δεν την εβαλες μονο λογο ''καμενου ταβλιου'' αλλα την εβαλες κυριως λογο ....του ουζου

Μα το ουζο ταιριαζει με το ταβλι! Και ειδικα το "12" που τοσο ειναι το μεγιστο αποτελεσμα των κυβων! Τυχαιο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

finrοd

Banned
Νομίζω όμως ότι το V.I.H.B.P ίσως του πάει περισσότερο.
μη με ρωτήσεις τί είναι το H :p
Τι είναι το "Η", ε;
Κι απαγορευτικό στο να ερωτηθεί!
Να σημαίνει «Ηigh»; Μπα, πολύ «στεγνό», ανοστιά. Φυσικά τα higher και highest αποκλείονται, λόγω τής χρήσης που 'χουν στην εγγλέζικη γλώσσα. Εξάλλου το "Great" πιότερo θα ταίριαζε αν κάτι τέτοιο ήθελε να εννοηθεί. Πώς λέμε ....Alexander the Great; Κάτι σαν ο Μέγας Αλέξανδρος στο ...τάβλι.
Αποκλείεται λοιπόν το "High".
Να σημαίνει «Ηamster»; Εντάξει, επαληθεύτηκε η φήμη ότι είναι «πολύ ωραίος», μα αυτό ουδόλως του προσδίδει τη ...χαριτωμενιά τού Hamster!
Πάει κι αυτό, αποκλείεται.
Nα σημαίνει «Ηammer»; Μα τι σχέση μπορεί να 'χει το «σφυρί» με το τάβλι και τις επιδόσεις του σ' αυτό; Από την άλλη, «κατσαρόλα» φέρει επί τής κεφαλής κι όχι σφυρί, ωσάν ...σφυροκέφαλος καρχαρίας!
Το ξεχνάμε κι αυτό. Δεν...
Να σημαίνει «Hummer»; Καλά, είπαμε, τεθωρακισμένος, σιδερόφρακτος, μα όχι και Hummer. Κάμποσους αιώνες πίσω είναι η θωράκισή του, σε σχέση με το συγκεκριμένο αυτοκινούμενο.
Ούτε κι αυτό.
Να σημαίνει «Hannibal»; Χμμ, «κανίβαλος» ο Μήτσος; Έστω και στο τάβλι; Να κανιβαλίζει, να κατασπαράζει τον αντίπαλό του; Λέτε; Λέτε, σαν χάνει, να παρεκτρέπεται κατ' αυτόν τον τρόπο; Λέτε η «κατσαρόλα» στο κεφάλι να 'ναι το αντίστιοιχο του φίμωτρου που ο Hannibal Lecter φόραγε;
Χμμ...
Σίγουρα, εκείνο που 'ναι εμφανές, είναι η απουσία τού «Μέγα Ταβλαδόρου» από την κουβεντούλα.
Ηχηρή, εκωφαντική η σιωπή του.
Βρε μπας και τον βάλαμε σε μπελάδες; Μπας και τρέχει να ράψει επίσημο ένδυμα για την τελετή απονομής τού ...τίτλου;
Ή, μήπως, από τον λόξυγγα και το φτάρνισμα δεν προκάνει εδώ να γράψει;
Εκτός κι αν έφερε «άσο δύο» και το 'ριξε στο ...φεύγα, όπως κι ο ίδιος πρότεινε στην αρχική του δημοσίευση, για το θέμα.
Τέλος πάντων, εμάς, προς το παρόν, μας ταλανίζει το τι να σημαίνει το "Η" στο αρκτικόλεξο "V.I.H.B.P."...
Έχετε κάποια ιδέα περί αυτού; Βλέπεις η Ρηνιώ έβαλε απαγορευτικό στο να το ρωτήσουμε, στο να το μαρτυρήσει, στο να το «πάρει το ποτάμι».
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Αν δε βγει ο ίδιος να επιλέξει τον τίτλο που θέλει θα τα βγάλουμε σε δημοσκόπηση
 

finrοd

Banned
Γεια χαρά παιδιά, τελικά το γλιτώσαμε το Τζακ Ποτ:p
Έχουμε 3 νικητές στους οποίους θα μοιραστεί το σύνολο των διαμαντιών του διαγωνισμού.
Οι νικητές είναι: hmmm, elnano, crazyhos. Συγχαρητήρια!!!
Και ο εκ Νίκαιας Μήτσος; Μεταξεταστέος; :(
Πάτε καλά; Είστε με τα «σωστά» Σας; Τι καμώματα είναι τούτα; Συγκεντρωθείτεεεεε... :mad:
Τώρα θα μου πεις ότι «συγκεντρώσου» και σε 'κείνον έλεγα. Στρώσου διάβασε. Διαγώνισμα έχει στο φόρουμ.
Τίποτε ο δικός σου. Και να πεις πως δεν τα παίρνει. Με το πρώτο. Σπίρτο, σαΐνι είναι. Ατσίδας. Μα που να βρει καιρό από τα «τάβλια» και τα τρεχάματα στα γήπεδα και στα «ποδόσφαιρα». Είναι, βλέπεις, κι εκείνες οι «σουρλουλούδες» που στο κατόπι τον πήραν, σ' ησυχία δεν τον αφήνουν. Πού μυαλό για διαβάσματα! Έληξε και η καραντίνα...
Καθότιν, ο Μήτσος μας, κι ωραίος σ' όλα του είναι και ξηγιέται φίνα κι όμορφα. Στα πάντα! :cool:

Αυτό δεν έπρεπε να το κάνετε. Δεν τα εκτιμήσατε ορθώς τα δεδομένα. Τον ρίξατε άτσαλα!:oops:
Τιμής ένεκεν, κι εκτός συναγωνισμού, βραβείο ειδικώς αθλοθετημένο για πάρτι του οφείλατε να 'χετε!
Αυτός είναι που «δεν παίζεται» κι όχι εγώ, όπως κάπου εγγράφει. Τη «ματιά» του θα 'θελα σε πολλά πράγματα να 'χα!
Τώρα, δηλαδής, θα φταίει ο Μήτσος αν, όπως ο Σαρτρ απαξίωσε και δεν καταδέχτηκε την απονομή του βραβείου Νόμπελ, (παρεμπιπτόντως, αν το διάβασμα σας αρέσει, αξίζει να διαβάσετε το έργο του «Οι Λέξεις». Τυχερά τ' άτομα που από το πρωτότυπο, στη γαλλική, το 'χουν διαβάσει. Μα και η μετάφραση του στην ελληνική δεν το αδικεί. Θαυμάσιο αυτοβιογρφικό έργο, αν και δεν αναφέρει την υπέροχη, καταπληκτική του σχέση με την Σιμόν Ντε Μποβουάρ, από τα πρώτα ζευγάρια μ' ανακοινωμένη ελεύθερη/αδέσμευτη σχέση συμβίωσης), θα φταίει λοιπόν ο Μήτσος αν δεν αποδεχτεί και μ' επιτηδευμένο «μπλαζέ» υφάκι, απορρίψει τον τίτλο του «Μέγα Ταβλαδόρου», «σνομπάροντας» την απονομή; Ε; Αυτός θα φταίει;
Ου να μου χαθείτε! Με πικράνατε. Πολύ με πικράνατε. Τόσο που σκέφηκα μαύρη πέτρα ν΄ αναζητήσω, εδώ να την ρίξω, ποτέ να μην ξαναγράψω. Μα με 'πνιξε τ' άδικο, γι' αυτό κι εγώ τη γλώσσα μου σας βγάζω: :p


ΥΓ
Δεν έχει, σ' ένδειξη διαμαρτυρίας. Έτσι για να ...μάθετε. Για «τιμωρία» Σας.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Βρε όπου και να πάω τους τραβάω τους τρελούς σα μαγνήτης... Δεν υπάρχει σωτηρία! :D:D:D:D;)


(Άσε που πριν 30 χρόνια δεν είχα γεννηθεί :p)
 



Γεια σας Βασίλισσες και Βασιλιάδες :p

χρειάζομαι την βοηθειά σας, τι θέμα σε επόμενο διαγωνισμού εκτός από μπάλα?

Ευχαριστώ!!!
 
Και ο εκ Νίκαιας Μήτσος; Μεταξεταστέος; :(

Ου να μου χαθείτε! Με πικράνατε. Πολύ με πικράνατε. Τόσο που σκέφηκα μαύρη πέτρα ν΄ αναζητήσω, εδώ να την ρίξω, ποτέ να μην ξαναγράψω. Μα με 'πνιξε τ' άδικο, γι' αυτό κι εγώ τη γλώσσα μου σας βγάζω: :p


ΥΓ
Δεν έχει, σ' ένδειξη διαμαρτυρίας. Έτσι για να ...μάθετε. Για «τιμωρία» Σας.:D


mavri-petra.jpg



Μόνο λόγια είσαι :p :p :p
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Γεια σας Βασίλισσες και Βασιλιάδες :p

χρειάζομαι την βοηθειά σας, τι θέμα σε επόμενο διαγωνισμού εκτός από μπάλα?

Ευχαριστώ!!!

μια ωραια καλοκαιρινη χαβαλεδιαρικη ιδεα ειναι μικρα καμενα ανεκδοτα.. τα λαικ κερδιζουν..κ να μην κερδισουμε θα γελασουμε τουλαχιστον :p
παρε μια ιδεα χαχαχαχαχ

-Σουπερ Μαριο απηγαγαν την πριγκιπισσα!
-Και προς τα που πηγαν??
-Αριστερά
-Ω να σου γ@μ@σ@

(σορρυ δεν γινοταν να το καλυψω καλυτερα θα εχανε το νοημα χαχαχαχαχα)
 
Κορυφή