Προσωπικές απορίες

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
IMG_20200430_191839_733.jpg

IMG_20200430_192049_527.jpg Τα μοντέρνα και αναγεννημένα, αντίστοιχα,αγαθά δεν είναι σημαντικά στοιχεία;
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Αν απαντούσε κάποιο μέλος της διαχείρισης θα ήταν καλύτερα...
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
IMG_20201014_141132_184.jpg
Γιατί αυτές οι προσφορές είναι στο θεμιτό εμπόριο, τη στιγμή που η αναλογία των αγαθών που ανήκουν στην ίδια εποχή είναι 1/1 ενώ εδώ είναι 1/10;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα δεν ανηκω μεν στην ομαδα της διαχειρισης
ομως μπορω να σας λυσω την απορια
οι συγκεκριμενες προσφορες ειναι του φοεκικου εμπορου
.ο οποιος ειναι κατι σαν την φοεκικη μετασαρκωση του τοκογλυφου

εξ ου και η δυνατοτητα του μπονους εμπορου της ταβερνας
τωρα οσο για την προηγουμενη απορια
Προβολή συνημμένου 1482
Ποια ικανότητα έχει τελικά;
η απαντηση ειναι ..απλη
δεν εχει καμμια εχτρα ικανοτητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Ιδιαίτερες Ικανότητες από την η-ΦΟΕπαίδεια.
Αν ως ικανότητες ορίσουμε το έναντι ποιών ομάδων υπερέχει ή μειονεκτεί, καθώς και το σε ποιου είδους ψηφίδες των πεδίων μάχης ευνοείται, τότε αυτό που ως «ιδιαίτερες ικανότητες» έχει περιγραφεί ίσως, (και λόγω τής λέξεις "ιδιαίρετες") θα μπορούσε ν' αποδοθεί ως «Ιδιότητες» (θεωρώντας πως μονολεκτικά η λέξη «ιδιότητα» αποδίδει σαφώς την έννοια «ιδιαίτερη ικανότητα»).
Ίσως η λέξη «Καμία» ή το σύμβολο του κενού να άρμοζε στο πεδίο, από τη στιγμή που τη συγκεκριμένη μονάδα δεν την χαρακτηρίζει καμία ιδιαίτερη ικανότητα.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Καλησπερα δεν ανηκω μεν στην ομαδα της διαχειρισης
ομως μπορω να σας λυσω την απορια
οι συγκεκριμενες προσφορες ειναι του φοεκικου εμπορου
.ο οποιος ειναι κατι σαν την φοεκικη μετασαρκωση του τοκογλυφου

εξ ου και η δυνατοτητα του μπονους εμπορου της ταβερνας
τωρα οσο για την προηγουμενη απορια

η απαντηση ειναι ..απλη
δεν εχει καμμια εχτρα ικανοτητα

Σωστά όλ'αυτά αλλά αν ενεργοποιήσω το ''έμποροι στην αγορά'', ούτε μπορώ να δημιουργήσω τέτοιες προσφορές τουλάχιστον στο θεμιτό εμπόριο, ούτε αλλάζει η αναλογία αγαθών του θεμιτού εμπορίου...
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Επίσης γνωρίζω πως δεν έχει τελικά καμία ιδιότητα, απλά αυτό το μήνυμα έχει την μορφή ρητορικής ερώτησης κι είναι ένας άλλος τρόπος να δείξω -όχι απαραίτητα ένα λάθος του παιχνιδιού, γι'αυτό άλλωστε δεν ανήκει στην ενότητα αναφοράς σφαλμάτων- αλλά μια ατέλειά του στους υπεύθυνους. Αυτό εξηγεί και το γεγονός ότι αναφέρω τους διαχειριστές...
Υ.Σ.1 Finrod σε όλες στις άλλες μονάδες που δεν έχουν ικανότητες, αλλά επιρεάζονται από το έδαφος που θα βρεθούν κι από την μονάδα που επιτίθονται ή αμύνονται, απλά δεν υπάρχει αυτή η λέξη.
2 Τον ίδιο χαρακτήρα έχουν κι η πρώτη ανάρτηση.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Καλησπερα δεν ανηκω μεν στην ομαδα της διαχειρισης
ομως μπορω να σας λυσω την απορια
οι συγκεκριμενες προσφορες ειναι του φοεκικου εμπορου
.ο οποιος ειναι κατι σαν την φοεκικη μετασαρκωση του τοκογλυφου

εξ ου και η δυνατοτητα του μπονους εμπορου της ταβερνας
τωρα οσο για την προηγουμενη απορια

η απαντηση ειναι ..απλη
δεν εχει καμμια εχτρα ικανοτητα
IMG_20201018_154103_891.jpg
Κι εδώ τι συμβαίνει; Προφανώς δεν μπορεί να είναι "στο στυλ τοκογλύφου" διότι συμφέρει τον καταναλωτή!
Παρ'ολα αυτά πάλι η αναλογία δεν μπορεί( από εμένα) να επιτευχθεί όταν δημιουργώ προσφορές στο θεμιτό εμπόριο ούτε με την χρήση ενισχύσεων της ταβέρνας οι οποίες,όμως, ούτως ή άλλως δεν έχουν αυτό το αποτέλεσμα αλλά και δεν επιρεάζουν τη δημιουργία προσφορών(ή επιρεάζουν; Δεν έχω αποσαφηνίσει εντελώς τα αποτελέσματά τους στην αγορά κι αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει ως προς αυτό σε προσωπικό μήνυμα, θα το εκτιμούσα πολύ!)
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Οι επιτρεπομενες αναλογιες για τον παικτη ειναι απο 0,5 εως 2. Αν ξετικαρεις το "θεμιτο εμποριο" θα το δεις και μονος σου. Αν βαλεις πχ αναλογια 10 θα σου πεταξει μηνυμα για το οριο 0,5 εως 2.
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Μία άλλη απορία τώρα: Ποιο είναι το απόθεμα υποστήριξης της συντεχνίας;
IMG_20201213_125159_035.jpg
 

finrοd

Banned
Παλαιό τ' «ανέκδοτο» μα καλώς πράττεις και τ' αναφέρεις.
Έλα ντε. Ποιό είναι το απόθεμα; Πού για την ποσότητά του ενημερωνόμαστε; (ΠΟΥΘΕΝΑ, είναι η απάντηση. Οι προγραμματιστές έχουν επιφορτιστεί με το «μάντρωμα» των Homo Erectus που σουλατσάρουν στις πόλεις προχωρημένων εποχών και δεν προκάνουν να φτιάξουν τ' αντίστοιχο πεδίο όπου αυτό θα εμφανίζεται, αν και υπολογίζεται από τον έναν ημερήσιο υπολογισμό στον άλλον. Έτοιμο το ΄χουν δηλαδή το νούμερο).
(Αν ορθώς εννόησα, το ερώτημά σου δεν αφορά το «τι είναι» το απόθεμα υποστήριξης, αλλά την ποσότητα αυτού).
 
Τελευταία επεξεργασία:

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Βασικά δεν ξέρω ούτε τι είναι ούτε την ποσότητά του. Το βλέπω σαν μια γενική κι αόριστη έννοια χωρίς νόημα. Αν και μου έχει περάσει η σκέψη πως εννοείται το θησαυροφυλάκιο της συντεχνίας, αλλά το απέρριψα γιατί κάποια αγαθά του παρακολουθούσα για καιρό παρέμεναν στάσιμα.
 

finrοd

Banned
Το απόθεμα υποστήριξης έχει σχέση με τον ΣεΣ και μόνο με τον ΣεΣ. Από αυτό εξαρτάται η προσαύξη τής δυναμικόητας, σε επίθεση κι άμυνα, των μονάδων που επανδρώνουν τις αμυντικές θέσεις στους τομείς που κατέχει η κάθε συντεχνία στην κάθε εποχή.
Αν σ' ενδιαφέρει ο ΣεΣ και το πως το απόθεμα υποστήριξης λειτουργεί σ' αυτόν, γράψε κι εδώ είμαστε. Ετοιμάσου όμως για πλήρη περιγραφή. :)
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Ευχαριστώ πολύ finrod. Αλλά μην κάνεις τον κόπο γιατί δεν έχω φτάσει ακόμη σ' αυτόν τον ΣεΣ. :)
 

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Τώρα θέλω να ρωτήσω για μια ιδιότητα μονάδων στον χάρτη εκστρατείας, που δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς δουλεύει:την τελευταία αντίσταση. Συγκεκριμένα ποια είναι η τελική μάχη;


IMG_20201014_141020_704.jpg
ΥΣ. Για να είμαστε 99% σωστοί είναι bonus επίθεσης και άμυνας;).
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΦΟΡΟΥΜ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΣ ?????? ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΤΕ .....
Μόλις διαπίστωσα ότι τα υπόλοιπα μέλη βλέπουν κανονικά το φόρουμ.... μήπως φταίει το ότι δεν έχω κλείσει εβδομάδα από τότε που επέστρεψα στην συντεχνία; Από την άλλη είμαι "Ιδρυτής" της συντεχνίας και δημιουργός των θεμάτων του φόρουμ... μπορεί κανείς να μου εξηγήσει;;;

Ενημέρωση: ΟουΚέι.... φταίνε τα cookies (για ολα τα παράδοξα φταίνε τα cookies... και για τα κιλά :Ρ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Το απόθεμα υποστήριξης έχει σχέση με τον ΣεΣ και μόνο με τον ΣεΣ. Από αυτό εξαρτάται η προσαύξη τής δυναμικόητας, σε επίθεση κι άμυνα, των μονάδων που επανδρώνουν τις αμυντικές θέσεις στους τομείς που κατέχει η κάθε συντεχνία στην κάθε εποχή.
Αν σ' ενδιαφέρει ο ΣεΣ και το πως το απόθεμα υποστήριξης λειτουργεί σ' αυτόν, γράψε κι εδώ είμαστε. Ετοιμάσου όμως για πλήρη περιγραφή. :)
Τώρα έχω μπερδευτεί. Πρώτη φορά μπήκα στο παιχνίδι από τον υπολογιστή και βλέπω χάρτης υπείρων συντεχνιών! Αυτό είναι το ΣεΣ; Και τι στο καλό, πώς μπαίνεις εκεί από την εφαρμογή;;;
ΥΣ(άσχετο) Είναι δυνατόν να είναι τόσο διαφορετικό το παιχνίδι στον υπολογιστή από την εφαρμογή;;;
Και είναι δυνατόν να μην έχει στον υπολογιστή μία λίστα με τα ΜΚ που συνεισφέρεις όπως στην εφαρμογή;(αν έχει δικό κου λάθος δεν την βρήκα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Τώρα έχω μπερδευτεί. Πρώτη φορά μπήκα στο παιχνίδι από τον υπολογιστή και βλέπω χάρτης υπείρων συντεχνιών! Αυτό είναι το ΣεΣ; Και τι στο καλό, πώς μπαίνεις εκεί από την εφαρμογή;;;
ΥΣ(άσχετο) Είναι δυνατόν να είναι τόσο διαφορετικό το παιχνίδι στον υπολογιστή από την εφαρμογή;;;
Και είναι δυνατόν να μην έχει στον υπολογιστή μία λίστα με τα ΜΚ που συνεισφέρεις όπως στην εφαρμογή;(αν έχει δικό κου λάθος δεν την βρήκα.
Καλημέρα και χρονιά πολλά... ναι υπάρχουν αρκετές διαφορές οι οποίες χρόνο με τον χρόνο απαλείφονται... Ωστόσο, ο ΣεΣ, ένα παμπάλαιο χαρακτηριστικό, δεν έχει μπει ποτέ στην εφαρμογή -ούτε πιστεύω ότι θα γίνει ποτέ αυτό.
Όσο για τη λίστα των ΜΚ που συνεισφέρεις, μπορείς να μπεις στο Δημαρχείο και να μεταβείς στην καρτέλα "Νέα" που έχει και το ιστορικό γεγονότων.
 
Κορυφή