Συζήτηση: Αναβάθμιση στην 1,91

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να αφήσετε τα σχόλια σας σχετικά με την αναβάθμιση στην 1.91
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά Σας,
Τη γνώμη μας ζητάτε για την επερχόμενη αναβάθμιση.
Θα σταθώ, προς το παρόν, στο σημείο π' αφορά τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας, επιφυλασσόμενος για τις υπόλοιπες.
Η άποψή μου για τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας μπορεί να συμπυκνωθεί στη φράση «Αιδώς Αργείοι»!

Το εικονίδιο ακριβώς πάνω από το κουμπί "Βοήθεια" θα σας ενημερώνει αν μπορείτε ή όχι να καθήσετε.
Βάλτε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο με το ρολόι για να δείτε το εργαλείο βοήθεια που θα σας ενημερώνει αν μπορείτε να καθήσετε στην ταβέρνα του φίλου σας τη συγκεκριμένη στιγμή.

Απ' ότι καταλαβαίνω, διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο της Ίρις:
  • Δεν θα υπάρχει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης.
  • Δεν αλλάζει τίποτε με την χωροθέτηση του εικονιδίου όπου αναφέρεται η πληρότητα της ταβέρνας.
  • Δεν θα υπάρχει εικονίδιο-κουμπί, όπου θα εμφανίζεται και το ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης, και με χρωματικό κώδικα θα μας πληροφορεί για το αν:
    • Υπάρχουν κενές θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι πλήρεις οι θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι ανέφικτη η είσοδος σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε, λόγω του ότι παρευρισκόμαστε ήδη σ' αυτήν και μετά την παρέλευση του 24ώρου.
Αυτό προσδοκούσαμε από τους σχεδιαστές του παιχνιδιού;
Αυτήν θεωρούν ως ενδεδειγμένη λύση;
Τι μεσοβέζικα κι αναποτελεσματικά πράματα είν' αυτά;


Αυτό έχουν καταλάβει από το παρακάτω;
  1. Το εικονίδιο ένδειξης των κατειλημμένων θέσεων εντός της ταβέρνας, να μεταφερθεί κάτω από το εικονίδιο του καπετάνιου, παρέχοντας την πληροφόρηση για τις κατειλημμένες θέσεις ΚΑΙ με ευανάγνωστο αναδυόμενο ενημερωτικό παράθυρο, σαν ο δείκτης του "ποντικιού" σταθεί επάνω του.
  2. Επιλέγοντας το προαναφερόμενο εικονίδιο, (μ' αριστερό "κλικ" του ποντικιού), να εμφανίζεται αναδυόμενο μενού με τις εξής επιλογές:
    • "Μετάβαση στην Ταβέρνα" ή "Ταβέρνα"
    • "Μετάβαση στη Λίστα Φίλων" ή "Φίλοι"
Επιλέγοντας την "Μετάβαση στην Ταβέρνα" θα εμφανίζεται, σε παράθυρο, το περιβάλλον της ταβέρνας, όπως ακριβώς συμβαίνει και τώρα σαν κάποιος επιλέγει το κτίριο της ταβέρνας κάνοντας αριστερό "κλικ" με το "ποντίκι" επάνω στο κτίριο της ταβέρνας.

Επιλέγοντας την "Μετάβαση στη Λίστα Φίλων" θα εμφανίζεται παράθυρο με τρεις στήλες όπου:
  • Στην 1η στήλη θα αναγράφεται το διακριτικό όνομα του φίλου.
  • Στην 2η στήλη χρονική σήμανση για το πότε επισκέφθηκε την ταβέρνα της πόλης μας.
  • Στην 3η στήλη θα εμφανίζεται ένα εικονίδιο-κουμπί με τη λέξη "Επίσκεψη", το οποίο:
Θα είναι πράσινο, σ' όσες ταβέρνες φίλων υπάρχουν κενές θέσεις κι έχουμε δικαίωμα εισόδου.
Θα είναι κόκκινο, σ' όσες ταβέρνες φίλων δεν υπάρχουν κενές θέσεις κι έχουμε δικαίωμα εισόδου.
Θα είναι γκρι, σ' όσες ταβέρνες φίλων, είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν κενές θέσεις, δεν έχουμε δικαίωμα εισόδου επειδή δεν έχει γίνει συγκέντρωση των νομισμάτων.
Θα εμφανίζει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης στις ταβέρνες των φίλων που έχουμε ήδη επισκεφθεί, ενημερώνοντάς μας για το σε πόσο χρόνο μπορούμε να τις ξαναεπισκεφθούμε.

Κι, άντε, δεν θέλανε να δημιουργήσουν νέα, χωριστή λίστα για την ταβέρνα. Ας διαιρούσανε στα δύο το κουμπί της "Βοήθειας" κι ας χρησιμοποιούνταν το ήμιση για την δημιουργία των παραπάνω.
Τώρα, με τούτα τα "πασαλείμματα", θα συνεχίσουν να μας κολάζουν που επιλέξαμε το ΦοΕ για την διασκέδασή μας, ταλανίζοντάς μας με το πέρνα και ξαναπέρνα και ξανά-μανά-πέρνα από τα πορτρέτα των μελών στην μπάρα των φίλων, σημάδεψε με το βελάκι το εικονίδιο κάτω δεξιά και δες αν έχεις δικαίωμα να μπεις...
Ου να μου χαθείτε!! (Να δείτε π' αυτό θα μου γίνει μόνιμη επωδός, με τούτα που μας σκαρώνουν!)

Πόσο ηλίθιος δύναται να 'ναι κάποιος, ώστε να πιστεύει πως είναι κεκτημένο του δικαίωμα να με θεωρεί ηλίθιο!!

ΜΦΧ
Γιώργης.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Γεια χαρά Σας,
Απ' ότι καταλαβαίνω, διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο της Ίρις:
  • Δεν θα υπάρχει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης.
  • Δεν αλλάζει τίποτε με την χωροθέτηση του εικονιδίου όπου αναφέρεται η πληρότητα της ταβέρνας.
  • Δεν θα υπάρχει εικονίδιο-κουμπί, όπου θα εμφανίζεται και το ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης, και με χρωματικό κώδικα θα μας πληροφορεί για το αν:
    • Υπάρχουν κενές θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι πλήρεις οι θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι ανέφικτη η είσοδος σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε, λόγω του ότι παρευρισκόμαστε ήδη σ' αυτήν και μετά την παρέλευση του 24ώρου.
Γιωργο μου μην μου στεναχωριεσαι
Για να σκεφτεις εγω η πιο ..γκρινιαρα του φοε
για πρωτη φορα τους παρακαλεσα μην αλλαξουν κατι
και κυριως να μην προσθεσουν κατι αλλο (στο θεμα της ταβερνοκαρεκλας )
Εχει γινει μαλλον καποια παρεξηγηση
δεν γινεται ..μονο στον ελληνικο σερβερ να λειτουργησει διαφορετικα το ...κουτουκι
θα υπαρχουν ολα αυτα που αναφερεις
1 εαν υπαρχει κενη θεση και εχεις χρονικο δικαιωμα τοτε η καρεκλα δεν εχει το συμβολο του ρολογιου
http://prntscr.com/dk7um9
2 εαν υπαρχει το συμβολο τοτε με το που πατας επανω στο συμβολο σου εξηγει τι συμβαινει
δηλ σε ενημερωνει για το :
-εαν ηδη καθεσαι
http://prntscr.com/dk7u4r
-εαν ειναι πληρης η ταβερνα
http://prntscr.com/dk7v0o
-εαν δεν εχει περασει το 24h απο την προηγουμενη επισκεψη σου
http://prntscr.com/dk7tjp
και σου αναφερει ποσος χρονος απομενει κατι σαν εσωτερικο ψηφιακο ρολοι
Το μονο που δεν υπαρχει ειναι το χρωμα
ομως θεωρω οτι καποια ατομα παιχτες αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα με τα πολλα χρωματα και ισως για αυτο προτιμησαν να μην χρωματισουν το ρολοι (προσφατα μαλιστα το επισημανε και σε μας στο ελληνικο φορουμ παιχτης)
για μενα ορθως επραξαν εαν ελαβαν υποψη το συγκεριμενο προβλημα και ειλικρινα πιστευω οτι ολοι θα συμφωνησουμε με αυτο

τωρα να λειτουργουν ολα τα εξωτερικα αναλογικα ρολογια στις καρεκλες των φιλων μας συγχρονως και σωστα το θεωρω ανεφικτο
ακομη και εαν λειτουργουσαν και τα ..100 σωστα θα υπερφορτωνα υπερβολικα το παιχνιδι μας
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
  1. Ουδεμία παρεξήγηση από την πλευρά μου δεν έγινε.
  2. Και τώρα σαν κάνω κλικ στο εικονίδιο της καρέκλας μου τα δείχνει όλα. Ποιά η διαφορά; Τι άλλαξε; Το ότι τώρα δε θα κάνω το κλικ, αλλά θα βάζω απλά τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο εικονίδιο της καρέκλας του κάθε φίλου; ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ ώστε να το θεωρώ αυτό βελτίωση.
  3. Για κάθε πράγμα στην πόλη σου υπάρχει κι ένα ρολόι. Γιά κάθε παραγωγή, για κάθε οικιστικό, για κάθε Μ/Κ, για κάθε Στρατώνα, για κάθε τραυματισμένη μονάδα που αποθεραπεύεται, για κάθε άτομο σε κάθε μπάρα για την λειτουργία "βοήθεια", για την πρόσθεση φόρτζ πόντων στην μπάρα της πόλης σου, ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ υπάρχει κι ένα ρολόι. Για ποια υπερφόρτωση μιλάς; ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ για να πιστέψω πως το να είναι εμφανές το ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης του χρόνου που πρέπει να παρέλθει για να 'χω δικαίωμα επίσκεψης σε μια ταβέρνα θα υπερφόρτωνε το σύστημα.
  4. Το παιχνίδι βρίθει από χρώματα, ο χρωματικός κώδικας στο συγκεκριμένο κουμπί θα δημιουργούσε το πρόβλημα;
  5. Είπα εγώ οι αλλαγές να γίνουν μόνο στην ελληνική έκδοση του παιχνιδιού; Τι σόι παρατήρηση είναι αυτή που κάνεις;
Για να εξηγούμαστε: ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ στην ουσία και σε βαθμό που να μπορεί κάποιος να υποστηρίξει πως η λειτουργία της ταβέρνας έγινε πλέον φιλική προς τους παίκτες.
Εκτός κι αν τελικά είμαι όντως "ηλίθιος" και δεν μπορώ να εννοήσω τις βελτιώσεις που κάνανε. Στην περίπτωση αυτή, προτιμώ να παραμείνω "ηλίθιος" αναγνωρίζοντας το δικαίωμα των υπολοίπων στο μαζοχισμό.
ΜΦΧ
Γιώργης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
σγν
δεν εχω δει εγω τωρα το εικονιδιο να μου λεει εαν ειναι γεματη η ταβερνα ή αν καθομαι ηδη
..εσενα οι καρεκλες σου τι μαρκα ειναι δηλ ..για να τις αλλαξω ?
δεν ειναι εξωτερα και μινιατουρες μεγεθους καρφιτσας
Τι δεν καταλαβαίνεις από το παρακάτω;
Για να εξηγούμαστε: ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ στην ουσία και σε βαθμό που να μπορεί κάποιος να υποστηρίξει πως η λειτουργία της ταβέρνας έγινε πλέον φιλική προς τους παίκτες.
Πασαλείμματα, Ναι, γίνανε. Λύση φιλική προς τους παίκτες δε δόθηκε.

Τι δεν καταλαβαίνεις από το παρακάτω;
Και τώρα σαν κάνω κλικ στο εικονίδιο της καρέκλας μου τα δείχνει όλα. Ποιά η διαφορά; Τι άλλαξε; Το ότι τώρα δε θα κάνω το κλικ, αλλά θα βάζω απλά τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο εικονίδιο της καρέκλας του κάθε φίλου; ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ ώστε να το θεωρώ αυτό βελτίωση.
Δηλαδή η "Σούπερ" βελτίωση, η λύση στο πρόβλημα της λειτουργίας της ταβέρνας είναι πως τώρα αρκεί να σημαδεύουμε και να βάζουμε (ξανά και ξανά και ξανά) τον δείκτη του ποντικιού πάνω στο εικονίδιο του κάθε φίλου για να μας δείξει αυτά που λες κι όχι να κάνω (ξανά και ξανά και ξανά) κλικ; Μήπως το πρόβλημα έγκειται στο ...ξανά; Στο ότι με μια ματιά δεν είναι ορατά όλα αυτά;

Μην με προβοκάρεις...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Συγνωμη δεν εχω δει εγω τωρα το εικονιδιο να μου λεει εαν ειναι γεματη η ταβερνα ή αν καθομαι ηδη
..εσενα οι καρεκλες σου τι μαρκα ειναι δηλ ..για να τις αλλαξω ?
Τωρα μπορει εσυ να προτιμουσες μινιατουρες μεγεθους καρφιτσας τα χρονομετρα να μας δειχνουν την ωρα και οχι το ψηφιακο
Το οτι μπορεις χωρις να χανεις χρονο να ξερεις σε ποια ταβερνα μπορεις να κατσεις δεν ειναι αρκετο ?
Το οτι μπορεις να γνωριζεις ποση ωρα σου λειπει απο το δικαιωμα της επομενης επισκεψης ειναι ασχετο ?
Οκ σεβαστη η αποψη σου και σγμ εαν στην προσπαθεια μου να επεξηγησω τι ακριβως θα γινει σε ενοχλησα
 

DeletedUser30097

Guest
Συγνωμη δεν εχω δει εγω τωρα το εικονιδιο να μου λεει εαν ειναι γεματη η ταβερνα ή αν καθομαι ηδη
βάζοντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω στη καρέκλα και κάνοντας κλικ σου δίνει όλες τις πληροφορίες. Τι άλλαξε; Το ότι δεν κάνεις το κλικ; Σιγά τα ωά!!!

Τωρα μπορει εσυ να προτιμουσες μινιατουρες μεγεθους καρφιτσας τα χρονομετρα να μας δειχνουν την ωρα και οχι το ψηφιακο
Είπα εγώ ρολόγια μινιατούρες; Αναλογικά με δείκτες κι όχι ψηφιακά μ' αριθμούς; Να γιατί γράφω "μη με προβοκάρεις".

Το οτι μπορεις χωρις να χανεις χρονο να ξερεις σε ποια ταβερνα μπορεις να κατσεις δεν ειναι αρκετο ?
Το οτι μπορεις να γνωριζεις ποση ωρα σου λειπει απο το δικαιωμα της επομενης επισκεψης ειναι ασχετο ?
Πώς δε χάνω χρόνο; Δεν πρέπει να βάζω ξανά και ξανά και ξανά τον δείκτη του ποντικιού πάνω στα ρολόγια του κάθε φίλου για να πάρω τις πληροφορίες;
Είπα εγώ πως είναι άσχετη η πληροφόρηση για το χρόνο που απομένει μέχρι το ν' αποκτήσω δικαίωμα επίσκεψης; Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ έγραψα και μάλιστα το θεωρώ τόσο σημαντικό που θέλω να 'ναι άμεσα ορατό, όπως άμεσα ορατό θέλω να 'ναι και το εικονίδιο που με πληροφορεί για την πληρότητα της δικής μου ταβέρνας.

Σε τι διαφωνείς;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
βάζοντας τον δείκτη του ποντικιού πάνω στη καρέκλα και κάνοντας κλικ σου δίνει όλες τις πληροφορίες. Τι άλλαξε; Το ότι δεν κάνεις το κλικ; Σιγά τα ωά!!!


Είπα εγώ ρολόγια μινιατούρες; Αναλογικά με δείκτες κι όχι ψηφιακά μ' αριθμούς; Να γιατί γράφω "μη με προβοκάρεις".


Πώς δε χάνω χρόνο; Δεν πρέπει να βάζω ξανά και ξανά και ξανά τον δείκτη του ποντικιού πάνω στα ρολόγια του κάθε φίλου για να πάρω τις πληροφορίες;
Είπα εγώ πως είναι άσχετη η πληροφόρηση για το χρόνο που απομένει μέχρι το ν' αποκτήσω δικαίωμα επίσκεψης; Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ έγραψα και μάλιστα το θεωρώ τόσο σημαντικό που θέλω να 'ναι άμεσα ορατό, όπως άμεσα ορατό θέλω να 'ναι και το εικονίδιο που με πληροφορεί για την πληρότητα της δικής μου ταβέρνας.

Σε τι διαφωνείς;
Σε ολα ομως ειλικρινα δεν θελω να αντιδικησω μαζι σου
θα προτεινα να δωσεις λιγο καιρο στις αλλαγες
να τις δοκιμασεις και μετα εσυ θα πεις εαν οντως ειναι το ιδιο με το τωρα
'η εαν εχει γινει η καλυτερη και η σωστοτερη αλλαγη στο θεμα της επισκεψης
 

DeletedUser30097

Guest
Γεια χαρά Σας!
ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ...
Συζήτηση κάνουμε. Οι αποκλίνουσες εκτιμήσεις και η με επιχειρήματα τεκμηριωμένη διαφορετική άποψη σε καμμία περίπτωση δεν συνιστούν αντιδικία.

ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ...
Για τη συνοχή της συζήτησης, ώστε να 'ναι γόνιμη και να μπορούν να εξαχθούν ωφέλιμα συμπεράσματα, πρέπον θεωρώ το να λείπουν οι γενικόλογοι αφορισμοί, οι στείρες ατεκμηρίωτες διαφωνίες και οι ανεδαφικές αιτιάσεις.
Αντίθετα, ζήτημα προς ζήτημα, ας διατυπωθούν τα επιχειρήματα της όποιας άποψης.

ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...
Η άποψή μου για τις επερχόμενες μεταβολές, (όπως αυτές ανακοινώθηκαν), στην λειτουργία της ταβέρνας διαφαίνεται ξεκάθαρα από τις παρακάτω φράσεις:
  • Αιδώς Αργείοι
  • Αυτό προσδοκούσαμε από τους σχεδιαστές του παιχνιδιού;
  • Αυτήν θεωρούν ως ενδεδειγμένη λύση;
  • Τι μεσοβέζικα κι αναποτελεσματικά πράματα είν' αυτά;
  • Ου να μου χαθείτε!
Για να μην θεωρηθεί πως γενικόλογα αφορίζω, δείτε την πρώτη μου δημοσίευση στο θέμα όπου, μεταξύ άλλων, περιέχονται οι παραπάνω φράσεις, το οποίο, προς διευκόλυνση, παραθέτω κι εδώ.
Γεια χαρά Σας,
Τη γνώμη μας ζητάτε για την επερχόμενη αναβάθμιση.
Θα σταθώ, προς το παρόν, στο σημείο π' αφορά τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας, επιφυλασσόμενος για τις υπόλοιπες.
Η άποψή μου για τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας μπορεί να συμπυκνωθεί στη φράση «Αιδώς Αργείοι»!

Το εικονίδιο ακριβώς πάνω από το κουμπί "Βοήθεια" θα σας ενημερώνει αν μπορείτε ή όχι να καθήσετε.
Βάλτε το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο με το ρολόι για να δείτε το εργαλείο βοήθεια που θα σας ενημερώνει αν μπορείτε να καθήσετε στην ταβέρνα του φίλου σας τη συγκεκριμένη στιγμή.

Απ' ότι καταλαβαίνω, διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο της Ίρις:
  • Δεν θα υπάρχει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης.
  • Δεν αλλάζει τίποτε με την χωροθέτηση του εικονιδίου όπου αναφέρεται η πληρότητα της ταβέρνας.
  • Δεν θα υπάρχει εικονίδιο-κουμπί, όπου θα εμφανίζεται και το ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης, και με χρωματικό κώδικα θα μας πληροφορεί για το αν:
    • Υπάρχουν κενές θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι πλήρεις οι θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι ανέφικτη η είσοδος σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε, λόγω του ότι παρευρισκόμαστε ήδη σ' αυτήν και μετά την παρέλευση του 24ώρου.
Αυτό προσδοκούσαμε από τους σχεδιαστές του παιχνιδιού;
Αυτήν θεωρούν ως ενδεδειγμένη λύση;
Τι μεσοβέζικα κι αναποτελεσματικά πράματα είν' αυτά;


Αυτό έχουν καταλάβει από το παρακάτω;
  1. Το εικονίδιο ένδειξης των κατειλημμένων θέσεων εντός της ταβέρνας, να μεταφερθεί κάτω από το εικονίδιο του καπετάνιου, παρέχοντας την πληροφόρηση για τις κατειλημμένες θέσεις ΚΑΙ με ευανάγνωστο αναδυόμενο ενημερωτικό παράθυρο, σαν ο δείκτης του "ποντικιού" σταθεί επάνω του.
  2. Επιλέγοντας το προαναφερόμενο εικονίδιο, (μ' αριστερό "κλικ" του ποντικιού), να εμφανίζεται αναδυόμενο μενού με τις εξής επιλογές:
    • "Μετάβαση στην Ταβέρνα" ή "Ταβέρνα"
    • "Μετάβαση στη Λίστα Φίλων" ή "Φίλοι"
Επιλέγοντας την "Μετάβαση στην Ταβέρνα" θα εμφανίζεται, σε παράθυρο, το περιβάλλον της ταβέρνας, όπως ακριβώς συμβαίνει και τώρα σαν κάποιος επιλέγει το κτίριο της ταβέρνας κάνοντας αριστερό "κλικ" με το "ποντίκι" επάνω στο κτίριο της ταβέρνας.

Επιλέγοντας την "Μετάβαση στη Λίστα Φίλων" θα εμφανίζεται παράθυρο με τρεις στήλες όπου:
  • Στην 1η στήλη θα αναγράφεται το διακριτικό όνομα του φίλου.
  • Στην 2η στήλη χρονική σήμανση για το πότε επισκέφθηκε την ταβέρνα της πόλης μας.
  • Στην 3η στήλη θα εμφανίζεται ένα εικονίδιο-κουμπί με τη λέξη "Επίσκεψη", το οποίο:
Θα είναι πράσινο, σ' όσες ταβέρνες φίλων υπάρχουν κενές θέσεις κι έχουμε δικαίωμα εισόδου.
Θα είναι κόκκινο, σ' όσες ταβέρνες φίλων δεν υπάρχουν κενές θέσεις κι έχουμε δικαίωμα εισόδου.
Θα είναι γκρι, σ' όσες ταβέρνες φίλων, είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν κενές θέσεις, δεν έχουμε δικαίωμα εισόδου επειδή δεν έχει γίνει συγκέντρωση των νομισμάτων.
Θα εμφανίζει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης στις ταβέρνες των φίλων που έχουμε ήδη επισκεφθεί, ενημερώνοντάς μας για το σε πόσο χρόνο μπορούμε να τις ξαναεπισκεφθούμε.

Κι άντε, δεν θέλανε να δημιουργήσουν νέα, χωριστή λίστα για την ταβέρνα. Ας διαιρούσανε στα δύο το κουμπί της "Βοήθειας" κι ας χρησιμοποιούνταν το ήμιση για την δημιουργία των παραπάνω.
Τώρα, με τούτα τα "πασαλείμματα", θα συνεχίσουν να μας κολάζουν που επιλέξαμε το ΦοΕ για την διασκέδασή μας, ταλανίζοντάς μας με το πέρνα και ξαναπέρνα και ξανά-μανά-πέρνα από τα πορτρέτα των μελών στην μπάρα των φίλων, σημάδεψε με το βελάκι το εικονίδιο κάτω δεξιά και δες αν έχεις δικαίωμα να μπεις...
Ου να μου χαθείτε!! (Να δείτε π' αυτό θα μου γίνει μόνιμη επωδός, με τούτα που μας σκαρώνουν!)

Πόσο ηλίθιος δύναται να 'ναι κάποιος, ώστε να πιστεύει πως είναι κεκτημένο του δικαίωμα να με θεωρεί ηλίθιο!!

ΜΦΧ
Γιώργης.

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...
1ο Ζήτημα
Προτάθηκε το εικονίδιο ενημέρωσης για την πληρότητα της ταβέρνας να τοποθετηθεί σε μέρος όπου να 'ναι ΜΟΝΙΜΑ κι​
ΑΜΕΣΑ ΟΡΑΤΟ, δίχως να χρειάζεται μετατόπιση της εικόνας της πόλης για να φανεί, και οι πληροφορίες που παρέχει να 'ναι πιο ευανάγνωστες.
Ερώτημα:
Η υιοθέτηση της παραπάνω πρότασης θα καθιστούσε την εποπτεία της ταβέρνας πιο φιλική για τους παίκτες; Ναι ή Όχι;​
Κι αν όχι, γιατί; Θεωρώντας πως θα διευκόλυνε τους παίκτες μού μένει η απορία γιατί οι σχεδιαστές του παιχνιδιού δεν το πράξανε.

2ο Ζήτημα
Το κύριο πρόβλημα στη λειτουργία της ταβέρνας εντοπίζεται στη ΜΗ φιλικότητά της προς τον χρήστη-παίκτη, απόρροια​
της απουσίας άμεσα ορατών πληροφοριών για την κατάσταση της ταβέρνας των φίλων, μ' αποτέλεσμα όποιος παίκτης θέλει να 'ναι συνεπής στις επισκέψεις του στις ταβέρνες των φίλων, αλλά και ν' αξιοποιήσει στο έπακρο τις δυνατότητες της δικής του ταβέρνας, να μπαίνει στη βάσανο μιας χρονοβόρας διαδικασίας ατέρμονων "κλικ", τα οποία ουδεμία διασκέδαση του προσφέρουν, ενώ ταυτόχρονα του στερούν χρόνο από ενέργειες στο παιχνίδι που του προσφέρουν ευχαρίστηση.

Δόκιμη λύση αντιμετώπισης του προβλήματος, προς όφελος και διευκόλυνση πάντοτε των παικτών, είναι η​
δημιουργία ενός κουμπιού το οποίο θα:
  1. Εμφανίζει ρολόι το οποίο θα ενημερώνει για τον χρόνο π' απομένει έως ότου αποκτηθεί δικαίωμα εισόδου στην κάθε ταβέρνα.
  2. Είναι κόκκινο, εμφανίζοντας πιθανώς τη λέξη "STOP" ή ένα "Χ", αν υφίσταται δικαίωμα εισόδου αλλά η ταβέρνα είναι πλήρης.
  3. Είναι πράσινο, εμφανίζοντας πιθανώς ένα άδειο κάθισμα, αν υφίσταται δικαίωμα εισόδου κι υπάρχουν κενές θέσεις στην ταβέρνα.
  4. Είναι γκρι, εμφανίζοντας πιθανώς δύο όμοια ανθρωπάκια, αν υφίσταται δικαίωμα εισόδου αλλά, είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν κενές θέσεις στην ταβέρνα, δεν μας επιτρέπεται η είσοδος σ' αυτήν, διότι δεν έγινε συγκέντρωση των νομισμάτων από την προηγούμενη φορά που την είχαμε επισκεφθεί κι είμαστε ακόμη θαμώνες της.
Το κουμπί αυτό μπορεί να τοποθετηθεί είτε σε ξέχωρη λίστα που θα δημιουργηθεί ειδικά για την ταβέρνα και θα περιέχει​
μόνο τους φίλους, λειτουργώντας ωσάν ιστορικό ταβέρνας, είτε στην ήδη υπάρχουσα μπάρα των φίλων, διαιρώντας, πχ, το κουμπί βοήθεια στα δύο και χρησιμοποιώντας το ήμισυ για την ταβέρνα.
Κατ' αυτόν τον τρόπο, αν επιλεγεί το κουμπί να τοποθετηθεί στην μπάρα των φίλων, ένας παίκτης που έχει 140 φίλους,​
(τον μέγιστο δηλαδή επιτρεπόμενο αριθμό), θα μπορεί με μόνο 27 "κλικ" σε λιγότερο από 1 λεπτό να περάσει τις 28 πεντάδες της μπάρας όπου εμφανίζονται οι φίλοι του και να 'χει άμεση εικόνα της κατάστασης της ταβέρνας του κάθε φίλου.
Ερώτημα:
Η δημιουργία του παραπάνω κουμπιού θα καθιστούσε "παιχνιδάκι" τον έλεγχο των ταβερνών των φίλων και την​
επίσκεψη σ' αυτές; Ναι ή Όχι; Κι αν όχι, γιατί; Θεωρώντας πως θα το έκανε, διευκολύνοντας αφάνταστα τους παίκτες κι απαλλάσσοντάς τους από τη βάσανο του πέρνα, ξαναπέρνα και ξαναπέρνα, βάλε το δείκτη του ποντικιού στο "παγωμένο" ρολόι για να πάρεις πληροφορίες και τανάπαλιν, μού μένει η απορία γιατί οι σχεδιαστές του παιχνιδιού δεν το πράξανε.

Είναι παράλογες οι παραπάνω προτάσεις;
Ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας κι όχι του άμεσα εφικτού, (από την άποψη της τεχνολογίας), η πραγμάτωσή τους;
Αποτελούν την απόλυτη φιλική λύση για τους παίκτες;

ΜΦΧ
Γιώργης.

ΥΓ
Προς ομάδα σχεδίασης κι ανάπτυξης του παιχνιδιού:
Αν οι μεταβολές, στη λειτουργία της ταβέρνας, που έχετε ήδη εφαρμόσει στην δοκιμαστική έκδοση του παιχνιδιού είναι​
οι τελεσίδικες και δεν έχετε σκοπό να την κάνετε φιλική προς εμάς, τότε δύο πράγματα έχω για σας:
Το πρώτο είναι να σας ψιθυρίσω στ΄αυτί πως δε θα σας κάνω τη χάρη να μπω στο "τρυπάκι".
Το δεύτερο είναι να σας πω με στεντόρεια φωνή Ου να μου χαθείτε. (είπαμε, μόνιμη ...επωδός)

ΥΓ2
Προς Εσάς που διαβάσατε τη δημοσίευση και θα μπείτε στη διαδικασία της κρίσης των θέσεων που παρουσιάζονται σ' αυτήν:
Ένα από τα πολλά σοφά ρητά που οι πρόγονοι των Ελλήνων κληροδότησαν στην ανθρωπότητα είναι και το: «τα αγαθά
κόποις κτώνται». Χαρά στο κουράγιο Σας!

ΥΓ3
Προς τα μέλη της μπάρας των φίλων των πόλεών μου και στους τέσσερις κόσμους:
Αν συνεχίσει να έχει λειτουργία "κρεματορίου" η ταβέρνα, λυπάμαι αλλά δε θα ενδώσω. Θα κάνω "κλικ" εισόδου μία​
φορά τη μέρα μαζί με τη βοήθεια κι ότι γίνει. Αυτό, γιατί επιλέγω τον χρόνο που διαθέτω στο παιχνίδι να τον αξιοποιώ σε ενέργειες που μου προκαλούν ευχαρίστηση κι όχι να τον δουλώνω σε καταναγκαστικά κλικ τα οποία μόνο ανία και άγχος μου προκαλούν.
Όσοι από Εσάς αντέχετε τούτο τον καταναγκασμό κι επιθυμείτε ένα πιο "δραστήριο" άτομο στη θέση που καταλαμβάνω στη μπάρα φίλων σας, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα και δίχως καμμία παρεξήγηση θα σας διαγράψω από τους φίλους, έτσι ώστε να μην έχετε κανένα κόστος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser31436

Guest
Εγώ θα ήθελα να προστεθεί μια επιλογή να κλείνουμε τις ειδοποιήσεις για το ποιοι έχουν κάτσει στην ταβέρνα γιατί γεμίζει το ιστορικό με αυτά και χάνονται τα ουσιώδη.
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Ασχετο με την Ταβερνα...σχετικο με την αναβαθμιση...Μολις διαβασα στον beta οι κρυσταλινες βιλες θα χασουν 1500 ατομα πληθυσμο...γιατι οι ανεγκεφαλοι σχεδιαστες(πληρωνονται???) εκαναν λαθος...Και για να διευκολυνθούμε απο την απωλεια του πληθυσμου προτεινουν να διαγραψουμε στρατιωτικα κτηρια.....Αληθεια τωρα...εθελοντες ειναι οι σχεδιαστες? η πληρωνονται? Γιατι αν πληρώνονται πεταμενα λεφτα ειναι...αν δε, ειναι και Γερμανοι ..να χεσω εγω τη φημη για τον οργανωση που λενε οτι διαθετουν.....Ας παρουν εναν Ελληνα παικτη να τους ξεστραβωνει πριν κανουν λαθος επιλογες...Κανανε 10μερες να βρουν λυση για την Ταβερνα.....αφου την ειχαν και 20 μερες στο beta...προτεινω στην inno να κανει κι ενα probeta για φιλτραρονται πιο νωρις οι εξυπναδες των σχεδιαστων ...χα χα χα χα ρε πως βγαζουν λεφτα στη Γερμανια......
 
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser30097

Guest
προτεινω στην inno να κανει κι ενα probeta για φιλτραρονται πιο νωρις οι εξυπναδες των σχεδιαστων

Ο Θαλάσιος ουρανοξύστης προσφέρει 6910 πληθυσμό και 40910 χρυσά σε 8 ώρες καταλαμβάνοντας 25 ψηφίδες και κοστίζει 750 διαμάντια.
Η Κρυστάλλινη βίλα προσφέρει 4550 πληθυσμό και 23560 σε 8 ώρες καταλαμβάνοντας 12 ψηφίδες και κοστίζει 150.000 χρυσά και 777.000 προμήθειες.

Αν υποθέσουμε πως κατασκευάζουμε 5 από το καθένα τότε θα έχουμε τα εξής:
Θαλάσσιος ουρανοξύστης:
Πληθυσμός: 5 Χ 6910 = 34550
Χρυσά: 5 Χ 40910 = 204550
Δεσμευμένος χώρος: 5 Χ 25 = 125
Απόδοση ανά ψηφίδα: 256,4 πληθυσμό και 1636,4 χρυσά.

Κρυστάλλινη βίλα:
Πληθυσμός: 5 Χ 4550 = 22750
Χρυσά: 5 Χ 23560 = 117800
Δεσμευμένος χώρος: 5 Χ 12 = 60
Απόδοση ανά ψηφίδα: 379,66..7 πληθυσμό και 1963,33... χρυσά.

Είναι φανερό πως έχει γίνει λάθος.
Γιατί να δαπανηθούν διαμάντια για την απόκτηση του premium Θαλάσσιου ουρανοξύστη όταν η "απλή" Κρυστάλλινη βίλα έχει καλύτερες αποδόσεις στο ίδιο χρόνο;
Το θέμα, όπως σωστά το θίγεις, είναι γιατί δεν εντοπίστηκε και δεν διορθώθηκε αυτό το λάθος κατά την περίοδο των ελέγχων στο διακομιστή των δοκιμαστικών εκδόσεων.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Εχω κραξει σε αλλο post, για τον ΒΕΤΑ....
τελικα εχω βγαλει το συμπερασμα μου....λοιπον....
Εμεις ειμαστε ο ΒΕΤΑ.... αλλα με πολυ λιγοτερα διαμαντια-δωρο απο οτι ο ΒΕΤΑ-ΒΕΤΑ....απλα εκει μαλλον ο κοσμος βαρεθηκε να μιλαει και να διορθωνει, και μας ερχονται σε μας τα "καλα"...
Αλλα για ποιους κανουμε τον ΒΕΤΑ, τοτε?
Μαλλον για premium παικτες που παιζουν με συνδρομη, θα ελεγε καποιος κακοπροαιρετος... αλλα θα ηταν?
Οταν για υπηρεσιες που σου προσφερει -υποτιθετε- μια εταιρια, θα πρεπει εσυ να βρεις το λαθος, και αφου το εντοπισεις να το μεταφερεις στην εταιρεια, και ΟΠΟΤΕ τους κατσει να το διορθωσουν, τι ρολο βαρανε οι εργαζομενοι?
Ποιοι τελικα πληρωνουν και ποιους πληρωνουν?
Μεγαλη κουβεντα παιδια, και μεις εδω μαλλον κανουμε το χομπι και την τρελλα του ο καθενας...
Μας δωσαν ενα γηπεδο, μια μπαλα, και τρεχουμε....ΑΝ θελουμε ριχνουμε και κατι για να κουρευτει το γκαζον... αν δεν κουρευετει θα παιζουμε σε Ζουγκλα....;)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα ξανα εμφανιστηκε παλι το προβλημα με τον στρατο (τουλαχιστον στην ταλα και στην μαντα) δηλ το...μαντεψε τι στρατο θα δω
 

DeletedUser28782

Guest
Γεια χαρά Σας,
Τη γνώμη μας ζητάτε για την επερχόμενη αναβάθμιση.
Θα σταθώ, προς το παρόν, στο σημείο π' αφορά τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας, επιφυλασσόμενος για τις υπόλοιπες.
Η άποψή μου για τις μεταβολές στη λειτουργία της ταβέρνας μπορεί να συμπυκνωθεί στη φράση «Αιδώς Αργείοι»!



Απ' ότι καταλαβαίνω, διαβάζοντας το παραπάνω κείμενο της Ίρις:
  • Δεν θα υπάρχει ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης.
  • Δεν αλλάζει τίποτε με την χωροθέτηση του εικονιδίου όπου αναφέρεται η πληρότητα της ταβέρνας.
  • Δεν θα υπάρχει εικονίδιο-κουμπί, όπου θα εμφανίζεται και το ρολόι αντίστροφης χρονομέτρησης, και με χρωματικό κώδικα θα μας πληροφορεί για το αν:
    • Υπάρχουν κενές θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι πλήρεις οι θέσεις, σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε.
    • Είναι ανέφικτη η είσοδος σε ταβέρνα την οποία έχουμε δικαίωμα να επισκεφτούμε, λόγω του ότι παρευρισκόμαστε ήδη σ' αυτήν και μετά την παρέλευση του 24ώρου.
Αυτό προσδοκούσαμε από τους σχεδιαστές του παιχνιδιού;
Αυτήν θεωρούν ως ενδεδειγμένη λύση;
Τι μεσοβέζικα κι αναποτελεσματικά πράματα είν' αυτά;


Αυτό έχουν καταλάβει από το παρακάτω;


Κι, άντε, δεν θέλανε να δημιουργήσουν νέα, χωριστή λίστα για την ταβέρνα. Ας διαιρούσανε στα δύο το κουμπί της "Βοήθειας" κι ας χρησιμοποιούνταν το ήμιση για την δημιουργία των παραπάνω.
Τώρα, με τούτα τα "πασαλείμματα", θα συνεχίσουν να μας κολάζουν που επιλέξαμε το ΦοΕ για την διασκέδασή μας, ταλανίζοντάς μας με το πέρνα και ξαναπέρνα και ξανά-μανά-πέρνα από τα πορτρέτα των μελών στην μπάρα των φίλων, σημάδεψε με το βελάκι το εικονίδιο κάτω δεξιά και δες αν έχεις δικαίωμα να μπεις...
Ου να μου χαθείτε!! (Να δείτε π' αυτό θα μου γίνει μόνιμη επωδός, με τούτα που μας σκαρώνουν!)

Πόσο ηλίθιος δύναται να 'ναι κάποιος, ώστε να πιστεύει πως είναι κεκτημένο του δικαίωμα να με θεωρεί ηλίθιο!!

ΜΦΧ
Γιώργης.
Μ' αρέσει που ακόμη περιμένεις να δεις κάτι άλλο εκτός από πασαλείμματα:)
Θα πρέπει να το εμπεδώσουμε, το παιχνίδι αυτό είναι νέας κατηγορίας. Δεν είναι παιχνίδι στρατηγικής αλλά Ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.:D
 

DeletedUser30097

Guest
Δεν είναι παιχνίδι στρατηγικής αλλά Ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής.
Τι είναι η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ΙΨΔ);
Πρόκειται για ψυχική διαταραχή η οποία ανήκει στις αγχώδεις διαταραχές. Ο ασθενής παγιδεύεται από μία σειρά επαναληπτικών σκέψεων, εικόνων ή παρορμήσεων (ιδεοληψίες) και επαναληπτικών συμπεριφορών (ψυχαναγκασμοί), που επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά του. Συχνά ο ίδιος αναγνωρίζει ότι είναι υπερβολικές ή παράλογες, αλλά νιώθει αναγκασμένος να σκέφτεται ή να δρα με τον τρόπο αυτό, γιατί διαφορετικά βιώνει έντονο άγχος. Ωστόσο, τις περισσότερες φορές το πρόβλημα είναι ήπιο. Στις περιπτώσεις, όμως, που είναι σοβαρό, χρειάζεται η βοήθεια ειδικού ψυχιάτρου.

Τα συμπτώματα που εκδηλώνουν οι ασθενείς με ΙΨΔ είναι:
➜ Οι ιδεοληψίες, δηλαδή επαναλαμβανόμενες και επίμονες σκέψεις, εικόνες ή παρορμήσεις που «εισβάλλουν» στο μυαλό του ασθενούς χωρίς ο ίδιος να το θέλει, έχουν δυσάρεστο περιεχόμενο και του προκαλούν τρομερό άγχος. Ο ασθενής αναγνωρίζει τις σκέψεις αυτές ως δικές του, ακόμη και αν δεν συμφωνεί μαζί τους, και ενώ προσπαθεί να τις αγνοήσει, να τις καταστείλει και να τις εξουδετερώσει, δεν το πετυχαίνει πάντα.
➜ Οι ψυχαναγκασμοί, δηλαδή επαναλαμβανόμενες και επίμονες πράξεις ή συμπεριφορές που απαιτούν τόσο πολύ χρόνο, ώστε ο ασθενής να μην μπορεί να συνεχίσει τις άλλες του δραστηριότητες. Μπορεί να είναι φανεροί, δηλαδή κινητικές συμπεριφορές (π.χ. καθαριότητα), ή κρυφοί, δηλαδή νοητικές πράξεις (π.χ. επανάληψη φράσης). Συνήθως, αποτελούν την απάντηση στην ιδεοληψία του ασθενούς και στοχεύουν στην ανακούφιση από το άγχος που αυτή προκαλεί. Όμως, λειτουργούν προσωρινά και σύντομα οι ανησυχίες επανέρχονται. Μάλιστα, αν και ο ασθενής αναγνωρίζει τις πράξεις αυτές ως υπερβολικές ή παράλογες, βιώνει έντονο άγχος αν δεν τις εκτελέσει. Κάποιοι ασθενείς έχουν ένα συγκεκριμένο τύπο ψυχαναγκασμού, ενώ άλλοι πολλαπλούς, που μπορεί να εναλλάσσονται.
Συχνά, συγκεκριμένοι τύποι ιδεοληψίας ακολουθούνται από συγκεκριμένους τύπους ψυχαναγκασμών, π.χ. οι ιδεοληψίες αμφιβολίας από ψυχαναγκαστικό έλεγχο εάν η πόρτα έκλεισε, πράγμα που γίνεται αμέτρητες φορές.
(Πηγή: vita.gr)

Μπορείτε ΕΔΩ να υποβληθείτε σε δοκιμασία για το κατά πόσο είστε "ιδεοψυχαναγκαστικά" άτομα.


ΥΓ
Να 'σαι καλά φίλε/φίλη dancaer69, χάρισες το πρώτο χαμόγελο της μέρα στα χείλη μου, εξ ου και το "λάικ".
 

dio21

Καμένος Χρήστης
xaxaxaaxx.....και γω γελασα....αλλα και με τα 2....
ΕΙΜΑΙ......:D:D:D.... αλλα λιγο μαλλον...
εκανα το τεστ....εδω το αποτελεσμα...

http://prnt.sc/dn0rby

Ευτυχως εχω γυρω μου ανθρωπους που με αγαπανε και με καταννοηση....;)

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ......!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser30097

Guest
Νέα δεδομένα Κρυστάλλινης Βίλας:
Πληθυσμός: 3.060
Νομίσματα: 17280 ανά 8 ώρες
Δέσμευση χώρου: 4*3=12 ψηφίδες
Κόστος κατασκευής: 141.000 νομίσματα, 730.380 προμήθειες

Δεδομένα Κινητού Σπιτιού:
Πληθυσμός: 3.900
Νομίσματα: 29320 ανά 24 ώρες
Δέσμευση χώρου: 4*4=16 ψηφίδες
Κόστος κατασκευής: 235.000 νομίσματα, 486.920 προμήθειες

Ας συγκρίνουμε τις αποδόσεις τους:

Παρεχόμενος πληθυσμός ανά ψηφίδα
255,00 πολίτες η Κρυστάλλινη βίλα
243,75 πολίτες το Κινητό σπίτι
Παραγωγή νομισμάτων ανά ψηφίδα και ανά ώρα
180,00 νομίσματα η Κρυστάλλινη βίλα
76,355 νομίσματα το Κινητό σπίτι (στρογγυλοποιημένο στο χιλιοστό)
Με δεδομένο το ότι 3 Κινητά σπίτια δεσμεύουν τον ίδιο χώρο με 4 Κρυστάλλινες βίλες, έχουμε τα παρακάτω αποτελέσματα αποδόσεων χρησιμοποιώντας τον ίδιο χώρο στην πόλης μας:
Κρυστάλλινη βίλα
4 κτίρια * 255 πολίτες ανά ψηφίδα = 1020 πολίτες ανά ψηφίδα
4 κτίρια * 180 νομίσματα ανά ψηφίδα και ώρα = 720 νομίσματα ανά ψηφίδα και ώρα

Κινητό σπίτι
3 κτίρια * 243,75 πολίτες ανά ψηφίδα = 731,25 πολίτες ανά ψηφίδα
3 κτίρια * 76,355 νομίσματα ανά ψηφίδα και ώρα = 229,065 νομίσματα ανά ψηφίδα και ώρα

Συνεπώς, μετά την "διορθωτική" παρέμβαση στις αποδόσεις της Κρυστάλλινης βίλας και δεσμεύοντας τον ίδιο χώρο στην πόλη μας, η Κρυστάλλινη βίλα σε σύγκριση με το Κινητό σπίτι, παρέχει επιπλέον:
288,75 πολίτες ανα ψηφίδα και 490,935 νομίσματα ανά ψηφίδα και ώρα

Στο σύνολό τους δηλαδή, και συγκρινόμενες οι 4 Κρυστάλλινες βίλες με τα 3 Κινητά σπίτια, αποδίδουν 540 επιπλέον πολίτες και 4.975 νομίσματα ανά ώρα!


Αφελέστατη παιδική απορία:
Οι νέες αποδόσεις της Κρυστάλλινης Βίλας δεν προκαλούν ανισορροπία;
Δεν ακυρώνουν τη χρήση του Κινητού σπιτιού;
Δεν είναι σε βάρος όσων, μεταξύ των οποίων κι ο γράφων, είδαν την ανισσοροπία μεταξύ Κρυστάλλινης βίλας και Θαλάσσιου ουρανοξύστη, και προτίμησαν να βάλουν στην πόλη τους τα Κινητά σπίτια;
Κακόν κακού ου άπτεται και στρέβλωση με στρέβλωση δεν ...ισιάζει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κορυφή