Συτήτηση: 5 Χρόνια FoE

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας σχετικά με την εκδήλωση για τον εορτασμό των 5ων γενεθλίων του Forge of Empires!
 

DeletedUser31083

Guest
Χριστος Ανεστη. Κανα οικοπεδακι θα εχει το πανηγυρακι να κανουμε Χριστος Ανεστη και στο FOE, εχουμε γεματες αποθηκες και δεν εχουμε χωρο να τα βαλουμε. Τουλαχιστον ας μας δωσεται την δυνατοτητα ή να τα ανταλλασουμε ή να τα πουλαμε. Και ενα τελευταιο επειδη εχουν γινει μεγαλοι η στρατοι οταν το αφηνεις στο ανεξαρτητη αργη πολλη να φορτωση γιατι εχει παντα την επιλογη "ολες οι εποχες" και ας την εχεις αλλαξει προσπαθηστε να αλλαξεται ή "ολες οι εποχες" να μην ειναι στανταρ οποτε πας να κανεις μαχες ή να γινει στανταρ οποτε πας να κανεις μαχες το "εκπαιδευμενοι" οι μεγαλη στρατη αλλωστε ειναι ανεξαρτητοι. Καλη μερα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ..40 μερες κραταει
Να τα εκατοστησει το ΦΟΕ


Σημερα το ζευγος ταλα & μαντα θα αρκεστουν στις γεννεθλιες ευχες ..ομως μην επαναπαυεστε
το ταλιο σεντονακι ...θα σκασει μυτη οσονουπω
δηλ σχετικα με τα ζητουμενα των αποστολων ξερετε τα ανοιξε χαρτη κλεισε χαρτη ''αγορασε'' ... τομεις κλπ
και την νεα ''φοεκικη μοδα'' ..παμε πακετο 'η ολα 'η τιποτα
 

DeletedUser28762

Guest
5 χρονια ΦΟΕ
μεγαλωσαμε κατα 5 χρόνια και δεν το καταλαβαμε :)
 

DeletedUser31473

Guest
Καλησπερα και Χρονια Καλα σε ολους. Ξεκιναμε.
Εχει γινει μοδα σε καθε εβεντ το "Εξερευνησε ενα τομεα" "Αναζητησε μια Τεχνολογια". Υπαρχουν μεγαλα προβληματα σε αυτες τις αποστολες (τουλαχιστον σε εμενα , στην εποχη που ειμαι). Πρωτον , ΔΕΝ θελω να αλλαξω εποχη , γιατι να ειμαι υποχρεομενος να κανω αναζητηση τεχνολογιες? ειχα αφησει μερικες αλλα με τα συνεχομενα εβεντ τελειωσαν,παπαλα , finito που λενε και στο χωριο μου. Δευτερον , το εβεντ αν ειδα καλα ειναι 5 μερες , 2,5 μερες θελει η εξερευνηση! Το μισο εβεντ πρεπει να περιμενω χωρις να κανω τπτ , δλδ εγω θα πρεπει να περιμενω πανω απο το παληκαρι που εχω στειλει να εξερευνησει τα καινουργια εδαφη ! για να τρεξω μετα τις αποστολες(αν εχει μεσα και 24ωρες παραγωγες ,γιναμαι)... επιπλεον οι επαρχιες της εποχης μου τελειωσαν!πως θα περασω εγω τις επομενες που δεν θελω να αλλαξω εποχη? Θα προτεινα αυτες οι αποστολες να εχουν παραπανω επιλογες... οπως πχ "Κανε ερευνα μια τεχνολογια ή ξοδεψε 50 ποντους" , "Εξερευνησε μια επαρχια ή κανε 20 μαχες". Ειμαι (δεν νομιζω οτι αυτα που εγραψα δεν αντιπροσωπευουν και αλλα ατομα) αναγκασμενος να χανω μερικες αμοιβες απο καποια εβεντ που πιθανον να ηθελα γιατι "δεν μπορω" να κανω τις αποστολες. Σας ευχαριστω για το χρονο σας και ευλπιστω να εισακουστουν οι προβληματισμοι μου.
Με εκτιμηση , Σαββας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30805

Guest
καλησπερα βαλτε επεκτασεις χανουμε ποσους ποντους γιατι δεν εχουμε που να βαλουμε τα δωρα απο τα εβαντ
 

DeletedUser29206

Guest
Καλά τα λες Σάββα! Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Όπου να 'ναι θα αλλάξω εποχή και εγώ (στο επόμενο event που θα είναι και υποχρεωτικό). Πάντα το πιο χρονοβόρο είναι η εξερεύνηση, επίτηδες διότι όλοι θα τέλειωναν το event έτσι. Ωστόσο προσπάθησε να μην κάνεις καθόλου εξερευνήσεις μόνο όταν στο ζητάει η αποστολή. Στην αρχή όταν πας σε άλλο χάρτη δεν είναι δύσκολα, οπότε είναι κάπως καλά. Μετά όταν γίνει ακατόρθωτο μόνο με διαπραγματεύσεις...:(
 

DeletedUser31473

Guest
Το ξερω οτι στην αρχη θα ειναι ευκολοι οι πρωτοι τομεις , αλλα σε 2-3 μηνες θα εχουν μπει 5-6 καινουργια εβεντ και ολο και καποιο θα αξιζει να θυσιασω λιγο απο τον υπερπολυτικο χωρο στο χωριουδακι μου. Διαπραγματευσεις εκανα σε 2-3 τομεις τωρα για να στειλω γρηγορα το παληκαρι μου να εξερευνησει εδωσα και 50 διαμαντακια και μου πονεσε η καρδια... θελω να κανω τις μαχες και οχι να ειμαι αναγκασμενος να κανω διαπραγματευσεις , αν ειναι θα επαιζα farmville. Εχω ακομα 1-2 τεχνολογιες που τις κραταω για κατι καλο , στο προηγουμενο εβεντ επαιξα τις μισες μερες γιατι εκει που ηθελε να ανοιξω τεχνολογια το σταματησα... δεν θεωρησα καλο να χαλασω 1 στρεμα ποτηστικα για να βαλω ολα αυτα τα κομματια που ειχε για το σετ.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
Βασικα νομιζα οτι ηταν για τα γεννεθλια του ΦΟΕ η εκδηλωση
Ομως ..μαλλον εκανα λαθος και ειναι προς τιμη του ..λησταρχου Νταβελη ***

Σε μια εκδηλωση γεννεθλιων το οτι υπαρχει αποστολη ''μονοδρομος'' με λεηλασια
(για οσους εχουν τελειωσει ολο τον χαρτη δεν υπαρχει αλλη επιλογη)
http://prnt.sc/eyvnew
http://prntscr.com/eyvo1d
διαφορετικα θα χασουν τα κτιρια της εκδηλωσης
το θεωρω επιηκως απαραδεχτο
Μεχρι τωρα επαιζα το ΦΟΕ γιατι θεωρουσα οτι ηταν στην ευχερεια των παιχτων εαν θα επελεγαν να λεηλατουν 'η οχι


*** ..Για να μην απορουν καποιοι εξ αλλοδαπης
ο Νταβελης ( 1832-1856 ) ηταν διασημος ληστης/κλεφτης κλπ
ο οποιος καταδυναστευε την Αττικη, την Βοιωτια, την Ευβοια και την Φθοιωτιδα (γεωγραφικοι νομοι της Ελλαδος)
α .. με καταγωγη απο την Αραχωβα (τουριστικη περιοχη ..κατι σαν το Ααχεν της Γερμανιας )
 
Τελευταία επεξεργασία:

dio21

Καμένος Χρήστης
Δυστυχως ως Ελληνες εχουμε συνηθησει τους λησταρχους, τους κλεφτες, και γενικα τους νταβατζηδες....
Τους Νταβεληδες, τους Γιανκουλες κτλ κτλ....οχι απλα τους ανεχομαστε, αλλα τους εχουμε και για "μαγγες" ή "αλανια"....
Οι Γερμανοι (και οχι μονο) το ξερουν και το δουλευουν καλα το πραμα.... και δυστυχως οχι μονο στα Παιχνιδια, τυπου ΦοΕ...

ΥΓ... γιατι δεν τολμανε να βαλουν διοδια στην autobahn, στη Γερμανια????
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Τα ταλια ''κλινοσπεπασματα'' συνεχιζονται
http://prntscr.com/eyzbtq
Καταρχας να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν ειπα-ζητησα-απαιτησα να καταργηθει η λεηλασια ως δυνατοτητα** του παιχνιδιου
(** δηλ την επιλογη εφαρμογης της 'η μη την εχει ο παικτης)
Ως ''μοναδικη'' επιλογη στην γεννεθλια εκδηλωση ειναι αυτο που προσεβαλλε την ηθικη και τις αρχες μου
και ως talamanta και ως Αννα

Παμε λοιπον στην συνεχεια των ..κλινοσκεπασματων
Ως ..αθεραπευτη ''ονειροβατουσα'' πιστευα οτι μπορει να ηταν ... ''οφθαλμαπατη'' (σφαλμα στιγμιαιο του παιχνιδιου)
και οταν θα ολοκληρωνα το πρωτο σκελος τοτε θα μου ''αναγνωριζε'' ..την επαρχια
και εμμεσως πλην σαφως ...δεν θα επεφταν σε ατοπημα ηθικο (κατ εμε) οι υπευθυνοι
Εαν δεν διορθωθει μεχρι την ληξη της εκδηλωσης
..τοτε χαρισμα τους το βασιλικο ζευγος και ο ..κηπος της Εδεμ
Ας μου επιτρεψουν να θεωρω τις αρχες μου ακομη και σε εναν νοερο κοσμο πιο βαρυνουσας σημασιας
απο 2 φοε ποντους, μερικα νομισματα, 5% αμυνα και λιγη εικονικη χαρα στους υπηκοους μου
Αληθεια τι ειδους ..παρτυ γεννεθλιων ειναι αυτο κατα το οποιο
για να ''δωσει'' ενα κομματι τουρτας στους καλεσμενους τους ο οικοδεσποτης τους ζητα/ απαιτει
πρωτα να κλεψουν τις τσαντες, τα κινητα κλπ των υπολοιπων καλεσμενων
Αναρωτηθηκαν οι ''οικοδεσποτες'' πως θα νοιωθουν οι πιο ''αδυναμοι''
(ορα γειτονια με παικτες που δεν εχουν πειραξει/προσβαλλει/ενοχλησει ποτε τους γειτονες τους)
οταν θα βλεπουν μαζικα να τους λεηλατουν ?
οταν θα βλεπουν πανω απο σχεδον ολα τα κτιρια τους ..μια ασπραπη?
οταν θα ανοιγουν το ιστορικο του δημαρχειου τους και θα βλεπουν
...μονο κοκκινα χερακια και κοκκινους κεραυνους ?

Και ολα αυτα μονο και μονο γιατι οι ιθυνοντες (της συγγραφης των αποστολων αυτης της εκδηλωσης )
θεωρησαν οτι το ''πλιατσικο'' προσφερει την κορυφαια ..διασκεδαση στους παιχτες ?
Μιλαμε δηλ για το ξεφρενο κεφι
Μπραβο παιδια καταφερατε ακομη και την εκδηλωση των γεννεθλιων του ΦΟΕ
να την καταστρεψετε και να διχασετε τους παιχτες ..
Πραγματικα αυτο ηθελε να καταβαλλετε πολυ μεγαλη προσπαθεια ..για να το επιτυχετε


Και μια φιλικη συμβουλη
Την επομενη φορα που θα ..συγγραψετε αποστολες για καποια εκδηλωση να λαβετε υποψιν και οτι οι ''απαιτησεις'' τους δεν πρεπει να διακωμωδουν 'η να προσβαλλουν τα ηθη και τα εθιμα του λαου που προερχεστε 'η των λαων που απευθυνεστε
Οπως ορθως (κατα την προσωπικη μου γνωμη ) αλλαξατε τα αυγα του Πασχα με ..κερασια
και την πρωην εκδηλωση του Πασχα. απο Πασχαλινη την ..μετονομασατε Ανοιξιατικη
(λες και η εκδηλωση του Μαη δεν ειναι η παλια Ανοιξιατικη)
Θα αναφερω μονο τον ...προφανη λογο δηλ για να μην ''προσβαλλετε'' παιχτες αλλων θρησκιων (υποθετω οτι καταλαβαινομαστε καλα ..)
Ας κοιτουσατε λοιπον και το τι πρεσβευει το Πασχα και κυριως η Εβδομαδα που ακολουθει για τους Χριστιανους
θα επρεπε να ειχατε λαβει υποψιν και αυτην την παραμετρο
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31473

Guest
Αννα θα συμφωνησω με ολα οσα ειπες παραπανω εκτος απο την λεηλασια... Συμφωνω οτι θα επρεπε να υπαρχει (πραγματικη ) εναλλακτικη για ολους οσους δεν θελουν να κανουν λεηλασια αλλα το "πλιατσικο" ειναι και αυτο μερος του παιχνιδιου οπως και η Τελ / Παρ , ειναι μεσα στις δυνατοτητες του παιχνιδιου και δεν το θεωρω κακο καποιος να το κανει. Δεν με πειραξε ποτε οταν μου κανανε και εμενα και ουτε θα εχω τυψεις οταν θα το κανω και εγω εκει που νομιζω οτι πρεπει. Ειναι κατι που ειναι "νομιμο" , τα "παρανομα" προγραμματα με χαλανε εμενα :)

Οσο για τα εβεντ που ειπες με βρισκεις απολυτα μαζι σου αλλα επειδη δεν ξερω απο αυτα ας με βοηθησει καποιος. Το καθε εβεντ δεν ειναι το ιδιο για καθε σερβερ? Απο την στιγμη που "περασει" και κατασταλαξει απο τον βετα , δεν ειναι κοινο για ολους? Αν ειναι κοινο τοτε τα περιθωρια προτασεων/αλλαγων των διαχειριστων στο Ελλαδισταν δεν ειναι και πολλα.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Αννα θα συμφωνησω με ολα οσα ειπες παραπανω εκτος απο την λεηλασια... Συμφωνω οτι θα επρεπε να υπαρχει (πραγματικη ) εναλλακτικη για ολους οσους δεν θελουν να κανουν λεηλασια αλλα το "πλιατσικο" ειναι και αυτο μερος του παιχνιδιου οπως και η Τελ / Παρ , ειναι μεσα στις δυνατοτητες του παιχνιδιου και δεν το θεωρω κακο καποιος να το κανει. Δεν με πειραξε ποτε οταν μου κανανε και εμενα και ουτε θα εχω τυψεις οταν θα το κανω και εγω εκει που νομιζω οτι πρεπει. Ειναι κατι που ειναι "νομιμο" , τα "παρανομα" προγραμματα με χαλανε εμενα :)

Οσο για τα εβεντ που ειπες με βρισκεις απολυτα μαζι σου αλλα επειδη δεν ξερω απο αυτα ας με βοηθησει καποιος. Το καθε εβεντ δεν ειναι το ιδιο για καθε σερβερ? Απο την στιγμη που "περασει" και κατασταλαξει απο τον βετα , δεν ειναι κοινο για ολους? Αν ειναι κοινο τοτε τα περιθωρια προτασεων/αλλαγων των διαχειριστων στο Ελλαδισταν δεν ειναι και πολλα.
Καλησπερα
1 Ειπα (εγραφως ορατα) οτι αποδεχομαι την λεηλασια
και εχω πει στο παρελθον οτι την θεωρω μια απο τις πιο χαρακτηριστικες δυνατοτητες του παιχνιδιου
ομως θεωρω οτι ειναι δικαιωμα του παιχτη εαν θελει να την εφαρμοσει ή μη
ακριβως οπως το ειπες '''σε οποιον και οποτε εσυ κρινεις οτι πρεπει να κανεις ''
2 Σε ολους τους σερβερ ειναι οι ιδιες εκδηλωσεις
ομως ολα τα προηγουμενα χρονια αυτη την εποχη στην θεση της φετινης Ανοιξιατικης εκδηλωσης ..υπηρχε η Πασχαλινη εκδηλωση και τα δενδρα με τις κερασιες ηταν Πασχαλινα αυγα
εαν ανατρεξεις στο τμημα συζητησεις του φορουμ θα δεις ...οτι εχω απολυτο δικιο
Η δε Ανοιξιατικη ηταν (τα προηγουμενα χρονια) αυτη με το γαιτανακι
..δηλ η επομενη που θα μπει την οποια τωρα θα την ονομασουν εκδηλωση του ..Μαη
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser31473

Guest
Ναι αννα παιζω σχεδον απο την αρχη αυτο το παιχνιδι οποτε τα εχω προλαβει τα εβεντ
 

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα
1 Ειπα (εγραφως ορατα) οτι αποδεχομαι την λεηλασια
και εχω πει στο παρελθον οτι την θεωρω μια απο τις πιο χαρακτηριστικες δυνατοτητες του παιχνιδιου
ομως θεωρω οτι ειναι δικαιωμα του παιχτη εαν θελει να την εφαρμοσει ή μη
ακριβως οπως το ειπες '''σε οποιον και οποτε εσυ κρινεις οτι πρεπει να κανεις ''
2 Σε ολους τους σερβερ ειναι οι ιδιες εκδηλωσεις
ομως ολα τα προηγουμενα χρονια αυτη την εποχη στην θεση της φετινης Ανοιξιατικης εκδηλωσης ..υπηρχε η Πασχαλινη εκδηλωση και τα δενδρα με τις κερασιες ηταν Πασχαλινα αυγα
εαν ανατρεξεις στο τμημα συζητησεις του φορουμ θα δεις ...οτι εχω απολυτο δικιο
Η δε Ανοιξιατικη ηταν (τα προηγουμενα χρονια) αυτη με το γαιτανακι
..δηλ η επομενη που θα μπει την οποια τωρα θα την ονομασουν εκδηλωση του ..Μαη
Αννα εσυ κι εγω πρεπει να φυγουμε απο το Φ.Ο.Ε χα χα χα διοτι οι αρχες μας δεν μας αφηνουν να δεχθουμε οτι '''ελα μωρε παιχνιδι ειναι ας κλεψουμε' Ειναι σαν να αγορασω δωρο στο 7χρονο παιδι μου ενα παιχνιδι στο pc που να σκοτωνει ανθρωπους ...και να του λεω που θα στεναχωριεται...ελα μωρε πως κανεις ετσι παιχνιδι ειναι.....Ε για τα υπολοιπα θα μας μιλησει ψυχολογος....χα χα χα
 

DeletedUser31103

Guest
καλησπερα Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ιβεντ 5 χρονια FOE
στο τελος των αποστολων μας δωσανε 2 κτηρια βασιλιας και βασιλισσα αλλα το δωρο αποτελειται απο 3 κομματια για να ολοκληρωθει...διαβασα στο "αυτο το ξερατε" οτι να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα γιατι υπαρχει περιπτωση να βρουμε στην αποθηκη μας τον κηπο που ενωνει τον βασιλια και την βασιλισσα....θελω να ρωτησω ποτε μπορει να μπει αυτο το δωρο...και οταν το δωσουν θα το παρουν ολοι?γιατι γραφει "υπαρχει περιπτωση" ?
μπορει και να μην το παρουμε?οποιος γνωριζει ας απαντησει στο ερωτημα μου!ευχαριστω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser29206

Guest
καλησπερα Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη!!!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με το ιβεντ 5 χρονια FOE
στο τελος των αποστολων μας δωσανε 2 κτηρια βασιλιας και βασιλισσα αλλα το δωρο αποτελειται απο 3 κομματια για να ολοκληρωθει...διαβασα στο "αυτο το ξερατε" οτι να εχουμε τα ματια μας ανοιχτα γιατι υπαρχει περιπτωση να βρουμε στην αποθηκη μας τον κηπο που ενωνει τον βασιλια και την βασιλισσα....θελω να ρωτησω ποτε μπορει να μπει αυτο το δωρο...και οταν το δωσουν θα το παρουν ολοι?γιατι γραφει "υπαρχει περιπτωση" ?
μπορει και να μην το παρουμε?οποιος γνωριζει ας απαντησει στο ερωτημα μου!ευχαριστω!
Αύριο Δευτέρα θα το δούμε όλοι στην απογραφή μας
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Καλημερα...
Χρονια πολλα σε Γιωργηδες και Γεωργιες....επισης σε Θωμαδες...
 

DeletedUser31103

Guest
υπαρχει περιπτωση να απαντησει καποιος/α στο ερωτημα μου?
http://prntscr.com/ezxzn6
ολοι θα το παρουν το 3ο σετ του βασιλικου κηπου?
 
Κορυφή