Σχετικά με clicks scripts

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλησπέρα.

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα να γράψω και εδώ κάποιες ιδέες σχετικά την χρήση clicks scripts από ορισμένους παίκτες.

Σαν αρχική ιδέα, είχα να γίνει πλήρης κατάργηση των αυτόματων μαχών. Αυτό όμως θαρρώ πως είναι εκτός επιλογής.
Έπειτα σκέφτηκα την πλήρη κατάργηση αυτόματων μαχών μόνο στα ΠΜΣ και στα ΣεΣ, αλλά και πάλι θαρρώ εκτός επιλογής και αυτό.
Οπότε τι ;

Ας σκεφτούμε τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.
Το "κουμπί" της αυτόματης μάχης να βγαίνει κάθε φορά σε τυχαίο σημείο επί της οθόνης μας.
Ούτε αυτό όμως φαίνεται πως είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει. Θα μπορούσε, αλλά πρέπει τώρα να πούμε για αλλαγές στον κώδικα του παιγνιδιού, οπότε ας αρκεστούμε στο δε θα μπορούσε.

Ας περάσουμε λοιπόν στο πως μπορούμε να περιορίσουμε την χρήση των scripts αυτών.
Περιορισμός στις αυτόματες μάχες.
Παράδειγμα εντός 24ώρου ο παίκτης μπορεί να κάνει συνολικά Χ αυτόματες μάχες.
Είτε σαν σύνολο μαχών στο παιγνίδι, είτε Χ αυτόματες μάχες στα ΠΜΣ, ΣεΣ.
Ή μπορεί εντός του 24ώρου, να κάνει Χ αυτόματες μάχες να υπάρχει μια διακοπή και μετά το πέρας κάποιου χρόνου, να έχει άλλες Χ ή καλύτερα Ψ μάχες, όπου το Ψ<Χ.
Περιορισμός αυτόματων μαχών σε συγκεκριμμένο χρόνο. Δηλαδή σε διάρκεια ορισμένου χρόνου, τόσες αυτόματες μάχες.
Όλο και κάπου θα υπάρχει κάποια είδηση "Τα ταχύτερα clicks που έχουν γίνει ποτέ".
Με βάση αυτό, κάπως θα μπορούσε να οριστεί ένας τέτοιος χρόνος.
Τώρα, κάλλιστα, κάποιος θα μπορούσε να κάνει χειροκίνητα περισσότερα clicks στον χρόνο που θα ορίζονταν αλλά θα πρέπει να αρκεστούμε σε κάτι.


Θες και άλλες αυτόματες μάχες ; Δώσε διαμάντια. Θες επιπλέων αυτόματες μάχες από τις επιπλέων που πήρες ; Δώσε και άλλα διαμάντια.

Συνεπώς η χρήση scripts καταστρέφεται. Πιο σωστά περιορίζεται σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε δεν κερδίζει αυτός που έχει ένα script να κάνει αυτόματα τα clicks για αυτόν, κερδίζει αυτός που κάνει χειροκίνητα clicks.
Θα μπορούσε και πάλι να χρησιμοποιηθεί κάποιο script αλλά περιορίζεται η χρήση του.
Θαρρώ πως θα πρέπει κάποιος να φτιάξει νέο script, να παρέμβει στο υπάρχων.
Μια τέτοια ενέργεια θα ωφελούσε και όλες τις Ομάδες Διαχείρισης μιας και θα είχαν να αντιμετωπίσουν λιγότερα παράπονα παικτών για παίκτες που χρησιμοποιούν τα εν λόγω scripts.

Φυσικά μία τέτοια ενέργεια θα δυσαρεστούσε πολλούς παίκτες.

Χμμμ ... οπότε ... εσύ τώρα που θα γράψεις από κάτω την δυσαρέσκειά σου σε αυτήν μου την πρόταση, είναι γιατί είσαι από αυτούς που χρησιμοποιούν ένα τέτοιο script και δεν σε συμφέρει ; Ερώτηση κάνω.
Αν δεν το χρησιμοποιείς, γιατί να σε "χαλάει" μια τέτοια ενέργεια, αφού είναι προς συμφέρον σου άλλοι παίκτες να μην έχουν δυνατότητα να το χρησιμοποιούν;
Λογική πλάνη ; Ναι , μπορεί, αλλά θαρρώ πως κάποιος μπορεί να καταλάβει τι και πως.

Οπότε τώρα τι;
Να κάνω χρήση του δικαιώματός μου να ζητήσω να κλειδωθεί το νήμα ώστε να μην έχουμε τις γνωστές διαμάχες και τα γνωστά ο τάδε τιμωρήθηκε ο άλλος δεν τιμωρήθηκε και δε ξέρω τι, ή
να το αφήσω με την και πάλι φρούδα ελπίδα ότι θα έχουμε ιδέες και απόψεις πάνω στις δικές μου ιδέες;

Πφφ... τα μέλη της Ο.Δ σκέφτομαι που θα πρέπει να έχουν το νου τους στο νήμα. Όλο και κάποιος θα γράψει κάτι για κάποιον, ο άλλος θα θυμώσει και θα γράψει κάτι ακόμα, κάποιος μππορεί να τιμωρηθεί, οπότε βάση της αλληλουχίας γεγονότων θα είναι λόγω του που άνοιξα το νήμα. Θα είμαι δηλαδή εγώ ο υποκινητής τιμωρίας κάποιου ; όχι, αλλά ....
Πωωω... σκέψεις, σκέψεις, σκέψεις. δε μπορώ.
Άντε, ας το αφήσουμε ανοιχτό για το Σαββατοκύριακο και βλέπουμε από Δευτέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Screenshot 2022-08-21 at 01-01-17 ΦοΈκδοτα.png
Παρμένο από κλειδωμένο, (τι πρωτότυπο για το φόρουμ μας!), θέμα, και συγκεκριμένα από: https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/ΦοΈκδοτα.8303/page-7#post-50588
Προσεκτική ας είναι η ανάγνωση στην τελευταία απάντηση από την ΟΔ.

Μια ματιά και σε αυτό το θέμα επωφελής θα είναι! (Όπου φίνροντ, ο υπογράφων ως όμπερον πλέον)
https://forum.gr.forgeofempires.com...και-γιατί-είναι-σημαντικό-ΜΚ.8423/#post-50059

Ίσως σου λυθεί και η απορία που εξέφρασες κι εντός τής κάτωθι παράθεσης εμφανίζεται. Θα γελάσεις, πικρά ίσως, σαν διαβάσεις το μήνυμα του Μήτσου, στο οποίο, δικαιολογημένα, εξανίσταται για την ενέργεια μέλους τής ΟΔ.
Να γιατί μας την ...μπουμπουνίζουν, συχνά-πυκνά. Γιατί μας αρέσει το ΦΟΕ, κατάματα το κοιτάμε και στα στραβά κι ανάποδα τα μάτια δεν κλείνουμε!
Γιατί όμως να τιμωρηθείς βρε συ ; Δε μπορώ να σας καταλάβω. τι κάνετε ;
Εγώ γιατί δεν έχω τιμωρηθεί ποτέ ;

Αυτό, προς το παρόν, και θα επανέλθω για το φοε χέλπερ.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Θες να κάνεις κάποιο σχόλιο , κάποια κριτική σχετικά με το θέμα του νήματος ;

Δηλαδή τώρα τι ; Θες να έρθουν και άλλοι να πουν για αναφορές και δε ξέρω τι και μετά να είναι ο συντονιστής ο κακός αν δώσει κάποια τιμωρία ;
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
Καλησπέρα.

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως αποφάσισα να γράψω και εδώ κάποιες ιδέες σχετικά την χρήση clicks scripts από ορισμένους παίκτες.

Σαν αρχική ιδέα, είχα να γίνει πλήρης κατάργηση των αυτόματων μαχών. Αυτό όμως θαρρώ πως είναι εκτός επιλογής.
Έπειτα σκέφτηκα την πλήρη κατάργηση αυτόματων μαχών μόνο στα ΠΜΣ και στα ΣεΣ, αλλά και πάλι θαρρώ εκτός επιλογής και αυτό.
Οπότε τι ;

Ας σκεφτούμε τι άλλο θα μπορούσε να γίνει.
Το "κουμπί" της αυτόματης μάχης να βγαίνει κάθε φορά σε τυχαίο σημείο επί της οθόνης μας.
Ούτε αυτό όμως φαίνεται πως είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει. Θα μπορούσε, αλλά πρέπει τώρα να πούμε για αλλαγές στον κώδικα του παιγνιδιού, οπότε ας αρκεστούμε στο δε θα μπορούσε.

Ας περάσουμε λοιπόν στο πως μπορούμε να περιορίσουμε την χρήση των scripts αυτών.
Περιορισμός στις αυτόματες μάχες.
Παράδειγμα εντός 24ώρου ο παίκτης μπορεί να κάνει συνολικά Χ αυτόματες μάχες.
Είτε σαν σύνολο μαχών στο παιγνίδι, είτε Χ αυτόματες μάχες στα ΠΜΣ, ΣεΣ.
Ή μπορεί εντός του 24ώρου, να κάνει Χ αυτόματες μάχες να υπάρχει μια διακοπή και μετά το πέρας κάποιου χρόνου, να έχει άλλες Χ ή καλύτερα Ψ μάχες, όπου το Ψ<Χ.
Περιορισμός αυτόματων μαχών σε συγκεκριμμένο χρόνο. Δηλαδή σε διάρκεια ορισμένου χρόνου, τόσες αυτόματες μάχες.
Όλο και κάπου θα υπάρχει κάποια είδηση "Τα ταχύτερα clicks που έχουν γίνει ποτέ".
Με βάση αυτό, κάπως θα μπορούσε να οριστεί ένας τέτοιος χρόνος.
Τώρα, κάλλιστα, κάποιος θα μπορούσε να κάνει χειροκίνητα περισσότερα clicks στον χρόνο που θα ορίζονταν αλλά θα πρέπει να αρκεστούμε σε κάτι.


Θες και άλλες αυτόματες μάχες ; Δώσε διαμάντια. Θες επιπλέων αυτόματες μάχες από τις επιπλέων που πήρες ; Δώσε και άλλα διαμάντια.

Συνεπώς η χρήση scripts καταστρέφεται. Πιο σωστά περιορίζεται σε μεγάλο βαθμό.

Οπότε δεν κερδίζει αυτός που έχει ένα script να κάνει αυτόματα τα clicks για αυτόν, κερδίζει αυτός που κάνει χειροκίνητα clicks.
Θα μπορούσε και πάλι να χρησιμοποιηθεί κάποιο script αλλά περιορίζεται η χρήση του.
Θαρρώ πως θα πρέπει κάποιος να φτιάξει νέο script, να παρέμβει στο υπάρχων.
Μια τέτοια ενέργεια θα ωφελούσε και όλες τις Ομάδες Διαχείρισης μιας και θα είχαν να αντιμετωπίσουν λιγότερα παράπονα παικτών για παίκτες που χρησιμοποιούν τα εν λόγω scripts.

Φυσικά μία τέτοια ενέργεια θα δυσαρεστούσε πολλούς παίκτες.

Χμμμ ... οπότε ... εσύ τώρα που θα γράψεις από κάτω την δυσαρέσκειά σου σε αυτήν μου την πρόταση, είναι γιατί είσαι από αυτούς που χρησιμοποιούν ένα τέτοιο script και δεν σε συμφέρει ; Ερώτηση κάνω.
Αν δεν το χρησιμοποιείς, γιατί να σε "χαλάει" μια τέτοια ενέργεια, αφού είναι προς συμφέρον σου άλλοι παίκτες να μην έχουν δυνατότητα να το χρησιμοποιούν;
Λογική πλάνη ; Ναι , μπορεί, αλλά θαρρώ πως κάποιος μπορεί να καταλάβει τι και πως.

Οπότε τώρα τι;
Να κάνω χρήση του δικαιώματός μου να ζητήσω να κλειδωθεί το νήμα ώστε να μην έχουμε τις γνωστές διαμάχες και τα γνωστά ο τάδε τιμωρήθηκε ο άλλος δεν τιμωρήθηκε και δε ξέρω τι, ή
να το αφήσω με την και πάλι φρούδα ελπίδα ότι θα έχουμε ιδέες και απόψεις πάνω στις δικές μου ιδέες;

Πφφ... τα μέλη της Ο.Δ σκέφτομαι που θα πρέπει να έχουν το νου τους στο νήμα. Όλο και κάποιος θα γράψει κάτι για κάποιον, ο άλλος θα θυμώσει και θα γράψει κάτι ακόμα, κάποιος μππορεί να τιμωρηθεί, οπότε βάση της αλληλουχίας γεγονότων θα είναι λόγω του που άνοιξα το νήμα. Θα είμαι δηλαδή εγώ ο υποκινητής τιμωρίας κάποιου ; όχι, αλλά ....
Πωωω... σκέψεις, σκέψεις, σκέψεις. δε μπορώ.
Άντε, ας το αφήσουμε ανοιχτό για το Σαββατοκύριακο και βλέπουμε από Δευτέρα.
Όχι αλλά διαμάντια!! Παραπονιόμαστε όλοι κατά καιρούς που το παιχνιδι κάνει διαφορά τρικ για να ξοδευουμε διαμάντια κ η πρόταση σου είναι πληρωσε για να κάνουμε μάχες? Σέ λίγο θα μάς ζητάνε 5 διαμαντακια για να συνδεθουμε στην πολη μάς..

Η δική μου προταση είναι πιό απλή.. (Αντί να ψάχνουμε την διαχείριση στρατου γυρω γυρω στην οθόνη μας η να πληρωνουμε για να κάνουμε μάχες ) να φτιάξει η ιννο καλυτερα εργαλεία ανίχνευσης να μπλοκάρει τά πάντα. Είναι δική τους ευθυνη να προστατευουν το προϊόν τους κ όχι δική μάς.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Εντάξει, δε θα πληρώνουμε για μάχες.
Θα πληρώνουμε για πολλές επιπλέων αυτόματες μάχες.

Αλλά έχεις δίκιο. Ξεχνάμε τα διαμάντια.

Περιορισμός στις αυτόματες μάχες με τους άλλους τρόπους που έγραψα.

Να δώσω ένα παράδειγμα.
Αν υποθέσουμε ότι 4-5 άτομα χρησιμοποιούν ένα τέτοιο script, σε λίγα δευτερόλεπτα έχουν πάρει έναν τομέα.

Αν υπάρχει ένας περιορισμός στις αυτόματες μετά θα πρέπει να κάνουμε χειροκίνητες.
Οπότε αυτοί που "βάζουν μπροστά" το script να κάνει τα clics τσακ μπαμ, δε θα έχουν το όφελος που είχαν.

Βέβαια και στη χειροκίνητη μάχη πάλι μπορεί μπορεί να μπει μπροστά ένα script, αλλάζει μόνο η θέση των clicks.

Anyway ... Όλο και κάπως μπορεί να βρεθεί κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Η δική μας αντιπρόταση σε όλα αυτά είναι να ξανά διαβάσετε τους κανόνες, να συμμορφωθείτε με αυτούς και να μη χρησιμοποιείτε κανένα εξωτερικό πρόγραμμα ή οποιοδήποτε μέσο εκτός του περιβάλλοντος χρήστη του παιχνιδιού.
Αυτό θα γλυτώσει και τις τρεις πλευρές (παίκτες, διαχείριση κι εταιρία) από πολύ φασαρία.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Σωστή, σεβαστή και δεκτή η αντιπρόταση αλλά το ότι υπάρχουν παίκτες που δεν σέβονται τους κανόνες και χρησιμοποιούν τέτοιου είδους προγράμματα είναι γεγονός. Φυσικά παραβάτες πάντα θα υπάρχουν. Το πως οι υπεύθυνοι βρίσκουν τους παραβάτες είναι δική τους δουλειά.
Εγώ σαν ιδέα σκέφτηκα αυτά που έγραψα με σκεπτικό ότι ίσως περιορίσει τους πραβάτες σε κάποιο βαθμό, λόγω του ότι είναι πολλά τα παράπονα και η όλη ιστορία "τραβάει" καιρό.
Σαφώς και θα πρέπει οι παίκτες να συμμορφωθουν με τους κανόνες.
Υπάρχουν όμως και παίκτες που σέβονται τους κανόνες και δεν τους παραβαίνουν υπό τον φόβο της τιμωρίας (κάτι σαν τις θρησκείες για ορσισμένους).

Υπάρχουν παίκτες που δεν είναι θύματα της κοινωνικής και κανονιστικής συμμόρφωσης και σέβονται τους κανόνες.
Είναι λογικό αυτοί οι παίκτες να αισθάνονται αδικημένοι και να ζητάνε να γίνει κάτι.

Πολύ περισσότερο οι "γκρίνιες" έρχονται από παίκτες που παραβαίνουν τους κανόνες ως προς άλλους παίκτες που θεωρούν ότι παραβαίνουν τους κανόνες.
Αν το δούμε προσεκτικά, αυτό δεν είναι και τόσο λάθος, (λογική πλάνη), αφού ένας παίκτης που παραβαίνει τους κανόνες χρησιμοποιώντας ένα click script είναι σε θέση να καταλάβει αν το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος. Δεν είναι απόλυτο, αλλά σε κάποιο βαθμό ισχύει.

Επίσης όπως είχα γράψει σε άλλο νήμα ...
αν κάποιος παραβαίνει τους κανόνες και τιμωρηθεί, όλα καλά. Η Ο.Δ λειτουργεί σωστά και είναι δίκαιη.
αν εμείς παραβαίνουμε τους κανόνες και τους παραβαίνει και κάποιος άλλος, αλλά εμείς τιμωρηθούμε και ο άλλος όχι, τότε η Ο.Δ είναι λαμόγια.
αν τιμωρηθεί ο άλλος και εμείς τη γλυτώσουμε, πάλι όλα καλά, η Ο.Δ κάνει καλά τη δουλειά της.

Αυτός ο τρόπος σκέψης βέβασια, είναι "ηλίθιος" να το πω έτσι.

(Edit: Πάω τώρα να κοιτάξω για το εταιρεία και εταιρία)
Χιουμοράκι λόγω προηγούμενου post.. Δεν γίνεται σχολιαμός περί ορθογραφίας.
(Oberon κανόνισε. το κλείνουμε εδώ)
Όπως και να το γράψουμε όλοι θα καταλάβουν σε τι αναφερόμαστε. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Ευχαριστούμε για τις προτάσεις σας, αλλά σκοπός μας δεν είναι να τιμωρήσουμε τους παίκτες που παίζουν κανονικά βάζοντας τους χρονόμετρα και σταγονόμετρα στις μάχες τους.

Για αυτό το λόγο ενισχύουμε συνεχώς τους μηχανισμούς αυτόματης ανίχνευσης παράνομων λογισμικών του συστήματος μας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Demme

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Συνεπώς θεωρώ πως είναι καλύτερα να κλείσει το νήμα (το αφήνω στη κρίση της Ο.Δ) γιατί είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι.......
δε λέω άλλα
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrod

Ενεργό Μέλος
Συνεπώς θεωρώ πως είναι καλύτερα να κλείσει το νήμα (το αφήνω στη κρίση της Ο.Δ) γιατί είμαι παραπάνω από σίγουρος ότι.......
δε λέω άλλα
Αν θέλεις, ας μην κλείσει. Καλή κουβεντούλα και λόγω υποχρεώσεων δεν έχω προλάβει ακόμη...
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
το νήμα κλειδώνει μετά από αίτημα του δημιουργού του
 
  • Like
Αντιδράσεις: Demme
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή