απαντήσεις χωρίς όνομα

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

SCORPIOS

Banned
Είναι απαράδεκτο άτομα από την υποστήριξη να απαντάνε σε παίκτες και να απειλούν χωρίς να αναφέρουν όνομα και ιδιότητα

*δόθηκε προειδοποίηση για επίθεση προς την Ομάδα Υποστήριξης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

poiuy22345

Ενεργό Μέλος
Μήπως το παρατραβάμε λίγο; Το πρώτο δεν μου φάνηκε σαν απειλή. Κι ακόμη όταν στέλνεις στην υποστήριξη μήνυμα ξέρεις ότι το στέλνεις στην υποστήριξη. Κι αυτός που σου απαντάει σου απαντάει ως "υποστήριξη". Δεν σου μιλάει ως "Δημήτρης" ή ως "poiuy22345". Γι'αυτό και οι απαντήσεις του είναι λίγο-πολύ τυποποιημένες(όπως κι εδώ) και λογικά υπακούει σε ανώτερους. Έτσι το σκέφτομαι. Αν είναι κάποιος που έχει γνώση μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος. Θα μου πεις: «Πάω στην γραμματεία τάδε κι εκεί με εξυπηρετούν επώνυμα και ταυτόχρονα ως "γραμματεία"». Άρα το θέμα μας είναι μήπως πρέπει η ομάδα της υποστήριξης να βγει από την αφάνεια και να γίνει επώνυμη; Και υπάρχουν δύο λόγοι που το καθιστούν αναγκαίο. Πρώτων η αποφυγή "παρεκτροπών", να το πούμε έτσι. Κι επίσης για να διευκολυνθεί η επικοινωνία με τους παίκτες ως προς την επίλυση των προβλημάτων. Για παράδειγμα αν κάποιος απευθυνθεί σ'ένα άτομο της υποστήριξης και προκύψουν επιπλέον στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα, να μην ξαναστέλνει στην υποστήριξη γενικά κι άιντε να ξαναεξηγεί απ'την αρχή, αλλά να συνεχίζει την συνομιλία του με το συγκεκριμένο άτομο που έχει ήδη μια ιδέα για το θέμα.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Είναι απαράδεκτο άτομα από την υποστήριξη να απαντάνε σε παίκτες και να απειλούν χωρίς να αναφέρουν όνομα και ιδιότητα

*δόθηκε προειδοποίηση για επίθεση προς την Ομάδα Υποστήριξης

Είναι απαράδεκτο να κάνεις bullying και ψυχολογικό πόλεμο στα μέλη της Ομάδας Υποστήριξης που απλά προσπαθούν να βοηθήσουν στα αιτήματα των παικτών.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Μήπως το παρατραβάμε λίγο; Το πρώτο δεν μου φάνηκε σαν απειλή. Κι ακόμη όταν στέλνεις στην υποστήριξη μήνυμα ξέρεις ότι το στέλνεις στην υποστήριξη. Κι αυτός που σου απαντάει σου απαντάει ως "υποστήριξη". Δεν σου μιλάει ως "Δημήτρης" ή ως "poiuy22345". Γι'αυτό και οι απαντήσεις του είναι λίγο-πολύ τυποποιημένες(όπως κι εδώ) και λογικά υπακούει σε ανώτερους. Έτσι το σκέφτομαι. Αν είναι κάποιος που έχει γνώση μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος. Θα μου πεις: «Πάω στην γραμματεία τάδε κι εκεί με εξυπηρετούν επώνυμα και ταυτόχρονα ως "γραμματεία"». Άρα το θέμα μας είναι μήπως πρέπει η ομάδα της υποστήριξης να βγει από την αφάνεια και να γίνει επώνυμη; Και υπάρχουν δύο λόγοι που το καθιστούν αναγκαίο. Πρώτων η αποφυγή "παρεκτροπών", να το πούμε έτσι. Κι επίσης για να διευκολυνθεί η επικοινωνία με τους παίκτες ως προς την επίλυση των προβλημάτων. Για παράδειγμα αν κάποιος απευθυνθεί σ'ένα άτομο της υποστήριξης και προκύψουν επιπλέον στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα, να μην ξαναστέλνει στην υποστήριξη γενικά κι άιντε να ξαναεξηγεί απ'την αρχή, αλλά να συνεχίζει την συνομιλία του με το συγκεκριμένο άτομο που έχει ήδη μια ιδέα για το θέμα.

Τα μέλη της Ομάδας Υποστήριξης απαντάμε στα αιτήματα των παικτών σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουμε από την εταιρία και κάποιες φορές μπορεί να καταντούμε κουραστικοί στέλνοντας τυποποιημένες απαντήσεις, αλλά δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Όπως φροντίζουμε για τη διασφάλιση των δικών σας προσωπικών δεδομένων, έτσι πρέπει να φροντίσουμε να κρατήσουμε και τη δική μας ανωνυμία για ευνόητους λόγους. Άρα, δε μπορεί κανένας μας να βγει από την ανωνυμία και πάντα θα υπογράφει με το όνομα χρήστη που χρησιμοποιεί στο παιχνίδι.

Αν προκύψουν νέα στοιχεία για κάποιο προηγούμενο αίτημα σας, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να μας δώσετε τον αριθμό του προηγούμενου αιτήματος ως αναφορά κι εμείς θα φροντίσουμε τα υπόλοιπα.
 

silvo

Banned
Μήπως το παρατραβάμε λίγο; Το πρώτο δεν μου φάνηκε σαν απειλή. Κι ακόμη όταν στέλνεις στην υποστήριξη μήνυμα ξέρεις ότι το στέλνεις στην υποστήριξη. Κι αυτός που σου απαντάει σου απαντάει ως "υποστήριξη". Δεν σου μιλάει ως "Δημήτρης" ή ως "poiuy22345". Γι'αυτό και οι απαντήσεις του είναι λίγο-πολύ τυποποιημένες(όπως κι εδώ) και λογικά υπακούει σε ανώτερους. Έτσι το σκέφτομαι. Αν είναι κάποιος που έχει γνώση μπορεί να μας διαφωτίσει επί του θέματος. Θα μου πεις: «Πάω στην γραμματεία τάδε κι εκεί με εξυπηρετούν επώνυμα και ταυτόχρονα ως "γραμματεία"». Άρα το θέμα μας είναι μήπως πρέπει η ομάδα της υποστήριξης να βγει από την αφάνεια και να γίνει επώνυμη; Και υπάρχουν δύο λόγοι που το καθιστούν αναγκαίο. Πρώτων η αποφυγή "παρεκτροπών", να το πούμε έτσι. Κι επίσης για να διευκολυνθεί η επικοινωνία με τους παίκτες ως προς την επίλυση των προβλημάτων. Για παράδειγμα αν κάποιος απευθυνθεί σ'ένα άτομο της υποστήριξης και προκύψουν επιπλέον στοιχεία για το συγκεκριμένο θέμα, να μην ξαναστέλνει στην υποστήριξη γενικά κι άιντε να ξαναεξηγεί απ'την αρχή, αλλά να συνεχίζει την συνομιλία του με το συγκεκριμένο άτομο που έχει ήδη μια ιδέα για το θέμα.
Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που λες. Όταν μιλάς με άτομο από μια εταιρία θα πρέπει να σε δώσει ονοματεπώνυμο να ξέρεις με ποιον μιλάς και για ποιον θα απευθυνθείς αν ένιωσες παρένοχληση, προσβολή, απειλή ή ακόμα κι αν νιώθεις αδικημένος. Αν οι πολιτικές της εταιρίας είναι όποιος απαντάει από την εταιρία να μην δίνει όνομα τότε το πρόβλημα είναι της εταιρίας και όχι των μελών της υποστήριξης. Βέβαια έχω αρχίσει να αμφιβάλλω κάτα πόσο όλα αυτά είναι πολιτική της εταιρίας ή η πολιτική της εταιρίας είναι να δίνουν μια γρήγορη απάντηση σε όλα ότι είναι πολιτική της εταιρίας, αλλά δεν μου χρειάζεται να το ξάψω κιόλας.

Τώρα εδώ βέβαια ο φίλος μας ο Σκορπιός έχει άλλο πράγμα στο μυαλό του. Δεν ζητάει ονοματεπώνυμο! Ζητάει In-game ψευδώνυμο που δεν έχουν κανένα λόγο να του πουν. Γιατί αν ζητούσε ονοματεπώνυμο θα έγραφε και αυτός το δικό του! Και πρακτικά ζητάει να δει σε ποια συντεχνεία είναι αυτός που του απαντάει.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση αυτό που λες. Όταν μιλάς με άτομο από μια εταιρία θα πρέπει να σε δώσει ονοματεπώνυμο να ξέρεις με ποιον μιλάς και για ποιον θα απευθυνθείς αν ένιωσες παρένοχληση, προσβολή, απειλή ή ακόμα κι αν νιώθεις αδικημένος. Αν οι πολιτικές της εταιρίας είναι όποιος απαντάει από την εταιρία να μην δίνει όνομα τότε το πρόβλημα είναι της εταιρίας και όχι των μελών της υποστήριξης. Βέβαια έχω αρχίσει να αμφιβάλλω κάτα πόσο όλα αυτά είναι πολιτική της εταιρίας ή η πολιτική της εταιρίας είναι να δίνουν μια γρήγορη απάντηση σε όλα ότι είναι πολιτική της εταιρίας, αλλά δεν μου χρειάζεται να το ξάψω κιόλας.

Τώρα εδώ βέβαια ο φίλος μας ο Σκορπιός έχει άλλο πράγμα στο μυαλό του. Δεν ζητάει ονοματεπώνυμο! Ζητάει In-game ψευδώνυμο που δεν έχουν κανένα λόγο να του πουν. Γιατί αν ζητούσε ονοματεπώνυμο θα έγραφε και αυτός το δικό του! Και πρακτικά ζητάει να δει σε ποια συντεχνεία είναι αυτός που του απαντάει.

Εγώ απάντησα στο δικό σου σχόλιο σχετικά με το ότι θα πρέπει να γνωρίζετε το ονοματεπώνυμο των διαχειριστών.
Όπως σου είπα, κυρίως λόγω του ότι είναι επίσης παίκτες, πρέπει να διασφαλίσουμε την ανωνυμία τους όπως ακριβώς και όλων των υπόλοιπων χρηστών.
Αν νιώσεις ότι κάποιο μέλος της Ομάδας μας σε έχει απειλήσει ή προσβάλει τότε μπορείς είτε να επικοινωνήσεις μαζί μου ή με την εταιρεία δίνοντας το όνομα χρήστη του διαχειριστή κι εμείς θα φροντίσουμε για τα υπόλοιπα.

Για να κλείσει αυτό το θέμα, αυτό που δε φρόντισε να σας δείξει ο φίλος σας ο Scorpios, είναι ότι ο διαχειριστής του ζήτησε συγνώμη γιατί λόγω κάποιου προσωρινού σφάλματος μετά από ενημέρωση που είχε γίνει στο σύστημα μας δεν εμφανιζόταν ο χαιρετισμός και η υπογραφή του.

Το θέμα απαντήθηκε και κλειδώνει.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή