Αρχαιολογική Εκδήλωση

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας για την Αρχαιολογική Εκδήλωση
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Εγώ πάλι το βρήκα διαφορετικό :)
Η διαδικασία αναζήτησης των ανταμοιβών ήταν κάτι που δεν έχω ξανασυναντήσει στα σχεδόν 3 χρόνια που παίζω φοε και οι αποστολές ήταν εύκολες (παίζω και στον beta- βιομηχανική εποχή)
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

nouliadis

Καμένος Χρήστης
για ν απροχωρησουμε πιο γρηγορα ποιος ειναι ο πιο ενδεδειγμενος τροπος;να παιρνουμε μονο δυναμιτη;
 

DeletedUser29206

Guest
για ν απροχωρησουμε πιο γρηγορα ποιος ειναι ο πιο ενδεδειγμενος τροπος;να παιρνουμε μονο δυναμιτη;
ο σκοπός δεν είναι να προχωράς αλλά να συλλέγεις όσα πιο πολά μπορείς πριν αποχωρήσεις
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Θα συμφωνήσω με τον Μάριο και θα προσθέσω ότι θα πρέπει να γίνεται με το λιγότερο δυνατό κόστος σε χρήση εργαλείων.
τιπς:
-Έχε υπόψη σου ότι το φτυάρι και το τντ καθαρίζουν όχι μόνο τα φωτισμένα πλακίδια άμμου, αλλά και τα σβηστά, πράγμα που σημαίνει ότι 1ον) ό,τι θησαυρό κρύβουν μπορείς να τον μαζέψεις άμεσα και 2ον) όλα τα διπλανά πλακίδια φωτίζονται και μπορείς να δεις αν διαθέτουν θησαυρό.
-Τα φωτισμένα πλακίδια άμμου που δε διαθέτουν θησαυρό δεν τα ανοίγουμε παρά μόνο αν εμποδίζουν τον δρόμο μας για τα επόμενα
-Αν έχεις καθαρίσει πλακίδιο με θησαυρό, δεν έχεις πάρει τον θησαυρό αυτόν και προχωρήσεις πιο δεξιά στον χάρτη, αυτόματα θα σου δοθεί το περιεχόμενο του θησαυρού, δλδ δεν τον χάνεις
-Όταν ο θησαυρός είναι κάποιο εργαλείο, πρώτα καθαρίζεις το πλακίδιο άμμου που τον διαθέτει και μετά προχωράς -ιδιαίτερα χρήσιμο τιπ όταν έχεις να χρησιμοποιήσεις το τελευταίο διαθέσιμο εργαλείο ;)
-Παίρνεις το πακέτο των 330
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
το χρυσο αγαλματιδιο ειναι παντα στο τελος του ταφου ή μπορει να ειναι και ενδιαμεσα;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Παμε τωρα στην αρχαιολογικη .... συζητηση
θα συμφωνισω διαφωνοντας με τους 7 εκ Νικαιας Μητσους
και θα διαφωνισω συμφωνοντας με την αγαπητη h+3m..( για να χαρει και ο Μαριος )
οχι μην ανησυχειτε δεν ειμαι υπο την επιδραση του ποσιμου υγρου που ευφραινει την καρδιαν
Τι θελει να πει (εγγραφως ορατα βεβαιως) η ....ποιητρια μαντα
Εναι μια ακομη εκδηλωση που οντως διαφερει καπως ''εξωτερικα'' απο ολες τις αλλες ομως το ζητουμενο δεν ειναι ... η διαφορετικοτητα αλλα η ουσια και το ειδος της διαφορετικοτητας ...
δηλ το να μαζευουμε ..χρυσα ειδωλια και να σπαμε τουβλακια (αναμοχλευοντας ιντερ παιχνιδια προηγουμενης 10ετιας) δεν πιστευω οτι ...αρμοζει στο στυλ που πρεσβευε το ζωντανο παιχνιδι στρατηγικης που αγαπησαμε (και μεταξυ μας εθιστηκαμε τοσα χρονια)

Τωρα παμε σε ταλιες συμβουλες
Αναλογα το τι θελετε να μαζεψετε θα ειναι και η ''σκαπτικη'' πορεια σας
θα ξεκινησω με μια ρηση της γνωστης ** αρχαιολογου ...Ταλα οφ ντε μαντα
''Την Δοξα και τον Πλουτο πολλοι εμισησαν τα σκουπακια ουδεις''
** να λειπουν οι γελωντες και τα μειδιαματα ...γιατι θα θυμωσει ο Πουπουλενιος


1 ΕΠΙΛΟΓΗ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΚΘΕΣΗ Στο 10 επιπεδο

https://prnt.sc/niba0f


Το τελικο κτιριο ειναι πραγματικα σπουδαιο εαν αυτο θελετε τοτε να κυνηγατε μονο τα χρυσα ειδωλια
και μην σταθειτε μονο στους ποντους που δινει το 10 επιπεδο αλλα και στον αριθμο κατοικων που σας θα προσφερει (περιπου στους +13000 κατοικους θα δινει στο Εικονικο Μελλον το επιπεδο 10)
ομως για να το πατε στο 10 επιπεδο χρειαζονται 9 κιτ αναβαθμισης κτιριου
τα 2 οπως και το αρχικο κτηριο θα τα κερδισετε απο τις αποστολες
ομως για να αποκτισετε τα αλλα 7 κιτ αναβαθμισης θα πρεπει να αναζητησετε / μαζεψετε περιπου 140 χρυσα ειδωλια
.....και αυτο ειναι σχεδον ακατορθωτο
γιατι τα εργαλεια που θα μπορειτε να αγορασετε με τους κερδισμενους ''παπυρους'' των αποστολων δεν θα φτασουν για να μαζεψετε τοσα ειδωλια (βαση της εμπειριας μου απο τον σερβερ βετα) θα χρειαστει να αγορασετε και παπυρους (--> εργαλειων) με διαμαντια
( ασχετο μεν αλλα με μελλοντικη αξια ..προσοχη στην αξιοποιηση/καταναλωση τους πλεον και αυτο δεν αφορα την επικειμενη αυξηση της τιμης τους αλλα τις μελλοντικες σας αναγκες σε καταναλωση διαμαντιων)
Η αυμβουλη μου λοιπον για οσους εχουν ως ζητουμενο το 10 επιπεδο του ειναι να εστιασετε το σκαψιμο μονο στα χρυσα ειδωλια (ισως ετσι βγει χωρις εχτρα διαμαντια) και στα κρυμενα εργαλεια φτυρια /δυναμιτες
δηλ να μην σπαταλατε εργαλεια για να ξεθαβετε και τα υπολοιπα (σκουπακι , αγγεια κλπ) εαν το ξεθαψιμο τους δεν ειναι υποχρεωτικο για να προχωρισετε πιο μεσα στο ταφικο τουνελ

2 ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΑ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΔΩΡΑ
Καποια ειναι πολυ καλα , καποια αλλα (η πλειοψηφια δηλ) ειναι ξερετε τι ...ας μην ανεφερω χρονιαρα
οποτε εσεις μαζευτε παπυρους και μολις δειτε το ημερησιο δωρο που θα κανει να οσαν καπλανι γαλανο το δεξι ματακι σας (κοινως οταν ''γυαλισει'' το ματι σας) αρχισετε τις μαζικες ανασκαφες
που θα παει οσο καντεμιδες και να ειστε θα πετυχετε καποιο/α
πχ το Καρουζελ
http://prntscr.com/nibqmz

εδω θελω να κανω μια συμπληρωματικη διευκρινιση για να μην το υποτιμησετε στην αρχη
συντομα θα δινει εκτος απο αμυνα
και επιθεση (4%-7% αναλογα με την εποχη και θα μπορει να αναβαθμιστει με κιτ αναβαθμισης 'η ανακαινισης)

http://prntscr.com/nibq40
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Απολογισμός εκδήλωσης στον beta Βιομηχανική εποχή:
3 καρουζέλ (5% ενίσχυση επίθεσης+5% ενίσχυση άμυνας)
8 αναβαθμίσεις Παγκόσμιας Έκθεσης με χρυσά αγαλματίδια + 2 από τις αποστολές (σύνολο 10) ΧΩΡΙΣ διαμάντια.
Με το πέρας των αποστολών στην μπάρα υπάρχουν 8 ακόμα αγαλματίδια και άλλα 2 στον χάρτη που θα τα πάρω με τους 30 παπύρους 24ώρου - άχρηστα μεν αλλά ο ψυχαναγκασμός βλέπετε :Ρ ... Θέλω να καταλήξω στο ότι τα αγαλματίδια αποκτήθηκαν πολύ εύκολα κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, τουλάχιστον στη δική μου πόλη.
Δεν γνωρίζω αν εμφανίζεται ο ίδιος χάρτης με τους ίδιους θαμμένους θησαυρούς σε όλους τους παίκτες
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Απολογισμός εκδήλωσης στον beta Βιομηχανική εποχή:
3 καρουζέλ (5% ενίσχυση επίθεσης+5% ενίσχυση άμυνας)
8 αναβαθμίσεις Παγκόσμιας Έκθεσης με χρυσά αγαλματίδια + 2 από τις αποστολές (σύνολο 10) ΧΩΡΙΣ διαμάντια.
Με το πέρας των αποστολών στην μπάρα υπάρχουν 8 ακόμα αγαλματίδια και άλλα 2 στον χάρτη που θα τα πάρω με τους 30 παπύρους 24ώρου - άχρηστα μεν αλλά ο ψυχαναγκασμός βλέπετε :Ρ ... Θέλω να καταλήξω στο ότι τα αγαλματίδια αποκτήθηκαν πολύ εύκολα κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, τουλάχιστον στη δική μου πόλη.
Δεν γνωρίζω αν εμφανίζεται ο ίδιος χάρτης με τους ίδιους θαμμένους θησαυρούς σε όλους τους παίκτες

Καλησπερα μαλλον οχι γιατι εγω εφαγα παρα πολλα διαμαντια -πανω απο 15000- μπας και καταφερω να φτιαξω και 2 κτηριο αλλα δεν τα καταφερα εχω μαζεψει μονο το αρχικο κτιριο και 3κιτ ('η 4 κιτ εαν μου κατσουν χρυσα ειδωλια αυριο) για το δευτερο
μπορει να φταιει οτι ξεθαβα οτι αντικειμενο εβλεπα γιατι οταν ξεκινησε η εκδηλωση ημουν στο Εικονικο Μελλον ομως η εποχιακη μου κατασταση αλλαξε στην πορεια (..τωρα δεν μπορω να σας πω σε ποια ειμαι ...γιατι θα αρχιζω να ετοιμαζω την βαλιτσουλα μου παλι) και ετσι αναγκαστηκα να ανοιγω τα παντα μπας και εβρισκα υλικα στρ μοναδες και κτηρια
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: JOELP

DeletedUser32108

Guest
Προσωπικά πιστεύω όλοι οι παίχτες πρέπει να έχουν την δυνατότητα να τερματίσουν στο επίπεδο 10 του κτιρίου χωρίς χρήση διαμαντιών. Κάποιος βάση εμπειρίας ή κάποιος διαχειριστής να μας πει αν θα μπορέσουμε να το τερματίσουμε όλοι;
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Προσωπικά πιστεύω όλοι οι παίχτες πρέπει να έχουν την δυνατότητα να τερματίσουν στο επίπεδο 10 του κτιρίου χωρίς χρήση διαμαντιών. Κάποιος βάση εμπειρίας ή κάποιος διαχειριστής να μας πει αν θα μπορέσουμε να το τερματίσουμε όλοι;
Kαλημερα
θεωρητικα πρεπει να βγαινει
ομως για να βγει πιστευω οτι πρεπει να ακολουθησετε τις συμβουλες που εγραψα πιο πανω
Εγω στον βετα δεν ηξερα πως επρεπε να κινηθω για να μην χανω τσαμπα εργαλεια ολοι εκει πρωτη φορα το βλεπαμε
Στην αρχη ανοιγα τα παντα αυτο με βοηθησε μεν στο να μαζεψω διαφορα δωρα (χρησιμα και μη χρησιμα)
ομως στην πορεια αποδειχτηκε οτι ετσι σπαταλησα και παπυρους-->εργαλεια για την ανασκαφη αγγειων κλπ με αποτελεσμα να μην ειχα συγκενρωσει αρκετα χρυσα ειδωλια για την αποκτηση ολων των απαιτουμενων κιτ αναβαθμισης για την Παγκοσμια Εκθεση επιπ 10

κακως θυσιαζα εργαλεια μονο και μονο για να δω τι κρυβει ενα μεμονομενο (μη φανερο τουβλο) που περιβαλλονταν απο σιγουρα αδεια τουβλα γιατι για να το ανοιξω ετρωγα εργαλεια για να καθαρισω και αδεια τουβλα και υπηρχε η πιθανοτητα να μην ειχε και αυτο τιποτα
θα μπορουσα με τα εργαλεια που ξοδευα να προχωρουσα πιο μεσα και να ειχα πιο σιγουρη εικονα για τα επομενα που επρεπε 'η μη να ανοιξω
θα σας δειξω ενα παραδειγμα εχω μεινει με εναν μονο δυναμιτη
ο δυναμιτης εκτος απο το τουβλο που τον τοποθετεις καθαριζει και αυτα που το περιβαλλουν
εαν το χρησιμοποιησω για να ξεθαψω το χρυσο ειδωλιο θα παει αρχηστη η υπολοιπη σκαπτικη του δυναμη
γιατι τα περιξ του ειναι σιγουρα αδεια
οποτε καλυτερα ειναι να τον τοποθετησω σε αλλο μερος
http://prntscr.com/niklew
Τωρα σχετικα με το ποια εργαλεια ειναι καλυτερα ολα εχουν ..την δυναμη τους
ομως τα σκουπακια ειναι πιο ..σιγουρα
Η συμβουλη μου ειναι να μην βιαζεστε για εξαγοραζετε παπυρους με μεμονομενα (τουλαχιστον στην αρχη ) εργαλεια
Πιο χρησιμο ειναι να μαζευετε τους παπυρους ετσι ωστε μπορειτε να αγοραζετε τα πακετα εργαλειων συμφερουν

http://prntscr.com/nikv3w

συμπ μνμ
Τωρα πηγα και κοιταξα τις πολεις των γειτονων μου στο βετα (.. ναι εγινα μια ''κατινα σαλαμακι'' για χαρη του ελληνικου φορουμ )
Ειμαι σε μια γειτονια που οι παιχτες ειναι στην μεγαλυτερη εποχη με πολλα εκατ βαθμους οι λογαριασμοι τους
...συνηθως οτι μκ πρωτο βγαινει το βαζουν την πρωτη μερα (..εαν αυτο σας λεει κατι για το ποσο γρηγορα παιζουν/κινουνται )
Απο τους πρωτους 40 που ειδα μονο οι 16 εχουμε την Παγκοσμια Εκθεση στο 10 επιπεδο
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
αρα παιδια για να ανακεφαλαιωσουμε για μας που θα παμε για το επιπεδο 10 (αν τα καταφερουμε τελικα).
1.χρησιμοποιουμε παπυρους για να αγορασουμε πακετα εργαλειων και οχι μεμονωμενα τα εργαλεια.
2.κυνηγαμε μονο τα χρυσα αγαλματιδια.
3.το καλυτερο εργαλειο ειναι ο δυναμιτης.
4.οι ανταμοιβες ειναι ορατες μονο μετα τη χρησιμοποιηση των εργαλειων.
5.αν σε ενα τετραγωνιδιο υπαρχει θησαυρος (οτι και αν ειναι αυτος) γυρω του δεν υπαρχει αλλος.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
αρα παιδια για να ανακεφαλαιωσουμε για μας που θα παμε για το επιπεδο 10 (αν τα καταφερουμε τελικα).
1.χρησιμοποιουμε παπυρους για να αγορασουμε πακετα εργαλειων και οχι μεμονωμενα τα εργαλεια.
2.κυνηγαμε μονο τα χρυσα αγαλματιδια.
3.το καλυτερο εργαλειο ειναι ο δυναμιτης.
4.οι ανταμοιβες ειναι ορατες μονο μετα τη χρησιμοποιηση των εργαλειων.
5.αν σε ενα τετραγωνιδιο υπαρχει θησαυρος (οτι και αν ειναι αυτος) γυρω του δεν υπαρχει αλλος.

1. σωστό
2. καλό είναι να κυνηγάς και τα καρουζέλ που δίνονται ως ημερήσια ανταμοιβή από τα αγγεία
3. άποψή μου είναι ότι ο συνδυασμός των άλλων δύο είναι καλύτερος
4. οι ανταμοιβές είναι ορατές όταν καθαριστούν τα γειτονικά πλακίδια άμμου και μπορούν να αποκτηθούν μόνο όταν καθαριστούν τα πλακίδια που τις έχουν.
5. δεν ισχύει (αλήθεια, πώς προέκυψε αυτό; o_O) https://prntscr.com/neu8uz
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
αρα παιδια για να ανακεφαλαιωσουμε για μας που θα παμε για το επιπεδο 10 (αν τα καταφερουμε τελικα).
1.χρησιμοποιουμε παπυρους για να αγορασουμε πακετα εργαλειων και οχι μεμονωμενα τα εργαλεια.
2.κυνηγαμε μονο τα χρυσα αγαλματιδια.
3.το καλυτερο εργαλειο ειναι ο δυναμιτης.
4.οι ανταμοιβες ειναι ορατες μονο μετα τη χρησιμοποιηση των εργαλειων.
5.αν σε ενα τετραγωνιδιο υπαρχει θησαυρος (οτι και αν ειναι αυτος) γυρω του δεν υπαρχει αλλος.

2 κυνηγαμε κυριως τα χρυσα ειδωλια
3 ..τo φτηνο και ταπεινο σκουπακι ειναι το πιο χρησιμο
4 οι ανταμοιβες για να τις αποκτισεις πρεπει να χρησιμοποιησεις εργαλεια
ορατες μπορει να ειναι εαν εχει ανοιχτει καποιο γειτονικο τουβλο
οπως πολυ σωστα ανεφερε η hmmm
5 οχι δεν ισχυει μπορει να εχουν και ολα τα γειτονευοντα ..και μπορει να προχωρας... ανοιγεις προχωρας ..κλπ και να μην βλεπεις κανενα
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
1. σωστό
2. καλό είναι να κυνηγάς και τα καρουζέλ που δίνονται ως ημερήσια ανταμοιβή από τα αγγεία
3. άποψή μου είναι ότι ο συνδυασμός των άλλων δύο είναι καλύτερος
4. οι ανταμοιβές είναι ορατές όταν καθαριστούν τα γειτονικά πλακίδια άμμου και μπορούν να αποκτηθούν μόνο όταν καθαριστούν τα πλακίδια που τις έχουν.
5. δεν ισχύει (αλήθεια, πώς προέκυψε αυτό; o_O) https://prntscr.com/neu8uz

για το 5 δεν ηξερα.ετσι υπεθεσα.αρα δεν ισχυει...καλο ινφο αυτο.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
2 κυνηγαμε κυριως τα χρυσα ειδωλια
3 ..τo φτηνο και ταπεινο σκουπακι ειναι το πιο χρησιμο
4 οι ανταμοιβες για να τις αποκτισεις πρεπει να χρησιμοποιησεις εργαλεια
ορατες μπορει να ειναι εαν εχει ανοιχτει καποιο γειτονικο τουβλο
οπως πολυ σωστα ανεφερε η hmmm
5 οχι δεν ισχυει μπορει να εχουν και ολα τα γειτονευοντα ..και μπορει να προχωρας... ανοιγεις προχωρας ..κλπ και να μην βλεπεις κανενα

για το 3....
η αναλογια ομως παπυρων για να παρεις τα εργαλεια με τα τουβλα που ανοιγει το καθενα δεν ειναι προς οφελος του δυναμιτη;
εννοω αν χρειαζονται 100 παπυροι για να παρεις δυναμιτη που θα ανοιξει 30 τουβλα ας πουμε, με 100 παπυρους τα σκουπακια που θα παρεις ποσα τουβλα και δρομο θα ανοιξουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή