Συζήτηση Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2020

finrοd

Banned
Μάλλον δεν είδες καλά τη σύνθεση. Μέσα, αμυντικό, έχω τον Καλεντζάκη το ΔΡΕΠΑΝΙ στο 9ο επίπεδο. Ακόμη τον θυμάται ο Ίαν Ρας... χαχαχαχα
Στα σοβαρά τώρα, σιγά να μην είναι ο επιθετικός στο 7ο επίπεδο, ο Μαραντόνα Πέρασε και δεν ακούμπησε! Μαραντόνα από το 30στο και πάνω. Μη λέμε ότι θέλουμε... LOLLOLLOLLOLLOLLOL
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Εγω θυμαμαι τον Καλιτζακη τον Νιτζα αλλα τοτε το 85 με τη Λιβερπουλ δεν επαιζε ακομα. Εκτος αν αναφερεσαι σε αλλον παλαιοτερο.

Ο Μαραντονα Ηταν μεταμφιεσμενος σε λεβελ 7 στο πρωτο ημιχρονο και ειχε πεσμενη αποδοση λογω ντρογκας! Στο δευτερο ειχε ξενερωσει απο τα ναρκωτικα και ξαναεγινε λεβελ 30 και ετσι σε νικησε!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
asxeto ..... μεν αλλα σημαντικο
εγω θελω μονο δυο παιχτες να εχει η ομαδα μου ..τους 2 αιωνιους θεους της μπαλας
εναν ελληνα και εναν εξ αλλοδαπης
1 ο Ελληνας ειναι φυσικα ο Βασλης Χατζηπαναγης
εγω μεταξυ μας δεν εβλεπα τοτε ποδοσφαιρο τοτε που επαιζε ομως
...αναγκαστικα ακουγα απο τα ..τριγυρω δωματια αγωνες της ΑΕΚ του Ολυμπιακου του ΠΑΟ και στην ..ζουλα του Ιωνικου
..5 αντρες στην οικογενεια ..με διαφορετικες προτιμησεις
ομως ολοι συμφωνουσαν για το ποιος ειναι ο κορυφαιος παιχτης ασχετως εαν δεν ηταν ..δικος τους


2 ο Ζιζου ... Ζινεντιν Ζινταν
και περι Ζιζου δεν δεχομαι καμμια αντιρρηση ουτε καν συζητηση
εαν καποιος εχει ...ενδομυχη ενσταση ας δει το γκολ του τελικου το 2002 Ρεαλ - Μπαγερ Λεβερκουζεν
μεχρι σημερα παραμενει το καλυτερο γκολ του Champions League
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Το σχόλιο ότι το ποσοστό νίκης δεν έχει τόσο σημασία όσο έχει η επιλογή των παικτών, ενώ το καταλαβαίνω και έτσι αποκτάει και παραπάνω σημασία το τρίγωνο ως προς το ποιο είδος παίκτη υπερτερεί έναντι άλλου κτλ, μπερδεύει. Αυτό που φαίνεται, είναι πως βάσει αυτού του τριγώνου και των επιπέδων των παικτών προκύπτει το ποσοστό νίκης, το οποίο δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Το μικρότερο ποσοστό είναι απλά μικρότερο, επομένως το σχόλιο με μπερδεύει, είναι λίγο αντιφατικό.

Αν είναι τύπου «παγίδα» της εκδήλωσης ότι το τρίγωνο υποδηλώνει πως ανεξάρτητα από το επίπεδο παίκτη, ο επιθετικός πάντα κερδίζει τον μέσο τότε θα έπρεπε αυτό να αναφέρεται συγκεκριμένα. Τώρα αναφέρεται απλά ως μπονους παίκτη και άρα έχω κάθε δικαίωμα να θεωρήσω κατά 1000% πως είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το ποσοστό νίκης και πως απλά με καθοδηγεί για πιο γρήγορη επιλογή ομάδας' επομένως περισσότερες πιθανότητες νίκης θα έπρεπε να έχει η επιλογή παικτών με το μεγαλύτερο ποσοστό νίκης. Έχω αφιερώσει 30 εισητήρια και είναι κρίμα αν ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν μάθαμε αν τελικά στη διάρκεια μιας αναμέτρησης αναμετρώνται όλοι οι παίκτες αναμεταξύ τους ή διαδραματίζεται σε μία φάση με τυχαία επιλογή 5 ζευγαριών. Είναι σημαντικό κι αυτό.

Finrod αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε λογικά θα έπρεπε να είχες βάλει και έναν επιθετικό (σε περίπτωση που έρθει αντιμέτωπος με τον μέσο) ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες νίκης αν και με μικρότερο ποσοστό νίκης... Από την άλλη αν το πάμε με τη θεωρία των πιθανοτήτων, και κάπως έτσι έχω συμφιλιωθεί με τα αποτέλεσματα των αναμετρήσεων, όταν έχεις 50% πιθανότητα να πετύχεις το Α', αυτό δεν σημαίνει ότι με 2 ή και με 100 προσπάθειες είναι σίγουρο πως θα το πετύχεις' το σύνολο των προσπαθειών δεν αυξάνει ή μειώνει την πιθανότητα. Από την άλλη τί στο παιχνίδι λιγότερο ή περισσότερο δεν έχει πιθανότητες (άρα τζόγο); Ακόμα και οι μάχες έστω σε μικρό ποσοστό καθορίζονται και από τις αναμενόμενες ζημίες, οπότε ακόμα και σε αυτό το πεδίο, εμπεριέχεται ο τζόγος, η ζαριά. Κουβέντα να γίνεται :)
 

finrοd

Banned
Εγω θυμαμαι τον Καλιτζακη τον Νιτζα αλλα τοτε το 85 με τη Λιβερπουλ δεν επαιζε ακομα. Εκτος αν αναφερεσαι σε αλλον παλαιοτερο.
Τ' απολαμβάνω κάθε που η ...ντρίπλα πιάνει! χαχα
Δάσκαλος του Καλιτζάκη (Το Δρεπάνι), ο Μαυρίδης! χαχαχα
Μ' άρματα ...δρεπανιφόρα και «τυφλούς» διαιτητές σταδιοδρόμησε η ομάδα σας! χεχε
Μ' άρεσε που τ'΄όνομά του δεν έγραψες, αν και σίγουρο το 'χω πως το θυμάσαι..:)
(Πού 'σαι ωρέ «γαυρόπουλο» να τους τα ...σούρεις; Κι η δική σου φωλιά όμως λερωμένη. Συνομωσία τής σιωπής. OMERTA| LOL)
Ο Μαραντονα Ηταν μεταμφιεσμενος σε λεβελ 7 στο πρωτο ημιχρονο
Να δεις που γι' αυτό τον πέρασα για τον ...«μικρό», (Τον Σαραβάκο, ντε), και δεν ανησύχησα! :p


ο Ελληνας ειναι φυσικα ο Βασλης Χατζηπαναγης
Έτσι είναι! Δυστυχώς ο Θεοδωρίδης, (τότε Πρόεδρος τού Ηρακλή), στέρησε από τον Βάσια την διεθνή του σταδιοδρομία. Αν δεν συνέβαινε αυτό, πιθανόν σήμερα οι επαΐοντες του ποδοσφαίρου να λέγαν πως ο καλύτερος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών είναι ο Βασίλης (Βάσια), Χατζηπαναγής και τον Μαραντόνα, ως Αργεντίνο Χατζηπαναγή θα ονομάτιζαν!:+1::check_mark:
Αξίζει ο χρόνος για να διαβαστεί και να θεαθούν τα στιγμιότυπα. Η ομορφιά των ενεργειών, ασχέτως τής επίτευξης τέρματος. Τα στιγμιότυπα, των γραφομενων την αλήθεια ομολογούν!
Προσωπικά θεωρώ πως μόνο ο Ρουμάνος Χάτζι μπορεί στα «μάτια» να τον κοιτάξει.


Από την άλλη τί στο παιχνίδι λιγότερο ή περισσότερο δεν έχει πιθανότητες (άρα τζόγο)
Εσύ για «τζόγο» ομιλείς. Για «παράγκα» εγώ. Ένα βήμα παραπέρα, μιας και «παράγκα», «τζόγος» στημένος εστί!:smiling_imp:
 
Τελευταία επεξεργασία:

DeletedUser

Guest
Νομίζω πως τελικά (μετά και από σημερινή δοκιμή) ναι είναι στημένη-βασισμένη, πάνω στη «δημιουργική» ασάφεια των οδηγιών και των κανόνων και ως τέτοια άδικη δίχως να προάγει τη στρατηγική σκέψη παρά μόνο τους με πολλές κάρτες-επίπεδα παίκτες που αν και δεν έχουν καταλάβει, μπαίνουν γιούρια μέσα στο γήπεδο και όποιον/αν πάρει ο Χάρος. Το να μαντέψεις (που ακριβώς δεν υπάρχει περίπτωση) τον αλγόριθμο δεν είναι στρατηγική ικανότητα, το να διαχειριστείς όμως σαφείς κανόνες και να επιλέξεις τον τρόπο δράσης αυτό είναι στρατηγική και σε αυτό, το τουρνουά «χάνει» γιατί καθώς φαίνεται εκλείπουν οι σαφείς κανόνες και οδηγίες. Πόσο είναι το μπόνους των ειδών των παικτών έναντι άλλων; οι αναμετρήσεις πως γίνονται; γίνονται σε ζευγάρια με τους ακριβώς απέναντι παίκτες; τί ποσοστό στη νίκη έχει το «ποσοστό νίκης» κ.α. τα οποία εφόσον δεν διευκρινίζονται απλά ενισχύουν την ανάγκη αγοράς καρτών-επιπέδων το οποίο δεν είναι κακό από μόνο του κάθε άλλο' κακό είναι που είναι η μόνη επιλογή αφήνοντας απέξω τον παράγοντα σκέψη και στρατηγική ενώ θα έπρεπε προσθετικά σε αυτόν τον παράγοντα να λειτουργεί η αγορά καρτών, να ξέρεις δηλαδή γιατί αγοράζεις και όχι ότι αγοράζεις για να γίνουν όλοι οι παίκτες 30 επίπεδο όπου εκεί και 5 μέσους να βάλεις απέναντι σε επιθετικούς, θα έχεις σίγουρη νίκη.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Μ' άρματα ...δρεπανιφόρα και «τυφλούς» διαιτητές σταδιοδρόμησε η ομάδα σας!

Καλα μην αρχισουμε τετοιες κουβεντες αθλητικες εντονες γιατι μονο θα καταληξουμε να τσακωθουμε πρασινοι, κοκκινοι, κιτρινοι και οτι αλλο χρωμα υποστηριζει ο καθενας. Παντως επειδη μιλησες για Λιβερπουλ και τυφλους διαιτητες τοτε μας ειχε ακυρωθει καθαρο γκολ του Ροτσα και μπορεις να δεις και προς το τελος του παιχνιδιου μια καθαρη ανατροπη του Σαραβακου μεσα στην μεγαλη περιοχη.
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Albertus και finrod, τα ποδοσφαιρικά σας αν θέλετε σε ιδιωτική συνομιλία παρακαλώ.

Dspev, δυστυχώς ούτε εμείς έχουμε τέτοιες πληροφορίες για να σας τις μεταφέρουμε.


αυτο που μπορώ να σου πω σαν παίκτρια, είναι ότι τις περισσότερες φορές που πήγα με την ομάδα που δίνει αυτόματα το σύστημα (γιούρια που λες κι εσύ ) και με ποσοστό πάνω από το 50%, έχω κερδίσει τον αγώνα
 

finrοd

Banned
Albertus και finrod, τα ποδοσφαιρικά σας αν θέλετε σε ιδιωτική συνομιλία παρακαλώ.
Καλά, εντάξει, αν και δεν βρίσκω κάτι τ' ανάρμοστο.
Ποδοσφαιρική η εκδήλωση. Τα τεκταινόμενα σ' αυτήν με τα της πραγματικότητας αντιπαραβάλλονται. Βάση κι εφαλτήριο αποτελούν για παραπέρα ανάλαφρη, ανέμελη και διασκεδαστική κουβεντούλα. Στα θετικά το βάζω αυτό.

Εξάλλου, δίχως «ανάποδη σκακιέρα» ή/και «ανάποδο τάβλι», το θέμα συζήτησης της τρέχουσας εκδήλωσης έφτασε τις 6 σελίδες και τραβά, αισίως για την 7η. Πάει να ξεπεράσει το ...επίτευγμα τ' αντίστοιχου θέματος τής προηγούμενης εκδήλωσης, όπου έπαιζε ...μπάλα και τ' «ανάποδο τάβλι», το οποίο., βεβαίως, ακόμη αναζητούν, κατασκονισμένοι, μ' άμμο στ' αυτιά και στα ρουθούνια, οι επίδοξοι ..αρχαιολόγοι! ;)

Γεια σου και πάλι γεια σου αθάνατε Μήτσο! Αυτό με την «ανάποδη σκακιέρα» θα μου μείνει... χαχαχα

Τέλος πάντων...
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
αυτο που μπορώ να σου πω σαν παίκτρια, είναι ότι τις περισσότερες φορές που πήγα με την ομάδα που δίνει αυτόματα το σύστημα (γιούρια που λες κι εσύ ) και με ποσοστό πάνω από το 50%, έχω κερδίσει τον αγώνα
Ένα εισιτήριο αγώνα στην 8ωρη ράβδο και μου λαχαίνουν ακόμη 5 από «περιστατικό».
Πάμε να δούμε τι θα ...δούμε, λέω.
Μεσαία επιλογή, 50% οι πιθανότητα νίκης με την ομάδα που αυτόματα το «σύστημα», (διάβαστε «Παράγκα»), δίνει.
Τέσσερις πρώτες αναμετρήσεις χαμένες κι η πολυπόθητη νίκη στην 5η προσπάθεια.
Απομένει ένα εισιτήριο αγώνα.
Μεσαία επιλογή πάλι. Στο 54% οι πιθανότητα νίκης με την ομάδα που αυτόματα το «σύστημα», (διαβάστε «Παράγκα»), δίνει.
Ήττα τ' αποτέλεσμα!

Στις 6 προσπάθειες, ας πούμε όλες στο 50% χαρίζοντας το +4% της τελευταίας, η μία απέφερε θετικό αποτέλεσμα.
Εξίσωσε η «παράγκα» το 1/6 με το 1/2.
Σε λατρεύω ΙΝΝΟ!! :red_heart::red_heart::red_heart:

Επιμένω, ΔΕΝ παίζω εγώ μα ο αλγόριθμος της ...«Παράγκας».
Καλή η ιδέα, κακή, κατά τη γνώμη μου, η υλοποίησή της. Μια βελτίωση, έτσι ώστε τ' αποτέλεσμα να εξαρτάται πιότερο από τον παίκτη, από τα επιτεύγματά του στην δυναμικότητα των παικτών τής ομάδας του και τις επιλογές του στη σύνθεσή της και στην επιλογή αντίπαλης;;
Αυτά! :p

ΥΓ
Απόδειξη ύπαρξης «παράγκας» τ' ότι δεν υπάρχει κίτρινη καρδιά!. Πράσινες και κόκκινες μόνο. Αθάνατος ο ...Π.Ο.Κ.!!! χαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Αθάνατος ο ...Π.Ο.Κ.


Ουδετερο ειναι αρα "το Π.Ο.Κ." ορθοτερα!! Ετσι να σε διορθωσω και εγω να δεις την γλυκα!! χεχεχε!!

Επισης ακομα ασχολεισαι με το εβεντ τουρνουα και τα ποσοσστα? Αφου ειναι κουλοχερης το πραγμα! Οτι κατσει! Εγω οσο το εψαξα δεν βρηκα καποια λογικη πλην της τυχης οποτε δεν αγχωνομαι πια. Θα παρω μια αναβαθμιση απο χαλκινη (ή ερασιτεχνικη) κατηγορια οπου θα τερματισω και ολα καλα. Ισως να τερματισω και το κεντρικο δωρο ισως και οχι. Θα εξαρτηθει αναγκαστικα απο τα ποσα ποτα θα μου δωσουν τα περιστατικα. Τα νουμερα δεν βγαινουν σε αυτο το εβεντ δυστυχως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
ακομα ασχολεισαι με το εβεντ τουρνουα και τα ποσοσστα?
Σαφώς. Μέρος τού παιχνιδιού που μ' αρέσει. Με τι άλλο ν' ασχοληθώ στο παιχνίδι τούτες τις μέρες που η εκδήλωση «τρέχει»; Ελπίζω, πέρα από τα όποια πειράγματα. να βγει κάτι θετικό και στην επόμενη να δούμε μια καλύτερη υλοποίηση τής ιδέας η οποία, επαναλαμβάνω, είναι καλή!
Προσέξατε τα νούμερα κάτω από τις ονομασίες των λογαριασμών που συμμετέχουν σε μια αναμέτρηση;
Δεν είναι παρά τ' άθροισμα της δυναμικότητας των παικτών που την κάθε σύνθεση αποτελούν, και βάσει αυτών προκύπτει το ποσοστό έκβασης της αναμέτρησης.
Ως υπόθεση εργασίας, ένα ακραίο παράδειγμα ας πάρουμε:
Αντίπαλη σύνθεση: 5 αμυντικοί στο επίπεδο 10. Δυναμικότητα ομάδας ίση με 50.
Ημέτερη σύνθεση: 5 μέσοι στο επίπεδο 10. Δυναμικότητα ομάδας ίση με 50.
Συνεπώς, ποσοστό νίκης ή ήττας ίσο με 50%.
Τι θα συμβεί στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, όσες φορές κι αν επαναληφθεί;
Ναι μεν στο 50% η πιθανότητα επικράτησης της μίας εκ των δύο, από την άλλη δε, οι μέσοι μοιράζουν «σακκούλες» στους αμυντικούς.
Λογικό το να υποθέσω ότι όσες φορές και να επαναληφθεί η αναμέτρηση, η ομάδα που μέσοι την απαρτίζουν, θα επικρατεί;
Εδώ σε θέλω ...κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα!

ΥΓ
Ουδετερο ειναι αρα "το Π.Ο.Κ." ορθοτερα!!
Έχεις υπ' όψιν σου κάποιο επίσημο ιδιωτικό συμφωνητικό ή κάποιο καταστατικό επίσημα κατατεθειμένο στο Πρωτοδικείο, όπου να κατονομάζεται η ίδρυση του Π.Ο.Κ. και τ' αρκτικόλεξο στ' ανάπτυγμά του να ονοματίζεται;
Προσωπικά όχι. Συνεπώς τ' αποδίδω ως Ποδοσφαιρικός Όμιλος Κέντρου, σ' αντιδιαστολή με τους επίσημους ομίλους τής εποχής.
Ίσως λάθος, στο τυπικό, να 'χω. Στην ουσία όμως, στην «παράγκα», στους σκοπούς και τις επιδιώξεις του, ουδόλως λανθάνω. Εκεί η ουσία βρίσκεται.
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Έχεις υπ' όψιν σου κάποιο επίσημο ιδιωτικό συμφωνητικό ή κάποιο καταστατικό επίσημα κατατεθειμένο στο Πρωτοδικείο, όπου να κατονομάζεται η ίδρυση του Π.Ο.Κ. και τ' αρκτικόλεξο στ' ανάπτυγμά του να ονοματίζεται;

Δεν θα διαφωνησουμε! Γιατι καταρχας οποιος διαφωνει μαζι σου απλα καταληγει με το κεφαλι καζανι! χεχε! Οποτε εχεις; δικιο και παραδινομαι.

Δευτερον εγω οσα αρθρα ειχα διαβασει παλιοτερα το αναφερανε σαν ουδετερο (τις περισσοτερες φορες) αλλα οπως λες και εσυ δεν ξερω αν υπαρχουν επισημα εγγραφα οποτε ολες οι εκδοχες παιζουν. Σε αρθρο του 1927 το αναφερανε και σαν θηλυκο. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις οτι σε βολευει.
 

finrοd

Banned
Δεν θα διαφωνησουμε! Γιατι καταρχας οποιος διαφωνει μαζι σου απλα καταληγει με το κεφαλι καζανι! χεχε! Οποτε εχεις; δικιο και παραδινομαι.
Μ' εμένα ή με την πραγματικότητα; :cool:

Για την ουσία όμως, δηλαδή τους σκοπούς και τις επιδιώξεις του Π.Ο.Κ., «κιχ» δεν έβγαλες. Για τον αντίστοιχο εδώ, (για τα ισχύοντα στις αναμετρήσεις δηλαδή), επίσης τίποτε δεν λες, το βλέμμα ν' αποστρέψεις προτιμώντας! :smiling_imp:

Έλα όμως που εμένα μ' άρεσε σαν ιδέα και θέλω μια καλύτερη υλοποίησή της στο παιχνίδι!:)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλησπερα φοεκιτακια μου
Ηρθε ο καιρος να δειξουμε ολοι ποιοι ειμαστε και τι τελικα ,,,πρεσβευουμε
Θελω χωρις ...φοβο και παθος να σας προειδοποιησω
οτι μπορει καποιο μερος της νυν ποδοσφαιρικης εκδηλωσης να μην ..φυγει απο τον νου ..και την σκεψη μας κα μετα απο το επισημο τελος της εκδηλωσης
ομιλω για αυτο
''Υποψιαζομαι'' οτι μπορει να ''κατσικωθει'' μονιμα στην πολη μας
..και με τον αερα του ισχυρου να σπρωξει ..παραπερα το φτωχικο του παλαιοπωλη για να πιασει αυτο εκει μονιμη θεση στο..παγκαρι της πολης σας
και μεχρι εδω οκ εμας τι μας νοιαζει θα μου πειτε
ας του κανει ασφαλιστικα μετρα ο ...αντικερ
ομως αυτο δεν θα ειναι ενα ακομη ''πετυχημενο'' νεο χαρακτηριστικο
αλλα θα αντικαταστισει./''βελτιωσει' ενα απο τα βασικα θεμελειωδη χαρακτηριστικα του φοε
Για αυτο πριν παρθουν οι αποφασεις εκλιπαρω τα μελη της Ελληνικης Διαχειρισης -κυριως την iris- να πιεσουν τους εξ αλλοδαπης ανωτερους τους (με οτι δυναμη εχουν ) να το συζητησουν μαζι μας (δηλ στα απανταχου φορουμ των ζωντανων σερβερς)
πριν την εφαρμογη του στον πειραματικο κοσμο (βετα)
γιατι μετα δεν θα εχει νοημα η συζητηση ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Haha
Αντιδράσεις: Gabath

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να συζητησουν-αναιρεσουν (η εταιρια) κατι με τους παιχτες ανα τον κοσμο που θα τους φερει διαμαντια.
το νεο χαρακτηρηστικο θα ερθει ο κοσμος να γυρισει αναποδα. :))
 

albertus magnus

Καμένος Χρήστης
Λοιπον για να μπω εντος θεματος και να μην ξαναπιασουμε ΠΟΚ κτλ να πω οτι για το τουρνουα απο την αρχη δηλωσα την απογοητευση μου γιατι θεωρω οτι εχει να κανει κυριως με τυχη και καθολου με στρατηγικη οπως αλλα εβεντ. Διαμαρτηρηθηκα δε απο τις πρωτες μερες του εβεντ οταν εχανα με πσοοσστο νικης 70% και παραπανω οτι οι επιλογες παικτων και το συστημα πετρα ψαλιδι χαρτι δεν λειτουργει ή εγω δεν καταλαβαινω την λειτουργια του. Οποιος παει στις προηγουμενες σελιδες θα δει αν εβγαλα ή δεν εβγαλα κιχ.

Αλλα για μενα το μεγαλο θεμα ειναι οτι σε αντιθεση με αλλα εβεντ η πλειοψηφια νομιζω των παικτων ΔΕΝ θα μπορεσει να ολοκληρωσει το κεντρικο δωρο. Εγω εκατσα και εκανα τα μαθηματικα μου οπως σε καθε εβεντ απλα αυτη τη φορα δεν τα δημοσιευσα για να μην φερω γκρινια πρωτου καν ξεκινησει. Αλλα αφου τωρα φτανουμε στο τελος του να πω τα εξης. Για να παρεις πληρες το κεντρικο δωρο θες 14 γκολ. Αριθμος απλησιαστος για τα ποτα που δινουνε. Αν απο το τουρνουα παρεις μια αναβαθμιση μεσω ερασιτεχνικης ή χαλκινης καταταξης θες 12 γκολ πλεον. Αυτο ειναι εφικτο? Για να δουμε. Στο εβεντ θα μαζεψουμε συνολικα 9,330 ποτα ή μαλλον 9,430 μαζι με το email στη αρχη! Για να βαλεις ενα γκολ θες το λιγοτερο 875 ποτα (αν σου τυχουν 7 φορες σερι ο 87αρης ο φθηνοτερος συν 132 μια πασα 3 ,μετρων συν 134 το γκολ) ή 878 (αν σου τυχουν 9 πασες με 87αρηδες και ενα γκολ 95αρι). Βεβαια και οι 2 αυτες περιπτωσεις ειναι ιδεατες,. Ενα λογικο νουμερο με πολλη προσοχη στις πασες εχοντας σαν γνωμονα να χαλασεις τα λιγοτερα ποτα εγω θα λεγα οτι ειναι γυρω στα 920 (ισως και παραπανω αλλα δεν θελω να φουσκωσω) αυτο επι 12 μας κανει 11,040 δηλ περιπου 11,000 ποτα. Αρα για να τελειωσεις το εβεντ θες να σου δωσει απο περιστατικα τουαχιστον 1,500 ποτα (και μαλλον παραπανω) αριθμος δυσκολος καθως θα πρεπει να δινει καθε μερα κατοσταρικο και οχι 5, 10, 20 που δινει συνηθως. Αν βεβαια εισαι καλος στο τουρνουα και τερματισεις τουλαχιστον ασημενια κατηγορια θες 10 γκολ οποτε το παιρνεις ανετα το δωρο πληρες. Αρα εγω λεω με το φτωχο μου μυαλο οτι το δωρο πληρες θα το παρουν το 5% των παικτων (δηλ ασημενια κατηγορια και πανω) και οσοι απο τους αλλους ειναι πολυ πολυ πολυ τυχεροι στα περιστατικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Gabath

finrοd

Banned
Ένα λάθος, που μόλις διαπίστωσα, στο παρακάτω παράδειγμα:
Ως υπόθεση εργασίας, ένα ακραίο παράδειγμα ας πάρουμε:
Αντίπαλη σύνθεση: 5 αμυντικοί στο επίπεδο 10. Δυναμικότητα ομάδας ίση με 50.
Ημέτερη σύνθεση: 5 μέσοι στο επίπεδο 10. Δυναμικότητα ομάδας ίση με 50.
Συνεπώς, ποσοστό νίκης ή ήττας ίσο με 50%.
Το ποσοστό καθορίζεται κι από τη σχέση μεταξύ του είδους των παικτών.
Ιδού:
sc_tr.jpg
40-40 τ' άθροισμα τής δυναμικότητας των συνθέσεων, όμως το ποσοστό νίκης στο 64%
Ποιός στην ευχή, είναι ο συντελεστής είδους παίκτη, ποια η συμμετοχή του στη διαμόρφωση του ποσοστού νίκης και κατά πόσο η συμμετοχή του αυτή επηρρεάζεται από τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ όμοιου είδους παικτών μα και ανόμοιου;
 

Gabath

Ενεργό Μέλος
O albertus εχει σωστα μαθηματικά, όποιος δεν πιασει αργυρη κατηγορια στο τουρνουα, δεν θα μπορεσει να ολοκληρωσει το main κτίριο, θα πρεπει να επιλεξει μεταξυ επιπεδου 6 σφενδονης η ιππαφεσης, και τα 2 μαζι απλα δεν γινεται . .
Εγω ειχα χαρει οταν ειδα 2 κιτ επιλογης στην αργυρη κατηγορια, λεω "α ωραια θα βαλω κι αλλον ενα ιπποδρομο" . .τωρα βεβαια λεω "ουφ ευτυχως ειμαι αργυρη θα ολοκληρωσω το κτιριο" αχαχαχα !
 
Κορυφή