Νέα γραφικά

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Μία γενικότερη κιτρινίλα στα νέα γραφικά... πρώτα ήρθαν οι ροζομαραμένες φάρμες και τώρα ο περίγυρος της πόλης... θέλω πίσω το παλιό ζωηρό πράσινοοοοοο!!!!!
 
Χρειαζόταν μια αλλαγή μια βελτίωση, όπως είπε και ένας φίλος η δεντροφύτευση πέτυχε και το αποτέλεσμα είναι όμορφο, έχει όμως αρκετό ως πολύ κίτρινο στις παραλίες και πολλές φορές ειδικά στην Αίγυπτο εγώ δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα τις ολοκληρωμένες παραγωγές.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
χάλια είναι... σαν να έχουν ξεραθεί... ενισχύστε το πρασινο με μπλε και όχι με κίτρινο, σας παρακαλώ, θέλω καταπράσινες παλιές φάρμες και λιβάδια, σας παρακαλώ πολύ
 

finrοd

Banned
Χεχεχε, αισθητικό το ζήτημα κι αν κρίνω από τη δεύτερη δημοσίεση εδώ, έχει και μια λειτουργική χρειά!
Αν και δε μ' ενοχλεί το κίτρινο, (ολάκερη ζωή «ΑΡΗΣ»), θα το «χαλαλίσω» υπό την προϋπόθεση ν' ασχοληθούν και λίγο με τον ΣεΣ.
Το ίδιο θαρρώ πως θα κάνει κι ο «Νικαιώτης» για το κόκκινο που γενικότερα απουσιάζει από τα λιβάδια, αν είναι ν' ασχοληθούν με τις βελτιώσεις π' αναγκαίες είναι στον ΣεΣ. Δεν είναι βέβαια εδώ για να το γράψει, αλλά άντε να δούμε αν για αυτόν είναι πιο πάνω το χρώμα τής φανέλας από τις βελτιώσεις στον ΣεΣ. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρίχνοντας μιας δεύτερη ματιά αρχίζω να πιστεύω πως έχεις δίκιο hmmm. Υπάρχει υπερβολικό κίτρινο, σαν μουντή Φθινοπωρινή μέρα είναι το τοπίο!! Χρειάζεται αρκετό λευκό και κάποιοι τόνοι μαύρου για να δημιουργηθεί μια ωραία αντίθεση αλλά κυρίως για να σπάσει αυτή η κιτρινίλα..... ΠΑΟΚ :p
 

finrοd

Banned
Τώρα τι να πω; Επιδοκιμάζω, (όσον αφορά τη «διάθεση» που διακατέχει τη δημοσίευση), προσθέτοντας πως αν κι αλήθεια είναι πως η πανδαισία των χρωμάτων της Άνοιξης είναι η ομορφιά, του Φθινοπώρου τα δειλινά όλες οι άλλες εποχές τα ζηλεύουν.
Είτε παραθαλάσσια είτε σε βουνό, υπέροχη η αίσθηση σαν στη μαγεία τους αφεθείς.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Το βουνό είναι αλήθεια ότι το πρόσεξα μετά την αρχικη μου ανάρτηση... πραγματικά είναι όμορφο.... το κάτω τμήμα όμως είναι σαν καμένο από τον ήλιο χορτάρι... αυτή η διάχυτη κιτρινίλα του καλοκαιριού και όχι τα κιτρινοκόκκινα χρώματα του φθινοπώρου που θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι είναι μαγευτικά :)
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Ρίχνοντας μιας δεύτερη ματιά αρχίζω να πιστεύω πως έχεις δίκιο hmmm. Υπάρχει υπερβολικό κίτρινο, σαν μουντή Φθινοπωρινή μέρα είναι το τοπίο!! Χρειάζεται αρκετό λευκό και κάποιοι τόνοι μαύρου για να δημιουργηθεί μια ωραία αντίθεση αλλά κυρίως για να σπάσει αυτή η κιτρινίλα..... ΠΑΟΚ :p
Ιδέα! προς τους γραφίστες και προγραμματιστές: Εκδήλωση αφιερωμένη στον βουβό κινηματογράφο... όταν πετυχαίνεις τον στόχο σου να γίνεται ασπρόμαυρη η εικόνα, όπως όταν πέφτει χιόνι κατά τη χειμερινή εκδήλωση... ναι!!!!
 

DeletedUser31374

Guest
Να κάνουν κάτι και για τους δρόμους στους Αιγυπτίους ένα έντονο σκούρο περίγραμμα ένα σχέδιο
γιατί χάνονται στην άμμο και στη κιτρινίλα και αφού κοστίζουν τα βάζουμε στα κενά και δεν ξέρουμε τη έχουμε.

Τα εμπόδια είναι πάρα πολλά (νομίζω 30+) για 3 αξίνες που δίνει δωρεάν, ας δώσουν πολλές παραπάνω

η να αφαιρέσουν, γιατί τα κτίρια είναι τεράστια
και η πυραμίδα γιατί να είναι τόσο μεγάλη ας δώσουν χώρο και από εκεί.
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Ωραια τα νεα γραφικα, πολυ ποιο smooth...)))
μαλλον εβαλε το χεραι της καποια γνωστη μας? ;)
λιγο φθινοπωρινο βεβαια το τοπιο, αλλα δεν με χαλαει, νοιζω τα ματια μου το "πηραν" καλυτερα...θα δειξει...
Στην Αιγυπτο, ναι, θελει διορθωσεις....ολα πολυ αυτο της "αμμου" , ρε παιδια...κουραστικο...!!!
 

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Έρημος είναι βρε παιδιά, άμμο θα έχει ... :p
Έχουμε μεταφέρει ωστόσο τα σχόλια σας για τους δρόμους, τις αξίνες και το διαθέσιμο χώρο
 

FX MAVERICK

Νέο Μέλος
Μία γενικότερη κιτρινίλα στα νέα γραφικά... πρώτα ήρθαν οι ροζομαραμένες φάρμες και τώρα ο περίγυρος της πόλης... θέλω πίσω το παλιό ζωηρό πράσινοοοοοο!!!!!
Μια χαρα εινια τα γραφικα..Καλυτερα απο τα προηγουμενα....Λογικα φταει η οθονη που εχεις στο PC σου...Εγω που εχω IPS panel ειναι τελεια....!!!!!!
 

FX MAVERICK

Νέο Μέλος
Χρειαζόταν μια αλλαγή μια βελτίωση, όπως είπε και ένας φίλος η δεντροφύτευση πέτυχε και το αποτέλεσμα είναι όμορφο, έχει όμως αρκετό ως πολύ κίτρινο στις παραλίες και πολλές φορές ειδικά στην Αίγυπτο εγώ δεν μπορώ να διακρίνω εύκολα τις ολοκληρωμένες παραγωγές.

Εμενα παντως δεν μ εχει τπτ κιτρινο...
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα παιδια εγω
που και που
βλεπω κατι ΄΄κοτρωνες΄΄ να αιρουνται πανω απο τα κεφαλια των υπηκοων μου με ανανεωση εξφανιζονται ..προσωρινα
μονο εγω τα βλεπω 'η εχουν εμφανιστει και σε αλλους ?
εαν τα βλεπω μονο οκ τοτε να τρεξω να αγορασω και κρανη για τους υπηκοους εκτος απο μασκες
α και να κανω ...ασφαλειες κατοικιων και ΜΚ στην πολη μου για καλο και για κακο
.....ασχετο ελπιζω να μην μου τα εστειλε καποιος πρωην αγαπημενος φιλος και νυν .... ορκισμενος οχθρος της Ιθακης γιατι ο βρεγμενος την βροχη δεν την φοβαται
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Μήπως είναι θραύσματα των αστεροειδών της νέας εποχής που εισέρχονται στην ατμόσφαιρα της φοεκικής Γης; :p
(Δεν έτυχε να τα δω στη δική μου πόλη)
 

finrοd

Banned
βλεπω κατι ΄΄κοτρωνες΄΄ να αιρουνται πανω απο τα κεφαλια των υπηκοων μου με ανανεωση εξφανιζονται ..προσωρινα
Χαχαχα Σε πήρανε με τις ...πέτρες! Απίθανο. Μ' άρεσε κι εκείνο το «προσωρινά». Ακόμη και σαν την «κάνεις», σε βρίσκουν μετά από λίγο!! :D
Τι τους έκανες βρε; Λες να φταίει που 'σαι ...μαρτυριάρα κι αποκάλυψες τα «μυστικά» τού Χάρτη τής Ηπείρου τής νέας εποχής; :D:D:D

Εγω που εχω IPS panel ειναι τελεια
Ψάχνομαι για οθόνη εδώ και καιρό. Σε PLS προσανατολίζομαι. Τις θεωρώ ανώτερες από τις IPS, τουλάχιστον για τη δουλειά που τις θέλω, όχι παιχνίδια με απαιτήσεις «τρελλές» σε fps, θέαση από απόσταση ενός μέτρου περίπου και παρακολούθηση/δημιουργία οπτικοποιημένης μουσικής και τραγουδιών.
Samsung-S24F350FHU σ΄αυτήν με θέλγει η τιμή.
Samsung-S27F350FHU σ' αυτήν η ...διαγώνιος, μιας και η προηγούμενή μου ήταν κι αυτή 27".
Και οι δυο διαθέτους τα χαρακτηριστικά FreeSync, (εντάξει, μέσω HDMI η σύνδεση για να λειτουργήσει), και Gaming Monitor.
Αν κατέχεις από δαύτα κι έχεις κάτι να προτείνεις, έστω κι αν αποκλίνει των προτιμήσεών μου, εδώ θα είμαι να τ' ακούσω.

Παρεμπιπτόντως, με γελούν τα μάτια μου ή «έβρεξε» και πρασίνισε ο τόπος; Κάτι πιο στο πράσινο βλέπω την εξοχή στις πόλεις μου.
 

Mama Au Rum

Καμένος Χρήστης
Παρεμπιπτόντως, με γελούν τα μάτια μου ή «έβρεξε» και πρασίνισε ο τόπος; Κάτι πιο στο πράσινο βλέπω την εξοχή στις πόλεις μου.
Μπορεί να είναι και θέμα συνήθειας...
και εδώ να διορθώσω το "τραγικό" λάθος μου...
... ενισχύστε το πρασινο με μπλε και όχι με κίτρινο...
λιγότερο κόκκινο ήθελα να πω, γιατί βασικό χρώμα κίτρινο δεν υπάρχει στις οθόνες μιας και χρησιμοποείται το πρότυπο RGB.:p
 

finrοd

Banned
λιγότερο κόκκινο ήθελα να πω, γιατί βασικό χρώμα κίτρινο δεν υπάρχει στις οθόνες μιας και χρησιμοποείται το πρότυπο RGB.
Θα σου προτείνω ν' αναζητήσεις ένα αρχείο ρυθμίσεων χρωματικής απόδοσης που να αντιστοιχεί στον τύπο τής οθόνης που 'χεις, (ICC, αρχειάκια με κατάληξη icm ή icc), και να το ενεργοποιήσεις μέσα από τις ρυθμίσεις οθόνης.
Με 'να τέτοιο αρχείο, φτιαγμένο ειδικά για την κάθε οθόνη, επιτυγχάνεται η καλύτερη απόκρισή της στην απόδοση των χρωμάτων.
Παρόλα αυτά, παίζει ρόλο και η ηλικία τής συσκευής. Όσο περνάνε τα χρόνια κι αυξάνονται οι ώρες χρήσης, τόσο το κίτρινο αυξάνεται. Για παράδειγμα στις πρώτες TFT οθόνες, ο οπίσθιος φωτισμός μειώνονταν στο ήμιση μετά από περίπου δύο χρόνια χρήσης.
Αυτό αντιμετωπίζεται μέσω βαθμονόμησης των χρωμάτων τής οθόνης, πάλι από τις ρυθμίσεις.
Πειραματίσου κι όλο και κάτι το καλύτερο θα επιτύχεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κορυφή