Συζήτηση Νέο Μεγάλο Κτίριο: Ο Πύργος τους Γαλατά!

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εδώ μπορείτε να μας πείτε τη γνώμη σας και να συζητήσουμε για το νέο Μεγάλο Κτίριο, τον Πύργο του Γαλατά!
 

kinder

Νέο Μέλος
Το μεγαλύτερο μέρος των παικτών δε λεηλατεί, εμείς οι υπόλοιποι το κάνουμε με μεγάλη επιτυχία και το κτίριο αυτό θα μας δυσκολέψει στο έργο μας.
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
που βρίσκουμε σχέδια για το νέο Μ/Κ
Kαλημερα
τα σχεδια -βαση απο οτι ηξερα απο τον σερβερ βετα-
θα τα βρουν παιχτες μικροτερων εποχων απο μια σειρα εξτρα αποστολων
και οι υπολοιποι θα τα βρουν ...ως χορηγοι αυτων
ε εχει ο καιρος γυρισματα επιτελους
οι ''μεγαλοι'' που θα θελησουν να τον ανεβασουν θα εχουν αναγκη τους παιχτες μικροτερων εποχων
Μην περιμενετε φυσικα και θαυματα .... στο θεμα της λεηλασιας
Στην αρχη που μπηκε φυσικα εαν δεν κανω λαθος (κατ εμε ηταν το μεγαλυτερο ατου του) εδινε τυχαια υλικα (γενικα) προηγουμενων εποχων
το οποιον ηταν χρησιμο για τα Πεδια Μαχων
Τωρα δινει μονο της εποχης σου 'η διπλασια ποσότητα μη εξευγενισμενων αγαθων οπως ολα τα αλλα ΜΚ με μπονους υλικων
 
Τελευταία επεξεργασία:

nouliadis

Καμένος Χρήστης
η εταιρεια δεν κανει διακρισεις.φυσικα και θα τα βρουν ολοι τα σχεδια.το θεμα ειναι αν θα πρεπει να τοποθετηθει στην πολη.μου φανεται πολυ οξυμωρο σχημα να χρειαστεινα ξοδεψεις καποιες χιλιαδες ποντους για να προστατεψεις μερικους ποντους απο τυχον λεηλασιες που μπορει να εχεις.τοσα χρονια στο παιχνιδι πραγματικα ποσοι ποντοι σας εχουν κλαπει;
 
Είναι ένα ΜΚ 3χ3 που παράγει αγαθά, Δεν το βάζεις απλά για να προστατέψεις την πόλη σου, Οι παίχτες που είναι εθισμένοι στο παιχνίδι πιθανότατα δεν το έχουν ανάγκη γιατί είναι συνεπείς στα μαζεματά τους στον βασικό τους κόσμο τουλάχιστον. Εγώ ήδη το ψάχνω να βρω σχέδια και θα το βάλω σε όλους τους κόσμους, στο βασικό μου θα φτάσω τουλάχιστον στο 60ο επίπεδο.

Τα σχέδια βρε παιδιά, που είναι τα σχέδια ??
 

finrοd

Banned
μου φανεται πολυ οξυμωρο σχημα να χρειαστεινα ξοδεψεις καποιες χιλιαδες ποντους για να προστατεψεις μερικους ποντους απο τυχον λεηλασιες
Είναι ένα ΜΚ 3χ3 που παράγει αγαθά, Δεν το βάζεις απλά για να προστατέψεις την πόλη σου
Αυτά ακριβώς.
Και για μένα, η πιθανότητα να μην λεηλατηθεί κάποιο κτίσμα, αδιάφορη ως απόδοση του ΜΚ μού είναι.
Τα αγαθά και μόνο τ' αγαθά σε χώρο 3Χ3 είναι η απόδοση που αξίζει.
Εξάλλου, εάν η ΙΝΝΟ ήθελε να κάνει κάτι το ουσιαστικό για την προστασία των πόλεων από λογαριασμούς-γατάκια ή/και να δώσει ενδιαφέρον στις μάχες στις πόλεις των γειτόνων, αρκούσε να κάνει αυτά:
  1. Η λεηλασία να 'ναι δυνατή και στους οικισμούς.
  2. Ο αλγόριθμος π' ορίζει τη συμπεριφορά των αμυντικών μονάδων τής κάθε πόλης να τις κατευθύνει όπως κατεύθυνε παλαιά τις μονάδες τού συστήματος στον Χάρτη τής Ηπείρου. δηλαδή, οι αμυνόμενες μονάδες να στοχεύουν πρώτα και κύρια την καθαρόαιμη μονάδα του επιτιθέμενου, κατά δεύτερο λόγο τούς κακοποιούς και, αν έχουν να επιλέξουν μεταξύ μετασχηματισμένου κακοποιού και αμετασχημάτιστου, να πλήγουν τον ήδη μετασχηματισμένο, εφόσον η καθαρόαιμη είναι εκτός βεληνεκούς.
  3. Να προβλεφθεί δεύτερο κύμα αμυντικού στρατού, το οποίο εξ αρχής θα 'χει μία αμυντική θέση ανοικτή προς επάνδρωση, ενώ, μέσα από διάφορα επιτεύγματα του διαχειριστή τής κάθε πόλης, θα δίνεται η δυνατότητα να ξεκλειδωθούν και οι υπόλοιπες επτά.
  4. Αν στη σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος υπάρχει μονάδα, μεταγενέστερης εποχής από την εποχή που βρίσκεται η πόλη στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομμίζει το ΗΜΙΣΗ των πόντων από την μάχη, ΔΙΧΩΣ να 'χει δικαίωμα λεηλασίας.
  5. Αν η σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος αποτελείται από μονάδες τής τρέχουσας εποχής της πόλης στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομίζει το σύνολο των πόντων τής μάχης, ΕΧΟΝΤΑΣ δικαίωμα λεηλασίας.
  6. Αν στη σύνθεση του επιθετικού στρατεύματος υπάρχουν μόνο μονάδες από προγενέστερες εποχές της πόλης στην οποία επιτίθεται, τότε ν' αποκομμίζει το διπλάσιο, τριπλάσιο, κτλ, των πόντων τής μάχης, αναλόγως το σε πόσες εποχές πίσω ανήκουν οι μονάδες που χρησιμοποιήθηκαν στη μάχη, ΕΧΟΝΤΑΣ και δικαίωμα λεηλασίας.
ΥΓ (καθυστερημένο)
Αν κάνει τα παραπάνω, τότε ας βάλει κι ένα Μεγάλο Κτίριο με απόδοση την πιθάνοτητα να έχεις δικαίωμα και 2ης λεηλασίας στην ίδια πόλη, εντός του 24ωρου.
Πολεμικό είναι το παιχνίδι. Να 'χει ενδιαφέρον. Μα όχι να κάνει νικηφόρες μάχες και να λεηλατεί και η ...«κουτσή Μαρία»!!! αχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zachos Runner

Καμένος Χρήστης
εφ οσον η μαχη στην πολη ειναι οτι πιο αδικο υπαρχει το κτηριο θα μπει με τα μπουνια....αυτοι που λεηλατουν ειναι σιγουρα εθισμενοι στην κλεψια αλλα θα το σκεφτουν αν μαλιστα χασουν κανα δυο φορες....ο κλεφτης θελει σιγουρο κερδος...οι περισοτεροι ειναι και καρμηριδες και χεστες....αμα δειτε εχουν φουλ αμυνα πολης και μηδεν στρατο αμυντικο////ακοντια
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Κοίτα, θεωρώ ότι η ΙΝΝΟ ενισχύει το «χαζοχαρούμενο», υπό την έννοια τού «κερδίζω», «νικώ», «τα καταφέρνω», «είμαι ΚΑΠΟΙΟΣ».
Τι θέλω να πω μ' αυτό:
Δίνει προτεραιότητα στην ενίσχυση της δυναμικότητας στην επίθεση κι όχι στην άμυνα, έτσι ώστε να είναι εύκολο στο κάθε χαζοχαρούμενο γατάκι να έχει «επιτυχίες». (Για να μην παρεξηγηθεί αυτό, σαφώς και υπάρχουν παίκτες που γνωρίζουν πως να κάνουν μάχες και μπορούν να τα βγάλουν πέρα με αντίπαλο στράτευμα πολλαπλάσιας δυναμικότητας από το δικό τους).
Μέτρησε, για αρχή, το πως κινεί ο αλγόριθμος τις αμυντικές μονάδες των πόλεων στις αυτόματες μάχες και πρόσθεσε σ' αυτό τις αποδόσεις των διαφόρων κτισμάτων, (ειδικών και μη), στην αμυντική κι επιθετική ενίσχυση των μονάδων, και στο επιθετικό και στο αμυντικό στράτευμα.
Παράδειγμα, που ξεφωνίζει, των αρχαίων οι μουτσούνες και του ήλιου η πύλη στο 2ο επίπεδο.
Οι μουτσούνες των αρχαίων αποδίδουν αύξηση επιθετικής δυναμικότητας κατά 1% ανά ψηφίδα, (σύνολικά 4%), δίχως ν' απαιτούν δρόμο, κάτι που 1-2 κτίσματα το ξεπερνούν κατά 1-2 δεκαδικά.
Οι πύλες του ήλιου αποδίδουν αύξηση αμυντικής δυναμικότητας 1% ανά ψηφίδα, (συνολικά 4%), δίχως ν' απαιτούν δρόμο, κάτι που δεν μπορεί να θεωρηθεί αξιοπρεπής απόδοση, μιας και ένας Φρουρός οικισμού σε μία μόνο ψηφίδα, ήδη από το το πρώτο επίπεδο αποδίδει 2% αύξηση αμυντικής δυναμικότητας, και στο 2ο επίπεδο 4%, δηλαδή, στον ίδιο χώρο με την πύλη τού ήλιου, αποδίδει 16% αύξηση, ήτοι τετραπλάσια!!! (άσε που «βολεύεται» πιο εύκολα και κλεινει «τρύπες» στον ιστό τής πόλης).
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Kαλημερα για να μην τα ξαναγραφω εχω βαλει οδηγιες στο αλλο θεμα σχετικα με τον Πυργο του Γαλατα
και κατι ακομη
η εμφανιση των ειδικων αποστολων της βασιλισσας Τευκα δεν ..εχει ηλικια αλλα εχει σχεση μονο με τους κεραυνους
 

xlntstay

Ενεργό Μέλος
δεν ειναι καιρος και οι συντονιστες να δωσουν μια ΣΑΦΗ απαντηση...δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν πληροφοριες... η απαντηση
"Για να εμφανιστεί θα πρέπει να έχεις πάρει πρώτα τουλάχιστον ένα σχέδιο" ειναι τουλαχιστον αστεια...
 

finrοd

Banned
δεν ειναι καιρος και οι συντονιστες να δωσουν μια ΣΑΦΗ απαντηση...δεν καταλαβαινω γιατι δεν δινουν πληροφοριες... η απαντηση
"Για να εμφανιστεί θα πρέπει να έχεις πάρει πρώτα τουλάχιστον ένα σχέδιο" ειναι τουλαχιστον αστεια...
Δεν είναι υποχρεωμένοι οι συντονιστές τού φόρουμ ή/και τα μέλη τής ΟΔ να δίνουν απαντήσεις στο φόρουμ. Καλό, βεβαίως, είναι να το κάνουν.
Στα αιτήματα υποστήριξης όμως στο ΚΥ, έχουν υποχρέωση ν' απαντούν. Συνεπώς... χαχαχα
Το ερώτημα που τέθηκε ήταν το κάτωθι:
Ο ΠΥΡΓΟΣ ΓΑΛΑΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΤΑ Μ/Κ ΓΙΑΤΙ?
Ε, για να εμφανιστεί στην απογραφή τής πόλης, στην καρτέλα των Μεγάλων Κτιρίων, θα πρέπει πρώτα ν' αποκτηθεί ένα τουλάχιστον κομμάτι τού σχεδίου του. Στη συνέχεια, τα υπόλοιπα κομμάτια τού σχεδίου μπορούν ν' αποκτηθούν, άμεσα, με την καταβολή διαμαντιών και το ΜΚ να ενσωματωθεί στον ιστό τής πόλης.
Αυτό το ένα αρχικό κομμάτι θέλω. Τα υπόλοιπα 8 θα τ' αποκτήσω με διαμάντια.
Ίσως κάποιο φιλότιμο μέλος που διατηρεί λογαριασμό στον διακομιστή τής βήτα έκδοσης, να μας ενημερώσει στην ενότητα των αποκαλύψεων, τον τρόπο που αποκτούνται τα κομμάτια του συγκεκριμένου ΜΚ πέραν από την απόκτησή τους λόγω συνεισφοράς φπ σε ήδη υπάρχον.

@talamanta
Σε σχέση μ' αυτά που εδώ έγραψες:
Έχω εξερευνήσει προ ετών τη συγκεκριμένη τεχνολογία τής εποχής τού Σιδήρου.
Έχω αποκαταστήσει λεηλατημένο κτίσμα
Η κυρία «Τεύκα», που λες, δεν μου εμφανίστηκε για να μου φορτώσει τις αποστολές.
Προαπαιτούμενο το να είναι και η πόλη στην εποχή τού σιδήρου;
Να κάνω δηλαδή «μούφα» λογαριασμό για να πάρω από αυτόν το αρχικό κομμάτι από το σχέδιο, έτσι ώστε να στήσω το συγκεκριμένο ΜΚ στην πόλη τού κανονικού μου λογαριασμού;;
Αυτό μας προτρέπει η ΙΝΝΟ να κάνουμε, για να αντιμετωπίσουμε τους λογαριασμούς που έχουν δευτερο-τριτοξάδερφα;
(έμμεση πλην σαφής η προτροπή)

Πάλι δουλειές τού «ποδαριού» οσφραίνομαι! (κι άπλυτα μάλλον τα ποδάρια, καθότιν δύσοσμα είναι :-Ρ)Τελευταίως μαντάρα τα 'χουν κάνει. Είτε με τα συντεχνιακά φόρουμ, είτε με την ΠεΠ Αρένα, είτε με την κατάργηση των Τουρνουά Πύργων στις γειτονιές, είτε τώρα με το νέο ΜΚ που, απ' όσο γνωρίζω, δεν ανήκει σε συγκεκριμένη εποχή.
Συνεπώς γιατί να μην έχω τη δυνατότητα ολοκλήρωσης των αποστολών για την απόκτηση των επιμέρους κομματιών τού σχεδίου του και να εξαρτιέμαι από άλλους λογαριασμούς; Α-πα-ρά-δε-κτο!

Λεπτομέρειες
υτός ο μεσαιωνικός πέτρινος πύργος χρησιμοποιήθηκε για την παρακολούθηση του λιμανιού στο Χρυσό Κέρατο της Κωνσταντινούπολης. Μετά την κατάκτηση της Κωνσταντινούπολης το 1453, ο πύργος χρησιμοποιήθηκε για την ανίχνευση πυρκαγιών στην πόλη.
Μέγεθος
size.png

3x3
Δρόμος
street.png

1x1
ΕποχήΧωρίς Εποχή
Κόστος Κατασκευής
icon_great_building_bonus_goods.png

None
Παθητική Ενίσχυση
icon_great_building_bonus_plunder_repel.png

Απόκρουση Λεηλασίας
- Ο πρώτος αριθμός προσπαθειών λεηλασίας έχουν την πιθανότητα να απωθηθούν.
Ενεργητική Ενίσχυση
icon_great_building_bonus_goods.png

Παραγωγή Αγαθών
- Παράγει τυχαία αγαθά από την εποχή του παίκτη κάθε 24 ώρες. Από τη Σύγχρονη Εποχή κι έπειτα παράγει τη διπλάσια ποσότητα μη εξευγενισμένων αγαθών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

talamanta

Καμένος Χρήστης
Καλημερα οχι δεν εχει σχεση με την εποχη που εισαι αλλα μαλλον με το τι θα λεηλατηθει
σε μενα ενεργοποιηθηκε μονο στον δ κοσμο που εκει ειμαι στην εποχη του αρτκτικου μελλ
μου ειχαν λεηλατησει μια φαρμα ενα τεραστιο εργ χυμου μυλου και την βασιλισσα απο το σετ
τωρα τι/ποιο απ ολα ενεργοποιησε την σειρα των αποστολων δεν ξερω με σιγουρια γιατι ...δεν το περιμενα να τις δωωωωωωωωωωωω και ετσι δεν θυμαμαι ποιο αστροπελεκι ...μαζεψα πρωτα
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Δηλαδή, στις πόλεις μου που βρίσκονται στις εποχές «Σημερινή» και «Αρκτικό Μέλλον», τι κτίσμα οφείλω να βάλω για να λεηλατηθεί, έτσι ώστε να μου εμφανιστεί η κυρία Τεύκα με τις αποστολές της;
Μέχρι στιγμής άφησα προς λεηλασία καρβουνιάρη, εργοστάσιο χυμού μήλου επ.1, παλατάκι και κάποιο ακόμη κτίσμα που δεν θυμάμαι.
Η κυρία Τεύκα όμως εξακολουθεί να με ...σνομπάρει και να με αποφεύγει! γκρρρ
σε μενα ενεργοποιηθηκε μονο στον δ κοσμο που εκει ειμαι στην εποχη του αρτκτικου μελλ
Είμαστε φίλοι στον δ' κόσμο. Πάμε, «αλαμπρατσέτα» να «μπουκάρω» στον ...γαλατάδικό σου πύργο; χαχαχαχα
 
Τελευταία επεξεργασία:

finrοd

Banned
Πού χάθηκες βρε; Μπούκαρα ήδη. Βρες αλλα δύο άτομα να μην πάνε χαμένα τα σχέδια 2ης και 3ης θέσης και στο κλείνω το επίπεδο για να πάμε καπάκι στο επόμενο. Άντε, τώρα που γυρίζει!!!:)
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Παιδια προσοχη
πιστευω οτι εαν αποκτισεις σχεδιο πριν ενεργοποιηθουν οι αποστολες θα χασετε την κυρια Τευκα
εγω στον βετα ουτε την ειδα ουτε με ειδε ...δεν ξερω ισως γιατι ημουν πιο ομορφη ..πιο χτενισμενη πιο τσακπινα ....απο φθονο κρυφο με απεφυγε ?
αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν συναντηθηκαμε ποτε
Τωρα φταει που εγινα αμεσως χορηγος και βρηκα καποια σχεδια
ισως παλι επειδη δεν με πολυ λεηλατουν εκει
βασικα δεν με λεηλατουν καθολου
πλην ενος φιλτατου παιχτη ελληνικης συντεχνιας
...διαβατηριο δεν του εχω ζητησει για να πω με σιγουρια ποιος ειναι αλλα ...καπου παει το πτωχο μυαλο μου
 
Σε κάποια αναζήτηση κάποιος έγραφε ότι η ενεργοποίηση γίνετε μόνο στην πρώτη λεηλασία που ακολουθεί το ξεκλείδωμα των "Στρατιωτικών Τακτικών" οπότε μετά μόνο από νέο παίχτη.
 
Κορυφή