Παλαιοπωλης

DeletedUser29206

Guest
Η δημοπρασία θα πρέπει να γίνεται εντός μικρού συνόλου παικτών όπως οι γείτονες και όχι ανάμεσα σε όλους τους παίτκες για να ξεφεύγει η τιμή. Βλέπω πολλούς αρχάριους παίκτες τώρα να κοντράρονται και η τιμή να ξεφεύγει με αποτέλεσμα η δημοπρασία να είναι πιο ακριβή.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
η τριτη θεση ζηταει 50 αντικειμενα...για τις ξεκλειδωσουμε ολες δεν θα μας μεινει λεπη στην απογραφη..:p
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Ακολουθει παντελως ασχετο μνμ απο τον Πουπουλενιο

Αδελφακια μου εαν καταλαβα καλα
οι 7 ανωθεν κυριοι Μητσοι εκ Νικαιας εξεφρασαν την ανησυχια τους
οτι για την νεα φοεκικη μανια ''πουλα-αγοραζε δουλεια να μην μας λειπει''
...μαλλον δεν θα σας μεινει λεπι
Ανοιξα λεξικο και βρηκα τι σημαινει η λεξη λεπι
http://prntscr.com/on1tdg
και επειδη
1 οι θετες μανουλιτσες μου -ταλα και μαντα- μια ροπη προς τον τζογαρισμα την εχουν
2 η εξωτερικη μου επιδερμιδα ειναι επικαλυμμενη απο αυτα

Φοεκιτακια μου λατρεμενα αδελφακια μου σας θερμο-παρακαλω
( καλα μεταξυ μας το θερμο ειναι πλεονασμος αφου ολοι ξερετε οτι εχω ..καυτη ανασα )
Δεστε τες μην τις αφησετε να με κανουν γυμνο ..γλομπο
 

DeletedUser29206

Guest
Καλός ο παλαιοπώλης αλλά...
Αρχικά νόμιζα ότι για να αγοράσεις κάποια από τα αντικείμενα θα έπρεπε να δώσεις ή νομίσματα ή λίθους αλλά προφανώς κατάλαβα λάθος. Τα νομίσματα μαζεύονται σχετικά εύκολα αλλά οι λίθοι όχι με ανάλογο τρόπο. Η δημοπρασία από την άλλη πρέπει να περιοριστεί σε μικρότερη ομάδα παικτών (π.χ. γείτονες) γιατί η τιμή πώλησης ξεφεύγει και δεν αξίζει να το αγοράσεις. Τέλος η πώληση των αντικειμένων θα πρέπει να γίνεται σε διαφορετικούς χρόνους εάν ο παίκτης το επιθυμεί.
 

lolitaki

Καμένος Χρήστης
Η τριτη θέση ανοίγει όταν έχεις πουλήσει 50 αντικείμενα από την αποθήκη σου και η 4η 150 αντικείμενα.
 

MarkDr

Καμένος Χρήστης
Καλός ο παλαιοπώλης αλλά...
Η δημοπρασία από την άλλη πρέπει να περιοριστεί σε μικρότερη ομάδα παικτών (π.χ. γείτονες) γιατί η τιμή πώλησης ξεφεύγει και δεν αξίζει να το αγοράσεις.
Συμφωνώ με τον Μάριο. Έχω χάσει ήδη 2 αντικείμενα λόγω του ότι εκτινάχθηκε στα ύψη η τιμή και πάω για το 3ο... Αν είναι μόνο μεταξύ γειτόνων, μπορείς να το παλέψεις. Τώρα όμως δεν παλεύεται!!!
Π.χ. όταν ένα αντικείμενο είναι στα 5.000 νομίσματα και ξαφνικά ένας το πάει στα 30.000 ( και με περισσότερες από 3 ώρες να απομένουν) καταλαβαίνεις ότι θα φτάσει πολύ ψηλά!!!
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
το δικο μου θεμα δεν ειναι αυτο.το δικο μου θεμα ειναι οτι απο την ημερα που ξεκινησε επαναλαμβανει 10 αντικειμενα το πολυ,ενω εμεις πουλαμε παρα πολλα διαφορετικα πραγματα απο την απογραφη μας.
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
για να παρεις κατι απο την δημοπρασια πρεπει να εισαι πολυ τυχερος...πχ.εγω καταφερα και πηρα μονο 1 φορα κατι και ηταν το κιτ αναβαθμισης πλοιου(!!!!!!) και μαλιστα μονο με 5,000 νομισματα.πως;απλως ηταν η ωρα 6 το πρωι νομιζω και δεν ηταν κανενας μεσα φαινεται....
 

Space Pilot

Ενεργό Μέλος
Εμένα, αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι, καθώς τοποθετούσα τελευταία στιγμή την προσφορά μου λίγο πάνω από την υπάρχουσα, υπολογίζοντας ότι θα "αρπάξω" το αντικείμενο μέσα απ' τα χέρια του προηγούμενου, ο αντίστροφος χρόνος αντί να μηδενίσει, άρχισε πάλι να μετράει 30 δεύτερα πριν το τέλος... Οπότε, αν κάποιοι, σαν και μένα, περίμεναν για τον ίδιο λόγο, η "μάχη" του πλειστηριασμού συνεχίζεται αναπόφευκτη...
 

dio21

Καμένος Χρήστης
Σπαστικο ειναι οτι καθε φορα που ανοιγεις τη θεση για να παρεις κατι απο την απογραφη σου, ξαναπαει στη αρχη...επανω δλδ...
αντε να ξανακατεβεις...
σπαστικο οταν εχει 2+ θεσεις να βαλεις πραματα...
καλο θα ηταν να ανοιγει μια φορα η απογραφη και αφου βαλεις 1-2-3-4 πραγματα να κλεινει...μετα μπορεις να αλλαξεις αν θελεις το ενα ετσι και αλλιως...
 
  • Like
Αντιδράσεις: *iris*

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Εμένα, αυτό που με εκνεύρισε είναι ότι, καθώς τοποθετούσα τελευταία στιγμή την προσφορά μου λίγο πάνω από την υπάρχουσα, υπολογίζοντας ότι θα "αρπάξω" το αντικείμενο μέσα απ' τα χέρια του προηγούμενου, ο αντίστροφος χρόνος αντί να μηδενίσει, άρχισε πάλι να μετράει 30 δεύτερα πριν το τέλος... Οπότε, αν κάποιοι, σαν και μένα, περίμεναν για τον ίδιο λόγο, η "μάχη" του πλειστηριασμού συνεχίζεται αναπόφευκτη...

Ναι, αυτός είναι ο σχεδιασμός του μηχανισμού. Αναφέρεται και στην ανακοίνωση και στη wiki
 

nouliadis

Καμένος Χρήστης
για να λεμε και την αληθεια παιδια ετσι λειτουργουν και στην πραγματικοτητα οι πλειστηριασμοι.δεν τελειωνουν αν υπαρχει αμειωτο ενδιαφερον και συνεχιζονται μεχρι καποιος απο τους συμμετεχοντες να μην θελει να πλειοδοτησει αλλο.
εμενα δεν με εκνευριζει αυτο.εγω εκνευριζομαι με κατι παικτες που προφανως παιζουν παρα πολλα χρονια και εχουν αποκτησει ουκ ολιγα αντικειμενα και μαλιστα μεγαλης αξιας στην απογραφη τους και εχουν παρα πολλα νομισματα για ξοδεμα.εγω θα προτεινα οι πλειστηριασμοι να γινονται ανα κατηγορια παικτων.δεν μπορει καποιος νεος να συναγωνιστει καποιον παλαιοτερο
 

dio21

Καμένος Χρήστης
αριστερα ειναι η αγορα του παλαιοπωλη...
εχω δει να πωλειται κατι 1500 νομισματα και στη δημοπρασια να ανεβαινει στο 25000...:confused::confused::confused:
 

DeletedUser30097

Guest
Ό,τι καλύτερο έχει μπει ποτέ στο FoE. Το αγαπημένο μου χαρακτηριστικό.
Μια αναβάθμιση για ανταλλαγή μεταξύ όλων παικτών δε θα ήταν άσχημη...
ανταλλαγη μεταξυ των παικτων και ανταλλαγη σχεδιων ΜΚ
Η δημοπρασία θα πρέπει να γίνεται εντός μικρού συνόλου παικτών όπως οι γείτονες και όχι ανάμεσα σε όλους τους παίτκες για να ξεφεύγει η τιμή. Βλέπω πολλούς αρχάριους παίκτες τώρα να κοντράρονται και η τιμή να ξεφεύγει με αποτέλεσμα η δημοπρασία να είναι πιο ακριβή.
Συμφωνώ με τον Μάριο. Έχω χάσει ήδη 2 αντικείμενα λόγω του ότι εκτινάχθηκε στα ύψη η τιμή και πάω για το 3ο... Αν είναι μόνο μεταξύ γειτόνων, μπορείς να το παλέψεις. Τώρα όμως δεν παλεύεται!!!
Π.χ. όταν ένα αντικείμενο είναι στα 5.000 νομίσματα και ξαφνικά ένας το πάει στα 30.000 ( και με περισσότερες από 3 ώρες να απομένουν) καταλαβαίνεις ότι θα φτάσει πολύ ψηλά!!!

Φιρί-φιρί το πάτε να παρατήσουμε το παιχνίδι. Βουτήξτε λίγο τα ...δάκτυλα στο μυαλό πριν πληκτρολογήσετε. Ξέρετε πόσες «αγελάδες» λογαριασμοί θα «ταϊσουν» με τα αναγκαία τούς ...αγελαδοτρόφους τους;
Σπαστικο ειναι οτι καθε φορα που ανοιγεις τη θεση για να παρεις κατι απο την απογραφη σου, ξαναπαει στη αρχη...επανω δλδ...
αντε να ξανακατεβεις...
σπαστικο οταν εχει 2+ θεσεις να βαλεις πραματα...
καλο θα ηταν να ανοιγει μια φορα η απογραφη και αφου βαλεις 1-2-3-4 πραγματα να κλεινει...μετα μπορεις να αλλαξεις αν θελεις το ενα ετσι και αλλιως...
Πήγαινε στην αποθήκη. Βρες αυτό που θες. Επίλεξέ το από εκεί, από το συγκεκριμένο εικονίδιο. Έπειτα «κλικ» οπουδήποτε στην οθόνη σου για να κλείσει το παράθυρο του παλαιοπώλη και θα βρεθείς πάλι στο ίδιο σημείο της αποθήκης σου για να επιλέξεις το ίδιο ή άλλο αντικείμενο από αυτήν με τον τρόπο που προαναφέρθηκε.;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Αντιδράσεις: dio21

DeletedUser30097

Guest
αριστερα ειναι η αγορα του παλαιοπωλη...
εχω δει να πωλειται κατι 1500 νομισματα και στη δημοπρασια να ανεβαινει στο 25000...:confused::confused::confused:
Σχετικά με τον παλαιοπώλη, να δοθεί η ανάλογη προσοχή και στο ότι πολύτιμους λίθους ΟΥΤΕ με διαμάντια δεν μπορείς να αποκτήσεις. Μόνο μέσω πώλησης αντικειμένων στον παλαιοπώλη, και μάλιστα ΟΧΙ οποιοδήποτε αντικειμένων...
Ίσως συμφέρει, κάποιες φορές, να πλειοδοτούμε για την απόκτηση ενός αντικειμένου, πάνω από την αξία αγοράς του από το μαγαζί του παλαιοπώλη, μόνο και μόνο για να το ανταλλάξουμε ξανά, παίρνοντας πίσω μέρος της αξίας του, αλλά και πολύτιμους λίθους.
Στην ουσία, το μέρος των νομισμάτων που δεν θα πάρουμε πίσω, θα έχει μετατραπεί σε πολύτιμους λίθους...

ΥΓ (αργοπορημένο!)
Γιατί άραγε είναι κυμαινόμενο και, κυρίως, ΤΥΧΑΙΟ, αντί να είναι σαφώς ορισμένο, το πόσους πολύτιμους λίθους θα πάρεις από την κάθε ανταλλαγή;
Από ιδία πείρα, ανταλλάσσοντας τα ίδια αντικείμενα, σε διαφορετικούς κόσμους, κατά την ίδια χρονική στιγμή, εισέπραξα διαφορετική ποσότητα πολύτιμων λίθων, ή, σε κάποιους κόσμους, δεν εισέπραξα καθόλου...
Σε τι εξυπηρετεί αυτό;
Σε ποιούς ανομολόγητους σκοπούς χρησιμεύει;
Ποιού σχεδιαστή, «εγκεΦΑΛΛΙΚΟΥ αυνανισμού» αποτελεί ...προϊόν; (γνωστό σε όλους μας το ...προϊόν του αυνανισμού, αλλά δεν επιτρέπεται με τ' όνομά του να το αναγράψω, καθώς και εσκεμμένο το, λανθασμένο ορθογραφικά, διπλό λάμδα στη λέξη «εγκεφαλικού», μιας και τέτοιους ...φιλοξενεί εντός του κρανίου του).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

DeletedUser30097

Guest
Φίλε Διο... δεν μου είναι ξεκάθαρο αν το «like» Σου στο παραπροηγούμενο δημοσίευμά μου αφορά στην αναφορά που γίνεται σ' αυτό σε «αγελάδες και αγελαδοτρόφους», στη συμβουλή για τον τρόπο επιλογής των αντικειμένων της αποθήκης για ανταλλαγή στον παλαιοπώλη, ή στο σύνολο τού δημοσιεύματος. ;):cool:

Ευκαιρία να διευκρινίσεις ή/και να το αποσύρεις, μη τυχόν και γίνεις στόχος ...αγελαδοτρόφων. Σκέψου να σε πήξουν στων αγελάδων τους τις ...σβουνιές!! χεχε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

dio21

Καμένος Χρήστης
Γιωργη, το like ηταν γιια την επεξηγηση σε αυτο που ανεφερα...
εχεις δικαιο οτι ειναι ποιο ευκολα απο την αποθηκη απευθειας, αλλα εκει δεν βλεπεις την τιμη...τεσπα κατι θα κανουμε...)))

δειτε αυτο που ελεγα...
https://prnt.sc/oqu79j
εχετε δει που πηγε η τιμη στο παζαρι?
Δεν λεω οτι φταει ο Παλαιοπωλης ή το ΦοΕ γιαυτο, βεβαια...;)
 

DeletedUser29206

Guest
Σπαστικο ειναι οτι καθε φορα που ανοιγεις τη θεση για να παρεις κατι απο την απογραφη σου, ξαναπαει στη αρχη...επανω δλδ...
αντε να ξανακατεβεις...
σπαστικο οταν εχει 2+ θεσεις να βαλεις πραματα...
καλο θα ηταν να ανοιγει μια φορα η απογραφη και αφου βαλεις 1-2-3-4 πραγματα να κλεινει...μετα μπορεις να αλλαξεις αν θελεις το ενα ετσι και αλλιως...
Εγώ χρησιμοποιώ την αναζήτηση μια φορά και μετά μου έχει πάντα τα αντικείμενα αυτά με τις συγκεκριμένες λέξεις κλειδιά. Γράφω για παράδειγμα "κιτ μαζ" και μου εμφανίζει μόνο το κιτ μαζικής αυτοβοήθειας. Το βάζω στην πρώτη θέση. Μετά που θα πάω στην δεύτερη θέση και γενικά στις επόμενες μου έχει πάντα το κιτ μαζικής αυτοβοήθειας.
 

mitsos nikaia7

Καμένος Χρήστης
εγω δεν βαριεμαι σαν κ εσας κ ψαχνω με την μπαρα πανω κατω ολη την ωρα να δω τι ανικειμενο θα βαλω..:p
 
Κορυφή