Επιλυμένο Πολλαπλά σφάλματα!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

silvo

Banned
Καλησπέρα! Τελευταία αντιμετωπίζω διάφορα σφάλματα!
1. Κόλημα στον υπολογιστή με το καρουσελ στρατού
2. Κόλημα στο κινητό με το καρουσέλ προμηθειών
3. Κόλημα στο νέο εβεντ όταν κατεβαίνουν τα δώρα. Πρέπει να κλείσεις το παράθυρο και να το ξαναανοίξεις!

Παίζει να είναι και άλλα. Θα τα προσθέσω
 

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Καλησπέρα! Τελευταία αντιμετωπίζω διάφορα σφάλματα!
1. Κόλημα στον υπολογιστή με το καρουσελ στρατού
2. Κόλημα στο κινητό με το καρουσέλ προμηθειών
3. Κόλημα στο νέο εβεντ όταν κατεβαίνουν τα δώρα. Πρέπει να κλείσεις το παράθυρο και να το ξαναανοίξεις!

Παίζει να είναι και άλλα. Θα τα προσθέσω
Παρακαλώ επικοινωνήστε με το Κέντρο Υποστήριξης ώστε να το εξετάσουμε. Καλό θα ήταν να επισυνάψετε και screenshot εάν υπάρχουν.
 

silvo

Banned
Κανένα από αυτά τα σφάλματα δεν μπορεί να φανεί με σκρινσοτ! Ξέχασα και ότι δεν μπορώ να συλλέξω μερικές φορές ένα από τα στάδια εποχών κυρίως σστον Ε κόσμο. Θα τα στείλω και στον κέντρο υποστήριξης. Τα προβλήματα έχουν κάνα μήνα τώρα και αυξάνονται
 

COBRA ΓΙΩΡΓΟΣ

Ενεργό Μέλος
3. Κόλλημα στο νέο εβεντ όταν κατεβαίνουν τα δώρα. Πρέπει να κλείσεις το παράθυρο και να το ξανανοίξεις!
Αυτό το κάνει και σε εμένα.
 

TeTaTeT

Μέλος
Παντού κολλάει. Όταν λέμε παντού, εννοούμε ΠΑΝΤΟΥ.
Στην καλύτερη περίπτωση, όταν κάνεις απλά βόλτες στην πόλη, μπορεί να κολλήσει στο πεντάλεπτο.
Κάποιος έλεγχος στον κώδικα στέλνει τα πάντα στη ρουτίνα σφαλμάτων και σε ΟΛΑ τα κολλήματα εμφανίζει το ΙΔΙΟ μήνυμα.
"Λυπούμαστε μπλα...μπλα..."
"Κάτι πήγε στραβά... μπλα... μπλα..."

Αν δεν εμφανίσει το μήνυμα τότε είναι "σφάλμα στο σφάλμα". Εκτελεί ξανά τη ρουτίνα του σφάλματος (μηνύματος), κολλάει χωρίς καμία ένδειξη και πρέπει να γίνει επαναφόρτωση του παιχνιδιού.

Ας υπάρχει ένα screenshot που δείχνει την "υπερβολή" της εμφάνισης των σφαλμάτων.
Π.χ. Είμαι στην πόλη και πάω να δω την κατάταξη των παικτών...
____a02.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Παντού κολλάει. Όταν λέμε παντού, εννοούμε ΠΑΝΤΟΥ.
Στην καλύτερη περίπτωση, όταν κάνεις απλά βόλτες στην πόλη, μπορεί να κολλήσει στο πεντάλεπτο.
Κάποιος έλεγχος στον κώδικα στέλνει τα πάντα στη ρουτίνα σφαλμάτων και σε ΟΛΑ τα κολλήματα εμφανίζει το ΙΔΙΟ μήνυμα.
"Λυπούμαστε μπλα...μπλα..."
"Κάτι πήγε στραβά... μπλα... μπλα..."

Αν δεν εμφανίσει το μήνυμα τότε είναι "σφάλμα στο σφάλμα". Εκτελεί ξανά τη ρουτίνα του σφάλματος (μηνύματος), κολλάει χωρίς καμία ένδειξη και πρέπει να γίνει επαναφόρτωση του παιχνιδιού.

Ας υπάρχει ένα screenshot που δείχνει την "υπερβολή" της εμφάνισης των σφαλμάτων.
Π.χ. Είμαι στην πόλη και πάω να δω την κατάταξη των παικτών...
Προβολή συνημμένου 2112
Όπως έχω γράψει αρκετές φορές, καλό είναι να καθαρίζετε τα cookies και την κρυφή μνήμη (cache) του browser σας σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Εάν το πρόβλημα παραμένει, απενεργοποιήστε όλες τις επεκτάσεις του browser και κάντε επανεκκίνηση του παιχνιδιού καθώς αρκετές φορές οι επεκτάσεις δημιουργούν σφάλματα.
Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν επιλυθεί, δοκιμάστε διαφορετικό browser και αν συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε πρόβλημα, ενημερώστε την Υποστήριξη.
Το να αναφέρετε το πρόβλημα εδώ δεν βοηθάει καθώς για τον κάθε παίκτη το σφάλμα μπορεί να οφείλετε σε διαφορετική αιτία.
Καλή συνέχεια σας εύχομαι!
 

talamanta

Καμένος Χρήστης
Όπως έχω γράψει αρκετές φορές, καλό είναι να καθαρίζετε τα cookies και την κρυφή μνήμη (cache) του browser σας σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Εάν το πρόβλημα παραμένει, απενεργοποιήστε όλες τις επεκτάσεις του browser και κάντε επανεκκίνηση του παιχνιδιού καθώς αρκετές φορές οι επεκτάσεις δημιουργούν σφάλματα.
Σε περίπτωση που το πρόβλημα δεν επιλυθεί, δοκιμάστε διαφορετικό browser και αν συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε πρόβλημα, ενημερώστε την Υποστήριξη.
Το να αναφέρετε το πρόβλημα εδώ δεν βοηθάει καθώς για τον κάθε παίκτη το σφάλμα μπορεί να οφείλετε σε διαφορετική αιτία.
Καλή συνέχεια σας εύχομαι!a
Καλησπερα δεν ξερω ποσα χρονια ειστε μελος της διαχειρισης ουτε ποσα χρονια γενικως ασχολειστε με το φοε και το φορουμ *
ομως σε ολους τους σερβερς στα φορουμ του υπαρχει (εν τη γεννεσει των φορουμ) ενα τμημα στο οποιο οι παιχτες αναφερουν δημοσια (δηλ σε κοινη θεα των υπολοιπων παιχτων ) τα σφαλματα που εντοπιζουν στο παιχνιδι
Κατα την προσωπικη μου γνωμη ( και ειμαι σε θεση να γνωρισω οτι το ιδιο πιστευει και η ΙΝΝΟ) ειναι το πιο σημαντικο τμημα των εκαστοτε φορουμ του φοε γιατι συμβαλλει στην ομαλη λειτουργια του φοε (τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να λειτουργει)
ουσιαστικα απο αυτο το τμημα ενημερωνονται οι προγραμματιστες για πιθανα σφαλματα 'η για ''παρενεργιες'' μετα απο καποια νεα αναβαθμιση
η λογικη του σχεδιασμου αυτου του τμηματος ειναι
1 ενας παιχτης βλεπει ενα προβλημα το αναφερει δημοσια στο φορουμ
φυσικα θα πρεπει στο μνμ του να αναφερει και τα ατομικα στοιχεια του στο φοε
κανοντας αντιγραφη απο το τμημα ρυθμισεις
ετσι ωστε και καποιοι αλλοι παιχτες να προσεξουν/παρατηρησουν εαν συμβαινει το ιδιο προβλημα και σε αυτους
(μπορει να υπαρχει το προβλημα και καποιοι να μην το θεωρουν ως σφαλμα 'η να μην το αναφερουν ...γιατι εχουν κουραστει να ακουνε την ιδια απαντηση σχετικα με τα ''μιραντα' και τα ''αλαντιν'' )
2 εαν εμφανιζεται και σε αλλους παιχτες το ιδιο προβλημα οι προγραμματιστες θα προσπαθησουν- να το αναπαραγουν και να να βρουν τι το δημιουργει
3 εαν το προβλημα δεν εμφανιζεται σε καποιον αλλο παιχτη (δηλ εφοσον εχει αποκλειστει η εμφανιση του // και σε αλλους παιχτες) ομως επιμενει η εμφανιση του στο συγκεκριμενο παιχτη
τοτε ο παιχτη κανει αιτημα προς στο αντιστοιχο τμημα της υποστηριξης
ετσι ωστε οι προγραματιστες κανουν καποιους ελεγχους και να δουν εαν εχει σχεση με το φοε 'η με τον υπολογιστη του παιχτη -περιηγητης παλαιας εκδοσης κλπ-


* ειλικρινα αυτο δεν ειναι ουτε ειρωνια ουτε μομφη προς σε σας
απλως μου ειναι ηχησε καπως παραδοξα η απαντηση σας
γιατι ορθως το ανεφερε εδω
ορθως και εσεις του αναφερατε κατα την γνωμη σας τι μπορει να τον βοηθουσε
απλως θα επρεπε να του υπενθυμιζατε να αναφερει και τα ατομικα στοιχεια του ετσι ωστε εαν οι συμβουλες σας δεν ειχαν αποτελεσμα, οι προγραμματιστες να ειχαν ολοκληρωμενη αποψη σχετικα με την αναφορα του παιχτη

Ακολουθει ...το γνωστο ασχετο
Καλα το καταλαβατε φοεκητακια μου ...διακοπες τελος ...ονειρο ηταν και παει
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Καλησπερα δεν ξερω ποσα χρονια ειστε μελος της διαχειρισης ουτε ποσα χρονια γενικως ασχολειστε με το φοε και το φορουμ *
ομως σε ολους τους σερβερς στα φορουμ του υπαρχει (εν τη γεννεσει των φορουμ) ενα τμημα στο οποιο οι παιχτες αναφερουν δημοσια (δηλ σε κοινη θεα των υπολοιπων παιχτων ) τα σφαλματα που εντοπιζουν στο παιχνιδι
Κατα την προσωπικη μου γνωμη ( και ειμαι σε θεση να γνωρισω οτι το ιδιο πιστευει και η ΙΝΝΟ) ειναι το πιο σημαντικο τμημα των εκαστοτε φορουμ του φοε γιατι συμβαλλει στην ομαλη λειτουργια του φοε (τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να λειτουργει)
ουσιαστικα απο αυτο το τμημα ενημερωνονται οι προγραμματιστες για πιθανα σφαλματα ουσιαστικα για ''παρενεργιες'' μετα απο καποια νεα αναβαθμιση
η λογικη του σχεδιασμου αυτου του τμηματος ειναι
1 ενας παιχτης βλεπει ενα προβλημα το αναφερει δημοσια στο φορουμ
φυσικα θα πρεπει στο μνμ του να αναφερει και τα ατομικα στοιχεια του στο φοε
κανοντας αντιγραφη απο το τμημα ρυθμισεις
ετσι ωστε και καποιοι αλλοι παιχτες να προσεξουν/παρατηρησουν εαν συμβαινει το ιδιο προβλημα και σε αυτους
(μπορει να υπαρχει το προβλημα και καποιοι να μην το θεωρουν ως σφαλμα 'η να μην το αναφερουν ...γιατι εχουν κουραστει να ακουνε την ιδια απαντηση σχετικα με τα ''μιραντα' και τα ''αλαντιν'' )
2 εαν εμφανιζεται και σε αλλους παιχτες το ιδιο προβλημα οι προγραμματιστες θα προσπαθησουν- να το αναπαραγουν και να να βρουν τι το δημιουργει
3 εαν το προβλημα δεν εμφανιζεται σε καποιον αλλο παιχτη (δηλ εφοσον εχει αποκλειστει η εμφανιση του // και σε αλλους παιχτες) ομως επιμενει η εμφανιση του στο συγκεκριμενο παιχτη
τοτε ο παιχτη κανει αιτημα προς στο αντιστοιχο τμημα της υποστηριξης
ετσι ωστε οι προγραματιστες κανουν καποιους ελεγχους και να δουν εαν εχει σχεση με το φοε 'η με τον υπολογιστη του παιχτη -περιηγητης παλαιας εκδοσης κλπ-


* ειλικρινα αυτο δεν ειναι ουτε ειρωνια ουτε μομφη προς σε σας
απλως μου ειναι ηχησε καπως παραδοξα η απαντηση σας
γιατι ορθως το ανεφερε εδω
ορθως και εσεις του αναφερατε κατα την γνωμη σας τι μπορει να τον βοηθουσε
απλως θα επρεπε να του υπενθυμιζατε να αναφερει και τα ατομικα στοιχεια του στοιχεια ετσι ωστε εαν οι συμβουλες σας δεν ειχαν αποτελεσμα να ειχαν ολοκληρωμενη αποψη οι προγραμματιστες
Ακολουθει ...το γνωστο ασχετο
Καλα το καταλαβατε φοεκιτακια μου ...διακοπες τελος ...ονειρο ηταν και παει
Καλώς επιστρέψατε από τις διακοπές. Δεν εύχομαι καλό χειμώνα είναι νωρίς ακόμη.
Καταλαβαίνετε βέβαια ότι, η Ομάδα Υποστήριξης είναι, αυτό που λένε οι τεχνικοί, 1ος βαθμός ελέγχου. Πρώτα επιβεβαιώνεται ότι το σφάλμα αφορά bug και στη συνέχεια προωθείται στους προγραμματιστές για διόρθωση.
Τα προβλήματα που αναφέρονται στην αρχική ανάρτηση, πριν 46 περίπου ημέρες, επιδιορθώθηκαν όλα και επηρέαζαν αρκετούς ή ακόμη και όλους τους παίκτες.
Είδατε όμως ότι στην ανάρτηση αλληλοεπίδρασαν μόνο δύο παίκτες, επομένως πολύ μικρό δείγμα σε σχέση με πρόβλημα.
Το ότι ζητάμε πάντα από τους παίκτες να αναφέρουν τα προβλήματα στην Υποστήριξη μέσω αιτήματος είναι διότι, εκεί υπάρχει πιο άμεση επικοινωνία και επίσης έχουμε συνολική εικόνα του εκάστοτε προβλήματος.
Το ότι επαναλαμβανόμενα ενημερώνω για καθαρισμό cookies, cache, αφαίρεση επεκτάσεων και έλεγχο τελευταίας έκδοσης περιηγητή καθώς και χρήση διαφορετικού περιηγητή είναι για να μπορεί ο εκάστοτε παίκτης να κάνει έλεγχο 1ου βαθμού από μόνος του, χωρίς να χρειαστεί να λάβει την "τυποποιημένη" απάντηση από εμάς.
Σας εύχομαι καλή συνέχεια και καλές μάχες!!
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Ποια cookies και cache ; Ποιες διαφορετικες αιτιες σε καθε παικτη ;
Ο κοσμος το χει τουμπανο και σεις κρυφο καμαρι.

Γι αυτα τα κολληματα εχουν γνωση οι προγραμματιστες, αφου εχουν γινει οι αναλογες αναφορες απο εκατονταδες παικτες στον Beta. Επισης να γνωριζετε οτι ενημερωθηκαμε και επίσημα οτι υπαρχουν αυτα τα σφαλματα, εδω και μηνες.

Ξεκολληστε απο τα τετριμμενα και μην διαγραφετε οσους βοηθανε και κρατανε τη συζητηση "ζωντανη".
Αντι να τους διαγραφετε, απαντηστε και σεις οπως κανουν στον Beta. Με δεδομενα και στοιχεια.
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Πείτε μου και εμένα, έτσι από περιέργια, τι είναι αυτό που ο κόσμος το έχει τούμπανο και κάποιοι άλλοι κτρυφό καμάρι, γιατί εγώ δεν ανήκω σε καμία κατηγορία.

Πρέπει να γίνει κατανοητό το ότι όταν καθαρόζουμε την cache και τα cookies είναι ένα "πρώτο βήμα" να το πούμε έτσι μήπως και διορθωθεί ένα πρόβλημα που έχουμε. Αυτή η ενέργεια δεν είναι αποκλειστικά και μόνο για το FoE, ούτε και είναι η μία και μοναδική.
Δεν είναι η λύση στο πρόβλημα. Είναι μία ενέργεια στην οποία προβαίνουμε, μήπως και φέρει αποτέλεσμα.
Επίσης κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε είναι μια επανεκίνηση στο modem/router/switch (αυτό που μα δίνει ο πάροχος είναι κα τα 3 αυτά).

Υπάρχει και η περίπτωση να μην δουλέψει τίποτα από αυτά.
Από θέμα δικτυακό υπάρχει η πιθανότητα κάποιοι παίκτες να μην μπορούν να κάνουν κάτι ενώ ταυτόχρονα για δεκάδες χιλιάδες άλλους όλα να δουλεύουν άψογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: Demme

finrod

Ενεργό Μέλος
Όλα εδώ σε 4-5 αναρτήσεις, σε 10 αράδες!
Το ...πειραχτήρι, ο χαλαρός χιουμορίστας (και καλός ...πασαδόρος), ο εριστικός (πάντα με λυμένο το ...ζωνάρι) και η διαχείριση στο πιο ...επισημό της.
Οπτικές γωνίες, θέματα και θέσεις, δράσεις και αντιδράσεις. Αυτά! Γεια χαρά!
https://forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Μετονομασία-τού-foe.8806/#post-51492
Κι επιμένω πως ακόμη ένα χρήσιμο, ωφέλιμο απροσδόκητο σφάλμα, (μπαγκ), στον κώδικα του παιχνιδιού δεν βρήκα!:p

ΥΓ
Ομολογώ όμως πως η διαχείριση έδειξε και τη φωτεινή πλευρά της, επιλέγοντας να βάλει πρόθεμα, (και μάλιστα το συγκεκριμένο), στην «ιδέα», κατανοώντας πως για αστεϊσμό πρόκειται, και συμμετέχοντας, στο μέτρο τού επιτρεπτού, σ΄αυτόν.
Της αναγνώρισα τότε, και της αναγνωρίζω και τώρα, πως ήταν υποχρεωμένη να δώσει προειδοποίηση, μιας και η εταιρΕΊα θιγόταν.
;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Πείτε μου και εμένα, έτσι από περιέργια, τι είναι αυτό που ο κόσμος το έχει τούμπανο και κάποιοι άλλοι κτρυφό καμάρι, γιατί εγώ δεν ανήκω σε καμία κατηγορία.

Δεν αναφερθηκα σε εσας προσωπικα, αναφερομαι στους διαχειριστες. Οι απαντησεις περι διαγραφης cache κλπ, ναι μεν ειναι αποδεκτες αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για γνωστα προβληματα του παιχνιδιου που δεν επιδεχονται τετοιας επιλυσης. Αυτα τα προβληματα ειναι "βουκινο" και εδω τα εχουμε "κρυφο καμαρι". Ειναι αποριας αξιο το οτι δεν τα ξερουν οι διαχειριστες. Και η επικληση μικρου δειγματος σε σχεση με το προβλημα ειναι κλασσικη περιπτωση μαθηματικης "λογικης δημοτικου", αφου ειναι γνωστο οτι ενα προβλημα υφισταται αν διαπιστωθει η υπαρξη του, ποσω μαλλον οταν υπαρχει επαναληψη του προβληματος, ακομη κι αν εχει εντοπιστει απο εναν και μονο ανθρωπο. Εκτος κι αν ανηκουμε στην κατηγορια του Κου Πορτοκαλος, απο την ταινια My big fat Greek wedding, που ελυνε ολα τα προβληματα ψεκαζοντας με Windex (λιγο χιουμορ δεν βλαπτει. Δεν πιστευω να τιμωρηθω γι αυτο).

Επαναλαμβανω για να μην παρεξηγηθω... Τα περι διαγραφης cache κλπ ειναι αποδεκτα, αλλα...
Το συγκεκριμενο bug για τα κολληματα εχει αναφερθει στον beta πολυ νωριτερα.
Και εχει αναφερθει και στους προγραμματιστες απο τον Ιουνιο.


Συνεπως... Καλως αναφερθηκε και εδω απο τους παικτες για να ζωντανεψει λιγο και το δικο μας forum. Και φυσικα η διαγραφη τους ειναι κατι που προξενει αποριες, αφου, δεν υπηρξε κατι το μεμπτο στα γραφομενα τους.

______a01.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Δεν αναφερθηκα σε εσας προσωπικα, αναφερομαι στους διαχειριστες. Οι απαντησεις περι διαγραφης cache κλπ, ναι μεν ειναι αποδεκτες αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για γνωστα προβληματα του παιχνιδιου που δεν επιδεχονται τετοιας επιλυσης. Αυτα τα προβληματα ειναι "βουκινο" και εδω τα εχουμε "κρυφο καμαρι". Ειναι αποριας αξιο το οτι δεν τα ξερουν οι διαχειριστες. Και η επικληση μικρου δειγματος σε σχεση με το προβλημα ειναι κλασσικη περιπτωση μαθηματικης λογικης δημοτικου, αφου ειναι γνωστο οτι ενα προβλημα υφισταται αν διαπιστωθει η υπαρξη του, ποσω μαλλον οταν υπαρχει επαναληψη του προβληματος, ακομη κι αν εχει εντοπιστει απο εναν και μονο ανθρωπο.

Επαναλαμβανω για να μην παρεξηγηθω... Τα περι διαγραφης cache κλπ ειναι αποδεκτα, αλλα...
Το συγκεκριμενο bug για τα κολληματα εχει αναφερθει στον beta πολυ νωριτερα.
Και εχει αναφερθει και στους προγραμματιστες απο τον Ιουνιο.


Συνεπως... Καλως αναφερθηκε και εδω απο τους παικτες για να ζωντανεψει λιγο και το δικο μας forum. Και φυσικα η διαγραφη τους ειναι κατι που προξενει αποριες, αφου, δεν υπηρξε κατι το μεμπτο στα γραφομενα τους.

Προβολή συνημμένου 2129
GvG: Συντεχνία εναντίον Συντεχνίας (ΣεΣ) γνωστό και στο δικό μας server (αν και εγώ προσωπικά δεν το αντιμετώπισα), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξε.
Είδατε πουθενά στα παραπάνω σχόλια να αναφέρετε?
 

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Καλημέρα.
@GKCollect , ναι ξέρω πως δεν το είπες για μένα.(θα χρησιμοποιήσω ενικό για αρχή)

Είναι ότι εγώ ζήτησα να μάθω ποια είναι αυτά προβλήματα που υπάρχουν και συμβαίνουν συνέχεια, γιατί εγώ που παίζω το παιγνίδι ώρες και ώρες δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο κόλλημα.

Σαφώς και είναι λογικό κάποιοι να αντιμετωπίζουν κολλήματα αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι βλέπω συγκεκριμένα άτομα να διαμαρτύρονται συνεχώς για κολλήματα, οπότε είμαι περίεργος τι συμβαίνει σε αυτούς.
Γιατί εμένα δε μου κολλάει και σε όλους αυτούς κολλάει ξανά καιι ξανά ;
Ακόμα και την περίοδο που ήμουν άνεργος και έπαιζα στην κυριολεξία 14 και 17 ώρες τη μέρα δεν αντιμετώπιζα το παραμικρό κόλλημα.

Ο κάθε διαχειριστής περιορίζεται στην εν λόγω απάντηση.
Από την άλλη, όταν ένα πρόβλημα, συμβαίνει ξανά και ξανά, καταλαβαίνω ότι προκαλεί εκνευρισμό στους παίκτες.
Μία εικασία που μπορώ να κάνω είναι το ότι αν ένα πρόβλημα παρουσιάζεται συνέχεια σε έναν αριθμό (συγκεκριμένων) παικτών, ίσως και να μην είναι σφάλμα του παιγνιδιού, αλλά ....

να κάνουν κάτι "πονηρό" οι παίκτες αυτοί ;
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
GvG: Συντεχνία εναντίον Συντεχνίας (ΣεΣ) γνωστό και στο δικό μας server (αν και εγώ προσωπικά δεν το αντιμετώπισα), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξε.
Είδατε πουθενά στα παραπάνω σχόλια να αναφέρετε?
Θα σας απαντησω με την "ελαφροτητα" που μπορω να εχω λογω του οτι ειμαι παικτης, σε αντιθεση με εσας που εχετε θεση ευθυνης και υποθετω οτι εχετε ενημερωση που εγω δεν εχω.

Οταν καποιος λεει... "Παντού κολλάει. Όταν λέμε παντού, εννοούμε ΠΑΝΤΟΥ.", νομιζω οτι αυτο περιεχει και το "GvG". Επισης, θεωρω ως ευκολη λυση να "πιανουμε" μια λεξη "GvG" που αναφερθηκε σε μερος αναρτησης, μερους συζητησης καποιων σελιδων στον beta, οπου αναφερουν παικτες οτι κολλαει και στα πεδια, και στην πολη και σχεδον παντου το παιχνιδι.

Εν ολιγοις... Το παντου περιεχει και το GvG και δεν χρειαζεται να αναφερουμε ολα τα "στοιχεια" του παιχνιδιου.

Αντι να προσπαθουμε να δικαιολογησουμε το οτιδηποτε, νομιζω οτι μια απαντηση του στυλ "Κολλαει το παιχνιδι, ειναι γνωστο στους προγραμματιστες και θα κανουν τις αναλογες ενεργειες." ή "θα γινει αναφορα στους προγραμματιστες", θα ηταν οτι πρεπει.

Απο δικαιολογιες χιλιες μπορουν να βρεθουν, αυτο ομως δεν λυνει το προβλημα ουτε διευκολυνει την εξελιξη.
Τελος παντων. Να με συγχωρειτε για τον ειρμο. Καλα να ειμαστε και καλα να περναμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Καλημέρα.
@GKCollect , ναι ξέρω πως δεν το είπες για μένα.(θα χρησιμοποιήσω ενικό για αρχή)

Είναι ότι εγώ ζήτησα να μάθω ποια είναι αυτά προβλήματα που υπάρχουν και συμβαίνουν συνέχεια, γιατί εγώ που παίζω το παιγνίδι ώρες και ώρες δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο κόλλημα.

Σαφώς και είναι λογικό κάποιοι να αντιμετωπίζουν κολλήματα αλλά μου κάνει εντύπωση το ότι βλέπω συγκεκριμένα άτομα να διαμαρτύρονται συνεχώς για κολλήματα, οπότε είμαι περίεργος τι συμβαίνει σε αυτούς.
Γιατί εμένα δε μου κολλάει και σε όλους αυτούς κολλάει ξανά καιι ξανά ;
Ακόμα και την περίοδο που ήμουν άνεργος και έπαιζα στην κυριολεξία 14 και 17 ώρες τη μέρα δεν αντιμετώπιζα το παραμικρό κόλλημα.

Ο κάθε διαχειριστής περιορίζεται στην εν λόγω απάντηση.
Από την άλλη, όταν ένα πρόβλημα, συμβαίνει ξανά και ξανά, καταλαβαίνω ότι προκαλεί εκνευρισμό στους παίκτες.
Μία εικασία που μπορώ να κάνω είναι το ότι αν ένα πρόβλημα παρουσιάζεται συνέχεια σε έναν αριθμό (συγκεκριμένων) παικτών, ίσως και να μην είναι σφάλμα του παιγνιδιού, αλλά ....

να κάνουν κάτι "πονηρό" οι παίκτες αυτοί ;

Δεν υπαρχει τιποτα το περιεργο ή το μεμπτο σ αυτα τα κολληματα. Δεν εχουν σχεση με τον παικτη ή τον τροπο που παιζει ο παικτης. Επισης, ειναι υπαρκτα προβληματα, γνωστα στους προγραμματιστες και υπηρξε ενημερωση οτι εχουν λαβει γνωση.

Το οτι δεν αναφερονται απο πολλους... Ποιοι να τα ανεφερουν ;; 5 απομειναμε στο φορουμ. Οσοι γραφουν μετα απο λιγο διαγραφονται με συνοπτικες διαδικασιες. Την κανω και γω γιατι... ποτε δεν ξερεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ζουζούνι

Ενεργό Μέλος
Τι να σου πω .... δεν ξέρω. Εμένα πάντως άντε να μου έχει κολλήσει 3-4 φορές το παιγνίδι.
Μια ανανέωση στον browser και όλα καλά.

Κακώς που το γράφω τώρα αυτό, αλλά ένας παίκτης που χρησιμοποιεί κάποιο πρόσθετο , κάποιο script είναι πιο πιθανό να έχει κάποιο κόλλημα σε σχέση με κάποιον που δεν χρησιμοποιεί.
Το λέω γενικά. Το δίνω σαν στοιχείο.

Εγώ πάντως ακόμα και τις μέρες που γίνονται οι αναβαθμίσεις, που είναι λογικό να υπάρχουν κάποια κολλήματα, δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι σοβαρό που να φτάσω σε σημείο να πω, αμάν που να πάρει, τι στο καλό συμβαίνει, κολλάει συνέχεια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Ποια cookies και cache ; Ποιες διαφορετικες αιτιες σε καθε παικτη ;
Ο κοσμος το χει τουμπανο και σεις κρυφο καμαρι.

Γι αυτα τα κολληματα εχουν γνωση οι προγραμματιστες, αφου εχουν γινει οι αναλογες αναφορες απο εκατονταδες παικτες στον Beta. Επισης να γνωριζετε οτι ενημερωθηκαμε και επίσημα οτι υπαρχουν αυτα τα σφαλματα, εδω και μηνες.

Ξεκολληστε απο τα τετριμμενα και μην διαγραφετε οσους βοηθανε και κρατανε τη συζητηση "ζωντανη".
Αντι να τους διαγραφετε, απαντηστε και σεις οπως κανουν στον Beta. Με δεδομενα και στοιχεια.
Παραδείγματα διαφορετικής αιτίας:
- Παίκτης ανέφερε πρόβλημα παίζοντας σε Chrome και στη συνέχεια χρησιμοποιώντας Firefox όπως προτείνουμε σε 1ο βαθμό το πρόβλημα επιλύθηκε
- Παίκτης ανέφερε πρόβλημα στην εφαρμογή το οποίο όμως δεν το αντιμετώπιζε σε περιβάλλον web.
Υπάρχουν αρκετά παρόμοια.
Είναι πολύ εύκολο να μας κατηγορείτε για όλα, το οποίο όταν γίνεται με θεμιτό τρόπο είναι αποδεκτό αλλά, όταν δεν τηρούνται οι κανόνες δυστυχώς υπάρχουν επιπτώσεις.
Χωρίς να γνωρίζω ποιος και από ποιον διαγράφηκε από το forum, είμαι 100% σίγουρος ότι υπήρχε σοβαρός λόγος.
Εάν τηρούνται οι κανόνες, οι οποίοι είναι ξεκάθαροι όπως αναφέρονται από την Υποστήριξη/Διαχείριση του forum, χωρίς προσωπικές ερμηνείες από τον κάθε παίκτη, να είστε σίγουροι ότι καμία επίπτωση δεν θα υπάρξει για κανέναν.
Καλή συνέχεια σας εύχομαι!
 

GKCollect

Ενεργό Μέλος
Δεν κατηγορω κανεναν. Ο καθενας κανει αυτο που νομιζει στα πλαισια της δικης του κρισης.

Σχολιαζω τα οσα εχουν γραφτει και προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν εχουμε καποια ενημερωση, οπως γινεται σε αλλους σερβερ, οταν υπαρχουν ερωτηματα.

Επισης, αναρωτιεμαι γιατι τιμωρουνται παικτες στο φορουμ επειδη γραφουν την αποψη τους.

Π.χ. Δόθηκε, στον παικτη TeTaTet, προειδοποίηση για "προκλητικό σχόλιο/επίθεση προς την Ομάδα Υποστήριξης" επειδη εγραψε :
Κακώς σχολιάζετε σκωπτικά τούτη την βελτίωση.
Είναι στην ιδιοσυγκρασία του παιχνιδιού αυτό το σκεπτικό και καλώς το πρόσθεσαν και στα μηνύματα.
Κάτι ανάλογο δεν συμβαίνει και με την επικοινωνία όταν γίνεται κάποια αναφορά ;

Αυτό που απομένει για να γίνει σε κάποια επόμενη αναβάθμιση είναι, όταν στέλνεις ένα μήνυμα σε κάποιον που σε αγνοεί, να επιστρέφει και αυτοματοποιημένη απάντηση στο κλασσικό στυλ FOE... "Ευχαριστώ που επικοινώνησες αλλά δεν πρόκειται να σου απαντήσω".
Αν ομως εγραφε : Αυτό που απομένει για να γίνει σε κάποια επόμενη αναβάθμιση είναι, όταν στέλνεις ένα μήνυμα σε κάποιον που σε αγνοεί, να επιστρέφει και αυτοματοποιημένη απάντηση στο κλασσικό στυλ FOE... Τα αποτελέσματα ελέγχου καθώς και όποιες ποινές δοθούν σε περίπτωση παράβασης, δεν ανακοινώνονται σε κανέναν. Δεν θα δινοταν προειδοποιηση για επιθεση διοτι, αυτη ειναι η πραγματικη απαντηση και δεν ειναι παραχαραξη, ερμηνεια κλπ.

Δεν ξερω. Προσωπικα, σ αυτο που γραφει ο παικτης, δεν βλεπω καποια προκληση ή επιθεση. Ισως λιγο χιουμορ αλλα και αυτο στα ορια του κλασσικου χιουμορ και χωρις να προσβαλει καποιον. Ξερω οτι αυτο που γραφω ισως ειναι ερμηνεια κανονα που δεν πρεπει να γινεται, αλλα και οι τιμωριες βασει ερμηνειας κανονα δεν "πεφτουν" ;

Τεσπα. Αναλωνομαστε πολυ στις διαδικασιες. Χανουμε το δασος και ασχολουμαστε με το δεντρο. Και αναφερομαι σε ολους μας.
Χαιρετω. Καλη συνεχεια και καλα να περναμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Demme

Διαχειριστής
Μέλος προσωπικού
Διαχειριστής
Δεν κατηγορω κανεναν. Ο καθενας κανει αυτο που νομιζει στα πλαισια της δικης του κρισης.

Σχολιαζω τα οσα εχουν γραφτει και προσπαθω να καταλαβω γιατι δεν εχουμε καποια ενημερωση, οπως γινεται σε αλλους σερβερ, οταν υπαρχουν ερωτηματα.

Επισης, αναρωτιεμαι γιατι τιμωρουνται παικτες στο φορουμ επειδη γραφουν την αποψη τους.

Π.χ. Δόθηκε, στον παικτη TeTaTet, προειδοποίηση για "προκλητικό σχόλιο/επίθεση προς την Ομάδα Υποστήριξης" επειδη εγραψε :

Αν ομως εγραφε : Αυτό που απομένει για να γίνει σε κάποια επόμενη αναβάθμιση είναι, όταν στέλνεις ένα μήνυμα σε κάποιον που σε αγνοεί, να επιστρέφει και αυτοματοποιημένη απάντηση στο κλασσικό στυλ FOE... Τα αποτελέσματα ελέγχου καθώς και όποιες ποινές δοθούν σε περίπτωση παράβασης, δεν ανακοινώνονται σε κανέναν. Δεν θα δινοταν προειδοποιηση για επιθεση διοτι, αυτη ειναι η πραγματικη απαντηση και δεν ειναι παραχαραξη, ερμηνεια κλπ.

Δεν ξερω. Προσωπικα, σ αυτο που γραφει ο παικτης, δεν βλεπω καποια προκληση ή επιθεση. Ισως λιγο χιουμορ αλλα και αυτο στα ορια του κλασσικου χιουμορ και χωρις να προσβαλει καποιον. Ξερω οτι αυτο που γραφω ισως ειναι ερμηνεια κανονα που δεν πρεπει να γινεται, αλλα και οι τιμωριες βασει ερμηνειας κανονα δεν "πεφτουν" ;

Τεσπα. Αναλωνομαστε πολυ στις διαδικασιες. Χανουμε το δασος και ασχολουμαστε με το δεντρο. Και αναφερομαι σε ολους μας.
Χαιρετω. Καλη συνεχεια και καλα να περναμε.
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω στο "δεν έχουμε καμία ενημέρωση". Το πρόβλημα για το οποίο είχαμε τις περισσότερες αναφορές κατά το τελευταίο δίμηνο (Από 10 Ιουνίου για την ακρίβεια), ήταν αυτό με το animation "x2" του Μπλε Γαλαξία. Άμεσα ενημερωθήκατε στο forum


τόσο για το πρόβλημα όσο και για την επίλυσή του και αν θυμάμαι καλά ήταν και σημείωση στο Κέντρο Υποστήριξης.
Και επιμένω ότι, τις περισσότερες φορές οι αναφορές για σφάλματα δεν είναι θέμα Bug, δίνοντας ως παράδειγμα το "Δεν μου ανοίγει τον προεπιλεγμένο ήρωα"


Η άποψη του καθενός είναι σεβαστή όταν είναι εντός πλαισίων υγειούς διαλόγου, χωρίς ύβρεις, ειρωνείες και κακόβουλη κριτική.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή