Ποντοδοσία σε ΜΚ.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

finrοd

Banned
Λοιπόν, η πόλη μου στον γ' δίχως το ΜΚ Πήλινος Στρατός, στο οποίο έκανε παρέα και το ΜΚ Αρκτικος Πορτοκαλεώνας.
Πάμε στο ερώτημα:
Τώρα που θα τα στήσω πάλι, αν βρω 1 λογαριασμό στον γ' κόσμο να μου βάλει 60 έως 80 χιλιάδες φορτζ πόντους για να μου τα ανεβάσει, ανταποδίδοντάς του μερικές δεκάδες μόνο, θα έχω παραβεί, εγώ ή ο λογαριασμός που θα με βοηθήσει κάποιον κανόνα;
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, κάπως έτσι, όπως στο παρακάτω υποθετικό παράδειγμα ο Α λογαριασμός βοηθά τον λογαριασμό Β, του οποίου οι υπόλοιποι φίλοι, που διαθέτουν Θόλους στο 80+ επίπεδο, θα συμπληρώνουν τις υπόλοιπες θέσεις συνεισφέροντας τους φορτζ πόντους που πίσω παίρνουν, θα με βοηθήσε:
02_Ναός_Των_Κειμηλίων.png
Θα υπάρχει λόγος κι αιτία να εφαρμοστούν στους λογαριασμούς μας κυρώσεις;
Σ' αναμονή υπεύθυνης και σαφούς απάντησης από άτομο που έχει την ευθύνη να προστατεύει το παιχνίδι από παραβάσεις και την εξουσία να επιβάλλει ποινές σαν τέτοιες διαπιστώνονται, για να προχωρήσω στην εκ νέου ανέγερσή τους.
Ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Αν η Ομάδα Υποστήριξης κρίνει ότι παραβιάζονται οι κανόνες του παιχνιδιού, τότε θα τιμωρηθούν αναλόγως όλοι οι εμπλεκόμενοι λογαριασμοί.
 

finrοd

Banned
Ναι, αυτό ακριβώς είναι το ερώτημα και γι' αυτό έγινε και πιο συγκεκριμένο με το παράδειγμα.
Παραβιάζεται κάποιος κανόνας; Υπάρχει κάτι το αντικανονικό; Να ξέρω θέλω για να μην υποπέσω σε ολίσθημα.
Από την άλλη πάλι, αν υπάρχει κανόνας που το απαγορεύει κι αν συμβεί αυτό σε 2,3 ή περισσότερες περιπτώσεις λογαριασμών, τι είναι εκείνο που επιδρά στην κρίση τής ομάδας υποστήριξης, έτσι ώστε κάποιοι απ' αυτούς να τιμωρηθούν και κάποιοι να μην υποστούν καμμία κύρωση;
Αν πάλι δεν είναι αντικανονικό, να το πράξω.
Συνάδει κι είναι σύμφωνη με τους κανόνες τού παιχνιδιού η παραπάνω πρακτική ποντοδοσίας, ή είναι αντικανονική και τιμωρείται πάντα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Έτσι όπως περιγράφεις το "να βρω ένα λογαριασμό να μου βάζει πόντους" ακούγεται παράνομο.
Ωστόσο, αν δε παραβιάζεται ο κανόνας 8 για χρήση βοηθητικών λογαριασμών τότε δεν είναι.
Βοηθητικός λογαριασμός είναι αυτός που παίζεται προς όφελος άλλου λογαριασμού .
 

finrοd

Banned
Με το «τσιγκέλι» και μετρημένα! χαχαχα

Ακούγεται παράνομο; Δεν είναι παράνομο κι αντικανονικό; Ωραία. Αν ακούγεται μόνο και δεν είναι παράνομο όλα καλά. Δεν θα υποστεί κυρώσεις αν μου προσφέρει μερικές δεκάδες χιλιάδες φορτζ πόντους στα ΜΚ της πόλης μου, μη ανταποδώσιμους, για την «ψυχή των γονιών του».
Όσο για το να τον «Βρω», εντάξει, δε θα τον βρω εγώ, θα με βρει εκείνος κι ουδεμία επικοινωνία θα 'χω μαζί του -εντός του παιχνιδιού-, πέρα από την αποδοχή κάποιων δεκάδων χιλιάδων φορτζ πόντων στα ΜΚ μου, δίχως φυσικά να τους ανταποδίδω και δίχως αυτό να είναι παράνομο, αν ορθώς κατανόησα την απάντηση στο ερώτημα.
Τελείωσε αυτό. Ευχαριστώ!

Ένα τελευταίο:
Τα δικά μου ΜΚ στα οποία με δική του βούληση κι αφιλοκερδώς θα συνεισφέρει ένας τέτοιος λογαριασμός, θα κινδυνεύσουν από οποιαδήποτε κύρωση;
Ο δικός μου λογαριασμός θα κινδυνεύσει από κάποια κύρωση;

Επίσης, στούς κόσμους α', β' και δ' όπου διατηρώ πόλη την οποία δεν σχεδιάζω να προχωρήσω πέρα από την εποχή που βρίσκονται και μου περισσεύουν οι φορτζ πόντοι, μπορώ να τους τοποθετώ, δίχως ανταπόδωση, σε άλλο λογαιριασμό, δίχως ο δικός μου να θεωρηθεί προωθητικός κι ως τέτοιος ν' αποκλειστεί από το παιχνίδι;
Φυσικά δεν αναφέρομαι σε ανταλλαγή φορτζ πόντων μεταξύ κόσμων. Απλώς, ΙΣΩΣ τα χρήματα που έτσι κι αλλιώς θα δαπανούσα για κάποια αγορά προσφοράς τής ΙΝΝΟ να γίνουν κωδικός paypal στον που με βοηθά, (άντε να αποδειχθεί αυτό...), κι αν κάποιος θελήσει να μ' ευχαριστήσει με κάποιον παρόμοιο κωδικο για την βοήθεια που εθελοντικά κι αφιλοκερδώς του παρέχω, δεν νομίζω πως θα 'χω λόγο να τον προσβάλλω και να το «παίξω» ακατάδεκτος!
Ναι, βέβαια, αυτό απαγορεύεται, όπως και η πώληση λογαριασμού, αλλά, όπως προέγραψα, άντε ν' αποδειχθεί. Ασκός τού Αιόλου...

Μια επιβεβαίωση μόνο ότι δε θα υπάρξει καμμία αρνητική επίπτωση στα ΜΚ της πόλης μου στον γ' κόσμο κι ούτε θα επιβληθεί κάποια ποινή στο λογαριασμό μου, ΑΝ γίνω αποδέκτης χιλιάδων φορτζ πόντων από συγκεκριμένο λογαριασμό, δίχως να τους ανταποδώσω.

ΥΓ (Από τους κανονισμούς...)
«8) Προωθητικοί Λογαριασμοί (Pushing)
Η χρήση ενός προωθητικού λογαριασμού ή το να επωφεληθείτε από έναν προωθητικό λογαριασμό εν γνώσει σας, απαγορεύεται.
Προωθητικός λογαριασμός είναι αυτός που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται για να βοηθά άλλους λογαριασμούς ενώ παραμελεί τα υπόλοιπα μέρη του παιχνιδιού.
Αυτό σημαίνει πως δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό αποκλειστικά με το σκοπό να βοηθάτε έναν άλλο λογαριασμό να μεγαλώσει, ή να λαμβάνεται οφέλη ή οποιοδήποτε είδος υποστήριξης από έναν τέτοιο λογαριασμό.
Κάθε είδους ανταλλαγές (αγαθά, Forge Πόντοι κλπ) που ανάμεσα σε πολλαπλούς κόσμους απαγορεύεται.»

«Η χρήση ενός προωθητικού λογαριασμού ή το να επωφεληθείτε από έναν προωθητικό λογαριασμό εν γνώσει σας, απαγορεύεται.»

Γι' αυτό κι είχα ζητήσει έλεγχο της ποντοδοσίας σε ΜΚ τής πόλης μου. Δεν με θέλγουν τέτοιες πρακτικές.
Τώρα εκείνο το «εν γνώσει» πολύ «νερωμένο» είναι. Είναι εν γνώσει μου όταν κάποιος λογαριασμός βάζει τόσους πόντους όσους χρειάζονται για ν' ασφαλιστούν οι υπόλοιπες θέσεις των συνεισφερόντων; Άντε, «τσοντάρω» κι εγώ κάποιους φορτζ πόντους, κάθε που δεν μου χρειάζονται σε κάτι άλλο...

«Προωθητικός λογαριασμός είναι αυτός που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται για να βοηθά άλλους λογαριασμούς ενώ παραμελεί τα υπόλοιπα μέρη του παιχνιδιού.»
Δηλαδή, αν βάλει στον λογαριασμό μου ή και σε άλλους, μερικές δεκάδες χιλιάδες μη ανταποδώσιμους φορτζ πόντους, αλλά κάνει «βοήθειες», επισκέπτεται ταβέρνες και παίζει στην εκστρατεία τής συντεχνίας, όλα καλά;
Να σημειώσω πως για τα παραπάνω, δεν μου χρειάζονται παραπάνω από 90 λεπτά ενασχόλησης την εβδομάδα στον κάθε έναν από τους τρεις κόσμους όπου παίζω πιο «χαλαρά».

«Αυτό σημαίνει πως δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε έναν λογαριασμό αποκλειστικά με το σκοπό να βοηθάτε έναν άλλο λογαριασμό να μεγαλώσει, ή να λαμβάνεται οφέλη ή οποιοδήποτε είδος υποστήριξης από έναν τέτοιο λογαριασμό.»
Να υποθέσω ότι το να συνεισφέρει καθημερινά φορτζ πόντους, μη ανταποδόσιμους, στον λογαριασμό μου, δεν τον καθιστά «ένοχο» στο παραπάνω, δηλαδή στο να βοηθά έναν άλλον λογαριασμό, (τον δικό μου), να μεγαλώσει, ούτε κι εμένα μπορεί να ενοχοποιήσει ότι «λαμβάνω οφέλη ή άλλη υποστήριξη» από προωθητικό λογαριασμό;
Ισχύει αυτό; Αν η απάντηση είναι «ΝΑΙ», είμαι ο πιο ανίδεος παίκτης τού παιχνιδιού, μιας κι αυτήν την δυνατότητα δεν την αξιοποίησα ποτέ... σνιφ!

ΥΓ2 (θεωρία συνομωσίας...)
Ο "Α" βάζει πόντους στον "Β" στον Χ κόσμο. (Δηλαδή ο Α έχει κύρια πόλη στον Ω κόσμο κι «αγελάδα» στον Χ κόσμο)
Ο "Β" βάζει πόντους στον "Δ" στον Ψ κόσμο. (Δηλαδή ο Β έχει κύρια πόλη στον Χ κόσμο κι «αγελάδα» στον Ψ κόσμο)
Ο "Δ" βάζει πόντους στον "Γ" στον Ζ κόσμο. (Δηλαδή ο Δ έχει κύρια πόλη στον Ψ κόσμο κι «αγελάδα» στον Ζ κόσμο)
Ο "Γ" βάζει πόντους στον "Α" στον Ω κόσμο. (Δηλαδή ο Γ έχει κύρια πόλη στον Ζ κόσμο κι «αγελάδα» στον Ω κόσμο)
Ο καθένας από τους λογαριασμούς Α, Β, Γ και Δ μέσω τής «αγελάδας» πόλης που διατηρεί σε κάποιο κόσμο, στην ουσία ενισχύει την κύρια πόλη του, σε άλλο κόσμο.
Γνωστά αυτά, κι είναι η πιο «αθώα» εκδοχή!. Κανείς προωθητικός, καμμία, άμεση, ανταλλαγή πόντων μεταξύ λογαριασμών σε διαφορετικούς κόσμους, αλλά όλοι οι πόντοι έχουν «πληρωθεί» από τους λογαριασμούς «αγελάδες» που κατά τα άλλα δεν είναι προωθητικοί, δεν έχουν ως αντικείμενο τους να μεγαλώσουν άλλον λογαριασμό, (στην ουσία του ιδίου που τον διατηρεί αλλά σε άλλον κόσμο, τον κύριό του λογαριασμό), μιας και κάνουν εκστρατεία συντεχνίας, βοήθειες κι επισκέψεις σε ταβέρνες. Και δεν μιλάμε για συνεισφορές που αξιοποιούν τις αποδόσεις του ΜΚ Θόλος, οι οποίες είναι θεμιτές, εντός του πλαισίου τής αλληλοβοήθειας κι αφήνουν και κέρδος σε μετάλλια, σχέδια, μα και σε πόντους για όσους έχουν Θόλο αρκετά πάνω από το 80στο επίπεδο.
Γνωστά αυτά...

Είναι υπέροχο παιχνίδι που να πάρει. Κρίμα να συμβαίνουν αυτά. Κρίμα να συζητάμε για το εάν ένας λογαριασμός που έχει βάλει 80,000 πόντους σε κάποιον αλλον για να πάρει πίσω μερικές δεκάδες πόντους είναι προωθητικός ή όχι, αν ο αποδέκτης των πόντων λογαριασμός έχει με αντικανονικό τρόπο εξελιχθεί στο παιχνίδι και σωστό είναι να διαγραφούν τα ΜΚ του, μιας και για τα υπόλοιπα τίποτε δεν μπορεί να γίνει. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ. ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ...

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για την απάντηση στο ερώτημα, αναμένω την ολοκλήρωσή της κι ανάλογα μ' αυτήν θα προσαρμόσω το παιχνίδι μου ή θα αναζητήσω άλλο που να προσιδεάζει περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία μου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Παίζω κανονικά στον Α και είμαστε φίλοι. Αν έχεις κάποιο κτίριο που με ενδιαφέρουν οι ανταμοιβές του και σου βάζω πόντους, αλλά εγώ δεν έχω κάποιο κτίριο που να σε ενδιαφέρει και δε γουστάρεις να χαλάσεις τους πόντους πάνω μου. Θα θεωρηθώ αυτόματα βοηθητικός σου?
Ρητορική ερώτηση, απαντάω εγώ : Όχι
Σου είπα ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι που ελέγχουμε σε περίπτωση ελέγχου για πολλαπλούς-βοηθητικούς λογαριασμούς και δεν θα καθίσω να σου εξηγήσω αναλυτικά πως γίνεται ο κάθε έλεγχος. Εσύ μπορεί να θες να ξέρεις αν κάνεις κάτι παράνομο, άλλοι όμως μπορεί να το βρουν σαν ευκαιρία να τους μάθουμε να κλέβουν (πες περισσότερο). Δεν έχω κανένα σκοπό να το κάνω αυτό.

Είσαι κυρίως εσύ υπεύθυνος για το τι γίνεται στο λογαριασμό σου, ακόμα κι αν υποθετικά δεν ξέρεις τον παίκτη που θα σου βάλει τους πόντους. Ακόμα κι αν δεν ανήκει στην ίδια σύνδεση με εσένα, αν κριθεί βοηθητικός σου θα πέσουν τα δικά σου κτίρια. Κι αν έχεις βάλει και Διαμάντια σε αυτά? Θα τα ρισκάρεις?

Λυπάμαι που έχεις ξοδέψει τόσο χρόνο να γράψεις πάλι ένα τόσο μεγάλο κείμενο από το οποίο, λυπάμαι που θα στο πω, από κάποια στιγμή και μετά δε βγάζω νόημα. Ο εγκέφαλος μου δε συνεργάζεται με τα υποθετικά σενάρια και μπερδεύεται με τους κόσμους, τους πόντους και τις αγελάδες. Αν δε το δω στην πράξη, δε το καταλαβαίνω.
 
Γεια χαρά φίλε σπουργίτη, (όπως βλέπεις με αναγκάσανε να αφαιρέσω τον Τζακ τον ορίτζιναλ!!!) πρέπει να σου πω πως κουράστηκα να το διαβάσω και υποψιάζομαι πως κάηκε το μυαλό μου αλλά μου άρεσε! χαχαχα
Πρέπει να το απλοποιήσουμε κάπως για να γίνει ευκολότερα κατανοητό και θέλω σε παρακαλώ να με βοηθήσεις.
Με αφορμή τα όσα έγραψες και εγώ κατάλαβα γράφω 2 παραδείγματα, θεωρώ ότι καλύπτουν μια μέση λογική και μια καλή αντίληψη των κανονισμών. Χωρίς πονηριές και ταρζανιές.


Περίπτωση 1η

Ο παίχτης Ε έχει βασικό κόσμο το Ε, στο παιχνίδι βρίσκει τους Γ1 Γ2 Γ3 Γ4 Γ5 που έχουν βασικό τον Γ.
Ωραία η παρέα ταιριάξανε σαν παίχτες και τον καλούν στον Γ να ανοίξει λογαριασμό όπου οι Γ1 Γ2 Γ3 Γ4 Γ5 απλά τον χτίζουν όσο μπορούν και με πόντους από την αποθήκη τους και με αγαθά.
Με τα παραπάνω δεδομένα για μένα αυτό δεν αποτελεί προώθηση του Ε.

Περίπτωση 2

Δύο αντίπαλοι παίχτες θεώρησαν έξυπνο να μου μπουν συνεταιριστικά σε ΜΚ μου για να βγάλουν μεροκάματο και να μου την σπάσουν.
Δεν βάζω ούτε ένα πόντο μου στο ΜΚ και τους αφήνω μέσα τιμωρία να βλέπουν τους πόντους τους να κάθονται εκεί. Στην πορεία μάλιστα στέλνουν και φιλαράκια τους να συμπληρώσουν πόντους μήπως και φιλοτιμηθώ να το κλείσω.
Κινδυνεύω με τιμωρία? Όχι.


Δεν κατάλαβα τι εννοείς γράφοντας: ……………………., αν ο αποδέκτης των πόντων λογαριασμός έχει με αντικανονικό τρόπο εξελιχθεί στο παιχνίδι και σωστό είναι να διαγραφούν τα ΜΚ του, μιας και για τα υπόλοιπα τίποτε δεν μπορεί να γίνει. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ. ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ...

Υ.Γ.

Να επανέλθεις και να μην σε θλίβει, αλλά μέχρι 25 λέξεις το πολύ :) :)
 

finrοd

Banned
Ρίξε μια ματιά εντός τού περιέκτη στην ανάρτηση όπου οδηγεί ο σύνδεσμος: forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Ελευθεριάζουσα-Σάτιρα-ή-«του-Σόλωνα-το-σκουφί».7680/#post-46222

Εκεί περιέχεται η δημοσίευση που αναιτιολόγητα διαγράφηκε, εξαφανίστηκε πλήρως, ως να μην υπήρξε ποτέ. Εντάξει, οι εικόνες δεν υπάρχουν αλλά τις αναρτώ οποιαδήποτε στιγμή ή σου στέλνω συνδέσμους προς το google drive για να τις δεις.
Όσο για τις πολλές λέξεις, copy-paste (που λένε σε κάποια χωριά) είναι από τους κανόνες.

Και στην 1η και στη 2η περίπτωση έχεις απόλυτο δίκιο. Κανένα πρόβλημα. Μα είναι τελείως άσχετες με το συγκεκριμένο, όπου έχουμε έναν λογαριασμό σε χαμηλή εποχή να πριμοδοτεί με δεκάδες χιλιάδες φορτζ πόντους τα ΜΚ, (να τα στήνει κανονικά δηλαδή, να τα θεριεύει), ενός και μόνο λογαριασμού που βρίσκεται στην πιο προχωρημένη εποχή τού παιχνιδιού.
Ρίξε μια ματιά στο ΚΡΑΚΕΝ και στον ΝΑΟ ΤΩΝ ΚΕΙΜΗΛΙΩΝ του πριμοδοτούμενου λογαριασμού... Όλοι οι πόντοι από τον μικρό λογαριασμό ίσα που να εξασφαλίσει τις υπόλοιπες θέσεις για τους συνεισφέροντες που έχουν το ΜΚ Θόλος από το 80στο και πάνω επίπεδο.
Κι αυτό δίχως να παίρνει κανένα αντάλλαγμα σε φορτζ πόντους. Και φυσικά δεν περιορίζεται μόνο σ' αυτά τα δύο ΜΚ η πριμοδότηση που κάνει. Σε όλα υπάρχει...
Μόλις τα δεις θα καταλάβεις γιατί έγραψα πως ουδεμία σχέση έχουν αυτά που γράφεις στις περιπτώσεις 1 και 2.

Μιας κι επανήλθα ας αναφερθώ και στην άλλη απάντηση:
Παίζω κανονικά στον Α και είμαστε φίλοι. Αν έχεις κάποιο κτίριο που με ενδιαφέρουν οι ανταμοιβές του και σου βάζω πόντους, αλλά εγώ δεν έχω κάποιο κτίριο που να σε ενδιαφέρει και δε γουστάρεις να χαλάσεις τους πόντους πάνω μου. Θα θεωρηθώ αυτόματα βοηθητικός σου?
Ρητορική ερώτηση, απαντάω εγώ : Όχι
Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ένα ή δύο ή τρία ΜΚ;
ΜΙλάμε για κάποιους πόντους, τους ελάχιστους δυνατούς, για να καταληφθεί θέση που δίνει σχέδια, ή μιλάμε για ΚΤΙΣΙΜΟ όλων των ΜΚ με καταβολή ΥΠΕΡΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΩΝ πόντων για να κατοχυρωθεί η όποια θέση στην πλειοψηφία των επιπέδων τους, τόσους όσους χρειάζονται για να ασφαλιστούν οι υπόλοιπες θέσεις από συνεισφέροντες με Θόλο από ογδοηκοστό επίπεδο και πάνω;

Είσαι κυρίως εσύ υπεύθυνος για το τι γίνεται στο λογαριασμό σου, ακόμα κι αν υποθετικά δεν ξέρεις τον παίκτη που θα σου βάλει τους πόντους. Ακόμα κι αν δεν ανήκει στην ίδια σύνδεση με εσένα, αν κριθεί βοηθητικός σου θα πέσουν τα δικά σου κτίρια. Κι αν έχεις βάλει και Διαμάντια σε αυτά? Θα τα ρισκάρεις?
Γιατί τώρα το αναφέρεις αυτό με τη σύνδεση; Απλώς «θολώνει τα νερά», κι η θολούρα ποτέ με την αλήθεια και το δίκαιο δεν υπήρξε φίλη.
Αυτόματα το σύστημα απαγορεύει την συνεισφορά φορτζ πόντων μεταξύ λογαριασμών που χρησιμοποιούν την ίδια σύνδεση.
Όσο για το «υπεύθυνος για το τι γίνεται στο λογαριασμό σου» που γράφεις, μάλλον έχει λόγους να πιστεύει πως έχει «ασυλία» ο διαχειριστής του συγκεκριμένου πριμοδοτούμενου λογαριασμού, μιας κι από την ημέρα που αναφέρθηκε, η ...αγελάδα τού ανέβασε ακόμη δύο επίπεδα το ΚΡΑΚΕΝ...

Λυπάμαι που έχεις ξοδέψει τόσο χρόνο να γράψεις πάλι ένα τόσο μεγάλο κείμενο από το οποίο, λυπάμαι που θα στο πω, από κάποια στιγμή και μετά δε βγάζω νόημα. Ο εγκέφαλος μου δε συνεργάζεται με τα υποθετικά σενάρια και μπερδεύεται με τους κόσμους, τους πόντους και τις αγελάδες. Αν δε το δω στην πράξη, δε το καταλαβαίνω.
Μην προσβάλεις την αντίληψή σου, μην υποτιμάς ούτε τη δική σου ούτε τη δική μου νοημοσύνη. Αν εγώ έχω Χ γνώσεις οι δικές σου είναι Χ εις την νιοστή!
Τέλος πάντων, υπάρχει ήδη ένα αίτημα για αλλαγή ονομασίας λογαριασμού. Η συγκεκριμένη ονομασία έχει ταυτιστεί μ' ένα συγκεκριμένο άτομο. Όταν αυτό τ' άτομο μεταβιβάσει τον λογαριασμό του, (κατά τα προβλεπόμενα πάντα), καλό είναι να μην υπάρχει περιθώριο παρανοήσεων ως προς το σε ποιον θα ανήκει ο λογαριασμός.
Ναι, θα σας χαρίσω τους «αντωνάκηδες» και τους πριμοδοτούμενους με ...ποντοαναθήματα «θεούς» τους!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μην το χαλάς μη...
Πολλές φορές ειδικά στον γραπτό καλό είναι να είμαστε πιο προσεχτικοί στο τι γράφουμε, η επικοινωνία είναι αρκετά πιο δύσκολη.
Ας βοηθήσουμε να γίνει το έργο των διαχειριστών πιο εύκολο.
.
Οι συζητήσεις για παραβιάσεις κανόνων απαγορεύονται.
Για να αναφέρεις την παραβίαση των κανόνων από έναν άλλο παίκτη στο παιχνίδι, παρακαλούμε χρησιμοποίησε το κέντρο υποστήριξης. Μην ανοίξεις θέμα παραπόνων σε αυτό το φόρουμ. Οποιαδήποτε αναφορά σε αποκλεισμό εντός του παιχνιδιού, συζήτηση για αποκλεισμό στο φόρουμ ή κλέψιμο απαγορεύετα


Η απάντηση που πήρες είναι σαφέστατη.

Πολλές φορές αυτά που σε εσάς φαίνονται αυτονότητα, εμείς πρέπει να τα στηρίξουμε σε στοιχεία.

Το φόρουμ δεν είναι θέμα συζήτησης αποκλεισμών, τρόπου λειτουργίας της ομάδας υποστήριξης και εξέτασης των αιτήσεων από τους υπόλοιπους χρήστες για να μας πουν τη γνώμη τους.
 

finrοd

Banned
Η απάντηση υπάρχει εδώ: forum.gr.forgeofempires.com/index.php?threads/Ελευθεριάζουσα-Σάτιρα-ή-«του-Σόλωνα-το-σκουφί».7680/page-3#post-48299
Κι όπως είναι καταφανές συνηγορώ σ' όλα όσα αναφέρει η COMA, γράφοντας στο τέλος πως στο μόνο που δεν συνάδει με την πραγματικότητα είναι η άποψη ότι συζητήθηκε κάποιος αποκλεισμός ή η δημοσίευσή μου είχε ως σκοπό το να προτρέψω άλλα μέλη σε συμπεριφορές που είναι αντικανονικές, (μέσω πρακτικών που θεωρούνται «κλέψιμο» στο παιχνίδι).

Πιο συγκεκριμένα διάβασε το χωρίο εντός τής κάτωθι παράθεσης:
Το φόρουμ δεν είναι θέμα συζήτησης αποκλεισμών, τρόπου λειτουργίας της ομάδας υποστήριξης και εξέτασης των αιτήσεων από τους υπόλοιπους χρήστες για να μας πουν τη γνώμη τους
Μα ποιος αποκλεισμός συζητήθηκε; Ποιά λειτουργία της ομάδας διαχείρισης συζητήθηκε; Ποιά αίτηση εξετάστηκε ή ζητήθηκε η εξέτασή της;
Ούτε καν ονόματα δεν αναφέρθηκαν.
Αν αναφέρεσε στην αίτησή μου για έλεγχο δύο λογαριασμών που θεωρώ, ίσως και να μην είναι, παραβατικούς, αυτή ήταν μια απλή γνωστοποίηση προς κάθε τυχόν ενδιαφερόμενο άτομο, μόνο και μόνο ως απόδειξη πως ό,τι λέω το κάνω.

Δεν κατανοώ όμως γιατί η ανάρτηση, όπου μια εμπειρία μου στο παιχνίδι περιγράφω, όπου ευρήματα στο παιχνίδι που ΔΕΝ αποτελούν «ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα» αναφέρω, όπου κανένα όνομα δεν αναφέρεται, έχει αφαιρεθεί.
Ποιό το μεμπτό στ' ότι μοιράστηκα αυτή μου την εμπειρία κι αυτά που βρήκα, τα οποία δεν είναι απόρρητα, με όποιο άλλο άτομο ενδιαφέρεται;

Αν πρόσεξες στο κείμενο που διάβασες, εντός του περιέκτη στο δημοσίευμα που οδηγεί ο σύνδεσμος στο προηγούμενο μου μήνυμα, «ΕΣΤΩ» γράφω. Παράδειγμα φέρνω.
Μήπως υπήρξε κάποιος αποκλεισμός και τον συζήτησα εδώ; Απ' όσο γνωρίζω δεν υπήρξε.
Μήπως αναφέρθηκε κάποιο απόρρητο προσωπικό δεδομένο; Απ' όσο γνωρίζω όχι.
Μήπως τιμωρήθηκε κάποιος πάικτης με το αιτιολογικό ότι έχει κλέψει στο παιχνίδι κι εγώ ήρθα στο φόρουμ και το γνωστοποίησα; Σίγουρα όχι.
Παράδειγμα δίνω και πάνω στα δεδομένα του την άποψή μου λέω.
Αν κατά σύμπτωση σατανική υπάρχει παρόμοια με του παραδείγματος πραγματικότητα, δεν είναι δική μου ευθύνη. ΔΕΝ έχω παίξει άτιμα στο παιχνίδι.

Μιας και ανέφερες τον κανόνα για τις συζητήσεις περί αποκλεισμών, τι θα έλεγες να ρίξεις μια ματιά για τυχόν δημοσιεύσεις που ίσως σε αποκλεισμούς ν' αναφέρονται ή/και σε δημοσιεύσεις που σχολιάζουν την ορθογραφία σε προσωπικά μηνύματα μέλους; Εδώ είμαι να σε βοηθήσω αν το θέλεις.
Πάντως, αν από τέτοιες δημοσιεύσεις το θιγόμενο μέλος είμαι εγώ, δηλώνω απερίφραστα πως ουδεμία ποινή επιθυμώ να επιβληθεί σε τυχόν τέτοια παράβαση από μέρους άλλου μέλους. Να με διορθώνουν θέλω. Να με βοηθούν να γίνομαι καλύτερος.

ΥΓ
Αν τα παραπάνω, (σύνδεσμος και παράθεση) θεωρηθεί ότι επαναφέρουν κλειδωμένο θέμα, παρακαλώ ας διαγραφούν. Στη διάθεσή σου να σου τα στείλω σε προσωπικό μήνυμα, αν το επιθυμείς.

ΥΓ2
Τ' άτομα που γνωρίζουν την αγγλική, την γερμανική, την γαλλική ή κάποια άλλη γλώσσα στην οποία η ΙΝΝΟ παρέχει φόρουμ για την εξυπηρέτηση των μελών τού ΦοΕ, ας συγκρίνουν τους κανονισμούς σ' αυτά, με τους εδώ κανονισμούς οι οποίοι, λίγο πριν το ανακάλυψα, αναθεωρήθηκαν τον Απρίλη του 2020. Πάλι θα ξανατυπώνω και θα διαβάζω...

ΥΓ3
Δεν το χαλώ, και Συ μη το χαλάς. Γι' άλλο κουβεντιάζαμε. Άλλο έθιξες στις περιπτώσεις 1 και 2 που ανέφερες και στις οποίες απάντησα. Αν θες το σταματάμε εδώ. Από δικό σου κάλεσμα επανήλθα, δεν το 'χα σκοπό.

ΥΓ4 (αργοπορημένο)
Συνεχίζοντας την συζήτηση που άνοιξες με τα παραδείγματα των περιπτώσεων 1 και 2 που ανέφερες, να σε ρωτήσω κι αν θες το συνεχίζουμε από το σημείο αυτό.
Αν ο λογαριασμός "Α" που δεν διαθέτει Θόλο και είναι σε χαμηλή εποχή, τοποθετήσει δίχως αντάλλαγμα σε πόντους σε δικά του ΜΚ, 40 ή 50 ή 60 χιλιάδες πόντους στον "Β" λογαριασμό που έχει πόλη στις πολύ προχωρημένες εποχές τού παιχνιδιού, τότε:
1. Τα ΜΚ του Β λογαριασμού είναι εντάξει;
2. Ο Α λογαριασμός δεν κινδυνεύει ν' αποκλειστεί ως προωθητικός;
Αυτά είναι τα ερωτήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*iris*

CM
Μέλος προσωπικού
Community Manager
Αγαπημένε μου finrod.
Αυτό το θέμα είναι έτσι κι αλλιώς συνέχεια του προηγούμενου που έχει κλειδώσει και από την αρχή παραβιάζει τους κανόνες.
Απλά το έχεις διατυπώσει διαφορετικά και είπα να μη στο κλειδώσω αμέσως. Μη με λέτε και δικτάτορα.
Στο προηγούμενο έχεις παραθέσει εικόνα από αίτηση, που προφανώς έχεις κάνει εσύ. Δε θα ήθελα να πιστέψω ότι κάποιος σου έστειλε στιγμιότυπο οθόνης από δική του αίτηση και την ποσταρες σβήνοντας τα ονόματα που περιέχονται.
Στέλνεις λοιπόν αυτή την εικόνα και ξεκινάς μια θεωρία πίσω απο αυτή για το πώς μπορεί η ομάδα υποστήριξης να ελέγξει παίκτες, τι ελέγχει και τι λαμβάνεται υπόψη. Ίσως, θέλοντας να καταλάβεις αν θα τιμωρηθεί, αν έχει τιμωρηθεί ή αν δεν έχει γίνει τίποτα σχετικά με την αναφορά που έκανες.
Ναι. Μην υποτιμας τη νοημοσύνη και την κρίση μου.

Το θέμα κλειδώνει και σύμφωνα με τους κανόνες απαγορεύεται η δημιουργία νέου

Την καλημέρα μου
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Κορυφή